יוספוס לעם – אורי אמיתי

"...חכו לתיקו ביתי מול איטליא במוקדמות המונדיאל עוד שנה, ותראו איך הזיות פרועות הופכות שוב לתחזיות הנישׂאות על כל פה."

(פרק מתוך הסדרה "יוספוס לעם" באדיבות ד"ר אורי אמיתי)
***
על שום מה פרצה המלחמה? לשם מה היה המרד?
שאלות אלה העסיקו את המחקר המודרני, שהפך כל אבן ופרש בכל פסוק אצל יוספוס, בנסיון לענות עליהן. החפירות העלו תשובות מתשובות שונות, אבל כעת נתמקד בזו שמציע יוספוס בפתיחת חיבורו: האימפריא הרומית ידעה זעזועים מבית; סיעת יהודים ששאפה לתהפוכות התמרדה; עוצמת המהומות הפיחה תקוה בקרב היהודים להשׂיג את השלטון במזרח, ועוררה ברומאים חשש פן יאבדו אחיזתם בו.
האמנם כך? הצגת הדברים על-ידי יוספוס מעלה קשיים ושאלות. ראשית, מדבריו בפתיחה עולה כאילו אותה סיעת יהודים מרדנית ניצלה הזדמנות של משבר עמוק ברומא כדי למרוד. אלא שלא כך היו פני הדברים. בקיץ 66 לספירה, הזמן בו התלקח המרד, נמצאה רומא בשלום יחסי. אותן מרידות שדובר בהן, של גאלים וקלטים, עדיין לא פרצו. מלחמת האזרחים הרומית, הידועה בכנוי ״שנת ארבעת הקיסרים״ עדיין לא נראתה באופק, ונרון קיסר ישב עדיין על כסאו לבטח. אמנם, בחוגי הממשל העליונים ברומא כבר ניכר מתח רב בשל תפקודו הלקוי של הקיסר, וכמה וכמה מבכירי חוגי השלטון נאלצו להתאבד בשל רדיפה פוליטית, אבל ספק גדול אם מתח זה ניכר בפרובינקיא יהודה. וגם אם ניכר, ודאי שלא אותת על תזמון מוצלח למרידה כוללת נגד רומא. יתכן שיוספוס מדבר כאן על תקופת המלחמה כולה, בה אכן הזדעזעה רומא במרידות חוץ ובמלחמת אזרחים, אך בכך אין כדי לשפוך אור על הנסיבות לפרוץ המרד.
תהיה אחרת עולה ביחס לתקוות היהודים ״להשׂיג את השליטה במזרח״ (ἐν ἐλπίδι κτήσεως τὰ πρὸς τὴν ἀνατολήν). הביטוי הכללי ״המזרח״ (מילולית: האזורים שבכיוון הזריחה) נראה בלתי-מוגדר בכוונה תחילה. האם הכוונה ליהודה? לארץ-ישׂראל? לפרובינקיא סוריא? או שמא לאסיא הקטנה, ארמניא והלוואנט גם יחד? יתר על כן, האם עלינו להאמין שאי-אלו יהודים העלו בדעתם שיוכלו לפרושׂ שלטונם על חבלי ארץ גדולים כל-כך? גם אם נקבל שהיו שציפו לעזרה מיהודי בבל (ועזרה מסוימת כזו אכן הגיעה בזמן אמת, גם אם מועטה משקיוו המורדים), האם לא מדובר ביעדים מוגזמים כל-כך עד שקשה להעלותם על הדעת?

 בתמונה פסל רומי, שמסתובב כבר כ-150 שנה עם השיוך ליוספוס. אבל, בעצם, חוץ מ״האף היהודי״ אין שום סיבה לחשוב כך

בתמונה פסל רומי, שמסתובב כבר כ-150 שנה עם השיוך ליוספוס. אבל, בעצם, חוץ מ״האף היהודי״ אין שום סיבה לחשוב כך


לכאורה, ניתן לפטור את הדברים כתעתועי דמיונו של יוספוס, או אולי כהגזמה ספרותית בתחילת החיבור, במטרה למשוך את הציבור להמשיך להקשיב ולקרוא. אלא שבהמשך חיבורו יוספוס חוזר על טענתו, בניסוח קיצוני עוד יותר: ״אך הדבר אשר עורר אותם יותר מכל למלחמה היתה נבואה סתומה הנמצאת גם היא בכתבי הקודש, כי בעת ההיא יקום בארצם אדם אשר ישלוט על העולם הנושב כולו. הם הבינו כי הכוונה לאחד מבני-עמם, וחכמים רבים טעו בפירוש, אלא שהיא בשׂרה למעשׂה את שלטון וספסיאנוס, אשר הוכרז כקיסר (אימפראטור) בארץ יהודה״ (ספר ו פרק ד/312-13). ההיסטוריון הרומי טקיטוס, בן זמנו של יוספוס, מדווח אף הוא על נבואה זו, וכמוהו גם הביוגרף סויטוניוס, שני דורות לאחר מכן. מסתבר שדבר הנבואה היה מפורסם לא רק בחוגים מצומצמים בארץ יהודה, אלא גם בחוגי משׂכילים ברומא עצמה.

מה היא אותה נבואה, המופיעה לפי יוספוס בספרי הקודש? ניתן להעלות השערות שונות, אך זו הנראית לי ביותר היא שמדובר במשל הפסל שבחלום נבוכדנצר, בפרק ב בספר דניאל. בפירושו לדניאל בספר העשׂירי של חיבורו המאוחר יותר, קדמוניות, מזהה יוספוס את המלכות הזרה הגדולה האחרונה עם רומא, ומתנבא על המשיח שיבוא ויתפוס את מקומה. וכל זאת לאחר שטען שוב ושוב ב״מלחמה״ שהמרד היה טעות מרה, ולאחר שחזה במו עיניו בכשלונו ובחרבן הבית!

האם באמת האמינו יהודים בכלל, ויוספוס בפרט, ביכולתה של יהודה לרשת את רומא כמלכות עולמית? במבט לאחור נראים הדברים כהזיה פרועה. אבל כשמערבים ציפיות ותקוות משיחיות בשיקולים אסטרטגיים, הערכה של מטרות ותוצאות אפשריות עלולה להשתבש. וגם ללא משיח, חכו לתיקו ביתי מול איטליא במוקדמות המונדיאל עוד שנה, ותראו איך הזיות פרועות הופכות שוב לתחזיות הנישׂאות על כל פה.

תהליך
הסיפורים של שימי

78 Comments

איציק 19 באוגוסט 2015

מעניין, תודה, אך ההגבלה ממש לא מתאימה. בעת ההיא היתה אימפריה רומית מול יהודה הזניחה. לעומת זאת מה שאתה מצביע בכדורגל זה בין נבחרת איטליה לא בשנותיה הטובות מול נבחרת ישראל שמייצגת את הליגה השישת בטיבה באירופה, וזה כבר בהחלט שקול, ולכן בר השוואה לחוטין.

ד״ר א. 19 באוגוסט 2015

איטליא צריכים להגיד תודה אם יצאו מישׂראל עם תיקו.
מסורתית הם משׂחקים הגנתי, אז אולי יצליח להם.

גיא זהר 19 באוגוסט 2015

לגבי אותה נבואה מסתורית, הנוצרים מפרשים אותה כרמז לישוע (כמו שהם מפרשים את הנבואה האמורה מדניאל וגם מישעיהו). יש הטוענים שעניין הנבואה המסותרית נשתל אצל פלביוס (וסוונטניוס) על ידי נוצרים.

ד״ר א. 19 באוגוסט 2015

גיא –
לפי מבחן התוצאה, ישוע עונה על ההגדרה הכי טוב. זה לקח 300 ומשהו שנה, אבל הוא השתלט על רומא.
לגבי ״יש הטוענים״ – בעולם המחקר לא ראיתי מעולם טענה כזו. אם תפנה אותי, אודה לך מאד מאד.

גיא זהר 19 באוגוסט 2015

התבלבלתי עם הציון המפורש של ישוע אצל פלביוס שלגביו יש טענה שהשתן על ידי הנוצרים. לגבי ישוע חשוב להזכיר שהוא ראה עצמו כיהודי שממלא תרי"ג מצוות ( ישוע הןא שמו וישו הוא כינוי גנאי)

גיא זהר 19 באוגוסט 2015

השתן = הושתל

ד״ר א. 19 באוגוסט 2015

זה בהחלט. הדיון על העדות הפלוויאנית לא הסתיים עדיין (ובלי שיופיעו כתבי-יד חדשים מהעת העתיקה, גם לא יסתיים).
אישית, אני סבור שאולי פרט לשתיים-שלוש מילים, הכל יוספוס. זו דעה די רווחת במחקר.

D! פה ועכשיו 19 באוגוסט 2015

"9. נכון שלפי חוקי האתר הלא-ממש-כתובים תצטרכו לקשר את זה לספורט, אבל בינינו, זה לא קשה מדי, מה עוד שמותר לעשות את ההקשר גם באופן מאולץ."

מעולה. אורי, זה יהיה גם בפורום יותר קריא מפייסבוק? אולי ריכוז של כל הפרקים בתצורה נוחה יותר (או לכאלו כמוני שלא חיים במרחב הזה).

ד״ר א. 19 באוגוסט 2015

בינתיים אני אוסף את הטקסטים במסמך Pages (אני על מק, מה לעשׂות), וחשבתי לפרסם כקובץ פדפ כשיצטברו עוד כמה.
האמת היא שיש לי בלוג, ואני אפילו ממשיך לשלם על אחזקתו ועל הדומיין, אבל אין לי פנאי וכח לכתוב בו. אולי אשנס מתניים ואתחיל להעלות גם לשם. לדה-באזזער זה נראה לי קצת ספציפי מדי, מה גם שבשאר הטורים אין קישור לספורט, אפילו לא מאולץ.

D! פה ועכשיו 19 באוגוסט 2015

מכיר את הבלוג מימים ימימה. אשמח. פידיאף גם נשמע טוב.

תודה

ד״ר א. 19 באוגוסט 2015

לקחתי לתשׂומת לבי.

דורפן 19 באוגוסט 2015

אני רואה את זה כמתיחות שקיימת עד ימינו בין היהודי הבינלאומי, הממציא, הפרגמטי, שמחפש לסחור ולשתף פעולה ברחבי העולם. לבין יהדות מסתגרת ופנאטית ופרשני הבטחות אלוקיות. יהדות של העולם האמיתי לעומת המדומה.

ויהדות ההבטחה-אלוקית שונאת את היהדות הפרגמטית אפילו יותר מהאוייבים. חבל שהציונות בחרה להעריץ את בר גיורא, יוחנן מגוש חלב ובר כוכבא – שהיו פושעי מלחמה ובוגדים.

אריאל גרייזס 19 באוגוסט 2015

הציונות היתה צריכה אותם בשביל המיתוס בתקופת הקמת המדינה. חבל שהיא לא למדה לזנוח אותם אחרי שהם היו בלתי דרושים עוד.

בני תבורי 19 באוגוסט 2015

אי אפשר היה להדביק להם איזו פרשת הטרדה או משהו כזה?

איציק 19 באוגוסט 2015

הציונות מעריצה את איינשטיין או את זיגמונד פרויד לא פחות. הציונות לא בחרה את מי להעריץ. בציונות יש זרמים רבים שכל אחד בחר את מושא ההערצה שלו. תוסיף לכך ששאתה שופט אותם היום בעיינים של איש המאה ה-21 את מעשיהם מלפני יותר מאלפיים שנה. זה לא הוגן. ממש לא בטוח שבעיני האנשים אז הם פושעי מלחמה (וגם לא בטוח שבעיני כל אלו שחיים היום).

ר.בקצה 19 באוגוסט 2015

יוחנן מגוש חלב מוצג כבוגד ע"י יוספוס פלביוס, שיש שיאמרו שהוא דווקא הבוגד האמיתי. אחרים טוענים שמדובר בגיבור.

בני תבורי 19 באוגוסט 2015

וההמשך של המחלוקת הזו הוא הדיון בין הסבורים שברוך גולדשטיין רוצח נתעב ואלה הסבורים שהוא גבר וכנ"ל יגאל עמיר.

ר.בקצה 19 באוגוסט 2015

איזה דיון מתקיים עם תומכי יגאל עמיר וגולדשטיין? על מה אתה בכלל מדבר?

הבעיה בסיפור של יוחנן היא שהמקור היחיד בן תקופתו היה גם יריבו הפוליטי, שכנראה לא סבל אותו במיוחד, ושנוי במחלוקת בפני עצמו.

אסף THE KOP 19 באוגוסט 2015

כבר 2,000 שנה ויותר שהכל פוליטי.
מה אתה חושב, שההסתה נגד הימין התחילה רק עם רבין ?

דורפן 19 באוגוסט 2015

כן. אם רק תומכי המשא ומתן אז לא היו מפריעים, גוש חלב ובר גיורא היו מוחצים את האימפריה הרומית.

גיא ד 20 באוגוסט 2015

+1
גדול

אסף THE KOP 20 באוגוסט 2015

אני אומר לך.
הכל בגלל שהמתנחלים האלה כבשו את יהודה ושומרון.
כבר יותר מ-2,000 שנה המתנחלים האלה בוגדים.

בני תבורי 19 באוגוסט 2015

ר. בקצה,
נכון, אתה צודק. לא מתקיים דיון. עם זאת, נכתבים שירים ונבנות כיכרות.

ר.בקצה 20 באוגוסט 2015

נכתוב זאת שוב ושוב, עד שהאצבעות ידממו-
תומכי הכיכר של גולדשטיין (אם לכך התכוונת) הם מיעוט שבמיעוט, שלא הצליחו להיכנס לכנסת גם עם בעיטה בתחת מאלי ישי.
לעומת זאת, תומכי הכיכר של דלאל מוגרבי הם המיינסטרים אצל האויב. וכמובן, בני הברית הטבעיים של גוש השמאל-ערבים.
כהניסטים בכאפיות, בקיצור.

אסף THE KOP 20 באוגוסט 2015

ששש….
לא מדברים על הדברים האלה בדה-באזר

גיא זהר 20 באוגוסט 2015

אתה יכול לכתוב גם מליון פעם. תכנס קצת לרשתות החברתיות ותראה מי גיבור ומי לא. וההשוואה לפלסטינים מזכירה לי את הילדים שמבקשים מה לאסוף צעצועים ואז אומרים אבל למה לא הוא. בלי שום קשר ברור ירמיהו ובן זכאי היו בוגדים

the bird 20 באוגוסט 2015

רשתות חברתיות נהיה המדד החדש?
כי אצלי יש הרבה תומכי V15
וראיתי לאן זה הביא אותם….
לתומי חשבתי שהצבעה בבחירות היא המדד האמיתי,
פה הם מיעוט זניח שלא עובר אחוז חסימה
ואילו שם אלו שמנצחים בבחירות
אבל מה אני מבין בסטיסטיקה אם גיא זהר אמר

גיא זהר 20 באוגוסט 2015

ומי אמר שהרבה מתומכי בנט והליכוד לא רואים בגולדשטיין גיבור? האווירה הציבורית בקרב חלקים נרחבים בעם, כפי שמשתקפת גם ברשתות החברתיות, שברוך גולדשטיין עשה את מה שהיה צריך לעשות. גיבור יכול להיות גם בקרב 20% מהאוכלוסיה

ר.בקצה 20 באוגוסט 2015

מי אמר?
אז תוכיח….

אהד 20 באוגוסט 2015

אתה לא באמת חושב ש-20% מהעם מאמין שגולדשטיין גיבור, נכון?
מקס' 2%

ר.בקצה 20 באוגוסט 2015

יפה כתב הציפור-
הרי אם מרזל וכנופייתו היו מקבלים 10 מנדטים, הייתם צורחים עד לב השמים שישראל נהפכה לכהניסטית, אפרטהיידיסטית ובולבוליסטית…
כעת, משהתברר שהכהניסטים היחידים בכנסת הם בני בריתכם, אתם מספרים מעשיות על רשתות חברתיות…

גיא זהר 20 באוגוסט 2015

אני שמח שאתה מכנה אותי ברבים. אני בקושי את עצמי מייצג. ולא הבנתי מה קשורות הבחירות? אם הרצוג קיבל 24 מנדטים אז מישהו רואה בו כגיבור? מישהו ראה במצנע כגיבור? (למרות שמצנע קיבל צל"ש על גבורה). יש מנדטים ויש גיבור עממי גולדשטיין הוא כזה גם אם לשמחתי לא שלך

ר.בקצה 20 באוגוסט 2015

כבר כתבתי לך- אם מדובר בגיבור עממי, לא תתקשה להוכיח זאת..

בוא נראה אותך.

דורפן 20 באוגוסט 2015

ר.בקצה. הפנטיות לא נגמרת בגולדשטיין. בצלאל הבהמה הוא תופעה מחליאה בתולדות העם היהודי והוא בבית היהודי (אמנם במסגרת הסדר כלשהו – אבל עובדה שהם לא מוקיעים אותו). וכן יש הרבה אנשים שלא מצביעים ליורשי כך אבל לא ממש מזועזעים מגולדשטיין.

ואחסוך לך: הצד השני לא מעניין אותי כל כך.

ר.בקצה 20 באוגוסט 2015

כפי שכתבתי למגיב השני- אם יש כל כך הרבה, לא תתקשה להוכיח…

אסף THE KOP 20 באוגוסט 2015

ברשתות החברתיות העבודה לקחה את הבחירות…
טוב שהחיים הם לא פייסבוק.

גיא זהר 20 באוגוסט 2015

באיזו רשת חברתית בדיוק? עם הסייפא אני מסכים למרות שגם המציאות לא להיט

אסף the kop 20 באוגוסט 2015

מאיפה לי לדעת.
אני בכלל משתמש עוד במחשב נייח ומאוורר.
אתה זה שהמליץ להיכנס לרשתות החברתיות לראות מי גיבור.

גיא זהר 20 באוגוסט 2015

איך אתה רוצה שאוכיח? שיכניס מקרופונים למוסדות הלימוד ואראה אם שרים בשבחו של ברוך הצדיק? ומאיר הר ציון כן גיבור עממי? ונתן אלבז כן? לך תוכיח מי הוא מה

ר.בקצה 20 באוגוסט 2015

הוכח בכל דרך שתבחר- הרי לא ייתכן שהפרחת לאוויר טענה בלתי-מבוססת, נכון?
אני משוכנע שכשכתבת מה שכתבת התבססת על אמיתות ועובדות בשטח, ולא על הרהורי לבך…

גיא זהר 20 באוגוסט 2015

הסברתי לך שהגיבור עממי לא בהכרח מונצח. למרות זאת הקבר של גולדשטיין הפך בין השאר לאתר הנצחה. ולגבי עניין ההוכחה, לא ראיתי שאתה מוכיח כל טענה שמעלה

ר.בקצה 21 באוגוסט 2015

הטענה שלי הייתה שאתם מבלבלים את המוח. תוצאות הבחירות הוכיחו זאת היטב.

the bird 20 באוגוסט 2015

תיזהר אתה עלול לקבל מייל מבני
זהירות ! (:

Yavor 19 באוגוסט 2015

היה מי שאמר שיהודים הם כמו תבלין איכותי: שים אותם בכמויות קטנות במדינות שונות והם פורחים ואף מביאים לקידמה ופריחה של החברה. שים אותם מרוכזים ביחד – זה כבר יותר מדי ואתה מקדיח את התבשיל…

חיים הצהוב 19 באוגוסט 2015

yavor המשפט היותר מדויק הוא שיהודים הם כמו זבל, תפזרו אותם ותהיה פריחה תקבצו אותם במקום אחד וזה יתחיל להסריח.

ניר 19 באוגוסט 2015

אם רק תושבי המדינות השונות גם היו חושבים שהיהודים הם תבלין שמביאים לקידמה ופריחה מן הסתם לא היה הרעיון הציוני עולה כלל.. איכשהו בדרך כלל יצא שהם חשבו (וחלקם עדיין חושבים) שאנחנו זבל גם במנות קטנות.

בני 19 באוגוסט 2015

החלוקה הדיכוטומית שאתה מציע פשוט לא קיימת. התלמוד מתייחס לקנאי המרד בצורה שלילית מאוד. רבן יוחנן בן זכאי ותלמידיו, שהם האבות של היהדות המסתגרת ופאנטית (אם כי אדישה ולא פעילה) פעלו נגד המרד

דורפן 19 באוגוסט 2015

בן זכאי זה לא מה שאני מתכוון ליהדות פנאטית.

אביאל 19 באוגוסט 2015

דורפן – כנראה שעוד אלפיים שנה גם אתה תיהיה פושע מלחמה כי אכלת בעלי חיים אז קח דברים בפרופרוציה :)

ולעניין, תבדיל בין הקיצוניים, יש את הקיצוניים שאין להם יסוד של אדמה (עד להגעת המשיח ואחרית הימים) ולכן הם לא מורדים, ראה מרבית החרדים כיום. יש קיצוניים שיש להם יסוד של אדמה (זירוז הגאולה) ראה הקיצוניים שבמתנחלים, אי אפשר להכפיף את שניהם יחדיו ואפשר להגדיר אותם אפילו כאויבים.

נקודה נוספת בהקשר היהודי, היא הדברים הרנ״ק ושל גרץ, שניהם טוענים שאצל היהודים יש מעגליות המבוססת על מאזניים עם שני יסודות – רוח ואדמה, כאשר היהודים בגלות הרוחניות עולה והאדמה יורדת וכאשר היהודים מקבלים אדמה היסוד הרוחני פוחת, זה מסביר הרבה על מצב היהדות היום והמעניין הוא ששניהם הבינו את הדברים עוד לפני שהפרויקט הציוני התחיל.

דורפן 20 באוגוסט 2015

אביאל – הם לא פושעים נגד הרומאים. הם פושעים נגד העם היהודי.
ואין לי ספק שהחרדים מייצגים באופן כללי יהדות מתקדמת יותר מהמתנחלים – יהדות של תפילה ולא של בית מקדש. אני לא מתרשם מסממנים חיצוניים.

אסף THE KOP 19 באוגוסט 2015

אני,
כל בוקר שאני קם אני מנשק את התמונה של בר גיורא.
מבריק את הפסל של יוחנן מגוש חלב.
ושר לילדה על בר כוכבא.

ציוני בוגד ופושע מלחמה שכמותי.

בני תבורי 19 באוגוסט 2015

שקרן, אתה מנשק תמונה של ג'רארד, מבריק פסל של שאנקלי ושר לילדה על גיבורי שדות אנפילד רואד.
אופטימיסט חסר תקנה.

ד״ר א. 19 באוגוסט 2015

אסף –
אתה לא צריך לשיר בעצמך.
בשביל זה יש מערכת חינוך ממלכתית.
הנה פסוט שכתבתי לפני 6 שנים. שלחתי אותו בזמנו לכוּ….לם, משׂר החינוך ועד מנהלת ביה״ס. רק מהמנהלת קבלתי תשובה.
דיווחים מהשטח מספרים שהטקס לא השתנה במאום בשנה שאחרי, וגם לא בזו שאחריה, וגם לא בזו שאחריה…

http://www.yehudemo.org/?p=309

אסף THE KOP 19 באוגוסט 2015

נשמע טקס נחמד

ד״ר א. 19 באוגוסט 2015

כמו ששם התעצבנתי, לא התעצבנתי שנים

אסף THE KOP 19 באוגוסט 2015

למה, הילדים לא נהנו ?

ד״ר א. 20 באוגוסט 2015

לא שאלתי את הילדים, והם נראו כמו בכל טקס. עדיף על לשבת בשעור.
אני התעצבנתי רק בגלל שראיתי איך משקרים לדור העתיד בפנים, בלי להתבייש. כל אחד ומה שמעצבן אותו.

אסף THE KOP 20 באוגוסט 2015

אתה יכול להרגע.
יש שקרים גדולים יותר. מורשת רבין לדוגמא.

דורפן 20 באוגוסט 2015

וכמובן טקסי מצדה והאדרת אלעזר בן יאיר – שרצח יהודים בתיאבון גדול לפני שהגיעו למצדה

אסף THE KOP 20 באוגוסט 2015

היהודים האלה…
פושעי מלחמה כולם.

the bird 19 באוגוסט 2015

איזה נאור ומשכיל אתה

Amir A 19 באוגוסט 2015

אולי סופסוף מישהו יוכל להסביר לי על הפרובינציה של יהודה. האם היא היתה משמעותית לרומא או שמא מדובר היה על פרובינציה זניחה באימפריה?

אריאל גרייזס 19 באוגוסט 2015

לא תקבל תשובה עד שלא תכתוב פרובינציא

Amir A 19 באוגוסט 2015

התלבטתי בנושא. בסוף החלטתי לדפוק במה שאני רגיל לו.

תום 19 באוגוסט 2015

מצד אחד לא זניחה ומצד שני לא משמעותית מדי.

Amir A 19 באוגוסט 2015

אם לא זניחה, השאלה היא מדוע. מה היה בפרובינציה הזו שהפך אותה למשמעותית לרומאים?

אביאל 19 באוגוסט 2015

סתם מניחוש, המיקום שלה.

Amir A 19 באוגוסט 2015

מה חשוב במיקום שלה? האם היו דרכי מסחר קריטיות שלא יכלו לעבור בפרובינציה הסורית? האם סחורות ממצרים לא יכלו לעבור דרך הים התיכון?

austaldo 19 באוגוסט 2015

חוץ מדרכי מסחר, יהודה היתה מרכז תעשיית הבשמים של האימפריה הרומית. זה היה באיזור צפון ים המלח, עין גדי. גידלו שם ״אפרסמון״ שאין שם קשר בינו לבין הפרי שניקרא כך היום וממנו ומעוד צמחים שגדלו שם עשו בשמים עבור כל האימפריה. לא סתם הורדוס בנה את מצדה באיזור הזה.

דורפן 20 באוגוסט 2015

העיקרון שלא מורדים ברומא. מי שמקיים את השלום הרומאי חי בשקט יחסי. מי שלא הופך דוגמא לכולם. הקנאים החליטו שאנחנו רוצים להיות דוגמא לכולם

אריאל גרייזס 20 באוגוסט 2015

השאלה היא אם זה באמת עניין של קנאים או שזה פשוט מובנה בדת היהודית, כל נושא האי התבוללות וכו'. הרי זה לא רק המרד הגדול. זה גם בר כוכבא וכמובן מרד החשמונאים לפניו – שאולי העובדה שהצליח גרמה לאשליות באותה תקופה.
שאלה לאורי

austaldo 20 באוגוסט 2015

ברור, אבל נישאלה שאלה על החשיבות של יהודה.

ואריאל, מרד החשמונאים היה הרבה יותר מילחמת אזרחים מאשר מרד

דורפן 20 באוגוסט 2015

הפרת הפקס-רומנה. זה כל העניין

אסף THE KOP 19 באוגוסט 2015

אתה מתבלבל.
רומא הייתה פרובינציה של יהודה.

ד״ר א. 19 באוגוסט 2015

אמיר –
כמו שאני מבין את המערכת האימפריאלית, כל הפרובינקיות חשובות, כל אחת בדרכה.

אסטרטגית, היא הגשר היבשתי בין סוריא למצרים – שתי פרובינקיות קריטיות. נכון שיש גם נתיבי ים, אבל הים לפעמים סוער וכמעט לא עביר. דרך היבשה תמיד עבירה. מעבר לזה, היא חלק מהמערך המזרחי, הפונה מול הפרתים (אחד משני האויבים הגדולים שרומא לא הכניעה מעולם).

כלכלית, צדק austaldo בציון האפרסמון. זה היה מוצר יוקרה נדרש ביותר. למעשׂה, ההשערה המקובלת היום היא שהוא נכחד בגלל ניצול-יתר בתקופה הרומית. (מתי בדיוק? זה כבר לא יודעים).

מעבר לזה, ארץ-ישׂראל היא מוקד עבור יהדות העולם, ויהודים היו בהרבה מקומות אחרים. כמובן, ככל שהנצרות מתחזקת יש לארץ ערך סימלי גם עבור הקהילות הנוצריות בעולם. כל זה תקף גם כל עוד עמד בית-המקדש על תילו, וגם אח״כ.

Zak 19 באוגוסט 2015

אלפיים שנה עברו והם עדיין רודפים אותנו

https://www.youtube.com/watch?v=Q-kql7cpcOo

שלו 19 באוגוסט 2015

Forza Roma.

Comments closed