לא מוותר – ארז טיקולסקר

ג'ימי טורק עושה את המעשה הכי נכון ואמיץ שנעשה אי פעם בסוגיית הגזענות שכולנו מאוד נהנים לקשקש עליה בשיחות סלון

maxresdefault

את ג'ימי טורק, מכיוון שאני סוגר חמישים, עוד זכיתי לראות משחק. לא אהדתי הפועל, אבל תמיד אהבתי את ג'ימי. שחקן ערבי ראשון בנבחרת. שחקן שלא מוותר על כלום. כדור. תאקל. גובה. קרקע. כלום. גם לגזענים, שהרימו ראש כבר אז, הוא לא ויתר.

אני לא זוכר אותו משחק גרוע. זו בטח הנוסטלגיה. הרי אין שחקן שלא שיחק פעם גרוע. אבל אני כן זוכר, שבכל פעם שאיזה אדיוט היה מקלל אותו על רקע מוצא, הוא היה משחק אפילו יותר טוב.

באופן אישי הכרתי את ג'ימי לפני משהו כמו עשרים וחמש שנה. אצל חבר משותף. הוא הביא איזה דג ענק ובישל אותו בתנור. לא יודע איזה סוג. עשרים וחמש שנה, לך תזכור. אני כן זוכר שהוא היה מפחיד. גם כשנח, מבושל, בתבנית, עוד היה מפחיד. היה לו מבט של "תדאג שג'ימי יהיה בצד שלך". אז אני בצד שלו. לא בגלל שאני דג. בגלל שהוא אחלה בן אדם ואני גאה להיות עורך הדין שמייצג אותו.

בית"ר ירושלים, שאותה כן אהדתי, עד 2005, והפסקתי בגלל הגזענות, היא הנושא. אני ואתי עו"ד טל עפרוני ממשרדי, רק נתנו לאישיות הגדולה הזו, למבקיע ממאתיים דונם הזה, ללוחם חסר הפשרות, את העזרה המשפטית. את הטיעונים שיבינו גם בהתאחדות. ואם היא לא תבין, אז אופ"א ופיפ"א יסבירו לה. שלושים יום נתנו לאחראית על נושא הגזענות בכדורגל הישראלי למסור לנו פתרון לבעיה ששמה בית"ר ירושלים. לשחרר אותה מאחיזת לה-פמיליה. לא תפתור? לא תשחרר? אנחנו, באנגלית, אצל החברים מאירופה. שם אין "בית"ר ירושלים חשובה לליגה". שם אין "זו לא אותה ליגה בלי הקהל הססגוני של בית"ר" וגם לא "כשיבוא מישהו שמתאים מקצועית, אז נקח אותו". לא. כי אם ארבעים שנה לא הגיע "מישהו שמתאים מקצועית" מתוך אוכלוסיה שהיא כחמישית מאזרחי המדינה ויותר משליש בירושלים, הבעיה אינה ב"מישהו".

אז הנה המכתבים ששלחנו. וכן, אנחנו רציניים.

מכתב אחד

מכתב שני

 

 

זמן המשידה - איתי ליבוביץ'
לא מספיק להיוולד מסי - ד"ר שלומית גיא

תגובות

 • ערן

  הקישורים שבורים, לא מובילים לכלום.

 • איתי

  הלינק למכתבים לא עובד

 • LEONIDAS

  עורך דין נכבד .

  האם באמת התכוונת לפרסם את המייל והמספר הנייד של ג'ימי ?!?
  או שמא זה ט.ל.ח.

  • ארז טיקולסקר

   תוקן - תודה על ההערה.

 • אורי

  טורק זה זה שמפרשן בטלויזיה בלי לדעת את השפה בה הוא מפרשן?

  • LEONIDAS

   בטח התכוונת לכתוב -טורק הוא זה שמפרשן בטלוויזיה ,מבלי להכיר את השפה בה הוא מפרשן ...העיקר שאתה "יודע".

   • אורי

    אני בטוח שהוא מכיר את השפה העברית...

    • בני תבורי

     ונניח ששפתו עילגת, מה ההתייחסות שלך לתוכן הדברים?

    • בני תבורי

     ונניח ששפתו עילגת, מה ההתייחסות שלך לתוכן הדברים?

     • איתמר

      העברית של טורק הרבה יותר עשירה ומוקפדת מהעברית של ברקוביץ, נימני, זוהר.

      • עומר ה

       +100

 • וייצמן יער

  כל הכבוד על הפעולה האמיצה, אני מקווה שג'ימי טורק ואתם מוכנים לכל גלי הרפש והאלימות המילולית והפיזית שהימין עומד לשפוך לכם על הראש. כבר שנים שההתעלמות מהגזענות של בית"ר יצאה מפלצת, קבוצה שאוהדים שלה מחזיקים אותה בת-ערובה. אם בשנות השבעים והשמונים בית"ר הייתה מצרפת ערבים לסגל כל החיבור המשונה לכהנא חי לא היה מתרחש, והאידאולוגיה הפוליטית של ז'בוטינסקי שדיבר על הדר וכבוד לאומי לא הייתה הופכת לתורת הגזע של המועדון שטהור לעד. והרי במוקדם או במאוחר זה מוכרח לקרות, שילוב של ערבים בסגל, ואוהדי בית"ר בדיוק כמו רוב אוהדי הכדורגל הימנים במדינה יגלו שאפשר לנתק בין הדעה הפרטית שלך לפתרון הסכסוך ובין האהדה לשחקן שלובש את החולצה עם הסמל בלי קשר למוצא האתני שלו.

  • ארז טיקולסקר

   תודה. נקווה שהפעם הזו יזוז משהו.

   • אהד

    - "אני מקווה שג'ימי טורק ואתם מוכנים לכל גלי הרפש והאלימות המילולית והפיזית שהימין עומד לשפוך לכם על הראש".. לבהמות אין ידיים, ככה שיהיה קשה לנו לשפוך עליהם משהו..

    • בלאנקו

     למה להיתמם?
     הרי כל מי שהלך נגד לה פמיליה חטף ובגדול וזו הכוונה.
     אני מניח שזה מצביע על מצב מאוד מעוות וגרוע, אבל אני קראתי את הטקסט של ארז ובאמת הרגשתי כמו שאני קורא טקסט של מישהו שכותב נגד המוסלמים באירופה ומודע לזה שבשם האמת שלו הוא הולך לסבול איומים/קללות ועוד שלל מרעין בישין.

     לא הייתה בדברים כוונה להשמיץ את הימין בכללותו (למיטב הבנתי).

     • וייצמן יער

      את המילה בהמות לא כתבתי, זה אתה השלמת. לה פמיליה אינם בהמות, הם בני אדם עם נפש ומצפון ואמהות שאוהבות אותם ואחיות שודאגות להם, ובכל זאת הם בוחרים פעם אחר פעם לעשות רע. וארז טיקולסקר עומד לחטוף, וג'ימי טורק עומד לחטוף, בדיוק כמו שחטפו כל מי שהעזו לעמוד מול הלה פמיליה עד עכשיו. תן לי לקחת הימור נועז, ולשים את הכסף שכל הקללות והיריקות והאבנים ומה שזה לא יהיה שיבוא אחר כך לא יגיעו מחוגי נוער מר"ץ. אני משער שאתה יודע את זה, אבל נוקט את הטקטיקה הרגילה- עלאק להיעלב עד עמקי נשמתך, ואז להאשים את מי שתוקף אותך בזה שהוא מתנשא ונאור ויפה נפש וכו' וכו', והנה המצפון שלך נקי וטפחת לעצמך על השכם ועכשיו אפשר להמשיך עם העסקים כרגיל.

      • אהד

       אתה חושב ש"הימין" (A.K.A הרוב בעם) הולך לשפוך טונות של אלימות על טורק? אתה לא יודע להבחין בין מיעוט גזעני והזוי לבין רוב הציבור במדינה? או שאתה סתם אוהב לעשות הכללות דביליות כתחביב?
       למה לקחת כל דבר ללב?

  • מנחם כהן

   אין אפשרות להכנס למכתבים.
   עד כמה שזכור לי( וזכור לי) הגול של טורק לא הובקע מקו מחצית המגרש.
   אבל לעומתו הבקיע הצנטרפור של הפועל חולון בתחילת שנות ה60-דוד סגס, שער בדיוק מקו האמצע.
   עם שריקת הפתיחה למשחק הפועל חולון נגד הפועל באר שבע נגע מישהו משחקני חולון בכדור ודוד סגס שלח טיל אל מתחת משקוף שערו של השוער משה מלאך

  • Srtest

   האם אוהדי הפועל לא סילקו את אלי טביב מהמועדון? בטח לא הבעלים/איש ההנעלה הכי גרוע שהיה בהפועל. כמה ערבים ישנם בשדרת הניהול של הפועל? כמה מנהיגי אוהדים? כמה בשכבת האימון? האם הפועל יכולה להפוך לקבוצה שברובה נשלטת על ידי אנשים שהגיעו משכונות, פריפריה וכו'?

   • אדם בן דוד

    וואליד באדיר עוזר מאמן
    גם וואליד וגם ג'ימי היו הקפטנים
    במסגרת מפעלות החינוך משחקים אלפי ילדים ערבים
    יש בהפועל הרבה מאוד בעיות- גזענות אינה אחת מהן

    • Srtest - ארטסט

     תשמע, בורות וגזענות הם שכנים. הכי כייף להתכנס לך עם האנשים שדומים לך.

     • אלכס

      על ראש הגנב?

 • רועי מ

  יפה מאוד

 • חיים הצהוב

  למרות שאני צהוב יש לי הרבה כבוד לג'ימי ואני מאוד מעריך אותו כאדם וכשחקן אבל לא בתור פרשן, פרשן מהגרועים שיש בטלויזיה, הפרשנות שלו היא גיבוב של שטויות, אף פעם לא מקצועית ותמיד מלאה באינטרסים.
  הייתי מאוד שמח אם היה מתמקד בחינוך נוער ולא יפרשן יותר בחיים.(הטעויות בשפה ממש לא מפריעות לי)

  • בני תבורי

   חיים,
   הבנאדם עושה מעשה אמיץ ונכון, תפרגן לו או תתנגד למהלך, אבל מה הקשר ליכולותיו כפרשן?

   • חיים הצהוב

    כמו שאמרתי אני מאוד מעריך אותו ואת מה שהוא עושה, הייתי מעדיף שהיה עוסק בזה ולא מפרשן כי הוא פרשן גרוע שמרגיז אותי כבר יותר מעשור.
    אני זוכר עונה שמכבי היו די גרועים והוא היה הפרשן הקבוע של מכבי. אין כמו להעביר עונה שהפרשן בטלויזיה שמח לאיד על כל מהלך של הקבוצה שלך.
    הוא בן אדם אמיתי שלא מתחנף ולא שומר דברים בבטן, יכול להיות אחלה פעיל חברתי ומנהיג אמיתי אבל פרשן בלתי נסבל

    • אלעד ב.א.

     תגיד...אתה אמיתי?

     מישהו דיבר על טורק כפרשן? זה לא הנושא פה.
     תתייחס (או שלא) לנושא!

     כשיעלה טור על ג'ימי טורק כפרשן, תכתוב את התגובות האלה.
     בינתיים, גזור ושמור בצד.

 • דודי קופל

  איןלי שום כבוד למי שמאיים בפניה למוסדות בינלאומיים.
  באותו רגע אין לי עוד טעם בהבעת עמדה על תוכן עמדתו, שכן מדובר במי שמודיע אני משחק במגרש שלך רק אם התוצאה תהיה לרוחי. אם אני אפסיד - אלך למגרשים אחרים [ואני לא מתייחס בכלל לגיחוך בעצם ההסתמכות על ההחלטה שהתקבלה לאחרונה באירוע המגוחך של רג'וב ובלאטר).

  • אהד

   +1

  • Amir A

   בלי שום קשר לדעתי על הסיפור הנוכחי, הטענה שלך היא בדיוק אותה הטענה שמושמעת לדוגמא בחוגים חרדיים או בקיבוצים כשהם מדברים על הצורך "לסגור סיפורים בבית". וכך מקרים של תקיפות מיניות וניצול ילדים לא הגיעו לחקירה משטרתית.

   • צור שפי

    + 1000

  • גל ד

   אם התוצאה היא גזענות ממוסדת (וזה מה שיש בבית"ר), אין שום סיבה להשלים איתה. ולא משנה באיזה מגרש.

  • דיזידין

   הקבוצות פונות למוסדות הבינלאומיים כל שני וחמישי.
   בשביל זה בין היתר המוסדות קיימים.
   כל הפניות האלה - נניח לבית הדין הבינלאומי של פיפ"א - עוברות חלק,
   אבל חס וחלילה שיתלוננו שהגזענים גזענים.

   • אהד

    כן.. הן פונות למוסדות בוררות בינ"ל. אתה יודע, כדי לקבוע תג מחיר של שחקן.. לא כדי לערב צבועים ו/או אנטישמים בסוגיה פוליטית ישראלית.
    אתה יודע, רק אתמול התבשרנו שמי שיעמוד בראשות הוועדה שתחקור את ישראל על פי דרישת הפלסטינים הוא פרו ערפאת.

    • Amir A

     למה אתה מגדיר את הסוגיה האמורה כסוגיה פוליטית ישראלית?

    • בלייק

     מילא לא לערב צבועים ואנטישמים, אפשר גם לטעון טיעונים שהגזענות נגד יהודים בליגות במדינות מוסלמיות (יש כמה חריגות) היא עובדה קיימת, אבל ממתי גזענות זאת סוגיה פוליטית ישראלית?

     • אהד

      כי כל דבר פוליטי, כולל גזענות. גם כשהאו"ם מגנה את ישראל על הרג חפים מפשע זה עניין פוליטי לצערי (פוליטיקה של מדינות) ולא תוצאה של התגלות מוסרית. ודי מוזר לי "להסביר" לכם את זה. אתם, אני מניח, יודעים ששום דבר לא מנותק מהקשר.
      בכל מקרה, עו"ד שמגיש עתירה לבית דין שידוע בחוסר החיבה שלו לישראל, שבועות ספורים לאחר שישראל הייתה תחת איום מאותו גוף (צבוע), לא יודע - יהיו כוונותיו אשר יהיו - מה תהיינה ההשלכות על עתירה שכזו והאם הוא יוכל לעצור את זה.
      ועם כמה שאני חושב שלה פמיליה הם נוראים ושביתר רקובה, לא הייתי רוצה לראות את ישראל ואת הליגה הישראלית מאבדת נקודות או נענשת. כי העונש עלול שלא להיות תואם לעבירה.
      ואגב, לאיים בעתירה בינ"ל כשנמצא אצלנו גוף שהוכיח את עצמו כמו בג"צ זה בכלל מוזר. מדובר במאבק מוצדק (על אף חוסר חיבתי לטורק), לא? אז אם בהתאחדות לא יעזרו, נסה קודם את נאור וג'ובראן.

      • Amir A

       אם כל דבר הוא פוליטי אז אין להם אפשרות לפנות למוסדות בינלאומיים אלא רק על דברים שהם פוליטיים, לא? (-:
       ועכשיו ברצינות. התאחדות הכדורגל בישראל בחרה להיות חלק מפיפ"א, וככזו יש עליה כמה כללים. לדוגמא, איסור על התערבות פוליטית מקומית, וידוע שמדינות בהן יש התערבות פוליטית בהתאחדויות הכדורגל מסתכנות בהרחקה מפעילויות פיפ"א.
       בית"ר לא יכולה מצד אחד לבקש להיות חברה בפיפ"א ומצד שני להתנגד לאפשרות שגופי שיפוט של פיפ"א ישפטו אותה. יש לקבוצה בעיה עם זה? בבקשה, שתתכבד לעזוב את פיפ"א ואז היא לא תהיה תחת הסמכות השיפוטית שלה.

      • אהד

       הכל פוליטי זה בוודאי. השאלה היא עד כמה ומה האפשרות שמישהו ינצל את זה לרעה.
       והטיעון שלך לגבי ביתר נשמע נחמד כי אנחנו יודעים שהיא רקובה. מה היה קורה לו היה מדובר בהפועל קצרין שהיו מגישים כנגדה תלונה (מפני שהיא בשטח "כבוש") אצל גוף שיפוטי אנטי ישראלי? גם היית מציע לה לפרוש? ולשחק איפה בדיוק?
       אני לא בא להגן על ביתר, פשוט נמאס לי שגורמים שונים משחירים את פני המדינה. גם לפי תשובתו של עוה"ד, ניכר כי מלכתחילה הוא היה מבקש לפנות לפורום בינ"ל, וזה במדינה בה ישנם גורמים מוסמכים ואמינים שמסוגלים לעזור לו. לא שמעתי על יהודים הולנדים שפנו לפיפא בתלונה על הניאו-נאצים ההולנדים ובאלוטלי לא יפנה לפיפא כדי שתרחיק את נבחרת איטליה בגלל מה שהוא עובר שם מצד האיטלקים. מעניין מה היו עושים להם.. רק בארץ הבון טון הוא לדלג על הניסיון לשכנע את הציבור או לפנות לגורמים מקומיים ולפנות ישירות לגורמים חיצוניים.
       אז כביכול הפנייה היא לא נגד המדינה אלא נגד ביתר, אלא שאפשר לנחש שמי שייפגע מזה בסוף יהיה (גם ואולי בעיקר) ההתאחדות וחובבי הכדורגל.

      • Amir A

       מה זאת אומרת "לדלג על הנסיון לשכנע את הציבור"? לא בטוח שקורנפיין יסכים איתך שהיה נסיון לדלג על הציבור. אבל תיכף יבוא אלפסי והוא יוכל להרחיב בנושא יותר.

      • אהד

       אז שינסו עוד.. עוד שיעתרו לבגצ. או שיתמכו במיזם של אלפסי. אבל שוב, לפנות לחברה צבועים ואנטישמיים זה אף פעם לא טוב.

      • ארז טיקולסקר

       40 שנה, נעשה הנחה - 20 שנה, מנסים "לשכנע את הציבור". 20 שנה, נעשה הנחה, 10 שנים, מנסים להתמודד עם הבעיה באמצעות הגורמים בארץ. כל כך הרבה זמן, ושחקן ערבי בבית"ר - אין. גם בפעם הזו הפניה היא, קודם כל, אל הגורמים בארץ. אנחנו באמת מקווים שהם יתנו פתרון. אבל, פתרון. לא מלים. לא ראיון של דראפיץ לערוץ הספורט כאשר כולם יודעים שיש פניה תלויה ועומדת ומתנסחים בהתאם. מעשים. לא מלים. מלים כבר היו כאן יותר מדי זמן. והאמן לי - אם הרשויות בארץ יתנו פתרון אמיתי, מבוסס, אמין, אכיף, שגם ימומש, לא יהיה מאושר ממני. במקרה כזה אסע לשוויץ לטייל.

      • אהד

       זה פשוט לא נכון. ויקטור פאצ'ה היה השחקן המוסלמי האחרון ששיחק בביתר בלי בעיות. זה היה לדעתי ב-2003. כלומר, עניין הגזענות הוא לא בן 40 שנה כי אם פחות מ-12 שנים. ברור שזה נורא, אבל סותר את הטענה שלך.
       מעבר לזה, ביתר הביאה את נדאללה ב-2005 מתוך כוונה לשתף אותו. אמנם האוהדים אמללו את הבחור, אבל זה סותר את הטענה שלך שלא מדובר באוהדים כי אם בגזענות שמגיעה מראשי המועדון. אותו כנ"ל לגבי הצצנים שהיו במועדון ב-2013.. ז"א שאם מסתכלים על זה טוב, אנחנו מקבלים מועדון שבעליו הקודמים ניסה לתקן את המצב, הביא שחקנים מוסלמים וחטף על זה קללות ואיומים. לגבי הבעלים הנוכחי, לפי רקורד ההעסקה שלו בהפועל ת"א וכ"ס, ממש לא מדובר בגזען, אלא במי שמפחד להתעסק עם הזבל. בסוף, יוצא שאתה מקבל מועדון שרוב אוהדיו שפויים ושקבלת ההחלטות בו נעשית בהתאם לחשש מאלפיים (נגיד) אוהדים גזענים. שזה שוב, מקומם, אבל לא ממש שונה מהבננות ומהנהמות שמקבלים שחקנים שחורים באירופה, או הנאצות להן "זכה" דודו אוואט. ועם זאת, עדיין לא שמעתי על הולנדי, סרבי, או איטלקי שרצו להתלונן בפיפא נגד פיינורד, פרטיזן או לאציו, וזה כאמור, כשהפורום בעניינם הוא אוב' ולא נגוע כפי שיהיה במקרה של ישראל.
       כמובן, ששנינו יודעים שלאחר שתפנה לפיפא, התקשורת העולמית ממש לא תדגיש את זה, לא תציין שחלק לא קטן משחקני הנבחרת הם ערבים או שהקפטן של הנבחרת הוא בכלל מוסלמי (ממוצא צ'רקסי) וששחקנים ערבים הפכו לסמלים של קבוצות גדולות בארץ (ארמלי, באדיר, טועמה).

      • ארז טיקולסקר

       כל שמות השחקנים המוסלמים שהזכרת, ועוד, נזכרים במכתב שצורף (הארוך מבין השניים). לא הסתרנו את הנתונים הללו. יש שם התייחסות פרטנית לכל אחד. שחקן ערבי-ישראלי עדיין לא שיחק בבית"ר. זה לא מקרי. אין אפשרות סטטיסטית שלפיה 20% מתושבי המדינה ו- 37% מתושבי ירושלים, לא יהיו - במקרה - בקבוצת הבוגרים של בית"ר במשך עשרות שנים. ברור, גם לך, שזה לא מקרי. הטענה היא לכניעה של המועדון לתכתיב חלק (גדול ממה שאתה מעריך, לדעתי) של האוהדים. אשר לדוגמאות שהבאת - האם אוואט שוחרר מקבוצתו הספרדית בשל יהדותו? מישהו היה מעלה את זה בכלל על הדעת? פיינורד לא מעסיקה יהודים? לאציו לא מעסיקה שחקנים בגלל גזע? תראה מה עשו בנ.ב.א. לבעלים שאצלו הועסקו שחקנים בלי אפליה, אבל בשיחה פרטית, חוזר - פרטית, אמר לבת הזוג שלו משהו על כך שהוא מתבייש בחברים שהיא מביאה למשחקים (ותודה ליואב בורוביץ על הדוגמא). אם היו אוהדים של בית"ר שמקללים על רקע גזעני, ובד בבד ההנהלה הייתה אומרת - אני לא נכנעת, וחותמת עם שחקן ערבי, כך שבכל עונה היה, לא שלושה כפי שמתבקש, שחקן ערבי אחד, אחד, בהרכב של בית"ר, המכתב הזה לא היה יוצא.

      • אהד

       טענת שיש אפליה בת למעלה מ-20 (או 40) שנה ונתתי דוג' סותרות.
       זה שלא העיפו את אוואט ממיורקה לא אומר שלא מדובר באותה בעיה ובאותה גזענות, כשפשוט העצימות שלה יותר נמוכה. הרי גם הצדעה במועל יד (שחקנים), שיתוף פעולה עם ארגוני אוהדים ניאו-נאציים ואי התמודדות עם קריאות גזעניות מהווים כולם עבירה על תקנון ההתאחדות המקומית (יש לקוות), מדיניות פיפא ואופא וכללי הצדק הטבעי. ושוב, לא ראיתי אף איטלקי פונה לפיפא נגד לאציו/רומא/ליבורנו/אינטר (בעצם כולן..) בשם המלחמה נגד הגזענות, על אף שההשלכות על איטליה תהיינה פחות חמורות - ספורטיבית ותדמיתית.
       דווקא הדוג' של בעלי הקליפרס מעולה. החלטה פופוליסטית ודמגוגית, שלו הייתה מתקבלת בפורום משפטי נאות לעולם לא הייתה באה לעולם.. אדם אומר בשיחה פרטית לבת הזוג השחורה (השחורה!) שלו משהו שנתפס כגזעני נגד שחורים.. זו סיבה להפקיע קבוצה? לדרוס את הזכות לקניין שלו? הרי אם מחר תגיד לאשתך המרוקאית/פולניה/כורדית משהו דומה, אתה באמת סבור שראוי שיכריחו אותך להיפטר מהמשרד שלך?
       שוב, אני לא חושב שהשחרת פני המדינה היא הפתרון.
       אני לא מכיר אותך ולא מכיר את טורק, אבל יש גורמים בשמאל (הקיצוני) שמבחינתם פגיעה במדינה היא לא רע הכרחי, כי אם המטרה. אין סיבה להצטרף לפעולותיהם (גם אם לא ביודעין).

      • ארז טיקולסקר

       אני לא משלה את עצמי שבאנו לפתור כאן את בעיית הגזענות העולמית, ואפילו לא הישראלית. ההבדל בין הדוגמאות שהבאת לבין המקרה של בית"ר הוא מובהק - בספרד, איטליה וכו' יש תופעות גזעניות, בחלקן אפילו קשות ומסוכנות. אף אחת מהן אינה באה לידי ביטוי בהשתלטות של החלק הגזעני בקהל של קבוצה על האופן שבו הקבוצה מנוהלת. יכול להיות שאלף אוהדים של קבוצה איטלקית ינהמו נגד שחקן שחור - זה לא יביא את המועדון למדיניות שלפיה לא מעסיקים שחקנים שחורים. ייתכן שאלפיים אוהדים של קבוצה הולנדית יצדיעו במועל יד ויעשו רעש של גאז כשקבוצה אחרת עולה למגרש - זה לא יביא את המועדון לדחות שחקן רק בגלל שהוא יהודי. בבית"ר, "קומץ", שלהערכתי הוא בכלל לא קומץ, משליט את העמדה שלו על בעלים והנהלה וגורם לכך שקבוצה שלמה באוכלוסיה, יותר משליש תושבי ירושלים שמשלמים מסים עירוניים (שוב תודה לבורוביץ על הרעיון) לא מקבלים ייצוג בקבוצה הכי גדולה בעיר שלהם. קבוצה שאותה, בעקיפין, הם גם מממנים. זה ההבדל. זו השערוריה. אשר לטענה בדבר "השחרת" ישראל בעולם - אני חושב הפוך. אני חושב שדווקא העובדה שישראלי מתלונן על דברים כאלה, מחזקת את התדמית הישראלית בעולם. ממה אתה פוחד? הרי התופעה קיימת. גם אתה מסכים שהיא פסולה. אם המוסדות בארץ יטפלו בה כמו שצריך - שנינו נשמח. אם לא יטפלו בה כמו שצריך - מה עדיף? לטאטא אותה מתחת לשטיח (סליחה על הקלישאה)? מה שיתאסף מתחת לשטיח הזה יגרום לך להיות יותר גאה במדינה שלנו?

      • אהד

       העקרון הוא אותו עקרון וכמו שאמרתי, מדובר רק בעניין של עצימות.. בביתר זה באמת חורג משיתוף פעולה ועובר לכניעה, אבל גם באירופה משתפים פעולה עם ארגונים פרו נאציים. זה יותר טוב?
       נראה לי שזה נאיבי לחשוב שהעולם ימחא כפיים נוכח ההתמודדות האמיצה של היהודים עם הסוגיה. זה בכל מקרה יהיה תקדים. רוב הסיכויים שימצאו עוד דרך לנגח אותנו.
       ובאשר לשאלה ממה אני פוחד, הרי שהסברתי כבר. עוד סיבה לשנוא את היהודים, עוד הזדמנות ל"אוהבינו" להתנכל לנו.
       אגב, אתה באמת חושב שפיפא תשפוט את המקרה באובייקטיביות ושהיא לא תערב פוליטיקה לעניין, או שאתה בונה על זה כדי שביתר אולי תאכל אותה?

      • ארז טיקולסקר

       לשאלתך - אני מקווה שהנושא ייפתר בארץ. אם לא יהיה פתרון משביע רצון בארץ, אני חושב שהמוסדות הבינלאומיים יפסקו באופן ענייני.

      • אלכס

       אהד, תגיד לי, הכל טוב איתך?

       הטיעונים שלך:
       1. גם באירופה יש גזענות ואפילו שיתוף פעולה עם גורמים בזויים.
       תשובה: אז מה? זה אומר שלא צריך לטפל בבעיה שלנו, כי יש אחרים אם הבעיה הזו? למה אתנחנו תמיד צריכים להיות האחרונים לתקן עוולות?

       2. האירופים לא אובייקטיביים בנושא, כי הם אנטישמיים וצבועים, וזה מה שיניע את השיפוט שלהם.
       תשובה: אז מה? לא מעניין אותנו מה האירופים חושבים על ישראל. מעניין אותנו שיש גזענות ממוסדת בישראל, שכולם מסכימים שאין לה מקום, אבל באורח קסום במשך מ-ל-א זמן נמצא לה מקום. אם פניה לאירופים, ובכך נתינת דרור לאנטישמיות שלהם תפסיק את התופעה, מצויין. למה? כי ביתר הרוויחה ביושר את ההרחקה שלה בכך שלא פתרה את הבעיה בעמצה לאורך עשורים.

       פספתי משהו?

      • רפאל

       אני מנסה להבין מה יהיו ההשלכות לכדורגל אם זה נניח יגיע לבתי משפט של פיפ"א וכאלו.
       ישביתו את הכדורגל הישראלי או שיעשו זאת בתנאי שהצהובים יואילו בטובם להחתים שחקן ערבי?
       בכל מקרה, לא מתלהב במיוחד מהרעיון לבכות לאירופה לפני שמנסים את כל האופציות בארץ, ברמת הטיעונים והמחאות.
       + גדול למי שכבר כתב...

      • בלייק

       אני הבנתי, וכנראה הבנתי לא נכון, שאתה מתכוון שזאת סוגיה פוליטית ישראלית במובן של ימין ושמאל.
       יש אנשים בארץ שיש להם תפיסה (שגויה ובעייתית מבחינתי) כאילו הימין אמור להיות גזען מטבעו והשמאל בתפקיד המגנה, וזה במציאות כל כך מורכבת. אני שמח שיש לנו נשיא שממחיש ומשמש דוגמה חיובית, ״אפילו״ שהוא בית״רי וליכודניק (גם אם אני רחוק מדיעותיו הפוליטיות).

      • אהד

       ממש לא התכוונתי לזה. יש ימין גזעני ויש שמאל גזעני.

  • Srtest

   הסיפור הוא הפרס כביכול מהצלחה של פנייה כזו. האם שחקן ערבי בבית"ר באמצעות או סגירה או כניעה הוא האופן שבו רוצים שהדבר יתאפשר? נדמה לי שמדובר יותר בעניין שנובע מחוסר פעולה מתמשך של ההתאחדות לכדורגל בקביעת נורמות ברורות לחלוטין וסנקציות חמורות כולל הפסקת ליגה במקרה של גילויי גזענות. השאלה כמובן היא מהם גילויי גזענות כי כלפי בית"ר בתקשורת ישנה הרבה גזענות. האופן שבו כתב ערוץ הספורט פשחצקי התייחס לאוהדי בית"ר ועל אחת כמה וכמה בהפגנות שלהם נגד גיידמאק היה לחלוטין מפלה ומשפיל. כאילו היה אחד מהשוטרים. האם מוכנים לשים את כל סוגיית הגזענות על הפרק? אני חושב נגיד שמה שקרה בהפועל עם טביב יש לו קשר לא מועט למוצא.

 • אהד

  אתה באמת משווה בין המשטרה ובתי המשפט במדינה לבין גופים פוליטיים, מושחתים וצבועים כמו ועדות של פיפא (או במקרים אחרים, ועדות "לא תלויות" של האו"ם)?

  • Amir A

   אני מניח שכתבת את זה בתגובה אלי. דודי קופל כתב "למי שמאיים בפניה למוסדות בינלאומיים". בשום מקום הוא לא כתב לגבי גוף ספציפי ואכן יש גופים בינלאומיים שבאמת צריך להיות מוקצה לפנות אליהם. אבל שוב, הוא פסל פניה לכל גוף בינלאומי.

   • אהד

    לדעתי זה השתמע מדבריו. כך אני הבנתי זאת בכל מקרה.

 • חובב

  אדון פפינו הנכבד, התגובה שלך בסגנון "ערבים יתחתנו עם הבנות שלכם" מעידה עליך בלבד.
  לא, לא כולנו גזענים בארון.
  (אבל היי, יכול להיות שאני תוצאה של מערכת חינוך טמאה ;)

  • חובב

   אני מתנצל מראש אם הבנתי אותך לא נכון.
   כתבת: "כי זה שאתם לא גזענים והתחתנתם עם ערביות אני בטוח"
   ממה בדיוק הזהרת פה?

   לצערי איבדתי אותך אחרי "חמוד"
   לבושתי אני לא מכיר את המושג "כיתת השכלה", אני מניח שאתה מתכוון לאקדמיה או לבי"ס תיכון?

   • אדון פפינו

    אלו *

   • סיקי

    ומי יטפל באנשים שבוחרים כינוי לועזי בתגובות לפוסט, רק כדי שיוכלו להתנשא על המתייוונים (ועל הדרך לחשוף תוך כדי עקיצה את הצביעות, הרשעות והחולי בראש אצל כותבי טורים בעלי יומרות)?

    • אדון פפינו

     השמוצניקים

     זה גם בדרך , לא לדאוג

     לאט לאט , סבלנות ...

     לוקח זמן להגיע ל - 1984 על כל היבטיה

 • דור

  מעניין אם יש עורכי דין שמחפשים עבודה אצל ארגוני שמאל גם ברוסיה, איטליה, רומניה, הולנד ואנגליה. שם הגזענות חריגה בהרבה, לא מתביישים בה, ומחצינים אותה ככל הניתן. אתה יכול לפתוח אחלה נישה, במקום לעשות עבודה משפטית אמתית ולהתמקצע במשהו, לכתוב שטויות בשביל לנגח ככל שאפשר את המדינה, במקום לחשוב על דרכים הגיוניות לפתור את בעיית הגזענות בבית"ר. גאון הדור!

  • the bird

   מילים כדורבנות

 • יאיר

  לא הבנתי מה בכוונתכם להשיג

  • יאיר

   אשמח אם מישהו יסביר לי מה זה למצות את הדין.
   מה מבחינת התובעים תהיה תוצאה טובה? הרחקה של בית"ר לאלתר?

   • S&M

    למצות את הדין זה לקנוס אותם ולהוריד אותם ליגה, עם אפשרות לחנינה אם יעסיקו ערבים תחת חוק שוויון הזדמנויות בעבודה. אין שחקן מוכשר? מקבל, אין. יש מאמן מוכשר? לא, בסדר, אין. גם אפסנאי, רופא, מעסה, ילד מים, מנקה, גנן - אין ערבים מוכשרים לתפקידים האלה? לא מאמין. מי שמפר חוק צריך לשלם, בכסף, בהרחקה, ובכל סנקציה אחרת.

    • ארז

     פתרון תמיד עדיף על ענישה ופתרון בישראל תמיד עדיף על התערבות מחו"ל. ענישה, כמו גם התערבות מחו"ל, יידרשו רק בלית ברירה. אם הפתרונות לא יוצעו או שלא יהיו רציניים. פתרון רציני צריך להבטיח שהבעיה תיפתר תוך זמן סביר והוא חייב להיות אכיף. כזה שלא ניתן יהיה לחמוק מביצועו.

 • S&M

  מוצדק לחלוטין. ג'ימי גבר.
  הייתי מוותר על הפניה לגורמים בתוך המדינה, ופונה ישירות לגורמים בינלאומיים. סתם ימרחו אתכם. 30 יום לא יספיקו, ואחר כך הם יבכו שפנית אליהם ולא מיצית מולם את הפרוצדורה.
  עד היום אף אחד לא גרם לבית"ר, ההתאחדות והמדינה לשלם על השערוריה הזו. רק גורם בינלאומי שיפנה אליהם מלמעלה יזיז משהו.
  האבסורד הוא שאם תעקור מהם את הגזענות, תציל ותבריא את המועדון הרקוב שלהם. הריקבון הזה מבריח מהם משקיעים וספונסרים. עוד יבנו פסל של ג'ימי מחוץ לטדי.

  • ארז

   תודה. בירור שעשינו העלה, שפניות קודמות למוסדות בחו"ל לא טופלו בטענה שלא מוצו ההליכים בארץ. גם, לא רק, מהטעם הזה פנינו לגורמים בישראל קודם כל. גם ולא רק, כי אנחנו חושבים שנכון לתת הזדמנות להסדיר את הנושא בארץ, לפני שפונים לחו"ל. זה יותר הגון.

   • S&M

    אני מבין שהפרוצדורה יותר חשובה מהמהות. חכה תראה, הם עוד יגידו שאחרי שההתאחדות / שרת הספורט לא ענו ולא טיפלו, הדרך הנכונה היא לפנות לעתירה מנהלית. זה אפילו כתוב בחוק.
    רק על זה יתקעו אותך שנתיים.
    חובה לשבור את המעגל הזה שנותן לרשויות כוח לתקוע אותך שנים הלוך-ושוב בפרוצדורה בירוקרטית שהם המציאו.
    נראה לי שדווקא גזענות היא נושא מספיק מהדהד שגוף בינלאומי יתערב גם בלי שימוצו הליכים בתוך המדינה, אם זה ייראה כמו סחבת.

  • Srtest

   אני תוהה איך ג'ימי טורק רואה את עצמו. הוא באמת יכול להיות מהפכן בעניין הזה. גם אני חושב שבארץ לא יושיעו אותו ועדיין, אולי דווקא תפקידו הוא להציג את המוסדות הקיימים במערומיהם. להראות את הקשר בין המוסדות לבין החלקים הגזעניים והמדירים בקהל ממש כפי שהראו את הקשר בין פרות קדושות במדינה לבין משטר האפלייה והגזל בשטחים.

 • צור שפי

  טיקולסקר, כל הכבוד לך ולג׳ימי, או, אם נאמץ את המילון של נמענת א׳ - כפיים.

  • ארז

   תודה.

 • אריק האדום

  מעניין מה תעשה מירי רגב.
  בתחושה שלי יש בה משהו מעבר למה שהראתה לנו עד כה.
  ואגב כמו שהימין עושה שלום יש מצב שדווקא אישיות כמו של מירי רגב תוכל לבצע מהלך כזה. כלומר לצאת נגד הגזענות בבית"ר.
  הרי אי אפשר לחשוד בה שהיא מהצד השמאלי של המפה.
  מקווה שהיא תנצל את ההזדמנות הזו.

  • אריק האדום

   וכל הכבוד על ה move

   • ארז

    תודה

  • Srtest

   מירי רגב לזכותה ייאמר שברגע חשוב של גילויי גזענות ובעיקר מצד ראש עיר היא יצאה נגדו וזכתה להרבה כעס מהמגיבים בעמוד שלה ובכלל מתומכיה. לחובתה ייאמר שהיא הרבה פחות עממית ומסוגלת לתקשר לכיוון חיובי עם קבוצות גדולות של אנשים ממש כמו שהיא דאגה במשך השנים להעביר חוקים שיטיבו עם טייקונים.

 • יותם

  מה זה ימין להגדרתך?

  • גיל שלי

   אני רואה שיורם שפטל התחיל להגיב בדהבאזר

   • אסף THE KOP

    תתרכז בראש לימבו

   • יותם

    למה ככה? מחקו פה את כל התגובות של אדון פפינו. בין היתר הוא אמר שאין ימין אמיתי, רציתי לדעת למה התכוון.

 • ערן (המקורי)

  בהצלחה!
  ממכביסט צהוב

  • ארז

   תודה

 • אריק י.

  מסכים עם אריק האדום. בתור ביתרי שנמאס לו מהחרא הזה של רוב היציע המזרחי דווקא יש לי הרבה תקווה ואמונה ברגב. אם מישהו יכול לחנך את האוהדים שלנו זו רק היא. כשהיא מאמינה במשהו היא לא סופרת אף אחד, גם לא את התומכים ההכי גדולים שלה וההכי פנטים של המפלגה שלה לכאורה.
  לפני איזה שנה וחצי חבר ליכודניק הזמין אותי לחוג בית של התא הגאה בליכוד (ואני שמאלן בכלל), הלכתי כי לא היה לי מה לעשות. מירי רגב הייתה האורחת שלהם שם ובאה לדבר. שליש זמן היא הקדישה לדיבורים על מדיניות וביטחון (וכמובן שלא הסכמתי אתה על כלום בנושאים הללו) אבל בשני שליש האחרים היא דיברה על מצב העניים בישראל ועל הקהילה הגאה, וואלה הופתעתי בטירוף והסכמתי עם כל מילה שלה בשני הנושאים הספציפיים האלו.
  אבל מה שהכי הרשים אותי אצלה זה המלחמות שהיא עברה בתוך המפלגה שלה. היא סיפרה על זה שביבי, ישראל כץ ועוד כמה בחירים בליכוד רמזו לה בפגישות סגורות לרדת מהקו הסוציאליסטי לתפישתם שהיא מנסה לקדם בוועדות שונות, היא אמרה להם שזו האידאולוגיה שלה ושהיא לא מוכנה לסגת ממנה סנטימטר. ואז היא סיפרה על איזה מפגש שבו כמה חברי מרכז העירו הערות הומופוביות והיא התעמתה אתם על זה במשך כמה שעות ובסוף ביקשה את הטלפון של כל אחד מהם, היא שוחחה אתם מספר פעמים בטלפון ולדבריה היא גם הצליחה לשכנע אותם בלגיטימיות של הקהילה הגאה בחברה.

 • ידיד

  ארז ידידי....

  אתה כבר משפיע :

  http://www.sport5.co.il/articles.aspx?FolderID=64&docID=192890&lang=HE

  • ארז

   חחח. גם בבית אמרתי את זה. כבדיחה. אלו דיבורים שהיו גם קודם. בית"ר תימדד על-פי מעשים.

 • אסף THE KOP

  ראש של סמולנים.
  הם ינסו לדפוק את בית"ר באירופה ובסופו של דבר אלו יהיו גם בני סכנין, הפועל ת"א או כל קבוצה אחרת המזוהה עם המגזר ואחרות, שיסגרו בפניהן את הדלת לאירופה.

  משעשע.

  • אלון

   לא צריכים את אירופה
   נחרים אותם

   • אסף THE KOP

    "הלשנה" לאירופה היא כל מטומטמת שרק ראש של סמולן יכול להגות אותה.
    בשביל לדפוק את בית"ר יטביעו את כל קבוצות הליגה.

    • צור שפי

     אסף, מה מניע אותך לחשוב שאופ״א תעניש את כל הליגה ולא רק את בית״ר? אני שואל עניינית לגמרי בלי רצון להתנצח. עד כמה שאני מכיר את האופן שבו אופ״א מקבלת החלטות אין סרט כזה.

     • אסף THE KOP

      שפי, מאיזה כוכב באת ?

      מה שטורק והכנופיה שלו יגרמו זאת להשחרה של הכדורגל הישראלי כולו.
      את המחיר ישלמו גם אחי-נצרת, הפועל ת"א ושאר קבוצות המגזר.

      • צור שפי

       אסף, אתה חוזר על הטענה שלך אבל לא מנמק אותה. לדעתי אופ״א זה לא ארגון אנטי ישראלי ואין סיבה שהמהלך יביא להשחרת כל הכדורגל הישראלי. בכלל, אני חושב שהמציאות בכדורגל הישראלי מהווה טיעון רב עוצמה לא רק בעד היעדר הגזענות בו (למעט החריג של בית״ר) אלא גם בעד החברה הישראלית בכלל.

      • אסף THE KOP

       שפי מה צריך לנמק ?
       הנשמות הטובות באירופה, בסיוע המשת"פים שלהם מישראל, לא יביאו להשהיה של בית"ר אלא להשהיה של הכדורגל הישראלי כולו.

      • אלכס

       ואתה מבסס את זה על?
       האם אופא אי פעם עשתה משהו שלא היה קנסות + השהייה של הקבוצה מתחרויות אירופיות (באמת שואל, לא מכיר)?

      • אסף THE KOP

       בוא נחכה ונראה איך זה יתפתח.
       מה שברור לכל זה שטורק והחברים שלו נואשו מהמוסדות הישראלים או שאינם מאמינים בהם ולכן הם פונים למוסדות בינלאומיים.
       יהיה מעניין.

  • Ljos

   למה אתה חושב שזה עניין בינארי של אנחנו נגדם, שבו כל צד מנסה בהכרח להיכנס בשני בכל דרך מלוכלכת אפשרית?

   • אסף THE KOP

    כי זה הכל בינארי.

    • Ljos

     העולם לא בינארי.
     ועדיין, מעניין אותי לדעת למה אתה חושב שזה רק ניסיון להכניס לבית"ר, ולא איזשהו ניסיון אמיתי.

     • אסף THE KOP

      כי מדובר בהתייפיפות.
      בבית"ר יש בעיה, כי על הקבוצה השתלטו פושעי "לה-פמיליה" ועדיין, מי שחושב שאירופה תעזור לישראל לטפל בנושא חי בסרט. האירופאים ימרקו את המצפון שלהם ואת המחיר תשלמנה גם בני סכנין והקבוצות הערביות.

      • Ljos

       ומה הפתרון הנכון? כי בארץ לא נראה שיש מישהו שמנסה לעזור לבית"ר עם ההשתלטות העויינת ומי שניסה לבדו - נכבה. אולי זו הדרך היחידה שיכולה להראות תוצאות - גוף חיצוני שיכריח מישהו כאן לקחת איזושהי אחריות?

      • אסף THE KOP

       טיפול בלה-פמיליה ע"י רשויות החוק. בדיוק כמו שמטפלים בעסק שנסחט על ידי עבריינים.

      • צרפתי

       בקיצור אסף, צריך לטפל בבעיה.
       האם יש גורם רציני שמעוניין, באמת, לטפל בה?

      • אסף THE KOP

       כן.
       משטרה. חקירה. בית סוהר.
       מה לא מובן ?

      • צרפתי

       כבר שנים שהנושא אקטואלי, ראית תוצאות מעשיות (משטרה, חקירה, בית משפט, בית סוהר)?

      • אסף THE KOP

       לא.
       אז ?

      • צרפתי

       אז קיבלת את יוזמת טורק.

      • אסף THE KOP

       הקיצר, שטינקר.

      • אדם בן דוד

       האם מישהו שעד לתאונת פגע וברח ומדווח לשוטרים על הפוגע הוא שטינקר?
       האם מישהו שעד לשוד ומעיד כנגד השודד הוא שטינקר?
       שטינקר זה ביטוי של עבריינים.
       אני ממש מתנגד לרעיון של פניה למוסדות זרים.
       אבל אין אף גורם בארץ שאשכרא עושה משהו נגד התופעה.
       מה אתה מציע? עוד רדיוס? עוד מס שפתיים?

      • צרפתי

       אדם, אני חושב שאסף הגיע לקצה הלוגיקה.
       גם אני לא חושב שפנייה לגורמי חוץ, שבעצמם לא דוגמה ומופת, היא פתרון טוב, אבל אי עשייה והתעלמות מובילות ליוזמות פחות נעימות.

      • אסף THE KOP

       אדם וצרפתי הלוגי,
       אין ספק שהזמנת סיוע חוץ לטיפול בבית"ר י-ם היא הפיתרון.
       רק אופ"א תעזור לכדורגל הישראלי להבריא מעצמו.
       פניה מסוג זה לא תבאיש בשום פנים ואופן את שמו של הכדורגל הישראלי בפרט ושל ישראל בכלל.
       פניה מסוג זה רק תעזור לישראל בסבב הבא בהצבעה על הרחקת ישראל מפיפ"א.
       הנה רעיון - שג'ימי יציע לרג'וב להצטרף לעתירה. זה לא אותו דבר מבלי עזרה של פלסטינאי. בשם השלום והאחווה בין העמים כמובן.

     • Srtest

      משום שסוגיית הבורות בנוגע לאחר בכדורגל שהיא נגזרת של סוגיית הבורות בנוגע לאחר בישראל אינה מטופלת ויוצא בסוף שאותם אוהדים צודקים והם תמיד הרעים בסיפור. גם אם האיש הכי בכיר או הסגן שלו בידיעות אחרונות יוצא בגילויי גזענות מחרידים או בכלל קל מאוד לכל מיני גורמים לסמן חלקים מסוימים מבחינה תרבותית (איפה עומדת מכבי אחרי סיפור מהראן ראדי? כי הוא המשיך לשחק בה אבל באיזה מחיר?) עושה רושם שהדבר לא תופס כותרות ולא מתארגנות התנגדויות המוניות לעניין. מהבחינה הזו, מה שעושה הקהל הבית"ר הוא סוג של התנגדות למה שעושים כל גופיי המיינסטרים שקשורים או קושרים את עצמם בכדורגל.

 • צרפתי

  אדון פפינו, אפשר לקבל את דעותיך עם ניקוד? אני מתקשה.

 • צרפתי

  בהצלחה.

 • ניינר / ווריור

  אם אני לא טועה עלי עותמן מהפועל ירושלים הוא הערבי הראשון שזומן לסגל הנבחרת אבל אני לא בטוח ששיחק בפועל במדי הנבחרת

  • ארז טיקולסקר

   למיטב ידיעתי עלי עותמן זומן לסגל, אבל ג'ימי טורק היה הראשון לשחק.

 • פיירמן

  התעייפתי בסעיף 33 של המכתב השני, אבל לא נראה לי שהזכרת שם את הציטוט של מוחמד גאדיר על כך שאוהדי בית"ר התקשרו אליו ועודדו אותו להגיע, בעוד בני הכפר שלו איימו להעיף אותו מהבית, או הציטוטים הרבים של ח"כ (ח"כ! לא איזה מאמן מצ'וקמק) אחמד טיבי שלשחקן ערבי אסור להגיע לבית"ר.

  אני נורדאי, מאסתי בלה פמיליה, בגזענות שלהם ובהשפעה שלהם על הקבוצה - אבל אסור לשפוך את התינוק עם המים. לכו תגישו תביעה נגד גיא ישראלי במקום להתחיל להתפלפל על זה שאחוז הערבים בשכונות שמקיפות את בית וגן הוא ככה, ובבית"ר יש פחות ערבים מהאחוז המדובר...
  שלילת תקציבים על ידי משרד הספורט בגלל שירי אוהדים, או תביעות על היעדר יצוג של שחקנים זה תקדים מסוכן מבחינה משפטית, או פשוט גישה סמולנית, שגורמת לסמולנים בדה באזר לחייך בסיפוק מהמחשבה של התגובה של ה"בהמות" שמעזות להיות ימניות, רחמנא ליצלן.

  • shadow

   קודם כל, תלמד לרשום שמאלנית ושמאלנים אחרי זה נדבר.

   אם אתה צריך עזרה דבר עם ארז דה קופ. רק תביא לו משקפי שמש בדרך.
   הוא עדיין במערה בגלל זה.

   • shadow

    ארז = אסף

    כנראה שגם הפלאפון מעדיף שמות אחרים. אולי הוא גם שמאלני.

    • אסף THE KOP

     הצל של הסמול

     • the bird

      טעות פרוידאנית אסף אל תעלב (:

 • ניינר / ווריור

  כמו שרשמתי למעלה. הבלם האימתני גאוות בית צפפא

  • ארז טיקולסקר

   הגבתי על כך למעלה. למיטב ידיעתי עלי עותמן זומן לסגל, אבל ג'ימי טורק היה הראשון ששיחק.

 • איתמר

  אני זוכר כילד בשער 7 את רפעת טורק שכולם קראו לו ג׳ימי כי בימים ההם, סוף שנות השבעים תחילת שנות השמונים, השם רפעת הידהד להרבה אנשים את השם ערפאת והיה להם הרבה יותר נעים ונוח להשתמש בשם ג׳ימי.
  מי שרוצה להלחם בגזענות צריך קודם כל לקרוא לטורק בשמו הערבי.

 • רן

  רעיון - מתי אחד מגופי התקשורת ירים את הכפפה ויצוות לבית"ר כתב ערבי?

 • Srtest

  היכולת של בית"ר להמשיך ולהתקיים כמועדון ספורט לא תלוי בערכים מסוימים שרוצים שיהיו לה. בהפועל ת"א סילקו בעלים שהיה לו שם מאוד מסוים ומוצא מאוד מסוים. במכבי ת"א אי אפשר פשוט לבוא ולהגיד שהמועדון גזעני כי ישנם פלגים וחלקים מהקהל שהם כאלה וברור מה ההיררכיה. אם מציבים שני ערכים אחד מול השני - אחד "חשוך" כמו בית"ר טהורה לעד ואחד "נאור" כמו בבית"ר יש שוויון הזדמנויות מגלים ששני הערכים בגלל לא נמצאים באותה זירה. התקשורת כולה וכך גם קהל האוהדים שמובל על ידה מתמקדים בכל דבר שנובע מבית"ר. הקהל של בית"ר הוכתר כבר ממזמן כקהל לא תרבותי על פי המסורת המפלה הידועה שבמדינה. במקביל, מבחינה פוליטית, בית"ר נשארה מן אי, מקום מקורי וייחודי עבור ציבור מסוים למצוא את ההזדהות שלו. האירועים הבטחוניים של עשרים השנים האחרונות רק הכניסו את כל המיקרוגל הפוטנצאלי הזה להר געש. לכן בית"ר טהורה לעד במן ניסיון לשמור על חלקה שחלק מסוים בקהל רואה אותה כשלו ואת השמירה על פי פרמטרים מסוימים.

  כך גם שוויון ההזדמנויות אינו קיים, לא בתור שחקנים ערבים בנבחרת ולא בתור נציגים שמייצגים את הישראליות. האם יכול להיות דיוויד בלאט ערבי? כאן כבר עברתי מהר הגעש למכתש... כי אין שום סיכוי בגהינום הפוליטי כאן. אין שום סיכוי למישהו מהעם השני שחלקו חלק בלתי-נפרד מהמדינה ליצור הזדהות חוצה לאומים, עמים וקהילות. אנחנו רואים שאפילו כשמישהו כמו יוסי בניון חוזר לארץ איך כותב טור אולטרא-גזען מידיעות מקבל אותו וקורא לו ערס. וכאן מדובר בנציג המצליח ביותר של ישראל בענף מאז העידן ההוא באנגליה ובבלגיה. ככה שאת אותו ערך כנמצא בשפל מבחינת האיכות או הרמה שמשוועים לו, גם בתור שוויון הזדמנויות לכשעצמו וגם הערביות כמשהו טוב ובעל ערך ושסבבה לגמרי להיות מאופיין בה, את אותו ערך לא מרוממים ולא מנסים לבדוק איפה הוא לא קיים ולא יכול להתקיים. בית"ר היא המקום הברור מאליו שתמיד אפשר לחזור אליו.

  ישנה התקדמות בכל הנוגע לבית"ר. כל עוד המצב באיזור רק ילך וידרדר, הקרקע שעליה יכול לצמוח משהו אחר לא תתקיים. ישנם כוחות שעובדים יום ולילה כדי לשמר את המצב הזה.

  לאיפה נכנס ג'ימי טורק בפעולה הנוכחית? קשה לי לשים את עצמי בנעליו. מאידך, גם הוא לא כל-כך רוצה לשים את עצמו בנעלי האחר שחטף המון אלימות במשך שני העשורים האחרונים בעקר בירושלים. האם לג'ימי טורק חשוב שערבי לא רק יוכל לשחק כמו כל שחקן ובכל מקום אלא גם שהערביות עצמה תהיה משהו שקבוצות יכולות להתגאות בו? לפעמים נדמה לי שהתרבות של הפועל היא יותר להיות נגד אלמנט מסוים, קבוצה, חתך מסוים שמסומן כחשוך מאשר להוות גורם מתמשך במאבק נגד חושך. חבל גם כי נדמה לי שבשנה האחרונה היתה גם מכל המקומות והקשרים האפשריים התקרבות כלשהי בין הקהל הפועל לקהל של בית"ר.

  • אלכס

   או, תגובה לעניין.

   טיעון בצד:
   1. מה זה קשור שהקהלים התקרבו? זה לא עניין שבין קהל א' לקהל ב', וזה לא אוהדי הפועל שמעלים טענות נגד אוהדי ביתר. לדעתי מטומטם להעניש קבוצה על סמך התנהגות הקהל שלה (יותר בקטע של להעניש קבוצה שלא עושה מספיק נגד התנהגות מסויימת).

   טיעון נגד:
   1. יש מכלול בעיות בתחברה הישראלית. אחת מהם היא ש"ערביות" היא לא משהו להתהדר בו (חלק ענק זה המלחמות כל קיץ, אבל כמה מזה זה תוצר של סגידה למערב?). אחרת שיש בעל תפקיד בכיר בעיתון ששומר על התפקיד אחרי התבטאויות אומללות ביותר. עוד אחת היא שקבוצה מפגינה עמדה רשמית* שהיא גזענית. כל אחת מהבעיות האלו צריך לפתור, ואין להתנות את הפתרון של אחת ב"קודם תפתור את האחרות", כי זה בחיים לא יגמר.
   2. לטיעון "אוקי, אז להתלונן לגוף מושחת, אפל, פוליטי, אינטרסט, ואני-ישראלי?!" אני עונה ב"מה האלטרנטיבה?". נכון, זה לא מדהים, בלשון המעטה. אבל הקבוצה לא מטפלת בזה (היא אפילו חלק מהבעיה - את אלו שנלחמו העיפו). ההתאחדות לא מטפלת. המנהלת לא מטפלת. וכן "מטפלת" זה יותר ממס שפתיים ורדיוס פה ושם. "מטפלת" זה לוודא שזה לא יחזור. כל אלטרנטיבה לפתרון כבר נוסתה ונכשלה, מלבד פנייה "שטינקרית" לאופא.
   3. "מן ניסיון לשמור על חלקה". אותו חלק מהמוסלמים שחושבים שחלקו של אללה בחייך, או חלקו של כדור בראשך גם מנסים לשמור על "מקום מקורי וייחודי עבור ציבור מסוים למצוא את ההזדהות שלו". הפואנטה שאתה חופשי לעשות מה שבא לך כל עוד זה לא פוגע באחרים. אם אני מחליט שמקומו של כל "מזרחי" בקבר - אני פסיכי ואלים גם אם זאת הזהות שבחרתי לי.

   טיעון בעד:
   1. "לאיפה נכנס ג'ימי טורק בפעולה הנוכחית?" כל כך כן. לא ככה פותרים בעיה, ככה מכניסים עוד דם רע למערכת. אולי זה המוצא היחיד, אבל הטעם לא טוב.
   2. "ישנה התקדמות בכל הנוגע לבית"ר". אני לא מעורה בנעשה, אבל לא נחשפתי להתקדמות. התקווה היחידה שלי לפתרון מביב זה שטביב ימצא שחקן מוסלמי\ערבי\ואטאבר ממש טוב וזול. הוא יודע להביא אותם, והוא יודע (ורוצה) לעשות קופה. זה יכול להיות ואחד תמריץ לפתרון.
   3. "גם שוויון ההזדמנויות אינו קיים..." עצוב, אבל נכון. וגם על זה צריך לעבוד.

   • אלכס

    * עמדה רשמית - התבטאות של כל גורם במועדון, הכל זמן שהוא, בתור נציג המועדון. יש עמדות רשמיות סותרות כמו במקרה של להגיד א ליד אוהדים ואז להגיד ב' אחרי נזיפה. עמדה רשמית נגד גזענות - "לא משנה לנו מה המוצא או הדת של שחקן שלנו, רק התפוקה שלו כחלק מהקבוצה". וזה מכל גורם נושא תפקיד, כל הזמן. גם ליד אוהדים.

   • אלכס

    מביב = מבית

   • ארטסט - Srtest

    הקטע עם התקרבות הקהלים משום שלא ברור אם הפעולה המדוברת יוצאת מתוך הקשר מסוים או דווקא העדר קונטקסט הוא אחד הדברים שמאפיין אותה. ניתן למצוא את הערך שלה בתור פעולה שמתרחשת במן חלל ריק מדומיין שבו יש מצב בלתי-מתקבל על הדעת מבחינה ערכית ומעשית, ואפשר למצוא את החיסרון שלה על רקע הקונטקסט. נדמה לי שבשביל להעניש קבוצה שלא עושה מספיק צריך יחסים יותר כמו באנביאיי.

    אני מבדיל בין ערביות לבין מה שיוצר הקונפליקט בין ישראלים לפלסטינים בכל הארץ. אנשים חיים לצד ערבים או פלסטינים (מה שאתה מעדיף) עשרות שנים. הולכים אליהם לרופא, למוסך, לטכנאי וכן הלאה. במקום שעובדת היותם תהיה שקופה כמו שהיא עובדה שמשתמשים בה כדי להאדיר את מדינת ישראל השוויונית, כך צריך להדגיש את הערביות כחלק בלתי-נפרד מהמדינה. כדי שמה שפלג מסוים מהקהל עושה לא יהיה רק נגד העם הפלסטיני אלא ממש נגד המדינה שהם טוענים שהם שומרים עליה. הקשר בין בית"ר לבין המדינה אף פעם לא היה ברור ובטח שאין זהות בין השניים.

    קבוצת כדורגל בארץ כמו בית"ר היא קבוצה כמו הרבה קבוצות גדולות בעולם שנבנות על בסיס אוהדים. כמובן שהעמדה הרשמית אינה תלוית גזע וכמובן גם שמדובר בצביעות. אי אפשר להתייחס אך ורק ליחסים בין בית"ר לכלל הכדורגל הישראלי בלי להתייחס ליחסים בין בית"ר והקהל שלה שלא רק התנכל לשחקנים ערבים או מוסלמים אלא גם לגיבור מקומי כמו אריאל הרוש שפשוט לא היה שפוט שלהם. השאלה היא גם האם הכל קם ונופל על מקום תעסוקה רשמי או שאפשר להכניס גם היחסים בתוך מכבי ת"א בין מהארן ראדי לאותם חלקים מבסיס האוהדים והקבוצה. אולי שם הוא המשיך לשחק משום שמכבי ת"א היא הקבוצה הכי טובה בארץ וקרש קפיצה ופרנסה הכי טוב שיש היום. האם עצם עובדת היותו שחקן בקבוצה מספיקה?

    ההתייחסות מצד הגוף הרשמי שמנהל כאן ליגת הכדורגל צריכה להיות בצורה הכי הכי פשוטה על גבול הפשטנית והיא גם העמדה הרשמית היום של אופ"א שאין כדורגל עם גזענות. הכריכה של כל סוגיות הגזענות והבורות מאוד חשובה. השאלה הנוספת היא מה נחשבת גזענות? כי לטעמי כשאיש רשמי מהתקשורת ולא מעט אחרים (כמו ששמו את קופמן איפה ששמו כדי שיעשה סדר אצל הערסים) ניחנים בתכונות של בורות ענפה ונקיטת אפלייה תרבותית זו נגזרת של אותה תרבות כללית. אתה רוצה לעקור אותה או רק לנקות את החלק שיותר נראה כמו פצע?

    ההשוואה מבחינת הערכים של המדינה ושל האנשים שחיים בה בין מה שאתה קורא לו מזרחי לבין מניעת תעסוקה וקריאות גזעניות כלפי ערבים מראה בדיוק את חוסר התוחלת של מעשים כאלה. מבחינתך לא מדובר באותה קרקע שבה בכלל גדלים גידולי פרא כאלה כן בעוד שאחד הוא סוג של סטייה מהנורמה וחוסר פוליטיקלי קורקט, כמו לרצות שכל המזרחים ימותו, לראות בשחקני הכדורגל אנשים תת-רמה וערסים הוא העניין שלא נספר ולא נראה ולא נדמה כחלק מהעניין. לטעמי הוא חלק מהעניין. בדיוק כמו ההשוואה בין האתיופים לבין מבקשי המקלט.

    לא יודע להגדיר במדויק את הפעולה של טורק מבחינה מערכתית ולא ממש חושב על זה. אם מדברים אז מדברים על הכל. התחושה שלי היא שהפעולה לא יוצאת מתוך דיון שמצביע על חוסר-ברירה אלא מנסה להטיל פצצה והולך בקטע של סנסציה בכדורגל הישראלי ושאר חידודי לשון. אולי היה עדיף לנסות להאט קצת את הקצב וללכת דווקא על קמפיין שיגרור אחריו עוד ועוד תמיכה עד שלא תהיה ברירה אלא לשנות את פני הכדורגל הישראלי מהבחינה הזו וג'ימי טורק נדמה לי שהוא דיי קרוב לקונצנזוס ולמיינסטרים.

    שוויון הזדמנויות הוא ערך נאור כאשר הזירה שבה הוא מתקיים היא זירה שבה בוחנים את כל הערכים והאפיקים הקיימים עבור הפרטים שפועלים בה. לבוא וכאילו לרצות לקחת את הפלג של הקהל מקריאות גזעניות ופעולות נגד חופש העיסוק אל עבר שוויון הזדמנויות הוא התעלמות מוחלטת מאותה זירה שבה גם אותו קהל חווה על בשרו אפליה והדרה.

 • רפאל

  יהיה מעניין לראות מה יקרה אם אוהדי מכבי יילכו לאופ"א להגיש קובלנה על הפועל עם השירי שואה שלהם...

  • אלכס

   אם ימצא נושא תפקיד אחד בהפועל שיתבטא ככה, מקומו מחוץ להפועל או שאופא רשאית לעשות בהפועל כרצונם.
   העניין פה לא מה הקהל עושה, אלא מה נושאי תפקיד במועדון עושים.

Comments are closed.