פאק באמינות (תגובה לגיל שלי) אבי צוק

GNH

 

אבי צוק עונה לגיל שלי:

גיל שלי בטורו התייחס למצב של הפועל תל אביב כדורגל כשהוא מטיל את האשם על האוהדים, ליתר דיוק על ה"אידיאולוגים" שביניהם שהפאטיות שלהם לכאורה מכתיבה את התנהלות המועדון כיום. אני מתרשם שעמדה זו הולכת ותופסת לה אחיזה בתקשורת הספורט, גם בקרב מיעוט מבין אוהדי הפועל, ולכן ראוי להתייחס אליה ולהעמיד דברים על דיוקם.

אין חולק על כך שהנהלת הפועל מושפעת חלקית עקב תחושה שעליה לרצות את האוהדים האדוקים אידאולוגית. אך לא זו הסיבה שהפועל הגיעה למצבה הנוכחי. את האשם בכך ניתן לסכם בפשטות– אמינות, וליתר דיוק היעדרה. הנהלת הפועל בראשות רמון התחילה את תקופת הבעלות שלה לפני שנתיים במצב מושלם. חבורת רמון הצטיירה כחבורת מלאכים אשר הצילה את הפועל מטלפיו המרושעות של שאלתיאל דאויד (AKA  אלי טביב), העבירה אחוזי בעלות לידי האוהדים, וקיבלה את הקבוצה במצב קשה מקצועית וכלכלית כשברור לכל שההתאוששות משוד הקופה וחירוב המועדון ע"י טביב תדרוש הנמכת תקציב וציפיות.

*

אך מאותה נקודה לא החמיצו הרמונים הזדמנות להחמיץ הזדמנות. את שנת החסד שניתנה להם בזבזו על ניסיון נואש לבנות מועמדת לאליפות ולבצע תיקונים בזבזניים תוך כדי ריצה, ושילמו על כך מחיר כבד כלכלית. בעונה הבאה במקום להצניע לכת ולהבין את טעותם, כמו שחקן פוקר נואש שמסרב להכיר בהפסדיו, המשיכו והימרו על כל הקופה, ושילמו על כך בגדול מיד עם תחילת העונה וההדחה מאירופה. על הדרך התנכרו לעמותת האוהדים (בסה"כ הגוף היציג של כמה אלפי אוהדים שרופים) ומרבית המשקיעים והדירו אותם מתהליך קבלת ההחלטות במועדון, הבטיחו לכסות את הגירעון ולא עמדו במילתם, והעלו מחירי מנויים כדי להביא שחקן ששוחרר במהלך העונה.

אל הקיץ האחרון הגענו כשמידת האמון של האוהדים ברמון וחג'ג' "האיש החזק במועדון" קרובה לאפס. תגובה הולמת לא איחרה להגיע – רן בן שמעון הוחלף במאמן-בובה, ולמנהל מקצועי מונה ליצן תקשורתי שעיקר הישגיו מתמצים בקרבה לאופירה אסייג, שצעדיו הראשונים היו לנסות למנות את אחיו לתפקיד במועדון, להביא חבר כשוער מחליף, לוותר על מחנה האימונים בחו"ל מטעמים מפוקפקים ולהפריח הצהרות חסרות כיסוי לכל עבר. לקינוח מחירי המנויים נשארו כמעט זהים לשנה שעברה בעוד התקציב מקוצץ בחצי, ושחקני עבר אהובים כמו סלים טועמה ויגאל אנטבי שוחררו דרך התקשורת.

*

הבעיה של הנהלת הפועל טמונה בכך שהיא פשוט לא יודעת לנהל קבוצת כדורגל. היא אף אינה מוכנה להודות בבעיה, ובמקום זאת מתנהלת ממשבר למשבר בחובבנות מוחלטת, וגרוע מכך שחקה על הדרך את אמינותה, המצרך היקר והקשה ביותר להשגה שבידה. הקלישאה שהקהל האדום הוא נאמן ותלוי הישגים פחות מאחרים אינה רק קלישאה. מן הסתם כמו בכל קהל גדול, גם אדומים רבים נוהים אחר הישגים, וסביר להניח שכל צמצום בתקציב היה גורר אחריו ירידה בכמות הקהל ואולי אפילו זעם מצד חלקים בקהל.

אך בצד האדום של בלומפילד יש גרעין גדול ונאמן שסוחף אחריו את מרבית הקהל גם בזמנים קשים. זו האידאולוגיה האמתית, וכדי לעמוד בדרישות הסף שלה לא דרוש הרבה. תקציב מקוצץ לא שובר את נאמני הפועל, כל עוד הם מאמינים כי אכן לא נותרה ברירה אחרת, וכל עוד הם רואים כי ההנהלה עושה כמיטב יכולתה על מנת להיחלץ מהמצב, ולהתוות דרך שתוביל לכך.

*

לא צריך ללכת רחוק כדי למצוא תימוכין לנ"ל. מספיק להביט למתרחש ביציעי הדר יוסף. בעוד הפועל כדורסל הינה מועדון גדול בשם, בפועל מדובר בקבוצה קטנה בעלת תקציב הממקם אותה בשיפולי מרכז הטבלה כבר מזה שנה שלישית. אך אף פיפס של מחאה, אף לא שביב של זעם נרשם ביציעים. כמות המנויים רק הולכת וגדלה, הקהל נחשב מהתומכים בליגה והיו"ר רמי כהן זוכה לאחוזי תמיכה גדולים מאלו של בשאר אסד. הסיבה לכך פשוטה– בעוד האמינות של הנהלת הכדורגל שואפת לאפס, זו של הנהלת הכדורסל חזקה יותר מבטון מזוין, ובצדק. היא זכתה בה ביושר, בשנים של התנהלות שפויה וקשובה, של שיתוף אוהדים בכל החלטה מהותית, של שקיפות וזמינות תמידית, ונכונות להודות בטעויות. נגטיב מוחלט של המתרחש במקבילה מהכדורגל.

כידוע על ראש הגנב בוער הכובע ובהתנהלות כדוגמת זו של הנהלת הפועל כדורסל אין צורך בגימיקים וכובעים שרופים סטייל דמארי וברקוביץ' כדי להגביר מכירת מנויים, ולא צריך להמר ברולטה הנקראת "העפלה לשלב הבתים בליגה האירופית" ולנסות ע"י כך לרצות את הקהל. כל עוד תמשיך לסרב הנהלת הפועל כדורגל להודות בחוסר היכולת שלה לנהל את המועדון, ותמשיך לנסות לחפות על כך בטלאי טלאים של חובבנות, כך היא תשוב ותיגרר לצעדים פופוליסטיים, שאין ביכולתם לחפות לאורך זמן על השבר שנוצר בינה לאוהדים.

נ.ב.
מי שרוצה בכך, יכול להמשיך גם את המקבילה שניסה גיל להעמיד בטורו, ולהרהר כמה סבל וכעס היו נמנעים בסכסוך בינינו לפלשתינאים לו שני הצדדים היו משקיעים יותר בבניית ומתן אמון, ופחות בהשמצת הצד השני, ובניית התנחלויות ומחסני טילים. אך זה כבר נושא הראוי לטור בפני עצמו.

 

ביל / דורטמונד: סיכום ביניים
למה אני נגד הטרייד של לאב לקליבלנד

9 Comments

יניב פרנקו 18 ביולי 2014

אבי -טור נהדר.
לצערי הבעיה לא התחילה בתקופת רמון -אלא בהחלטה שלו לקחת מטביב את המועדון תמורת סכום עצום וזאת כשאין ביכולתו לממן ואף לא חלק קטן .
תכנית רמון כשלה אך כשלה מאותה נקודה שהעלה גיל -חוסר היכולת להכיר במגבלות הסיטואציה -רמון אוהד יקר ראה את הקבוצה שלו מתרסקת תחת טביב במשבר גדול ויצא לדרך כשהוא דל במשאב העיקרי שדרוש לבעלי קבוצה -וזה כסף.

אלונה ברקת שילמה מחירים יקרים מקצועית וכלכלית במשך חמש שנים -גולדהאר זרק שנתיים לפח -ניהול קבוצת כדורגל אינו דומה לעסק רגיל ולכן בעלים חדשים עושים לא מעט טעויות -קשה למצוא הרבה בעלי קבוצות שהפגינו לאורך שנים איכויות ניהול מרשימות -גם שירצקי בשנים הראשונות כשל לא מעט כולל ירידת ליגה.

בסופו של דבר -טביב עשה לרמון ביהס כאשר מכר לו מועדון כדורגל במשבר במחיר שיא וניצל את דעת הקהל בקהל האדום שהייתה בטוחה שיש לקחת מטביב את המועדון בכל מחיר -טביב היה צריך ללכת אולם הסדר המכירה הזה הוא שורש הבעיה -וזה נובע מהטענות הבסיסיות שהעלה גיל .

דווקא עסקת דמארי שבה גיל השתמש היא דוגמא רעה – הדבר הכי פחות רגשני והכי ראציונלי זה לוודא שעל דמארי מקבלים את המחיר הגבוה ביותר ואם ניתן לקבל עליו מקבוצה אוסטרית מעט יותר ממכבי תל אביב איני רואה שום דבר אי ראציונאלי בטענה הזו – פשוט עסקה לא טובה .

אבי 18 ביולי 2014

הבעיה זה לא טעויות. טעויות כולם עושים. הבעיה מתחילה בכך שאתה עושה טעויות כספיות בלי כיסוי. לברקת ומיצ' יש את הגב לטעות תקציבית. לחג'ג' ושות לא. זה לא מנע מהם להתנהל כאילו הם מיליארדרים, ועוד לשקר לאוהדים ולהתנכר לשותפים שלהם.
התוצאה – כמו שזה נראה כרגע, הפועל מועמדת לירידה

יניב פרנקו 19 ביולי 2014

זה לא הפרשנות שלי לסיטואציה – רמון מהרגע שלקח מטביב את הפועל לא התנהג כמיליארדר עם כיסים עמוקים אלא כמי שמצפה לגייס כספים פחות או יותר מכל העולם – זה היה די ברור ועדיין כולנו התגייסנו כי האלטרנטיבה היתה גרועה יותר .
אני גם לא חושבשהרד ליגה – אנחנו חודש לפני המשחק הראשון וירקו עוד הרבה דברים .
אני גם חושב שאם יש חשש לירידת ליגה עדיף למכור שחקנים יקרים ולבנות קבוצה מאוזנת – זו האי רציונליות שגיל דיבר עליה .

כסיפוביץ 18 ביולי 2014

טור נהדר

אבי 18 ביולי 2014

תודה רבה

חן הצהוב 18 ביולי 2014

אני רק שאלה …
"את שנת החסד שניתנה להם בזבזו על ניסיון נואש לבנות מועמדת לאליפות ולבצע תיקונים בזבזניים תוך כדי ריצה, ושילמו על כך מחיר כבד כלכלית. בעונה הבאה במקום להצניע לכת ולהבין את טעותם, כמו שחקן פוקר נואש שמסרב להכיר בהפסדיו, המשיכו והימרו על כל הקופה, ושילמו על כך בגדול מיד עם תחילת העונה וההדחה מאירופה"

את כל זה לא עשו כדי לרצות את האוהדים? אותם אוהדים שעכשיו צועקים להם מול הבית?

עם כל אי האהבה שלי לרמון – הוא גם יאכל את הדגים הבאושים (ערבויות אישיות שלו), גם יקבל את המכות (הפגנות מול הבית) וגם יגורש מהעיר (השלם את החסר …)?

אבי 19 ביולי 2014

יש לי השערות משלי למה הם עשו את זה. אבל כמו שאמרתי – את מרבית האוהדים, בטח בנקודת הזמן שלאחר הרכישה מטביב, ניתן היה לרצות בקלות גם ע"י תקציב נמוך

S&M 19 ביולי 2014

אני מסכים עם הכותב. ויש לי פתרון.

בכדורסל זה קל לקחת קבוצה מליגה ב' לליגת העל. ראשית, ליגה ב' מורכבת ברובה מקבוצות ברמה של "מקומות עבודה", והרבה פעמים קבוצות מוותרות על עליה לליגה א' גם אם סיימו במקום הראשון. וגם אלו שעולות, לא עושות עניין מירידה לליגה א'. ובכלל, נתון כלל עולמי הוא שמספר ההפתעות בכדורסל נמוך, וכך אוסישקין עלתה בקלות.
בכדורגל זה הרבה יותר קשה. ראשית, בניגוד לכדורסל, התוצאות לא ברורות מראש, ויש הרבה יותר משתנים של הפתעות.
שנית, הליגות הנמוכות מאוד מושחתות. גם בליגות הנמוכות יש קבוצות שמושקעות כספית, כך שיותר קשה לעלות. דוגמאות לקבוצות אוהדים בריאות יותר יש גם בישראל, וזו עובדה שהן מדשדשות ולא עולות חלק.
לכן, הפתרון הוא לרסק את הפועל ת"א כלכלית. אם האוהדים רוצים להשתלט על הקבוצה, ולהעמיד קבוצה כמו אוסישקין, הם צריכים להחרים אותה לשנה. הם צריכים לבקש מאוהדי קבוצות אחרות להצטרף לחרם שלהם, ולמוטט את הקבוצה כלכלית.
את זה הם כמובן ילוו בהפגנות כמו שעשו לטביב.
אני מאמין שהבעלים יישבר לפני תום השנה, ויעביר את הבעלות לאוהדים. ואם לא יישבר מיד (כי הוא כבר קיבל את רוב הכסף המתוקצב, וכבר השקיע את מה שהוא היה צריך להשקיע לעונה הקרובה בערבויות אישיות בבקרה התקציבית), את העונה הבאה הוא לא יפתח.
אם הפועל תרד ללאומית, זה בכלל יהפוך את העברת הבעלות לעובדה מוגמרת, כי אין סיכוי שמישהו ישקיע בקבוצה בלאומית.

אברם 23 ביולי 2014

אבי, תודה על טור מצוין.
שתי שאלות לי אליך:
1. מה הלאה? עונה פיננסית? בניהולו של מי? מי ימשוך בחוטים?
2. מה עולה/יעלה לדעתך בגורל עמותת "האדומים"? עושה רושם שאלו 20% הכי פחות רלבנטים אי פעם. אני לא מבין מדוע הם לא מנסים להשתלט על הקבוצה, הרי 20% בכל חברה עסקית נורמלית (קבוצת ספורט מוגדרת כמדומני כעמותה דווקא) מזכה אותך באפשרות למנות 2 דירקטורים.

Comments closed