ביציע המזרחי של הכנסת – שחר בר

כמה קשה להיות אוהד כדורגל, לבחור להכניס לחיים שלך כמות אינסופית של עצבים וסבל . בעצם לא רק בכדורגל, כל אינפנטיל  שהחליט לקשור קשר רגשי עז עם קבוצת ספורט הוא בבסיסו מזוכיסט. פעם חשבתי שהסטטוס של אוהד הפועל ירושלים מקנה לי ולחברים ליציע מונופול מיוחד על הסבל, היום אני יודע שזו אשליה אופטית. להיסטוריה של המועדון, לכמות הגביעים שנחים בארונות התצוגה, אין שום רלוונטיות לעניין. מה שמשנה זה ההווה, זאת עונת המשחקים הנוכחית, שבה מטבע הדברים 99.9% מהמועדונים בעולם לא יזכו בגביע, לא יקחו אליפות, לא יגיעו לצ'מפיונס או יעלו ליגה. וכשהקבוצה מתפקדת חרא וסופגת גולים של קטרגל, כשהשחקנים מתבזים על המגרש, כשהמאמן עושה שטויות, אין הבדל בתחושת המועקה והתסכול שחשים האוהדים בסמי עופר או בסטמפורד ברידג'.

*

אז הוא צועק, האוהד שיושב כמה שורות מתחתי ביציע המערבי, כמה דקות לסיום הוא תופס עמדה מעל הספסל הביתי וצורחשוב ושוב על נמני המאמן שלנו שיתפטר. הוא מבחינתו מילא את חלקו בעסקה–רכש כרטיס או אפילו עשה חברות בעמותה, הגיע למשחק עם חולצה בצבע הנכון, שר את השירים, והסביר לשופט מה אמא שלו עושה בלילות. וכשאנחנו מפסידים לעוד קבוצה בינונית להחריד, כשההבנה שזאת הולכת להיות עוד עונה ארוכה ומגעילה בליגה הלאומית מחלחלת, זה הזמן לפרוק את חוסר האונים על ראשו של המבוגר האחראי. בקבוצות אחרות אפשר היה גם לדלג ליציע הכבוד ולקלל את הבעלים, אלא שבקטמון שלנו יש 700 בעלים אז קצת מסובך להחליט מי מהם אחראי למחדל הספורטיבי המתמשך. המשחק מסתיים, השחקנים יורדים באיטיות לקול מחיאות כפיים רפות מהולות בשריקות בוז. האוהד העצבני רץ לעמוד מעל המנהרה  וממשיך לצעוק,מוודא שנמני יבין את המסר לפני שייעלם גם הוא לחדר ההלבשה.

*

כמה קל להיות אוהד כדורגל. האוהד חושב שהכרטיס שרכש, או המנוי שעשה, מקנים לו אוטומטית את הזכות לקלל את המאמן הכושל שאין לו מושג, או את הבעלים הקמצן שהורס את המועדון שפעם היה אימפריה. הוא יודע הכל, האוהד, מהיציע הוא רואה היטב שאין משחק אגף ושלמגן השמאלי אין משמעת טקטית ושהחלוץ המבטיח שהגיע בקיץ הוא בכלל סוס מת. את המיליונים שחסרים על מנת לחזור ולהיות האימפריה שהייתה האוהד הרי לא ישלים מכיסו, ואין לו באמת כח להתעמק בשיקולים שהניעו את המאמן לבחור את ההרכב המפסיד שבחר. אז הוא מקלל, וצורח ואם הוא חבר בארגון אוהדים אלים מעט יותר מאוסף החנונים של הפועל ירושלים אז הוא נוקט צעדים יותר דרסטיים. לפרטים על האופציה היותר אלימה אפשר לפנות לאלי טביב, שעוד יתגעגע כנראה לפעולות המחאה החלביות יחסית של אוהדי הפועל תל אביב.

אבל בין אם אתה אוהד שמסתפק בקריאות בוז ובין אם אתה הולך עם ג'ריקן סולר לשרוף את המועדון, העיקרון הוא זהה- האוהד מצפה שמישהו אחר ייקח אחריות וילך הביתה, שמישהו אחר ירשום צ'ק ויתקן את המצב, שמישהו אחר יהיה המבוגר האחראי.  אוהדי הפועל קטמון, או ליתר דיוק חברי העמותה, איבדו את הפריבילגיה הנוחה הזו. פעמיים-שלוש בשנה אנחנו מתכנסים באיזה אולם התעמלות ירושלמי עם ריח של בית שחי, יושבים על כסאות של בית ספר, ושומעים כמה המצב של המועדון לא פשוט. אין בעל הון שירכוש עבורנו את השחקנים שאנחנו צריכים, אין מי שיכסה את הגרעון המצטבר, התענוג של להיות חופשי מבעל בית חלקלק מכריח אותנו האוהדים לפתוח שוב את הכיס ולשדרג את הוראת הקבע למועדון על חשבון המינוס בעו"ש. צ'רצ'יל וספיידרמן צדקו, עם כוח גדול באה גם אחריות גדולה.

*

כמה קל להיות בימים אלו פוליטיקאי מהימין, נבחר ציבור מהקואליציה. כשהדם נשפך ברחובות ואיש לא מעז לצאת מהבית כמה קל לעמוד ביציע ולצעוק על האשמים במצב. השמאל, התקשורת, ראאד סלאח, מי לא אחראי בעיניהם. כולם חבורה של אוהדי כדורגל, ומהזן שלוקח ג'ריקן ומצית או מפנצ'ר למאמן את הגלגלים של האוטו. שמישהו אחר יעשה מעשה, שמישהו אחר יתפטר, שמישהו אחר ירשום את הצ'ק. אז מה אם לפני הבחירות הם הבטיחו, הם בהחלט לא הבטיחו גם לקיים. ארבעים שנים של שלטון כמעט רצוף והם לעולם לא יודו שהם כבר לא ביציע, שהם המבוגר האחראי שתפקידו לשבת ביציע הכבוד ובספסל המאמן ולקבל החלטות גורליות.

כמה קל ללכת עם מנעמי השררה  ולהרגיש בלי, לצעוק שהכל באשמת הסכמי אוסלו אבל לא לבטל אותם לעולם, לזעוק בעצרות כנגד הממשלה שמפקירה יהודים ובבוקר לחזור ללשכה ולג'וב המיניסטריאלי. כמה קל לדרוש יד קשה ולהכנס בהם כי רק כוח הם מבינים, ואז להסתפק בעוד כמה מבצעי ראווה שלא ישנו דבר. סיפוח או היפרדות, טרנספר או אזרחות לכולם, יש החלטות גורליות שצריך לקבל ולכל החלטה יש משמעויות היסטוריות ארוכות טווח ומחיר כבד מאד שישולם בחיי אדם. אז ברור שהרבה יותר קל להשאר ביציע, ולדרוש שהמצב הנוראי של הקבוצה ישתנה ומייד. אלא שאם השמאל ביציע, וגם הימין ביציע, זה אומר שלקבוצה אין מאמן ואין בעל בית ואיש הישר בעיניו יעשה.

צ'רצ'יל כבר לא בסביבה אז בבחירות הבאות כנראה שאצביע ספיידרמן, הוא מבין את טיבה של האחריות הרבה יותר ממי שכרגע מחזיק בה.

 

 

 

 

איך פגרת הנבחרת תתרום למכבי
יורו עד כאן - יוחאי שטנצלר

109 Comments

איתי 15 באוקטובר 2015

מעולה.

תודה רבה

ישי 15 באוקטובר 2015

כמה קל להיות בימים אלו פוליטיקאי מהשמאל, נבחר ציבור מהאופוזיציה כשהדם נשפך ברחובות ואיש לא מעז לצאת מהבית כמה קל לעמוד ביציע ולצעוק על האשמים במצב. הימין, המתנחלים, מירי רגב, מי לא אחראי בעיניהם. כולם חבורה של אוהדי כדורגל, ומהזן שלוקח ג'ריקן ומצית או מפנצ'ר למאמן את הגלגלים של האוטו. שמישהו אחר יעשה מעשה, שמישהו אחר יתפטר, שמישהו אחר ירשום את הצ'ק. אז מה אם לפני הבחירות הם הבטיחו, הם בהחלט לא הבטיחו גם לקיים. ארבעים שנים של שלטון כמעט רצוף והם לעולם לא יודו שהם כבר לא ביציע, שהם המבוגר האחראי שתפקידו לשבת ביציע הכבוד ובספסל המאמן ולקבל החלטות גורליות.

שחר בר 15 באוקטובר 2015

ישי, אני מניח מתגובתך המנומקת היטב שכללה בעיקר קופי פייסט למה שכתבתי שאתה ימני. במידה והצבעת למרזל ואתה מת על בנצי גופשטיין אז הפוסט הוא לא עלייך, הם חושבים שהפתרון היחיד למצב הוא מלחמת אזרחים שבסופה יישאר כאן רק עם אחד , וכשיהיה להם מספיק כוח אלקטוראלי הם ייפעלו לממש את החזון. מה שכתבתי לא מכוון אליהם, אצלם לפחות הפה והלב שווים. במידה והצבעת לכל מפלגות הימין שעכשיו בקואליציה אז הצבעת לשקרנים, למאחזי עיניים, לשרלטנים שהבטיחו לך שוב ושוב יד קשה ושינוי המצב אחת ולתמיד ולא עושים דבר שייסכן את הכסא שלהם. אז תגיד לי בכנות- אתה אוהב שמשקרים לך? עזוב עכשיו את "אם השמאל היה בשלטון אז…", או "לא נותנים לנו לשלוט" או כל תירוץ אחר שהם שולפים מהתחת שלהם. אתה אוהב שמשקרים לך?

ישי 15 באוקטובר 2015

לא יודע מי הבטיח שינוי, וגם לא הקשבתי להבטחות של פוליטיקאים לפני הבחירות. מי שמצביע לפי הבטחות היא אידיוט גמור.
אני בסך הכול מעדיף את המצב הקיים מאשר החמרה שלו. פעם הצביעו לשמאל כי הוא הבטיח שיהיה יותר טוב. במהלך ה-20 השנה האחרונות כמעט כולם, כל אחד בזמנו, כבר הבינו שהיה עדיף להשאיר את המצב כמו שהוא.
העדפתי זריקות אבנים ביו"ש על פני אוטובוסים מתפוצצים. העדפתי פצמ"רים פה ושם ברצועת עזה על פני מתקפות טילים על חלק גדול מדרום המדינה. ואני מעדיף ערבים דוקרים ברחובות מאשר השלב הבא שיביאו הרעיונות של השמאל.

גיסנו 16 באוקטובר 2015

אני אכתוב כאן שוב:
שר מהממשלה שמתלונן על מדיניות הממשלה, ומפגין נגדה, זה כמו שאייל משומר יעלה לצפוני בסמי עופר באמצע משחק ויצעק "תלמדו כבר להגביה!"

אתה לא יכול להציג את עצמך כמי שחזק בשלטון ולעולם לא מתקפל במו"מ, ואז אחרי כל התקפלות לבכות ש"השמאל/בג"צ/התקשורת/ארה"ב/האיחוד האירופי/סבתא שלי" לא השאירו לך ברירה.
אתה לא יכול להיות הנהג הכמעט קבוע ברכב, וכל פעם שיש תאונה לקפוץ למושב האחורי ולהאשים מישהו אחר.

יש לי מספיק טענות גם לשמאל, אבל עם כל הכבוד איך אתה יכול בכלל להשוות את מידת האחריות?

אהד 16 באוקטובר 2015

פלוס מאה גיסנו

shadow 16 באוקטובר 2015

אחת התגובות המביכות

אסף THE KOP 15 באוקטובר 2015

לא יודע מי זה השחר בר הזה ומאיזה חור הוא צץ… אבל אין לי ספק שהוא לא קרא דיונים בדה-באזר מחייו. אחרת, הוא לא היה מפטפט עצמו לדעת על הימין באופן כל-כך סטראוטיפי.
יש כאן לא מעט מגיבים ימניים רהוטים אשר מנהלים כבר מס' שנים דיונים פוליטיים ענייניים, אבל ה"שחר-ברים" הללו, האורחים לרגע, כל מה שהם יודעים זה לחנות כאן להרף עין, להטיח האשמות (ממש כמו מושאי הפוסט שלו) ולהמשיך הלאה, בצלילה שלהם אל תהומות השכחה.

שיהיה. גם ככה בזבזתי עליו יותר מדי פיקסלים.

שחר בר 15 באוקטובר 2015

ממך ציפיתי ליותר אסף. קודם כל נעים מאד, אני בן 35 מירושלים, חייל וקצין בקרבי, כרגע מצביע מר"ץ כי בוז'י עושה לי פריחה אפילו יותר משזהבה גלאון עושה לי. כבר שנים שאני קורא את הפוסטים השונים שכאן בדרכי לתהומות השכחה, לפעמים מגיב, אפילו לך.

וגם אתה לא טרחת לקרוא, רק סימנת כ"יאללה יאללה עוד סמולני מניאק שבא לתפוס עלינו תחת", דפקת תגובה והלכת. לא כתבתי שלימין האידיאולוגי אין פתרון, הרי יש לו. אתה עצמך דוגל בטרנספר וגירוש כל הערבים מכאן. האגף הדתי -מיסטי יותר בימין גם חושב שצריך לבנות בית מקדש ולהקים כאן מדינת הלכה. גם זה פתרון. אני אישית חושב שהפתרונות הללו איומים, אבל מכיוון שהמפלגה שבחרתי בה בקושי מגרדת את אחוז החסימה ואת ספסלי האופוזיציה דעתי הרי לא באמת רלוונטית. אני מדבר על חוסר הרצון לקחת סיכון ולפעול, חוסר היכולת לממש משהו ממה שלכאורה הם דוגלים בו.

אני חושב שאתה דווקא אמור להסכים עם מה שאני טוען כאן- שמנהיגי הימין הישראלי קיבלו מנדט ברור ומוחלט מהמצביעים, ולא עושים דבר על מנת להתקדם לאיזשהו פתרון לבעיה הבוערת ביותר שלנו. אז זאת לא מנהיגות, הם היו ונותרו האוהד שצועק ביציע. ככה לא נגיע לשום מקום, רק לגלי טרור חוזרים ונשנים שיימשכו עד אלוהים יודע מתי.

אסף THE KOP 15 באוקטובר 2015

שיהיה

תומאס נוימן 15 באוקטובר 2015

וואו. סתם לך ת'פה.

אסף THE KOP 15 באוקטובר 2015

נו באמת נוימן, נראה לך שכל-כך מהר אפשר לסתום לי את הפה ?
אין לי מושג מי השחר בר הזה, והאמת לפתוח חזית חדשה עם עוד קלישאת סמול זה כבר נדוש ומשעמם. מעדיף את החברים הישנים.
לא נורא, בתגובה 4 כבר יש איזו צ'יוואווה שמקשקשת בזנב מהעצם שמר בר זרק לו.

תסתדרו בלעדי בפוסט-אורח הזה.
תבלו.

יידישקייט 15 באוקטובר 2015

תכלס די סתם לך את הפה, הגיב לך יפה על כל נקודה שהעלת, בין אם אישית טוקבקיסטית ובין אם עניינית.

עודד 15 באוקטובר 2015

+1 לשחר בר

the bird 16 באוקטובר 2015

עוד אורגיה שמאלנית פה באתר
סחתיין

shadow 16 באוקטובר 2015

למה אתה קורא לעצמך the bird?

לפי התגובות הקבועות שלך להגנת הקוף היית צריך לקורא לעצמך the dog.
או חסר עמוד שידרה.
אין לך דעה משלך?

יהושע פרוע 16 באוקטובר 2015

אולי אסף the bird

the bird 16 באוקטובר 2015

אתם ממש אחים לצרה,כנראה לא שמעתם על המושג סולידריות
אבל מה יש לצפות ממי שמעליב אנשים על ימין ועל שמאל פה
וחושב שהוא "האדם הנאור"
כרגיל הנאורות היא מפלטו של הנבל

shadow 16 באוקטובר 2015

נראה לי שאין לך מושג מה משמעות המילה סולידריות

עידן. 16 באוקטובר 2015

"הפטריוטיות היא מפלטו האחרון של הנבל"

אם כבר בחרת לצטט את בקט לפחות תעשה את זה כמו שצריך, כי האמת היא שהפתגם הזה דווקא מתאים יופי לוויכוח הזה.

shadow 17 באוקטובר 2015

עזוב עידן

הוא אחד המגיבים המביכים פה.

לא סתם הוא קורא לעצמו הציפור, זו כנראה קריצה לגודל המוח.

the bird 17 באוקטובר 2015

עידן לא שמעת כנראה על ציניות והשאלת משלים.
וצלצ'ק
מה אתה ילד בן שתיים שחוזר על תגובות של גנון

ר.בקצה 18 באוקטובר 2015

הציטוט הנ״ל שייך לסמואל ג׳ונסון, והמשמעות שלו שונה מהשימוש הרווח שעושים בו.

בא בלילות 16 באוקטובר 2015

תומאס – הלוואי. למרבה הצער לסתום לאסף את הפה זה לא קל, על גבול הבלתי אפשרי…

אריק 16 באוקטובר 2015

מה זה חשוב כמה פעמים כתב פה הכותב?
נהיית מפאיניק!

אל אקצה בידנו 15 באוקטובר 2015

הציפייה שלך שחר לתגובה עניינית מראה כמה השמאל בארץ ובדהבאזר מנותק. זה איש שתגובה של שלוש שורות עולה לו בזיעה רבה ואם אין בה סמול או רבין או איזה קללה אז זה בכלל ריצת מרתון.
תתנחם בזה שבתגובה של מלה אחת אין טעויות כתיב.

the bird 16 באוקטובר 2015

התנשאות סטנדרטית ורגילה שלכם
אפשר את זה עם זיקוקים ?
מצ'עמם

כסיפוביץ 15 באוקטובר 2015

בלי קשר אם מסכים או לא הפוסט כתוב יפה מאוד
התגובה של אסף על ההוא שפתאום צצ לא לאתר ולדיון, פשוט מראה למה לא צריך להתפלסף יותר מדי גם אם חושבים אחרת.

"salvation comes from within"

MOBY 15 באוקטובר 2015

נחמד למדי הצלחת להעלות לי חיוך.

יואב מקטמון 15 באוקטובר 2015

פוסט מעניין, כתוב היטב ואומר את מה שידוע מזמן:
הימין תמיד יודע מה צריך לעשות, אבל לא עושה שום דבר.
השמאל לא תמיד יודע, אבל מנסה לעשות.
דוגמא היסטורית קלאסית היא התגובה לתכנית החלוקה:
הימין מתנגד, בגלל הויתור על ירושלים וחלקים אחרים מארץ ישראל.
השמאל תומך, כי הוא פרגמטי ומבין שצריך לעשות משהו.
למזלנו, בתקופה ההיא הימין היה זניח למדי מבחינה מספרית, אחרת היינומבמצבם של הפלסטינים- צודקים מאד (לתחושתם) וחסרי מדינה.
מאז המהפך ב – 1977, ראשי הממשלה של הימין לא עשו בעצם כלום על מנת לנסות ולשנות את המצב לטובה. מדיניות ה"שב ואל תעשה" היא נר לרגליהם.
היחיד שעשה משהו היה מנחם בגין שחתם על הסכם השלום עם מצרים.
כל האחרים מפחדים מהצל של עצמם ושל שולחיהם, ומעדיפים לתת לפיהם לעבוד.

אבל בינינו, שחר, כל זה שטויות.
מה שחשוב באמת זה לנצח מחר את אשדוד.
לא שנראה לי שזה אפשרי, אבל חייבים להבקיע איכשהו איזהנגול ולצאת עם משהו מהמשחק הזה.

שחר בר 15 באוקטובר 2015

תודה יואב.
לגבי הניתוח שלך אני לא מסכים בהכרח, חוץ מבגין דווקא היו מנהיגים מהימין שעשו מעשה. שרון יצא למלחמת לבנון הראשונה ולחומת מגן וביצע את ההתנתקות, אולמרט יצא למלחמת לבנון השניה. אלו מהלכים נועזים יחסית, מהלכים שלקחו סיכון ונועדו לשנות משהו במציאות של חיינו. מדיניות אי-העשייה זה הקללה של עידן ביבי, ורוח המפקד מחלחלת מטה.

לגבי אשדוד, אני אופטימי- 0:0 וההגנה שלנו סוף סוף מתפקדת.

ר.בקצה 18 באוקטובר 2015

אולמרט הוא איש ימין כפי שאתה איש ימין. את הכנופיה שלו דאז ניתן לכנות בדוחק מפלגת מרכז, ושותפתו הבכירה לממשלה הייתה מפלגת העבודה.

ר.בקצה 18 באוקטובר 2015

אז מי יותר מסוכן?

the bird 16 באוקטובר 2015

אתם ממש אבל ממש משעממים
יש מישהו מהכותבים פה שהצביע הרצוג בטעות
כדי שיכתוב משהו יותר מרכזי….
חבל על הזמן
כמו תקליט שחוק פה בכל מה שקשור לפוליטיקה
אתם מ-ש-ע-מ-מ-י-ם

the bird 16 באוקטובר 2015

כמובן שאני לא מצפה שמישהו ממכם הצביע לימני קיצוני כמו לפיד…נתפשר על הרצוג

עודד 16 באוקטובר 2015

יש לך גם תגובה עניינית לטור? עד עכשיו קראתי ארבע תגובות של בכי. הבנו את זה גם אחרי הראשונה.

shadow 16 באוקטובר 2015

הוא מופיע בדרך כלל בתור הסייד קיק של הקוף.
נראה לי שאתה מגזים בבקשות שלך.

the bird 16 באוקטובר 2015

התגובות שלי הם בהתאמה לטורי הבכי השמאלנים פה
שהימין אשם בכל תחלואות העולם ואשתו….כשיהיה פה מישהו עם דעה פוליטית שתעניין אותי
כי רוב הכותבים פה הם מאותו שמאל קיצוני…יהיו תגובות מעניינות יותר כמו הפוסט
עד אז מצ'עמם פה
אתם מוזמנים להמשיך באורגיה בינכם
נשמע שאתם נהנים לחשוב שהשמש זורחת לכם מהתחת

יהושע פרוע 16 באוקטובר 2015

אתה חצוף ודמגוג.

אם השמאל היה בשלטון והיו דקירות את מי היית מאשים?!?!?

מאשימים את האחראים. בנט, אריאל, שקד, לוין, ארדן, רגב, בוגי, ביבי דרעי וכחלון.

ובוא נניח, רק נניח שהימין בשלטון. מי אשם?

shadow 16 באוקטובר 2015

לא רק חצוף גם נשמע כמו ילד בין שש.
מספר שלא מעניין ומצ'עמם אבל בכל זאת נכנס לקרוא ולהגיב.
פטתי

the bird 16 באוקטובר 2015

מר צלצ'ק
עם הכבוד לבינה היתרה שלך
ואין לי טיפת כבוד,
רק מהשמות גנאי שקראת פה לכל ימני
אפשר לעשות אחלה מערכון של גן ילדים
אז בוא נגיד שאתה האחרון שיכול לחלק ציונים למישהו
תתבוסס בשיגיונותך השמאלניים ותהנה

שחר בר 16 באוקטובר 2015

בירד, צא רגע מהמגננה האוטומטית, קראת ולא הבנת כלום. לא אמרתי שהימין אשם בלעדי במצב. לא הימין היה בשלטון כשכבשנו את השטחים , ולא הימין היה בשלטון כשהניחו למפעל ההתנחלויות להתחיל ולהתבסס. ולא אשמת הימין היא שהפלסטינאים דוחים שוב ושוב הצעות לפשרה שיכלו כבר לתת להם מדינה. אבל הימין כן נמצא בשלטון כבר קרוב לארבעים שנה עם הפסקות קצרות, וראוי שנבחרי הציבור שהוא שולח לכנסת יפסיקו לבלבל את המוח של כולנו בסיפורים על בגץ והתקשורת ויממשו את הפתרונות שהם מאמינים בהם.

the bird 17 באוקטובר 2015

בוא נתחיל מזה שהמושג הזה שאתם משתמשים בו כ40 שנה שלטון
ימין זה די כרגיל העמדת המציאות לפי רצונכם
כי בתכלס היו רק בקושי 20 שנות שלטון ימין
כל שאר הזמן היו או ממשלת אחדו או קדימה או שמאל מוחלט
אז מספיק עם השקר הזה

shadow 17 באוקטובר 2015

קדימה זה לא ימין?
טוב יש פה ימני שהכתיר את ביבי כנוטה שמאלה אז בטוח ששרון ואולמרט זה שמאל קיצוני.

כמובן שהימין לא 40 שנה בשילטון, כי לא עברו 40 שנה מאז המהפך ב77, אבל הימין בשילטון בערך 30.

מה שמצחיק הוא שאתה נדבק לעובדה שזה לא באמת 40 שנה (כאילו זה מה שחשוב) ולא לעובדה ש 10 או 20 או 30 שנה זה לא מספיק זמן לבצע אג'נדה פוליטית?!?!?!

כמו שכבר אמרתי, יש לך תגובות כמו של ילד בן שש.
מכיוון שאני מניח שכבר עברת את גיל עשרים, זה סתם פתטי.

נ.ב

אם השמאל הצליח לעשות ב 4 שנים או ב 8 שנים מה שהימין לא מצליח לעשות ב30 שנה מה זה אומר על האימפוטנציה של הימין?
אם בסוף ימני כמו שרון מבצע אג'נדה שמאלנית, באיזה אור זה מאיר את האג'נדה הימנית?
ומה זה אומר על המצביעים שלהם שרק בוכים ומאשימים את השמאל באוזלת ידם? אכלו לי שתו לי.
זה אומר, כמה חלש הימין או כמה מצביעיו ילדותיים בדיוק כמוך.

the bird 17 באוקטובר 2015

קדימה זה ימין חחחח
אחלה בדיחות אתה טוב צלצ'ק
ולגביי השאר
ידה ידה בלה בלה כמו רמת הכתיבה ככה התשובה לך

shadow 17 באוקטובר 2015

אני משתדל להתאים את רמת הכתיבה (למרות שזה חסר טעם) כדי שתוכל להבין (למרות שגם זה לא עשה רושם שעוזר לך).

זה בטוח לא שמאל אלא אם כן אתה רוצה לשכתב את ההיסטוריה.

בכל אופן לצורך הדוגמא זה רק מגחיך יותר את הימין, אם מפלגה קיקיונית שהופיעה ונעלמה אחרי פחות מעשור עשתה יותר ממה שצליח הימין לעשות באותו פרק זמן או יותר בשילטון.

בכל מקרה שאין טעם להמשיך את הדיון אם כל מה שיש לך להוסיף זה חחחחחחחחחחחחחח
אינך טוען שום טענה שקשורה לדיון, גם כשאתה כבר טוען משהו אתה לא מסביר או מנמק אלא אם כן חחחחחחח וידה ידה בלה בלה זה נימוק.

אני מקווה שאתה לא מתנגש בדברים כשאתה עף ברברס.

Ko 16 באוקטובר 2015

דווקא נראה שהוא הכי חכם פה. ה0מולנים פה ממש מנותקים מהמציאות ותומכי דאעש ואובאמה.

ניתאי 16 באוקטובר 2015

טוב סמולנים אתה יודע. מזלם שיש את דאעש, אחרת במי היו תומכים?

כסיפוביץ 16 באוקטובר 2015

למה לך להגיב לאדם שחושב שמי ששונה ממנו זה דאעש?
אתה רק משקה לו את האישיות הכובשת שלו כך.

פשוט להתעלם מתגובות כאלו

טיפה סרוחה 16 באוקטובר 2015

בתקופה האחרונה אני רואה יותר מדי התנשאות של השמאל על כך שלימין אין פתרון מעשי להציע,אז בתור ימני אני אתן דוגמא להמחשה של המצב בעיניי:

יש לידנו כוורת דבורים ענקית עם נקב קטן שמדי פעם משתחלות ממנו דבורים מעטות שעוקצות אותנו ומציקות לנו
לצערנו אי אפשר להזיז את הכוורת ממקומה או לסתום את הנקב.
לשמאל אין סבלנות והוא מציע פשוט לפוצץ את הכוורת ולשחרר את כל הדבורים
הימין משתהה ומקווה לטוב

לפעמים שב ואל תעשה עדיף

שחר בר 16 באוקטובר 2015

בחייאת , טיפה סרוחה ועוד מגיבים, מה יש לכם עם הרגשי נחיתות האלו? למה לדחוף את את המונח "התנשאות" לכל מקום? אי אפשר להגיד לך שאני חושב שאתם טועים בלי להכנס לשיח הזה?

ולעניין התשובה שלך- אני כותב לך מעיר ריקה לחלוטין, מאז האינתיפאדה השנייה לא ראיתי ככה את ירושלים. הרחובות ריקים, העסקים קורסים, אף אחד לא מעז לצאת מהבית. יצאתי עם אשתי למסעדה שלשום בערב, היינו רק שנינו והטבח. השכן שלי לא קיבל אתמול את הטלוויזיה שהזמין, כי הודיעו לו מהחברה שהמוביל לא נוסע לירושלים כרגע. ואנחנו גרים סמוך לגן סאקר, לא בג'בל מוכבר. ואגב, המחסומים והסגר שהודיעו עליהם? וירטואליים לחלוטין, אי אפשר לסגור את מזרח ירושלים בלי חטיבות שריון וחיר.

אם זה מה שיש , אם ככה נגזר עלינו לחיות, אז קודם כל זה עצוב מאד ומייאש לחלוטין. שנית, אז שיתייצבו מנהיגי הימין ויגידו ככה. שיגידו בפה מלא שאין מענה ולא יהיה בעתיד הנראה לעין. איכשהו לא נראה לי שזה יישפר את מעמדם בקלפי, עדיף במקום זה לשבת באולפן ולספר שהם הנחו את המפכל לגדוע את הטרור ביד קשה.

טיפה סרוחה 16 באוקטובר 2015

שמח לשמוע שאתה לא מתנשא,התנסחת בצורה חריפה שפירשתי כלגלוג
כואב נורא שאנשים מסתגרים בבתים-מקווה שלנחיל הדבורים יגמר העוקץ במהרה
מצ"ב לינק לראיון של בנט שבנחרצות אומר שאין פתרון-החל מדקה 12:30
https://www.youtube.com/watch?v=oea929AvshQ&feature=youtu.be
בשורות טובות!

צור שפי 16 באוקטובר 2015

טיפה – כשאתה כותב "שב ואל תעשה" אתה מניח שהמציאות היא סטטית ושהחור בכוורת ישאר בממדיו הנוכחיים. אני חושש שאתה טועה והשחור יילך ויגדל. זה כמו פצע קטן שאתה מזניח ועלול להגיע לנמק.

טיפה סרוחה 16 באוקטובר 2015

בהחלט יכול להיות-עדיין עדיף לתת לו לגדול לבד ולא לעזור לו להתרחב

צור שפי 16 באוקטובר 2015

אבל זו לא האופציה היחידה בהכרח. אולי אם תנהג נכון תוכל לעזור לו להיסגר.

טיפה סרוחה 16 באוקטובר 2015

מנקודת מבטי שני הפתרונות שבני מציין שקולות להרחבת החור.
זאת הזדמנות לציין שלמרות שדעותינו חלוקות ברוב הנושאים,תמיד כיף לקרוא את התגובות שלך וניכר מהם שאתה בא לכל דיון עם ראש פתוח ומכבד את הדעות של האחר ;)

shadow 16 באוקטובר 2015

שמע אתה נשמע כמו אדם דתי שמנסה להסביר לאדם רציונאלי למה הוא מאמין באלוהים.

מכיוון שאין לו דרך לוגית להסביר בשפה פשוטה ומונחים מה- "יש" הוא ממציא מטאפורות ומביא מונחים מה "אין".
מה שקורה בסוף זה שהוא בעיקר משכנע את עצמו.

אם הקישקוש שכתבת עוזר לך לישון בלילה לבריאות.

לפעמים, שב ואל תגיב – עדיף

shadow 16 באוקטובר 2015

לו = לא

טיפה סרוחה 16 באוקטובר 2015

מצחיק שאתה מדבר איתי על רציונאליות-אני אגנוסטיקן כך שאין הרבה רציונאלים כמוני.
לא ניסיתי לשכנע אף אחד שהימין צודק
רק להבהיר שאם הימין אובד עצות ולשמאל יש פתרון לא בהכרח אומר שצריך לנסות אותו.
וכתבת בלי שגיאות בהתחלה-באת לתקן ויצאת מקלקל
לגבי המשפט האחרון אתה צודק בהחלט אפשר גם להשמיט את ה"לפעמים" ללא חשש כשמדובר בך

shadow 16 באוקטובר 2015

1- לי על הטעות.

איך היותך אגנוסטיקן משנה את מה שכתבתי על זה שבחרת להשתמש במטאפורה כשנגמרו לך ההסברים?
כלומר, אתה רוצה שאני אניח שמכיוון שאתה אגנוסטיקן, אתה בהכרח חכם? אינטילגנטי? או שההסבר המטאפורי שלך מניח את הדעת?

נו, ואתה עוד מדבר על מתנשאים.

טיפה סרוחה 16 באוקטובר 2015

אני אסביר שוב
בעל הפוסט הוכיח את הימין על כך שהוא לא לוקח יוזמה
אני השתמשתי במטאפורה שמוכיחה שלפעמים הישארות במקום זו האופציה הטובה ביותר
לא ניסיתי לשכנע שזה המצב במקרה שלנו כי זה ויכוח סרק(אני לא מאמין שיהיה שלום אחרי שניסוג,מישהו אחר כן)

אגנוסטיות ורציונאליזם שלובים יד ביד

-2 לך על זה שאתה חושב שרציונלי פירושו חכם,אינטילגנט
תיזהר 3-0 זה טכני אצלנו

shadow 16 באוקטובר 2015

שמע זה מעייף. אני לא כתבתי שאגנוסטיקן זה חכם או אינטליגנטי.
שאלתי אם אתה חושב שבהדגשתך שאתה אגנוסטיקן אתה מנסה לתת יותר משקל למטאפורה החלשה שלך.
עכשיו אם תוכל להסביר לי בבקשה, האם זה שאתה מאמין ברציונליות בהכרח הופך אותך לרציונלי?

בכל אופן בתגובה הראשונה בשרשור תקפתי את חולשת המטאפורה ולא את היותך רציונלי או לא. אתה בחרת להעלות את הנושא.

אם אציין שאני אטאיסט מוסיף אמינות או כוח לדברי? כנראה שלא.

מקווה שהבנת.

טיפה סרוחה 16 באוקטובר 2015

אוקי אני אנסה שוב
סיפרתי שאני אגונסטיקן מ2 סיבות:
א טענת שזה נשמע כמו טיעון דתי
ב טענת שאין לי דרך לוגית ניסיתי להראות שהלוגיקה נר לרגלי

לגבי השאלה אם אמונה שאני רציונלי הופכת אותי לכזה לדעתי כן, שוב משתי סיבות:
א כי אני מכיר את עצמי הכי טוב
ב כי אין לי שום אינטרס סמוי להציג עצמי ככזה,רציונאליות זאת תכונה ניטרלית לא תכונה חיובית

לא הבנתי למה אתה קורא למטאפורה חלשה תפקידה להוכיח שבמצבים מסוימים עדיף להישאר במקום,כל בר דעת יסכים שבסיטואציה שהעלתי לא כדאי לפעול ולכן המטאפורה עושה עבודתה נאמנה

לגבי ההקבלה בין הדוגמא למציאות-זה חסר טעם להיכנס לזה כי פה אנחנו כבר תלויים בנקודות מבט שונות

יהושע פרוע 17 באוקטובר 2015

שכנעת אותי אני מצביע ביבי

בני תבורי 16 באוקטובר 2015

הדיון מתפתח לכיוון צפוי למדי וזה לא טוב כי דה באזר מתהדר במגיבים רציניים וטובים שמגיבים לגופו של עניין. הנה ניסיון שלי להחזיר את הדיון לפסים הרצויים.
קיימות רק שתי אפשרויות רציניות: אחת, סיפוח מלא של השטחים והכרזתם כמדינת ישראל עליה חל החוק הישראלי והפיכת התושבים חיים בהם – מי שירצה להישאר כאן, לאזרחי שווי זכויות כולל זכות בחירה. אגב, מהלך כזה ייתר את הדיון על זכות השיבה וברור למה.
אפשרות שנייה היא נסיגה מלאה מכל סנטימטר והתכנסות בגבולות יוני 67' שיהפכו לגבול הבינלאומי המוכר והידוע של מדינת ישראל. לשתי האפשרויות יתרונות משמעותיים וחסרונות רבים, אשר הזמן שחלף רק העצים אותם, ועדיין, אין כל אפשרות אחרת. היהודים לא הולכים לשום מקום והפלסטינים לא הולכים לשום מקום וכל מחשבה על להיפטר מעם אחד היא הזיה משיחית שמוזנת על ידי קיצונים משני הצדדים.
כל ראשי ממשלות ישראל מאז 67' ידעו על קיומן של שתי אפשרויות אלה ועל הצורך לבחור אחת מהן, אבל חששו ובכך ביבי לא לבד. אלה שניסו, רקדו צעד קדימה ושניים אחורה והחליפו וסבבו סביב עצמם והנה אנחנו באותו מקום בו היינו. המחשבה שאפשר לא לנקוט עמדה ולהקפיא סטטוס קוו, מסוכנת מאוד וחסרת אחריות.

shadow 16 באוקטובר 2015

מסכים אבל יש גם אופציה שלישית.
שזו האופציה שאליה אנחנו כנראה צועדים במהרה.
לא לעשות כלום עד שתהיה מלחמה ואחרי שהיא תגמר נראה לאיזו תוצאה היא תביא.

כפי הנראה כרגע למרות ההבטחות של הימין לפני כל בחירות (כרגע לא עושה רושם שהולך להיות שילטון אחר ב10 השנים הקרובות) המצע האמיתי שלהם הוא לא לעשות כלום ולחכות להתפתחויות או לחליפין שבעזרת השם, האל יפתור את הבעיות.

בנתיים הם בעיקר יהנו ממנעמי השילטון.

נ.ב

הקרדיט על האופציה השלישית לאסף הקוף

בני תבורי 16 באוקטובר 2015

shadow,
זו לא אופציה, זו מציאות הרסנית שאת תוצאותיה אנחנו חשים וכל יום שעובר יגרום לנו להתגעגע למה שהיה אתמול. ואסף לא קוף, הוא אדם נהדר שחושב אחרת, זכותו המלאה.

בני 16 באוקטובר 2015

אתה ברצינות קורא למציאות כיום "מציאות הרסנית" ומציע את האפשרות של סיפוח השטחים כאופציה. המציאות כיום היא לא טובה. אבל אם זה האופציה הכי טובה, אני אקח אותה. מדובר במזרח התיכון. בטווח של 2000 ק"מ מאיתנו ישנם 8 מדינות שעברו מלחמת אזרחים קשה בעידן הנוכחי. החיים פה הרבה יותר טובים מכל מקום אחר בסביבה ומעגל אלימות פעם בכמה שנים הוא מציאות שאני לא אהגר מפה בגללה

בני תבורי 16 באוקטובר 2015

בני ידידי,
אתה חייב לסגל לעצמך מנהג: קרא בעיון לפני שאתה מגיב ועכשיו ספר לי בבקשה היכן הצעתי סיפוח שטחים.

בני 16 באוקטובר 2015

לא אמרתי שהצעת אותה, אמרתי שהצעת אותה כאופציה, קרא בעיון.
"קיימות רק שתי אפשרויות רציניות: אחת, סיפוח מלא של השטחים והכרזתם כמדינת ישראל עליה חל החוק הישראלי והפיכת התושבים חיים בהם – מי שירצה להישאר כאן, לאזרחי שווי זכויות כולל זכות בחירה. אגב, מהלך כזה ייתר את הדיון על זכות השיבה וברור למה."

תגובה מס' 11.

משום מה את האופציה השלישית אתה מכנה כ"לא אופציה" בגלל שהמציאות שלה הרסנית. תאר לעצמך מה יהיה שתספח 3 מליון תושבים שבחרו בחמאס בבחירות דמוקרטיות

shadow 16 באוקטובר 2015

זו היא אכן אופציה.
אפשר להגיד שהיא יכולה להתברר כהרסנית בהמשך, אבל האופציה הזו נבחרה במודע ע"י ביבי.
גם לבחור לא לעשות כלום זו בחירה.

כאסטרטגיה לשימור השילטון היא מתבררת כיעילה ביותר במדינת ישראל.

the bird 16 באוקטובר 2015

יפה שבני היחידי שמנסה להפסיק את ציד המכשפות שלכם נגד אסף
שאפו!

אורן השני 16 באוקטובר 2015

יש הבדל בין מישהו שמגיב עניינית ומסביר את עצמו ובכך תורם לדיון למישהו שזורק משפט פה ושם באופן לא קשור כדי לעצבן.

ולכן יש הבדל בין "ציד מכשפות" נגד מישהו לבין לצאת נגד אותו אחד שלא תורם לדיון ואם אין לו משהו חכם להגיד אז עדיף שלא יגיב לא לעניין ויפריע לדיון שמתנהל.

עכשיו תגיד לי איך אסף תורם לדיון כי להביע את הדעה שלו ולהסביר אותה זה לא משהו שהוא עושה למרות שממש ניסיתי לברר ממנו את זה בצורה יפה.

the bird 17 באוקטובר 2015

הוא ענה יפה מאוד מה דעתו
לצערם של רב משתתפי השמאל קיצוני פה
זה לא נאה בעינם דעתו
אז קוראים לו בשמות גנאי
ומחפשים איך לפגוע בו אישית
רק כי דעתו שונה מהם ב180 מעלות

אורן השני 17 באוקטובר 2015

זה באמת היה מיותר

אבל הוא ממש לא עונה מה דעתו.. "שיהיה"

צור שפי 16 באוקטובר 2015

בני – כמו שכבר כתבתי פה לא פעם, אני מסכים שהפתרון צריך להיות התכנסות לגבולות 67. אני פשוט חושב שהשמאל (הגדרה מאוד כללית לצורך הדיון) אסור שיתעלם מהאפשרות שגם ההתכנסות הזו איננה פתרון, כלומר שהיא לא תתקבל לפתרון על ידי הצד השני. אתה אומר שאנחנו והפלסטינים לא הולכים לשום מקום? העיוורון הערבי ב-1947 כבר גרם לחלק מהפלסטינים ללכת (או להיות מולכים, לא משנה כרגע) ואם אחרי ההתכנסות ל-67 הם ימשיכו לפעול כמו שהם פועלים מאז ההתכנסות מעזה אי אפשר להוריד מהשולחן את התרחישים הקשים שאסף מדבר עליהם כאן.

צור שפי 16 באוקטובר 2015

לפתרון=כפתרון

בני תבורי 16 באוקטובר 2015

צור,
לא התעלמתי מהסכנות הכרוכות בשתי האפשרויות אבל בסופו של דבר אחת מהן תיקבע ותבוצע, אני מקווה שעם מה שפחות נפגעים. מתי זה יקרה? לא בעתיד הנראה לעין.

בני 16 באוקטובר 2015

הימין כיום בוחר בעמדה הנוכחית, הוא לא "לא מחליט", זה הברירה שהוא בחר לעצמו, אתה יכול להסכים או לא להסכים, אבל להגיד שזה לא אופציה זה חסר טעם. למה זה לא אופציה (ניהול הסכסוך)? מטעמים פראקטיים? אם כך, להציע סיפוח של השטחים הוא הזיה. מטעמי מוסר? די מוזר שמותר להרוג לצורך הגנה עצמית אבל יהיה אסור לכבוש. התגובה של העולם? עדין לא ראיתי פעולה חזקה מצד העולם שתגרום למדינת ישראל לוותר על אינטרס חיוני. בכל אופן מדובר על משתנה מסובך מדי לחישוב מכדי לומר שזה "לא אופציה". הימין חושב שהמצב הנוכחי הוא המצב האופטימלי לבטחון ישראל. האפשרות של סיפוח תהפוך אותנו במקרה הטוב ללבנון, במקרה הגרוע למשהו הרבה יותר גרוע. האפשרות של התכנסות לגבולות הבינלאומיים תביא למלחמה בלתי נמנעת בה אנחנו נצטרך לכבוש את השטחים שוב, נאבד חיי אדם, נהרוג הרבה יותר, ונמצא את עצמנו באותה עמדה כמו היום, אז מקצרים את הדרך. אתה יכול לא להסכים עם הניתוח המציאותי, אתה יכול לא להסכים עם הניתוח הערכי, אבל מה הקשר "אין אופציה"

בני תבורי 16 באוקטובר 2015

או, עם תגובה כזאת אני יכול להתמודד: ובכן, כל ממשלות ישראל מאז 67' משמאל ומימין – אינני יכול לתת לביבי קרדיט אפילו על זה, בחרו להתעלם משתי האופציות היחידות ולבחור אחת מהן משום הסיכונים הממשיים בשתיהן. דה עקה, מה שאתה מכנה בטעות "אופציה שלישית" היא מה שהגדיר כאן מישהו כשב ואל תעשה. כל יום שעובר, ומצטרף לימים שחלפו מאז תום מלחמת ששת הימים שבו לא נלקחה החלטה קשה ונבחרה אחת משתי האופציות שציינתי, רק יהפוך את ההתמודדות אחרי הבחירה ההכרחית בעתיד, לקשה יותר.

שמעון כסאח 16 באוקטובר 2015

אני בעד אופציה 2 משום שלאחר שרקטות יתעופפו לעבר נתב"ג. הסיכסוך יפתר.

באבא ימים 16 באוקטובר 2015

בני,

שב ואל תעשה זו בוודאי אופציה. בתורת קבלת ההחלטות נהוג מדי פעם לקרוא לה חלופה אפס. אני בעד מדיניות של שב ואל תעשה אלא שלצערי זו לא המדיניות. המדיניות היא העמקת אחיזתנו בשטחים וחיסול איטי של כל אפשרות חלוקה. אנחנו בוחרים בדרך של סיפוח זוחל.

בא בלילות 16 באוקטובר 2015

שב ואל תעשה? מזכיר את הסיפור על הצפרדע בסיר, עם המים שמתחממים לאט לאט… :-)

כסיפוביץ 16 באוקטובר 2015

שחר
אני דווקא חושב שהבעיה הגדולה היום היא האנמיות של האזרחים.
כל היציעים בכנסת עמוסים בכלומניקים מכל צד שהוא.
הפתרונות כל ברורים הבעיה שהם מתנגשים עם יותר מדי אינטרסים של יותר מדי גופים כאן.

דבר אחד ברור לי מאוד.
אם בקהילה שלי מישהו היה יורד לשרוף צמיגים בכניסה ליישוב בגלל שמציק לו משהו אז התפקיד שלנו כחברה הוא להוקיע אותו בכל מחיר.

המחשבה ההזויה כי מנהיגים ישראלים יביאו ישועה היא הזיה בדיוק כמו, שכל מי שלא תשים להנהיג את ההתאחדות לכדורגל לא יצליח להביא אותך להשגים

אריק 16 באוקטובר 2015

שחר. יש הרבה נקודות נכונות במה שאתה אומר. רק תפסיקו להסתכל על העולם כאילו כל החוכמה התנקזה לה לשמאל והימין רק עובד מתוך פחד ופסימיות ואין לא מה להציע.
"אם השמאל היה בשלטון" אז הגולן היה סורי ובקעת הירדן בשליטת הרשות הפלשתינית. נשמע לך טוב?
לי לא.
אגב מי שכבש ובנה בגדה זה השמאל אז בכלל אני מבולבל. היחיד שהחזיר שטחים בצורה מושכלת ולמדינה "אורגנית" היה בגין.
אני לא מסכים עם הימין בהרבה נקודות אבל בעניין מסירת שטחים למדינות "סאייקס פיקו" המופרכות שעכשיו הם פה ומחר כבר לא, אני נוטה להסכים עמם שהדבר פשוט מסוכן מדי.
אגב בגלל זה יש אינטרס משותף למצרים, ישראל, אירן וטורקיה ובמישור הזה הייתי שמח לראות התקדמות. הרטוריקה של מניהיגי אירן לא מעניינת אותי, הם מפחדים מהכאוס יותר מאיתנו וזאת הזדמנות. הפלשתינאים מבחינתי יצירי סאייקס פיקו ללא גרעין שיכול להחזיק אותם כחברה חילונית זאת נאיביות לחשוב שאפשר לעשות איתם שלום במסגרת של שתי מדינות.
לכן בני, יש אפשרות שלישית של אוטונומיה עצמאית שכל גבולותיה בשליטת ישראל לפחות תחילה.
זה הפתרון הסביר, הימין בקפאונו יגרום לכך שההסכם יכפה עלינו ולא בטוח שנוכל לשמור את גבול הירדן.

בני תבורי 16 באוקטובר 2015

לא התייחסתי לאוטונומיה לא כי אני חושב שאינה סבירה אלא כי מסתבר שהיא רעיון מורכב מידי למכור אותו לתושבי האיזור ודינה יהיה כדין הסכמי אוסלו שיצרו תוהו ועדיין לא בוטלו.

אריק 16 באוקטובר 2015

לוותר על הגבול עם ירדן זאת אופציה רעה מאוד.

באבא ימים 16 באוקטובר 2015

מעניין אם התגובה הבאה תחשב כתגובה מרכזית, ימנית, שמאלנית או סמולנית.
בין הים לנהר יש כאן שתי קבוצות אוכלוסיה שלא מוכנות לחיות ביחד. שתיהן היו שמחות שהאחרת תעלם.
לאחת מן הקבוצות -הקבוצה היהודית- יש את הכח בטווח הקצר לגרום לקבוצה האחרת להעלם אבל היא הגיעה ברובה המכריע להכרה שזה לא יקרה, גם אבל לא רק מן הטעם שהמשך קיומו של הכח הזה תלוי בתמיכה בינלאומית שתלך לאיבוד אם היא תנסה ברצינות להעלים את הקבוצה האחרת.

הקבוצה האחרת- הערבית- זו שאין לה את הכח עדיין מאמינה שהקבוצה היהודית היא אפיזודה הסטורית חולפת ושעם הזמן, רק אם הם יתעקשו מספיק, אינשאללה, הקבוצה היהודית תעלם.

בתוך הקבוצה היהודית יש מיעוט שסבור שיש לנקוט באמצעים להעלים את הקבוצה האחרת חרף הסיכונים הכרוכים בכך בכל הנוגע לאובדן הכח – חלקם עושים זאת כי הם לא מסכימים שהסיכונים הללו משמעותיים כל כל וחלקם כי הם סבורים שהסיכונים הללו בטלים בשישים מכיוון שבמקרה כזה מעצמת העל הגדולה מכולן – זו שבראה את היקום – תתערב לטובתם כי הם בסך העל עודים זו שאת רצ הפ בעצבגלל דפוסי ההצבעה, הרכב האוכלוסיה ותהליכי קבלת ההחלטות בתוך הקבוצה היהודית יש למיעוט הזה השפעה על קבלת ההחלטות שעולה בהרבה על משקלם היחסי

באבא ימים 16 באוקטובר 2015

כוס אמק האייפון. שלח לפני שסיימתי.

מעצמת העל הגדולה מכולם- זו שבראה את היקום- תתערב לטובתם כי הם בסך הכל עושים את רצונה. בגלל דפוסי ההצבעה, הרכב האוכלוסיה ותהליכי קבלת ההחלטות יש למיעוט הזה השפעה פוליטית העולה בהרבה על חלקו

באבא ימים 16 באוקטובר 2015

היחסי באוכלוסיה.

לעולם הבינלאומי יש פתרון למצב. חלוקת הארץ לשתי מדינות בגבולות שביתת הנשק שהושגה לאחר מלחמת השחרור. שתי הקבוצות דוחות את הפתרון הזה.

הקקבוצה הערבית- כי היא עדיין מאמינה שעם התעקשות היהודים יעלמו.

הקבוצה היהודית מכמה סיבות-

האחת, כי היא רואה את הקבוצה הערבית וסבורה שגם אם הקבוצה הערבית תסכים לפתרון זו תהיה הסכמה טקטית שלאחריה היא תתבסס בשטח שימסר לה עקב החלוקה כבסיס להבאת המטרה הסופית- העלמת הקבוצה היהודית.

השניה- בגלל ההשפעה של אותה קבוצת מיעוט באוכלוסיה היהודית שסבורה שחלוקת הארץ תביא עליה את חמת זעמה של מעצמת העל שבראה את היקום.

השלישית- כי מאז 1967 ה

באבא ימים 16 באוקטובר 2015

השלישית – כי מאז 1967 נקבעו כל מיני עובדות בשטח והמחיר של החזרת המצב לאחור כואב מדי.

וכך אנחנו תקועים במשחק הדמים הזה והשאלה היא מה עושים בינתיים.

די ברור שאם לתוכנית החלוקה יש סיכוי הוא מותנה בראש וראשונה בהכרה של הקבוצה הערבית בכך שהקבןצה היהודית לא הולכת להעלם ועשיית מעשים שישכנעו את הקבוצה היהודית שהסכמה שלהם לתוכנית החלוקה אינה הסכמה טקטית. אני לא ממש רואה את זה קורה בעתיד הנראה לעין.

מנגד- מכיוון ששתי הקבוצות לא רוצות לחיות ביחד והציבור היהודי מכיר בכך שהקבוצה הערבית לא הולכת להעלם הוא חייב לשמר את האופציה הזו לאותם ימים שבהם הקבוצה הערבית תתעורר ותכיר במציאות. הבעיה היא שבקבוצה היהודית- בעיקר בשל הכח הלא פרופוציונלי של קבוצת המיעוט בתוכה- עושה בדיוק את ההיפך ומקטינה ויותר עת עתודות הקרקע עליהן תחיה הקבוצה הערבית אם היא אי פעם תסכים לחלוקת הארץ.

אני חושב אם אנחנו רוצים להפרד אי פעם אנחנו חייבים לשמר את עתודות הקרקע האלו. השטחים הללו תכ

בני תבורי 16 באוקטובר 2015

ניתוח די מדויק אבל מחשבה שלי: גודלן של שתי קבוצות הפירומנים משני הצדדים די זהה מבחינת מספרם באוכלוסיה אך גדול מאוד תודעתית עקב משקלם הגדול מאוד בשני הצדדים של אלה המסרבים לחשוב ונכנעים לפאטוות שליליות.

בני תבורי 16 באוקטובר 2015

לי ברח האנדרואיד… בכל אופן, המחשבה לראות את היהודים/פלסטינים צוללים בים מגיעה מאותם בתי מדרש בדיוק.

באבא ימים 16 באוקטובר 2015

השטחים הללו צריכים להיות תחת כיבוש צבאי ולא ישוב אזרחי.

אני תומך בכיבוש.

אני מתנגד להתנחלויות.

מה זה אומר עלי – חוץ מאשר זה שאני זקן מכדי לקבל רישיון לאייפון- שאני מרכזי, ימני, שמאלני או סמולני?

בני תבורי 16 באוקטובר 2015

זה אומר שעם כל הצער תיאלץ להיפרד מחלומך לטובת אחת משתי האפשרויות היחידות ואת המשך הדיון אפשר מצידי סביב שקשוקה.

ישי 16 באוקטובר 2015

זה אומר גם שאתה מסוגל לכתוב דעה מנומקת ולהתמודד עם אחרים במקום לכתוב פוסט מטופש ולהתעלם מתגובות שלא מוצאות חן בעיניך.

באבא ימים 16 באוקטובר 2015

מהו חלומי לפי דעתך?

בני תבורי 16 באוקטובר 2015

ניסוח לא מוצלח שלי, התכוונתי לאיך שאתה תופס את המציאות שתתקיים בכפוף לשני התנאים: כיבוש כן, התנחלויות לא. עם זאת, התעלמת מהשקשוקה.

צור שפי 16 באוקטובר 2015

בני, באבא – הטכנולוגיה והטכנופוביה מנציחות ומנצחות את הסכסוך (או לפחות את התגובות).

באבא ימים 16 באוקטובר 2015

אני תומך בשקשוקה ואני אשמח לנהל איתה משא ומתן ללא תנאים מוקדמים!

Amir A 16 באוקטובר 2015

מבחינת מה צריך היה להתרחש זה ברור. נסיגה לקווי 67, הקמת מדינה פלסטינאית לצד ישראל, מדינה שתכיר בישראל כמדינת העם היהודי, הסכם שלום שבנוי על ערובות ממדינות האזור ובמיוחד ערב הסעודית ומדינות המפרץ לאור כוחן הכלכלי, פתיחה מיידית של מיזמים כלכליים במדינה הפלסטינאית במימון סעודי ושל מדינות המפרץ ובשיתוף של הידע הישראלי וכיוצא בזה, וכמובן בינאום של המקומות הקדושים. במילים אחרות, הקמת גוש מזרח תיכוני.
מבחינת מה שיתרחש בפועל, כפי הנראה אם נרצה ואם לא נרצה אסף צודק. היתרון של הראיה שלו את עתיד הסכסוך היא שהיא לוקחת בחשבון עובדה אחת שהפתרון למעלה לא לוקח וזה שבני האדם כעמים הם פשוט מטומטמים.

באבא ימים 16 באוקטובר 2015

נכון לצערי. אני רק חושב שהם היו מטומטמים לפנינו ושהם עדיין יותר מטומטמים. אנחנו סוגרים את הפער.

Amir A 16 באוקטובר 2015

בהחלט. אם הם לא היו אווילים אזי מדינת ישראל לא היתה שורדת את מלחמת העצמאות. הצבא המצרי לא היה נבלם בגשר עד הלום אחרי תקיפה מסכנה של כמה מסרשמיטים מפורקים (יש סרט דוקומנטרי נפלא על תחילתו של חיל האוויר הישראלי עם מתנדבי חו"ל שנקרא Above and Beyond – מומלץ ביותר) ומצליח להגיע לתל-אביב (או קו יבנה, או לטרון, הדעות חלוקות לגבי מה היו תוכניות המלחמה שלהם), הם היו מנצלים את ההפוגות להצטיידות ולתיאום בין הצבאות, והצבא הישראלי לא היה מצליח לעמוד מולם.
אבל מהצד שלנו במקום להבין את המשמעות העמוקה של דברי קלאוזביץ' שהמלחמה אינה אלא המשך המדיניות באמצעים אחרים, העדיפו את הגישה שהמדיניות אינה אלא המשך המלחמה באמצעים אחרים. במקום מדינה שיש לה צבא נראה שהכיוון הוא יותר צבא שיש לו מדינה.

אריק 16 באוקטובר 2015

סעודיה?
הרבה יותר מסוכנים מהאירנים משקיעים בעיקר בטרור כאשר משקיעים מחוץ למדינתם והכי קיצונים בתפיסתם את האיסלאם. שהם ישקיעו פה.
היתה כתבה ממש לפני כמה ימים בטלגרף או בגארדיאן על האיום הכי גדול למערב כפי שהוגדרו שם.

איאן ראש נטול שפם 16 באוקטובר 2015

אני ממליץ לכל המגיבים לקרוא את ספרו של דוד פסיג – 2048.

אני רק מקווה שרבים מאיתנו פה יוכלו להגיד וואלק קלע לעניין.

מאחורינו פועלים מעגלים רחבים יותר מאשר סיכסוך על שטחים או זהות לאומית. ישראל תמיד הייתה בלון ניסוי מתרצה ואינטרסנט עבור המעצמות.

אבל לעניינו – האופציה של להמתין בצעדים מדודים של תינוק היא המוצלחת היותר במזה"ת.

רוצה לומר השאיפה של מדינת ישראל בעשרים השנים האחרונות לייצר מציאות נסבלת ועדיפה מדינית וכלכלית וחברתית מהמצב שבה היא התחילה וחוזר חלילה.

גם טור שפורסם על יועז הנדל לאחרונה מדבר על חוסר הבנה של השמאל בישראל שלא ניתן לעשות זבנג וגמרנו.

תמיד יש צורך לשפר עמדות עד הסבב הבא של האלימות ושל המשא מתן. ה"פרטנרים" שלנו עושים זאת וגם אנחנו.

Shadow 16 באוקטובר 2015

מה שאתה לא מבין שמירב הטענות הם לא לגבי ההמתנה. הטענות הם לגבי השקרים שמוכרים לנו כעם לפני הבחירות ואחרי זה לא עושים כלום.

שקרים שגורמים לפילוג ושינאה ביננו ולאט לאט מפוררים את החברה מבפנים.

בני תבורי 17 באוקטובר 2015

יועז הנדל הוא גנב דעת לא קטן. אף אחד בשמאל לא חושב שאפשר להתקדם לפתרון בשיטת זבנג וגמרנו, אבל זו שיטה נהדרת לתקוף את השמאל כשאין שום דבר חיובי לומר להגנת ממשלת הימין.

איאן ראש נטול שפם 17 באוקטובר 2015

בני, צר לי שהגבת רק לפרסונה שציינתי כחיזוק להליכה מדודה ועד כמה שניתן נשלטת.

השמאל גם בסיסמאות לפני ואחרי הבחירות לא ממש פרש את משנתו כיצד הוא יביא את השלום המיוחל. או אפילו עם מי יש לדבר.

אבל אשתמש במה שאמרת…אף אחד לא חושב בשמאל. אם יש דבר כזה…אפילו נאום אבו מאזן גרם לזהבה גלאון לדום.

Comments closed