מי מה ולמה (1) – רובי גלודאן

איך עובדים עלינו ואנחנו אוהבים את זה - מבוא: פרק ראשון

שלום רב וברוכים הבאים לעולם המבוא של עולם ההאבקות הבידורית – Pro Wrestling, חלק ראשון.

הטקסט הבא יעסוק במספר מושגי יסוד (עשרה למעשה) שיעזרו לצופה המתחיל להבין קצת יותר מה קורה שם בזירה המרובעת הזאת, שבה הספורט אמיתי אבל התוצאות קבועות מראש, בדיוק כמו בסרט אקשן או במשחקים של באיירן מינכן בליגה הגרמנית.

נכון, הWWE  מזויף. יותר נכון, מתוסרט. המכות שהמתאבקים חוטפים ומחטיפים שם אמיתיות לרוב (יש מכות שניתנות באוויר או שהמתאבק החוטף חוסם עם הידיים). הנפילות מסולם בגובה חמישה מטרים דרך שולחן עץ ומשם ישירות לרצפה, אמיתיות לחלוטין, אך זהות המנצח, ידועה מראש וכתובה עד לרמת מהלך הסיום. אם כך, מדוע אנשים ממשיכים לראות את זה? מאותה סיבה שאנשים רואים סרטים וסדרות טלוויזיה, אני מניח.

יש לנו כאן סוג של אופרת סבון ספורטיבית (בדיוק כמו שהגדירו את מלחמת הכוכבים כאופרת חלל), שיש בה גיבורים ונבלים, סיפורים על בגידה וגאולה, ותתפלאו, אבל בעבר היו גם סיפורי אונס, רצח ואפילו נקרופיליה!

*

נתחיל בשני מושגים חשובים מאין כמותם: פייס והיל.

פייס/בייבי פייס (Face/Babyface): הבחור הטוב. זה שהקהל אוהב או אמור לאהוב. הוא לרוב יעשה רק דברים מוסריים ונכונים ולא יתפתה לבגוד ולעשות דברים מרושעים. יש גם פייסים שהם אנטי סמכות ולכן זה מגניב שהם יורדים על בעל השליטה או דופקים אצבע משולשת לכולם, כי זאת הדמות שלהם.

היל (Heel): הבחור הרע. כמו בכל סיפור טוב, גם כאן חייב שיהיה הרע שכולם שונאים. זה מתאבק שירמה, ילחם מלוכלך, יירד על המשפחה של היריבים שלו ועל הקהל ויעשה כל מה שביכולתו כדי שישנאו אותו.

גימיק (Gimmick): זה בעצם הדמות של המתאבק. יש גימיק של לוחם צדק, של רמאי, של מפלצת מאיימת, של ענק טוב לב, של גיבור על, של קברן ואפילו של רופא שיניים!  מתאבק ללא גימיק כנראה ישעמם מהר מאוד את הקהל אבל גם מתאבק עם גימיק לא טוב לא יתחבר לקהל.

בוקר (Booker): התסריטאי שכותב את הקרבות. הוא בעצם המחליט מי ינצח, מי יקודם ומי יישאר מאחור. יש בוקר ראשי ויש גם סוכנים (Agents) שיש להם השפעה בבנייה של הקרב. הבוקר גם כותב את הפרומואים.

פרומו (Promo): מה שהמתאבקים אומרים לפני/אחרי קרבות. זה הקטע שהם לוקחים מיקרופון ומדברים לקהל במרכז הזירה. מטרת הפרומו היא לקדם את העלילה/הפיוד או לדבר על עצמך כדי שתצא יותר אובר.

פיוד (Feud): הוא בעצם סיפור יריבות בין שני מתאבקים או יותר שכרגע עסוקים בלהילחם אחד בשני. פיוד נמשך תקופה מסוימת וכולל מספרים פרומואים של מתאבקים אחד נגד השני וכמובן כמה קרבות. יש גישה שאומר שפיוד צריך להסתיים בקרב גימיק ואז המתאבקים פנויים להיכנס לפיוד אחר.

קרב גימיק (Gimmick Match): קרב לא רגיל. בקרב רגיל, הניצחון יכול להיות מושג בספירת שלוש, הכנעה, פסילה או ספירת חוץ. בקרב גימיק יש אופציות אחרות. יש למשל קרב סולם, שבו הניצחון יכול להיות מושג רק כשמורידים את האליפות (או מזוודה או חוזה) שתלוי מהתקרה באמצעות סולם. יש קרב גימיק ללא פסילות, ספירות בכל מקום, קרב כלוב ועוד ועוד.

לצאת אובר (Getting Over): המשמעות של זה היא בעצם שמניית המתאבק עלתה. זה יכול להיות בפרומו, בניצחון בקרב ואפילו בהפסד בקרב צמוד ושקול. ככל שמתאבק יותר אובר, ככה הוא יהיה יותר במוקד תשומת הלב. אפשר להיות אובר גם בתור היל, שזה אומר שהקהל שונא אותך עוד יותר. אבל לפעמים ההיל כל כך אובר, שעושים לו טרן.

טרן (Turn): הפיכה מהיל לפייס או ההפך. אם ההיל הופך לפייס, זה נקרא פייס טרן. אם הפייס הופך להיל, זה נקרא היל טרן. לרוב בוחרים לעשות את זה בהתאם לתגובות הקהל. נניח והקהל משתעמם מאיזה פייס או אפילו שורק לו בוז. אז הבוקר יחליט לתת לו איזה פרומו שבו הוא יבצע היל טרן או שבאמצע קרב הוא יבגוד בחבר שלו (שהוא פייס) ויתקוף אותו וככה הוא יבצע היל טרן.

סלינג (Selling): כן, זה אומר למכור. אבל מה בדיוק? את המכות של היריב, כמובן. תראו, צריכים להיות אמינים בקטע של לחטוף אגרוף אוויר או בעיטה בבטן מבלי שזה יפגע בבטן. צריך למכור נפילה מסולם ולא לקום ישר כאילו כלום. צריך למכור שאחרי שהיריב עבד 10 דקות על יד ימין שלך, שלא פתאום תרביץ ביד ימין כאילו כלום לא קרה. יש כאלה שמוכרים טוב יותר מאחרים ויש כאלה שיש להם גימיק של לא למכור (אנדרטייקר למשל, שניחן בכוחות על טבעיים שמאפשרים לו לחטוף מכות ולהמשיך כאילו כלום לא קרה).

*

זה היה החלק הראשון. בחלק השני של המבוא להאבקות בידורית, נדבר על ההבדל בין וורק לשוט, נסביר איך בונים קארד לאירוע, החל מהג'ובר, דרך המיד קארד ועד למיין איבנט, נדבר על הדם ועל המכות, על סיומי קרבות ועל מה הכוונה בפוש וסקוואש.

הקטנצ'יו של קליבלנד
האוברייטד

13 Comments

דוד האדום 9 ביוני 2015

מי שלא ראה את The Rock מסתלבט על כל נושא הפרומויים בSaturday Night Live פיספס.

הנה לינק:

http://www.youtube.com/watch?v=LDKsl0iENlg

Srtest 10 ביוני 2015

לא אהבתי את הקטע.

רובי ג 10 ביוני 2015

חחחחחחח גדול!
הרוק הוא אחד הכוכבים הכי גדולים שיצאו מהWWE אי פעם. עקף את הוגאן בסיבוב מבחינת חשיפת מיינסטרים, לדעתי.

אודי 9 ביוני 2015

מה עם איזה Montreal Screwjob? זה המונח האהוב עליי. יש לי שני מכרים קנדים שעדיין כועסים על מה שקרה שם.

רובי ג 10 ביוני 2015

על הדפיקה במונטריאול לא יספיקו גם 3 כתבות. אחת מנקודת המבט של ברט, אחת של שון ואחת של וינס.
קראתי את האוטוביוגרפיה הראשונה של שון והוא מדבר שם באופן פתוח וגלוי על כל מה שהיה, מהצד שלו.
אני שמח שברט סלח להם ושהוא בהיכל התהילה עכשיו.

אבל אולי זה ייכתב מתישהו גם כן.

ר.בקצה 10 ביוני 2015

יש גם סרט מרתק, המלווה את ברט הארט בשנתו האחרונה בארגון, כולל ״דפיקת מונטריאול״
Wrestling with shadows

רובי ג 10 ביוני 2015

בהחלט סרט מרתק.
ברט בארט הוא דמות כל כך טראגית בעסק הזה. המוות של אחיו בזירה, בזמן שהוא היה בארגון אחר.
הפציעה משביתת הקריירה שלו כשהיו לו עוד כמה שנים של להיות בטופ.
הדפיקה עצמה במונטריאול.
פשוט דמות טראגית.

נדבושקה 9 ביוני 2015

ממליץ לך בפוסט הבא להתחיל עם מושגים שתשתמש בהם בהמשך, כי בתור מי שאין לו מושג- היו כמה מונחים שלא הבנתי ופורשו רק לקראת הסוף.

אבל הפוסט באמת נעים לקריאה, בתור מי שהענף הזה בשבילו מסתכם בטטנקה,אנדרטייקר,לקס לוגר ויוקוזונה. וכמה מרפקים כואבים בילדות מנפילות על קרטון בסלון שאמור לדמות מזרון

רובי ג 10 ביוני 2015

תודה על הביקורת הבונה.
ניסיתי תמיד לכתוב על מושג חדש רק אם לא דיברתי עליו או במקרה הכי גרוע, אם הוא הבא בתור.
לא תמיד זה הצליח לי.
לחלק השני אנסה לעשות זאת בכל כוחי.

ויאללה, זה הזמן לחזור לענף. נכון שטטנקה בן 54, לוגר בן 57 והחלים משבץ שהפך אותו לנכה זמנית (כיום יכול ללכת), יוקוזונה מת בשנת 2000 ואנדרטייקר עדיין מתאבק, אבל רק פעם בשנה ברסלמניה.
וכן, כולנו נפלנו כמה פעמים בילדות מחיקויים של זה, למרות האזהרות של לא לנסות את זה בבית :)

אריק האדום 10 ביוני 2015

השבץ נגרם אולי בגלל העצם המתכתית שיש לו במרפק?!?

רובי ג 10 ביוני 2015

המתכת הייתה כתוצאה מתאונת אופנוע. השבץ, מסתבר, היה שבץ בעמוד השדרה שנגרם כתוצאה מעצב פגוע באיזור הצוואר. אז כנראה שאין קשר בין הדברים.
מה שכן, הוא נראה היום הרבה יותר רזה ממה שהוא היה.

Warner 9 ביוני 2015

כל חיי חיכיתי למאמר שכזה,תודה!

רובי ג 10 ביוני 2015

תודה לך.
מוזמן לחזור לחלק ב'.

Comments closed