צלש או רבש – יוחאי שטנצלר

"רוני לוי הוא המאמן הטוב בליגה, רוני לוי יכול להחזיר את מכבי חיפה לימיה הגדולים, רוני לוי עושה ניסים, רוני לוי יותר חזק מצ'אק נוריס!."ככה זה נשמע בערך בחודש האחרון בכל כלי התקשורת. ככה זה שיש לך חברים במקומות הנכונים.

שלא תבינו אותי לא נכון. לוי הוא מאמן טוב והוא הביא לשינוי מרענן ומהנה במכבי נתניה. מאוד לא אהבתי את מחאת האוהדים בזמן שאימן את חיפה. אני חושב שהוא בהחלט יכול להתאים למועדון גדול שמחפש לחזור לשפיות. למרות שמאז שעזב את חיפה לפני כבר 7 שנים, לא הגיע ליותר מדי הישגים מלבד כמעט אליפות בקפריסין.

אבל חלק מהכתבים והפרשנים כבר למעשה קיבלו זכויות חתימה במכבי חיפה וכבר החתימו אותו על חוזה עם מענק אליפות. וכל התמיכה המוגזמת בתקשורת רק פוגעת בו ומבחינתי עושה לו נזק.אז על איזה מאמן מוצלח לא מדברים? מלבד שלושת הראשונות, 8 מתוך 11 הנותרות בליגה החליפו העונה מאמן. מי שלא עשתה זאת עדיין היא מ.ס. אשדוד, שנראה שהצעד הזה בלתי נמנע עבורה, הפועל רעננה שלמעשה כן פיטרה והחזירה ומכבי פ"ת של רן בן שמעון.רב"ש ממקם בגאון את מכבי פ"ת, קבוצה שנשארה אשתקד בדקה ה-90' למקום הרביעי. בלי סגל נוצץ, בלי הרבה שערים וגם בלי ניצחונות מרשימים, אבל עם הרבה שקט וחזרה לתפקיד הסוס השחור של הליגה.

 

יש שיגידו שזאת בדיוק הסביבה שמתאימה לבן שמעון – קבוצה קטנה בלי לחץ. אבל אני הייתי רוצה לראות אותו בשנה הבאה במכבי חיפה. מאז שהוביל את ק"ש לאליפות, בן שמעון משווע לאמן קבוצה גדולה בארץ. הוא כיוון לחיפה כבר אז, אבל יענקל'ה בלחץ הקהל העדיף את עטר.

 

אז הוא ברח לשנה בקפריסין בא.א.ל לרנקה, קבוצה תואמת מכבי פ"ת וחיכה להצעה. והוא קפץ על ההצעה הראשונה מ"קבוצה גדולה" שהוא קיבל והלך למקום הכי לא נכון עבורו. ההתחלה הייתה קשה בהפועל ושוב הורמו גבות רבות לגבי יכולתו של בן שמעון לאמן במועדון גדול והוא באמת נראה די פאתטי כשדיבר על דרך אחרי עוד הפסד מביך.

אבל למדנו השנה שבהפועל אי אפשר באמת לעבוד, וזה לא משנה כמה הסגל שלך מוכשר. ודווקא האדומים התייצבו בחצי השני של העונה והגיעו לאירופה, אבל בהפועל בעוד החלטה "מוצלחת" החליטו שלא להשאיר את רב"ש "בשל העלויות". אני בטוח שאם היו רוצים היו מצליחים לגייס את אותם תורמים אלמוניים על מנת להשאיר את רב"ש.

 

מכבי חיפה, למרות הבלאגן בשנים האחרונות, היא המועדון שמתאים לבן שמעון ואני יודע שלא שומעים אותי בתוכניות הרדיו או באולפנים השונים, אבל אני התחלתי פה קמפיין הרצה של בן שמעון לתפקיד המאמן של מכבי חיפה.

דיברנו על מאמנים ומכבי חיפה והנה עוד משהו שמקשר בין השניים – עטר, בנין, סילבס, רוני לוי, ניר קלינגר, אריק בנאדו, מרקו בלבול, אלון חזן, אלון חרזי. כולם שחקני מכבי חיפה בשנות ה-90', כולם מאמנים בכדורגל הישראלי. אפשר להתווכח עם היכולת שלהם ומי מהם מאמן טוב ומי לא, אבל אין ספק שהכמות כאן מסמלת משהו.

 

הכמות הזאת מסמלת כמה הדור ההוא של מכבי חיפה היה מוכשר, אבל לא רק ביכולות הטכניות, אלא בעיקר באינטליגנציה. וזה בדיוק מה שחסר למכבי חיפה של היום. חוכמת משחק. קל מאוד להיטפל למהלך האגואיסטי של חן עזרא במשחק מול הפועל, ,אבל הוא המייצג ביותר של הירוקים העונה. כישרון וטכניקה יש שם בשפע, אבל יש בעיה גדולה בשיקול הדעת. נראה שאף אחד שם לא יכול לחשוב מהלך אחד קדימה, וככה זה נראה על המגרש. לפעמים יש מבצע אישי שהופך לגול, אבל בדרך כלל תופסים שם את הראש.

הנקודה האחרונה גם מתקשרת לחוכמת משחק ולעוד מקרה שבו התקשורת שמה את הדגש לא בהכרח במקום הנכון. במחזור האחרון הובקעו השערים היפים ביותר העונה והתחרות על שער המחזור היא קשה. הבומבות של פירס, דסה ורייכרט הוזכרו כמועמדים העיקריים, אבל למרות ההתפעלות, כדור שהתלבש כמו שצריך הוא לא מצרך כזה נדיר. עובדה שרק במחזור האחרון הובקעו שלושה כאלו. אני דווקא הולך עם השער הראשון של מכבי נתניה מול ב"ש במה שמבחינתי הוא בישול העונה. אפשר להתווכח על קבלת ההחלטות המקצועית של ערן לוי, אבל בכל מה שקשור לחוכמת משחק, הוא גאון. מתי ראיתם בפעם האחרונה שחקן שמבשל שער במסירה לאורך חצי מגרש מבלי להסתכל?

 

 

 

 

 

כדי להתקבל למועדון הענקים...
מוישל'ה מרכוס שוב פתח בשער

42 Comments

יעקב נקש 25 בפברואר 2015

אותי כרגע כאוהד מכבי חיפה, יותר מהדילמה האם רב״ש הוא מאמן מתאים למכבי חיפה, מעסיקה האימה האם שחר וגרנט בדרך להחלטות הכי גרועות בקריירה של שניהם…
בנוגע לרב״ש, אני מאוד מעריך אותו כמאמן והאמת שעוד יותר אהבתי אותו כשחקן כי כבר אין משקיענים כאלה. השאלה היא הנקודה שציינת, האם הוא לא באמת פורח רק בנישה הנוחה של קבוצה בלי לחץ? אולי אפילו עונה נוספת בק״ש אחרי האליפות הייתה נגמרת בכישלון יחסי מאחר והייתה כמובן נפתחת בציפיות רבות… את זה כמובן לעולם לא נדע, אבל הוא כן נכשל פעמיים כשפתח עונה בקבוצת ״צמרת״ בליגה (הפועל רצתה הרבה יותר מהעפלה לאירופה באותה שנה).
בנוסף מדאיגה העובדה שהסגל של חיפה עמוס בכוכבים ואני לא בטוח איך בן שמעון ישתלט על זה (לטעמי אחת הבעיות הגדולות של בלבול לשלוט בסגנון המשחק ומפה הבלאגן), בנוסף שידוע שיוסי קצת בעייתי בלכבד מאמנים ישראלים (מודה בצער בתור מעריץ יוסי כאילו היה ג׳סטין ביבר

עודד 25 בפברואר 2015

מה העסקה שאתה טוען שהולכת לקרות בין שחר לגרנט? גרנט כמנהל מקצועי?

פראליה 27 בפברואר 2015

צודק, רב"ש מאמן מצוין אבל יותר מזה שהוא מאמן, הוא פשוט אדם שאינו עומד בלחץ וככזה אינו יכול לאמן מועדון עם ציפיות גבוהות.

יעקב נקש 25 בפברואר 2015

אותי כרגע כאוהד מכבי חיפה, יותר מהדילמה האם רב״ש הוא מאמן מתאים למכבי חיפה, מעסיקה האימה האם שחר וגרנט בדרך להחלטות הכי גרועות בקריירה של שניהם…
בנוגע לרב״ש, אני מאוד מעריך אותו כמאמן והאמת שעוד יותר אהבתי אותו כשחקן כי כבר אין משקיענים כאלה. השאלה היא הנקודה שציינת, האם הוא לא באמת פורח רק בנישה הנוחה של קבוצה בלי לחץ? אולי אפילו עונה נוספת בק״ש אחרי האליפות הייתה נגמרת בכישלון יחסי מאחר והייתה כמובן נפתחת בציפיות רבות… את זה כמובן לעולם לא נדע, אבל הוא כן נכשל פעמיים כשפתח עונה בקבוצת ״צמרת״ בליגה (הפועל רצתה הרבה יותר מהעפלה לאירופה באותה שנה).
בנוסף מדאיגה העובדה שהסגל של חיפה עמוס בכוכבים ואני לא בטוח איך בן שמעון ישתלט על זה (לטעמי אחת הבעיות הגדולות של בלבול לשלוט בסגנון המשחק ומפה הבלאגן), בנוסף שידוע שיוסי קצת בעייתי בלכבד מאמנים ישראלים (מודה בצער בתור מעריץ יוסי כאילו היה ג׳סטין ביבר

יעקב נקש 25 בפברואר 2015

חתך לי את התגובה באמצע פירסם אותה פעמיים, אוקיי…

edgecator 25 בפברואר 2015

רציתי מאוד את רב"ש עוד במקום עטר, הייתי בטוח שהוא יתפתח לאחד מגדולי המאמנים שהיו כאן. כמובן שעוד מוקדם בקריירה שלו, אבל דעתי היום שונה – כי קשה להתעלם מהמתאם השלילי בין מידת ההצלחה שלו למידת הלחץ שתחתיו הוא צריך לתפקד. הנה תראה, אפילו הפועל ת"א התחילו להיראות נורמלי מתישהו, וזה קרה רק אחרי שהעונה הייתה למעשה גמורה עבורם.
בעיקר, אני חושב שאחרי האליפות רב"ש לקח צעד אחורה, ועכשיו חובת ההוכחה שוב עליו. טקטית הוא מאמן מוכשר מאוד, השאלה היא אם יש לו את מכלול הכישורים להגיע לרמות הגבוהות, אפילו בארץ. אני לא רואה מצב שבו הוא עונה על השאלה הזו בחיוב במועדון ששרוי בכאוס מקצועי מוחלט, ומשווע לדמות יציבה ומייצבת (לא שזה מה שיציל את המועדון, אבל זה כבר נושא אחר).

ניר 25 בפברואר 2015

מסכים איתך שהסגל של מכבי חיפה מספיק כשרוני ומה שמכבי חיפה צריכה הוא מאמן שיכניס להם שיטת משחק ברורה עם משמעת טקטית ועמידה נכונה על המגרש (ושאר התיאורים שפרשנים אוהבים כ"כ) שכיום כ"כ לא קיימים בקבוצה שזה פשוט זועק לשמיים.
מה שמביא אותי לנקודה שבה אני חולק עליך מבין שניהם עד עכשיו רק רוני לוי הוכיח כי הוא מסוגל לעמוד בלחצים ובציפיות מקבוצת צמרת במשך כמה עונות (כמו שציינת למרות מחאת האוהדים). רב"ש הוכיח את עצמו בקבוצות ללא ציפיות ולחץ לתוצאות מצד התקשורת והאוהדים וחובת ההוכחה היא עליו.
לכן, אני חושב שלייחס את ה"קמפיין" למינוי רוני לוי למשרת המאמן לעובדה שלרוני לוי יש "חברים במקומות הנכונים" עושה לו עוול. אתה אומר בעצמך שרב"ש מוביל את מכבי פ"ת למקום הרביעי "בלי סגל נוצץ, בלי הרבה שערים וגם בלי ניצחונות מרשימים", בעוד שאי אפשר להתעלם מהעובדה שמאז שרוני לוי הגיע לנתניה היא הפכה לאחת הקבוצות הכי מהנות לצפייה בליגה, יחד עם תוצאות מרשימות, למרות הבעיות הכלכליות הקשות.
Having said that אני חושב שרב"ש מאמן מצוין ויכול להתאים מאוד למכבי חיפה. אבל מבין שניהם, לדעתי, רוני לוי מועמד ראוי יותר.

יוחאי שטנצלר 25 בפברואר 2015

היי ניר, כמה דברים – אני חושב שרוני לוי הוא מאמן ראוי והייתי שמח לראות אותו חוזר למכבי חיפה בסה"כ, פשוט הדגשתי את המיאוס שיש לי מהתקשורת שדוחפת ודוחפת. יכול להיות שמבחינת הראש הוא עדיף על רב"ש, אבל אני מעדיף את בן שמעון בגלל הלב או הבטן, איך שלא תקרא לזה. אני חושב שבחיפה השפויה של פעם שלא מפטרת מאמנים במהלך העונה ולא קונה ומוכרת ומשאילה עשרות שחקנים (חיפה של לפני 4 שנים) הוא היה מתאים. בסה"כ הוא היה טוב בק"ש, היה טוב בלרנקה, לגבי הפועל כל גישה תתאים – הצלחה מוגבלת/סביר מינוס/כישלון, וגם בפ"ת הוא לא רע. נכון שאף אחת מהשלוש האלה היא לא מכבי חיפה. לא של אז ולא של היום. אבל אני חושב שזה שווה צ'אנס. ההתלבטות היא לא בינו לבין מוריניו. אלישע הגיע מבלי לאמן קבוצה גדולה והתאים את עצמו.

לגבי השחקנים של מכבי חיפה אני כבר לא יודע אם מאמן שיכניס להם שיטה ברורה ומשמעת יעשה את ההבדל. זה יכול לעזור אבל יש שם בעיה עמוקה יותר של קבלת החלטות תחת לחץ והבנת המשחק ואחד את השני. אולי זה חוסר כימיה מקצועי או אולי פשוט זה לא זה. נראה מוזר שכל כך הרבה מאמנים לא הצליחו ליישר את הילדים האלה.

ניר 25 בפברואר 2015

אתה בהחלט צודק לגבי התקשורת שדוחפת מועמדים והמיאוס שלי מתקשורת הספורט הוא לא רק מהאספקט הזה אבל זה נושא לפוסט אחר (סתם זורק רעיון..) אבל במקרה של רוני לוי נראה לי שהוא הרוויח את מופע היחצנות הזה בזכות. בהחלט הייתי רוצה לראות את רב"ש מאמן את מכבי חיפה בעתיד, לדעתי הוא יוכל לעשות דברים יפים עם הקבוצה.
כשאתה אומר בחיפה השפויה של פעם שלא מפטרת מאמנים במהלך עונה וקונה ומשאילה עשרות שחקנים אתה בעצם אומר שמישהו למעלה איבד את השפיות. האם לדעתך היה מאמן שפוטר במהלך עונה בשנים האחרונות והפיטורים לא היו מוצדקים/מתבקשים? אני לא רואה כזה (עטר/סטנוייביץ'. בנאדו לא פוטר- החוזה איתו לא חודש אבל זה תופס גם לגביו). לא היה מאמן שהסיבה שלא הצליח היתה כי הוא היה צריך יותר זמן בתפקיד, כולם פשוט לא היו מספיק טובים. זה מתקשר לחלק השני של המשפט שלך שאיתו אני מסכים לגמרי וחושב שהסיבה לבעיית המאמנים והשחקנים שנקנים ומושאלים היא מכיוון שאין בעל תפקיד במועדון שהוא הסמכות המקצועית, תקרא לזה איך שתרצה. האשם נופל על שחר וצ'יזיק שלא מצליחים לראות את זה כבר כמה שנים או שרואים אבל יהירים מכדי להודות שטעו ואז האשמה היא כיפליים.
נקודה מעניינת העלית לגבי כמות השחקנים משנות ה-90 שהפכו למאמנים זה מעיד על איכות הסגל שהיה לנו ומכאן גם הדומיננטיות המוחלטת באותם שנים. אם אני מסתכל על הסגל הנוכחי אני לא רואה שחקנים שקורצו מאותו חומר, למעט בניון, אבל לא נראה לי שהסתדרו הכוכבים וקיבלנו חבורת שחקני שכולם חסרי אינטיליגנציית משחק (בהחלט יש כמה כאלה). המאמנים האחרונים לא היו מספיק טובים על מנת לגבש אותם לקבוצת כדורגל.

יוחאי שטנצלר 25 בפברואר 2015

אני חייב להגיד שאנחנו תמיד קצת כפויי טובה. בתקופה של אלישע התלוננתי שהסגל לא עבה מספיק ובגלל זה היה גם כישלון בליגת האלופות וגם בסופו של דבר לקבוצה לא נשאר אוויר בפלייאוף ונשארנו בלי אליפות. אלא שבעונה האחרונה של אלישע הקבוצה החלה להפציץ ברכישות יקרות ולא מוצדקות כמו עזריאל, דגני, ימפולסקי. תמיר כהן. שחקנים שלא הצדיקו. אחת הבעיות בקבוצה היא היררכיה – יש הרבה מאוד שחקנים בינוניים או ברמה דומה שלא ברור מי מהם טוב יותר. רק במרכז המגרש יש את בוקולי, מיצ'ל, עטאא, מויאל ועכשיו קמארה וידין. בהתקפה תורג'מן, אבוחצירא, עמאשה – היה איבוד שליטה ברכש בתקופה האחרונה. אני לא אומר שהוא לא מוצדק – גם הרכישות האחרונות הן מפוצצות וגם מראות על כך שהקבוצה יורה לכל הכיוונים. קשה מצד אחד להתלונן על כך שהסגל חלש ואז להתלונן למה קונים הרבה שחקנים, אבל בעצם הרכישה של השחקנים שבוצעה בינואר האחרון חיפה למעשה אומרת שהיא לא בונה בקרוב על שחקנים כמו שחר הירש ומוחמד גדיר שעושים חייל העונה. לא אומר שזה צעד נכון או לא, אבל המצב בהחלט מסובך. לגבי המאמנים ייתכן שהפיטורים היו מוצדקים אבל עצם העובדה שכל כך הרבה לא הצליחו בתקופה של שלוש שנים אולי מראה שיש בעיה גם בקבלת ההחלטות במינוי שלהם.

פנדה 25 בפברואר 2015

אם כבר במאמנים של מכבי חיפה ובתחלופת מאמנים עסקינן – אחת התהיות שלי עכשיו (וגם תחושת החמצה מסויימת) היא מה היה קורה אם היינו מתחילים את העונה אם סטנוייביץ ועם הסגל הנוכחי.

התשובות לשאלה הזו רק מדגימות מציאות קצת עגומה לגבי ההבדלים בין טר"ש לצל"ש במקרה של מאמן.
במקרה של סטנוייביץ הוא הביא איתו בינגו אחד – סטוייקוביץ', כשלון אחד – מיצ'ל, ונאלם אחד – אירדיסו, בגזרת השחקנים. אבל אין ספק שהסגל עכשיו הרבה יותר מוצלח בכל פרמטר בערך מזה של תחילת העונה.

עודד 25 בפברואר 2015

לא היה קורה כלום. בלבול מאמן כל כך גרוע שאנשים שכחו שגם סטאנוייביץ' היה קטטסטרופה.

פנדה 25 בפברואר 2015

לא חושב שהיה קטסטרופה. אני חושב שבעיקר היה שם איזה פספוס ביחד עם יותר מדי "חן-עזרא-איזם", שאת זה עד כה אף מאמן לפניו לא הצליח לפתור.

עודד 25 בפברואר 2015

התעקשות מוזרה על בוקולי ומיצ'ל, התעקשות מוזרה על ראיוס, חילופים לא נכונים ושיטת משחק הזויה. לדעתי בהחלט היה קטסטרופה. בדיוק כמו בנאדו ועטר לפניו.

אחד 25 בפברואר 2015

השאלה בנוגע לרוני לוי היא למה שמאמן שפוי בדעתו ירצה לעזוב את נתניה לטובת מכבי חיפה.

אבי ערך מוסף 25 בפברואר 2015

אהבתי את הפסקה האחרונה יוחאי.
אויייי ערן לוי, אנשים מתרכזים בבעיטות שלו או לחילופין במקרה הרע אנשים חסרי מושג כמו שלמה שרף שרודים בו שנים בגלל הסטיגמות שנדבקו לו, או הג'ל בשיער כשהיה בן 17 כשיצחק שום העלה אותו לבוגרים.

אבל סוף סוף מישהו מציין את זה. ערן לוי אם אני מקביל את זה לכדורסל זה שאראס, הוא פשוט מחלק סוכריות לחברים שלו.
לא זכור לי הרבה שנים פה שחקן שמחלק מסירות על 40 מטר עם עין עקומה ולפעמים עם הפאלש.
שחקן חוויה, וכל זה רק מעצים את העובדה שאם הוא היה יותר מקצוען,יותר שקול בדעתו, הוא באמת היה יכול להיות מהגדולים ביותר.
איזה בזבוז.

D! פה 25 בפברואר 2015

יש יותר מדי אם בסיכום שלך. זה בדיוק ההבדל בין שחקן גדול לשחקן בינוני במקסימום, שנהנה מיחסי ציבור רעים בגלל השטויות שהוא עושה ויחסי ציבור טובים כי הוא מסוגל לעשות טריקים ולבעוט חזק.
להיות ספורטאי מקצועני ואיכותי זה הרבה יותר נזה. בתכלס יש לו הרבה מזל שהוא לא סיים ככוכב בשכונה.

אבי ערך מוסף 25 בפברואר 2015

אני פשוט מכיר אותו מגיל 9 במחלקת הנוער במכבי חיפה, ולבחור הזה יש יכולות נדירות.
מזל אני לא חושב, איפשהו ה"קופסא" שלו הרסה אותו, כנראה שאין בקופסא הזו יותר מדי.
אגב, מה זה אומר על הליגה שלנו ועל רמת הכדורגל פה עם שחקן נלעג כמוהו, לא מקצוען, פרובלמט ועם כרס קטנה, מספק מספרים נהדרים שכאלה? בגלל זה הבזבוז שלו צועק לשמיים.

גורביץ' 25 בפברואר 2015

בשלוש מלים – מתיו לה טיסייה

אבי ערך מוסף 26 בפברואר 2015

בינגו

אריק האחר 1 במרץ 2015

גם נגד מכבי הוא השאיר שחקנים מול השער
במסירות של 30 מטר.
שחקן שבכול רגע נתון יכול לעשות קסם או לחרב.
בזבוז אמתי.

יורם 25 בפברואר 2015

הסיבה שרן בן שמעון מצליח ב"קבוצות קטנות" (כלומר, קבוצות בלי קהל) היא ששם ניתן לשחק את הכדורגל הדוחה שלו בלי לחץ. המשחק ייגמר באפס אפס? לא נורא, אף אוהד לא יצעק.

האליפות של קרית שמונה הייתה מאוד רומנטית, אבל הכדורגל היה איום ונורא. סדרת ניצחונות של אחד – אפס. הגנה, הגנה ועוד הגנה, כך שאפילו שוער בינוני כמו דני עמוס הוזמן לנבחרת. במכבי פתח תקוה הוא משחק עם שלושה בלמים בגירסא ההגנתית (המגינים לא משוחררים יותר מאשר ברביעית הגנה). בסבוב הקודם מכבי פתח תקוה עשתה בונקר למופת נגד ביתר בטדי, ורב"ש הוצג כגאון טקטי. לעומת זאת כשהוא אימן בהפועל ונתקל בבונקרים דומים הוא אמר שזה "לשחק מול קבוצת נוער".

האם זה רק בגלל התקציב? ממש לא. רב"ש פשוט מאמין בכדורגל נטול השראה. מי שראה את מכבי פ"ת נגד ביתר השבוע ראה איך הקבוצה שלו מניעה את הכדור בחוסר תוחלת ימינה ושמאלה ובסוף סתם מגביהה לרחבה. אוהדי הפועל ראו את זה בשנה שעברה כל העונה.

אם הוא יגיע לחיפה הרכש הראשון שלו יהיה, מן הסתם, בריאן גרזצ'יץ', שחקן שרב"ש לוקח לכל מקום. זה שחקן שנאבק קשה במרכז המגרש, יש לו משחק ראש טוב לכדורים נייחים, אבל אין לו שום יכולת לבנית התקפה. הוא השחקן עם אחוז הדיוק במסירות הגבוה ביותר בליגה, משום שכל המסירות שלו הן לטווח של עד 5 מטר ורק הצידה אן אחורה. הוא אפילו לא מסוגל להעביר את ההתקפה מאגף לאגף, שלא לדבר על כדור עומק. למכבי פ"ת זה מספיק טוב. בחיפה הוא יזכה לאותה אהדה מהיציעים כמו שהוא זכה בהפועל תל אביב. רב"ש ימשיך להגיד שהוא גאון כדורגל, ורק אנחנו לא מבינים את זה.

אוהדי חיפה: אם רב"ש יגיע תתכוננו למשחק צפוף באמצע, קוים פתוחים למגינים בלבד והמון הגבהות סתמיות. תתכוננו למשחקים דלי שערים ונטולי הנאה.

יוחאי שטנצלר 25 בפברואר 2015

היי יורם, אין ספק שמכבי פ"ת די משמימה העונה – יש לה את ההגנה בערך החמישית/שישית טובה בליגה וההתקפה החמישית הכי גרועה. לא קורה שם הרבה ונכון שזאת לא חוכמה להגיע למקום רביעי בליגה שלנו, ועדיין הם שם. גרזיצ'יץ' סומן בזמנו כשחקן הטוב ביותר בעונה של קריית שמונה ובהחלט כמו כל שחקניה שיצאו החוצה הוא לא ממש מצליח לשחזר את היכולת אבל מכבי חיפה צריכה גרזן כזה. לא יודע אם הוא ספציפית, אבל משהו דומה.
מעולם לא ראיתי נגר יותר גדול מג'ון קולמה. גם את הפס הקצר הוא לא ידע להעביר. אבל הוא היה עושה עבודה של שני אנשים במרכז המגרש ומאז שהוא עזב, למכבי חיפה פשוט אין הגנה. הקישור האחורי לא קיים והתקפת היריבה מגיעה בקלות לבלמים האיטיים. ברור שעדיף שחקן שיש לו קצת כישורים התקפיים ויודע לתת מסירה טובה (בירם כיאל?).

עודד 25 בפברואר 2015

טפו טפו טפו עושה רושם שקמארה מתחיל לספק את הסחורה בקטע ההגנתי וגם יש לו טכניקה למעלה מן המצופה. אז לא צריך את בריאן גרזיצ'יץ' (בחיי שאני אפילו לא יודע איך הוא נראה).

פנדה 25 בפברואר 2015

קמארה עושה רושם טוב מאד עד עכשיו כולל יכולת מסירה טובה – גם למסירות ארוכות. (טפו טפו טפו).
בכלל הרכש האחרון שעשו פגע בדיוק איפה שצריך.

גורביץ' 25 בפברואר 2015

קובי מויאל עושה את העבודה מצוין

תולעת 25 בפברואר 2015

השאלה המעניינת לגבי שני המאמנים האלה, היא היכולת לעבור מכדורגל מגיב לכדורגל יוזם, במועדון הנוכחי שלהם הם לא ממש נדרשים לזה והמשחקים הטובים ביותר שלהם היו מול קבוצות "גדולות" שמחויבות מתוקף מעמדן ליזום בלי קשר למיקום שלהן בליגה – חיפה לא יכולה להרשות לעצמה להגיע למשחק כדי להסתגר מול מכבי פ"ת ותמיד תחפש לתקוף וליזום גם אם זה לא מתאים לה מבחינה טקטית וזה נכון גם לגבי הפועל ומכבי. לרב"ש זה בהחלט לא עבד בהפועל כשהתיאוריה שלו לגבי משחק יוזם הייתה בסופו של דבר משחק לרוחב וסיכון מוגזם של שחקני הגנה חלשים.
מעבר לשאלת היכולת להפוך חזון למציאות, לגבי רב"ש יש שאלה גם לגבי היכולת שלו לעבוד בצורה טובה תחת מנהל מקצועי כמו יעקב שחר. בק"ש הוא הצליח תחת מנהל מקצועי מצוין כמו שרצקי – אבל גם עזב בגלל סכסוך איתו. בהפועל לא היה לו מנהל מקצועי בכלל, הרכש היה כושל ולא מתאים (דגש על עמדות ההגנה והקישור המרכזי) והמועדון עדיין משלם על ההרפתקאה הזו.

edgecator 25 בפברואר 2015

מסכים לגבי רב"ש, אבל אני חושב ש-3 אליפיות של רוני לוי במועדון בסדר גודל של מכבי חיפה מדברות בעד עצמן בנושא הזה. כדורגל אטרקטיבי במיוחד לא היה שם וגם לא תחרות גדולה מדי, אבל בכל שלוש העונות הייתה לחיפה את ההתקפה הטובה בליגה, פעמיים בהפרש גדול – וכבר עכשיו יש לקבוצה חתיכת פוטנציאל התקפי. וכל זה כמובן לצד היכולת שלו להחדיר למשחק הקבוצתי סדר ומשמעת טקטית גבוהה.

תולעת 25 בפברואר 2015

אין ספק שלרוני לוי יש קבלות, אבל בתקופה ההיא המנהל המקצועי שלו סידר לו בסיס ישראלי חזק במרכז השדה עם ואליד באדיר ועידן טל וזרים טובים כמו בוקולי ודירסאו. גם אם נניח ששכטר, עטר, עזרא וראיוס (או חלוץ זר אחר) יכולים להיות שוב בשיאם כפי שהיו זנדברג, רוסו, קטן וקולאוטי אז, הפער ממכבי כיום (וגם מק"ש בעיני) הוא במרכז השדה הישראלי, ושם שחר לא מצליח להתחזק בצורה ראויה כבר 3 שנים בזמן שג'ורדי מרוקן את שוק ה 50-50. זו אולי העמדה המשמעותית ביותר לסגנון משחק ששולט בכדור כמו שקבוצות בצמרת בד"כ צריכות לעשות – בטח קבוצות מסוגה של חיפה.

פנדה 25 בפברואר 2015

לדעתי שילוב של קמארה, ראיוס ושחקן שלישי (כרגע זה רק בניון) במרכז השדה יתן את האפקט שאתה מדבר עליו. אחרי הקיץ זה צריך להיות קמארה-ראיוס (אם יחליטו להשאיר אותו) – שחקן רכש. והרכש יכול להיות רק זר או אולי כיאל.

תולעת 25 בפברואר 2015

ראיוס לא נותן גוף בהגנה כדי לקחת כדור בפעולות אישיות ולא אגריסיבי מספיק למשחק לחץ קבוצתי. מקומו מאחורי החלוץ כשמאחוריו שני קשרים מרכזיים או באגף בסיטואציות מסוימות. בכל פעם שהוצב כקשר מרכזי היה לא טוב.

edgecator 25 בפברואר 2015

אני מסכים כמובן עם הצורך במרכז שדה חזק, אבל לא חושב שנדרש בסיס דווקא ישראלי. עם עטר ושכטר זה בכלל אפשרי, הרי אפשר בקלות לוותר על חלוץ זר. מה גם שמרכז השדה הנוכחי של מכבי חיפה הוא סימן שאלה אמנם – אבל לא סימן קריאה לכיוון השלילי כמו שהרבה אנשים אוהבים לטעון. קמארה, ידין, מויאל, ג'אבר (יש לקוות), במיצוע היכולות הפוטנציאליות שלהם, כל אחד וסימני השאלה שלו, ובמיוחד עם מאמן מסוגו של רוני לוי, מקבלים לפחות שני שחקנים טובים להרכב. ואפילו יש שם 3 ישראלים. עכשיו, ברור שזה תסריט אידאלי שאין שום הבטחה שיתממש, אבל בכל מקרה אפשר לנסות להחליף את מיצ'ל בזר מוצלח יותר, או לקוות לחילופין שישתפר יחד עם הקבוצה.
בקיצור, אני לא חושב שבטווח הקצר נדרשת עבודת רכש רצינית מדי בגזרה הזו. אם הייתה, הייתי מודאג מאוד.

תולעת 25 בפברואר 2015

קמארה מויאל וידין שלושתם שחקנים טובים בפן ההגנתי אבל התקפית לא מבצעים את המעברים מהגנה להתקפה בצורה טובה מספיק – אף אחד מהם לא מוסר גדול ואף אחד מהם לא מצטרף להתקפה בצורה איכותית. עטאא נראה בסדר אבל צעיר ולא כשרוני ברמה כזו שתחפה על חוסר ניסיון. אחת הבעיות של חיפה (וברור שבקבוצה עמוסת בעיות כמו זו של השנה לא קשה למצוא) זה שאין לה שחקנים במרכז השדה שמסוגלים לייצר לחץ על הכדור, להרוויח אותו ולהחזיק בו כדי לעשות התקפות סבלניות ולמצוא פרצות. לכן במשחקים שההתקפה הצליחה להבקיע ומהר חיפה התפוצצה ונתנה רביעיות וחמישיה. כשלא, היא נתקעה. כשהיא תהיה קבוצת צמרת, קבוצות לא יחפשו, כמו אשדוד או הפועל חיפה, להחזיק בכדור ולהניע אותו, אלא להעיף ולקוות לטוב וחיפה תצטרך למצוא פתרונות – לדעתי אלה באים משחקנים חכמים במרכז השדה יותר מאשר משחקנים מוכשרים מאד באגף ובחוד.

יוחאי שטנצלר 25 בפברואר 2015

שאלת השאלות היא איך הייתה נראית העונה של מכבי חיפה עם קובי מויאל בריא. הוא אמנם שיחק בערך 3 משחקים מלאים – אבל אם אני זוכר נכון אלה היו המשחקים הכי טובים שלנו.

תולעת 26 בפברואר 2015

אם העונה תלויה בבריאותו של שחקן אחד אז כנראה שלא הייתה נראית טוב בכל מקרה…
מויאל פתח בארבעה משחקים והתוצאות הן ניצחון אחד (הפועל בבית – הוחלף) ושלושה הפסדים (מכבי פ"ת -הוחלף וב"ש בחוץ -90 דקות, רעננה בבית – 90 דקות). עלה כמחליף בשלושה משחקים נוספים (2 הפסדים וניצחון) ובשלושת המקרים לא חל שינוי – במשחקים שחיפה פיגרה היא הפסידה ובזה שהובילה – ניצחה.

edgecator 25 בפברואר 2015

זה בדיוק מסוג השחקנים שהם ג'אבר. אולי עוד מוקדם לשפוט לגביו, אבל אני, עם כל האובייקטיביות כמובן, חושב שמדובר לשם שינוי בשחקן צעיר שיש סיכוי טוב שיצדיק את תווית הכישרון האוטומטית. קמארה דווקא מוסר לא רע וגם מצטרף פה ושם להתקפה (יותר מידין למשל), השער מול אשדוד הוא דוגמה לכך, ובסה"כ הוא די שולט בקצב המשחק.
בגדול, אני חושב שעם ראיוס בהרכב מאחוריי החלוצים, כמו שאמרת, ממילא אפשר להסתפק בשני קשרים מעט הגנתיים יותר. אפשר להלך כאן על הקו הדק שבין 4-3-3 ל-4-2-3-1, כמובן שזה די חסר משמעות וההצבה של ראיוס כמה מטרים לכאן או לכאן לא אמורה להשפיע יותר מדי. אולי הוא לא נותן גוף, אבל הוא בהחלט יורד אחורה לקבל את הכדור ולהשתתף בהנעת הכדור ושחרור ההתקפות. וכפי שאני מבין ממך שגם את חושבת, לא אמורה להיות בעיה של חילוץ כדורים, כך שיתאפשר לו לעשות את זה.
עקרונית, אני חושב שבקבוצה מאומנת ולא שבירה כ"כ מנטלית, מרכז שדה של קמארה + ידין / מויאל / זר + ראיוס נראה בהחלט טוב למשימה. בכל מקרה, לא נדרש פה בעיניי משהו מעבר לרכש מאוד נקודתי.

פנדה 26 בפברואר 2015

לדעתי אם משאירים את ראיוס (ויש מצב שכדאי, עכשיו כשיש מסביבו את קמארה-עטר-שכטר) אז מה שחסר זה באמת רכש נקודתי בדמות קשר קיצוני-שמאלי – שחקן חכם במקום עזרא שגם ידע לשטף פעולה עם טווטחה יתן יותר ערך משדרוג של עמדה אחת.
הדבר השני זה מגן ימני, או שחקן ראשון או מחליף יותר מוצלח מגבאי.

תולעת 26 בפברואר 2015

אם עטאא היה כזה טוב – לא היו מוותרים עליו בקלות כזו לדעתי. בכל מקרה, לבנות עליו בתור מי שיבנה את ההתקפות וינהל את מרכז השדה של קבוצה לחוצה כמו חיפה זה קצת גדול אפילו אם הוא מוכשר במיוחד גם בקטע המנטלי.

העיסוק במערכים תיאורטיים הוא בסדר, אבל לחיפה כרגע אין מאמן – מה שאומר שעד שימצא אחד, המנהל המקצועי צריך למצוא ולהביא שחקנים טובים שיכולים לשחק במערכים שונים ועמדות שונות, ואח"כ ביחד עם המאמן לעשות כיוונונים נדרשים. בעמדה הזו, של קשר מרכזי עם יכולות התקפיות אין לכם כרגע פיגורה רצינית בעיני.

פראליה 27 בפברואר 2015

"עם עטאא היה כזה טוב – לא היו מוותרים עליו" – ההנחה שלך היא שבמכבי חיפה של השנים האחרונות מתקבלות החלטות מקצועיות טובות וזו כידוע הנחה קלושה.

בקאדר שהחל את העונה, מעבר לזה שעטאא היה אחד הטובים ששיחקו העונה, הוא היה קשר ה- 50-50 היחיד ולכן השיקול לשחרר אותו, בלי למצוא מחליף, היה תמוה.

גל 25 בפברואר 2015

1. מספר המאמנים ממכבי חיפה של שנות ה-90: נקודה מעניינת, אהבתי.
2. מסכים לגמרי עם האמירה שכדור שמתלבש זה לא מצרך נדיר, אבל בישול כמו של ערן לוי לא רואים כל יום. ערן לוי עמוס בכישרון, חבל שהוא גם עמוס בקילוגרמים ומנטליות של כדורגלן ישראלי.

אנונימוס 25 בפברואר 2015

די נו באמת. בן שמעון קיבל תנאים כמעט אידיאליים בהפועל. תקציב גדול, כמה רכש שהוא רוצה, אחריות על מחלקת הנוער, קהל סובלני שהרגע יצא מבעלים נוראי ויש לו סבלנות לאקספרימנטים אפילו יותר מהרגיל. והוא נכשל, בגדול.

ניתאי 25 בפברואר 2015

כל מאמן שיסכים להגיע תחת בניון כשחקן-מנג'ר יהיה בבעיה, לא חשוב איך קוראים לו.

Comments closed