קללת המקום השלישי – יוחאי שטנצלר

המשחק על מקומות 3-4 במונדיאל הוא מועמד טבעי לתואר המשחק המיותר בעולם, אבל האמת היא ש-90' הדקות המשוחררות הללו שמשוחקות יום לפני הגמר טומנות בחובן כמה עובדות מעניינות.

המשחק על מקומות 3-4 במונדיאל הוא מועמד טבעי לתואר המשחק המיותר בעולם, אבל האמת היא ש-90' הדקות המשוחררות הללו שמשוחקות יום לפני הגמר טומנות בחובן כמה עובדות מעניינות.

אירופה שולטת

כל תשע הזוכות האחרונות במקום השלישי במונדיאל הגיעו מאירופה. למעשה 16 מתוך 20 הזוכות הגיעו מ"היבשת הישנה", כאשר שרק פעמיים לאחר מלחמת העולם השנייה הזוכה הייתה מיבשת אחרת. הסיבות ברורות – אירופה תמיד שולחת את הנציגות הרבות ביותר והאיכותיות ביותר למונדיאל וסטטיסטית הגיוני שאלו שיגיעו למקומות הגבוהים.

אלא שזה לא הנתון המעניין ביותר לגבי המקום השלישי. יש נתון אחד שדי קשה למצוא לו הסברים, הנתון על הקללה שרובצת על זאת שזוכה בתהילה קטנה. כמעט אף אחת מאלו שסיימו במקום השלישי במונדיאל לא הצליחה להעפיל ליורו העוקב. למעשה, רק גרמניה ששברה את הקללהבשני המונדיאליםהאחרונים, היא היחידה שהעפילה לאליפות אירופה אותה לא אירחה (צרפת אירחה את יורו 60' לאחר שסיימה שלישית במונדיאל 58') כאשר לפני עשתה זאת כמערב גרמניה ב-72 וגם זכתה באותו טורניר.

למה זה קורה?

אז מה הסיבות לכך? קודם כל חשוב לזכור שאליפות אירופה החלה רק בשנת 60' וגם אז זה היה במתכונת של פיינל פור עם ארבע נבחרות בלבד עד שנת 80' שהייתה לטורניר הראשון עם שמונה משתתפות, כך שלכל נבחרת היה מאוד קשה להעפיל לטורניר.

אז גם אם ניתן להנחה לאותן נבחרות בין 60' -80' הרי שלאחר מכן קצת קשה להסביר איך אחת אחר השנייה – פולין, צרפת, איטליה, שבדיה, קרואטיה וטורקיה לא מצליחות להעפיל לטורניר היורו העוקב, בוודאי שהחל מ-96' כבר השתתפו בטורניר 16 נבחרות.

עוד סיבות? יהירות. הנבחרת שסיימה במקום השלישי בוודאי הגיעה רוויה ובטוחה ביכולתה כמעצמה, והנחיתה למשחקי מוקדמות הייתה כואבת. במיוחד במקרה של שלושת האחרונות, שבדיה, טורקיה וטורקיה שלא היו רגילות למעמדים האלה. במקרה של טורקיה בוודאות דובר על יהירות לאחר שהנבחרת לא הצליחה לעבור פלייאוף שהיה אמור להיות קל מול לטביה לפני יורו 2004.

סיבה נוספת היא שהגרלת הבתים ביורו נערכת לפני המונדיאל. וכך נבחרת כמו קרואטיה דורגה רק שלישית במוקדמות לבית קשה עם אירלנד וסרביה במוקדמות 2000, למרות שסיימה שלישית במונדיאל 98', ונכשלה בהעפלה. המקרה של שבדיה בין 94' ל-96' הוא שילוב של הדברים בתוספת חילופי משמרות של דור מאוד מוכשר שכלל את ברולין, דאלין, שוורץ, ראבלי, אינגסון ועוד.

הקללה תחזור על חשבון האורנג'?

לאחר שגרמניה שברה את הקללה בשני המונדיאלים האחרונים ועם הגדלת טורניר יורו 2016 ל-24 נציגות, אין מישהו שהעלה בדעתו שדווקא הולנד החזקה, זאת שכמעט ולא מאבדת נקודות במשחקי מוקדמות בשנים האחרונות, זו שכל כך הרשימה במונדיאל האחרון, תשחזר את הקללה.

והנה, ארבע משחקים בתוך הקמפיין והסכנה מרחפת מעל חוס הידינק והכתומים. ההולנדים הפסידו בשני משחקי החוץ שלהם מול צ'כיה ואיסלנד ובסה"כ השיגה שש נקודות בזכות שני ניצחונות ביתיים על לטביה וקזחסטן, שתי הנבחרות החלשות בבית. יתכן ומדובר כאן גם באופוריה, חילופי משמרות בעמדת המאמנים והזדקנות של הכוכבים, או ששתי מעידות שקשורות דווקא להתעוררות של היריבות שלהן, אבל הולנד בהחלט לא אמורה להיות במצב הזה.

בשבת היא פוגשת במשחק על החיים את טורקיה, שלמזלה של הולנד מצבה גרוע אפילו יותר. הטורקים, שכאמור, חוו על בשרם את קללת המקום השלישי, עם ניצחון אחד בלבד ב-4 משחקים וגם הוא בבית על קזחסטן. הטורקים גם הפסידו באיסלנד ובבית מול צ'כיה וגם מלטביה הם יצאו רק עם נקודה.

טורקיה כזכור החלה גם את קמפיין מוקדמות המונדיאל בצורה קטסטרופלית, עד שמינתה לתפקיד המאמן את פתיח טרים, שהרים אותם בחזרה למאבק על הכרטיס לברזיל. טורקיה חזר לתמונה עם ניצחון גדול ברומניה, וכדי להבטיח את המקום השני היא הייתה צריכה להשיג ניצחון ביתי במחזור האחרון מול…הולנד. אבל ההולנדים ניצחו 0-2 ושלחו את רומניה לפלייאוף.

אז טורקיה תגיע בשבת להולנד ותחפש גם נקמה על הדרך מלבד להציל את עצמם. הסיכויים אמנם לא לטובתם, אבל מי יודע, אולי הקללה המסתורית תעזור להם לעשות את הבלתי ייאמן.

למה MMA - איתי ליבוביץ'
לא רע הבייל הזה - יוחאי שטנצלר

תגובות

 • היסטוריון של ספורט

  אני מבקש להציע עוד הסבר.
  והוא שהיו המון הפתעות במונדיאל ...אבל לא הייתה מפתיעה שהלכה עד הסוף (להבדיל מיורו ומדנמרק 1992 או יוון 2004 )
  ולכן לא תמצא אותם בגמרים אלא במקומות שלישי או רביעי .
  הנה למשל פולין 82 (שלישית ) או בלגיה 86 (רביעית ) וכן שבדיה ובולגריה 1994 .
  או קרואטיה 1998 וטורקיה ודרום קוריאה ב 2002 .
  כן יש לשים לב שרק שני ממוקמות רביעי מפתיעות היו מאירופה וגם בלגיה לא העפילה לטורניר ב 1988 .

  בקיצור הממוקמות 3-4 ממקומות בדרך כלל במקום גבוה בהרבה מהערך והשווי האמיתי שלהן
  תוסיפו לכך את העובדות שציינת וכן תחושת פיק מסוימת של הגעה לשיא היסטורי ותקבלו ירידת מתח טבעית שמסתיימת מחוץ לטורניר.
  אשר להולנד לדעתי זה לא ישפיע עליה .נכון שהם היוו הפתעת ענק במונדיאל ובכל זאת מדובר בנבחרת בעלת מסורת וניסיון במעמדים כאלו ולכן המקום השלישי לא רק שאינו הישג שיא אלא מהווה ירידה מטורניר המונדיאל שלפניו ולכן הולנד תתגבר בטח בשיטה הנוכחית ולמרות הפתיחה המגמגמת שלה במוקדמות.

 • יוחאי שטנצלר

  בהחלט התכוונתי לכך כשרשמתי "והנחיתה למשחקי מוקדמות הייתה כואבת. במיוחד במקרה של שלושת האחרונות, שבדיה, טורקיה וטורקיה שלא היו רגילות למעמדים האלה" - לא השתמע מכך שהן לא באמת היו כל כך טובות, אבל אתה עדיין מצפה מקבוצה של חצי גמר מונדיאל לא לסיים שלישית בבית שלה.

  וכן הולנד כנראה תעלה, אבל המשחק הזה היה הזדמנות טובה לעלות את הסיפור

 • גיל

  לדעתי ההסבר אחר. אם לא נחשיב את גרמניה, רוב הקבוצות האירופאיות שהגיעו לחצי הגמר הן נבחרות מהדרג השני של אירופה שנתנו טורניר יוצא דופן ולא ממש נחשבו למועמדות לזכייה. זה פשוט עניין של רגרסיה לממוצע.

  • אופיר

   בינגו (לדעתי).
   עוד יותר מזה, טורניר המוקדמות הארוך מייצג הרבה יותר נאמנה את הרמה של הנבחרת. מרגע שנבחרת העפילה, תיקו ונצחון על נבחרת קקמייקה מעלות אותה לשמינית, ומשם השמיים הם הגבול.

   בנבחרות המובילות שחקני המפתח משחקים בערך 40% יותר במהלך העונה מאשר בנבחרות המצ'וקמקות, ולכן אין פלא שפייבוריטיות גדולות (ארגנטינה וצרפת 02, איטליה 10 ו-14) נותנות טורנירים מזעזעים. בתנאים האלה הבדלי הרמות מטשטשים וכל מטאטא יורה.

   • יוחאי שטנצלר

    אין ספק שלהגיע לחצי גמר מונדיאל זה לא תמיד מראה על איכות. האירופאיות גם ככה מוגרלות עם עוד שתי נבחרות מיבשת חלשה יותר והרבה פעמים מצליחות להגיע לשמינית (למרות שבשני המונדיאלים האחרונים זה לא היה ככה) ועדיין למרות שהן הפתיעו להגיעו למקום שלישי, אתה עדיין מצםה שיעפילו יורו. קחו לדוגמה את שבדיה וקרואטיה, אלו נבחרות שמעפילות כמעט לכל טורניר גדול ודווקא לטורניר שאחרי הישג השיא שלהן הן לא מצליחות להגיע ליורו.

    • גיל

     יוחאי, אני חושב שחלק מזה קשור גם לקושי להעפיל ליורו ביחס לכל טורניר יבשתי אחר. איכות הנבחרות באירופה גבוהה ועד עכשיו רק מספר קטן יחסית של נבחרות העפיל ליורו.

     • יוחאי שטנצלר

      זה לא כל כך נכון. במונדיאל יש 14 אירופאיות לעומת 16 באירו, אזגם כשמורידים את המארחת יש לנו 2 נוספות וזה לא מעט. עדיין ברוב המקרים של נבחרות מהדרג השני זה עניין של מזל בהגרלה בפלייאוף

      • גיל

       הכוונה שלי היא ביחס לטורנירים יבשתיים לא למונדיאל. כמעט כל נבחרת שאינה גרמניה מפספסת מונדיאל או יורו, בטח כשמדובר בנבחרות מדרג קצת פחות בכיר כמו תורכיה, פולין, בולגריה, שבדיה שהגיעו לחצי גמר המונדיאל.

 • ניר

  עוד נקודה שמחזקת את החזרה לבינוניות היא שאפילו הדוגמה שהבאת לנבחרות שהלכו עד הסוף ביורו (דנמרק ויוון) לא העפילו למונדיאל העוקב.

 • יוחאי שטנצלר

  זה גם נכון אבל שם באמת מדובר בנבחרות כמעט ללא מסורת. לדנמרק ויווון אחרי הזכיות שלהן הייתה היסטוריה של מונדיאל אחד בלבד.

 • ניר

  עוד הערה לעניין "אירופה שולטת בקרב על המקום השלישי"- כמעט תמיד המפגשים היו כל אירופאים וזה הגיוני מאד כיוון שבאופן מסורתי מגיעות לשלבים האלה אריות אירופה או ברזיל/ ארגנטינה(גיליתי עכשיו שארגנטינה מעולם לא שיחקה על מקום 3, משמע תמיד שהגיעה לחצי הגמר היא ניצחה ועלתה לגמר), וכיוון שבהרבה גמרים שיחקו ברזיל/ארגנטינה זה השאיר כמעט תמיד את הבמה לשתי אירופאיות או להבלחות של אורגוואי והתגנבות יחידים של דרום קוריאה.

  עוד דבר שאולי אפשר ללמוד זה על המנטליות למרות שזה מאד גורף ולא מבוסס, נבחרות דרום אמריקה שמפסידות בחצי הגמר מתקשות להרים את עצמן לאחר ההפסד.

 • יוחאי שטנצלר

  המאזן בין אירופאיות לדרום אמריקאיות בקרב על מקום 3 הוא 3-4 לאירופאיות. חשבתי על ההסבר הזה גם שהאירופאיות יותר חזקות מנטלית אבל לא יודע אם זה מחזיק מים.

  • גיל

   יש לי גם הסבר נוסף. המפסידה במשחק על המקום השלישי הרבה פעמים ראתה עצמה מועמדת לזכייה בגביע ועלתה בחוסר חשק למשחק על המקום ה3. ככה ברזיל הפסידה להולנד במונידאל האחרון או פולין ניצחה את צרפת.

Comments are closed.