השנה של אדר – עידו גבעון

ביום ראשון, ה-5 למאי 2013, השתנו חייו של אדר אלברס באלאנטה ללא היכר.

 

Balanta-celebra-gol

ביום ראשון, ה-5 למאי 2013, השתנו חייו של אדר אלברס באלאנטה ללא היכר. לא היה מדובר בתפנית משמעותית, כי אם יותר בקפיצת מדרגה. ועוד איזה קפיצה. באותו יום ראשון, שותף באלאנטה, קולומביאני צעיר יליד 93, בפעם החמישית בלבד בהרכב של ריבר פלייט. בארבעת משחקיו הראשונים הספיק הבלם אף להבקיע 2 שערים ולהציג יכולת גבוהה מאוד. ריבר של אותה תקופה שיחקה טוב, הייתה במקום ה-3 ובמרחק של 4 נקודות מהמובילה. ומהעמדה הזו נקראה באותו יום ריבר לשחק באצטדיון הבומבוניירה של בוקה את הסופר קלאסיקו.

למעשה, רק חודש קודם לכן עוד היה באלאנטה אלמוני לחלוטין ורק מכת פציעות של 3 מבלמי הקבוצה, בתוספת עונש הרחקה שספג בלם נוסף (!), הכריחו את המאמן ראמוןדיאס להרכיבו במשחק החוץ הקשה מול ראסינג. הקבוצה ניצחה 2-0, באלאנטה שיחק מעולה ומאותו יום לא איבד את מקומו בהרכב.

להיפך, המחמאות הגיעו מכל הכיוונים ואכן נראה היה שבאלאנטה הצעיר במסלול הנכון.

במשחק החוץ מול בוקה, שנגמר בתוצאה 1-1, נבחר בעיני רבים באלאנטה לשחקן המצטיין של ריבר והוכיח בפעם הראשונה על הבמה הגדולה ביותר שיש בכדורגל הארגנטיני, שהוא עשוי מהחומרים הנכונים.

בסרטון – גול הבכורה של באלאנטה. שימו לב לחגיגה המיוחדת שלו!

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

בבוקר שלמחרת אף הופיעו דיווחים על הצעה של מילאן האיטלקית, לקנות את השחקן בסכום של כ-11 מיליון יורו.

מספר ימים לאחר המשחק חלה תפנית כאשר התברר שלבאלאנטה אין חוזה מקצועני חתום מול ריבר, ולכן, בעקבות חוק שקיים בארגנטינה, יוכל רק לשחק בשלושה מששת המשחקים שנותרו בטורניר. אולם המועדון מצא פרצה בחוק שאפשרה לו, בתמורה להשאלת שחקן אחר – מה שפינה עמדה של זר בסגל – ולהחתמת השחקן על חוזה, להמשיך ולהשתמש בשירותי הבלם.

לאחר סיום העונה החלו שמועות על מכירה אפשרית למונאקו ואף לברצלונה. באלאנטה היה מלפפון חם, מחירו בשוק הוערך בכ-20 מיליון יורו, אך לבסוף הוא נשאר לעונה נוספת בריבר.

BTXMIVLCIAACnzU

בתמונה – ה"אל מונדודפורטיבו" מדווח על החתמה אפשרית של באלאנטה בבארסה.

באלאנטה התחיל את העונה מצוין. השיא הגיע לאחר נצחון ביתי על סאן לורנצו, האלופה שבדרך, במסגרת הקופה סודאמריקנה. באלאנטה, ששוב הצטיין בדרך להעפלה לשמינית הגמר, נקרא לראיון בסיום המשחק. תוך שהוא עומד ומתראיין, החלו ברקע קריאות "נגרו…נגרו.." ו"את נגרו (השחור) לא מוכרים!". שלא יהיה ספק, קריאות בשמו (בדרך כלל בכינוי) של שחקן ממש אינן עניין של מה בכך בארגנטינה. רק במקרים מיוחדים וחגיגיים, שחקנים גדולים מקבלים קריאות עידוד מהקהל. הקולומביאני הצנוע, כנראה שם לב שפתאום הוא מקבל כינוי והקהל קורא בשמו!

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

בגרון חנוק הוא המשיך, בקושי, את הראיון. המראיין כמובן הפנה את תשומת לבו לקריאות העידוד ובאלאנטה פתאום נראה היה כילד מבולבל שלא הבין איך נחת מתחת לכל הזרקורים. הוא זרק מספר משפטי תודה לאלוהים ולגורל ששיחק לטובתו וסיפר, מעט נבוך, שהוא לא ממש יודע מתי, אם בכלל, יעזוב לאירופה.

המשך העונה, כמו לכל הקבוצה, לא ממש האיר פנים לבאלאנטה הצעיר. ריבר סיימה רק במקום ה-17 ונראתה רע ברוב המשחקים. באלאנטה החל להראות גם מגרעות בדמות ריבוי עבירות והרחקות מיותרות, ופתאום מעבר למילאן לא היה נראה ריאלי.

אף על פי כן, כבר בנובמבר זומן לראשונה הבלם לסגל הנבחרת הבוגרת של קולומביה למשחקי הידידות מול בלגיה והולנד, לקראת המונדיאל. ביום רביעי האחרון, באחד ממשחקי ההכנה האחרונים לקראת ברזיל, אף עשה את הופעת הבכורה שלו בנבחרת ובהחלט נראה שפקרמן בונה עליו, לפחות כשחקן סגל, לקראת המונדיאל.

גם העונה, בינתיים, מקומו של באלאנטה בהרכב של ריבר מובטח לרוב. ביחד עם קרלוס קרבונרו וטאו גוטיירס, מרכיב באלאנטה חלק משלישייה קולומביאנית שמעלה ישר זכר ל"תקופה הקולומביאנית" של בוקה בסוף שנות ה-90, עם אוסקר קורדובה, חורחה ברמודס ומאוריסיו סרנה. השלישייה ההיא אף זכתה עם בוקה ב-3 אליפויות מקומיות, 2 גביעי ליברטדורס ואליפות העולם לקבוצות. כרגע נראה שאם השלישייה של ריבר תזכה אפילו בתואר אחד זה יהיה הישג מאוד משמעותי ולפחות אחד מהם ימשיך לאירופה.

בעוד כשלושה שבועות יחזור באלאנטה עם הקבוצה שוב לבומבוניירה, בה שיחק את אחד ממשחקיו הטובים ביותר עד כה. הפעם מגיע באלאנטה כבורג מרכזי בהגנה של רמון דיאס. הפתיחה הבינונית בליגה, של שתי הקבוצות, ממש לא מוריד מערכו של הדרבי הממשמש ובא.

דיבורים ושמועות על מעבר אפשרי לקבוצות העילית של אירופה ממשיכים ללוות את באלאנטה ואם ימשיך ביכולתו הנוכחית, כנראה שצעד כזה יהיה בלתי נמנע. הופעה מכובדת במונדיאל, על אחת כמה וכמה, אף עשויה להעלות את מחירו.

בואו תראו יש מכות
כואב הלב

17 Comments

red sox 9 במרץ 2014

תענוג כרגיל עידו, אבל למה להרחיק עם השוואות לשלישיית הבוסטרוס? בריבר שיחקו לא מעט קולומביאנים כשבראשם חואן פאבלו אנחל ומריו ייפס ששיחקו יחד בקבוצה האדירה של סוף שנות ה-90 ורדאמל פלקאו שבעצם בנה את השם שלו כחלוץ גדול בריבר.
ואי אפשר לכתוב על באלאנטה בלי להזכיר את הבלם הקולומביאני השחור הקודם של ריבר – "טייסון" ריבאס. גם הוא הגיע כבלם העתיד של קולומביה, הספיק לשחק מעט מאוד ומיד נחטף לאינטר. משם זה כבר הלך הרבה פחות טוב והקריירה שלו מאוד מדשדשת בשנים האחרונות.

עידו גבעון 10 במרץ 2014

התגובות שלך הן כמו חמצן לפוסטים שלי.
ובקשר לדיון על קולומביאנים מהעבר – בעיניי, כמו פלקאו לא ממש היה. אבל שלישייה משמעותית כמו שיש בריבר כרגע אני לא זוכר מתי היתה.

בדיוק נגמר עוד משחק. עוד ניצחון ביתי. עוד פעם רק 1-0. ב-32 המשחקים האחרונים, רק ב-2 הבקענו יותר משער אחד!
ולא שחסרות החטאות. מה יהיה עם ההתקפה הזאת? ועם העונה המוזרה הזאת?!

red sox 10 במרץ 2014

טאו הוא שחקן נהדר אבל מחמיצן כרוני. וקאבנגי מתגלה משבוע לשבוע כמוסר נפלא שמייצר את רוב המצבים של ריבר.

אלעד אחד 10 במרץ 2014

זה אותו קאבנגי שהיה אמור להיות חלוץ העתיד של ארגנטינה לפני איזה 10 שנים?

עידו גבעון 11 במרץ 2014

שאלה קצת מכשילה.
לפני 10 שנים, מי שהיו אמורים להיות חלוצי העתיד של ארגנטינה הם בין היתר קון אגוארו, מסי, היגוואין, טבס, ויודע מה? יש שיגידו שגם איסיקייל (יחזקאל) לאבצי.

כן, כנראה שעונת הפריצה החלומית שלו בגיל 18 הציבה רף גבוה מאוד שהוא מעולם לא ממש עמד בו. אבל אכזבות נובעות מציפייה. ואם נשים בצד את הציפיות שהיו, לקאבנגי יש קריירה לא רעה מאחוריו (והלוואי שגם לפניו).

תורג׳י 10 במרץ 2014

לפחות על פי football manager 2014, הדבר הבא בכדורגל העולמי.
יחד עם doria הברזילאי.

שחר ד. 13 במרץ 2014

עידו הפוסטים שלך מצוינים, אל תפסיק גם אם רובנו לא מכירים מספיק כדי להגיב…

עידו גבעון 13 במרץ 2014

וואו תודה!

אמנון 13 במרץ 2014

אם מדברים כבר על חלוצים אז זו אולי ההזדמנות להציג בחור צעיר בעל פוטנציאל לחלוץ גדול בעתיד.
כוונתי היא לסבסטיאן דריוסי (Driuss) בן ה-18 ששיחק כבר משחק אחד בהרכב של הקבוצה שלכם בסוף טורניר האיניסיאל הקודם. חלוץ מרכזי בעל יכולות גבוהות מאד של מסירה, בעיטה וראיית משחק.

ראיתי אותו בפעם הראשונה בטורניר האליפות לנוער עד גיל 17 בדרום אמריקה שהתקיים בשנה שעברה בארגנטינה. האליפות התקיימה בצפון ארגנטינה במנדוסה ובסן לואיס. ארגנטינה לקחה את המקום הראשון בטורניר שהיה שקול ומרתק.

עוד שחקנים צעירים בעלי פוטנציאל גבוה מריבר מן הנבחרת הזו הם השוער וקפטן הקבוצה אגוסטו באטאז'ה (Batalla) והבלם עמנואל מאמאנה (Mammana) שכבר היה אמור לפתוח באחד המשחקים בטורניר הנוכחי אך לא שיחק בסופו של דבר בגלל מחלה.

השער הזה שלו הוא שער השנה מבחינתי (כולל בבוגרים). השער הובקע במשחק מעולה לשכעצמו בטורניר הנ"ל נגד אורוגוואי שהסתיים בתוצאה 3:3.
http://www.youtube.com/watch?v=cCbvYECuM3g

אמנון 13 במרץ 2014

קישור לפירוט המשחקים של הטורניר הנ"ל:
http://en.wikipedia.org/wiki/2013_South_American_Under-17_Football_Championship
ניתן להיכנס להרכבים של הקבוצות ולראות שחלק מן השחקנים יככבו בעולם בעתיד.
בברזיל שיחקו, בין היתר, שני נשיאי ארצות הברית קנדי ולינקולן. יתוש ששמו מוסקיטו ושניים שכנראה יש להם קרבה מסוימת אלינו: אבנר (בית דגושה) ובוסקיליה.

אמנון 13 במרץ 2014

והנה הסגן הגאה של שער השנה, לדעתי.
טורניר אליפות דרום אמריקה לנוער עד גיל 20 שהתקיים בשנה שעברה.
מדובר בגול שהבקיע בראיין ראבלו, ראביו או ראבז'ו (Rabello) שחקנה של נבחרת צ'ילה. במקור הוא מקבוצת קולו קולו ונרכש ע"י סביליה בספרד. כיום הוא מושאל לקבוצת לה קורוניה מן הליגה השנייה.
השאלה היא איך מגמד כזה יוצאת בעיטה כל כך עוצמתית.
http://www.youtube.com/watch?v=1Jy-lVkjlkQ
דרך אגב, מן הטורניר הנ"ל לא עלו לאליפות העולמית גם ברזיל וגם ארגנטינה, אולי בפעם הראשונה אי פעם.

עידו גבעון 14 במרץ 2014

ברוך המטקבק, אמנון!
הלינקים שנתת אמנם לא עובדים כרגע (יש באג מוזר ביוטיוב בימים האחרונים… משהו על קופים מאומנים שהשתלטו על הכל), אבל אם כוונתך למספרת של דריוסי, ראיתי את הגול וכבר שמעתי מישהו שאומר שקצת חבל שהבחור הבקיע את הגול הכי יפה בקריירה שלו לפני שהיא בכלל התחילה :)
בנוסף, קשה לי לראות איך הוא יקבל במה כל עוד בסגל יש את טאו, קאבנגי, מנסגס, סימאונה, ויז'אלבה ואנדראדה. והיחידים שבאמת משחקים הם שלושת הראשונים.

לגבי האחרים, באטז'ה לא יראה דקות בריבר כל עוד בארוברו ממשיך בשלו. לגבי מאמנה אני מאוד סקרן כי כבר כמה חודשים מכינים את הקרקע להצטרפות שלו. והגיע הזמן שהמחליף של מאידנה/באלאנטה לא יהיה פונס מורי.

כל הסקירה הזאת ולא זרקת מילה על ג'יו סימאונה? אם היה מספיק להגיד עליו, הייתי מקדיש פוסט גם אליו. חבל לי לתת פוקוס על מישהו שהוא בינתיים בעיקר "הבן של".

red sox 14 במרץ 2014

הדבר היחיד שצריך לדבר עליו בהקשר של הנבחרת הזו הוא ה"מאמן" שלהם, ולפיכך אין שום דבר ששווה לדבר עליו בקשר לנבחרת הזו.
אני רק מקווה שאבא שלו ימות לפני שיגיע היום שאיאלץ לומר את אותו הדבר לגבי הנבחרת הבוגרת (הוא כבר בדרך להחליף את טרוביאני בsub-20 כך שאני לא אופטימי).

וכן, גם אצלם האח השני הוא בעלים/מנהל של קבוצה בליגה הראשונה. הלוזונים לא המציאו כלום.

אמנון 15 במרץ 2014

אז שכחתי עוד שחקן של הנבחרת הנ"ל שלא הזכרתי ואולי יבלוט הוא ליאנדרו וגה מגן/קשר שמשחק בצד שמאל.

ג'יו סימאונה בן 19 כיום לפי מה שידוע לי הוא כיכב בקבוצת המילואים והנוער של ריבר.
יש הבדל גדול בין מה שהיה נהוג בעבר שנתנו סיכוי לשחקנים צעירים מאד כדוגמת סאביולה ואגוארו,לשחק באופן סדיר ולהוכיח את עצמם.

לגבי השוער באטאז'ה. הוא בן 18 כרגע ולא נהוג לתת לשחק לשחקנים בתפקיד כזה.

Red Sox: משום מה אתה לא מזכיר את השם המפורש של גרונדונה ושל הקבוצה שהוא בעליה ארסנל. בשנים האחרונות היא מתנהלת היטב ומגיעה להישגים יפים, כולל אליפות וזכייה בגביע ארגנטינה. כמו כן היא משחקת בגביע הליברטדורס. היא גם מציגה כדורגל טוב ומאומנת ע"י גוסטבו אלפארו שהביא אותה לתוצאות הנ"ל.

יש לי חדשות "טובות" עבורך: גרונדונה הודיע שהוא עוזב את ראשות ההתאחדות בארגנטינה בשנה הבאה עלינו לטובה (2015), אבל הוא קרא את מה שכתבת עליו ושוקל ברצינות לבטל את הפרישה. אנא ממך, להבא אל תפתח פה לשטן.
http://test.afa.org.ar/index.php?option=com_content&view=article&id=17885%3Agrondona&Itemid=238

לגבי הבן שלו, הומברטו, תיכנס לאתר של התאחדות הכדורגל של ארגנטינה ותגלה שם שהוא כבר התמנה לתפקיד מאמן הנבחרת עד גיל 20.

ואולי עוד עובדה שתרגיע אותך היא שחורחה בורוצ'אגה שהבקיע את גול הניצחון בגמר הגביע העולמי ב-1986 הוא במקור שחקן המועדון וגם אימן שם. כך שלא הכל רע בחיים.

red sox 16 במרץ 2014

אמנון – ארסנל לא מעניינת אותי ואין לי שום דבר בעדם או נגדם. שיהיה להם בהצלחה ושייחנקו. לא מזיז לי. אבל כשהחונטה של דון חוליו גורמת נזק לנבחרות זה סיפור אחר לגמרי. כרגע הבן שלו הוא מאמן הנבחרת עד 17 בפועל ומונה למאמן הנבחרת עד 20. כמי שעוקב אחרי הכדורגל הארגנטינאי אתה יודע שזה מסלול עם סוף ידוע מראש.

בקיצור, כתבת במילים אחרות כל מה שאמרתי, רק שמשום מה נראה שכל ההתנהלות של גרונדונה לא ממש מפריעה לך.

אמנון 16 במרץ 2014

Red Sox,בוא נסכם שאנחנו מסכימים שמה שמשפחת גרונדונה שכחה לפני הרבה שנים משפחת לוזון עדיין לא למדה ושבסוף השנה נוכל ללכת לבית כנסת לומר ברכת הגומל על פרישתו של הברנש הנ"ל.

מה שעומד עכשיו על הפרק הוא משחק שיתקיים עוד שבועיים בבונבונרה ונראה שכולנו נצפה בו עם כוס
מאטה חם, אלפחורס במילוי של ריבת חלב, ובמקרה שלי בגלל שאני צמחוני, ללא פרה מתגלגלת על שיפוד.

גילעד 14 במרץ 2014

מצויין, תודה!

Comments closed