עד כאן – יוחאי שטנצלר

200px-Brazil2014

 

עליות שערים חדות

קצת מוזר לסכם סיבוב ראשון לפני שהוא נגמר ואחרי שהשני כבר מתחיל, כי מרבית הפוסט הזה נכתב לפני המשחק של רוסיה ודרום קוריאה, אבל ננסה בכל זאת.

גולים, הרבה גולים

הדבר הבולט ביותר במונדיאל הנוכחי הוא כמות השערים. לא פחות מ-49 שערים ב-16 משחקים, ממוצע של קצת יותר מ-3 שערים למשחק, הגבוה ביותר מאז שגביע העולם עבר ל-32 נבחרות ב-1998. רק 6 נבחרות  שלא כבשו בכלל לעומת 13 ו-11 בשני המונדיאלים הקודמים. בשום סיבוב בארבעת המונדיאלים האחרונים לא עברו את ה-3 שערים למשחק. שלא לדבר על המונדיאל הקודם האיום בו הובקעה מחצית(!) מהכמות.

סיבה אמתית לכך? קשה באמת למצוא. הרי לא ראינו כבר חמישיות ושישיות לרשת של נבחרות קיקיוניות, רק גרמניה והולנד פירקו וקשה לומר שהירידה ברמה הביאה לכך. תיאוריה אפשרית? הלחות והחום משפיעים על השחקנים ולכן משחק ההגנה פחות נוקשה ומאפשר שערים רבים יותר. למה החום והלחות פחות משפיעים על ההתקפה? אני חושב שכששחקן עם הכדור, יש לו יותר מוטיבציה, אבל אלה סתם היו 10 שניות של פסיכולוגיה בגרוש.

עוד סיבה? הרבה נבחרות משחקות התקפי.

הרבה שערים הובקעו ממצבים נייחים ופנדלים והם גם נכבשו בשלבים מוקדמים יחסית. מצב כזה פותח לחלוטין את המשחק ומכריח את היריבה לתקוף.

גילו את אמריקה.

שתי האימפריות מדרום אמריקה לא הרשימו אבל ניצחו יריבות מיוגוסלביה לשעבר, אבל למרות מה שנראה היה בהתחלה, הדרום אמריקאיות לא באמת הרשימו עד כדי כך. צ'ילה כמו שתי האחרות רשמה ניצחון צפוי על אוסטרליה, אורוגוואי ואקוודור אכזבו ורק קולומביה באמת שיחקה אותה מעבר למצופה, למרות שגם ה-0-3 שלה מול יוון לא משקף את מהלך המשחק.

ברזיל הספיקה לשחק משחק נוסף והוכיחה שהיא אחת הנבחרות הברזילאיות האנמיות ביותר שנראו בהיסטוריה. רונאלדיניו לנבחרת היה נשמע בעבר כמו סתם סיסמא פופוליסטית, אבל בהחלט חסר מישהו שיעשה משהו בלתי צפוי בנבחרת הכול כך משעממת וצפויה הזאת.

ומה קרה באירופה? שתי האריות (מלשון הגזע הארי) חבטו בשתי האיבריות, איטליה הוכיחה שיש לה יותר אופי מאנגליה (באופן לא מפתיע) ובלגיה למדה שקשה מאוד להתמודד עם ציפיות מוגזמות, אבל בסך הכול הפגינה הרבה אופי כשחזרה מול יריב עיקש. בסך הכול האירופאיות מתפקדות באופן סביר למרות שרק בלגיה, שוויץ וצרפת רשמו ניצחונות מול יריבות לא אירופאיות, וזאת הייתה סנסציה גדולה מאוד עם צרפת ובלגיה לא היו מנצחות, ויש לזכור שההבדל בין ניצחון להפסד שוויצרי היה של כ-10 שניות.

האסייתיות הראו שהן לא בשר תותחים אבל לא הצליחו לרשום הישג משמעותי. האפריקאיות גם אכזבו כשרק חוף השנהב השיגה ניצחון, אבל היבשת המפתיעה ביותר בטורניר עד כה היא דווקא צפון אמריקה. מקסיקו עם ניצחון צפוי אמנם על קמרון, אבל יכולת טובה ועוד הופעה כשווה מול שווה מול ברזיל. קוסטה ריקה עם הפתעת הטורניר וגם ארה"ב לקחה משחק רציני במאני טיים.

עם הגב לקיר

אמרתי תמיד שהגרלת סדר המשחקים חשובה לא פחות מהגרלת הבתים עצמם, וההגרלה הביאה לכך שלמעשה בלא מעט בתים, שתי הנבחרות שמועמדות לסיים במקום הראשון נפגשו כבר במשחק הראשון, והמפסידה נמצאת כבר בסכנת הדחה.

קרואטיה, ספרד, בוסניה, אנגליה ופורטוגל יצטרכו כולן לנצח במשחקי המפתח שלהן. מצבה של בוסניה הוא הטוב ביותר, שכן ניגריה ואיראן לא הצליחו לנצח זו את זו ולכן ניצחון צפוי שלה על ניגריה יציב אותה במקום השני בדרך לסגירת עניין.  קרואטיה הסתבכה מעט בגלל התיקו של מקסיקו והיא תהיה חייבת לנצח את המקסיקנים במפגש האחרון ביניהן וכמובן לא להפסיד לקמרון.

פורטוגל וספרד יערכו מן גמר גביע פרטי משלהן כשישחקו מול צ'ילה וארה"ב שניצחו במחזור הראשון, כשהמשמעות של הפסד היא הדחה, בעוד שתיקו יקטין גם כן את סיכוייהן בשל התבוסה שספגו.

את הספרדים כבר קברו ואמרו שהם זקנים ומיושנים ושבעים. בחלק מהדברים יש אמת, אבל הם לא שכחו לשחק כדורגל, ניצחון מול צ'ילה יחזיר אותם לתמונת המקום השני ובמשחק נתון מול ברזיל בשמינית הגמר אי אפשר לדעת מה יקרה, במיוחד לאור היכולת של ברזיל.

כדורגל הוא משחק הפכפך ולא צפוי, ולפעמים אירועים בלתי תלויים מביאים לתוצאות מוזרות כמו התבוסה של ספרד שלא בהכרח צריך להסיק מהן מסקנה, כמו ה-0-4 של ריאל מול באיירן מינכן. אז כן, יש שם שובע ועייפות, ככה זה כשמרבית הסגל מגיע מקבוצה שלא הצליחה להניע את עצמה להשתתף במרוץ אליפות, למרות שקיבלה כמה הזדמנויות לכך. ועדיין, ההבדל בין ספרד לפורטוגל הוא שלספרדים זה לא היה קורה ב-9 מתוך 10 מקרים, בעוד שפורטוגל, גם בלי האדום, הייתה תפאורה לגרמניה.

מה שמשאיר אותנו עם המשחק החם ביותר בסיבוב השני – אנגליה נגד אורוגוואי. שתיהן עם אפס נקודות, שתיהן יודעות שהפסד מוציא אותן מהמשחק כמעט בוודאות. תיאורטית אנגליה יכולה להישאר עם סיכוי גם אם תפסיד במידה וקוסטה ריקה תפסיד גם, אבל אז היא צריכה הפסד של אורוגוואי מול איטליה וניצחון שלה מול קוסטה ריקה בהפרשים הנכונים, כלומר הרבה מזל…מה שבדרך כלל אין לאנגלים.

 קדמה זה רע?

בשעה טובה השתמשו בטכנולוגיית עין הנץ במשחק בין צרפת להונדורס. המחזה היה מרשים ועתידני, הטכנולוגיה הוצגה לצופים בזמן אמת ונמנע עוול כאשר לא בטוח שהשופט היה פוסק על שער לצרפתים. אז זה מקרה אחד ויחיד בסיבוב שלם, ואני לא בטוח כמה אחדות כאלה יהיו בכל הטורניר.

ומנגד – כמה טעויות שיפוט אחרות היו במשחקים? נבדלים שלא היו, עבירות שלא בוצעו או כן בוצעו (פוגבה) והביאו לפנדלים מפוקפקים שהכריעו משחק. צריך פעם אחת ולתמיד לשים לזה סוף יחסי והפתרון שלי פשוט: לכל נבחרת יש אפשרות אחת בלבד (או שתיים) להגיש צ'אלנג, כמו בטניס. אפשרות אחת במשחק, או במחצית לבקש לצפות בהילוך חוזר ולהכריע. זה ימנע התחזויות, ימנע עבירות מיותרות לא ספורטיביות ויביא צדק. אבל היי, כנראה שעדיף להביא טכנולוגיה שעולה מלא כסף בעסקת ענק עם חברה בבעלותה של פיפ"א וככה לשתות עוד קצת מזומנים.

מונדיאל (14). שיעור חינם
יומן האליפות של הולנד 6: הניצחון על אוסטרליה

4 Comments

אורן 19 ביוני 2014

מסכים לגבי השימוש בטכנולוגיה, רק שבמחצית זה לא רעיון טוב כי תמיד ההחלטה חשובה להמשך המשחק (פנדל, נבדל או אדום).

oded 19 ביוני 2014

נראה לי שיוחאי התכוון שכל קבוצה תהיה זכאית לערעור אחד במשך כל מחצית, כלומר בזמן אמת אבל אחד לכל מחצית

יוחאי שטנצלר 19 ביוני 2014

נכון לגמרי. אני חושב שגם צריך להגביר את השימוש בענישה לאחר המשחק – למשל לבטל אדומים שלא היו ולהרחיק שחקנים שעשו עבירה שהצדיקה אדום או אפילו לתת צהובים על התחזויות, גם בדיעבד.

no propaganda 19 ביוני 2014

צריך לתת הרחקה ל3-5 משחקים על התחזויות בדיעבד. זה יפתור את הבעיה בליגות, בתחרויות נוקאאוט זה קצת יותר מסובך אבל לדעתי עדיין ישפר את המצב.

Comments closed