אנחנו מי שאנחנו – יובל לידור

Mia San Mia

images

 

הסלוגן שמלווה את באיירן מינכן בשנים האחרונות הוא Mia San Mia שבתרגום חופשי מגרמנית לעברית אומר "אנחנו מי שאנחנו". את הסלוגן הזה הגה אולי הנס מעט אחרי שנכנס לתפקידו כנשיא הקבוצה. אנשים בחבל בוואריה גורסים כי הנס רצה להוסיף לסלוגן משפט נוסף כדי שהמסר "אנחנו מי שאנחנו ואל תפריעו לנו" יהיה ברור גם לאחרון האנשים שמתעניינים בכדורגל בעולם.

חודש מרץ היה מאוד סוער בצמרת של באיירן מינכן. ההרשעה של נשיא המועדון, אולי הנס, בהעלמת מסים בגובה 27.2 מיליון אירו והעונש של 3.5 שנות מאסר גרמו לטלטלה עזה בהנהלה של אלופת אירופה וגרמניה.

הנס, שנכנס לתפקיד הנשיא כמחליפו של פרנץ בקנבאואר בתחילת שנת 2009, הוא אחד האחראים הישירים לכך שבאיירן חזרה בשנים האחרונות למרכז הבמה של הכדורגל האירופי. באיירן עשתה זאת מבלי שמכרה את נשמתה לידיו של אוליגרך מזדמן או שייח ממדינות המפרץ הפרסי שמחפש לגיטימציה בעולם המערבי. הבווארים גם לא שיעבדו את העתיד כמו קבוצות דוגמת ארסנל, ברצלונה וריאל מדריד.

*

אז איך הופכים את הכדורגל לביזנס? הנתונים הפיננסיים של שנת 2014 צפויים להביא את באיירן מינכן קרוב מאוד למקום הראשון בהכנסות בקרב מועדוני הכדורגל באירופה. כבר בעונת 2012/13 באיירן הראתה גידול של 17% אחוז בהכנסות והייתה במקום השלישי עם הכנסות של 431 מיליון אירו, כאשר רק שני מועדוני כדורגל אחרים עקפו אותה בתחום הזה – ברצלונה (483 מיליון אירו הכנסות) וריאל מדריד (519 מיליון). ההכנסות של באיירן בעונה הנוכחית צפויים לרשום גידול חד יותר בעיקר בגלל מינויו של פפ גוארדיולה למאמן הקבוצה והחשיפה העצומה לקהלים חדשים שבאה יחד עם המהלך הזה לצד הזכייה בליגת האלופות ועונת הטרבל המשובחת.

באיירן, בניגוד מוחלט למרבית מועדוני הכדורגל בעולם, היא חברה רווחית שכבר 21 שנים ברציפות רושמת רווחים תפעוליים – ב-2012/13 רשמה באיירן רווח נקי לפני מס של 14 מיליון אירו. ריאל מדריד וברצלונה, לעומתה, רק מגדילות מדי עונה את הגרעון. אגב, כבר עכשיו באיירן הוא המועדון שהכנסותיי המסחריות (מספונסרים, נותני חסות שונים ומפרסמים) הן הגבוהות ביותר ביבשת.

*

בתחילת חודש מרץ הודיע תאגיד השירותים הפיננסיים הגרמני "אליאנץ" כי רכש 8.33% אחוז מהבעלות על באיירן מינכן. תמורת הנתח שילמה "אליאנץ" 110 מיליון אירו והעסקה שנחתמה משקפת שווי של 1.32 מיליארד אירו למועדון הבווארי.

"אליאנץ" מצטרפת לתאגידי הענק – "אאודי" ו"אדידס" המחזיקים גם הם ב-8.33% אחוז מהבעלות על באיירן מינכן. "אאודי" רכשה את חלקה ב-2002 תמורת 75 מיליון אירו ו"אדידס" רכשה את החלק שלה בשנים 2010-2011 תמורת סכום של 90 מיליון אירו. יתר ההחזקה בבאיירן נמצאת בידיהם של חברי המועדון המונים 217,241 אנשים נכון לסוף שנת 2013.

לצד מכירת המניות ל"אליאנץ" הודיעו המועדון והתאגיד הפיננסי כי תקופת ההתקשרות בין הצדדים על שם האצטדיון של הקבוצה במינכן הוארכה עד לסוף שנת 2041. הסכם זה יאפשר לבאיירן למחוק את ההלוואה שלקחה על סך של יותר מרבע מיליארד אירו כדי לבנות את האצטדיון ולמעשה תאפשר למועדון להציג רווחיות גדולה משמעותית הרבה יותר כבר בשנים הקרובות.

מיד לאחר שאולי הנס הודיע שלא יערער על גזר הדין שקיבל הודיעו בבאיירן שהרברט היינר, מנכ"ל ענקית הלבשת הספורט הגרמנית "אדידס", הוא זה שיחליפו בתפקיד הנשיא. היינר למעשה קודם מתפקידו הקודם באלופת אירופה שבמסגרתו שימש כסגן היו"ר בדירקטוריון המפקח. היינר הוא מינוי זמני עד לסיום העונה הנוכחית ואז יקבלו בבאיירן החלטה מי האיש שינווט את המועדון מתוך אסטרטגיה להעמיק את הפער בינה לבין יתר צמרת המועדונים באירופה.

רב-שיח בלונדון
מי שמע, מי ראה - אליפות אירופה בהרמת משקולות, ת"א

5 Comments

אחד 10 באפריל 2014

סוף סוף פוסט על באיירן.
חבל שזה רק על הצד הכלכלי.

דני בילקר 12 באפריל 2014

כתבה מקצועית,
יובל מענין ומדוייק

נץים 12 באפריל 2014

מעניין מאוד, תודה!

no propaganda 12 באפריל 2014

מה הצפי להכנסות של באיירן ב2013-14?

משה אהרון 13 באפריל 2014

לא רוצה להרוס אבל יכול להיות שאם אולי הנס נתפס בקלקלתו אז גם באיירן עומדת זקופה כ"כ מכולם בגלל אותה סיבה. אפשר לדבר על מודלים כלכליים והחלטות עסקיות נבונות כל היום אבל בסופו של יום רב הנסתר על הנגלה בכל הקשור לרווחיותן של מועדוני כדורגל.

Comments closed