כישלון לספורט הישראלי – איתי ליבוביץ'

נועד להט הוא כישלון של הספורט הישראלי ושאף אחד לא ייקח קרדיט על ההצלחה שלו

על נועד שמעתי לראשונה כשהתחלתי להתאמן אי שם ב-2007. שמעתי עליו שהוא ג'ודוקה שעשה הסבה לג'יו ג'יטסו לאחר שירות צבאי כלוחם. זה כבר משך את תשומת ליבי כי משום מה אין הרבה לוחמי ג'יו ג'יטסו ברזילאי ו-MMA פעילים שהיו גם לוחמים בצבא, וכלוחם (גם וגם) זה גרם לי להעריך את נועד.

ראיתי אותו מדי פעם בתחרויות ג'יו ג'יטסו אבל את האקשן הבא ראיתי באירוע Desert Combat 7, אירוע MMA מקצועני שהיה בארץ ושודר בשידור ישיר לארבע ארצות. זה היה האירוע בו ערכתי את הקרב המקצועני הראשון שלי ונועד עלה להילחם קרב אחד אחרי.  לא הספקתי לראות את תחילת הקרב כי עדיין הייתי בהיי מהקרב שלי, אבל כן הספקתי לראות את נועד מסיים את נקיטה איבנצ'וב בנוקאאוט טכני בסיבוב השני. למרות שמעולם לא דיברנו או התאמנו יחד, שמחתי לראות את נועד מנצח ושמחתי לשמוע על ההצלחות שלו בחו"ל. והיו הצלחות.

אליפות עולם בג'יו ג'יטסו ברזילאי לחגורות חומות, שורה של ניצחונות MMA בזירות שונות ולבסוף (וסוף סוף) חתימה על חוזה ב-UFC. את הקרב הראשון שלו בארגון הפסיד נועד בצורה כואבת מאד עם נוקאאוט מברך מעופפת בסיבוב הראשון. הקרב השני כבר היה טוב יותר ונועד זכה בהחלטת שופטים אחידה נגד סטיבן סיילר המבטיח.

הקרב השלישי נערך במוצ"ש האחרונה שם פגש להט בניקלאס בקסטורם השבדי. הסיבוב הראשון היה של השבדי ללא ספק ונראה שנועד נתקל במהמורה גבוהה מאד.. ואז הגיע הסיבוב השני. נועד עלה כמו סערה ופגע בבקסטורם 49 מכות משמעותיות לעומת 6 בלבד של השבדי (סה"כ מכות 71 ללהט ו-7 לבקסטורם). הסיבוב השלישי כבר היה שקול יותר ומול 21 המכות שפגע להט (8 לבקסטורם) הצליח השבדי לקחת את נועד לקרקע שלוש פעמים למרות שגם שם נועד הצליח להפוך אותו ולא היה בסכנה ממשית בשום שלב. נועד זכה בהחלטת שופטים ולאור ביצועיו בקרב אני מאמין שיקבל חידוש חוזה בעתיד… הכל כמובן יהיה תלוי בקרב הבא שלו.

UFC Fight Night: Steven Siler v Noad Lahatנועד - בקסטורם

אז כל הכבוד לנועד אבל מה הקשר לכישלון הספורט הישראלי?

קודם כל אפשר לבחון את הסיקור התקשורתי ולראות שחוץ מכתבות זניחות פה ושם, נועד כלוחם/ספורטאי, והקרב כהישג ומעמד זכו לחשיפה מינימלית. במקומות שכבר כן זכה הקרב לחשיפה, התגובות נעו בין "כל הכבוד!" "גאווה ישראלית!" "כבוד לספורט הישראלי!" "כבוד למדינה!" וכו' לבין "זה לא ספורט!" "ברברי!" ועוד.

כולנו התעוררנו בבוקר הדראפט 1996 והחזקנו אצבעות לדורון שפר שנבחר ע"י הקליפרס (אך לא זכה לשחק בקבוצה). כולנו קיללנו את השביתה ב- 1999 שמנעה מעודד קטש לחתום בניו יורק ניקס. כולנו חגגנו כשכספי זכה להיות הישראלי הראשון ב-NBA (למקל כבר פחות פרגנו.. התרגלנו אחרי הכל). כמובן שאסור לשכוח את 21 מיליון האוהדים שקמו כל לילה לעודד את דייוויד בלאט.. (חוץ מהמלעיזים).

אנחנו אוהבים להיות פרובינציאלים. זה לא תמיד רע. יש דברים חיוביים בלרצות ולשמוח בהצלחת האחר כי הוא שייך לקבוצה שלנו. יכול להיות שהוא שייך לענף הספורט שלנו, לקבוצה האהובה עלינו או שפשוט חלק קירבה גיאוגרפית במשך מספר שנים ויש לו תעודת זהות כחולה. אני בעד! כל דבר שמביא אהדה לענף ספורט, לקבוצה או לספורטאי ספציפי הרי זה משובח. אני אישית נהניתי ושמחתי מאד מהקרב. זה היה קרב בקצב גבוה, מאד טכני, עם הרבה הרבה כמעטים והרבה הרבה לב וקשיחות! שמחתי גם על הקרב הטוב שראיתי, גם על הניצחון של נועד וגם מהישראליות. פרובינציאלי גאה!

כמובן שנועד בעצמו תורם לטיפוח תחושות הקירבה בכך שהוא הולך עם כובע עם מגן דוד, דואג להתעטף בדגל ישראל ומדבר בעברית בראיונות. אני מבין את הצורך להתגאות ולהתעטף בדגל ישראל, עשיתי זאת בעצמי כשהתחריתי בחו"ל, אך זה נבע יותר מהרצון לקבל חיבוק אוהד מאשר מהכרת תודה למדינה הנפלאה שלנו.

נועד - סקסטורם 3

"רגע! תן שניה לראות מה זה הציור על המכנס שלך!"

אסור לנו לטעות, זהו אינו הישג לספורט הישראלי. להפך. כשאין הכרה בענף ספורט, כשאין תמיכה כלכלית, כשאין מבנה, אין איגוד, אין תקציב, אין מלגות ואין שת"פ עם משרד התרבות הספורט אין הישגים. נקודה. ספורטאים בשלל ענפי הלחימה מתאמנים, מתחרים, טסים ונלחמים על חשבונם. מתי מעט זוכים לקבל מעט כסף מספונסרים, כסף שלא מאפשר להם להתקיים ולהתרכז באימונים אך לפחות גם זה משהו. אין אקדמיה ל -MMA . אין נבחרת ישראל בג'יו ג'יטסו ברזילאי שמתוקצבת ע"י המדינה. על מנת לקבל תקצוב, על הענף להיות אולימפי או לפחות מוכר כענף ספורט ע"י קריטריונים בינלאומיים. מסיבות עסקיות ופוליטיות הג'יו ג'יטסו הברזילאי אינו מוכר כענף ספורט למרות שמתקיימות עשרות תחרויות מדי חודש ברחבי העולם.

לוחם שרוצה להצליח צריך להשיג מימון ובדרך כלל גם לעזוב לחו"ל. בעבר עשה את זה לב מגן שהגיע עד לתכנית הראליטי של הארגון The Ultimate Fighter, אך פציעה מנעה ממנו להמשיך להתחרות. היום עושה את זה קיריל מדבדובסקי שעזב לתאילנד כדי להתאמן בסניף התאילנדי של AKA (American Kickboxing Academy) ולאחרונה גם חתם על חוזה לקרב. הכל במטרה להתקדם ולהגיע ל-UFC.

נועד טס תחילה לברזיל ולאחר מכן ב-2009 הגיע ל-AKA בארה"ב מאז הוא מתאמן עם אושיות MMA כמו אלוף העולם במשקל LHW דניאל קורמייה, האלוף לשעבר במשקל כבד קיין וולסקז, הטוען לכתר במשקל MW לוק רוקהולד, ג'וש תומסון, ג'ון פיץ', מייק סוויק ועוד. להתאמן ולחיות את הענף בו אתה מתחרה זה ה- א' ב' של ה- ג' ד'. מה שמאד ברור והגיוני בכדורגל, כדורסל, טניס וכו' מאד מאד לא ברור ב-MMA. רוצה להתאמן? רוצה להתחרות? רוצה להשקיע? רוצה להצליח? תשקיע כסף והרבה. אף אחד לא יעזור לך. אין גוף שיספנסר אותך. אין תמיכה מהמדינה… עד שמגיע הזמן לפוטו-אופ כמובן. כולם מרימים טלפון למאמן מכבי תל אביב בגמר אליפות אירופה. לימור לבנת דאגה להצטלם עם כל ספורטאי שהגיע להישג כלשהו, אם ידעה מה ההישג ואם לאו.
נועד - וולסקז

"למי קראת שמן?"

בניגוד לגנים שלנו ולתקציב ולמודעות הספורט שלנו, אנחנו זוכים ללא מעט הצלחות בענפי הלחימה השונים ויש לי המון כבוד וההערכה לספורטאי שעושה כל מה שהוא יכול כדי להתקדם. נגד הסיכויים וללא מימון ותמיכה.

ההישג של נועד הוא כישלון לספורט הישראלי. אף אחד לא שותף להצלחה של נועד חוץ מנועד עצמו.

כל הכבוד נועד!

***

אתם מוזמנים לבקר באתר שלי

ליגת שוקי ההון - על הקשר בין גרמניה ומרק ג'קסון
נובמת

59 Comments

אוהד 22 ביוני 2015

כתבה מעולה נהניתי לקרוא!

Matipool 22 ביוני 2015

+2

איתי ליבוביץ 24 ביוני 2015

תודה חברים

Amir A 22 ביוני 2015

עושה רושם שבישראל יש תסביך לאומי של להראות לכולם שאנחנו יכולים להצליח. לא משנה מהות ההצלחה או איך היא הושגה כל עוד אפשר לנפנף בה, כל עוד אפשר לומר "הראנו לגויים", "הראנו לאובמה", "הראנו לשכן". אולי זה תוצר של אלפי שנים של אומה שתמיד דרכו עליה, אולי החרדה מהשואה והאתוס של "לא נלך שוב כצאן לטבח" או לא יודע מה. באיזשהו מקום בדרך הלכה לאיבוד התובנה שהצלחה היא תוצר של תהליך ומה שנשאר זה קריז כמו של נרקומן שמכור לכותרות ה"הראנו לכולם שאנחנו יותר טובים".

יוסי 23 ביוני 2015

אכן יש רושם כזה

איתי ליבוביץ 24 ביוני 2015

יש פה עניין של גאוות יחידה. אנשים מתגאים בקבוצה שלהם במיוחד אל מול קבוצת חוץ.

מעבר לזה גם ווידמן מסתובב ביום-יום עם דגל ארה"ב וקיין עם דגל מקסיקו (למרות שהוא אזרח ארה"ב)

ניר 24 ביוני 2015

חופשי, למשקיף מבחוץ זה יכול להראות כאילו לאנשים פה איכפת מהצלחות ספורטיביות של אנשים אחרים רק בגלל שהם מאותה מדינה!! תופעה שלא מוכרת בשום מקום חוץ מאשר בכל מדינה אחרת בעולם.

ישי 22 ביוני 2015

אפשר הסבר איך השופטים קובעים את הניקוד?
אם אני מבין נכון בסיבוב השני נתנו ללהט 10-8. למה?
מה חשב השופט שנתן תיקו ומה השופטים שנתנו ניצחון דחוק ללהט?
תודה

איתן 22 ביוני 2015

אולי הם ראו את המערכון של החמישיה הקאמרית. במקצה האתלטיקה.
give him another 5 meters… havent the jewish people suffered enough…. :)

https://www.youtube.com/watch?v=HEedHjsKZJs

Matipool 22 ביוני 2015

מתחרה רציני על תואר המערכון הכי טוב של החמישייה .

איתי ליבוביץ 24 ביוני 2015

הסיבוב הראשון היה של בקסטורם (10-9) זה ברור והשני של נועד בבירור (10-9).
הסיבוב השלישי היה שקול כשנועד פגע הרבה יותר ובקסטורם לקח לקרקע 3 פעמים אבל לא יכל
לממש, בזמן שעל הקרקע נועד הצליח להפוך אז… אני רואה את השופטים נותנים את הסיבוב לכל אחד מהם.
אם שני השופטים נתנו את הסיבוב לנועד זה נותן 29-28 לנועד.
שופט אחד נתן לנועד 10-8 בסיבוב השני ונתן לבקסטורם את הסיבוב השלישי 10-9 וזה מביא אותנו ל-28-28.

ישי 24 ביוני 2015

בעיני הדיוט כמוני בסיבוב השני נועד היה הרבה יותר טוב. על מה בדיוק בקסטרום אמור לקבל בסיבוב הזה 9 או 8 נקודות? מה צריך לקרות למשל כדי שמישהו יקבל בסיבוב מסוים 10-5?

איתי ליבוביץ 25 ביוני 2015

הניקוד מתבצע בצורה הבאה: מנצח הסיבוב מקבל 10 והמפסיד מקבל 9.
אם הסיבוב היה חד צדדי לחלוטין אפשר לתת 10-8.
10-7 לא קורה אלא אם הלוחם נענש בעקבות מכות לא חוקיות.
10-8 מהווה אינדיקציה לשליטה מלאה. אם הייתה סיטואציה שבה הלוחם השולט
היה שולט עוד יותר כנראה שהיינו רואים עצירת שופט וניצחון בנוקאאוט טכני.

ישי 25 ביוני 2015

תודה

איתן 22 ביוני 2015

כתבה יפה ונכונה, עוד סיבה למה צריך להפסיק את תמיכת המדינה בכדורגל הישראלי ולהפוך את הענף לחצי מקצועני עקב כשלונות צרופים—אם שר התרבות והספורט היה דיינה וויט הוא היה חותך כאן הרבה ספורטאים וזורק אותם לרחוב לאור הביצועים שלהם, יש מספר לוחמים שזה הביא להם כאפה והצליח יותר כמו למשל מארקוורט הקנדי(למרות שהוא בולע סטרואידים לדעתי כמו קורנפלקס) וכמה שזה עשה להם פחות טוב כמו ג'ון פיטש(למרות שעבר פציעות קשות אך מעולם לא היה לוחם מלהיב).
אבל מה לעשות זה הפוליטיקה של הספורט מה שיותר פופולרי באותה מדינה מתוקצב ביותר כסף-ובישראל הMMA לא בפופולרי כמו כדורגל כדורסל או אפילו טניס(שגם בו אתה משלם על אימונים בחו"ל,הוצאות רפואיות)
המצב באתלטיקה עוד יותר גרוע ספורטאי שיכול להיות בטופ במדינת ישראל לא יכול לסיים את החודש למרות שהוא מקושר לאגודת ספורט.
ספורט יחידני תמיד יותר קשה מקבוצתי בדרך כלל-בהתנהלות בתקציבים בירוקרטיה ומתקנים מתאימים

זינק 22 ביוני 2015

נדמה לי שהסיקור של ערוץ 5 היה די מקיף, יחסית לענף ספורט די שולי מבחינת רייטינג.

ובקשר לתמיכת המדינה – אל תפריע למירי עכשיו, היא עסוקה בענייני תרבות…

איתי ליבוביץ 22 ביוני 2015

ערוץ 5 נתן כיסוי כי ערוץ 5 מחזיק בזכויות השידור של ה-UFC. יש להם אינטרס לקדם את זה. לפני שהיו הזכיינים לא הייתה כל התעניינות מצידם.

ונאמר שערוץ 5 נתן חשיפה. מה עם וואלה? YNET? ידיעות אחרונות? ערוץ 10?

לא שחשיפה תפתור הכל אבל זו התחלה.. ומעבר לכך זה מצביע על חוסר עניין ובלי עניין לא יגיע הכסף.

ע' בעל הטיפ 23 ביוני 2015

ערוץ הספורט נזכר לראיין ולסקר רק אחרי שנועד העלה סרטון לאינטרנט שסיפר כי לקראת הקרב דיבר עם גופי תקשורת ממספר מדינות מלבד ישראל.
זה הגיע לקהילת ufc בפייסבוק ומשם התגלגל לערוץ הספורט. די מביש

יואב מבאר שבע 22 ביוני 2015

הישג משמעותי וגם אני הייתי צמוד למחשב וראיתי במתח את הקרב.
התאוששות סופר מפתיעה אחרי הסיבוב הראשון, הייתי ממש משוכנע שבקסטרום הולך לסיים את זה בתחילת הסיבוב השני..
זה שנועד הצליח לפרק אותו בעמידה יכול לתת לו כמה נקודות זכות נוספות אצל החבר'ה בUFC לקראת המשך החוזה.

ולגבי הלאומנות. תשמע.. לנועד היה חלק מאוד גדול בזה. הוא הבין שמבחינה תקשורתית (עולמית) זה מה שמעניין והתייחס לזה בכל מקום שרק יכל.. דחף את לקחי השואה, הצבא, מרגש להילחם על אדמת גרמניה כיהודי, לא יכלתי להפסיד מול 6 המליונים וכו. וזה עשה לו שירות די גדול.
גם אם הדברים נכונים, ואני בטוח שבתחושה שלו הם אמיתיים, היה לזה חלק ברמת השיח עליו בארץ. בגלל שלא מכירים את התחום מה שנותר זה להתלהב מלוחם יהודי עם עבר של חייל קרבי שהולך מכות ומנצח איפה שהנאצים שלטו…

רומו רייב 22 ביוני 2015

איתי, לדעתי, זאת הכתבה הכי עניינית, הכי מעניינת, הכי מדוייקת, הכי מרגשת והכי טובה שלך עד עכשיו. הכתבה הזאת יכולה להפוך למניפסט של העוסקים בתחום. כל הכבוד!

רומו רייב 22 ביוני 2015

ללא ספק שהכתבה הזאת יכולה להיות המניפסט של העוסקים בתחום. הכתבה הכי טובה שלך עד עכשיו.

אמנון 22 ביוני 2015

כתבה מעולה!
חבל שכספים מושקעים בענפי הספורט הלא נכונים

אלכס דוקורסקי 22 ביוני 2015

חייב להודות שלא מתחבר לענפי קרב (אולי למעט ה-WWF בילדותי, אם אפשר לקרוא לזה ספורט), אבל נהניתי מאוד לקרוא על הדרך הקשה שעבר נועד, על התמדתו, עקשנותו והישגיו היפים. מדובר בספורטאי ברמה הגבוהה ביותר. כל הכבוד לבחור והרבה בהצלחה בהמשך הדרך!

ד"ר רזי הופמן 23 ביוני 2015

ארצות הברית וספורטאים זו אבן בוחן שלא מתאימה למצב אצלנו. שם הכל מתרכז במכללות ובאוניברסיטאות שמוכנות לשלם המון כסף במלגות לספורטאים מצטיינים בכל תחום. הגלדיאטורים המודרניים (כדורסל, הוקי, בייסבול ופוטבול אמריקאי) מסיימים את הקולג' ומוצאים קבוצות בליגות השונות שמשלמות משכורות לאותם שחקנים לפי היכולת.. האתלטים שמתאמנים בענפים האולימפיים מסיימים את הלימודים בקולג אבל לפני שהם גומרים, הטובים שבהם מוצאים מנהל טוב שמחפש עבורם ספונסרים טובים שיממנו את המשך דרכם הספורטיבית וגם רווחים מפרסומות! פה בארץ כל עניין הספנסור לא מפותח מספיק ואולי זה סטארט אפ טוב לאנשי מכירות שילמדו למכור ספורטאים עם פוטנציאל לחברות ענק בארץ ובעולם.
גל פרידמן שקיבל מלגות מלאות ממשרד הספורט הרוויח גם הרבה מאד כסף מספונסרים שונים. חלקם מאד מוכרים..
כל ספורטאי על שיש לנו צריך איש מכירות שידע למי מהטייקונים בארץ ובעולם כדאי לפנות ואז יהיו פה יותר הצלחות ספורטיביות.

אח לפליאו 23 ביוני 2015

איתי אחלה כתבה,
הגיע הזמן שיתעדפו ענפי ספורט בצורה קצת אחרת. כדורגל למשל הוא ספורט שנוחל כישלונות בלי סוף כבר כמה עשרות שנים ונמאס לראות את כמות הכסף שנשפכת שם.

רובי ג 23 ביוני 2015

כתוב יפה מאוד ומעביר את המסר בצורה טובה.
באמת חבל שרק ספורט5 סיקרו את זה.
בהצלחה לנועד בהמשך דרכו בUFC!

אורי 23 ביוני 2015

אסור לשכוח שעל כל ענף ספורט שקרוב לליבך ואתה מתקשה להבין איך המדינה לא תומכת בו יש לא מעט ענפים אחרים שנמצאים באותה סירה וגם הם לא מתוגמלים וגם בהם הספורטאים מממנים את עצמם ולעיתים בעלות גבוהה בהרבה מלוחמי MMA (יחסית הציוד לא יקר…).
לפחות ה-MMA סוקר בערוץ הספורט גם עם לא מהסיבות הנכונות…ראית שם פעם סיקור של ניווט תחרותי? ריצת אולטרה? את נבחרת ישראל בראגבי הם אכן משדרים מדי פעם וגם על זה צריך לומר תודה.
צריך פשוט להבין שאנחנו מדינה עם דגש חזק מאד על חינוך (עם כל התלונות עדיין יש לנו אחוזי אקדמאים יפים) ופחות על ספורט, שאין מספיק הורים שדוחפים את ילדיהם לספורט כלשהו גם אם לא מדובר בכדורגל\כדורסל אז אין בסיס לספורט חובבני בארץ ולכן גם אין הרבה שעוברים לספורט החצי מקצועני ו\או המקצועני למעט מספר ענפי כדור.
שמדברים פה על ארה"ב אז לא צריך להסתכל בכלל על הספורט ברמת המכללות (שהוא גם ככה על גבול המקצועני כבר שנים) אלא ברמת בתי הספר היסודיים, לראות את כמות הילדים שנמצאים בליגות בענפי הכדור או משתתפים בתחרויות ריצה…שיהיה לנו בסיס כזה אז ההצלחות כמו של נועד יהיו נפוצות יותר ואולי יתפרסמו יותר ובסוף גם יהפכו להיות יותר מיינסטרים

ע' בעל הטיפ 23 ביוני 2015

תן לי בבקשה שמות 3 ארגונים בינ"ל של ריצות אולטרה וניווט ספורטיבי. השוואות ששוות התייחסות רק מכיוון שהן כ"כ הזויות.

ואחוז האקדמאיים הגבוה לא מעיד על כלום.
א. כי מרבית המוסדות בארץ מביכים ברמתם (יש קרוב ל-70 מוסדות שמעניקים תואר אקדמי).
ב. מוכח אמפירית בצורה עקבית שהשקעה בשנים הראשונות של התפתחות הילד מביאה ליכולות קוגניטיביות גבוהות יותר באופן מובהק.
אז למדוד זכאות לבגרות או תואר היא לא מדד לכלום. תקרא את דו"ח דוברת אם ברצונך להעמיק
ג. בבקשה אל תקרא לישראל עתירת חינוך

ניר 24 ביוני 2015

כן, אנחנו באמת מדינה של דבילים. לך תבדוק כמה חלקים בלפטופ שלך תוכננו בישראל על ידי אנשים שלמדו במוסדות המביכים ברמתם כאן.

איתי ליבוביץ 24 ביוני 2015

אני לא שוכח… אבל זה ענף הספורט שלי :)

אנדרה 23 ביוני 2015

נועד לא היה מרשים ולא הראה שיפור במיוחד מבחינת הכושר ופי כמה בגלל קטגוריית המשקל שבה הוא נלחם (הוא חותך מעט משקל) .
קרב סביר (-) לקרבות מקדימים …למרות שלדעתי רמת הקרב לא ברמה שנדרשת בארגון כמו הUFC .
נועד חייב להשתפר ומהר כי גם נצחון ביכולות שהציג בקרב הבא שלו יגרום לארגון לחתוך אותו …. וחבל במיוחד שהוא מתאמן באחד המכונים הטובים בעולם.

מאחל לו בהצלחה , איתי כתבה מעולה :)

לאוניד 23 ביוני 2015

עם כל הכבוד לנועד לפי דעתי בקרב עםניקיטה לא היה בנוקאות. ושופט אצר את הקרב ללא סיבה.

איתי ליבוביץ 24 ביוני 2015

יש לך לינק לקרב? נשמח לראות אותו

פנדה 23 ביוני 2015

אני רק שאלה שתיים שלוש:
מה זה "אליפות העולם לחגורות חומות"? ולמה לעצור שם? מה מיוחד כ"כ בחגורה חומה? למה שלא נעשה "אליפות העולם לחגורות צהובות" בג'ודו?
כספורטאי פעיל בתחום בחיים לא שמעתי על דבר כזה. אגב – ההתעסקות בדרגות ובחגורות ב-BJJ תמיד נראתה לי מוגזמת.

דבר שני: איך זה שענף הסמבו (ענף קרב רוסי) שלא היה קיים פה עד לפני שנתיים כבר הספיק להתאגד, להיות חלק מאיל"ת ולשלוח ספורטאים לחו"ל תחת דגל ישראל לתחרויות רשמיות?

דבר שלישי: אולי כל זה קשור לאיך ש-MMA ו-BJJ מתארגנים ברחבי העולם ביחס לענפי קרב אחרים? למשל בסמבו/ג'ודו/טאי-קואן-דו, יש נבחרות ותחרויות רשמיות, לעומת ענפים שמתנהלים יותר כמו שואוביז וחותמים חוזים אישיים עם ספורטאים/שואומנים. ואיזו תמיכה יש בשאר המדינות לספוראטי MMA? או למתאגרפים "מקצוענים" בניגוד לאולימפיים.

ובנוסף: עם כל הכבוד – זה כבר הפך ליותר שואוביז מאשר ספורט לגיטימי. יותר ויותר. כולל כל הפוזות והפרצופים למצלמה, כולל ה"מחמאות" של להט ליריב "בוא נעשה את זה שוב מתישהוא" וכל זה. נקודת המוצא של אומנויות לחימה היא כבוד ליריב. לא משהוא שקורה יותר מדי ב-MMA לאחרונה…

יהודה 23 ביוני 2015

בלי לזלזל בכלל אבל להט לא איזה סיפור הצלחה פסיכי…. כאילו הוא טוב ולכן הגיע לufc אבל אלא אם כן את הקרב הבאהוא מסים בנוקאאוט מטורף הוא לא ימשיך בufc

ת״אביבי 23 ביוני 2015

תשמע לדעתי אין כזה דבר ספורט ישראלי זה בדיחה, כמו התרבות והחינוך. אי אפשר להסתמך על המדינה אבל גם ללוחמים מכל העולם זה ככה, שלא תחשוב שבברזיל, יפן, קוריאה או אירופה מממנים ספורטאים מטעם המדינות, זה לא נכון. גם כאן, צריך לשמוח על הנצחון ועל כך שראינו את הדגל אבל תכלס הכל תלוי בו, הוא יהיה טוב יהיו לו ספונסרים על המכנס, חולצה, כובע או פוסטר. תהיה בטוח שזה מה שיחליף את הדגל על המכנס. בנוסף, mma ובכלל ufc זה לא מיינסטרים כך שה״מימון״ האולימפי לא ניתן לספורט הזה, זה לא טניס, כדורגל, כדורסל, קט רגל וכו׳… גם באולמפיאדה זה לא קיים למרות שזה הגלדיאטורים של האלף הנוכחי… חוצמזה אחלה כתבה

רומן 24 ביוני 2015

יש ענף ספורט בארץ, שמתנהל בצורה מקצועית, עם בסיס רחב לפירמידה, מפתח ילדים ומביא ומביא הישגים.
זה הג'ודו.
לא הכל חרא פה..

איתי ליבוביץ 24 ביוני 2015

נכון. אך גם שם יש בעיות תקצוב.
לא נותנים לספורטאים מה שהיית חושב שספורטאי צריך.

תום 24 ביוני 2015

לא כל ענפי הספורט נוצרו שווים ולא לכל אחד מהם מגיע תקצוב מהמדינה. לא צריך לרתום הישג של אינדיבידואל נחוש כדי לערור תמיכה בענף ספורט שבקושי מעורר עניין בארץ.

איתי ליבוביץ 24 ביוני 2015

אני מסכים.
אבל לפרגן זו התחלה טובה. מעמד והישג כזה (בכל זאת הישראלי היחיד בליגה הבכירה בעולם עם שני ניצחונות) ראויים היו להופיע בכל כלי תקשורת.. גם אם בחצי דקה בסוף מהדורה.

בארץ יש המון כישרון שמביא הישגים גם ללא תמיכה. רובם המוחלט של המתחרים הישראלים חוזר עם מדליה כמעט בכל תחרות ג'יו ג'יטסו ברזילאי.
אני לא אומר להשקיע על עיוור… חכה. תחוש את השטח. כמה מועדונים קיימים? (עשרות) כמה תלמידים? (אלפים) כמה מתחרים? (מאות) כמה הישגים? (עשרות).
הסצנה כבר קיימת וההישגים מגיעים. אולי זה הזמן להתחיל סוג של תקצוב? כסף קיים ורק צריך לדעת לנתב אותו

נועד בלהט לנצח. 24 ביוני 2015

אז איך עושים שענף זה יחשב כענף ספורט ישראלי,?איך מקדמים את זה?מה צריך לעשות כדי שיהיה ענף ספורט מוכר?

איתי ליבוביץ 24 ביוני 2015

מדובר בהליכים בירוקרטיים ופוליטים (אז מן הסתם גם עיסקיים) שלאו דווקא מתיישבים יחדיו.

אם משרד הספורט ירצה לעשות את זה הוא יצטרך לחשוב קצת מחוץ לקופסה. אלו ענפים חדשים בישראל בפרט ובמערב בכלל ואני מניח שיקחו עוד שנים עד שתיווצר תשתית ותרבות ארגונית נפרדת. לא לשלב ג'יו ג'יטסו ברזילאי עם הג'יו ג'יטסו היפני, הג'ודו או האהבקות. לא לשלב את ה-MMA עם האגרוף התאילנדי, קיקבוקס או קראטה.

אלו ענפים נפרדים שצריכים לקבל יחס נפרד. אולי זה יקרה ואולי לא

רומן 24 ביוני 2015

הוא היה ספורטאי(ג'ודוקא) והחליט לפרוש מספורט ולעשות לביתו.
מה לדבר האלים והאכזרי הזה ולספורט?
מה לנו ולזה.
יפה עושה התקשורת שלא מדבר על זה, ובטח ובטח שיפה עושה המדינה שלא ממנת את זה.
זה אכזרי ולא חינוכי.
אנחנו מעצמת ג'ודו, בואו נמשיך בכיוון המבורך הזה.

איתי ליבוביץ 24 ביוני 2015

אז איגרוף, איגרוף תאילנדי, קראטה מגע מלא, K1 לא? יש שם דם ואנשים שמאבדים הכרה….
האבקות וג'ודו כן?

מה אלים ואכזרי? הדם?

אנחנו מעצמת ג'ודו, בואו נמשיך בכיוון המבורך הזה.
אה כן… וגם בלי השקעה בכלל נהיינו טובים מאד גם בענף הזה ואנחנו מייצגים את ישראל (בעיני עצמנו). נחש מה? דגל ישראל נמצא על פודיומים של ג'יו ג'יטסו ובזירות MMA יותר מכל ענף אחר שלנו. אז…. נתחיל בכיוון מבורך נוסף?

ישי 24 ביוני 2015

האבקות וג'ודו הם מקצוע די בטוח עם מעט מאוד אלימות. המטרה היא להפיל ולרתק (בג'ודו יש גם בריחים וחניקות זה יותר אלים).
דברים אחרים שאמרת באמת דומים.
אבל יש כאן שאלה עקרונית של גבולות. האם תסכים לראות גם קרב ללא חוקים לגמרי (כמו שה-MMA התחיל)?

איתי ליבוביץ 25 ביוני 2015

מדוע אתה אומר שאלו ענפים דיי בטוחים? ומה לא בטוח בעינייך?
מהי אלימות בעינייך? אגרוף לפרצוף עם כפפה היא אלימות אבל לזרוק מישהו על הראש בכל הכוח זה לא אלימות?
בעיטה לרגל היא אלימות אבל לזרוק מישהו מעבר לכתף ולהטיח אותו בכל הכוח זה לא אלימות?

כאקט "אלים" הטלות, זריקות וטריקות הן אקט אלים בהרבה מחניקות ובריחים מכיוון שבאחרונים יש לך שליטה על עוצמת הבריח והחניקה
ואתה ממשיך עד שהיריב נכנע. בהטלות, זריקות וטריקות אתה בדרך כלל משקיע 150% כדי לבצע את הטכניקה במהירות ובעוצמה המקסימלית. ה"אלימות" גבוהה בהרבה וכן הנזק הפוטנציאלי.

אם אתה מתייחס לדם אז זוהי רק קוסמטיקה ולא פציעה אמיתית. ברגע שיש חתך יורד דם.
תפור את החתך והכל בסדר.
לעומת זאת, הנה רשימה חלקית של פציעות נפוצות בג'ודו ובהאבקות (כתוצאה מאימונים ותחרויות):
גב – בלט דיסק, פריצת דיסק, דלקות
ברכיים – קרעים בגידים, קרעים ברצועות, קרעים בסחוס, קרעים במיניסקוס, פריקות, נזקים לפיקה, דלקות
כתפיים – פריקות, קרעים ברצועות, קרעים בשרירים, דלקות.
ראש – פציעות צוואר, זעזועי מוח.
ידיים – שברים
רגליים – שברים

גם כשה-MMA התחיל זה לא מדוייק שלא היו חוקים בכלל אבל כן היו פחות חוקים מהיום.
היום מדובר בספורט בשל עם סט חוקים מאד ברורים ונוקשים ככה שהשאלה העקרונית אינה רלוונטית.
יש המווון גבולות ואחת ההשלכות היא שמדובר באחד מענפי הספורט הבטוחים ביותר.
בפוטבול, ראגבי, איגרוף ואפילו בספורט מוטורי יש הרבה יותר פציעות והרבההההה יותר מקרי מוות.
מאז שענף ה-MMA קיבל תאוצה במערב (כ-22 שנים) נרשמו רק 4 מקרי מוות כתוצאה ממשהו שקרה בזירה.
אם זה נשמע לך הרבה אז מה דעתך על זה:
מחקר של איגוד המנתחים הנוירולוגים האמריקני שם את אחוז הפונים לבית החולים כתוצאה מפגיעות ספורט ב-21% מסך הפניות של שנת 2009.
רוכבי אופנים? 85,389 פגיעות ראש
שחקני פוטבול? 46,948 פגיעות ראש
בייסבול וסופטבול? 34,692 פגיעות ראש
כדורגל? 24,184 פגיעות ראש
הובלת עידוד? 5,667 פגיעות ראש

עכשיו הגענו לנקודה המעניינת. כמה מקרי מוות היו ב-MMA לעומת ענפים אחרים?
בפוטבול אמריקני נרשמו 112 מקרי מוות משנת 1889 או 0.8 מקרי מוות בשנה.
95 רוכבי אופניים מתו במהלך מרוצי משנת 1894 או 0.78 מקרי מוות בשנה.
בשלל ענפי הספורט המוטורי הימי מצאו את מותם 86 ספורטאים משנת 1930 או מקרה מוות אחד בשנה.
במרוצי מכוניות מתו משנת 1900 554(!) נהגים או 4.8 מקרי מוות בשנה.
והנה אנחנו מגיעים לאח הבכור של ה-MMA…האגרוף… בין השנים 1890-2007 מתו בזירה או בסיבוכים שלאחר הקרב כתוצאה מפציעות שנגרמו בזירה לא פחות מ-923(!!!) מתאגרפים או 7.8 מקרי מוות בשנה!

ב-MMA כאמור 4 ב-22 שנים או 0.18 בשנה

אז היכן האלימות? היכן הנזק? והיכן הגבולות?

ישי 25 ביוני 2015

אני אישית הייתי מפסיק לממן עוד ענפי ספורט מסוכנים. הייתי גם מתנה מימון בזה שלא ישחקו את השחקנים ויהפכו אותם לנכים כשהם יתחילו קצת להזדקן.
בג'ודו והאבקות לא מטילים על הראש אלא על הגב. נראה לי ברור שהטלה היא הרבה פחות אלימה מאגרוף או בעיטה. אני לא אומר שאני נגד MMA, אלא שזה צריך שיקול דעת.
אגב, לסטטיסטיקה שלך צריך להכניס את כמות האירועים באיזשהו אופן. כלומר אם יש הרבה יותר תחרויות רכיבה עם הרבה יותר רוכבים, טבעי שיהיו גם יותר אסונות. אין לי מושג אם השיקול הזה יהיה טוב או רע ל-MMA, אבל בתור מי שאין לו משהו אישי בעניין (כמו שיש לך) חושב שבהחלט צריך לשקול. וכן, צריך לשקול גם ענפי ספרוט אחרים.

איתי ליבוביץ 25 ביוני 2015

שוב, מה הם ענפי ספורט מסוכנים? בכדורסל יש יותר פציעות וחמורות יותר מאשר בג'יו ג'יטסו ברזילאי וב-MMA.
שחקני טניס, כדורסל, כדורגל ועוד מגיעים לגיל 40+ מפורקים. למען הדיוק כל ספורטאי מקצועי מסיים את הקריירה שלו עם פציעות
לכל החיים.
ספורט זה בריא. ספורט הישגי זה ממש ממש ממש לא בריא.

בג'ודו מטילים ומי שמוטל לא רוצה ליפול על הגב ולכן הוא מתעוות ומתפתל באוויר כדי לא לנחות על הגב. ראש, צוואר, כתף, חזה.. הכל כשר כל עוד לא ליפול על הגב.
בהאבקות הסופלקסים למיניהם גורמים למוטל לנחות על הראש, הצוואר, הכתפיים וכו.

מראה עיניים יכול להטעות. אתה רואה דם ומפרש אלימות. אתה רואה שני אנשים בחלוק שמפילים אחד את השני ואתה אומר "זה מזרון.. זה לא כואב". שמע לי… זה כואב מאד. ספורטאים שמתחרים בג'ודו נפצעים כל הזמן ופציעות אורטופדיות שמצריכות ניתוחים ולא קוסמטיות שמצריכות תפרים.
כמי שמתעסק בזה שנים, ואף עובד עם נבחרת הקדטים בג'ודו האמן לי… הנזק הפוטנציאלי של הטלה עולה בהרבה על הנזק מאגרוף או בעיטה.

לגבי הסטטיסטיקה, בשנת 2015, בארגון ה-UFC בלבד מתקיימים 43 אירועים שבכל אירוע בין 10 ל-12 קרבות (20-24 לוחמים נלחמים באירוע). בוא נהיה שמרנים ונאמר 10. זה אומר שבארגון אחד בלבד מתקיימים כ-430 קרבות בשנה. יש כ-3-4 ארגונים גדולים בעולם ועוד עשרות רבות של ארגונים בינוניים וקטנים בעולם. בניחוש גס מאד מתקיימים בשנה כ-2000 קרבות בשנה ועם נזק פוטנציאלי לשני הלוחמים מדובר בכ-4000 סכנות לפציעה בשנה.

ישי 25 ביוני 2015

כבר אמרתי שאני לא נגד MMA, אלא רק אומר שצריך לשקול כל דבר. מבחינתי יש 2 דברים:
א. מסוכנות. זה עניין אמפירי. באמת שאין לי מושג, אבל ברור שבכדורסל יש יותר פציעות פשוט כי יש הרבה יותר כדורסל בעולם.
ב. אלימות. כאן זו כבר שאלה טובה איך מגדירים מה אלים או מה אלים יותר. נראה לי שכל העולם מסכים שסטרייקינג זה יותר אלים מגראפלינג. לדעתי, גם ככל שיש חוקים זה נהיה פחות אלים. באגרוף (אוךימפי) נותנים מכות מסוימות במקום מסוים. היאבקות חופשית לגמרי (מה שה-MMA בא ממנו) זה לגמרי אלים כי שם המטרה היא פשוט 'להרוג' את היריב. האם קראטה פחות אלים מ-MMA? בכלל לא בטוח. ממעט הקרבות שראיתי, אני מודה ש-MMA לא נראה לי כל כך נורא (כנראה שמה שהיה פעם כן היה נראה לי נורא).

איתי ליבוביץ 25 ביוני 2015

תיקון קל – ה-MMA לא הגיע מהאבקות אלא מהג'יו ג'יטסו הברזילאי.

לא בהאבקות ולא בג'יו ג'יטסו מנסים להרוג את היריב.
בהאבקות מנסים להטיל או לרתק (כמו בג'ודו) ו בג'יו ג'יטסו מנסים להכניע את היריב. אין בזה מכות

ניר 24 ביוני 2015

תכלס אם MMA היה הופך לספורט אולימפי התקציבים שלו היו עולים משמעותית, בישראל ובכל מדינה אחרת שחושבת שיש לה סכוי להצליח בו. זה העולם.

רומן 25 ביוני 2015

שמע, במקרה הג'ודו יקר לליבי, פרשתי רק בגיל 17 כשהיה צריך להחליט או שפורשים או שהולכים לפנימיה ונהים מקצוענים.
בהאבקות אני פחות מבין. ג'ודו זה נטו ספורט , זה לא אלים ולא כואב, מי שיותר חכם/מהיר/חזק/טכני מנצח. זה לא כואב ולא משפיל, אין לזה שום קשר למכות.
ואפילו בתור מי שהיה פעם ג'ודוקא אני לא מסוגל לראות את הדברים האלה, שני אנשים שבאים לפוצץ אחד את השני במכות רצח, לא משנה איך תהפוך את זה, זה זוועה, וכל מה שקורה עכשיו עם הפופולריות של הmma זה עוד יותר זוועה, ילדים לא צריכים להחשף לזה, זה מגעיל ומחריד.

יותם 24 ביוני 2015

לספורט בארץ יש 2 מטרות עיקריות
1. הישגים בענפים אולימפיים – וגם כאן מוגדרים מספר מקצועות שמקבלים את רוב המימון.
2. לגרום לכמה שיותר בני נוער וילדים כבר מהגילאים הנמוכים להשתתף בפעילויות ספורטיביות. כאשר מן הסתם ענפי הספורט היותר עממיים מושכים את רוב האנשים וגם אותם מגדילים (יותר כסף מגיע לכדורסל ולכדורגל כי יש ביקוש של ילדים ונוער שרוצים להגיע אליהם).

בנוסף לכל אלו פועלים כל מיני פרויקטים לאיתור ילדים בכיתות ה-ו למקצועות רלוונטיים.

וזה למה גיגטסו, mma, ברידג, שחמט קראטה לא מקבלים מימון בסכומי עתק (חלקם כן מקבלים מימון חלק).

אלכס 24 ביוני 2015

+1

איתי ליבוביץ 24 ביוני 2015

זה לא. אבל ג'ודו כן.
אז יהיה נחמד להזרים עוד קצת מהכסף הזה כדי שילדים יתחילו להתאמן בג'יו ג'יטסו ברזילאי ו\או אגרוף תאילנדי (למשל) בדיוק כמו שכולם היו בחוג קארטה וג'ודו בשלב זה או אחר בילדותם.

בניגוד לענפי ספורט רבים, משום מה בענפים האלה יש לנו את זה ואנחנו יכולים לייצר ספורטאי עילית ואלופים. אלה בתורם מהווים מודל לחיקוי והילד שצריך לבחור חוג יתלבט בין הג'ודו של אריק זאבי, הכדורסל של עמרי כספי, הג'יו ג'יטסו הברזילאי של…. בוששה/מרסלו גרסייה/ראפה מנדז או ה-MMA של נועד להט (ואולי קיריל מדבדוסקי בעתיד).

כשיש לאף לשאוף מגיעים גבוה… רק צריך כסף.

מיכאל בןניעקב 25 ביוני 2015

כתוב טוב. אינשאללה יגיעו תקציבים. גם לברזיליאן ג׳יו ג׳יטסו, דיינו.

מדי ליסבונה 29 ביוני 2015

קראתי והסכמתי עם הרבה מהכתוב,הבעיה שלנו שלמרות המקום בו אנו חיים הספורט הזה נתפס אצלנו כאלימות מיותרת ולא כמו שהוא- ספורט לכול דבר,וקל לנו ללכת אחרי הזרם במקום להתמקד בענפים שטובים לנו מבחינה היסטורית: ג׳ודו,אגרוף,האבקות,גיאוגיטסו ברזילאי הם רק חלק מהמקומות בהם אנו עושים חייל יחסית להשקעה מינימלית עד אפסית,הגיע הזמן פחות לדבר על כדורגל ולהפסיק עם רגשי הנחיתות המיותרים שלנו מול עמים אחרים ולהתמקד בדברים הללו..ויפה שעה אחת קודם.

אתם צריכים להבין שמה שלא באולימפיאדה נמצא בנקודת התחלה ציבורית נמוכה הרבה יותר. חניאל קורן 22 בספטמבר 2015

הדבר שהכי יכול לעזור לקדם mma וכל ספורט אחר זה שהוא ייכלל במשחקים האולימפיים. כל מי שרוצה שיתייחסו לספורט מסוים עם הרבה יותר כבוד ותשומת לב – צריך לפעול בכל כוחו שהספורט הזה יהיה במשחקים האולימפיים.

Comments closed