פוטבול מכללות (3) – שחר דלאל

College-Football-Playoff-Logo

סוף שבוע היסטורי עומד להתרחש בפוטבול המכללות. לא, לא מדובר על משחקים שישאירו אותנו דבוקים למסכים (דווקא מדובר בשבוע חלש יחסית), אלא בשבוע הראשון בהיסטוריה שלאחריו יפרסמו חברי וועדת הפלייאוף את דירוגי הקבוצות הראשונים שלהם לעונה.

המעבר לשיטת פלייאוף (יותר נכון פיינל-פור) היא משמעותית – מספיק משמעותית בכדי שתיכלל במצע הבחירות של ברק אובמה – כי לראשונה (בתקווה) האלופה תקבע על המגרש ולא, כמו בהרבה מקרים, על השולחן.

אז איך זה הולך לעבוד?

הרכב המשחקים – שישה בולים יהיו חלק במשחק ויקראו "שישית ראש השנה" (בשל התאריך בו הם משוחקים). שניים מתוך השישה, בסדר משתנה (במחזורים של שלוש שנים), יהוו את משחקי חצי הגמר. שתי המנצחות יפגשו 12 ימים מאוחר יותר במשחק הגמר שמיקומו נקבע במכרז – בדומה לסופרבול (השנה יערך באצטדיונה של הדאלאס קאובויז).

הקבוצות המשתתפות – למי שעוד לא הבין, פוטבול המכללות מחולק לקבוצות שוות ושוות פחות. הקבצות ששוות יותר מרכיבות את חמשת הליגות המובילות (ביג 10, ביג 12, ACC, SEC, פאק 12) בנוסף לאוניברסיטת נוטרדאם העצמאית. 11 הקבוצות הטובות ביותר מבין קבוצות הללו, בנוסף לקבוצה הטובה ביותר מבין יתר הליגות "הקטנות" ירכיבו את המשחקים ב"שישית ראש השנה".
בניגוד לשנים קודמות, למשחקי חצי הגמר יבחרו ארבעת הקבוצות הטובות ביותר, ללא קשר לשיוך לבול מסוים.

הכללים לבחירת הקבוצות – הכלל החשוב והמשפיע ביותר הוא "חוזק הלו"ז", כאשר לאחריו (בסדר הזה) – אליפות הליגה, מאזן כולל ומפגשים ישירים. בנוסף, ישוכללו נתונים בנוגע להיעדרויות של שחקני מפתח ותנאי משחק קשים. בניגוד לשיטה שהיתה נהוגה עד היום לקביעת משחק האליפות, לא יהיה יילקחו בחשבון דירוגים אחרים – אנושיים או ממוחשבים.

מי בוחר את הקבוצות – נבחרה וועדה אשר מורכבת מ-13 אנשים בעלי השפעה וקשרים בעולם המכללות. בין השמות המוכרים ניתן למצוא את קודוליסה רייס, אוליבר ("אבא של") לאק וארצ'י מנינג (שבינתיים פרש זמנית בגלל בעיות בריאות). בוועדה יהיה תמיד ייצוג לחמשת הליגות הגדולות ונציג נוסף של אחת הליגות הקטנות (כרגע של האמריקן) שאמורים לייצג את האינטרסים של הליגות ולשמור על בחירה הוגנת.

הוועדה היא הנושא השנוי ביותר במחלוקת בשיטה הנוכחית. בניגוד ליתר הכללים – אשר נקבעו מראש – הצבעות חברי הוועדה ישמרו בסוד ולא יפורסמו. מדובר בנושא משמעותי ביותר משום, שכמו שפיפ"א לימדו אותנו, הצבעות כאלה הן פתח לשחיתות.
לדוגמה: אנחנו לא נוכל לדעת לעולם האם חברי הוועדה מתאמים הצבעות עפ"י שיוכי הליגות, האם חברי הוועדה שמייצגים את הליגות מצביעים לקבוצותיהם או מה ההפרש שעל פיו נקבע הדרוג.

החל מפרסום הדירוגים, חל איסור על התקשורת ליצור קשר עם חברי הוועדה ולראיין אותם בנושאים שקשורים לבחירות האישיות שלהם או לאופן ההצבעה שלהם או מי מחברי הוועדה. האדם היחיד שיהיה חשוף לתקשורת הוא יו"ר הוועדה – ג'ף לונג – שכבר אמר פומבית שהדבר היחיד שהוא יחשוף הוא האם ההצבעות היו צמודות או לא.
עיני הציבור האמריקאי (וגם כמה בישראל) יהיו נשואות אליו ביום שלישי לאחר הפרסום הראשון – בואו נקווה שיהיו לו את התשובות הראויות.

*

משחק השבוע:

(3) מיסיסיפי אצל (24) LSU (ראשון 02:15)  – אם היינו צריכים להמר בתחילת העונה מי הקבוצה שתגיע כמדורגת הגבוהה יותר כנראה שהיינו טועים.
מיסיסיפי מסתמנת כקבוצה שיכולה ללכת עד הסוף, כשההגנה שלה מאפשרת 10.6 נק' בלבד למשחק ולראשונה זה שנים תגיע לבאטון רוז' כפייבוריטית. אנתוני ג'נינגס, הק"ב של הנמרים, התקשה כל העונה לשמור על הכדור, והוא יגלה שהחיים קשים יותר משחשב כשיפגוש את הסקנדרי של המורדים ממיסיסיפי, אשר הצליחו עד למחזור הזה לעשות 90 נק' מאיבודים ישירים של הקבוצה היריבה. עם זאת, במידה ו-LSU יצליחו לבסס את משחק הריצה שלהם, אולי באמת נקבל משחק שראוי להיקרא "משחק המחזור".

יתר המשחקים:

ראטגרס אצל (16) נברסקה (שבת 19:00)  – אנחנו יודעים שמדובר בשבוע חלש כאשר משחק כזה מופיע ברשימה. נברסקה ככל הנראה תגיע למשחק האליפות הביג טן כברירית מחדל, משום שאין אף קבוצה שיכולה לגבור עליה בבית המערב (מינסוטה לא באמת מהווה איום). בינתיים הם פוגשים את ראטגרס, שחמשת הניצחונות שלה הגיעו נגד קבוצות חלשות והיא עדיין בשלבי הסתגלות לביג טן. לפחות נוכל לצפות באמיר עבדולה, הרץ הטוב ביותר שרשאי לשחק במכללות.

(1) מיסיסיפי סטייט אצל קנטאקי (שבת 22:30)  – המאמן מארק סטופס מצליח לעשות את הבלתי אפשרי ואחרי שבעה משחקים קנטאקי נמצאים במאזן חיובי ורחוקים ניצחון אחד מהזמנה לבול. הניצחון הנכסף לא יגיע במשחק הזה, כשהגנת הריצה הגרועה ב-SEC תפגוש את ההתקפה הטובה ביותר. כנראה שזה יהיה עוד משחק בו דק פרסקוט, הק"ב של הבולדוגים, יוכיח שהוא ראוי לזכות בהייזמן.

(22) מערב וירג'יניה אצל אוקלהומה סטייט (שבת 22:30)  – היה לי קשה מאד למצוא משחק בביג 12 שאני אשקול לראות בשבת הזאת, אבל הפור נפל על המשחק הזה.
שתי הקבוצות נמצאות בכיוונים מנוגדים כאשר מערב וירג'יניה נמצאת בעלייה ואוקלהומה סטייט בירידה תלולה. אנשי ההרים, שניצחו בשבוע שעבר את ביילור, יקוו להמשיך את רצף הניצחונות שלהם ולשם כך יצטרכו שהק"ב שלהם, קלינט טריקט, יבחן את הסקנדי הצעיר שמולו וימשיך למצוא את הרסיברים שלו בכדורים הארוכים (מעל 20 יארד). הקאבויז יקוו להתאושש מהתבוסה בשבוע שעבר ל-TCU ולקוות שהקו ההגנה שלהם יחדור את הפוקט של טריקט. ניצחון של מערב וירג'יניה והיא חזק בתמונת אליפות הביג 12.

מישיגן אצל (8) מישיגן סטייט (שבת 22:30)  – בשנה שעברה המשחק הזה סימן את הפיכתם של הספרטנים לכוח מוביל ברמה הארצית, כשלעומתם הגרגרנים, שאותו משחק היה האחרון בו היו מדורגים, עשו את הדרך ההפוכה.
קונור קוק ימשיך לשפר את הרזומה שלו לקראת הדראפט, כאשר יוכל למסור בקלות לרסיבר האהוב עליו טוני ליפט. הגרגרנים רק ינסו להימנע מתבוסה משפילה וישאירו את הגביע של פול באניין באיסט לנסינג.

(4) אלאבמה אצל טנסי (ראשון 02:30)  – הסיבה היחידה שהמשחק הזה מעניין (תקשורתית) הוא המפגש המחודש של ליין קיפין, מתאם ההתקפה של אלאבמה, עם קבוצתו לשעבר טנסי בה נחשב בעבר למאמן לגיטימי. כשעוברים להתעסק בפוטבול, מבינים ששתי הקבוצות האלה לא נמצאות באותה הקטגוריה והפילים צפויים לחזור לאלאבמה עם ניצחון נוסף.

דרום קרוליינה אצל (5) אובורן (ראשון 02:30)  – הקבוצה השנייה של אלאבמה, אובורן, צפויה גם היא למשחק קל כשתעלה באותו הזמן למשחק במגרשה הביתי. אובורן ניצחה את 12 משחקי הבית האחרונים שלה בהפרש ממוצע של 23 נק' ולא הפסידה לתרנגולים מאז 1933 (התקיימו רק שמונה משחקים מאז). כנראה שבסוף היום נרשום עוד ניצחון של קבוצת המערב על קבוצת המזרח.

(13) אוהיו סטייט אצל פן סטייט (ראשון 03:00)  – משחק, שעפ"י שמות המשתתפות, אולי צריך להיות משחק המחזור, אבל בפועל מדובר עדיין בשתי קבוצות שמנסות לחזור לעצמן לאחר הסנקציות שהוטלו עליהן ע"י ה-NCAA. הבאקייז מגיעים עם רצף של ארבע משחקים בהם הצליחו לשים לפחות 50 נק' על הלוח, אבל לאף אחת מהקבוצות הללו לא היתה הגנה כמו של פן סטייט. האריות יקוו שקו ההגנה שלהם יעשה את העבודה מול קו ההתקפה החלש של אוהיו סטייט וינקום על התבוסה בשנה שעברה.

(20) USC אצל (19) יוטה (ראשון 04:00)  – כנראה המשחק הטוב ביותר שנראה בשבת. קודי קסלר, הק"ב של הטרוינים, הוכיח שוב בשבוע שעבר שהוא בהחלט ראוי להכנס לנעליהם של קודמיו בתפקיד, כאשר מסר לשבעה ט"ד במשחק הקודם נגד קולרדו. הוא יפגוש ביוטה שמגיעה אחרי ניצחונות על שתי היריבות המשמעותיות ביותר שפגשה עד עתה והיא מציגה את הסקנדרי הטוב ביותר בפאק 12. משחק של להיות או לחדול עבור שתי הקבוצות משום שהמפסידה יוצאת סופית מהמאבק על מקום בפלייאוף.

(14) אריזונה סטייט אצל וושינגטון (ראשון 04:45)  – אם הייתי צריך להמר על הפתעת המחזור כנראה שהייתי הולך על המשחק הזה. וושינגטון, שהוכיחה שהיא קבוצה שקשה לנצח, חוזרת הביתה לאחר ההפסד המתסכל לאורגון בשבוע שעבר ותנסה לחזור למסלול הניצחונות מול אריזונה סטייט, שככל הנראה תחסר את הק"ב הפותח שלה – טיילור קלי. עם זאת, קבוצות טובות מצליחות להתגבר על משברים ולנצח משחקים קשים, אחרי המשחק הזה נדע אם שדי השמש שייכים לקטגוריה.

משחק בונוס:

טמפל אצל מרכז פלורידה (שבת 23:50)  – משחק שיכול להכריע את אליפות האמריקן קונפרנס, ואיתה ההזמנה לאחד הבולים של ראש השנה, כבר עכשיו.
מרכז פלורידה, שעדיין לא נוצחה במשחקי הליגה, רוצה לשמור לעצמה סיכוי לקראת המשחק שיסיים את העונה הסדירה בו תפגוש את הקבוצה שנמצאת במושב הנהג – מזרח קרוליינה. הפסד במשחק נגד טמפל, הקבוצה האחרונה שיכולה לגרום לה צרות עד המחזור האחרון, והיא מחוץ למשחק. ניצחון וכנראה נזכה למשחק עונה שיכריע את האליפות במחזור האחרון.

*

שידורים:

שבת 23:45 – וויסקונסין נגד מרילנד (יורוספורט 2)

שבת דלילה במשחקים וגם דלילה בשידורים בעקבות שידור הוורלד סיריס.

 

 

מרתון פרנקפורט - סיכום
הפעם מדריד. ולא בנקודות

21 Comments

shohat 25 באוקטובר 2014

מאד מעניין. תודה על הסקירה.

אודי 25 באוקטובר 2014

הBCS היה מאוד מתאים לשיטת הפלייאוף. במקום זה בחרו בוועדה לא שקופה לגבי ההחלטות שלה. מה שמצחיק זה שאם היה BCS היו שלוש קבוצות SEC בחצי גמר (לפםי הדירוגים כרגע)

קרמר 25 באוקטובר 2014

תודה!

אריאל גרייזס 25 באוקטובר 2014

לא ברור לי למה צריך לפרסם את הדירוגים של הועדה כבר מעכשיו. היו צריכים לעשות את זה רק אחרי השבוע האחרון, כמו בכדורסל המכללות. ומסכים אם זה שכתב קודם שדירוג הbcs פה היה הכי מתאים.
המשחק בוושינגטון אכן מוקש. אומרים שאולי קלי כן ישחק אבל אני לא חושב שזה כזה משמעותי – עם ברקוביצי ניצחנו את USC בחוץ ואת סטנפורד בבית.

עידו ג. 25 באוקטובר 2014

זה סוג של "הכנה נפשית" לקהל הרחב שמראה לאן נושבת הרוח. ככה יהיו הרבה פחות הפתעות בשבוע בו יקבעו ארבע העולות = פחות זעם ציבורי.
בכדורסל הסיפור שונה מכיוון שהמאוכזבות שנשארות בחוץ הם לא בדיוק מהטוענות לכתר הקבוצה הטובה ביותר

גיל 25 באוקטובר 2014

זה באמת אידיוטי, זה חסר ערך עכשיו. הם רק רוצים ליצור באז. ומסכים גם לגבי הדירוגים. אמנם הם לא היו מושלמים אבל מספיקים בשביל פלייאוף וכללו יותר אנשים. עם זאת היה צריך להיות לפחות פלייאוף של 8 קבוצות.

אלון 25 באוקטובר 2014

לא צריך ועדה, די ברור שארבע הקבוצות הטובות משחקות ב sec מערב. בגלל שהם משחקות אחת נגד השניה אז הועדה תדחוף לפלייאוף קבוצות כמו אורגון ומשיגן סטייט.

שחר ד. 25 באוקטובר 2014

המטרה של הפלייאוף היא לאפשר מגוון של קבוצות, משום שהן בד"כ לא נפגשות במהלך העונה ואנחנו לא באמת יודעים מי היותר טוב.

אני מסכים איתך ברמה העקרונית שרוב קבוצות ה-SEC מערב בהחלט טובות מרוב הקבוצות, אבל אני גם יכול לראות מצב שאחת מהן פוגשת באורגון ומפסידה – בעיקר משום שלא שיחקה נגד סגנון משחק כזה.
(אפרופו מישגן סטייט, אחת האכזבות שלי מהעונה שעברה היתה שלא ראינו אותם מול קבוצה מובילה מה-SEC וידענו מה היכולת האמתית שלהם)

אלון 25 באוקטובר 2014

הביג טן חלש השנה ובמבחן הרציני שלה העונה (נגד אורגון) מישיגן סטייט הפסידה. הלוז של אורגון ומישיגן סטייט חלש מאוד לעומת הקבוצות מה sec מערב. מכיוון שאין מחשבים אלא ועדה מסדרת של 13 אנשים אני די חושש שיהיו החלטות פוליטיות שיכניסו קבוצות שלא צריכות להיות שם. נתנחם בזה שבילור הפסידו וככה לא תהיה קבוצה שסופגת 50 נקודות כמעט כל שבוע.
אורגון ומשיגן סטייט יכלו לארגן משחקים נגד קבוצות sec במהלך העונה, מסיבות מובנות הם העדיפו שלא.

אריאל גרייזס 25 באוקטובר 2014

אני רוצה להזכיר שפלורידה סטייט ניצחה בגמר שנה שעברה קבוצה מהsec. ברור שיש לחטיבה הזאת עליונות אבל לא מוחלטת כמו שהיתה לפני כמה שנים

אלון 25 באוקטובר 2014

הפסד אחד בשמונה שנים האחרונות. נכון לעכשיו פלורידה סטייט נראית כמו הקבוצה היחידה שיכולה להתמודד מול העילית של ה sec.

אריאל גרייזס 25 באוקטובר 2014

שנה שעברה אף אחד לא האמין שהיא תוכל. ההרגשה שלי שהרמה שם טיפה ירדה, אם קבוצות כמו מיסיסיפי סטייט ואול מיס שהן לא פאוואר האוס הן אלו שבצמרת.

עומרי 25 באוקטובר 2014

מעולה.

תוכל לספר קצת מה הייתה השיטה הקודמת? פוטבול מכללות תמיד נראה לי ככאוס.

שחר ד. 26 באוקטובר 2014

בהחלט יש הרבה פעמים כאוס, והיו מספר שיטות לאורך השנים, אנסה להסביר בקצרה:
פוטבול מכללות ברמה הגבוהה (FBS) לא באמת משויך ל-NCAA ולכן לא מחויב לקיים טורניר אליפות. לכן, לאורך השנים באמת לא התקיים כזה, והאלופה נקבעה ע"י ארגונים (עיתונאים, מאמנים וכו') שדירגו את 25 הקבוצות הטובות ביותר כשהמדורגת ראשונה בסוף העונה הוכתרה כאלופה. הבעיה העיקרית היתה, שמכיוון שיש כמה ארגונים מדרגים היו שנים בהם היו כמה אלופות.
לאורך השנים, חלק מהליגות ארגנו משחקי ראווה בסיום העונה – הבולים – אשר הפגישו את אלופות הליגות אחת מול השניה (הרוז בול, שהפגיש את אלופת הביג 10 עם הפאק 12 – על גלגוליהן – הוא המוכר ביותר), אך מכיוון שהתקיים בסיום העונה – בד"כ באזור ראש השנה האזרחי – לא תמיד נכלל כחלק מהמאזן שקבע לאליפות.

בשנות ה-90, לאחר כמה שנים בהן היתה מחלוקת על זהות האלופה, החליטו לאחד את ארבעת הבולים הגדולים (שייצגו בעיקר את הליגות הגדולות) תחת מטרייה אחת (BCS). המטרה העקרית היתה להפגיש את שתי הקבוצות הטובות ביותר בעונה הסדירה למשחק אליפות לא קשר לשיוך לבול ספציפי – ולכן, בכל ארבע שנים בול אחר "אירח" את משחק האליפות.
שתי הקבוצות "הטובות ביותר" נקבעו על בסיס נוסחה שכללה את הדירוגים ממקודם ונוסחה ממוחשבת אך עדיין היה משקל רב לדירוגים "האנושיים". לאורך השנים התברר שגם השיטה הזאת לא עובדת והיו הרבה פעמים בהם לא היה קונצנזוס לגבי הקבוצות הנבחרות.
שיטת "הפלייאוף" הנוכחית אמורה להקטין את את האפשרות שהקבוצות הטובות יישארו בחוץ, אבל כנראה שגם עכשיו יהיו קבוצות שירגישו מקופחות.

גיל 26 באוקטובר 2014

הבעייה הייתה שקבוצות בלתי מנוצחות נשארו מחוץ למשחק האליפות ושהפסד אחד חיסל כמעט תמיד את הסיכוי לאליפות. גם עכשיו יהיו לא מרוצות אבל לפחות זה לא יהיה על הטופ שבטופ. זו הסיבה שעדיף לפחות 8 קבוצות כי אז התלונות יהיו קטנות יותר.

אריאל גרייזס 26 באוקטובר 2014

תמיד יהיו תלונות. איך אבא שלי היה אומר על חתונות – תזמין 10, 100 יעלבו, תזמין 100, אלף יעלבו.
תראה גם השנה כמה תלונות יהיו.

גיל 26 באוקטובר 2014

נכון, אבל תלונה של קבוצה שהפסידה שני משחקים והיא מחוץ לפלייאוף של 8 קבוצות לא תתקבל ברצינות.

שחר ד. 26 באוקטובר 2014

שמונה יהיה כנראה מספר הקסם, אבל זה לא יקרה בעשור הקרוב בגלל חוזי שידור.

ד"א, אחד הגורמים העיקריים להסכמה על הפלייאוף היו קבוצות ה-SEC, שפחדו שבגלל שהם כ"כ תחרותיים והאלופה יכולה לסיים עם שני הפסדים, היא לא תוזמן למשחק האליפות.

אריאל גרייזס 26 באוקטובר 2014

יאללה, ניצחון חשוב מאוד על וושינגטון, שהיה צריך להיות גמור כבר ברבע השלישי. ההגנה כבר שני משחקים נראית מעולה, אחרי שחטפה 60+ נקודות מ-UCLA.
שבוע הבא יוטה שבקושי בקושי ניצחה את USC (כמו שאמרתי – סתם קבוצה), הקרב על הפאק 12 דרום

Laela 23 בנובמבר 2014

I read your post and wished I'd wrettin it

Madina 24 בנובמבר 2014

It's imitvaepre that more people make this exact point.

Comments closed