בחצרו של מלך ארגמן – שחר דלאל

הניצחון של הרווארד אתמול על סינסנטי כבר לא הפתיע אף אחד.

Tommy.Amaker

 

בחצרו של מלך הארגמן

בלוח השנה הספורטיבי של תלמידי אוניברסיטת הרווארד מסומנים 2 חודשים בלבד: יוני ונובמבר. בחודשים אלו נערכים המאבקים השנתיים מול אוניברסיטת ייל – יוני מסמן את הרגאטה (תחרות החתירה) ונובמבר שמור ל"משחק" – יריבות הפוטבול השנתית בין האוניברסיטאות.

כבר כמעט 70 שנה אין תחרויות ספורט חשובות מאלה לאוניברסיטה, שהיתה במחצית הראשונה של המאה ה-20 בחוד החנית של הספורט בארה"ב, אבל נפלה מגדולתה וכבר אינה רלוונטית ברמה הארצית. אבל, בשנים האחרונות, מתחילים יותר ויותר סטודנטים לסמן חודש נוסף – מארס – החודש בו מתקיים טורניר הכדורסל הארצי.

*

חשיבותו ההיסטורית של טומי אמקאר תמיד תהיה הרגע בו החליט לשחק תחת קואץ' K במכללת דיוק. אמאקר היה האול-אמריקן השני (ג'וני דוקינס הקדים אותו בשנה) שהחליט לחתום בדיוק, ושינה לעד את מאזן הכוחות בכדורסל המכללות. כבר בשנתו הראשונה במכללה הם העפילו לטורניר הארצי לראשונה בתקופתו של ששבסקי ולגמר בשנתו השלישית, את התואר הנכסף הוא יביא רק לאחר שיפרוש. מכיוון שגודלו הפיזי הפריע לו להפוך לשחקן מקצועני החליט לחזור לדיוק באופן מיידי כעוזר מאמן. בשבע עונותיו הראשונות בסגל הבלו דווילס הגיעה הקבוצה ל-6 פיינל פורים כאשר בין השנים 1990-92 הם זוכים ב-2 אליפויות רצופות – המהפך הושלם.

בשנת 97, עשור לאחר שהתחיל את קריירת האימון, קיבל אמאקר את משרת המאמן הראשי הראשונה שלו כשמכללת סיטון הול הפכה אותו למאמן הצעיר בהיסטוריה של הביג איסט (31). כבר בשנתו השלישית הצליח להוביל את המכללה לטורניר הארצי כאשר הצליח לגייס אליה שחקנים דוגמת אדי גריפין וסמואל דלמברט, העתיד נראה מבטיח.

אמאקר היה השם "הנכון" בכדורסל המכללות, ומהר מאד הוא קיבל הצעה לשקם את מכללת מישיגן שהייתה עדיין תחת חקירה בגלל גיוסים לא חוקיים של שחקנים. המאמן, שירש סיטואציה בעייתית (הושעתה לשנתיים מטורנירי סוף העונה והוגבלה במספר המלגות שיכלה להציע), הצליח להוביל את הגרגרנים לאליפות טורניר ה-NIT בשנתו השלישית. העתיד נראה מבטיח, אבל העבר המשיך לרדוף הקבוצה. המכללה בהובלתו לא הצליחה להשתחרר מהסיפורים שהמשיכו לצוץ, ולא הצליחה להעפיל אפילו פעם אחת לטורניר הארצי – מישהו היה צריך לשלם את המחיר. לראשונה בחייו חווה המאמן כישלון ובגיל 41 היה נראה שהקריירה שלו גמורה.

*

נוף הכדורסל בארה"ב השתנה כליל בשנות ה-50; לראשונה התקיימה ליגה מקצוענית חזקה (NBA) שאפשרה להתקיים מכדורסל מקצועני. הקמתה של הליגה גם זירזה תהליך שהיה על אש קטנה בספורט המכללות, ולראשונה נקבעו חוקים אשר אפשרו למכללות להציע מלגות לספורטאים.

אוניברסיטאות ה-IVY ליג, אוניברסיטאות הדם הכחול של ארה"ב, סירבו להצטרף לחגיגה – לשיטתם, ספורט אמור להישאר חובבני בכל מובן, והדגש צריך להישאר על הלימודים – החלטה שעדיין קיימת בימים אלו. בהחלטה זו, מנהלי האוניברסיטאות סתמו את הגולל על הספורט במוסדותיהם, והזמנים בהם שלטו בספורט המכללות חלפו ללא שוב.

גם במגבלות קשות אלו, הצליחו מאמני הכדורסל להגיע להישגים – פיט קריל הצליח לזכות בטורניר ה-NIT (בימים שעוד היתה לו משמעות) ולהגיע 12 פעמים לטורניר הארצי עם התקפת פריסטון שלו, פן ששלטו בליגה והגיעו ל-22 טורנירים כאשר בשנת 79' הם מצליחים להעפיל לפיינל-פור וקורנל אשר שלטה בליגה בסוף העשור הקודם ובשיאה (2010) הגיעה לסוויט סיקסטין.

מאז הקמת הליגה במתכונתה הנוכחית (1954) הצליחו כל האוניברסיטאות המרכיבות אותה להעפיל לטורניר הארצי, כולן מלבד אוניברסיטת הרווארד אשר העפלתה האחרונה לטורניר היתה בשנת 1946.

*

בשנות ה-2000 נשבו רוחות של שינוי בקיימברדג'. מועצת מנהלי האוניברסיטה החליטה להצטרף ליתר אוניברסיטאות ולהציע מלגות לסטודנטים בעלי קשיים כלכליים (שכר הלימוד לשנה הוא 60 אלף דולר) ואפשר לראשונה לתלמידים ממשפחות חלשות ללמוד במוסד.

בסוף עונת 2006-07 זיהה המנהל הספורטיבי של האוניברסיטה את הפוטנציאל הגלום בהחלטה, ולאחר שנים של כישלונות החל לחפש מאמן מוביל כאשר הוא התמקד במאמנים ותיקים אשר מסיבות שונות סיימו את עבודתם במכללות המובילות. המועמדים המובילים היו מייק ג'רוויס, מאמן סיינט ג'ון לשעבר, אשר גורש מהמכללה לאחר עבירות של תשלום לשחקנים ואמאקר.

בניגוד להעדפתו האישית, הוא החליט לקיים שיחות עם שחקני הקבוצה ולשמוע את דעתם על המועמדים. ג'רוויס, שהיה ידוע כמאמן קשוח ו'אולד-סקול' נשלל ע"י כולם והפור נפל – טומי אמאקר יהיה מאמנה השחור הראשון של קבוצת הארגמן.

*

אמאקר סיפק את הסחורה כבר מהרגע הראשון. כבר במשחקו השמיני בקבוצה פגש את המעסיקה הקודמת שלו וניצח – היה מדובר בניצחון הראשון בהיסטוריה של המכללה על קבוצה מ-5 הליגות המובילות (BCS). העונה אומנם נגמרה במאזן שלילי, אבל רוחות השינוי עדיין היו באוויר – בשנתו השלישית בתפקיד הוביל (ביחד עם הסניור ג'רמי לין) את הקבוצה לעונתה הראשונה בה ניצחה 20 משחקים והקבוצה אף העפילה לטורניר סוף עונה (CIT) ובשנים הבאות ישבור שיאים נוספים: ניצחון ראשון על קבוצה מדורגת, אליפות ליגה ראשונה (בשיתוף עם פריסטון) ולראשונה בהיסטוריה גם נכללה בדירוג 25 הקבוצות המובילות בארה"ב.

אבל, לא הכל הלך חלק בקיימברידג'. האוניברסיטה, שחילקה מלגות לכל דורש (היום התשלום ללימודים באוניברסיטה הוא הנמוך בארה"ב), עברה לראשונה על חוקי גיוס השחקנים והקבוצה היתה תחת מבחן. אמאקר לא נתן לזה להפריע לו, ופעם הראשונה הוביל את הקבוצה להופעה בריקוד הגדול (2012), אבל משהו אחר היה יכול לגרום לכל העבודה הקשה להתמוטט.

*

במהלך חודש אוגוסט של אותה שנה, פרסמה האוניברסיטה שהודעה על כך שסיימה חקירה ממושכת של תרמית העתקות במבחנים. 125 סטודנטים לקחו חלק בתרמית המורכבת, כמחצית מהם ספורטאים, אך שני שמות בולטים מעל כולם – ברנדין קורי וקייל קייסי כוכבי ושני הקפטנים של קבוצת הכדורסל.

מהשחקנים נשללה הזכות לשחק בעונת 2012-13 והאוהדים כבר התכוננו לחזור למציאות עם שנה גרועה נוספת, אבל לאמאקר היו תוכניות אחרות. העונה התחילה בצורה גרועה (3 הפסדים ב-5 משחקים) אך בעזרתם של הפרשמן סיאני צ'מברס ושחקן השנה השניה ווסלי סאונדרס הם חזרו לעצמם, כאשר הניצחון על קורנל במחזור הסיום מבטיח להם אליפות נוספת והשתתפות בטורניר.
בעיקר בגלל פתיחת העונה דורגה הקבוצה 14 באזור שלה ונקבע לה משחק מול המודרגת עשירית בארה"ב (3 באזור) מכללת ניו מקסיקו. למרות הנחיתות הפיזית, הצליחה הסינדרלה לגבור על יריבתה ולזכות בניצחון בטורניר – הראשון בהיסטוריה של האוניברסיטה.

*

העונה הנוכחית כבר התחילה חלק. 2 השחקנים המושעים ניקו את החשדות לגביהם ויכלו לשוב לשחק בקבוצה, ובצירוף השחקנים שפרצו בשנה שעברה, לראשונה בהיסטוריה שלה היתה הרווארד מועמדת מובילה להופעה בטורניר (בפעם השלישית ברציפות).

הניצחון של הרווארד אתמול על סינסנטי כבר לא הפתיע אף אחד. בסיום המשחק הלך אמאקר ללחוץ את ידו של מאמן סינסנטי מייק קרונין. הרווארד כרגע ניצחו את משחקם הראשון (והשני בהיסטוריה) בטורניר המכללות הארצי, אבל אף שריר בפניו של אמאקר לא זז. הוא יודע שזה היה משחק שהוא צריך לנצח ועוד יומיים מחכה לו קרב קשה יותר נגד מישיגן סטייט. הוא יודע שהיום הזה, שהיה נראה לא הגיוני רק לפני 3 שנים, הוא רק עוד יום בהיסטוריה של הרווארד.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

מכביבול – פודקאסט 006 – עדיין בתוך חלום
פרוסת עוגה! (הגרילו אותנו מול באיירן) וחידון מספר 387

15 Comments

אריאל גרייזס 21 במרץ 2014

איזה ערב היה לנו אתמול, יא אללה. בהתחלה סימנתי את הארוורד לנצח ואז בהתקף של רגע שיניתי את זה. טמבל.

Amir A 21 במרץ 2014

אם נגד סיינט ג'וזף נכנסים להארכה אז מה יהיה בסיבוב הבא נגד ווילנובה? חוץ מאשר לחזור הביתה עם הזנב בין הרגליים יש ליוקון איזה אפשרות אחרת?

שחר ד. 21 במרץ 2014

אני מחזיק להם אצבעות. אם הם לא מנצחים מחר כל הבראקט הלך לי, גם ככה אוהיו סטייט הרסו לי את רובו…

ואם כבר בראקט, אז אני ממליץ על הכתבה שעשו בטיימס:
http://www.nytimes.com/2014/03/18/sports/ncaabasketball/plenty-of-ways-to-try-for-a-billion-dollar-ncaa-bracket-prize.html?_r=0

יוסי 21 במרץ 2014

יוקון קבוצה חזקה מאוד אני מאמין שיגיעו לפחות לסוויט סיקסטין.סיינט ג'וזף לא קבוצה חלשה כ"כ, האי-10 בשנה חזקה מאוד.ותיאורתית הוא יותר טוב מהאמריקן מהאי-10 נכנסו יותר קבוצות לטורניר מאשר האמריקן.

Amir A 23 במרץ 2014

בוא נמשיך. אני אומר שאין ליוקון שום סיכוי בסוויט סיקסטין ואתה תגיד שכן. אולי בסופו של יום נצליח להביא אותם לגמר.

אלון 21 במרץ 2014

היום הראשון היה מצויין. כל המשחקים האחרונים היו מותחים עד הסוף והרסו לי את השינה. כואב הלב על צפון קרוליינה סטייט, המשחק היה שלהם והם הפסידו אותו מהעונשין. האסטרטגיה של המאמן של סינט לואיס לשלוח אותם לקו 3 דקות מהסוף היתה מצויינת רק הפכה את הצפייה לסיוט.

טומי אנקרי מצויין, אחד המועמדים לרשת את הגדול מכולם.

אלון 21 במרץ 2014

איך אמקר הפך לאנקרי?

red sox 21 במרץ 2014

כמו שקרישצ'בסקי הפך לששבסקי
..

אלון 21 במרץ 2014

אבא שלי נעלב בשם העם הפולני כל פעם שהוא שומע ששבסקי ולא קירשבסקי

שחר ד. 21 במרץ 2014

לקואץ' K יש יורש אחד והוא נמצא במערכת (לדעתי זאת טעות ויקרה בדיוק מה שקרה לצפון קרוליינה, אבל זה מה שהם מדברים עליו).

אלון 21 במרץ 2014

אמרו את זה על דוקינס וקולינס. היורש יהיה מישהו מדיוק שהיה במערכת ואימן בחוץ בהצלחה. מתוך העוזרים כיום רק קייפל מתאים.
אם תשאל בפלורידה אז יגידו לך שדונבון הוא היורש אז לך תדע מה יהיה.

אריאל גרייזס 21 במרץ 2014

כל הדיבורים על מחליף הם באוויר כי כל עוד ששבסקי לא מתכוון לפרוש בקרוב (ואני לא רואה אינדיקציה כזאת), אז בהחלט יתכן שלעוזרים שלו שאמורים לרשת אותו יימאס לחכות והם ימשיכו הלאה. ראינו את זה קורה בעבר

ג'רמייקל רוג'רס 21 במרץ 2014

אני דווקא הימרתי עליהם לנצח את סינסי.
אבל אוהיו סטייט.מה יהיה.
היום המשחק הכיפי של הטורניר קרייטון נגד הרייג'ין קיג'נס

שחר ד. 21 במרץ 2014

ואני עוד בכיתי על אוהיו סטייט….

אריאל גרייזס 21 במרץ 2014

מסתבר שאתמול היה רק הספתח..

Comments closed