שנת הלסטר – יוחאי שטנצלר

לסטר נכנסה לחיינו בסערה השנה ואולי אפילו תרשום את אחת האליפויות המדהימות שנראו. בשבת היא מגיעה למשחק עונה אמיתית מול מנצ'סטר סיטי המאיימת. אבל המועדון ממרכז אנגליה הוא לא הלסטר היחיד שנכנס לתודעה שלי השנה. כשאני שומע כל הזמן על לסטר, קופץ לי לראש לסטר נייגארד, הדמות המרכזית בעונה הראשונה של פארגו, אותה בדיוק סיימתי לראות.

יש לי שני דברים לומר למי שלא ראה עדיין את פארגו– לכו לראות. דבר שני, יש ספוילרים בהמשך. פארגו שהופקה ע"י האחים כהן, היא סדרה מזעזעת, קשה לצפייה ולא קורה בה שום דבר טוב. ובמילה אחת– מעולה. העלילה מתרחשת בבמיג'י, עיירה קטנה במדינת מינסוטה העייפה והקפואה. במקום שבו אנשים קצת איטיים, מדברים מצחיק ואין להם באמת שאיפות. בתוך כל השיממון הזה חי לו סוכן הביטוח, לסטר. הלוזר הנצחי, נחנח מארץ הנחנחים שמחוויר מול אחיו העשיר והמוצלח. מפגש אקראי בבית חולים עם לורן מאלוו המוזר (בילי בוב תורנטון ענק) משנה את חייו. מאלוו רוצח את הבריון שמציק ללסטר מאז התיכון ומכניס קצת רוח חיים בלסטר. הוא הופך למפלצת אדם שעושה דברים מזעזעים, אבל מנגד מפסיק להיות לסטר הלוזר ומתחיל לחיות את החיים הטובים ולהסעיר את העירייה המנומנמת.

*

אבל אז נזכרתי בעוד לסטר. לסטר ברנהאם, הלא הוא קווין ספייסי באחד הסרטים האהובים עליי, אמריקן ביוטי. לסטר שוב, לוזר בגיל העמידה עם אישה שלא סופרת אותו, חיים משעממים ועבודה מחורבנת, מחליט לקחת את החיים בידיים ופשוט לשים ז%%ן על כולם.

לא סתם קראו לשניהם לסטר, זה באמת שם של לוזר. אמנם לסטר העיר לא כזאת מנומנמת, היא עיר אוניברסיטאית ותוססת, אבל לפחות מבחינת כדורגל היא לא הגיעה להישגים בליגה העליונה. אפס אליפויות, סגנות אחת לפני יותר מ-80' שנה ותואר "הקבוצה שהגיעה הכי הרבה פעמים לגמר הגביע מבלי לזכות בו (4)". אז מי כאן הלוזר? דמיינו את לסטר נייגארד עם שיער קצת לבן, חביב כזה אבל כזה שאף אחד לא סופר אותו. מי עולה לכם לראש? נכון, קלאודיו ראניירי. והנה, הוא בדרך אולי להישג המדהים בקריירה שלו.

האם הוא שינה משהו בפילוסופיה שלו? בדרך שבה הוא מתנהל? האם הוא החליט שהוא מפסיק להיות קלאודיו הסימפטי? אני לא בטוח שמשהו השתנה אצלו. הוא ממשיך לשחק את הכדורגל ההתקפי שלו, ואולי בגלל שבלסטר אין לחץ, זה עובד. אבל כבר שלושה חודשים שדווקא כן אמור להיות לחץ, וחשבו שהם לא יעמדו בעומס של הכריסמס, ויפלו במשחקים הגדולים, ושקצב הכיבושים של וורדי ירד, והם עדיין בפסגה.

אז מה באמת קורה שם? איך יכול להיות שמועדון שאשתקד כמעט ירד ליגה, עם התקציב בערך השלישי מהסוף בליגה התחרותית בעולם? מי הוא הלורן מאלוו שלהם שנתן להם את הדחיפה להיות רעים וקטלניים? גרם להם להאמין שהשמיים הם הגבול מבחינתם? האם אלו ווארדי ומחרז המצוינים שלא מפחדים מאף אחד?

ספק אם לסטר תצליח לשרוד עד הסוף בליגה כל כך קשה שאין בה משחק קל. אין לה את העומק של הגדולות, אבל מצד שני אין לה את אירופה. היא יכולה לאבד עוד הרבה נקודות בדרך, אבל מצד שני, גם האחרות לא בדיוק יציבות. אין ספק שהמשחק בשבת מול הסיטי יכול להיות אבן דרך בדרך לאליפות ראשונה וסנסציונית, והסיטי תנסה לפגוע בהם, כמו החירש וחברו שמגיעים לבמיג'י לנקום במי שרצח את הבריון, שהיה מעורב בעסקי המאפיה שלהם.

*

רק שלא יתרסקו בסוף כמו אותם לסטרים.שניהם פרחו בהתחלה, נייגארד למשל, התחתן עם בחורה צעירה יותר, צבע את שיערו, פתח סוכנות משלו ונראה שהחיים שלו פורחים. אבל בסופו של דבר הם לא שרדו. ברנהם נקלע לחוסר מזל ונורה על ידי שכנו, בעוד שלנייגרד עלה השתן לראש ובסופה של עונה נהדרת סיים באגם קרח קפוא. אבל אם תשאלו אותם האם היה שווה את זה? למות בנסיבות טרגיות רק בשביל להרגיש, לפחות לרגע קצר שהם באמת חיים? שניהם יענו ללא היסוס, חלקם במבטא מידווסטי מוזר, Yahh.

 

 

 

ווטפורד: ורטיגו
התיקו בצ׳לסי

65 Comments

אריאל גרייזס 6 בפברואר 2016

מצוין! לסטר נייגארד דמות מעולה ופארגו אדירה

אלון 6 בפברואר 2016

העונה ה2 עוד יותר

בני תבורי 6 בפברואר 2016

אפילו לא מתקרבת לאיכותה של הראשונה

גיל 6 בפברואר 2016

נכון מאוד. השנייה הייתה אכזבה מבחינתי אם כי הרבה יותר מבלש אמיתי עדיין. פשוט לא היה לא העומק של הסדרה הראשונה וזה נראה יותר כאילו מתחו סדרה של 6 פרקים ל10. גם הנבלים לא ממש מאיימים כמו בסדרה הראשונה.

יוחאי שטנצלר 6 בפברואר 2016

טוב בלי ספוילרים (רק לי מותר) עוד לא ראיתי את השנייה. אבל מוזיקת הכינורות על רקע הטרגדיות אדירה.

משה 6 בפברואר 2016

אני חושב שהשנייה היתה מעולה, כל פסיפס משפחות הפשע היה גאוני והיו לא מעט דמויות מופת.

Fluttershy 6 בפברואר 2016

בחיי בני, העונה הראשונה לא מי יודע מה, השנייה מעולה. זכותך כמובן לחשוב אחרת, אבל הרוב אומרים שהעונה השנייה יותר טובה (גם אלה שאהבו את העונה הראשונה, שזה גם הרוב אגב, אני נמצא במיעוט לגבי הדיעה שלי על העונה הראשונה).

בני תבורי 6 בפברואר 2016

אני אין לי חיים מלבד באופוזיציה :)

נולי 6 בפברואר 2016

נהדר.
אגב, לטעמי, האירועים היום יומיים במדינתנו האהובה שמים בכיס הקטן את המורבידיות של פארגו…

יוחאי שטנצלר 6 בפברואר 2016

כן, אבל אנחנו רגילים לזה כבר. במצב חרום מ-48'. בפארגו ובלסטר זאת מציאות יוצאת דופן.

דונטה פישטה קונטרה ונטה 6 בפברואר 2016

בנוסף, האמריקאים יודעים לייצר סדרות וסרטים טיפה יותר מצליחים מבארץ.

נולי 6 בפברואר 2016

בארץ זו לא סידרה וסרט, אלא "החיים עצמם", כמאמר ראש ממשלתנו

ערן (המקורי) 6 בפברואר 2016

אחלה פוסט!
יופי של חיבור בין הלסטרים השונים…

אסף the kop 6 בפברואר 2016

אני חייב לציין משהו על "אמריקן ביוטי"
בעיני מדובר בסרט אובר-רייטד שזכה לבאז מטורף ללא שום הצדקה, למעט ההשתתפות של קחיזר סוזה בתפקיד הראשי. הנוראות של הסרט הזה באה לידי דגש במיוחד לאור העובדה שבאותה השנה יצא גם "אושר" הנוגע באותן הנקודות, מאסטרפיס מפוספס שלעומתו "אמריקן ביוטי" הוא לא יותר מאשר סרט בורקס.

נ.ב.
מינה סוברי פשוט שחקנית נוראה.

יוחאי שטנצלר 6 בפברואר 2016

לא ראיתי את אושר, אבל אמריקן ביוטי הוא בטופ3 שלי.

משה 6 בפברואר 2016

אני מסכים, אמריקן ביוטי אוברייטד גם בעיני.

אריק 6 בפברואר 2016

סתמי לחלולטין. אושר היה הרבה יותר מעניין.

אחד 6 בפברואר 2016

לא ראיתי את אמריקן ביוטי, אבל סקייפול הוא סרט הבונד הכי טוב שנעשה מאז שון קונרי עשה את התפקיד, לכן אני משוכנע שגם אמריקן ביוטי מעולה.

אריאל גרייזס 6 בפברואר 2016

הרבה מאוד זמן לא הסכמתי איתך ככה

Matipool 6 בפברואר 2016

בעיני זה דווקא סרט טוב וכמו שכתב אסף – הופעה מעולה של קייזר סוזה ( בכלל – אהבתי מאד את ספייסי בטריו של אמריקאי ביוטי , החשוד המיידי וקיי פקס שמשום מה לא קיבל את ההערכה שמגיעה לו ולדעתי הוא סרט מצוין ) .

D! פה ועכשיו 6 בפברואר 2016

קיי פקס באמת מצויין. מצטרף. דרך אגב אחרי הסרט הוציאו ספר (אחד הגרועים שאי פעם קראתי בהם)

matipool 7 בפברואר 2016

וואללה ? כותבים ספר על בסיס סרט שיצא קודם ?
לא זכור לי מקרה של סרט יותר מוצלח מספר למעט מועדון קרב .

אריאל גרייזס 7 בפברואר 2016

הסרט מבוסס על הספר, לפי מה שאני יודע. הוא גם יותר טוב מהסרט, לטעמי (אבל קראתי אותו לפני איזה 20 שנה, אז לך תדע)

אחד 6 בפברואר 2016

הסרט מצויין, אבל ירד לי החשק לצפות בסדרה כשקלטתי שהיא לא באמת קשורה לסרט.

יוחאי שטנצלר 6 בפברואר 2016

זה נכון שאין קשר בין פארגו הסרט לסדרה. יש כמה קווי דמיון אבל הסדרה מעולה. יותר טובה אפילו מהסרט.

אמיתי 6 בפברואר 2016

הקשר הוא לא בעלילה עצמה אלא באוירה ובמיקריות של הגורל. לדעתי היא לא מביישת את האחים כהן להפך. פוסט יפה. אהבתי

אחד 6 בפברואר 2016

אני לא מאמין שדבר כזה אפשרי בכלל, אבל העובדה שמישהו אפילו מעלה על דעתו לומר דבר כזה בהחלט מסקרנת אותי

אמיתי 6 בפברואר 2016

תאמין. או שלא

holden 6 בפברואר 2016

בקיץ 99 או כמדומני הגעתי לאצטדיון קרית-אליעזר, זה היה יום חול אחר הצהריים, הקהל האיכותי והזעיר- בורגני של הפועל חיפה התאסף והגיע בהמוניו אולם שמר על שקט תרבותי בהשוואה לאוהדי מכבי חיפה הברברים:)

הגעתי בכדי לחזות בקוברה הרומני, אדריאן אילייה שיחק אז במדי ולנסיה הספרדית, זה היה משחק במסגרת רשמית של מוקדמות ליגת האליפות ששוחק לאחר שהפועל חיפה עברו על פני בשיקשטאש התורכית,

במשחק עצמו למרות נסיונות יפים של הפועל חיפה להבקיע עשה רושם שולנסיה בהליכה עושה מה שהפועל חיפה לא מצליחה לעשות בריצת ספרינט, ונסיה גברה בקלילות 2-0 ועברה שלב, מה ששבה אותי באותו משחק היה דווקא הדמות של המאמן האיטלקי על הקווים, ראניירי בתום הנצחון הורה לשחקניו להישאר על כר הדשא ולערוך אימון שחרור, בזמנו זה היה נראה הזוי לצופה מהצד,אותו ראניירי היה לבוש באלגנטיות ומסופר בהקפדה,
מאז אותם ימים עקבתי אחרי הקריירה שלו ואפשר להגיד שהוא האיש שץמיד היה שם,
היה תמיד בקבוצות גדולות, היה מוקף בכוכבים הכי גדולים של המשחק כחניכיו, היה לו הכל, למעשה היה לו כמעט הכל, הוא לרוע מזלו סבל לא מעט מהקנטות של קולגות למקצוע וסבל מלא מעט טורי עיתונות שלעגו ללוזר הנצחי,
יהיה זה פרדוקס שאותו ראניירי יצליח לחרוץ לשון לכל אותם ספקנים ומי יודע עוד עלול לקחת אליפות ראשונה כמאמן בפרמייר-ליג, זו תהיה נקמה וקלוזר מהסרטים,

בהחלט אני בעד שהמאמן הזה יקח אליפות, אם זה בקבוצה קטנה בכלל זה תסריט הוליוודי,
מי היה מאמין? ראניירי בכותרות ומוריניו מובטל בבית.
ועוד אומרים שאין צדק

ראניירי הוא הסמל לכל אותם אנשים שקדניים שהולכים בדרך שלהם ובאמונה פנימית,יש ימים שהזרקור מאיר במקרה גם על פועל קשה -יום,
אולי אותו הזרקור יאיר העונה על קלאודיו?
המשחק היום יספק מענה חלקי לסוגיה הזו

רומן 7 בפברואר 2016

יפה

דונטה פישטה קונטרה ונטה 6 בפברואר 2016

מה עם קצת יחס ללסטר פרימן???

יג 6 בפברואר 2016

אהבתי.
לסטר היא בהחלט מנומנמת (2 אוניברסיטאות טובות מאד), במשך שנות חיי שם (4) היא הזכירה לי את פ"ת מולדתי ולסטר סיטי היא בדיוק הפ פ"ת (בלי המסורת המפוארת) קבוצתי האהובה.
איך אני והרשקו צעקנו ביציעי פילברט סטריט? Come'on Leicester!!

בני תבורי 6 בפברואר 2016

וארדי הוא העיט המקומי?

יג 6 בפברואר 2016

לדעתי יותר דומה לעיט המקורי(בוטרגניו) משלנו (קקון)…(-;

גיל 6 בפברואר 2016

בלסטר יש אגב את מכון המחקר אולי החשוב בעולם להיסטוריה ותרבות של הספורט.

יג 6 בפברואר 2016

בדיוק שם למדתי..(-;

מיקיג' 6 בפברואר 2016

העונה השנייה טובה לא פחות. היא פשוט שונה מאד. חצי מטיעוני העונה השניה פחות טובה נובעים מהצייטגייסט שלפיו העונה השניה פחות טובה.

גיל 6 בפברואר 2016

בעונה השנייה קורה הרבה פחות וגם יש בה הרבה פחות הומור מהסוג שהתרגלנו אליו בפארגו. היא יצירה יותר פילוסופית אולי אבל אותי היא פחות הרשימה.

אריק 6 בפברואר 2016

העונה השניה בעיניי פשוט יותר טובה מהראשונה.

דיזידין 6 בפברואר 2016

בעיני, העונה הראשונה היתה נפלאה, והשנייה נפלאה יותר.
ואפרופו עונה נפלאה ונפלאה יותר: בעונת 1972 זכה שוער (גורדון בנקס מסטוק סיטי) בתואר כדורגלן השנה באנגליה, ושנה אחרי זה שוב זכה שוער (פט ג׳נינגס של טוטנהאם) בתואר אחרי עונה נפלאה יותר.
וכל זה רק כדי לכתוב את הבלתי נתפס: זו השנה של טוטנהאם!

אלכס דוקורסקי 6 בפברואר 2016

אחלה פוסט.
ללא קשר למיקומם של השועלים בסוף העונה, ראניירי הוא מאמן השנה.
עבורי, לפחות…

איתן 6 בפברואר 2016

לדעתי פארגו אכן סדרת מופת. העונה ה1 הייתה הרבה יותר כיפית לצפייה לטעמי…בעונה ה2 היה חסר לי שחקן כמו בילי בוב תורנטון של הרוצח בדם קר שמהלך אימים על העיירה…

לסטר ייכולה בינתיים רק להנות מהרגע, עונה הבאה קאנטה וארדי ומחרז סביר להניח שלא יישארו בלסטר.

מעניין שאין אף התייחסות בפורום על עניין שחקנים מובילים אירופאים שהולכים לליגה הסינית.
ואפילו על ההצעה של 97 מליון יורו על אוסקר של צלסי שסורבה.

יוחאי שטנצלר 6 בפברואר 2016

בגדול הסינים קונים הכל בכל תחומי החיים. רק טבעי שזה יגיע בסופו של דבר לכדורגל. זה ימשיך הדבר הזה.

Amir A 6 בפברואר 2016

חוץ מאשר חשיבה מדעית. כאן יש יצוא מטורף של מוחות סיניים למערב. נראה לי שהחשיבה החופשית והביקורתית שחיונית לתהליך המדעי פשוט לא עובדת טוב עם התרבות והמשטר הסיני.

איתן 6 בפברואר 2016

נכון אבל מה שמפתיע, זה איך שחקן בשיא הקריירה(טשיירה) ושחקן שעדיין יכול לשחק ברמות הכי גבוהות(ראמירס,ג'קסון מרטינז) בוחרים כן ללכת לשם,יכולת מורשת והיכולת להראות שאתה לא חזק רק מול ילדים בכיתה ג' יש רק בתקופה מסויימת בקריירה,כסף גם אפשר לעשות בסוף הקריירה,בקבוצות אמריקאיות,קטאריות,וגם סיניות(וייה,הנרי,ראול,פירלו,ג'רארד).

ולפי התוצאה במשחק העונה שכרגע…לסטר הקטנה והענייה עושה לסיטי בית ספר עוד לעיני אוהדי הסיטי המקומיים…לא ייאמן…האם נראה בעונה הבאה משחקים של בארסה נגד לסטר???

יוחאי שטנצלר 6 בפברואר 2016

אלו פערי כסף פסיכיים למשל במקרה של גקסון שכבר בן 28 בערך. כרגע זה רלוונטי בעיקר לכוכבים מאפריקה ודרום אמריקה שבאמירה כללית ומקווה שלא נשמעת גזענית, באים ממקומות שאין בהם כסף ויותר קל לשכנע אותם לעבור לכסף. ובקצב הזה זאת כבר לא תהיה ליגה ברמה של כיתה ג'. מבחינתי אגב כששחקן כמו די מאריה הולך לפסז', זה לא שונה מהותית.

אמיתי 6 בפברואר 2016

יש כתבה טובה על העניין של עוזי דן

יוחאי שטנצלר 6 בפברואר 2016

וגם של דסקל כמובן

יוחאי שטנצלר 6 בפברואר 2016

והנה, כאילו לכבוד הפוסט, ראניירי עלה עם מעיל וכובע קצת מטופש כמו של לסטר, ולסטר עלו בשחור.

Amir A 6 בפברואר 2016

3-0 זה כי לסטר כל כך טובים או כי הסיטי לא כל כך טובים?

אמיתי 6 בפברואר 2016

האחוזי ניצול מצבים שלהם מתקרבים לאלה של קרי משלוש…

rami 6 בפברואר 2016

שניהם.
מאחרז וקאנטה אדירים.
לא ייאמן שפלגריני ממשיך לשחק עם דמיקליס העציץ – גול מתנה לכל יריבה.

דיזידין 6 בפברואר 2016

כי לסטר רוצים יותר

Amir A 6 בפברואר 2016

גם אני רוצה יותר. אתה חושב שזה עוזר לי?

דיזידין 6 בפברואר 2016

tell me about it
יש רוצי יותר ששולחים לוטו (אני, אני) ויש כאלה שאשכרה מתאמצים בשביל זה

Amir A 6 בפברואר 2016

מתבקש כאן לומר שבגילנו גם אם נתאמץ לא נצליח להבקיע שלוש פעמים ב-60 דקות כמו לסטר נגד הסיטי. /-:

טום 6 בפברואר 2016

הולי פאקינג שיט

פה איתמר 6 בפברואר 2016

פוסט טוב. תודה.

פורנוהוליק 6 בפברואר 2016

עם כל טונות הפטרודולרים שנשפכו באתיחאד סטדיום:
אליפות בדקה האחרונה
אליפות בזכות החלקת ג'רארד
ושלל כשלונות.

אולי ב EMIRATES FA CUP ירגישו יותר בנוח.

אריאל גרייזס 7 בפברואר 2016

אליפות זה אליפות, מה זה משנה?

Xxxx 7 בפברואר 2016

משנה כי הקבוצה הזו היא אנדראציברית ביחס להשקעה בה.
אני מנחש גם שהציפיות של הבעלים של סיטי הן להיות כוח משמעותי בהרבה באירופה .
אם נשווה למה שעשתה ולמה שהפכה צלסי בפרק זמן זהה אחרי שנרכשה הרי שהתקדמות של סיטי נחותה בהרבה.
לאוהדים של סיטי מן הסתם האליפות הראשונה בדקה ה90 היתה חוויה שמייימית והם בטח לא מתלוננים על שתי אליפויות אחרי שומכלום במשך עשרות שנים. אבל ביחס להשקעה ולאיפה שהם אמורים להיות הם אכזבה

יוחאי שטנצלר 7 בפברואר 2016

זה נכון שצ'לסי הצליחה יותר, אבל עדיין, ריאל ברצלונה ובאיירן פשוט לא היו כל כך חזקות כמו עכשיו. אמנם היו את האיטלקיות, אבל אני חושב שהיום התחרות בטופ האירופאי יותר קשה. באותם שנים שצ'לסי הגיע ממש רחוק, האיטלקיות היו יחסית חזקות. בגדול לצ'לסי יחסית הייתה פחות תחרות, והייתה לה גם קצת היסטוריה שעזרה לה להיות בדירוגים סבירים. הסיטי התחילו מהדירוג הרביעי ומשם טיפסו לשלישי, והנה ראשון אשתקד בגלל הזכייה באליפות. הוגרלה לבתי מוות מספר פעמים וקיבלה את בארסה פעמיים בשמינית. השנה יהיה חתיכת מבחן עבורם.

red sox 7 בפברואר 2016

סליחה שאני מפריע באמצע הבינג', פשוט התמונה בדף הראשי קפצה לי לעין.
מאיזה משחק ההרכב הזה לקוח? ראיתי כמעט את כל משחקי לסטר העונה ולא זכור לי מקרה שאוז'ואה ואוקזאקי פתחו יחד בהרכב. מצד שני זה חייב להיות מהעונה הנוכחית (כריסטיאן פוכס, נ'קאנטה…).

דויד 7 בפברואר 2016

זה נראה לקוח ממשחק המחשב מנג׳ר

Comments closed