Girls just wanna have fun – מיכל אנגל

דברו איתנו כדורגל!

מונדיאל

 

בתגובה לשלל הסטטוסים המיזוגניים הקוראים לקשור נשים לכסא כי הן לא יודעות מה זה נבדל, הרי לפניכם המדריך השלם לגבר הממוצע הרוצה ליהנות מחודש הגביע העולמי ללא הפרעות.

*

היו אלו שבועיים חסרי מנוחה. לא בגלל התזה שצריך לתקן, או הקורס שצריך לארגן, או השלוש עבודות שצריך לתמרן. הייתי חסרת מנוחה בשל הזמן שחלף מאז משחק הכדורגל האחרון שצפיתי בו, ועד תחילת משחקי הגביע העולמי.

אז נכון, לא השחתתי את זמני לריק. הרוויתי את הצמא הספורטיבי שלי בהוקי קרח, גמר פלייאוף נ.ב.א משובח, קצת בייסבול וטניס מופלא. אבל כשאת יודעת שמעבר לפינה מחכה חגיגת ספורט ענקית, זה כמו אפריטיף, זה רק מדגדג עוד יותר את בלוטת הרעב.

במסגרת היותי מכורה לספורט בשעות הפנאי וחוקרת ספורט למחייתי, לא יכולתי להתעלם ממבול הפוסטים המיזוגניים שצצו כפטריות אחרי הגשם. אותם פוסטים המנסים ללמדני כיצד להתנהג בחודש חג המונדיאל ( מונח שגוי , אבל נניח לזה רגע), על מנת לא להפריע להנאתם של בעליהם הטבעיים של הכדורגל: הגברים.

*

לפני כשבועיים העברתי שיעור על התפתחות ספורט הנשים בארה"ב בקורס ספורט ופוליטיקה של חברי בלב ובנפש ד"ר עדו נבו. בשיעור דיברנו על תקנה 9 אשר יצרה למעשה את ספורט הנשים בארה"ב. דיברנו על יחס התקשורת לספורט, העלינו רעיונות כיצד ניתן לקדם את התחום בארץ ועוד.

את השיעור חתמתי בסוגיה שתקים עליי פמיניסטיות רבות , אולי גם את אתנה ושאר פעילות מדהימות למען ספורט הנשים בארץ. העליתי טענה כי אחד הדברים המהותיים ביותר ואשר יביאו לשינוי הגדול ביותר, יהיה כאשר נשים יהיו צרכניות ספורט "טובות" יותר.

הצרכנים המרכזיים של הספורט בימינו הם הגברים. גם כאשר אנו הולכות למשחקי נשים, דוגמת משחק הכדורעף של נבחרת ישראל לפני כשבועיים, נראה רוב גברי ביציעים. אני טוענת כאן כי על מנת שספורט הנשים בארץ ובכלל יקבל תנופה חזקה יותר, יש להשקיע את מירב המאמצים והמשאבים להפיכת מגרשי הספורט ושידורי הספורט, ל "נגישים" יותר עבור נשים.

במציאות של היום, מגרשי הכדורגל והכדורסל, הינם מוצר לא ידידותי בעליל לנשים. זה מתחיל בתור לקופות המותאם לחוק הפראי בו מי שהכי חזק וגבוה יגיע ראשון לקופה, ועד למתקני השירותים במגרשים, ואני כבר לא מדברת על ההנחייה הנפוצה הקוראת לשחקנים שלא לשחק כמו ילדה או כמו הומו.

*

בעבר העליתי את המושג שמוזינג, מבית היוצר של פרופסור אנדי מרקוביץ' מאוניברסיטת מישיגן. שמוזינג היא היכולת להעביר שעות רבות בדיבור על ספורט. אותה יכולת, שאצל גברים מקבלת ביטוי מגיל מאוד צעיר, נעדרת בדרך כלל אצל נשים. הדבר קשור להמון גורמים כגון היעדר לגיטימיות של ילדות קטנות לשחק כדורגל, כדורסל ושאר משחקים של "בנים", והלגיטימציה הניתנת לילדות פשוט לצפות המון באירועי  ספורט, מבלי שתידרש לשלם מחיר חברתי בדמות "בת-בן", "טומבוי"  וכו'.

ילדים מגיעים לבית הספר במהלך חודש הגביע העולמי ונדרש מהם להיות מעודכנים במה קרה, מי ניצח, מי הבקיע גול, איזו טעות עשה השופט ועוד. לכן, ילדים קטנים מגיעים לבית הספר מוכנים, לאחר שהתעדכנו בכך אם על ידי צפייה במשחק, או לפחות לאחר שקראו עליו. ילדות המגיעות מוכנות ומצוידות בידע כזה (מניסיון של שנים), מתקבלות בדרך כלל בפליאה ובשמות גנאי.

אז דבר חשוב ראשון, קחו את בנכם הצעיר ולמדו אותו שזה סבבה לגמרי שילדות יבינו בכדורגל, ושאין צורך לכנות אותן, בגין אותם ידע והבנה, בשלל כינויים כמו "בת-בן". זה לא נעים!

שנית, אני קוראת לאחיותיי הנשים – קחו את הגבר שלכן, הידיד הכי טוב, אבא, סבא, אח גדול וכל מי שבסביבתכן ומכור לחודש הנפלא הזה הנקרא טורניר הגביע העולמי, ובקשו ממנו – למד אותי איך צופים במשחק?

*

ולהלן מספר עצות למדריך המתחיל:

  1. בחר משחק שלא מוציא ממך את השד. אם הנך אוהד אנגליה, אל תבחר את אנגליה- איטליה למשימה.
  2. כדי לאהוב לצפות במשחקים, אתה  צריך ללמד אותנו שלושה דברים:

א. מהם חוקי המשחק ואיך מנצחים?

ב. בעד מי אנחנו?

ג. מה נחשב יפהקשהמרשים?

  1. מה זה נבדל – גברים יקרים, אני יודעת שאתם בטוחים כי מדובר במשהו מסובך כדוגמת משפט פיתגורס, הדיבר ה-11, המנורה האבודה, משפט פרמה. אני מבטיחה לכם בזאת, כי אם תקדישו בין 90 ל-180 שניות, גם זוגתכם, אהבת חייכן, בתכם האהובה, נכדתכם, תבין על מה המהומה.
  2. קבלו בהבנה תגובות כפליאה והתרשמות ממדי הקבוצה, העיצובים והצבעים הייחודיים שלהם. זה לא באמת כל כך נורא. אפילו נחמד. אפשר להעשיר את הידע עם תשובות לשאלות חביבות כגון: מדוע איטליה בצבע כחול? למה קוראים לנבחרת הולנד אורנג'? מה עושים הקטאלנים בזמן שמנגנים את ההמנון הספרדי? אל תתביישו, תעשו גוגל, זה נחמד.
  3. קבלו בהבנה את התלהבותינו משחקנים משובבי עין. זה לא נגדכם ולא שאנחנו לא מתות עליכם. כדי לסייע לכם לעבור את המשבר הזה, דמיינו את עצמכם צופים במשחק של שארפובה. אז הפוך. מותר להתרשם גם ממראה פיזי. כתגובה שתעזור לכם לצאת גם חכמים וגם קוליים, ספרו לנו למשל על היתרונות הפיזיים של השחקן. לדוגמא- הקוביות של רונאלדו, המהירות שלו, כוח הפריצה שלו. אתם יכולים לספר לנו גם על בעיות הגדילה של מסי, הזריזות שלו, ולמה הוא מקיא במנהרה לפני משחקים.
  4. מאחד הפוסטים המיזוגיניים, למדתי כי נשים נוטות לשאול מדוע השופט לא יכול לשים גול, מדוע הוא לבוש בבגדים הללו ולמה שכבר מוסרים את הכדור לעברו, הוא קופץ מעליו. מעבר לעובדה שקשה לי להאמין ששאלות כאלה אכן נשאלו אי פעם ולא התקיימו רק בדמיונו של ההומינואיד המשפחתי, אשמח לתת עצה נחמדה. במקום שיחות סרק על השופט שתפו אותה במידע  הנוגע לכושר הגופני הנדרש ממנו, על טעויות שיפוט מפורסמות, על שנאת העולם המוצדקת להווארד ווב, על הויכוח הנוקב באשר להכנסת טכנולוגיות החדשות לצורך סיוע לשיפוט. לא תתאכזבו.
  5. שתפו אותה בלו"ז לחודש הקרוב. בחרו יחד קבוצה אהודה מכל בית, או שתי קבוצות נפרדות כדי שסופסוף תוכלו לריב על משהו ראוי, ספרו לה קצת על הקבוצות, הפתעות, על שחקנים מרכזיים. והכי חשוב, היו סבלניים.
  6. בסופו של דבר לצפות במשחק זאת חוויה נהדרת. אך בדומה לאיפור, קניות, התגנדרות, אמהות, אבהות, וכו'. גם זו פרקטיקה נרכשת. ספורט, ובמיוחד טורנירים בינלאומיים, הינם נכסי תרבות מודרניים שכולם רשאים לגשת אליו ולקחת בהם חלק.

 בהצלחה, וחג משחקי הגביע העולמי שמח!

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

 

המכשפה מתה 2
לכו קיבינימט, פיפ"א

28 Comments

Matipool 13 ביוני 2014

או.קי. אבל יש בעיה אחת קטנה . הן ( אשתי ובתי בת השמונה עשרה כמעט ) בכלל לא בעניין .

ד״ר א 13 ביוני 2014

טור מצוין.
חבל לבזבז אתכל העניין הזה על כדורגל, אבל טור מצויין.

יואב דובינסקי 13 ביוני 2014

אחת הבעיות המרכזיות בעיני בכשל של כדורגל נשים בארץ, זה חוסר היכולת ליצור תרבות של משחקים מעורבים של בנים ובנות יחד, שישנו את התדמית של בנות שמשחקות כדורגל. מבחינה מבנית ותרבותית בנות ממודרות מהמשחק בישראל מגיל מאוד צעיר.
במשך שנה וחצי בקנדה שיחקתי בארבע ליגות מעורבות שונות, מה שנקרא coed. שלוש כדורגל ואחת סופטבול. שתיים מליגות הכדורגל היו מאורגנות ע"י האוניברסיטה ואחת מאורגנת או מסובסדת ע"י עיריית אוטווה. מאוד נהניתי (וגם כיכבתי בעונת אליפות בלתי נשכחת עם 19 גולים). לא סתם ארה"ב נחשבת למובילה בכדורגל נשים. בנות שמשחקות כדורגל נחשבות למגניבות ולחברותיות מגיל ילדים ועד לאוניברסיטאות ואח"כ. זה הרבה מעבר לטייטל 9 המפורסם. כנ"ל גם במדינות סקנדינביה שם מקובל בבתי ספר שבנות משחקות עם בנים כדורגל בהפסקות. תחרויות הכדורגל המעורבות, מעודדות גם פעילויות חברתיות משותפות, כמו יציאה לבירה אח"כ וכו'. ככה שבנות שמשחקות כדורגל נתפסות כאטרקטיביות וחברותיות וכדורגל כמשחק שמהנה לעסוק בו.

מיכל 13 ביוני 2014

תנחומיי:(

עם חברותיי הטובות לתואר בטורניר הקודם זה עבד. היינו צריכות להתאים את הלמידה בתקופת המבחנים למשחקים, לכן הן היו חייבות ללמוד לאהוב את זה. וזה עבד לשמחתי :)

מיכל 13 ביוני 2014

יואב, אני לא יכולה להסכים איתך יותר:)

אגב עוד לא הזנתי את ההתערבות שלי בקובץ המשפחתי. אני עוד יכולה לעשות זאת?:)

יואב דובינסקי 13 ביוני 2014

מצד אחד יהיה לנו לעונג, אך מנגד זו הפרה ברורה של הכללים להמר אחרי שהטורניר נפתח ועוד אחרי שצפית בברזיל שכנראה הבטיחה את ראשות הבית. וכשמתעלמים מחוקים יש אנרכיה ואף אחד לא רוצה אנרכיה.
אני לא יכול לקבל החלטה לבד, אלא הוועדה המארגנת (אח שלי, אבא ואני) תצטרך לדון בזה ולהצביע. אוף דה רקורד אני יכול להגיד לך שאם תשכנעי את אח שלי, כנראה שלא יהיה רוב של מתנגדים להכנסתך המאוחרת להתערבות.

מיכל 13 ביוני 2014

:)))

עמיר 13 ביוני 2014

את בתי בת ה-6 כבר לקחתי כמה פעמים לראות את משחקי הקבוצה שלי, הפועל קטמון. נהנתה אם כי בפעם האחרונה הסכימה לבוא רק תוך הבטחה שכשישעמם לה אתן לה לשחק באייפון שלי. לקח בערך מחצית עד שהשתעממה.
רק תיקון טעות – אני לא יודע אם אנדי מרקוביץ' המציא או לא המציא את המונח שמוזינג, אבל אין למונח הזה קשר לספורט.
שמוזינג זה לפטפט עם מישהו על מנת לקדם קשרים עסקיים, לעשות נטוורקינג וכדומה. כמובן שאחד הנושאים שאפשר לפטפט עליהם זה ספורט, אבל באותה מידה זה יכול להיות אוכל, טיולים בעולם, רכילות וכד'.

שיבה 13 ביוני 2014

היי מיכל, אחלה פוסט! חשוב לכתוב על הנושאים האלו וחשוב שהקוראים פה שמרביתם הינם גברים יקראו אותם.
רק דבר אחד קטן.. קצת התבאסתי על פנייתך אל הגברים שיהיו המדריכים שלנו, הרי את בוודאי מסכימה שאנחנו לא צריכים את הדרכתם ואישורם בכדי לצפות/להשתתף בספורט. אנחנו בהחלט יכולות להסתדר בלעדיהם. ולכן אם אתן קוראות כאן – קחו לכן חברה ושבו איתה לבירה ומשחק – זה כיף!

לא בטוחה שאני מסכימה איתך בנוגע לכך שהדרך לקידום נשים בספורט היא שיהיו יותר צרכניות ספורט – אני דווקא מאמינה שככל שיהיו יותר ספורטאיות ויותר נשים בהנהגת הספורט כדמויות לחיקוי (טוב נו.. זאת התזה שלי..) אז כך תגדל גם ההתענינות של נשים כצופות במשחקים.

אז לסיכום – אם אתם / אתן מאמצים את המלצותיה של מיכל וצופים במשחקים עם מישהי ממין נקבה ואם במקרה זו גם הבת שלכם אם אחר כך היא תרצה ללכת לחוג כדורגל תשמחו בשבילה ותבואו לעודד מהיציע כי אם הן רואות איתכם כדורגל אז למה בעצם שלא גם ישחקו?

מיכל 13 ביוני 2014

היי שיבה,

פנייתי נעשתה במקרה זה לגברים רק כתגובה לפוסטים המיזוגניים והשוביניסטיים שרצו ברשת בימים האחרונים. לא כאג'נדה!
ודאי שאיננו זקוקות לאישורם!

ניתן לשנות את הכותרת ולהפנות את זה לכלל הא.נשים שמעוניינות להצטרף לחגיגה!

באשר לכיצד נשפר את המצב ספורט הנשים בארץ –

כמובן שהדברים צריכים לבוא במקביל, הפעולות לא סותרות ומבורכות כולן.

ובקשר לסיכום שלך- ברור!!!
אני שחקנית כדורסל מגיל 12, משחקת כדורגל מדיי פעם, רצה חצאי מרתונים בשעות הפנאי, אולם זה לגמרי בסדר גם רק להיות צופה!

מודלים לחיקוי זה פוסט אחר אני מניחה…:)

בני תבורי 13 ביוני 2014

שיבה,
למה התבאסת? נדמה לי שלא נשים הן שמתוות את חוסר הסובלנות המאפיין את הלכי המחשבה שמולידים את אותם סטטוסים שמיכל תיארה.

איתמר 13 ביוני 2014

יופי של טור מיכ מיכ! קיבלת אישור מיוחד להשתתף בהתערבות :)

עופר פרוסנר 13 ביוני 2014

לריב על משהו ראוי – יתכן וזה כל מה שצריך :+)

רועי מ 13 ביוני 2014

מיכל
כול הכבוד על הטור הנכון והמצויין.
אצלי לפחות מצד האמא גם הסבתא אהבה ספורט.
היא אהבה את מוטי ארואסטי כי הוא היה נתן את כולו במשחקים.
אמא שלי חובבת ספורט גם כן וחובבת ליברפול.
אחותי בכלל בסגנון שלך עוסקת הספורט הכול רמ"ח אבריה ושס"ע גידיה שספגו פציעות קלאסיות של ספורטאים.
ככה שאצלי מעולם לא הייתה שאלה כזאת על למה?. אלא רק איך למרות כול הדעות.
כמה שיותר נשים יותר יפה ביציע. חוץ מזה כאשר יש רישה ליד הגבר ביציע הוא רגוע יותר.

tjs 13 ביוני 2014

חבל שהרושם הסופי מהטור זה השיר הבהמתי והעילג של ביונסה

משתמש אנונימי (לא מזוהה) 16 ביוני 2014

סינדי לאופר?

בני תבורי 13 ביוני 2014

הנה שאלה נהדרת למדריך: למה הולנד משחקים בכחול? כי הם אורנג'…

אסף THE KOP 13 ביוני 2014

מונדיאל מיכל. מונדיאל.

שחר ד. 14 ביוני 2014

קודם כל, הרבה זמן כבר לא כתבת פה – תכתבי יותר!

דבר שני, לדעתי הבעיה עמוקה יותר מהיחס המזלזל של החברה כלפי נשים שאוהבות ספורט. הבעיה שלנו היא שספורט עדיין לא נחשב ל"תרבות" בישראל ועד שזה לא ישתנה נשים/ בנות לא ימשכו לזה.
אבות מביאים את הבנות שלהן למשחקים שמדובר באירוע תרבותי (לא סתם יש יותר נשים במשחקי מכבי בכדורסל), לא כשהם שומעים את הקללות כלפי נשים במגרשים.

שלישית, לא כל פעולת זלזול היא מיזוגיניה. לפעמים מדובר סתם בטמטום או במצב (כמו במקרה הזה) שגם הצד השני מקפיד לטפח…

ערן 14 ביוני 2014

פוסט מעולה. את עושה שירות מצוין לקידום מעורבות
נשים בספורט.
אגב, יש נשים שלא יאהבו כדורגל ויסבלו מכל רגע עם המסך, וזה בסדר גמור, אין שום בעיה איתן ולא צריך לשנות בהן כלום. אני מכיר אי אילו גברים, חלקם חובבי אנ.בי.אי מושבעים, שלא מסוגלים להבין מה הסיפור שלנו אוהדי הכדורגל ואיך אנחנו יכולים להעביר 90 דקות של צפייה בו.

משתמש אנונימי (לא מזוהה) 14 ביוני 2014

מסכימה איתך מאוד!
ומאוד שמחה לחזור לכתוב:)

no propoganda 14 ביוני 2014

הפוסט נחמד מאוד.
רק שתי הערות.
1. מה אני אמור לענות על שאלות כמו:אבל השדר אמר שקוראים לו קסורלה?

2. לשופט כן מותר להכניס גול. ואם הוא עשה את זה הוא גם חייב לאשר אותו :)

צביקה 16 ביוני 2014

אנקדוטה קטנה
אנחנו בית חולה ספורט (צופים ועושים) ואדום כהה ואשתי כנראה מחוסר ברירה נכנסה לעניין. מיד שהסתיים משחק הדאבל בטדי התקשרנו מהאיצטדיון (אני והבנים) לאשתי שבאותה עת הייתה במייסיס בניו יורק עם אחיה ואחותה. הגברת גילתה התעניינות ושאלה כל מיני שאלות בהתרגשות כשברקע אנחנו שומעים את אחותה שואלת אותה בפליאה לפשר העניין וההתעניינות שלה. והמלכה ענתה "מה את מבינה וכנראה שבחיים לא תביני". בקיצור כמו שאשתי אמרה יותר מפעם אחת if you can't beat them, join them…

D! 16 ביוני 2014

בדיוק חברה אמרה לי
after last night, i still don’t know if guys find it a) attractive/ sexy or b) strange/ annoying if a woman knows more about football than they do

אין לי תשובה. לפי מה שיואב אומר זה הראשון. אבל זה כנראה תלוי בתוך ההקשר התרבותי הרחב.

(בני – אני יודע שבאז זה למטה אבל כמעט ופספסתי את הפוסט הזה, לפעמים כדאי לחרוג?)

יוני דניאל 17 ביוני 2014

טור מעולה! חבל שלא הרחבת טיפה יותר על הדרכים שניתן להפוך נשים ל"צרכניות" ספורט טובות יותר.

מיכל 25 ביוני 2014

זה לפוסט אחר:)

אקדיש לכך את המקום הראוי לו.

תודה!

סניור 17 ביוני 2014

רק אגיד תודה ושנהנתי מאוד לקרוא!

מאשקה 17 ביוני 2014

מיכל, טור מרתק, אני בצד שלך !!!
שנים אני מרגישה במיעוט גם בתוך משפחתי עם אהבתי לספורט ( כדורסל בפרט ), ודווקא במונדיאל הזה הצלחתי לרותם מעט את בעלי שיחיה :) מעניין לי לקרוא על המחקרים שלך בנושא ספורט נשי.
כל הכבוד לך

Comments closed