סוף העונה – אסף מיכאלי

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

יש משהו מעניין בדינאמיקה של הרצים סביב עונות השנה.

העובדה שהמתאמנים היום לא מסתפקים באתגר אחד ברובם, אלא מחפשים שלל דרכים לאתגר את הגוף, בדיוק כמו בחיים בהם מזמן הפסקנו להתעמק בדבר אחד וכל אחד מאיתנו מחפש את הפיכתו לאדם שלם יותר על ידי עיסוק במגוון רחב של פעילויות.

אני מנסה לחשוב על הדור שמכונה היום הגיל השלישי, גם להם היו עיסוקים נוספים, אבל כל אחד בחר משהו אחד, קריאה, טיולים, טניס או תפירה, נדיר היה למצוא אדם שכתחביב מתעסק בדברים רבים כל כך. ובמבט קדימה לדור הצעיר, רק ננסה להבין מה קורה לילד או ילדה בני שבע, שכבר בגילם, מתחזקים שני חוגים, בית ספר משפחה, חברים, שעות פנאי, תנועת נוער ועוד, לאן הם יגיעו בגיל 35?

*

וכך בהשאלה לעולם האימון הקבוצתי הבנתי שסוף פברואר תחילת מרץ הוא התאריך בו מסתיימת עונת המרוצים ומתחילה עונת הרכיבה על האופניים.

תקופת החורף מקשה באופן כללי על רוכבי האופניים, לא שאין רוכבים, יש לא מעט, אבל אלו המתעסקים בספורט רב תחומי, משאירים את האופניים בתקופת החורף לרוב במחסן.

יריית הפתיחה לתקופת עונת הריצה מתחילה בתאריך אמורפי שהכי מדויק שאני יכול להגדיר אותו, הוא סיום ההרשמה המוקדמת למרתון ת"א. המרתון הזה מושך אליו ציפורי ריצה רבות, משל הייתה בריכת דגים עמוסה במיוחד במסלול הנדידה של ציפורים. הריצה בתל אביב מגדירה מטרה מאתגרת עבור רצים רבים, וכך מוצאים את עצמם האנשים השפויים לרוב במצב בו הם מגדירים לעצמם מטרה שבשלב ראשון לא בהכרח יש לה כיסוי שצריך לעמוד בה, יותר מכך, נקבע תאריך יעד למספר חודשים קדימה.

מכאן הדינמיקה פועלת באינטנסיביות, אלו אשר הציבו לעצמם את מטרת המרתון או החצי שלו, או בשפה של המדבקות על האוטו 42.2 או 21.1 מבינים שבכדי לעמוד באתגר, צריך להתאמן והרבה, לכן ישנה אובססיביות מסוימת לגבי תוכנית האימונים ובכל יום נתון ,הקבוצה מציגה מספר משתתפים גבוהה של חולצות זוהרות הממלאות את כבישי הארץ.

עונת הריצה מאופיינת במספר רב של מרוצים בשנים האחרונות, אולם גם כאן כמו בדוכני פלאפל, יש הרבה בכל הארץ, אבל יש כאלו שנוסעים במיוחד בשבילם. מרוצים אלו מהווים את נקודות השיא של עונת הריצה הרשמית. כל מרוץ והייחוד שלו כל מרוץ והמטרות שהמתאמן או המתאמנת מציבים לעצמם עבור המרוץ.

*

עבורי שהריצה מלווה אותי כל השנה, זוהי התקופה היפה ביותר לריצה, מעבר לעובדה שהחורף מביא עימו תופעות כמו זרימת נחלים, פריחה והתחדשות הצמחייה, בכל אימון אפשר לפגוש אנשים חדשים, כל ריצה היא בעלת פוטנציאל למציאת אדם חדש ומעניין תוך שיפור היכולות הגופניות. כמובן שמעגל האנשים הוא מוגבל בסופו של דבר, אך תקופה זו של הריצה מאפשרת לעיתים קרובות היכרות מעמיקה יותר עם השותפים לריצה, דבר שקשה יותר בעת אימוני רכיבה, ובלתי אפשרי כמעט באימוני שחייה.

וכך כמו פטריות אחרי הגשם אני מוצא את עצמי מוקף ברצים רובם אנשים נהדרים, שככל שתאריך היעד שלהם מתקרב, הם הופכים ממוקדים וחדורים יותר.

*

שיא עונת הריצה שלי הגיע בתחילת ינואר, עבור מרבית הקבוצה השיא של העונה וכך גם סיומה הגיע בסוף פברואר, כך שהייתה לי האפשרות לרוץ ולהתאמן בצורה פחות ממוקדת וליהנות יותר מריבוי האנשים ויופיו של הטבע בתקופה הזו.

ופתאום באבחת שבוע לחוץ במקצת ששיאו בריצה בתל אביב, השתנתה הדינמיקה.

מייד בסיומו של סוף השבוע התל אביבי, מוצאות האופניים אחר כבוד וניתן לשמוע את המשפט הבא: איך חיכיתי כבר לרכב, אני חייב לקנות פדל חדש עד יום שבת.

 פתאום לאימוני הריצה מגיעים מספר קטן של אנשים, כאלו שעונת הרכיבה שמתחילה חולפת להם ליד הטייץ, אני אחד מהם. מעכשיו אימוני הריצה יאבדו את זוהרם, במקביל יתפתחו שיחות על מסלולי רכיבה ועליות לא סבירות שיהוו את האתגרים הקרובים במקום פשוט לרוץ נגיד עשרים וחמישה קילומטר.

 כאן גם מתחילה ההתמודדות האמיתי של הרצים, אין אתגר באופק, אין פרטנרים לרוב, כבר לא תמיד עונים בקבוצת הווטסאפ של האימונים לשאלה, מי רוצה לבוא לרוץ?

הפתרון החדש שאותו הגו אנשי הריצה בשנים האחרונות לתקופה המוגדרת על ידי כתקופת הפוסט מרתונים, היא מרוצי השליחים המתקיימים בשבילי ארצנו. ככה מוצאים ביטוי המאווים לאתגרים חדשים.

אני קיבלתי את הקטע בין שהם למודיעין ועוד קטע בתוך ירושלים. מרוץ ים אל י"ם אנחנו בדרך, ולא, אנחנו לא נרכב על אופניים.

בכל הפסד מרגישים שונה
די לעצירות המשחק

5 Comments

אריאל גרייזס 25 במרץ 2014

דווקא זאת התקופה שאני הכי אוהב מבחינת ריצה. לא קר כמו בחורף ועוד לא חום היסטרי כמו בקיץ, וגם הימים מתארכים מספיק שיהיה אפשר לרוץ בערב אחרי העבודה ולא בחושך (בטח עם שעון הקיץ שנכנס השבוע). וכמובן, יש את "מהר לעמק" להתכונן אליו, אחרי זה נראה מה הלאה

משתמש אנונימי (לא מזוהה) 25 במרץ 2014

כמו שאמרתי, ריצה ללא מחויבות
אנחנו עושים את מרוץ קק"ל או בשמו השני ים לי"ם
דרך אגב, שעות הבוקר המוקדמות ( עד 7:00 ) הן שעות הריצה הטובות ביותר

YG 27 במרץ 2014

אריאל, מה יש בהר לעמק הזה שכולם מתלהבים ממנו?

צביקה 25 במרץ 2014

יאללה אסף תצטרף כבר לטריאתלתים של עוצמה.
נתראה באימונים לטריאתלון תא.
בשבילי חצי מרתון ירושלים היווה את נק הסיום של הפגרה הפעילה שלי לאחר חצי הישראמן.

משתמש אנונימי (לא מזוהה) 25 במרץ 2014

צביקה, קודם כל שנראה את זיו פניך, מזמן לא רצת איתנו בשבילי מועצת גזר.
אני אצטרף לטריאתלוניסתים אחרי שארד מ 3:15 במרתון, וזה עוד רחוק….
להתראות בטבריה

Comments closed