הימור מסוכן – אלון גרוס

ALO

 

(הכותב הנו מומחה בפיזיותרפיה).

***

העולם עוצר את נשימתו לקראת פתיחת המונדיאל, אך הפציעות התכופות של כדורגלנים בכירים מאיימות לפגום בהנאתם של חובבי הכדורגל.

ריברי, רויס ומונטוליבו הם חלק מרשימה ארוכה של שחקנים אשר יאלצו לעודד את חבריהם במהלך הטורניר מהצד. מלבדם יש מספר גדול של כוכבים שהשתתפותם בספק וככל הנראה שבמהלך הטורניר נאלץ לצפות בכאלה המדדים אל מחוץ לקווים בגלל פציעה.

פציעות אלה אינן גזירת גורל, הן תוצאה של מציאות בלתי אפשרית המעמידה בפניהם פיפ"א.

*

לספורטאי עילית תכנית אימון שנתית שמטרתה להביא אותם לשיא היכולת בדיוק בזמן ולעשות זאת תוך שמירה על הגוף מפציעות. ע"מ להימנע מפציעה על הגוף להימצא בשלב התאוששות בחלק זה של העונה.

בעונת כדורגל נטולת מונדיאל, הפעילויות המומלצות לשחקן בחודשים מאי, יוני ותחילת יולי  הן רכיבה על אופניים, שחיה וכדומה. עיסוק אינטנסיבי בכדורגל בתקופה זו מביא עומס רב ללא התאוששות. הגוף אינו יכול לעמוד בעומס, ולפיכך אנו רואים, ולצערנו נראה עוד מקרים נוספים במהלך הטורניר, פציעות קשות.

*

כפיזיותרפיסטים ומאמני כושר אנחנו מתבקשים לעשות הכול כדי שהספורטאי יגיע לרגע האמת כשיר, אך אנחנו איננו קוסמים. מחקרים רבים נעשו בנושא אימון מחזורי, עומסים על שרירים ומפרקים וחשיבותן של המנוחה וההתאוששות.

אין כל ספק שאנו פוגעים במכוון בספורטאים. הדבר המקצועי היחיד אותו אנחנו יכולים להגיד ביושר למאמן שיבקש מאיתנו למנוע פציעה בשלב זה הוא להורות לשחקן לנוח או לעסוק בפעילות ספורטיבית אלטרנטיבית בעלת רמת עצימות נמוכה. אך זה כמובן בלתי אפשרי כאשר אתה מתכונן לאירוע השיא בכדורגל העולמי.

מה אמור להגיד הפיזיותרפיסט של נבחרת אנגליה לרוי הודג'סון, שג'רארד אינו יכול להשתתף באימונים כי הוא צריך לעשות עכשיו שבועיים אופניים?  וכך כל הצוות הרפואי מיישרים קו ומכבים שריפות בעת הצורך.

*

נשאלת השאלה האם הרמה יורדת כתוצאה מהעומס הזה והתשובה היא לא- כאשר אומה שלמה נושאת אליך את עיניה, המערכת הסימפטטית נכנסת לפעולה והאדרנלין יביא את הכדורגלן לשיא. אלא מה, כאן למעשה נעוצה הבעיה. בשלב זה של העונה השחקן ממש לא צריך להיות בפעילות שיא, אלא בפעילות עם עצימות בינונית- נמוכה ע"מ לאפשר לשריר להתאושש ולהיבנות.

צריך להבין: כדורגלנים ברמה הזאת נמצאים במבחן תמידי, גם בתקופת משחקי האימון הם משחקים במאמץ שיא כדי לזכות בחולצת ההרכב.

*

המפסידים הגדולים הם אנחנו הצופים, אבל יותר מכל הספורטאי שהפך להיות כלי משחק בתוך הצגה ענקית של בעלי אינטרסים.

הדרך ההגיונית והיחידה למנוע התעללות זו בגופם של הספורטאים היא לבטל או להקדים את הליגות האירופיות באותה שנה, ובהתאם להקדים את המונדיאל. פיזיותרפיסטים, מאמני כושר ורופאים חייבים להשמיע את קולם ולהגן על הספורטאי במציאות בה הכסף והשעשועים הם הקול היחיד שנשמע.

הבורות שלנו וברזיל
יומן האליפות של הולנד 4: האשטאג פיפ"א מאפיה

8 Comments

איציק 10 ביוני 2014

אני מניח שכל מה שכתבת נכון, אך האם ש סטטיסטיקה של מונדיאלים או אליפויות יבשת קודמים אשר בהם רואים עלייה כל כך חריגה של פציעות. אם לא, אז או שקרה שינוי מיוחד בשנים האחרונות ואז נראה תופעה זו גם באליפויות הבאות, או שזה חריג סטטיסטי ואז אפשר לחיות עם זה בשלום.
לי נראת דווקא בעייה יותר גדולה. אני מדבר על העומס הרב מידי במשך העונה. אנחנו רואים זאת בליגות הכדורגל הבכירות באירופה וב-NBA. לדעתי הפחתת המשחקים במשך העונה הסדירה (על בסיס קבוע, ולאו דווקא בשנת אליפות עולם/יבשת) חשובה יותר.

חיים 12 ביוני 2014

אני לא מסכים שיש עליה חריגה, כל מונדיאל יש הרבה פציעות וכל מונדיאל מתעסקים בזה

יעקב 10 ביוני 2014

בהחלט גורם לחשוב. מסכים איתך לחלוטין שהאופן שבו כולם מתייחסים לספורטאים אינו ראוי וצריך לשים לב לאנשי המקצוע בתחום.

ערן 11 ביוני 2014

הלוואי וניתן היה להגן על הספורטאים. הבעיה: אינטרסים כלכליים כבדים של אוופא וגופים מושחתים כמו פיפא לא יאפשרו שינוי, עד שהתמוטטות השחקנים תהפוך למגפה קשה מדי.

ניתאי 11 ביוני 2014

מה תעזור הקדמה? היא רק תעביר את הבעיה לעיתוי אחר כי העונה לפני המונדיאל תתקצר ושיא האימון יכוון לאפריל ולא למאי.

חיים 12 ביוני 2014

אלון באיזה ענף ספורט אתה מעריך שהעומס על הספורטאי הוא הגדול ביותר?
האם העומס של כדורגלן הוא יותר גדול משל נדאל לדוגמא?

משתמש אנונימי (לא מזוהה) 12 ביוני 2014

הי חיים.
העומסים של כדורגלן ושל טניסאי הם שונים לחלוטין ולכן גם ההכנה שונה. העצימות של טניסאי אורכת בממוצע 10 שניות ואז מנוחה של כ20-30 שניות- הכושר האנארובי בא הרבה יותר לידי ביטוי, בעוד הכדורגלן רץ כ10-12 ק"מ במשך 90 דקות בשילוב הרבה ספרינטים. גם לטניסאי יכול להיות ספרינט, אבל הוא הרבה יותר קצר והרבה יותר נדיר. לכן, אי אפשר לקבוע על מי יש יותר עומס.
אם אתה שואל לגבי המחזור השנתי, אז כאן אין מקום להשוואה מכיוון שבטניס הספורטאי צריך לשמור על כושר טוב למשך כל השנה וההכנה היא לתחרויות גדולות ואז ירידה מסוימת ושוב עלייה. לכדורגלן אין ירידה- הוא נמצא במגמת עלייה עד לפיק שזה מרץ-מאי ואז התאוששות לקראת העונה הבאה.
לכן, גם טניסאים נפצעים מעצם היותם ספורטאי עילית- אבל לא נראה אף פעם "מגפת" פציעות כמו לפני מונדיאל, אלא פציעות נקודתיות.

שחר ד. 12 ביוני 2014

כיף לראות פה פוסטים של אנשי מקצוע – אשמח אם תמשיך לכתוב בהמשך.

יש לי שאלה לגבי עומסים, האם יש משמעות לעומס עודף בתוך המשחק עצמו (לדוגמא: הבדל בין כדורסל בעולם שבו משחקים 40 דק' לבין ה-NBA) או שמדובר בהכנה (ומנוחה אחרי עונה) אחרת ולכן לא אמורה להיות משמעות?

Comments closed