הפגיעה במעמד הביניים – יוחאי שטנצלר

championsleagueo

 

במלאת חמש שנים לשינוי שיטת ההעפלה לליגת האלופות שקבע נשיא אופ"א, מישל פלאטיני, הגיע הזמן לבדוק האם השיטה באמת הביאה לצמצום פערים

 החודש תצא לדרך העונה ה-23 של ליגת האלופות, וגם העונה השישית למהפכה של נשיא אופ"א, מישל פלאטיני. כזכור, הצרפתי שינה בעונת 2009/10 את שיטת ההעפלה לשלב הבתים של הצ'מפיונס כך שיש שני מסלולים – מסלול לקבוצות אלופות, המאפשר ל-5 אלופות של המדינות המדורגות נמוך יותר בדירוג האירופי להעפיל לבתים מבלי להתמודד מול הקבוצות שלא זכו באליפות בארצן. 5 שנים של ניסוי הן זמן מספיק למסקנת ביניים בנוגע לשאלה – האם שינוי השיטה באמת הביא לצמצום פערים באירופה?

 אבל לפני שנתחיל, קצת מספרים שישפכו לנו אור על המצב:

  • במשך חמש עונות ערכו 25 הקבוצות שהעפילו דרך מסלול האלופות 150 משחקים בשלב הבתים. הן הפסידו ב-60% מהמשחקים (93) וניצחו רק 27 פעמים. הפרש השערים שלהם הוא מזעזע ועומד על 290-115.
  • ב-17 העונות הראשונות של ליגת האלופות רק 8 קבוצות לא השיגו אפילו נקודה אחת. ב-5 העונות האחרונות הריטואל הזה חזר 8 פעמים נוספות, כאשר 5 פעמים נרשמו ע"י קבוצות שהעפילו דרך מסלול האלופות (כולל מכבי חיפה בעונה הראשונה).
  • הערה לא קשורה אבל חשוב לי לציין: נוטים להגדיר את מכבי חיפה כקבוצה הגרועה בתולדות ליגת האלופות כיחידה שרשמה 0 נקודות ו-0 שערים. אבל מבין כל 15 הקבוצות שסיימו ללא נקודות בליגת האלופות, לחיפה (יחד עם גלאץ) יש את הפרש השערים הכי פחות גרוע, ואת ההגנה הטובה ביותר.
  • רק 4 מתוך ה-25 העפילו לשמינית הגמר. אפואל ניקוסיה הגיעה הכי רחוק ב-2011/12 כשגם זכתה במקום הראשון בבית שלה, וגם הגיעה עד לרבע הגמר. פ.צ. קופנהאגן, סלטיק ואולימפיאקוס נעצרו בשמינית.
  • רק ב-6 מקרים זו שהגיעה דרך מסלול האלופות סיימה במקום השלישי ונפלטה לליגה האירופית, ויקטוריה פלזן ובאזל עשו זאת פעמיים, באטה בוריסוב וקלוז' הן הנוספות. שניים מהמקרים התרחשו רק בגלל שהוגרלו יחד שתי קבוצות שעלו דרך מסלול האלופות יחד.
  • זה אומר ש-15 הקבוצות הנוספות סיימו במקום האחרון. ד"א, הפועל ת"א רשמה את המאזן הטוב ביותר מתוכן עם 5 נקודות(כמו גם אוסטריה וינה אשתקד), אבל עם מאזן שערים טוב יותר.
  • אף קבוצה ישראלית לא זכתה באליפות בעונה בה השתתפה בליגת האלופות, אבל מסתבר שהתסמין הזה לא חל רק אצלנו. רק 13 מתוך ה-25 זכו באליפות באותה עונה. אומרים שההשתתפות באלופות נותנת הרבה כסף לקבוצות ועשויות להגדיל את הפער בינן לליגה שלהן, אבל לא כך תמיד המצב.
  • מרביתן של הקבוצות שכן שיחזרו זכיות הן כאלה שגם ככה שולטות בליגה שלהן ללא עוררין: דינמו זאגרב זכתה ב-9 האחרונות בקרואטיה, באטה עם 8 רצופות בבלארוס, פרטיזן בלגרד עם 7 בסרביה וגם פ.צ. קופנהאגן שולטת בליגה שלהעם 6 מ-9 האחרונות.
  • המקרה הבולט ביותר של קבוצה שלא זכתה באליפות באותה עונה הוא של אולימפיאקוס. הם זכו ב-16 מתוך 18(!) התארים האחרונים ביוון אבל בעונה בה העפילו לשמינית הגמר, לא הצליחו לעשות זאת.
  • גם אפואל ניקוסיה שנעצרה רק ע"י רונאלדו ושות', לא זכתה בתואר באותה עונה ומאז היא מנסה לשחזר את ההצלחה ומפטרת מאמנים על ימין ועל שמאל, דווקא העונה היא חוזרת לקדמת הבמה. גנק של ברדה סיימה שישית בעונה בה השתתפה באלופות.

 אבל יש עוד בעיה בשיטה החדשה. המשמעות של השיטה הייתה שהליגות מהדרג השני והשלישי עשויות לאבד נציגות והרבה כסף. פלאטיני פיצה אותן ע"י כך ש-6 קבוצות נוספות הבטיחו אוטומטית השתתפות בשלב הבתים – הנציגה השלישית של שלושת הליגות הבכירות, ועוד 3 נציגות שניות לליגות המדורגות בדרג השני. זה אומר שבסופו של יום 10 קבוצות ממקומות 2-4 בליגות הגדולות משחקות זו מול זו ו-5 מהן מודחות.

 אז מה קרה בפועל ב-5 השנים האחרונות? בד"כ הקבוצה מהליגה הבכירה ניצחה את זאת מהליגה הפחות בכירה, וכך למעשה המדינות הגדולות שמרו על 4 ו-3 נציגות לרוב, בעוד שמדינות הביניים כמו הולנד, טורקיה, רוסיה ובלגיה איבדו נציגה. כך למעשה מעמד הביניים של אירופה הוא זה שנפגע מהמהלך ולא המדינות החזקות. רק שלוש פעמים נרשמו הפתעות בשלב הזה כשבראגה הפורטוגלית אחראית על שניים מהמקרים מול סביליה ואודינזה, בעוד שדינמו קייב הפתיעה את בורוסיה מינשנגלאדבך. וגם זאת לא בדיוק הפתעה כשקבוצה עם ניסיון של שנים בליגת האלופות מדיחה קבוצה בניסיונה הראשון, גם אם היא מגיעה מליגה גדולה.

 ומה קורה כשפוגעים במעמד הביניים? הפערים בין העניים והעשירים רק הולכים וגדלים וכך הקבוצות הגדולות מעפילות יותר בקלות לשלבים המאוחרים, ומקבלות עוד כסף. מעמד הביניים נפגע כלכלית ונזרק לליגה האירופאית ולקטנות שהעפילו סוף כל סוף כמעט אין סיכוי בכלל לעלות, הן לא זוכות במספיק מענקים על נקודות אבל כן פותחות את הארנק כדי להתחזק. שלא לדבר על כך ששלב הבתים הפך לשעמומון אחד גדול בשנים האחרונות. בעוד שהמונדיאל האחרון הוכיח כי יש מקום ל-32 נבחרות, שלב הבתים המנומנם לא מצדיק כמות כל כך גדולה של נבחרות.

 אז מה אני מציע לעשות? האם כדאי להחזיר את כבוד קבוצות הביניים על חשבון הגדולות? הרי אז הרמה תהיה אפילו יותר נמוכה מהמצב הנוכחי, נקבל משחקים לא איכותיים וגם משחקי שמינית הגמר יהיו משעממים. אבל זה עדיין עדיף מהמצב הנוכחי. קבוצות כמו אודינזה, ויאריאל, מינשנגלאדבך ועוד למעשה הוכיחו שאין שום סיבה שלאף ליגה יהיו 4 קבוצות בליגת האלופות. זה לא הוגן ולא הגיוני – קבוצה שסיימה רביעית אפילו לא התקרבה להיות קונטנדרית בליגה שלה, ולכן מקומה הוא לא שם.

 ההמלצות שלי: לצמצם את ליגת האלופות חזרה ל-24 קבוצות(לא יקרה) ובמקביל לעלות את הפרסים בליגה האירופית על מנת שנקבל שני טורנירים איכותיים ובכך אולי יקטן המרמור של הליגות הגדולות. כיום מגיעות קבוצות מעולות לליגה האירופית, אבל הגדולות באמת מעדיפות לוותר על הגעה לשלבים הגבוהים ולהתמקד בליגות שלהן. הגדלת הפרסים תחזיר אותנו לשנות ה-90' אז גם גביע אופ"א היה גביע באמת מכובד.

 ונחזור רגע לסטטיסטיקה של הקטנות – אז נכון, אי אפשר לצפות שהקבוצות הללו יכבשו את אירופה כבר על ההתחלה, ואף אחד לא ציפה מהם לזכות בליגת האלופות, ונכון שהתהליך לוקח זמן ואפשר להגיד שאחד שמתברגת בעונה לשמינית זאת הצלחה. אבל האם הקבוצות הללו מרגישות שהיה שווה להן להעפיל לליגת האלופות, לחטוף בראש ובסופו של דבר לאבד את ההגמוניה בליגה שלהן?

 ניסיתי לענות על השאלה הזאת כשחשבתי על המסע הראשון והחלומי של מכבי חיפה באלופות. הפנדל של יעקובו נגד היונייטד שקבע 0-3 היה רגע היסטורי לחיוב, אבל גם לשלילה. העבירה שהביאה לפנדל בוצעה על ריימונדס ז'וטאוטאס שנפצע וגמר את העונה. הפציעה של השחקן הכי חשוב במערך של שום לטעמי חיסלה לחיפה את שאיפות האליפות בעונת 2002/03. אז האם היה שווה להפסיד אליפות למכבי ת"א בשביל ניצחון זניח על הרכב משני של מנצ'סטר יונייטד…? חד משמעית כן.

 

 

 

 

ברס: הניצחון על הניינרס - אלון ברק
מביך

17 Comments

מעיין אוהד מכבי 15 בספטמבר 2014

במקביל ובנוסף להצעה הנכונה שלך, אני חושב שיש מקום ליצור גביע שלישי בחשיבותו (כמו גביע האתגר), בהשתתפות מדינות קטנות יותר (מדינות עם שלוש נציגות באלופות לא יוכלו לשלוח נציגות).

זה קיים בכדורסל, בכדורעף ובכדוריד. רק בכדורגל לא נותנים צ'אנס לקבוצות מליגות קטנות לזכות בתהילה יבשתית.

ארז (דא יונג) 16 בספטמבר 2014

שכחת להזכיר שהעונה – באיחור לא מובן של כמה שנים – החליטו באופ"א שהזוכה בליגה האירופאית תקבל כרטיס חופשי לליגת האלופות בשנה הבאה (או לשלב הבתים או לשלב הפלייאוף) – דבר שעשוי לעודד קבוצות שהעדיפו להתרכז במאבקי הליגה לנסות להשקיע יותר בליגה האירופית (אולי אפשר גם מקום בפלייאוף לפינליסטית השנייה?)

omer 17 בספטמבר 2014

אני חושב שזה לא מספיק.

בגדול, הליגה האירופית לא ממש אטרקטיבית. מועדונים מהליגות הגדולות (בעיקר מאיטליה) לא תמיד מתייחסים למפעל הזה ברצינות. קרחות במגרשים זה מראה די נפוץ בליגה האירופאית. התגמול הכספי והחשיפה מזעריים לעומת ליגת האלופות.

כדי להפוך את הליגה האירופאית לרלוונטית צריך להבטיח לזוכה מקום בליגת האלופות ולפיינליסטית ול2 העולות בחצי גמר מקום במוקדמות.

no propaganda 16 בספטמבר 2014

אני לא מסכים איתך.
לדעתי פערים דווקא כן צומצמו.
1.ההגעה של אפועל ניקוסיה לרבע היא משהו שאי אפשר היה בכלל לחלום עליו מאז שעברו ל4 קבוצות מהליגות הגדולות ועל לשינוי של פלטיני.

2. באזל היא קבוצה שניצלה את המצב להצלחה רצינית ביותר. היא צריכה להיות מודל לקבוצות אחרות שרוצות ליהנות מהשיטה. מלהיות קבוצה בדרגה 4 של ליגת האלופות לפני השינוי הם נמצאים בדרגה שלוש ואף דורגו 2 בהגרלה.

3. אפשר לראות שעם כל שנה כמות הקבוצות שמביישות את הפירמה( קבעתי את זה שרירותית על פחות מ3 מקודות). בשלוש השנים הראשונות היו 2 קבוצות באלה שעלו דרך האלופות בקטגוריה הזאת לפני שנתיים הייתה קבוצה אחת ובשנה שעברה לא היו קבוצות כאלה בכלל. וזה לדעתי מה שחשוב, הרי בסופו של דבר קבוצות דרג רביעי לא מרבות לעלות לשלבים המאוחרים.

4. הליגות הבינוניות לא איבדו כל כך הרבה כמו שזה נראה. הליגה הרוסית והפורטוגלית משחקות עם 2-3 קבוצות באלופות(היו גם פעמים של 1). הליגה ההולנדית נחלשה אבל אני לא רואה בזה קשר לשינוי אלא במגמה כללית של הליגה הזאת ובהיצע דל יחסית של כדורגלנים הולנדים טובים בשנים האחרונות. הליגה הטורקית מביאה את גלטאסראי פעמים ברציפות לשמינית הגמר ואם לא השערוריה של פנרבחצ'ה אולי הייתה מביאה גם שתי קבוצות לליגת האלופות. הליגה יוונית נחלשה בגלל המצב הכלכלי של הבעלים של פנאתינייקוס והליגה הסקוטית בגלל המצב הכלכלי של רנג'רס.

5. שלב הבתים ב3 השנים האחרונות היה מצויין לא רע בכלל ודווקא היה שיפור על הסטגנציה שהייתה לפני. זה לא ממש קשור לשינוי אלא לשינוי כוחות מסוים בכדורגל האירופי כמו החזרה של דורטמונד והעליה של פסז ומנצ'סטר סיטי. היה לנו את הבית של דורטמונד ריאל וסיטי. והיה את הבית של באיירן סיטי ונאפולי. והבית המצוין של צ'לסי יובנטוס ושאחטאר ועוד כמה וכמה בתים מצוינים. היו הפתעות כאשר כמו ההעפלה של באזל כל חשבון יונייטד.

אהד 16 בספטמבר 2014

תגובה מעולה

יוחאי שטנצלר 16 בספטמבר 2014

אכן תגובה מעולה. אפואל הייתה מעולה וניצלה הגרלה יחסית נוחה, אבל שוב, בלי ההזדמנות היא לא הייתה מגיעה לכך.
זה נכון לגבי באזל ובאמת הדירוג שלהן ראוי להערכה, אם כי זה ביסס את מעמדה כשליטה הבלעדית של הליגה השוויצרית.
כוחות עולים כמו של סיטי ופסז' שנובע בעיקר מכסף וגם דורטמונד ונאפולי בזכות כדורגל נהדר – קבוצות שנעדרו במשך כמה שנים (מי יותר מי פחות) מליגת האלופות (או לפחות מהשלבים המאוחרים) ולא זכו לדירוג גבוה מביאות לכך שיש בתי מוות ובתים מעניינים – בין אחד לשניים בטורניר. אבל שוב, שום דבר לא מוריד מכך שיש הרבה מאוד משחקים מיותרים בשלב הבתים והדבר הכי מעניין בערב האלופות הוא האולפן של ערוץ 5

אחד 16 בספטמבר 2014

אם באמת היו רוצים לצמצם פערים, היו שולחים לליגת האלופות רק קבוצה אחת מכל מדינה, במקום לתת כרטיסים לקבוצות שכלל לא זכו באליפות.
במקום לפתור את הבעיה מהשורש, בחרו לסתום חורים.

חז 16 בספטמבר 2014

3 ימים אח"כ, הגדולות של אירופה מקימות ליגה משלהן ופורשות מליגת האלופות של אופ"א.

אהד 16 בספטמבר 2014

כשראיתי את הכותרת, חשבתי שאתה מתכוון לקבוצות הדרג השני בספרד, גרמניה ואיטליה. בסופו של דבר, לאוהד כדורגל ממוצע, חשוב יותר שבילבאו וולנסיה תשחקנה באלופות ולא לודוגרץ או באזל. זה כמובן לא רק בגלל העניין שהן מביאות לשלב הבתים, אלא גם בגלל שההעפלה מחזקת אותן כלכלית ומקצועית ומגבירה את התחרות (יחסית, כן?) בליגות המקומיות.

יוחאי שטנצלר 16 בספטמבר 2014

כן ולא, הספרדיות והגרמניות הרביעיות לא עומדות בעומס ולא חסרים מקרים של ספרדיות שסיימו רביעיות וירדו או כמעט ירדו ליגה בעונה לאחר מכן. חוץ מזה, זה לא צריך לבוא על חשבון הליגות האחרות.

omer 16 בספטמבר 2014

לא מובן לי איך השתרש השם "ליגת האלופות". זהו גביע. מתי לאחרונה שיחקו אחת נגד השניה ארסנל וריאל מדריד (למשל)?
שלב הבתים הוא שעמום אחד עצום וחסר משמעות לחלוטין. אם נתבקש למצוא קבוצה "גדולה"/"בכירה" שלא תעבור את שלב הבתים השנה, על מי בדיוק נצביע? אולי רומא במידה מסוימת.
כאשר בוחנים את שלבי שמינית הגמר וצפונה מגלים ששום דבר מפתיע לא קורה שם. שנה שעברה 0 קבוצות שסיימו במקום ה2 בשלב הבתים המשיכו לרבע הגמר. עונה לפני 2 קבוצות שסיימו במקום ה2 בבתים עברו לרבע הגמר = ריאל מדריד שסיימה שניה בבית עם סיטי ודורטמונד, וגאלאטאסארי שעברה יריבה שווה לה לחלוטין (שאלקה) שסיימה לפני ארסנל בבית המוקדם (הישג יוצא דופן ראשון מתוך שנתיים).
נבדוק עוד עונה אחת לאחור ונגלה שמארסיי ומילאן הצליחו להגיע לרבע הגמר לאחר שסיימו במקום ה2 בשלב הבתים. מילאן עברה את ארסנל (אפשר לשים לב שכבר פעם שניה שארסנל היא זו שמכינה את הקרקע ל"הפתעה"/סטייה מהמקובל), ומארסיי עברה את את אינטר (שעברה עונה מזעזעת וסיימה במקום ה6 בליגה). ראוי לציין את ההפתעה המשמעותית היחידה מתוך 3 עונות והיא אפואל ניקוסיה שעברה את ליון (שגם לה הייתה עונה חלשה והיא סיימה רביעית בליגה).
מתוך 24 מפגשי נוק-אאוט בשמינית הגמר לאורך 3 עונות, 4 קבוצות הצליחו לעבור אחרי סיום במקום ה2 בשלב הבתים. לא קורה בגביע האלופות שום דבר שהוא לא צפוי וגם אחותי שהיא בת 9 ועם אפס הבנה בכדורגל תוכל לזהות בדיוק איזו קבוצה תגיע לאיזה שלב בכל עונה ועונה.
כאשר ננתח את שלב הבתים בכל 3 העונות האחרונות נגלה שב2011-12 היו 2 הפתעות = יונייטד שלא עברה וניקוסיה שכאמור סיימה ראשונה. ב2012-13 הייתה הפתעה אחת = צלסי. בעונה שעברה אפשר לציין את יובנטוס שהודחה ב"משחק השלג".
מתוך 96 קבוצות למשך 3 עונות היו 4 הפתעות בשלב הבתים.
אנשים שממשיכים לטעון שזה מפעל מעניין/מרתק/הכי טוב פשוט משקרים לעצמם ולאחרים. שלב הבתים מעניין כמו שידור חוזר מס' 8360 של מהדורת מבט מ1983, כנל שמינית הגמר.
בעצם מבזבזים את הזמן לצופה עד סוף פברואר כדי שלקבוצות הגדולות ימשיכו לזרום כספים בזמן שהקטנות ישמשו תפאורה לכל המחזה הזה.
יש הרבה דרכים לשפר את המצב ואף אחת מהן לא תיושם. הכדורגל האמיתי נמצא בליגות המקומיות.

אחד 16 בספטמבר 2014

לא רק שזו לא באמת ליגה, גם החלק של ה"אלופות" שגוי. יש המון קבוצות שהן לא אלופות.למעשה כבר 3 שנים שהזוכה בטורניר לא היתה אלופה בליגה שלה כשהעפילה למפעל.

D! in Obabayern 18 בספטמבר 2014

+2
ה"ליגה" זה עניין של מיתוג. זה עבד. אנחנו תקועים עם זה.

ניתאי 17 בספטמבר 2014

השלבים עד רבע הגמר פשוט מיותרים לאוהד הנייטראלי. אפשר בקלות לסמן 10 קבוצות, שאלא אם יוגרלו אחת מול השנייה בשמינית, 7 מתוכן יהיו ברבע (בארסה, ריאל, אתלטיקו, סיטי, צלסי, ארסנל, באיירן, דורטמונד, יובה, פסז).

חוטב עצים 17 בספטמבר 2014

מרתק ומהנה כאחד, תודה רבה.

מעניין יהיה להציץ כיצד המגמה הזו השפיעה על האינדיבידואלים המפלצתיים של העת האחרונה(בעיקר מסי ורונאלדו) שניפצו כל שיא אפשרי כמעט במסגרת של ליגת האלופות…
באם הם קיבלו תנאים מקלים? כמה מהשערים שלהם הובקעו מול יריבות מסדר בגודל הזה?…

יוחאי שטנצלר 18 בספטמבר 2014

בהחלט מעניין, הם עומדים על מספרים של קרוב ל-50 בעונה בספרד עם שלושערים נגד אלמריות וחטאפות. מעניין כמה הם היו כובשים בליגה האנגלית נראה שקשה יותר לכבוש 30 באנגליה מ-50 בספרד.

D! in Obabayern 18 בספטמבר 2014

תודה יוחאי, יופי של התבוננות. זה דווקא נראה כאילו לפחות במדינות הקטנות יש יותר עניין. אבל כמו שסורק, או תוהה (יסלחו לי אני מבולבל תמידית מהשמות) חוזר ואומר – מרבית החוקים החדשים מחזקים את הגדולות. גם כאן

Comments closed