מי מה ולמה (2) – רובי גלודאן

פרק שני למבוא המרתק על איך עובדים עלינו בעיניים

חזרתי עם החלק השני של המבוא למונחי היסוד של ההאבקות הבידורית. נכון, הייתה לנו עוד מפלה כואבת בכדורגל בערב שישי, יש סיכוי טוב שגולדן סטייט ישפילו את בלאט וקליבלנד היום ואם זה לא מספיק – ארגנטינה סיימו רק בתיקו במשחק הראשון בקופה אמריקה.

אבל אנחנו לא פה כדי לדבר על כל אלה. ב חלק הראשון דיברנו על מה זה היל ופייס, מי אחראי על התוצאות, איך נבנה הפיוד ולמה חשוב לתת פרומו טוב. היום יש לנו עוד עשרה מושגים חשובים למדי בעולם ההאבקות הבידורית. הנה מתחילים.

קארד (Card): התכנית של האירוע, סדר הקרבות והפרומואים. הקארד בעצם קובע איזה קרבות יהיו מתי, מי ידבר מתי, מתי תהיה פרסומת ועוד. השאיפה של המתאבקים היא לעלות במעלה הקארד, מלמטה עד למעלה. ומי נמצא הכי למטה? הג'ובר.

ג'ובר (Jobber): המתאבק בתחתית הקארד. הוא זה שתמיד מנצחים אותו. מעריצי שנות ה90 אולי זוכרים את בארי הורוביץ או 1-2-3 קיד שהיו מפסידים תמיד בקרבות שלהם. זה נקרא ג'ובר, כי הוא עושה את הג'וב למתאבק אחר.

מיד קארדר (Mid Carder): מתאבק שנמצא באמצע "שרשרת המזון" של ההאבקות. הוא יכול לנצח ג'וברים או לואר מיד קארד (Lower mid card), אבל הוא יישאר באמצע. יהיה לו נורא קשה לנצח מתאבקים שנמצאים גבוה ממנו. מעל המיד קארדר יש את האפר מיד קארדר (Upper mid card) ומעליהם יש, ניחשתם נכון: המיין איבנטר.

מיין איבנטר (Main Eventer): האטרקציה העיקרית. מי שנמצא בקרבות האחרונים של הערב, לרוב באחרון. לשם שואף כל מתאבק להגיע. אלופי עולם הם לרוב כאלה שהגיעו למיין איבנט או שהם ברמת האפר מיד קארד ועלו למיין איבנט. איך עולים בין רמה לרמה בקארד? מקבלים פוש!

פוש (Push): הדחיפה מעלה במעלה הקארד. מתאבק שמתחבר עם הקהל דרך הגימיק שלו או דרך הפרומואים, לרוב יקבל פוש. ככה בעצם המיין איבנט מקבל מתאבקים חדשים לתוכו. כמו שיש פוש, כמובן, יש דה-פוש (De-Push) שבו מתאבקים יורדים בקארד. אי אפשר שאותם מתאבקים יהיו במיין איבנט לנצח, למרות שיש כאלה ששורדים שם המון זמן. ג'ון סינה, טריפל אייץ', אנדרטייקר וכו'.

*

סיימנו לעבור על הקארד ועל מי משחק איזה תפקיד. הנה עוד כמה מושגים חשובים להכיר, שלא קשורים ישירות לקארד.

סקוואש (Squash): ניצחון חד צדדי. בדרך כלל זה קורה כשמתאבק שהוא באפר מיד קארד פוגש ג'ובר, אבל לא רק. זה בא מהמילה למחוץ. תחשבו ברצלונה נגד קורדובה ממאי השנה. ברצלונה (המיין איבנטר) עשתה סקוואש לקורדובה (הג'ובר).

וורק (Work): כל דבר כתוב או מתוסרט, זה וורק. עבודה, או בחלק מהמקרים אפילו עבודה בעיניים.

שוט (Shoot): כל דבר שלא כתוב ולא מתוכנן. כן, יש גם כאלה. בסוף שנות ה90 זה היה באופנה לעשות פרומואים שהם שוט. כלומר, שהמתאבק יבוא וידבר במיקרופון את אשר על ליבו ולא מה שהבוקר (הכותב הראשי) כתב לו מראש. לפעמים יש גם מכות אמיתיות כששני מתאבקים שונאים זה את זה, אז הקרב מוגדר כקרב שוט. ואם כבר שנאה, מה עם הדם?

בליידינג (Blading): השיטה הישנה אומרת שהדם אמיתי, אבל הוא נגרם כתוצאה מחבלה עצמית. מה זאת אומרת? לשופט או לאחד המתאבקים יש תער גילוח מוחבא (או blade באנגלית). המתאבק מקבל מכה, נופל לזירה ותופס את הראש. אבל! הוא לא באמת תופס, הוא חותך לעצמו את המצח עם תער! כן, יש גם דם אמיתי שקורה כשהראש פוגש כסא מברזל או את המדרגות, אבל רוב הדם נגרם מבליידינג. לא פעם תראו מתאבקים עם צלקות על המצח כתוצאה מהבליידינג.

והמושג האחרון הוא בעצם מחולק לכמה. הוא מדבר על סיומי קרבות אפשריים והחוקיות שלהם.

סיומי קרבות

ספירה (Pinfall): הסיום הקלאסי והכי נפוץ. זה סיום שבו מתאבק אחד מצליח להצמיד את היריב לספירת שלוש. במידה והמתאבק המוצמד מצליח לשים את היד או הרגל שלו על החבל – הספירה מופסקת. חובה ששתי הכתפיים יהיו צמודות לזירה, אחרת הספירה לא נחשבת. אליפות מחליפה ידיים בספירה.

כניעה (Submission): בסיום הזה, המתאבק המפסיד נכנע למהלך כניעה של המנצח. זה יכול להיות בדפיקה על המזרן, על גוף היריב או פשוט על ידי התעלפות. גם כאן הגעה לחבל משמעה הפסקת המהלך וגם כאן אליפות יכולה להחליף ידיים.

פסילה (Disqualification): מהלך לא חוקי, שימוש באביזר חיצוני או התערבות חיצונית יכולים להוביל לפסילה. במקרה כזה, מנצח מי שעשו לו את הדבר הלא חוקי. תואר לא יכול להחליף ידיים בפסילה, אלה אם כן הוכרז על כך מראש לפני הקרב.

ספירת חוץ (Countout): במידה ואחד המתאבקים נשאר מחוץ לזירה ליותר מספירת עשר, הוא מפסיד בקרב בספירת חוץ. תואר לא יכול להחליף ידיים בספירת חוץ, לכן יש פעמים שהאלוף פשוט בוחר לצאת מהזירה ולא לחזור עד סוף הספירה. ככה הוא אמנם מפסיד, אבל התואר נשאר אצלו.

ובלי קשר, שני דברים בקצרה:

בלילה של יום חמישי נפטר דאסטי רודס, אחד המתאבקים החשובים והמשפיעים של כל הזמנים. הוא היה בן 69 במותו. שניים מבניו, דאסטין וקודי, מתאבקים כיום בWWE  .

הלילה יתקיים אירוע Money in the Bank. אכתוב על זה בהמשך.

ליגת שוקי ההון - בחינת התהליך ללא שיפוט
זאת לא התקשורת

2 Comments

ר.בקצה 14 ביוני 2015

שלום רובי,
האם ייתכן שהדחיפה למעלה קשורה גם בפוליטיקה שמאחרי הקלעים, ולא רק בפופולריות?
בזמנו ילד ה-123 נבעט למעלה אחרי ניצחון על רייזר ראמון, למרות שהיה אלמוני יותר מהורוביץ שהזכרת ודומיו (בזמנו היה גם את ג׳ים פאוארס, סוס רציני שהתעקש להפסיד בכל פעם למתאבקים שהיו חצי מהגודל שלו).

רובי ג 14 ביוני 2015

ברור שכן. אין כמו פוליטיקה טובה מאחורי הקלעים בשביל פוש טוב.

הנה משהו שזעזע את הילד שבי, זה ששמח שה123 קיד ניצח את רייזר רמון: הם היו חברים מאחורי הקלעים!

אפילו יש מצב שרייזר הוא זה שהציע לעשות את הג׳וב לחבר שלו, ה123 קיד, בשביל שיתחיל את הפוש שלו.

אגב, הם עדיין חברים במציאות אחרי כל השנים האלה

Comments closed