מוסר כפול – שחר דלאל

mayweather233

 

 

ריי רייס כנראה שיחק את משחקו האחרון ב-NFL. מלבד עונש ההרחקה שספג, הוא כבר הגיע לגיל (27) בו הרצים בליגה חושבים על פרישה. ריי רייס יחיה את כל חייו במחשבה מה היה אילו, מה היה קורה אם הדברים היו מתנהלים אחרת באותה מעלית ארורה. הוא לנצח יהיה סמל לאלימות נגד נשים, מוקצה מהחברה וכנראה לנצח יתחרט על האירוע שקרה באטלנטיק סיטי.

לעומתו, במוצ"ש יעלה פלויד "Money" מייוות'ר ג'וניור לקרב הרביעי מתוך שישה בחוזה הספורט היקר בהיסטוריה. בסיום הקרב, עבודה של 36 דק', כנראה ירוויח מייוות'ר יותר מחוזהו החדש (לשנתיים) של לברון ג'יימס. הוא גאוותם של רבים והוא אף פעם לא מצטער על המעשים שלו, אף אחד גם לא נתן לו סיבה לעשות את זה.

*

מייוות'ר הוא מתאגרף מהחלומות. הוא מהיר, אתלטי, בעל כושר עילאי, כישורים הגנתיים שהגדולים בהיסטוריה היו מתקנאים בהם, אלוף בחמש קטגוריות משקל שונות ובלתי מנוצח ב-46 קרבות. הוא גם, משהו שבד"כ לא תשמעו עליו, הוא מכה נשים סידרתי – לפחות 7 כאלה ב-12 השנים האחרונות בהן היכה חמש נשים שונות כשלאחר מכן נעצר או נכלא (ועוד מספר מקרים בהם הוזעקה משטרה לביתו באישומים דומים).

אתם לא תשמעו על זה כי רבים מהאנשים העוסקים באיגרוף תלויים ביכולת שלו למשוך צופים למסך. מליון וחצי צופים צפויים לשלם 77.99$ כדי לראות אותו מנצח את מרכוס מיידנה בקרב החוזר.
כמה תלויים אתם שואלים? בדצמבר 2011 נגזרו עליו 90 ימי מעצר לאחר שהיכה את אם ילדיו, גזר הדין נידחה לבקשת ראש עיריית לאס-ווגאס משום היה צפוי לו קרב במאי "שצפוי להכניס 100 מליון דולר לעיר" (לבסוף ביצע רק 60 ימים מהעונש ושוחרר על "התנהגות טובה").

הכסף זה מה שגרם לערוץ Showtime להציע לו, מיד עם צאתו מהכלא, את חוזה הספורט הגדול בהיסטוריה ואף הפיקה סרט דוקמנטרי על התקופה שלו בכלא. אותו ערוץ שהבעלים שלו – רשת CBS – ערכו שלשום משפט פומבי לרוג'ר גודל לאחר התפוצצות פרשת רייס.

*

לא מדובר פה רק בבעיות זעם כמו שקבע לא אחת בית המשפט. מייוות'ר הוא מיזוגיניסט מהזן הגרוע ביותר –  כזה שהתמונה שלו, כנראה כזאת שנלקחה בזמן מעצר כמו זאת המופיעה בראש הפוסט, מופיעה לצד ההגדרה המילונית מיזוגיניה. "כשזה נוגע לנשים היחס שלי הוא כזה" אמר בפרומו לסרט שלו, "למרות שאתה לא יכול לנהוג ב-10 מכוניות בו זמנית אתה רואה שיש אנשים שיש להם 10 מכוניות. אני מרגיש, בכל הנוגע לנשים, שאותם הדברים תקפים. אם אתה מסוגל לכלכל 20 נשים, אתה צריך להחזיק 20 נשים". אני אחזור, בפרומו ששודר לכל ארה"ב ב-CBS. לסרט שהוא הפיק.

מייוות'ר עומד מאחורי המילים שלו. הוא משכן את נשותיו לשעבר בבתים בבעלותו ומשלם על הוצאות הבית וגידול הילדים. הוא מרגל אחריהן באופן קבוע וברגע שהוא מגלה שהן יוצאות עם גברים אחרים הוא קודם כל מנסה לסלק אותן מהבית ולאחר מכן, עפ"י המשטרה, תוקף אותן באכזריות. במשפט האחרון נטען כי הכה את זוגתו לשעבר מאחורי ראשה "כדי שלא יהיו מכות גלויות לעין או לחילופין לפגוע בה בצורה קיצונית" (מכות מאחורי הראש אסורות באגרוף בגלל הפגיעה האפשרית לגזע המוח).

בת זוגתו האחרונה, שאנטל ג'קסון, שאליה היה מאורס, עזבה אותו בסוף שנת 2013 לאחר אין סוף בגידות. פלויד בתגובה צייץ תמונה ישנה שלה בה ביקש את כל הכסף שלו בחזרה על הניתוחים הפלסטיים שביצעה בגלל שהוא " Indian Giver", זה הגיע לאחר שלאורך השנים זלזל בה וסירב לקרוא לה בשמה הפרטי וקרא לה רק "מיס ג'קסון" (ע"ש השיר של (OutKast. בנוסף, לאחרונה הוא פרסם שהוא זה שנפרד ממנה בגלל ש"הרגה את הילד העתידי שלו" (היא הפילה את העובר בצורה טבעית בתחילת ההיריון). לאחרונה הגישה ג'קסון תביעה נגדו הכוללת מעשי אלימות.

לקראת הקרב הנוכחי, באחד הפרסומים האחרונים שלו באינסטגרם, קבע ש"נשים שמתלבשות בצורה פרובוקטיבית ראויות לייחס מבזה".

היה קשה למצוא את הידיעות האלו, ורבות אחרות, באתרי הספורט.

*

בעוד רייס יישב בביתו בעתיד הנראה לעין, מייוות'ר, שעשה מעט מאד כדי לשנות את התנהגותו בשנתיים מאז שוחרר מהכלא, הוא עדיין "הפרצוף של האגרוף" ואם לא יקרה משהו דרמטי, הוא יפרוש בעוד שנה בלתי מנוצח ועשיר בלפחות 100 מליון דולר נוספים – בדיוק כמו שתכנן.

אולי העבודה שהאגרוף מתנהל במחשכי הערוצים בתשלום, מאפשרת לו להעלים עין במקרה של "Money". אבל אולי, צריך פשוט לחכות לאישה שתשים מצלמת אבטחה בבית, כי בדיוק כמו שאמר האיש עצמו כשיצא להגנתו של רייס: "אנשים עושים בבתים שלהם דברים גרועים בהרבה"…

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

 

אוניון והרנה, גרמניה וסקוטלנד
האליפות של סוואנזי תצטרך לחכות קצת

34 Comments

ניינר 12 בספטמבר 2014

הגועל נפש בשיאו אבל מצד שני, כל עולם האגרוף המקצועני הוא גועל נפש

שחר ד. 12 בספטמבר 2014

זאת בהחלט הטענה הנפוצה (גם בארה"ב), אבל מייוות'ר הוא כבר מזמן כוכב ששמו שגור ברוב הבתים בארה"ב.

רועי מ 12 בספטמבר 2014

לא מענין איגרוף, מיליון וחצי זה שום דבר מבחינת רייטינג
בקשר לצביעות לנו הישראלים זה דבר ידוע.

עידוקוליס ליפשיץ 12 בספטמבר 2014

הכל טוב ויפה, וסליחה שאני לא מתייחס לעיקר הפוסט, אבל:

יאללה מאידנה! השופטים היו צריכים לתת את הניצחון לארגנטיני בקרב הקודם והפעם זה ייגמר בנוק אאוט!

אודי 12 בספטמבר 2014

אני שונא את פלויד, אבל הייתי בשוק שמאידנה קיבל אפילו ניקוד של תיקו אחד מהשופטים.

שחר ד. 12 בספטמבר 2014

זה לא יקרה כי זה פשוט לא כלכלי. שואוטיים, אל היימון, ווגאס ומייוות'ר (בסדר הזה) חייבים לשמור על התרנגולת שמטילה ביצי זהב.

הקרב היחיד שאני יכול לראות אותו מפסיד זה הקרב הבא (לא משנה נגד מי זה) כשלאחריו יגיע הקרב האחרון בקריירה שימותג כקרב הנקמה וישבור את כל שיאי הצפייה באגרוף.

בינתיים, אני לא רואה אותו מפסיד, בטח לא בווגאס.

עידוקוליס ליפשיץ 14 בספטמבר 2014

אמרתי לכם ;)

דורפן 12 בספטמבר 2014

ברור. אבל ההתייחסות הנכונה היא לזו לרייס. לא איזה שביל זהב באמצע

שחר ד. 12 בספטמבר 2014

אין ספק בכלל, שניהם (וריי מקדונלד) חייבים (!) להיות מורחקים.

אין לי שום הצדקה למקרה ריי רייס, כלום. ההבדל הוא שבמקרה שלו "טוב מאוחר מאשר אף פעם", אצל פלויד זה לעולם לא יקרה והוא ימשיך להיות סמל של מליונים.

אודי 12 בספטמבר 2014

No Bumps, no bruises, no nothing.

גיל 12 בספטמבר 2014

לא צריך להרחיק לכת. בNFL עצמו יש שני שחקנים, שאחד מהם כבר הורשע בבית משפט על תקיפה של חברה שלו ועדיין משחק, ועוד שחקן שתקף את אישתו ההרה ולא עושים לו כלום. אני חושב שאי אפשר להשוות לאיגרוף שם זה ספורט די שולי היום ובלי פיקוח כמו הNFL.

אגב, גיל 27 לרץ זה שיא הקריירה שלו. הוא יכול בקלות לתת עוד 5 שנים טובות.

שחר ד. 12 בספטמבר 2014

ממש מעטים ממשיכים להיות ברמה הגבוה אחרי הגיל הזה. רובם מסיימים את הקריירה באזור גיל 30, ורק מעטים, שמתחלקים לשתי קבוצות, ממשיכים אח"כ ברמה הגבוהה: HOF כמו סוויטנס ואמית סמית' או שחקנים שהיו שוליים עד שלב מאוחר בקריירה כמו פרד ג'קסון ופריסט הולמס.

http://espn.go.com/blog/nflnation/post/_/id/123542/inside-slant-running-back-cliff-after-age-27

גיל 12 בספטמבר 2014

אתה שוכח שאם הוא שנה בחוץ אז הגוף שלו לא סופג את כל המכות שהיו מזקינות אותו והוא גם לא חייב להיות רץ פותח. אם הוא יחזור בשנתיים הקרובות אז לדעתי יהיה מאוד פרודקטיבי.

Amir A 12 בספטמבר 2014

גרמת לי לחשוב. למה בעצם ה-NFL קופץ ככה על רייס? הרי תפקיד מערכת המשפט הוא להתמודד עם התקיפה ולא תפקיד הליגה.
במקרה של מייוות'ר מערכת המשפט עשתה את שלה (אחרי הכל האיש ישב בכלא). אפשר לדון האם המחיר שהוא שילם גבוה מספיק (לא, הוא לא), אבל מי שהיה צריך לעשות משהו עשה.
למה, אם כן, במקרה של רייס הליגה מתערבת ואילו במקרה של מייוות'ר ארגון האגרוף ורשתות הטלוויזיה לא נוקטות פעולה?

הצלחתי לחשוב על שתי אפשרויות:
1. כי כולם מתיישרים לפי TMZ. בעולם שהדמויות המשפיעות בו הן משפחת קרדשייאן ופריס הילטונים למיניהן, כולם מתיישרים לפי מה ש-TMZ אומרים. למה TMZ בחרו בריי רייס ולא במייות'ר? אולי אם היה וידאו של מייוות'ר מכה מישהי אז הם היו נועצים גם בו שיניים. ואולי קהל היעד של TMZ הוא לא צופי אגרוף.
2. בהמשך לשאלת קהל היעד, אני מניח שקהל היעד של האיגרוף הוא יותר מבוגר מזה של ה-NFL. אחרי הכל, לנערים בגיל התיכון לא פשוט לבוא עם $100 רק כדי לראות קרב אחד של 36 דקות. יותר פשוט לראות משחקי NFL בחינם. בנוסף, ילדים בגיל התיכון עוסקים יותר בפוטבול ורק מעטים מתעסקים באיגרוף. בהקשר הזה, קיימת בארה"ב אובססיה ב"הגנה" על ילדים מפני חטאי העולם. סרטים מקבלים את דירוג המוות של R או במקרה הפחות גרוע PG-17 אם מופיעה בהן קצה פיטמה (למרות שבאותו זמן ניתן דירוג PG לסרטים בהם טובחים בבני אדם). על שירים עם מילת ה-F האיומה מדביקים הודעות שמזהירות מ"שפה בוטה", וכן הלאה. מכיוון שכך, על ה-NFL ליישר קו מבחינת ההגנה על נפשם הרגישה של האוהדים הצעירים. לאנשי האגרוף כל זה אינו נוגע.

ירוק 12 בספטמבר 2014

אמיר – נקודות טובות, הנה עוד אחת (שחר כתב עליה כבר) – כסף. לאנשים שאחראים על אגרוף אין אינטרס לפגוע במייוות׳ר כי הוא כוכב ענק ובעצם הפנים של הענף. בשביל ה NFL רייס הוא סתם שחקן טוב ולא חשוב במיוחד. הרבה יותר חשוב לשמור כלפי חוץ על תדמית נקיה של הליגה – אחרי הוידאו ששוחרר כל תגובה אחרת היתה עלולה לפגוע בתדמית, והם לא רוצים את זה. מעניין איך היו מטפלים במקרה דומה אם זה היה ג׳ורדן (בזמנו), שהיה הפנים של הענף.

Amir A 12 בספטמבר 2014

ירוק, בבייסבול לא היתה להם שום בעיה לפגוע בכוכבים הגדולים ביותר ברגע שיצא הסיפור של החומרים משפרי הביצועים. המטרה מספר 1 של הארגון היה אלכס רודריגז, הכוכב מספר 1 של הענף.
אני לא יודע מה היו עושים ב- NFL אם במקום ריי רייס זה היה טום בריידי (אתם מסוגלים לדמיין וידאו שבו בריידי נותן נוקאאוט לג'יזל?) או פייטון מאנינג. מצד שני, כשכוכב גדול כמו ריי לואיס הסתבך הליגה לא יצאה מגידרה כדי להתנער ממנו, כך שיכול להיות שיש משהו בדברך.

גיל 12 בספטמבר 2014

ההבדל העיקרי הוא הוידאו. ברגע שהוא פורסם אי אפשר להתעלם ממנו.

אלון 12 בספטמבר 2014

מי מגן על הילדים שרואים פוטבול שחצי מהפרסומות זה לויאגרה?

גל ד 16 בספטמבר 2014

למה צריך להגן על ילדים מפני פרסומות לויאגרה?

שחר ד. 13 בספטמבר 2014

היי,

לדעתי TMZ מדווחים על שניהם בצורה שווה, והם בין האתרים הבודדים שמדווחים על רוב ההסתבכויות של מייוות'ר (לא רק עם נשים). מבחינתם, דיווחים על שני הספורטאים משיגים אותה תוצאה – רייטינג – ולכן אין עדיפות כלשהי/ רצון להסתיר בדיווח.

לגבי ההרחקה, ה-NFL הוא ארגון ריכוזי עם הנהלה אחת שיכולה לקבל החלטה כזאת, האגרוף הוא ההפך המוחלט. אני לא אכנס לעומק הדברים, אבל בשורה התחתונה המתאגרף הוא זה שמממן את הארגון תחתיו הוא נלחם, ולכן מהם לא תבוא הישועה.
לדוגמה: ארגון ה-WBC, שתחתיו התחרה מייוות'ר רוב הקריירה, השאיר אצלו 2 חגורות אליפות במשקלים שונים – למרות שזה מנוגד לחוקים שלהם – על מנת שהם יוכלו לקבל תשלום כפול (שהוא אחוז מסוים מה-purse), במקום לתת את אחת החגורות למתאגרף אחר שיכניס פחות כסף.

הטענה העיקרית שלי היא כלפי שתי אוכלוסיות אחרות:
1. עיתונאי האגרוף – שממשיכים להצטלם איתו כמו ילדות שראו לראשונה את הביטלס, ובהתאמה גם מדווחים (אם בכלל) דיווחים מרוככים על מעשיו.
2. הציבור – שבוחר להתעלם מכל המעשים וההאשמות והופך אותו למודל לחיקוי (לעניין הזמנת הקרב אני לא נכנס).

לא משנה 12 בספטמבר 2014

טור מקושקש. ריי רייס ישחק בעתיד ב- NFL. מה שאתה כותב כתבו בעבר על אינספור שחקנים שהסתבכו אפילו יותר. מייקל ויק לדוגמה

Amir A 12 בספטמבר 2014

הביטוי "טור מקושקש" הוסיף משהו לטיעון שלך? הפך אותו ליותר חזק?

גיל 12 בספטמבר 2014

בכלל לא קשקוש וגם לא דומה למקרה ויק. ויק ישב בכלא שנתיים בעוד רייס לא נענש כמעט על ידי מערכת החוק. גם הכאת נשים נתפסת כמשהו הרבה יותר בעייתי. ועוד דבר, רצים אפשר למצוא יחסית בקלות, לא ק"ב. כך שקבוצה באמת תהיה צריכה להיות נואשת כדי לקחת אותו.

אורן 12 בספטמבר 2014

וברגע שיש וידאו כזה מאוד לא נעים לצפייה, הציבור האמריקאי דורש דם (הרחקה יותר נכון).

אלכס 12 בספטמבר 2014

מה נסגר עם כולם פה?!

מה זה הלינץ' הזה לרייס?! לא שאני חובב את הבחור, או חלילה מצדיק אלימות כלפי נשים, אבל כשהוא היכה את ארוסתו (בזמנו), זה היה לא בסדר. כשהיא החליטה שהיא רוצה להיות אשתו בכל זאת, הם התחתנו והיא יוצאת ברשתות חברתיות ומגנה עליו (ועליהם) כנגד כל הטררם הזה, או אז אני חושב "מי אני לשפוט" – היא כנראה יודעת יותר מהסקנדלים שמציירים בתקשורת.
אני יודע שיש נשים מוכות שרק חוזרות לבעל בכל פעם וצריכות עזרה לצאת מהמעגל של מכות-סליחה-להשלים-לריב-מכות אבל מכל העדויות היא לא אחת מהן. (יכול להיות שאני טועה כאן והיא כן כזו – אז כל זה לא רלוונטי. אבל זה הרושם שיש לי)

אתם יודעים מה זה צביעות? זה קרה בפברואר והיה משפט במרץ. כ-ו-ל-ם ידעו. תגובת ה- NFL? "בקטנה".
יצא הוידאו חצי שנה אחרי? השעיות, מהומה, דיונים, תקשורת באטרף.
זה צביעות.

גיל 12 בספטמבר 2014

למה זה הרושם שלך? בגלל שזה מה שהיא אומרת?

ולא היה משפט בכלל זה כל הנקודה. הוא התחמק ממשפט על ידי הסכמה להכנס לתוכנית מסוימת.

אלכס 13 בספטמבר 2014

לגביה – אני לא מכיר אישית, אז כן – בגלל שזה מה שהיא אומרת, בגלל שהיא לא אומרת את מה שנשים מוכות בדרך כלל אומרות, בגלל הנסיבות ובגלל שאר הבחירות שהיא עשתה לאורך הדרך.

לגביו – בסוף הגיעו להסכמה ללא צורך בהכרעת בית משפט. זה לא הופך את הסיפור לגלוי פחות – ה- NFL ושאר ירקות עדיין ידעו על זה לפני חצי שנה. זה יכול להיות רלוונטי לטיעון של "בית המשפט אמור לשפוט, לא הקומישינר" אבל זה לא הנקודה שלי.

מבחינתי, אני לא רוצה להעביר בנאדם משפט שדה, בטח לא בלעדית על סמך פיסות המידע שהתקשורת אוהבת לפמפם (יכול להיות מגמתי) ובטח ובטח לא אם הקורבן של המקרה הזה בסוף מתחתנת עם ועומדת לצד המתקיף.

אלכס 13 בספטמבר 2014

נ.ב. אני גם לא טוען שהוא חף מפשע, או שמה שהוא עשה זה בסדר. אני רק אומר שה"ערפו את ראשו" שהולך בזמן האחרון יכול להיות לא במקום.

אלכס 13 בספטמבר 2014

נ.ב.נ. הנקדה על ה"NFL ידעו על זה לפני חצי שנה" באה להראות שכל הקרנבל סביב הנושא לא התחיל עם המעשה, אלא אך ורק בתגובה לפרסום הוידאו חצי שנה אח"כ – ההרחקה, והאמירות זה נטו יחצנות.

אלכס 13 בספטמבר 2014

נ.ב.נ. 2 – אם למישהו יש את הרושם שכל העדויות – היא אומרת שהיא סלחה לו, שהם סידרו את זה ביניהם, הם התחתנו אחרי זה, והעובדה שהיא הרביצה לו עד הרגע שהוא החזיר – אם יש רושם שכל העדויות שיש לא נכונות והיא האשה המוכה שמפחדת להוציא מילה נגדו, בבקשה תראו לי על מה אתם מסתמכים.

גיל 13 בספטמבר 2014

אבל מה שהיא אומרת לא ממש חשוב. מה שקורבן לפשע אומר אין כמעט אף פעם רלוונטיות למומרת הענישה. וזה נכון שהוידאו עשה את ההבדל פה אבל הביקורת על העונש של רייס התחילה הרבה לפני זה.

משה 13 בספטמבר 2014

יש פה עניין בסיסי אחד שאתה מתעלם ממנו, למה שיש לה להגיד אין שום משמעות. בדיוק כמו במקרים של הטרדה מינית, המערכת תובעת על סמך עדויות ולא על סמך הרצון שלה לתבוע אותו. אם היא בוחרת לקבל מכות זו בעיה שלה, אם מסתובב בנאדם אלים כלפי נשים ומתנהג כפי שרייס התנהג בוידאו זו בעיה של כלל החברה.

ערן (המקורי) 13 בספטמבר 2014

היחס המקל לו זוכה מיוות'ר הינו שערורייה, מעיד על צביעות, ומזכיר שאינטרסים כלכליים חזקים בענפי ספורט שונים, לבטח בארצות הברית, יותר מכל ערך אחר.

משיח 14 בספטמבר 2014

שחר בבקשה תכתוב יותר, תמיד מעניין

Comments closed