אלצהיימר להמונים – רביב סיון

תקשורת הספורט עושה הכל כדי לא לעשות את מה שצריך.

אלצ

 

 

אם תריצו את הערך "שיטיון" בכל אנציקלופדיה שבהישג יד, או לחלופין בהישג עכבר, תמצאו דבר מאוד מעניין. זוהי מחלה שמתאפיינת בירידה קוגנטיבית. היא פוגעת תחילה בזיכרון, ועם הזמן גם בהתמצאות, החשיבה ושימו לב, הסקת המסקנות. מה זה מזכיר לכם?

אם לשפוט לפי ההגדרות של אימא גוגל ואבא בריטניקה, תקשורת הספורט הישראלית, כך עושה רושם, נמצאת בדיוק באותו שלב מתקדם עד סופני של המחלה. השלבים הבאים הם פגיעה בפעילות המוטורית והשליטה על הסוגרים, כולל פצעי לחץ וחוסר יכולת לדאגה עצמית ברמה הבסיסית ביותר. ואז היא מתה.

*

ב- 24 השעות שעברו מאז הפסדה של מכבי תל אביב במדריד, תקשורת הספורט עשתה הכול, הכול חוץ מלנסות ולהיכנס לעומקה ושורשה של הבעיה במכבי. למה? כי בכדי לעשות זאת צריך להיזכר בהיסטוריה המפוארת של המפעל הזה שנקרא מכבי, לחשוב מה לא עובד, ולנסות להסיק את המסקנות שבמכבי ממאנים להסיק משנות הבינוניות שעוברות על המועדון מאז הזבנג שהיא קיבלה בפראג 2006. ואלצהיימר כאמור, היא מחלה קצת בוגדנית.

בזמן שידור המשחק, חזרו צמד השדרים של ערוץ 5, שוב ושוב, על מוטיבים מפוקפקים מעולם הקרבות. המלחמה, ההופעה ההרואית. ההפתעה העצומה, היא הולכת לזעזע את כל אירופה. אפשר היה לחשוב שבפלאו בלאוגרנה נאבקת הפועל בני שמעון מליגה ב' דרום, ולא אחת הקבוצות המעוטרות ביותר בהיסטוריה של הספורט. גם כשהמשחק נראה אבוד, הם לא פסקו. "מכבי עשתה את הבלתי יאומן, היא נתנה פייט לריאל מדריד", מי היה מאמין?

*

הכותרות ביום שאחרי חגגו הצגה עילאית שזורעת לא מעט חול בעיני הצרכנים. "הוכחנו שאנחנו לא פראיירים… הסתכלנו להם בלבן של העיניים… הראנו שאנחנו יכולים להתמודד עם האריות של היבשת…", ואני יושב ומדמיין את מכבי מפרקת בסטייפלס סנטר את קובי ושאק. זהו, רבותיי, אופיום להמונים. מכבי הפסידה לקבוצה שרק לפני שנתיים קיבלה ממנה 20 הפרש בברצלונה. במקום לשאול למה ואיך, התקשורת עשתה יד אחת עם הנהלת מכבי והתמקדה בחגיגות של ההפסד המכובד. לא הרבה טרחו להזכיר את הטעויות של פאבלו לאסו, למשל, או את היום המבולבל של כוכבי ריאל, פרננדז ומירוטיץ'.

שנייה ורבע לפני שתצוץ השאלה המסורתית, באיזה עוד ענף יש לישראל נציגות כל כך מוצלחת, אני חושב שהגיע הזמן להיכנס באימא של האמת: השם המפואר של מכבי בכדורסל האירופאי, הוא בין היתר פועל יוצא מכך שהיא השכילה להשתחרר מהאחיזה בבינוניות של הספורט הישראלי: מהמנטליות הידועה לשמצה, ההשוואות העקומות ומגוון התירוצים. היא פשוט רצתה להיות הכי טובה, וגרמה לכולם מסביב לרצות להיות כמותה.

*

ופה מסתתרת הבעיה של מכבי הנוכחית, ובעקיפין גם של התקשורת שמסקרת אותה. כשעצם ההעפלה לפיינל פור היא המטרה הנשגבת, נעלם משהו די בסיסי מהרוח המכבי סטית, מהרצון להיות הכי טובים, לנצח (כמעט) בכל מחיר, ובעיקר להביא הרבה צבע למגרשים, כי הצהוב של השנים האחרונות הוא מן גוון טיפה דהוי של חולצה שעומדת כבר קרוב לעשור על חוט כביסה בלוי בשמש של תל אביב. צהוב שכבר לא שואף להיות הכי טוב, להפסיד בכבוד זה כבר לא כל כך נורא. בדיוק כמו המחלה הסופנית של הכדורגל הישראלי, בדיוק כמו הסייפים והשייטים שלנו באולימפיאדות.

פתאום גם הפסד בגמר של ליגת ווינר נהיה עניין של מה בכך, הרי מכבי כמעט הגיעה לפיינל פור של היורוליג וגם זה הישג. אם מכבי של 2004 הייתה מפסידה את האליפות בארץ, או את אותו משחק מול ז'לגיריס המצוינת, ראשים היו עפים באוויר.

*

תקשורת הכדורסל חייבת לחזור לבסיס. בצורה הכי פלצנית, נכונה, אולי גם קצת אוטופית. לשוב ולשמש ככלב השמירה של הכדורסל הישראלי, לעלות את השאלות הנכונות: מה קרה לקבוצה המנצחת, שהציבה לעצמה את הרף ולא הסתכלה על אף אחד אחר. לבדוק מאיפה צצו רגשי הנחיתות ומיהם האחראים להתנהלות הפחדנית, במקום להמשיך להסתיר אותם מאחורי כותרות מעוורות.

אחת הדרכים להגיע לתשובות מצריך לדחוף עוד מיתוס חזרה למרתפים של היכל נוקיה: זה לגמרי לא עניין של נחיתות כספית, תשאלו את אולימפיאקוס ופנתינייקוס, ואת פרטיזן בלגראד, ולימים גם את ז'לגיריס קובנה. לחלופין, אפשר גם ללמוד דבר או שניים מהקבוצות הטורקיות שלא מגיעות לשום מקום, עם הון שהיה יכול להפוך מדינות מתפתחות באפריקה לאימפריות. בהצלחה.

"המיילר הגדול הבא" (פרידה מאלן ווב)
על חלון ינואר שנסגר על האצבעות של הקבוצה

11 Comments

Yavor 1 בפברואר 2014

"פלאו בלאוגרנה"? אתה בטוח שאתה מכיר כדורסל ארופאי?
בנוסף, בקטנה – זורה חול, לא זורעת.
בקשר לתוכן – אתה קצת מיתמם. משחק חוץ אצל הקבוצה מס' 1 עד עכשיו באירופה, אחרי שאיבדת (שוב) את הסנטר הפותח שלך – צריך להיות שבעי רצון, גם מההפרש שאולי יהיה רלוונטי.
הרי כולנו בעד תקשורת רצינית ולא מתלהמת. פה אתה מטיף לחזור לימים של צליבה ושחיטה ללא מחשבה. אולי ההתלהבות מההפסד היתה מוגזמת, אבל אני מעדיף את זה על ביקורות לא לגיטימיות

רועי 1 בפברואר 2014

הוא ממש לא מיתמם, הוא כותב במטרה להתריס ולהביא רייטיינג, בדיוק כמו גרינוולד בוואלה ספורט.
ובאמת נראה שהקשר של הכותב לכדורסל די תלוש.
משחק במדריד מעולם לא היה משחק קל, לא משנה איזו קבוצה יש למכבי, על אחת כמה וכמה כשמדובר בריאל הנוכחית. אף אחד לא חגג את ההפסד, היינו יכולים לנצח וחבל. וכן, אפשר לקחת נקודות אור מהמשחק הזה למרות שהפסדנו אותו ולהיות אופטימים לגבי ההמשך, זה לא אומר שאנחנו חוגגים את ההפסד הזה או מדברים על "הפסד בכבוד".

ולגבי הפיסקה האחרונה, היא די מוכיחה שאין לכותב מושג בכדורסל.
פאו ואולימפיאקוס בנחיתות כספית ? על מה לעזאזל אתה מדבר ? רק ספנוליס לבד הוא שליש מהתקציב של מכבי.
ולהביא את ז'לגיריס כדוגמא להצלחה בלי כסף, בגלל הבחלה של גביע אירופה אחד, זה כבר באמת הזוי.
שלא לדבר על פרטיזן שבסך הכל עשתה פיינל פור אחד – גם הבחלה.

רועי 1 בפברואר 2014

הבלחה**

ג'וני 1 בפברואר 2014

מכבי ת"א כקבוצה מאוד בינונית ולא יציבה
בלאט מאמן כושל חסר אחריות שאף פעם באמת לא יודע עם איזה שחקנים הוא הולך לשחק.
בכל משחק מישהו אחר סוחב את הקבוצה על גבו.

פעם זה היקמן וסמית מובילים ובמשחק הבא זה אינגלס ובמשחרק אחרי זה סופו ופניני או טיוס ולנדסברג שאותם לא ספר בהתחלה.
לבלאט יש אגו שמוכן שיהיה לו שחקן שהוא יותר כוכב ממנו ולכן הוא תמיד עושה רוטציות מוזרות ומשונות
כדי שאחרי זה הוא יקבל את כל הקרדיט על זה שהוא סוחב את המועדון להצלחות עם קבוצה ללא כוכבים מול אריות אירופה עם הכסף הגדול.

רועי 1 בפברואר 2014

אווו שלום ג'וני, באמת קולך נדם ברצף הניצחונות האחרון, מזל שמכבי הפסידו, כבר התחלתי לדאוג שקרה לך משהו.

איציק 1 בפברואר 2014

ג'וני,
אתה פאנליסט ראוי ליציע העיתונות.

רועי מ 1 בפברואר 2014

לא מתלהב מאף הפסד. את המשחק הזה היינו צריכים לנצח. אבל שטויות של שחקנים שלא הלכו עם התוכנית ויידו שלשות כאילו אין מחר הרסו את הסיכוי לנצח.
המאמנים באירופה לא באמת מתכוננים למכבי או לקבוצות אחרות. לא מנצלים את חולשותייה. בליגה הישראלית אתה רוא איך מאמנים רבים לוחצים על מכבי בנקודות החלשות שלה. באירופה כמעט וחא ראיתי את זה.

חדש בשכונה 1 בפברואר 2014

קצת פרספקטיבה לא תזיק. בוא נבחן מה עשתה מכבי מאמצע שנות השישים ועד היום ואז תראה שלכל קבוצה יש מחזוריות ואין מצב שקבוצה אחת תהיה תמיד בין השלוש-ארבע הטובות ביותר. יותר מזה, תבחן מה עשתה ריאל או ברצלונה או פאנאתינייקוס או האיטלקיות ותגיע לאותה מסקנה. עד אמץ שנות השישים כשהגיע ברודי, מכבי לא היתה פקטור. בשנת 67 הגיע לגמר השני בחשיבותו באירופה ושנה לאחר מכן החלה במסע למעלה הצמרת, אך גביע ראשון לקחה בשנת 77, לא לפני שעונה לפני כן הובסה באותה מדריד ב-47 הפרש ובעונת הזכיה הובסה בבית על ידי וארזה ב-23 הפרש. עד סוף שנות השמונים מכבי היתה בצמרת עם גביע אחד נוסף ובשנות התשעים כלום ושום דבר. רק בשנת 2000 החלה מכבי לחזור לצמרת הגבוהה והחזיקה שם עד לפני מספר שנים זה נהדר בלי ספק אבל כשאתה לא שווה לצמרת הגבוהה, דע לקבל זאת. אגב, פאנאתינייקוס לא היתה פקטור עד שנות התשעים, מדריד נעלמה למשך שני עשורים, האיטלקיות שהיו גדולות עד שנות השמונים נעלמו. זו מחזוריות

איתמר 1 בפברואר 2014

"… אפשר היה לחשוב שבפלאו בלאוגרנה נאבקת הפועל בני שמעון מליגה ב' דרום, ולא אחת הקבוצות המעוטרות ביותר בהיסטוריה של הספורט." פעם אחרונה שאתה מדבר על בני שמעון….

גוגו 1 בפברואר 2014

תכלס..לא יפה.

פאקו 2 בפברואר 2014

לא אהבתי את הפוסט. מכבי נמצאת כבר לא מעט שנים בנחיתות תקציבית יחסית לקבוצות המובילות באירופה. היא מתמודדת עם פציעות של שחקנים מובילים בסגל ,עם כרסום בפופולריות ועם תקשורת שלא מהססת לנשוך בכל הזדמנות (גם כשאין סיבה). דווקא במקרה הזה, בו נראה שבתקשורת מגיבים בצורה יחסית עניינית על הפסד חוץ שקול לקבוצה הנראית כטובה באירופה כיום, אתה מכנה את התגובה בתקשורת כ"שיטיון". אני דווקא מצפה מכותבים להתייחס להישגים של קבוצה בקונטקסט המתאים, במקום לזרוק סיסמאות מהסגנון של "לשאוף תמיד למקום הראשון".

Comments closed