דילמת הממזר – עידו גבעון

הנה לך פניני, תראה איך עושים את זה נכון

2

 

 

אם יורשה לי להעיד על עצמי, ובמסגרת הזאת בהחלט מורשה לי, הייתי אומר שאני בחור טוב. ממסדי, שקט, מנומס. כזה שמעדיף שיחה שקטה ונורמטיבית על התלהמות ואלימות.

בהיותי כזה, תמיד מצאתי מקום בליבי לכדורגלנים מהסוג השמרני. מסי, בניון, קאקה. לא חסרות דוגמאות.

ובהתאם, בכל אימת שאיזה באלוטלי מוצא לנכון  לפנות זמן לעוד "פרשייה" של אורגיה, סמים, סיגריות ובעיקר ראיונות פרובוקטיביים אני מבין, לפחות האני של השנים האחרונות, את הנזק שהוא מסב. לקח לי הרבה זמן להבין למה התכוונו המבוגרים כשאמרו ששחקן כדורגל הוא מודל לחיקוי.

היום, בראותי איך ילדים קוראים בשקיקה דווקא על שחקני כדורגל ומעשיהם, ורק רוצים להדמות להם בכל, אני מבין שכאשר ילד רואה שחקן מרביץ לשחקן אחר – מן הסתם זה לגיטימי בעיניו. וכן הלאה.

כן, קשה לדמיין את הכדורגל בלי כל הדמויות הצבעוניות שיש בו. וזו תמימות לחשוב שאלפי הכדורגלנים המקצוענים שמרוויחים משכורות עתק יצליחו איפה שנבחרי הציבור, לדוגמא, כושלים.

אבל לי, קשה להתחבר לשחקנים כאלה. כשאני חושב על זה, הקבוצות אותן אני אוהד נמנעו מלתת במה לשחקנים כאלה. או לפחות ככה זה היה נראה בעיני.

*

בקיץ שעבר, החליט רמון דיאס מאמן ריבר פלייט שהחיזוק העיקרי שהוא מביא הוא טאופילוגוטיירס, החלוץ שמשלים יחד עם רדמאלפלקאו (עוד אקס ריבר) את התקפת נבחרת קולומביה. כן, לפני ג'קסון מרטינז.

לטובת אלו שלא מכירים את טאו (מכאן והלאה לא נקרא לו בשמו המלא), מדובר בערס קולומביאני. בן 28, שלאורך כל הקריירה שמר על מספרים לא רעים ועל תדמית של טרבל-מייקר. בינואר 2010, בגיל 24, עבר לראשונה טאו מאתלטיקו ג'וניור בקולומביה לטרבזונספור. טאו, בלשון המעטה, לא התאקלם יפה בטורקיה למעט שלושער בגמר הגביע שהביא לטרבזונספור תואר נדיר.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

בעונתו השנייה הצליח טאו להשתלב טוב יותר, שמו היה נראה קבוע יותר ויותר בהרכב וגם הגולים לא מיאנו להגיע. אלא שלאחר נסיעה לצמד משחקי ידידות של נבחרת קולומביה, איבד החלוץ את מקומו בהרכב. טאו לא הסכים למצב החדש ופשוט חתך לקולומביה. הקבוצה הטורקית פרסמה הודעות רשמיות לפיהן השחקן עזב ללא רשות וללא הודעה מקדימה ולפיכך האפשרויות שלו הן לחזור לקבוצה או לפרוש מכדורגל. הטורקים לא התכוונו לוותר. אלא שטאו התעקש שהוא עזב בגלל בעיות רפואיות וחוסר תקשורת עם הצוות הרפואי של המועדון.

לאחר מכן קנתה אותו ראסינג מארגנטינה, שם ביחד עם חברו הקולומביאני ג'יו מורנו הגיע לשיאים של פרובוקציה וכדורגל כאחד. לאורך כל התקופה בראסינג טאו הבריז, איחר, הורחק ואף טען לגזענות כלפיו בארגנטינה, בשל צבע העור שלו. אה, וגם הבקיע. 22 שערים ב-41 משחקים. בהחלט ראוי לציון בארגנטינה.

אחד האירועים הזכורים ביותר היה כאשר במשחק חוץ מול בוקה, לאחר שקיבל צהוב על התחזות, התפרץ על השופט והורחק. בדרך החוצה, לא פספס הזדמנות להתגרות באוהדים של בוקה. טאו, אוהד מוצהר של ריבר, קיבל קנס של 400 אלף דולר על אותו אירוע!

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

אבל השיא הגיע, איך לא, בדרבי מול אינדפנדיינטה. טאו אמנם כבש ראשון, אבל בדקה ה68 הורחק לאחר שאמר מילים מיותרות לשופט. בכך השאיר טאו את ראסינג ב-9 שחקנים ובפיגור 2-1. לאחר המשחק, שנגמר בהפסד 4-1, הרוחות סערו בחדר ההלבשה. הקפטן סבסטיאן סאחה כנראה התפרץ כלפי טאו שלא נשאר חייב ואיים ברובה אוויר(!) על חבריו לחדר ההלבשה. לבסוף, שחקני הקבוצה עזבו את האצטדיון באוטובוס וטאו נסע בנפרד, במונית. זה היה הפיצוץ האחרון שהביא לעזיבתו את ראסינג. בקרב האוהדים, אגב, הדעות היו חלוקות כאשר רבים שומרים לו פינה חמה בלב.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

אחרי ראסינג, המשיך טאו לתקופה קצרה בלאנוס ולאחר מכן עזב לשנה בינונית בקרוס אסול המקסיקנית.

ההגעה שלו לריבר הייתה סקנדל בפני עצמו, כאשר מעבר לקדם העונה שלא ביצע עם הקבוצה, בעקבות עיכובים בירוקרטיים כאלו ואחרים הצטרף טאו לקבוצה באופן מעשי רק לקראת המחזור הרביעי. שער בהופעת הבכורה ממש לא בישר על הבאות. טאו, שרבות דובר על הגעתו ובנו עליו להיות ההבדל בין מקום 2 בטורניר הקודם לאליפות, לא הבקיע עוד בליגה ואף לפרקים איבד את מקומו בהרכב. אפילו סקנדלים הוא לא ממש ייצר.

היכולת שלו כחלוץ אמנם לא הגיעה לרמה שהוא רגיל להציג, אבל בעיניי היה נראה שטאו מוצא פינה שקטה בריבר. שאולי האהבה שלו לקבוצה, או חיבור מסוים עם הסגל, מרגיע אותו מלעשות את השטויות שהוא רגיל אליהם. ובכל הנוגע לכדורגל, טאו אמנם לא הבקיע כמעט, אבל הרבה פעמים תופקד בעמדה אחורית יותר. טאו החל לשחק "קיר", להשתלט על כדורים ולחלק לצדדים. זאת אומרת, גם אם הגולים לא תמיד הגיעו, היכולת לעיתים כן.

 *

ואז השבוע האחרון. קצת רקע: במסגרת פגרת הקיץ (חורף בישראל) נוהגים מועדוני העילית של ארגנטינה לקיים משחקי ידידות ביניהם. הרבה ידידות, בדרך כלל, אין שם. במקרים הטובים משחקים חמים בין קבוצות שונאות, במקרים הרעים הזדמנות לארגוני הבארהבראבה להרוס לכולם את אווירת הקיץ.

האירועיםהמדוברים ביותר בכל קיץ, הם כמובן מפגשי הסופר-קלאסיקו. שלא יהיה ספק, לכל משחק כזה נמכרים כל הכרטיסים מהר מאוד והקבוצות עולות בהרכבים הראשונים. המאמנים (ונשיאי הקבוצות) אפילו לא ויתרו על מלחמה פסיכולוגית. היוקרה ללא ספק עומדת על הפרק.

השנה, לדוגמא היו 3 כאלה. אחד במר דל פלטה, שם סיימו הקבוצות בתיקו 1-1. אל השני, בקורדובה, כבר עלתה ריבר ממוקדת יותר והצליחה לנצח 2-0.

1

למשחק השלישי, במנדוסה, הגיעה ריבר כמובן במורל גבוה לאחר הניצחון בקורדובה. שבוע לפני פתיחת העונה פתחה שוב ריבר בסערה והמגן מרקדו העלה את ריבר ליתרון בדקה ה-7. אח"כ בוקה השתלטה על המגרש למשך כל המחצית הראשונה ואף השוותה ל1-1. ואז, בדקה ה-62 הבקיע טאו את השני של ריבר.השעה הייתה 4 בבוקר כאן בישראל כשאני צעקתי גול יחד עם השדר הארגנטינאי ואני יכול להישבע שבצד השני של הרחוב שכנים הגיפו תריסים וסגרו עוד חלונות ודלתות כדי לנסות לחזור לישון. טאו חגג, נתן ריקוד קטן ואז הסתובב אל הקהל של בוקה ונתן להם בקטנה את ה-LTA.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

בעברית היה זה בזמנו מאיר מליקה שנתפס אומר "זיינתי אותו" מיד אחרי ששבר לרומן פץ את הרגל.

LTA, ראשי תיבות של La tenesadentro. בעברית, בוא נגיד שזה משהו בסגנון "יש לכם את זה בפנים" (inside).

עכשיו בוא נקרא לילד בשמו. טאו עשה את מה שעשה מכל הלב. אוהדי בוקה הצעירים יותר לקחו ללב, הבוגרים יותר חייכו וחשבו כנראה "חכה חכה, הגלגל מסתובב, במרץ אתה מתארח בבומבונרה". אוהדי ריבר כמובן התענגו על כל רגע. אפילו אני, יפה נפש שכמותי (אני מבין את הצביעות שבעצם הכתיבה של פוסט כזה, אין צורך להעיר לי על זה), נזכרתי בחוקי המשחק והג'נטלמניות בארגנטינה ונהניתי. כי מה יותר כיף מלנצח יריב שנוא? ללכת ולמרוח לו את זה בפנים.

3

אז זהו. בשביל טאו זה אמנם הייתה עקיצה קטנה. בטח שביחס לשאר הדרמות שבהן הוא היה מעורב. בשבילי זה היה רגע מתוק של ממזריות. גיא פניני, תלמד איך עושים את זה.

 *

ביום ראשון הקרוב תפתח ריבר את העונה שלה, בבית מול חימנסיה דה לה פלטה. הציפיות, כרגיל בשמיים. האוהדים, שראו את ריבר בתצוגות אגרסיביות ואיכותיות ביותר, מקווים לאליפות ראשונה אחרי 6 שנים וחזרה לגבהים אליהם הם היו רגילים. טאו גוטיירס הוא כנראה היחיד בריבר כרגע עם סיכויים ממשיים לשחק במונדיאל, וזה כנראה הקטליזטור הכי גדול שלו בטורניר הקרוב. זה, וההזדמנות להכניס לבוקה גם בבית שלה, בעוד כחודשיים.

אני משאיר כאן שיר, ותרגום קצר:

"…כמה הייתי נותן בשביל לצעוק 'ריבר אלופה'

להגיד שלמרות הכול, תמיד אהיה איתך…"

וזאת ההרגשה בתחילת כל עונה. כמה הייתי נותן…

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

 ****

ועוד מילה על ה-LTA:

בשנת 2009, במסיבת עיתונאים אחרי נצחון על אורוגוואי, שהבטיח את העלייה למונדיאל, ניצב דייגו מראדונה, אז מאמן הנבחרת, מול המיקרופונים. כאשר אחד העיתונאים, טוטי פסמן, שהיה מבקר בצורה חריפה ועקבית את דייגו, שאל שאלה התפרץ אליו המאמן: אתה גם כן, La tenesadentro!

השניים התכסחו קצת מול המצלמות באחד הקטעים הזכורים ביותר של דייגו כמאמן הנבחרת. פסמן, מצידו, הוציא בסופו של דבר ספר שנקרא, איך לא, La tenesadentro, ומתאר את תקופתו של דייגו בנבחרת.

כמו יותר מדי דברים, גם לכבוד האירוע (ההתכסחות, לא הספר) הזה הופק שיר חביב:

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

 

שנה חד פעמית להגנת סיאטל
המפסיד הגדול של הסופרבול

15 Comments

red sox 3 בפברואר 2014

הליגה הטובה בעולם, לא יעזור כלום.
טאו גוטיירס לא קשור לרמה של השחקנים סביבו, צריך לומר בכנות. מה שכן, איתו ועם קבנאגי מקדימה ועם צוות מנהל שריבר זורמת לו בעורקים, לפחות צשוקה ורצון אמיתי להצליח יהיו.
הצעה ידידותית – תבוא בלי ציפיות.
נקווה לטוב.

עידו גבעון 3 בפברואר 2014

מה הכוונה לא קשור? בתור בנאדם אתה מתכוון?

בכל אופן, לא עשיתי טור על ריבר הנוכחית. אבל אני עובר עמדה-עמדה ולא רואה סיבה שלא יצליחו. באמת.
בארוברו – אני לא מסכים עם ההמון שרוצה אותו בנבחרת אבל הוא באמת מעולה.
בהגנה מרקדו נראה מעולה בחודשים האחרונים, באלאנטה רמה אחת מעל כולם אבל לא יציב מספיק. עכשיו הביאו מגן שמאלי ואם מאידנה יישאר הוא בהחלט מספיק.
בקישור, קרנאביטר נראה מעולה בקיץ, פונציו באנקר, קרבונרו רק משתפר ועל ואנג'יוני אין מה להגיד. הוא פשוט מעולה, רק חסרה לו קצת יציבות.
לאנסיני, טאו, קבנגי ואינספור ילדים מוכשרים בהתקפה.

כבר אמרתי לא פעם כמה שאני תופס מניואל'ס ולאנוס (וקשה להתעלם מולס וסן לורנסו), אבל אם ריבר תתחבר היא לא נופלת מאף אחד. אופטימיות זה אני.
מכיר את אלה שאומרים "אני לא אופטימי/פסימי – אני ריאלי" ? אז אני מודע לזה שאני לא ממש ריאלי. עובדתית, ריבר לא עשתה הרבה בשנים האחרונות, גם כשהייתי מאוד אופטימי. אבל 2 הנצחונות האלה עשו לי כל כך הרבה חשק.

red sox 4 בפברואר 2014

התכוונתי שהוא לא שייך מבחינת הרמה.
פונציו, לאנסיני, מאידנה, ואנג'יוני והיתר הם שחקנים נהדרים לליגה הארגנטינאית. הצעירים מביניהם אולי יהיו שווים אירופה יום אחד אבל לא כרגע. טאו הוא יותר מזה. היחיד בסגל שאני יכול לשים על אותה מדרגה כרגע זה בארוברו.

בקשר לסגל כמכלול אני מסכים – זה סגל לריצה בצמרת ובקונסטלציה מסויימת אפילו לאליפות.

יאיר אלון 3 בפברואר 2014

נהנתי

עידו גבעון 4 בפברואר 2014

מעולה, תודה.
תבוא תמיד :)

Amir A 4 בפברואר 2014

איפה הליגות הדרום אמריקאיות עומדות ביחס לליגות האירופאיות?

זן נדיר 4 בפברואר 2014

מבחינת ממון – מתחת לקו העוני
מבחינת תשוקה – מעל האוורסט

זן נדיר 4 בפברואר 2014

או המון בלאן לצורך העניין

עידו גבעון 4 בפברואר 2014

זה כמובן שאלה כללית שקשה לענות עליה.
ארגון International Federation of Football History & Statistics (IFFHS, שעוסק באיסוף נתונים וסטטיסטיקות מעולם הכדורגל ובמשך שנים מדרג קבוצות, שחקנים וליגות, פרסם בחודש שעבר רשימה ולפיה הליגה הברזילאית והארגנטינאית מדורגות במקומות ה5 וה-6, מיד אחרי 4 האריות של אירופה (ספרד, אנגליה, גרמניה ואיטליה). המצב היה דומה גם בשנים הקודמות.

אני אישית לא כל כך מתלהב מדירוגים כאלה ותחרויות נוסח הבלון ד'אור.

מבחינת כשרון, לאורך ההיסטוריה כולה אין שום ספק שארגנטינה וברזיל הן מיצאניות הכדורגלנים העקביות והפוריות ביותר. מכאן שעד שהגיע הכסף הגדול לכדורגל, ובמיוחד לאירופה, מרבית הכדורגלנים שיחקו במולדתם ולכן איכות הליגות בארגנטינה וברזיל היתה גבוהה מאוד. משנות ה-90, פחות או יותר, כאשר ההבדלים הכספיים בין הדרום אמריקאיות לאירופאיות (ובהמשך לאסייתים והמזרח התיכון), בשילוב עם הנטייה לשחיתות וחוסר סדר בדרום אמריקה – ההבדל בין הליגות הלך וגדל.
כיום אמנם יש המון כשרון ב-2 המדינות האלה, וכשאני אומר המון אני מתכוון לדוגמא לעשרות שחקנים שיצאו גם בשנים האחרונות לטופ העולמי (החל מרוביניו, ניימאר, מסי, היגאווין וכו'..). גם ידע לא חסר בליגות האלה, כאשר מאמנים רבים עוברים לאמן באירופה ובנבחרות שונות (למשל 4 מאמנים ארגנטינאים בליגה הספרדית לבדה) ושחקני עבר רבים תורמים כמעט בכל קבוצה.
אבל חוסר הסדר, השחיתות, האלימות במגרשים, התשתיות המיושנות לרוב (הכל בהשוואה לאירופה) ושאר חוליים מוכרים משמרים ומרחיבים את הפער מאירופה.

אם מבחינת אצטדיונים, בדרום אמריקה יש אצטדיונים גדולים אבל לרוב מיושנים.
מבחינת משכורות, בברזיל יש מעט יותר כסף אבל בארגנטינה גם הכוכבים הגדולים ביותר לא מרויחים יותר ממליון-מליון וחצי דולר לעונה (בהכללה גסה). עובדה שגורמת לרובם המכריע של השחקנים האיכותיים לעבור לאירופה. המצב הזה מביא לסגלים שמורכבים ברובם משחקנים בסוף הקריירה, שחקנים צעירים לפני פריצה ושחקנים רבים שלא מצאו מקום בליגות עם כסף טוב יותר.

מלבד ברזיל וארגנטינה, הליגות במקסיקו וקולומביה (קצת פחות) לא רעות ושאר הליגות ברמה ירודה, פחות או יותר כמו הליגה הישראלית.

וכמו שנאמר אינספור פעמים, תכונה נוספת ששייכת לדרום אמריקה היא התשוקה לכדורגל. אני אפילו לא אתיימר להסביר, טיול לדרום אמריקה צריך להספיק כדי להעביר את המסר :)

מקווה שעניתי לך, בגדול. מידע נוסף תוכל לקבל כמובן דרך עיון בפוסטים ישנים שלי.

Amir A 5 בפברואר 2014

תודה!

דניאל 4 בפברואר 2014

מה התחזית שלך לגבי בוקה?

עידו גבעון 4 בפברואר 2014

תחזית אין לי, כי נבואה ניתנה אנחנו יודעים למי.
אבל אני יכול לספר לך את דעתי על בוקה הנוכחית. דבר ראשון, זו עדיין בוקה ג'וניורס, היא עדיין משחקת בבומבוניירה ועדיין שואלים דווקא עליה גם בישראל.
אבל כרגע היא לא בדיוק בשיאה. ז"א, כן, על פניו הסגל שלהם מעולה.
השוער אוריון הוא השוער השלישי של הנבחרת (למרות שלהסתמך על הזימונים ההזויים של סאבלה זה לא רציני) ומפגין יכולת מעולה. בהגנה יש בעיקר בלם אדיר בשם קאטה דיאס, בקישור את חואן מנואל מרטינס שנראה מעולה בקיץ, את ריקלמה ועוד מספר קשרים מעולים אבל לא יציבים ובהתקפה בעיקר את ג'יגליוטי, שבעונה שעברה היה טוב (מעולה!) למשך 7 מחזורים. הבעיה שבעונה יש 19 מחזורים ובשאר הוא לא כיכב. בנוסף אליהם יש עוד שחקנים איכותיים שלא הוכיחו את עצמם עדיין יותר מדי.

אבל זו רק סקירה שטחית. האמת היא שמאז שביאנצ'י הגיע, ובעיקר מאז שיחד עם ריקלמה הם בנו את הסגל בצורה מאוד מסוימת, הדברים לא ממש מתחברים שם. השנה האחרונה נחשבה חלשה מאוד בסטנדרטים של בוקה (מקום לפני אחרון ומקום 7). בפגרה הגיעו בעיקר 2 מגנים שעוד לא ממש ברורה לי רמתם.

המצב כל כך אפור שאבר בנגה המעולה, שעזב את ולנסיה ורצה למצוא דקות משחק בתחרות על תשומת לבו של סאבלה לקראת המונדיאל, חוזר הרבה ע"י בוקה ולבסוף חתם בניואל'ס ואף דיבר על כך גלויות.

איכות, שוב, כמו בריבר, יש שם אבל דרך כרגע לא ממש. שתי הקבוצות כל כך לא צפויות בשנים האחרונות שאני רואה סיטואציה ששתיהן רצות לאליפות או נלחמות בתחתית, באותה חוסר עקביות שהן פעלו ב-2013.
עוד על בוקה תוכל לקרוא בפוסט שלי מהקיץ (הרבה, כמו שאמרתי, לא השתנה מאז):
http://debuzzer.sport5.co.il/buzz/?p=27562

red sox 4 בפברואר 2014

והם מתחילים את העונה עם משחק שיכול לייצר מומנטום או להתחיל את המשבר כבר מהמחזור הראשון.

טרנטה 4 בפברואר 2014

תודה רבה. מעניין מאד.
בעבר הלא ממש רחוק הייתי נהנה מאד משידורי הליגה הארגנטינאית. הרמה היתה לא רעה בכלל ועל התשוקה כבר דיברו כאן. גם אציין שמאד אהבתי את יהודה ארם ואני מחזיק מאד מהפרשנות שלו. הליגה הברזילאית היתה שכונה. החל מסלבה (שאני מאד אוהב אגב) וממשיך עם זה שכל שחקן כולל הבלמים והשוער קודם כל חייב להעביר איזה 2-3 שחקנים ורק אחר כך למסור או לבעוט. במיוחד אהבתי את השופטים עם הספריי (גאוני. איך זה לא הגיע לאירופה?).
היום (בעין בלתי מזוינת וללא גיבוי במספרים) נראה שהתמונה התהפכה. המשחק בברזיל נראה יותר אירופאי אבל כמובן שלא שכחו שם את היכולת האישית והטאצ׳ הגאוני. גם הכוכבים שמגיעים לסיים קריירה תורמים.
ממשחקים שראיתי מהליגה נראה שנשאר בעיקר הקהל המוטרף ורמת המשחק ירדה מאד.

עידו גבעון 4 בפברואר 2014

מסכים מאוד. בברזיל יש יותר כסף (במדינה ובענף הכדורגל) וכתוצאה אפילו הרבה פעמים כוכבים עוזבים את ארגנטינה לשם בשביל כסף (ד'אלסנדרו, סקוקו..). המתקנים יותר איכותיים ובגדול ניכר שיש איכות גדולה יותר בברזיל.
המשברים הכלכליים והניהול הלוקה מאוד בארגנטינה עשו את שלהם עם השנים. (כמוני כמוך, בעין בלתי מזוינת וללא שום גיבוי)

הרבה שחקנים, אגב, שסיימו את דרכם באירופה וחזרו לברזיל ה"צנועה" נחשבים בעיני ישראלים כסוס גמור אבל המצב ממש לא תמיד כזה. מי שהספיק לראות את רונאלדיניו באתלטיקו מיניירו בשנים האחרונות ראה פלא עולם ולי מאוד חורה שיזכרו לבחור הזה שנתיים שלו איכותיות בבארסה והשמנה במילאן. הוא אולי הכדורגלן המרהיב ביותר שיצא לי לראות. בלי הגזמה. והרבה מהשנים האיכותיות שלו הוא נתן דווקא בליגה הברזילאית.

Comments closed