חתלתולים – שחר דלאל

"כל תושב שיקאגו יודע שחורף, לא משנה כמה ארוך או קשה, מגיע לקיצו, ובסופו תמיד יחכה האביב."

Willie the Wildcat

 

קשה להיות בצפון שיקאגו בתקופה הזו של השנה, האוויר הקר שמגיע מאגם מישיגן חודר לעצמות וגורם לך לרוץ ולחפש מקום חם להיות בו. במהלך עונת המכללות, אולמות הכדורסל הם בד"כ המקום הכי חם להיות בו ועל כן, האוהד הממוצע אולי ירצה לפנות מזרחה לעבר הוולש-ראיין סנטר – אולמה של אוניברסיטת נורת'ווסטרן – אבל אם יבחר לעשות כן, הוא יגלה שאולי היה עדיף להישאר בחוץ.
בפנים, יהיה קשה להשתחרר מתחושת הדיכאון, הדיכאון שמלווה כבר 80 שנה את באי המקום; אוהדי הקבוצה כבר יודעים שזאת תהיה עוד שנה מבוזבזת – הם יודעים שקבוצת הכדורסל שלהם היא הלוזרית הגדולה של כדורסל המכללות.

*

ליגת הביג 10 היא הליגה הותיקה והחשובה ביותר בארה"ב. ראשי המכללות המקימות היו הראשונים (בשנת 1895) לזהות את הפוטנציאל הגדול של ספורט המכללות. הם היו הראשונים לחוקק חוקים ותקנות קבועים ולזהות את הצורך (הכלכלי והספורטיבי) בקיום מבנה ליגה המוכר לנו היום (Round-robin). המכללות המקימות, הן המובילות בספורט המכללות (Power House) החל מהמחצית הראשונה של המאה ה-20. המכללות המקימות (ומישיגן סטייט שהחליפה את מכללת שיקאגו לאחר מלחה"ע השניה) נחשבות עד היום כבנות אצולה של ספורט המכללות כאשר כולן הגיעו לפחות לפיינל-פור אחד, כולן מלבד נורת'ווסטרן ווילדקאטס שמעולם לא הצליחה להעפיל לטורניר.

*

השנים הגדולות של המכללה היו בתחילת שנות ה-30 של המאה הקודמת.
בשנת 1927 הגיע מאמן היכל התהילה ארתור לונבורג, שלמד את משחק הכדורסל בקנזס אצל פורסט "פוג" אלן (נחשב למאמן הכדורסל "האמיתי" הראשון). לונבורג הצליח לבצע מהפך כבר בשנתו הראשונה ולראשונה מזה 20 שנה הצליח להוביל את הקבוצה למאזן חיובי. בשנתו הרביעית (1930/31) הוביל המאמן את קבוצתו לעונתה הטובה ביותר בהיסטוריה – סיום העונה במקום הראשון וזכייה באליפות הביג 10, כאשר בשנת 1936 הוענק לה תואר האליפות בדיעבד (עבור עונה זו) ע"י קרן הלמס. לונבורג נשאר בשיקאגו 23 שנים והוביל את הווילדקאטס למאזן של 236-203, הם עוד יתגעגעו לימים הללו…

*

מאמן כדורסל במכללות לא נמדד רק עפ"י יכולות האימון שלו. הכישרון החשוב ביותר לכל מאמן מכללות הוא היכולת לאתר כישרונות – מקומיים בעיקר –  וגיוסם למכללה. מאמן מצליח תמיד יחזיק צוות עוזרים עם קשרים חזקים בקרב מאמני התיכונים המובילים במדינה, כאשר המוצלחים ביותר יהיו בעלי קשרים גם באזורים החשובים ביותר – ניו יורק, דרום קליפורניה ושיקאגו.

למעלה מ-250 שחקנים שגדלו בשיקאגו שיחקו ב-NBA (שנייה רק לניו יורק), ואין ספור שחקנים שיצאו מתיכוני העיר שיחקו כדורסל בדויזיה הראשונה של המכללות. נורת'ווסטרן מעולם לא הצליחה להתחבר לצינור החשוב הזה, כאשר מרבית השחקנים בוחרים ללכת למכללות "ביתיות" אחרות – מארקט (מילווקי, וויסקונסין), נוטרדם (סאות' בנד, אינדיאנה), אוניברסיטת אינדיאנה ואוניברסיטת אילנוי מדרום המדינה.

*

ביל קרמודי הוא המאמן המצליח ביותר במכללה מאז ימיו של לונבורג. בהדרכתו הגיע המכללה 3 פעמים לפוסט סיזן (לטורניר ה-NIT המשני) כאשר בעונת 2009/10 הם משיגים לראשונה (!) עונה של 20 ניצחונות ובעונה שלאחריה מגיעים לשיא עם העפלה לרבע הגמר בטורניר ה-NIT.

אבל לא הכול היה ורוד בצפון שיקאגו. ההצלחה היתה גדולה באופן יחסי – המאמן הראשון בהיסטוריה שמצליח להגיע יותר מפעם אחת לטורניר פוסט סיזן – אך הבעיות הישנות עדיין ריחפו באוויר. גם הוא לא הצליח לגייס שחקנים מהעיר שיקאגו וחמור מכך, מעולם ב-13 שנותיו במכללה לא הצליח להשיג מאזן חיובי בליגת הביג 10, משהו היה חייב להשתנות.

*

מנהלי המכללה מאסו בהפסדים,פיטרו את המאמן בסוף העונה הקודמת והתחילו לחפש את המאמן הכדורסל הבא כשהם מסמנים לעצמם את הקריטריונים העיקריים: מאמן בעל עבר בקבוצות מנצחות עם יכולת גיוס מוכחת בקרב כישרונות העיר. אך עם זאת, הקריטריון הכי חשוב בתהליך החיפוש היה אחד – מי בכלל יהיה מוכן לקחת את המשרה?

עשרות עוזרי מאמנים מחכים בכל שנה לרגע בו יציעו להם משרת אימון במכללה בדיויזיה הראשונה – משאת נפשו של כל מאמן בארה"ב. בד"כ רובם יתחילו במכללות הקטנות ולאט לאט יתחילו לתפס למשרות נחשבות יותר. תפקיד בקבוצה בביג 10 נראית על הנייר כמשרת חלומות – ליגת מובילה, תנאים לוגיסטיים בלתי נגמרים, מתקנים איכותיים, משכורת של מיליונים וכבוד של בן אצולה. אך במקרה של הווילדקאטס, אתה מגיע לארמון אבל רק בתפקיד המשרת.

מאז שנות ה-40 לא הצליח אף מאמן להפוך את הקערה על פיה, ורק אחד (קווין אוניל) אימן בקבוצה אחרת לאחר שעזב את הקבוצה – מדובר בבית קברות למאמנים, רק מישהו מטורף או מיואש ייקח את המשרה הזו.

*

כריס קולינס בילה את רוב חייו הבוגרים בדיוק תחת המאמן האגדי מייק ששבסקי, תחילה כשחקן והחל משנת 2000 כעוזר מאמן. אחד מתפקידיו העיקריים היה איתור הכישרונות במדינת אילינוי, כשהצלחתו הגדולה ביותר היתה הבאתו של שחקן השנה של אילינוי ג'ון שאייר לדיוק.

במבט ראשון לא מובן לצופה מן הצד מדוע בחר קולינס להכניס את עצמו לצרה הזו כאשר הוא נמצא במשרה שרוב המאמנים חולמים עליה, כאשר הוא יכול לברור הצעות עבודה ולחכות לאחת טובה יותר.
במבט שני התמונה מתחילה להתבהר. קולינס, בנו של מאמן הבולס לשעבר דאג, בילה את רוב חייו בפרבר בצפון שיקאגו. גם הוא הבין שמשהו צריך להשתנות בנורת'ווסטרן, ואין זמן טוב יותר מעכשיו: "תמיד רציתי לאמן קבוצה משלי" אמר המאמן, "כעוזר בכיר בדיוק הייתי יכול לחכות להצעות אחרות, הייתי לוקח רק הצעה שתלהיב אותי והמשרה בנורת'ווסטרן היא הצעה כזאת. אני גדלתי פה, צפון שיקאגו זה הבית שלי, לא יכולת לבקש הזדמנות טובה יותר".

"להלהיב" זאת המילה שמובילה אותו. כבר בימיו הראשונים ניסה לשנות את הרוחות בקמפוס, הוא הגיש את הגשת הפתיחה במשחק הבייסבול של הקאבס וההוקי של הבלאקהוקס. הוא אפילו גייס לשורותיו (לצורכי יח"צ) את חניכיו לשעבר ושחקני הבולס בהווה (נכון לתחילת העונה) – קרלוס בוזר ולואל דנג. הוא נתן לווילדקטס מראה חדש, צפון שיקאגו זה המקום הנכון להיות בו – רחוק שנות אור מימיו של קרמודי והתקפת פרינסטון.

*

הבצורת צפויה להמשיך גם אחרי הטורניר הביג 10 הקרוב שמתחיל הלילה (יחס ההימורים הוא 1:100 לזכייה בטורניר), אבל זו היתה שנת בכורה סבירה למאמן קולינס. המאמן הגיע מאוחר מידי בתהליך הגיוס, ולא הצליח לגייס לשורות המכללה שחקנים חדשים (הגיע רק אחד) כשהתוצאות נראו בשטח (סיימו במאזן שלילי של 13-18). לשנה הבאה הוא יגיע מוכן יותר, כאשר מחזור הגיוס שצפוי להגיע הוא המשובח ביותר מאז שנת 1993 – השנה בה שיחק את שנתו הראשונה בדיוק.

לקולינס יש זמן. הצלחתו של מאמן חדש נמדדת החל מהשנה השלישית, לאחר שהמגויסים שלו נכנסים לעניינים, כאשר לאור ההיסטוריה של המכללה צפוי המאמן לקבל קצת יותר.
ראשי המכללה בטוחים כי בדומה לעוזרי מאמן אחרים שעזבו את דיוק (מייק בריי מנוטרדאם וטומי אמקר מהרווארד) וששבסקי בעצמו, הוא יצליח להוביל מכללה מובילה אקדמית שנמצאת בצרות ספורטיביות בליגה שלה, ולהפוך אותם לכוח משמעותי בזירה הארצית –יש לו את כל הכלים לעשות את זה.

*

האוהדים לא צריכים את הפרשנים שיגידו להם איך העונה תסתיים, יש להם כבר 83 שנים של ניסיון.
הבאזר ישמע, השחקנים ירדו מהמגרש, אוהדי הקבוצה היריבה ישמחו, האולם יתרוקן ועוד עונה תלך לטמיון, כשגם בסיומה – בניגוד לכל היגיון – יישארו אוהדי הווילדקאטס אופטימיים. הם יעשו את זה כי כל תושב שיקאגו יודע שחורף, לא משנה כמה ארוך או  קשה, מגיע לקיצו, ובסופו תמיד יחכה האביב.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

גם אם ג'קסון יבוא, לא צריך להתרגש
שחר חדש - יניב פרנקו

21 Comments

Amir A 13 במרץ 2014

למה נורת'ווסטרן לא מצליחים לגייס? חוץ מהעובדה שהם האלמה מטר של מייק גרינברג, יש עוד סיבה לנאחס הזה?

red sox 13 במרץ 2014

זו אחת הבעיות – שהם לא הצליחו להוציא אף שחקן NBA משמעותי כבר 40 שנה. זה כמובן סוג של ביצה ותרנגולת.

א-פרופו תרנגולת, שווה להזכיר את ג'ון שורנה שכמעט בכוחות עצמו הוביל את הוויילדקאטס לכמה עונות קסומות (בסטנדרטים שלהם) שבשיאן עונת הסיניור שלו (2012 אאל"ט) שבה לקח אותם עד מרחק נגיעה מזימון אט-לארג' לטורניר הגדול. כמו תמיד זה נגמר בדמעות אבל העונה הזו, שבה הוא נלחם בשחקני הפנים הטובים באמריקה – דריימונד גרין, ג'ארד סלינג'ר, רובי האמל, קודי זלר – ויכל להם, נצרבה בזיכרון ונתנה תקווה שאולי זה עוד יקרה.

שחר ד. 13 במרץ 2014

ג'ון שורנה היה לדעתי התגלמות שחקני המכללות. שחקן לבן שמוציא מעצמו את המקסימום אל מול כוכבי המכללות הגדולות, הוא משחק היום בצרפת אם אני לא טועה.
אם אני זוכר נכון, באותה עונה הם פלרטטו עם העפלה לטורניר, אך לקראת הסוף הפסידו כמה משחקים שהוציאו אותם מחוץ לתמונה.

red sox 13 במרץ 2014

הוא שחקן מצוין ומאוד ורסטילי שמתאים כמו כפפה לכדורסל האירופי. לא אתפלא אם תוך שנה-שנתיים הוא יככב ביורוליג.

שחר ד. 13 במרץ 2014

לדעתי זה תיוג – מכללה של לוזרים, ונראה לי שבגלל זה קולינס תקף את הנושא הזה לפני שהוא התחיל לעשות דברים אחרים.
בנוסף, הם לרוב העסיקו מאמנים קשוחים שלא נותנים הרבה חופש לשחקנים אלה מקפידים על ההתאמה לשיטה. שחקנים משיקאגו מאד דומים לאלה של ניו-יורק והם רגילים לסגנון משחק שנותן חופש פעולה גדול יותר והיה מאד קשה לשכנע אותם לבוא לשחק בפרינסטון אופנס לדוגמה (כמו שהנהיג קרמודי).

לדעתי נק' הייחוס שלהם מכאן והלאה היא ביילור, שאחרי הסקנדל שהיה שם ב-2003 הביאו את המאמן סקוט דרו שתקף את אותם נושאים בדיוק והפך את המכללה ליעד מועדף (אבל אפשר להתווכח על התוצאות שלו…).

red sox 13 במרץ 2014

בנסיון לשבור את השיוך הסטיגמתי של תדמית הלוזרים, קולינס הלך להגיש את זריקת הפתיחה במשחק של הקאבס. יפה.
:-(

Amir A 13 במרץ 2014

זה בדיוק ההבדל בין תיאוריה ופרקטיקה.

שחר ד. 13 במרץ 2014

:)

הוא מצה את הקבוצה היחידה שיותר גרועה מהם, רק במקרה גם היא בצפון שיקאגו…

שחר ד. 13 במרץ 2014

*מצא

אלון 13 במרץ 2014

קולינס מצויין והוא ישנה את המציאות בדיוק כמו שהם שינו בפוטבול.
הבעיה שלו שהוא הגיע לקבוצה חסרת כישרון וייקח לו לפחות 4 שנים עד שהם יהיו מועמדים לטורניר. לא לכל המאמנים החדשים יש את הפרבילגיה שיש לקווין אולי שירש את השחקנים שקלהון גייס.

יוסי 14 במרץ 2014

נורת'ווסטרן עם יופי של ניצחון על איווה, משחק הגנה מצוין של קבוצה מאמונת!

אלון 14 במרץ 2014

סידרת להם ניצחון. יאללה, מהר פוסט על פיטסבורג שיעיפו את קרוליינה.

שחר ד. 14 במרץ 2014

:)

אתה מתכוון פוסט על מקאדו? אל תדאג, הוא ימצא דרך להרוס משחק חשוב…

trailblazer 14 במרץ 2014

יופי של פוסט(כרגיל). אם אני לא טועה, משחק שם גם פורוורד-סנטר(2.08) יהודי דתי בשם אהרון ליברמן.

שחר ד. 14 במרץ 2014

משחק זאת הגדרה מורחבת :)

אבל מה שמצחיק זה שגם הוא לא הגיע מאילינוי, אלא מישיבה בלוס אנג'לס…

אלון 14 במרץ 2014

יש לו כיפה סגולה.

אלון 14 במרץ 2014

איווה נראת כמו כרטיס מבוזבז לטורניר.

ירושלמי 14 במרץ 2014

כרגיל נהניתי לקרוא.

עורב סגול 16 במרץ 2014

והנקודה הישראלית. נוף קדם, מאוסטרובסקי רעננה לשעבר, משחקת בקבוצת הנשים של הווילד קאטס. היא פצועה והחמיצה את כל העונה אבל כמו שנכתב בפוסט "תמיד ישנה העונה הבאה"

שחר ד. 16 במרץ 2014

האמת שלא הכרתי, תודה על העדכון.

Amir A 16 במרץ 2014

השבוע מתחיל המארץ' מדנס ואפילו בדה-באזר, שאמור להיות אתר של בלוגים בנושאי ספורט, אין שום כלום. כנראה שבאמת מחוץ לכמה מכורים לעניין אין קהל לדיונים על ספורט אמריקאי בעברית (אלא אם כן מדובר בניינרס או בפטריוטס) ואין מתחרים בעברית לכדורגל, גם אם מדובר בפרי באושים.

Comments closed