מה הליו היה עושה – איתי ליבוביץ'

ביום שבת יערך אירוע מטאמוריס 6. מטאמוריס היא תחרות גרפלינג יוקרתית שמאגדת את הגרפלרים הטובים בעולם בקרבות שנקבעו מראש. בניגוד לתחרויות גרפלינג אחרות כמו ג'יו ג'יטסו ברזילאי ואבו דאבי, במטאמוריס אין ניקוד והגבלת הזמן עומדת על 20 דקות כשהמטרה היחידה היא להכניע. במידה ו-20 הדקות נגמרות ללא הכנעה מוכרז תיקו. המטרה של המטאמוריס ברורה; בעולם בו יותר ויותר מתחרים עובדים כדי לנצח בניקוד ובאדוונטג'ים (ניקוד שלא נספר אך נלקח בחשבון במקרה של תיקו), ולכן בונים אסטרטגיות של תקיעת קרב (stalling) והHמנעות מטכניקות שאי הצלחתן עלולה לעלות בניקוד, במטאמוריס אומרים: קחו סיכון ואל תתקעו את הקרב כי הדרך היחידה לנצח היא להכניע.

הקרב המרכזי הפעם אמור היה להיות בין האלוף במשקל כבד ג'וש בארנט לבין מכונת הג'יו ג'יטסו רוברטו "סייבורג" אברו. סייבורג, אלוף אבו דאבי, אלוף עולם ללא חליפה וסגן אלוף עולם עם חליפה הוא אחד הגרפלרים הטובים בעולם, לוחם חזק וטכני שידוע בגארד הטורנדו שלו. בארנט הוא תיפלץ בגובה 1.91 במשקל 114 ק"ג שנלחם בכל זירה ותחום כבר קרוב לשני עשורים. עם 40 קרבות MMA (מהם 33 ניצחונות ובהם 20 בהכנעה), אליפות  UFC ואליפות עולם בג'יו ג'יטסו ברזילאי ללא חליפה, מדובר בלוחם מנוסה מאד, חזק מאד ועם רקע נרחב בשלל שיטות גרפלינג בהן סמבו, ג'יו ג'יטסו ברזילאי והאבקות.

באירוע מטאמוריס 4 ניצח בארנט בהכנעה את דין ליסטר בשניות האחרונות של הקרב כדי לזכות באליפות מטאמוריס במשקל כבד מאד. מעבר לעובדה שניצחון על דין ליסטר הוא הישג שלעצמו, הכניעה הייתה הראשונה של דין ליסטר מזה 16 שנים.

ג'וש בארנט

אני לא מגזים שאני אומר שרוב עולם הג'יו ג'יטסו הברזילאי רצה שסייבורג, נציג מובהק של קהילת הג'יו גי'טסו, יכניע את בארנט שמציג עצמו כנציג הקאצ' רסלינג. אממה… מספר ימים לפני האירוע סייבורג נפצע באימון ונאלץ לפרוש מהקרב. לא פשוט למצוא יריב בהתראה קצרה כל כך ובטח לא למתחרה חזק כמו בארנט.

ENTER הירון גרייסי.

הירון, נכדו של ממציא הג'יו ג'יטסו הברזילאי הליו גרייסי, בנו של מקים ה-UFC הוריון גרייסי ואחיו של הבעלים של מטאמוריס האלק גרייסי, נענה לאתגר. למרות שהירון שייך למשפחת המלוכה של הג'יו ג'יטסו וה-MMA הוא מעולם לא היה מתחרה בעל שם ולא זכה באף תחרות חשובה. אה כן… והוא שוקל רק 82 ק"ג אז מה לעזעזל הוא חושב לעצמו כשהסכים לעלות מול בארנט התפלצתי?
התשובה של הירון: "זה מה שהליו היה עושה".

בשנות ה-30-50 של המאה הקודמת נלחם הליו בכל מה שזז ללא קשר לגיל, גודל או משקל היריב שלו, הכל במטרה להוכיח את עליונות השיטה שפיתח, הגרייסי ג'יו ג'יטסו. בזמנו הקרבות היו כמעט ללא חוקים וללא הגבלת זמן והטענה של הליו הייתה שאם ינתן לו מספיק זמן הוא ימצא דרך לנצח כל אחד. המטרה היא לשרוד מול יריב חזק ועדיף עד לנקודה בה יוכל לנצל את הטכניקה כדי לנצח את הקרב. וזה עבד.

זה עבד עד כדי שהליו הפך לגיבור הספורט הלאומי הראשון של ברזיל (לפני פלה). זה עבד עד כדי שבניו של הליו, הוייס והיקסון, הפכו לגיבורי ה-UFC והפרייד הראשונים בארה"ב וביפן בהתאמה. זה עבד עד כדי שהג'יו ג'יטסו הברזילאי היא שיטת חובה לכל לוחם MMA. זה עבד עד כדי שהג'יו ג'יטסו הברזילאי היא אחת משיטות הלחימה הפופולריות בעולם… למרות שהיא קיימת מחוץ לברזיל 22 שנים בלבד.

אני לא רוצה להיות זה שיתקן את הירון… אבל לא. זה לא מה שהליו היה עושה. הליו היה נלחם מול כל אחד בכל גודל כל עוד יתרון הטכניקה אצלו. ברגע שהטכניקה שווה או שאינה מספיקה כדי לפצות על הבדלי הגודל והמשקל, הלוחם הגדול והחזק יותר הוא הפייבוריט לזכיה.

אם הירון היה נלחם נגד בחור בממדים של בארנט אך ללא ידע בגרפלינג בכלל ובג'יו ג'יטסו בפרט, הייתי זורם אתו. בארנט הוא לא הבחור הזה. מעבר לגדול ומשקל הירון יצטרך להתמודד עם גרפלר ברמה גבוה מאד. יותר מזה.. ברמה תחרותית גבוהה מאד. הסיכוי של הירון לנצח הוא אפסי אבל כבר היינו בסרט הזה.

במטאמוריס 1 נלחם הירון באנדרה גלבאו בקרב שהגיע לסוף הזמן החוקי ללא הכרעה והסתיים בתיקו. גלבאו, אחד הגרפלרים הטובים בהיסטוריה עם שלוש אליפויות אבו דאבי, פעמיים אלוף עולם עם חליפה, תשע פעמים אלוף פאן אמריקה ושלוש זכיות בגביע העולם, היה עדיף על הירון בכל פרמטר, פיזי, תחרותי ויש שיגידו גם בטכניקה.

אנדרה גאלבאו

היו כאלה שהסתכלו על הקרב כשליטה מוחלטת של גלבאו והיו שהסתכלו על הקרב ככזה שבו הלוחם החלש יותר הצליח לשרוד מול אלוף העולם. חוסר היכולת של גלבאו להכניע את הירון הביאה לידי ביטוי את הפילוסופיה של הליו גרייסי – תשרוד עד שתוכל לנצח. בהיבט הפסיכולוגי אפשר לראות אלוף עולם שלא הצליח להכניע בחור לא אתלטי, לא חזק, ללא יכולות פיזיות מיוחדות וללא ניסיון תחרותי משמעותי (שלא לדבר על הצלחות תחרויות).

הירון

אז מי ניצח? הפייבוריט ששלט או האנדרדוג ששרד?

אני מחזיק אצבעות להירון אבל פער המשקלים מול בארנט פשוט גדול מדי. כמו בקרב נגד גלבאו, הישרדות תהיה ניצחון. האם יוכל לשרוד? האם יוכל להכניע??? אני מניח שלא אבל אשמח להיות מופתע!
מעבר לזה נזכה לראות באירוע את צ'ייל סונן, ג'ו לוזון ו"באבלו" סוברל המוכרים לנו מה-UFC כמו גם את אגדת הגרפלינג שאנז'ה היברו ואת האריה הצעיר קינאן קורנליוס. על הנייר לפחות מדובר בקארד מבטיח.

***
בקרו באתר שלי

 

שלום תקוה בן 50
בייסבול לימד אותי לחשוב כמו אוהד הפועל

25 Comments

מור 9 במאי 2015

נשמע מעניין זה בטוח!!

תודה על הכתבה המושקעת, המשך כך :)

קורא 9 במאי 2015

כתבה נהדרת. תודה על ההשקעה למרות שאין הרבה תגובות! זו אהבה אמיתית לספורט.

wiz 9 במאי 2015

מעניין מאוד !

Ivan Pedroso 9 במאי 2015

תודה על עוד טור מעניין!

אין לי משהו מעניין להגיד אבל אני חושב שחשוב להגיב כדי להראות שכן יש פופולריות לטור הזה, ואני אשמח מאוד אם הוא ימשיך להתפרסם גם כטור קבוע ולא רק ב-buzz.

איתי ליבוביץ 9 במאי 2015

זה תלוי בכם.
תגיבו, תקבלו.
לא תגיבו, לא תקבלו P;

אדם 9 במאי 2015

אם בשביל לקבל עוד צריך להגיב אז… אחלה טור!
האם יש עוד אומנויות גרפלינג פופלריות ב-mma? אם לא, איך יכול להיות שרק הbjj תפס?

פנדה 10 במאי 2015

יש גם הרבה ג'ודו ב-MMA. מן הסתם פחות בעבודת קרקע ויותר בהטלות ועבודת עמידה קרובה. (רונדה ראוזי, אהמ אהמ).

אגב, מישהוא עשה פעם חשבון שהטלה טובה מספקת מכה הרבה יותר חזקה מאשר כל בעיטה, קל וחומר אגרוף.

אדם 10 במאי 2015

רונדה ראוזי היא יוצאת דופן, היא גם הגיעה מג׳ודו ולא מ-mma. השאלה האם יש משהו שמתאמנים עליו באופן קבוע? לא שמעתי שיש מאמני ג׳ודו ללוחמים הבחירים, הכי קרוב שאני מכיר זה סטיבן סיגל והאיקידו אבל זה לא בדיוק אותו דבר.
אני מדבר על עבודת הקרקע, לא על בעיטות ואגרופים.

פנדה 10 במאי 2015

אולי אין מאמני ג'ודו יעודיים, אבל יש מספיק לוחמים שיודעים טכניקת ג'ודו. אז מן הסתם הם לומדים ג'ודו בשלב מסויים וזהוא. אח"כ אין להם מאמן ייעודי לטכניקת ג'ודו, אבל קשה לי להאמין שאין מאמני MMA שיודעים ג'ודו.

כעקרון BJJ שלומדים רק קרקע די חסרי עונים מול ג'ודאי מנקודת מוצא בעמידה, כי יהיה להם מאד קשה להוריד אותו לקרקע. (כי מה לעשות שג'ודאי מתאמן כל הזמן על להשאר לעמוד על הרגליים). אז הרבה לוחמי BJJ בד"כ משלימים יסודות וטכניקת עמידה מג'ודו בלי קשר ל-MMA.
שילוב של טכניקות הטלה/הכשלות רגליים מג'ודו מאפשרות לך לעבור מעמידה לקרקע בצורה טובה יותר, למשל. שלא לדבר על זה שהטלה מוצלחת יכולה להמם את היריב לכמה שניות, שמאפשרות לך לסיים קרב.

איתי ליבוביץ 10 במאי 2015

מסכים חלקית.
לא צריך להשלים הטלה/הכשלות רגליים מג'ודו. יש בג'יו ג'יטסו ה-מ-ו-ן הטלות ותרגילי טייקדאון.
הבעיה היא שאם לוחם הגיע מרקע של ג'יו ג'יטסו תחרותי אז האסטרטגיה המודרנית עובדת יותר על משיכות גארד
ופחות על הטלות. לפני 7+ שנים ניתן היה לראות הרבה יותר הטלות בתחרויות ג'יו ג'יטסו.

פנדה 11 במאי 2015

מנסיוני – ג'יו ג'וטסו בד"כ לא לומדים הטלות יותר מדי, ואם כן – ברמה מינימאלית.
ת'כלס עבודת העמידה של BJJ היא אותו הבסיס של ג'ודו – הרי הוא התפתח מהג'ודו העתיק של תחילת המאה ה-20. אבל עדיין, אם שמים בצד טייקדאון BJJ שגרתי שהוא פשוט גרירה של היריב לקרקע בכח, הם לא באמת עושים מעבר.
כיום BJJ כולל הטלות ועבודת רגליים באותה המידה שג'ודו כולל בעיטות ואגרופים. זה בספרי התיאוריה איפשהוא, אבל לא ממש לומדים את זה.
בוא נאמר שאם לוחם BJJ רוצה ללמוד הטלות ברמה טובה – הוא ילך למאמן ג'ודו, פשוט כי מאמן הג'ודו יודע את זה הרבה-הרבה יותר טוב – כי זה העיקר בג'ודו.

איתי ליבוביץ 12 במאי 2015

כלוחם ומאמן ג'יו ג'יטסו ברזילאי הרשה לי לחלוק עלייך (:

אני למדתי ומלמד את תלמידי הטלות ו טייקדאונס טכניים ולא פשוט גרירה של היריב לקרקע.

ולא אני המצאתי את זה. ככה מלמדים במועדון שלי כבר עשרות שנים.

כמו שכתבתי, מועדוני ג'יו ג'יטסו שמתמקדים היום בספורט ממהרים למשוך גארד ולא מטילים. תסתכל על קרבות של הויילר גרייסי, סאולו היברו, שאנז'ה היברו ועוד ותראה המון הטלות.

פנדה 13 במאי 2015

תגיד את זה לאלה שבאים להתאמן איתנו.

ובלי להעליב – עד כה בעיקר נתקלתי באנשי ג'יוג'יטסו שחושבים שהם יודעים עמידה. מול ג'ודאי הם פשוט נתקעים וחוזרים לנסיונות גרירה לגראד/flying armbar, שבד"כ לא עובדים כי לא מגיעה הוצאה משיווי משקל לפני התרגיל. וזה מנסיון בקרבות..

איתי ליבוביץ 13 במאי 2015

אני לא יודע מי מגיע אליכם לאימון ומי זה אליכם.
שלא יהיה ספק, ג'ודוקא טוב בהרבה מאיש ג'יו ג'יטסו בהטלות (אני מאמן את נבחרת הקדטים בג'ודו בכל נושא הקרקע וגם התאמנו אצלי אנשי ג'ודו אולימפיים) אך זו לא הנקודה.
הנקודה היא שבגרייסי ג'יו ג'יטסו יש המון הטלות ויש מועדונים שמתרגלים אותן לא מעט (אנחנו למשל).
בשורה התחתונה זה עניין של עדיפויות. בג'יו ג'יטסו אתה מקבל רק שתי נקודות על הטלה ככה שהרבה היום מעדיפים פשוט למשוך גארד ולעבוד משם. מצד שני, כמו שאמרתי, אם תסתכל על קרבות של לפני 7 -8 שנים ומעלה תראה הרבה הטלות.

אני אישית השתתפתי בעשרות קרבות בתחרויות ג'יו גי'טסו ומעולם לא משכתי גארד.
אסכם זאת כפי שהתחלתי, יש מועדונים שבהם מתרגלים הטלות ויש שלא. אם אתה לוחם MMA במכון שבו מאמן הקרקע לא עבד על הטלות אז הוא לא ידע ועדיף לך מאמן ג'ודו… ואם אתה רוצה לרדת לרזולוציה אז עדיף לך כבר מאמן האבקות. עם זאת, בסילבוס המקורי של הגרייסי ג'יו ג'יטסו יש ה-מ-ו-ן הטלות וטייקדאונס. המון המון טייקדאונס.

תסתכל על הקרב הזה בין הויילר גרייסי לדרקוליניו האגדיים… לא תראה שם משיכות גארד.
תראה המון ניסיונות טייקדאון והטלות.

https://www.youtube.com/watch?v=qg1uXWCuBhA

איתי ליבוביץ 10 במאי 2015

כשמתאמנים מתאמנים על הכל. בהיבט ההטלה חשוב יותר ללמוד איך שלא יטילו אותך (TDD- TAKEDOWN DEFENSE).
לא מעט לוחמי MMA יודעים ומכירים הטלות ג'ודו אך זה לא הרקע ממנו הם באים ככה שתראה יותר הטלות האבקות והטלות ג'ודו.

סטיבן סיגל לא מאמן אף אחד. זה סתם תרגיל יח"צ.

איתי ליבוביץ 10 במאי 2015

כשאתה נוחת על רצפה או ברחוב.
על מזרון האפקט של ההטלה קטן משמעותית

פנדה 11 במאי 2015

מזרן ג'ודו (טאטאמי) הוא לא עדיין לא כזה רך…
בוא נאמר שכשיריב חזק ששוקל 80+ מטיל אותך ונוחת עליך זה עדיין יותר משווה ערך לבעיטה חזקה לצלעות.

הטלה כזו ברחוב על בטון זה כבר סיכוי טוב לעצם שבורה.

איתי ליבוביץ 12 במאי 2015

בקרבות mma בדרך כלל אין מזרוני טאטמי.

מעבר לזה, לא כל לוחם שוקל 80+.

איתי ליבוביץ 10 במאי 2015

יש שתי שיטות גרפלינג מרכזיות ב-MMA, ג'יו ג'יטסו ברזילאי והאבקות.
מה זאת אומרת איך ג'יו ג'יטסו תפס? זה מה שהתחיל הכל!
גם קרבות ה- VALE TUDO בברזיל ולאחר מכן ה-MMA במערב היו זירות שהקימו
אנשי הג'יו ג'יטסו המטרה להוכיח את עליונות השיטה על פני שיטות אחרות.
ברגע שאנשי ג'יו ג'יטסו ניצחו כל דבר שזז יתר העולם הגיע להבנה שחייבים ללמוד את השיטה הזו.
חלק גדול מהאמריקנים שהגיעו להתחרות הגיעו מענף ההאבקות וראו את ה-MMA כהמשך טבעי
של הקריירה הקודמת שלהם (שנגמרה כשסיימו את הקולג' או שסיימו להתחרות באולימפיאדה).
היום 3 השיטות המרכזיות ב-MMA הן הג'יו גי'טסו הברזילאי, האבקות ואיגרוף תאילנדי/קיקבוקס.

אדם 10 במאי 2015

אשאל את זה אחרת – האם היא באמת עליונה על כולן? אין עוד אומנות מגבילה שהתמקצעות בה יכולה לתת קרב שווה אל מול ה-bjj? האם זה פשוט ככה או סתם אלמנט של שמרנות?

איתי ליבוביץ 10 במאי 2015

במצב של שיטה מול שיטה, במיוחד כאשר אין חוקים, ה-BJJ הוכחה כעליונה על פני השיטות האחרות.
זו השיטה הטכנית ביותר ושנשענת פחות מכולן על יכולות פיזיות.

אין שמרנות ב-MMA. אם משהו עובד, מאמצים אותו. מה שלא עובד, מנופה מארסנל הטכניקות הרלוונטיות.
למשל, אם לוחם כלשהו יבוא מרקע של טאי צ'י והוא יצליח מאד זה לא אומר שימהרו לאמץ את הטאי צ'י. יכול
להיות שלוחם אחד ספציפי יהיה טוב מאד בשיטה ספציפית שתפורה למידותיו והוא עילוי בה. המבחן האמיתי הוא
כמה יוכלו לשחזר את ההצלחה שלו. לא חלק, לא רוב, הרוב המוחלט צריך לשחזר הצלחה כדי ששיטת לחימה תכנס לארסנל. אחרת זו לא השיטה אלא הלוחם.

עדות נוספת להצלחה של הג'יו ג'יטסו הברזילאי על פני שיטות אחרות היא תחרות האבו דאבי (ADCC). זו תחרות ללא חליפה שפתוחה לכל העוסקים בגרפלינג. מג'יו ג'יטסו דרך האבקות, סמבו, אהבקות סינית, לוטה ליברה ועד לג'ודו.
הזוכים בשלל הקטגוריות ובכל השנים באו ברובם המחוץ מהג'יו ג'יטסו. אם אני צריך לזרוק אחוז אז בסביבות 95% מהזוכים הם אנשי ג'יו ג'יטסו ברזילאי.

רואי 9 במאי 2015

תודה רבה איתי .כתבה מעניינת .תמשיך כך!!!!!

זאב 10 במאי 2015

איתי, אחלה כתבה.
צפיתי בקשר בין הירון לבארנט, וכמה שאני אוהב את אומנות הלחימה הזו,
זה היה קצת משעמם לעומת שאר התחרויות.

איתי ליבוביץ 10 במאי 2015

ג'יו ג'יטסו היא שיטה שצריך הבנה טובה של הטכניקות כדי להנות ממנה בצפיה.
אפשר להסתכל על הניואנסים שבתנועה של הירון שהיקשה מאד על הארנט לעבור לו את הגארד
ואפשר להסתכל על זה שבארנט ישב על הירון וזה לא מעניין.
בשורה התחתונה זה עניין של טעם. אני אישית מעדיף להתאמן מאשר לצפות בתחרות ג'יו ג'יטסו… אבל זה גם תלוי
בסגנונות. יש כאלה שהולכים על ניקוד ואז הקרב יכול להיגמר 2-1 ויש כאלה שהולכים על הכנעות ואז לעיתים יש תנועה דינמית יותר

משיח 10 במאי 2015

דרכו של הלוחם משפחת גרייסי, שוב טור מעניין – תודה

Comments closed