זיכרונות מקיץ 82 – ירון גרופמן

לקראת משחק חצי הגמר ביורו 2016, צרפת – גרמניה

ביום חמישי בלילה, 3 ביוני 1982, נורה בלונדון שגריר ישראל בבריטניה, שלמה ארגוב, על ידי אנשי ארגונו של אבו נידאל. בבוקר יום ראשון, 6 ביוני 1982, לאחר יומיים של הפצצות חיל האוויר ורקטות על הגליל, נכנסו כוחות צה"ל ללבנון והתקדמו צפונה במספר צירים. באותו הערב חגגנו את סיום בית הספר התיכון, בית הספר המקיף ע"ש מיטרני, באולם קולנוע רינה בחולון. אחרי הטקס נסענו לתל אביב לבלות, לשתות בירה. אבא שלי אמר שלא ראוי לחגוג ברעש, תחגגו בשקט, הרי התחילה מלחמה, אבל לבחורים בני שמונה עשרה שרק סיימו תיכון המלחמה נראתה באותו היום מאוד רחוקה, כמעט כמו מלחמת פוקלנד שפרצה זמן קצר לפני כן. חוץ מזה המורל היה גבוה. נכנסים, מנקים את לבנון ממחבלים ויוצאים, זה כל הסיפור, לא דרמה.

השבועות הבאים הוקדשו למעט לימודים לבחינות הבגרות ולהרבה מוזיקה, ים, סיבובים עם החבר'ה, גיחות לילה לתל אביב, שיחות נפש בשעות הקטנות על המדרגות, בירות, סיגריות וצפייה במשחקי גביע העולם. בקיץ הלוהט ההוא התערבלו והתערבבו כדורגל, מושגים בהיסטוריה, נוסחאות במתמטיקה, תחושת החופש, חרדת הפרידה, דיווחי המלחמה המסתבכת, שמות הרוגים ברדיו, הידיעה על זוהר ליפשיץ בן השכנים שנעדר, מראה הבנות במכנסונים וסנדלים תנכ"יים ותהיות מה לעשות בקשר לנערה אחת שסיפרו לי ששאלה עלי.

*

משחקי גביע העולם 1982 נפתחו ב – 13 ביוני בספרד. זה היה הטורניר הראשון בו השתתפו עשרים וארבע נבחרות. הוא גם כלל שני סיבובי מוקדמות. הראשון סטנדרטי, שישה בתים של ארבע קבוצות, מכל בית העפילו שתי הראשונות. בסיבוב השני – הסיבוב שייתר את שמינית ורבע הגמר – היו ארבעה בתים של שלוש קבוצות. ארבעת הראשונות העפילו לחצי הגמר.

בסיבוב הראשון ראינו את מערב גרמניה, אלופת אירופה המכהנת, מפסידה לאלג'יריה, את אלופת העולם המכהנת, ארגנטינה, מפסידה לבלגיה, את בריאן רובסון האנגלי מבקיע לרשת הצרפתית אחרי עשרים ושבע שניות בלבד ואת נורמן וייטסייד מצפון אירלנד, בן מחזור, בן שבע עשרה וקצת, השחקן הצעיר ביותר שהופיע אי פעם בגביע העולם. ראינו גם את ברזיל הגדולה, עם זיקו, סוקרטס, פלקאו ואדר, מבטיחה לשחזר את התהילה של 1970 וגם את החרפה של גיחון, גרסה מצועצעת וצבעונית, כמיטב אופנת שנות השמונים, לאנשלוס.

*

בסיבוב השני ראינו את בונייק הפולני מתפוצץ מול בלגיה עם שלשה, את מרדונה הצעיר מקבל כרטיס אדום בהפסד שלוש – אחד לברזיל וכמובן את ועידת הפסגה של ברזיל ואיטליה בברצלונה, משחק עם קורטוב של גאווה ישראלית. תחת משרוקיתו של אברהם קליין המרשים חזרה ברזיל פעמיים מפיגור, אבל נכנעה לשלשה של פאולו רוסי ולהצלות נפלאות של דינו זוף, הקפטן האיטלקי, בן הארבעים. במשחק חצי הגמר הראשון לא התקשתה איטליה לנצח את פולין, מצמד של רוסי וביום חמישי בערב, 8 ביולי, נועדו מערב גרמניה וצרפת.

מול 70,000 צופים בסביליה הלוהטת וכמה חבר'ה בסלון של הורי בחולון כבשה מערב גרמניה ראשונה, בדקה השבע עשרה, מרגלו של פייר ליטברסקי. בהרכב הגרמני שיחקו, בין היתר, אולי שטיליקה, פאול ברייטנר, ברנד פורסטר, הנס פיטר בריגל והשוער המתולתל הרולד (טוני) שומכר. הקפטן הגרמני ושחקן השנה באירופה, קרל היינץ רומיניגה, כיום יו"ר באיירן מינכן ואיגוד מועדוני הכדורגל באירופה, ישב על הספסל עקב פציעה. בדקה העשרים ושבע השווה מישל פלטיני בבעיטה חופשית. בהרכב הצרפתי השתלבו, בין היתר, מריוס טרזור, ז'אן טיגאנה, אלן ג'ירס ודומיניק רושטו. על הספסל ישב אחד פטריק בטיסטון, שחקנה של סנט אטיין.

*

בדקה החמישים ושבע, כמה דקות לאחר שבטיסטון נכנס למשחק, התרחש המפגש שזכה לכינוי 'הטרגדיה של סיביליה', המפגש בין הפנים ופלג הגוף העליון של בטיסטון לאגן של טוני שומכר הדוהר מולו. המשחק חודש, כידוע, בבעיטת שוער, אפילו ללא עבירה לחובת שומכר. בטיסטון פונה לבית החולים חבוש במסכת חמצן, עם פגיעה קשה בעמוד השדרה, כמה צלעות שבורות וכמה שיניים חסרות. במהלך כל הדקות בהן טופל בטיסטון על הדשא עמד שומכר אדיש, מוכן להמשיך את המשחק. בסיום כשעודכן שבטיסטון איבד מספר שיניים אמר שומכר לעיתונאים שאם זו כל הבעיה הוא מוכן לממן את התקנת הכתרים.

בתום תשעים דקות, במצב של אחד – אחד, יצאו הקבוצות להארכה. צרפת הבקיעה ראשונה, פעמיים. בדקה 92 כבש טרזור ובדקה 98 ג'ירס. הכל היה נראה גמור אבל גרמניה הגיבה בשני שערים. בדקה 102 כבש רומיניגה, שעלה כמחליף כמה דקות לפני כן, בבעיטת יעף מתוך הרחבה. בדקה 108 כבש קלאוס פישר, איש המספרות של פ.צ. קלן, בבעיטת מספרת ושלח את הקבוצות לדו קרב בעיטות עונשין מהנקודה הלבנה, הראשון בתולדות משחקי הגביע העולמי.

בסיום חמשת הבעיטות הראשונות הייתה התוצאה ארבע – ארבע, לאחר החטאה של אולי שטיליקה ולאחר ששומכר עצר את הבעיטה של דידייה סיקס. שומכר הדף גם את הבעיטה השישית של מקסים בוסיס והורסט רובש כבש ושלח את הצרפתים הביתה.

*

בגמר שנערך לאחר שלושה ימים הפסידו הגרמנים לאיטליה שלוש – אחת והעולם שמח על מפלתו של הגרמני הרשע שומכר. במשחקי יורו 1984 זכתה צרפת, שהתבססה על שלד השחקנים של קיץ 1982, בגביע הגדול הראשון שלה. הכול התחיל בהפסד בסיביליה אמרו הצרפתים, לאחר הזכייה, הערב הזה גיבש אותנו לנבחרת בשלה ושלמה, ממוקדת מטרה, שכל האומה מאחוריה. פטריק בטיסטון החלים וחזר לשחק ואפילו השתתף בזכייה ב – 1984. הטרגדיה של סיביליה גרמה לגל של רגשות אנטי גרמניים בצרפת, להצהרות מתלהמות בעיתונות, שכללו הרבה ביטויים מתקופת הרייך השלישי, ולפגיעה ברכבים של גרמנים שנפשו בריוויירה. בתגובה שלח הקנצלר קוהל איגרת לנשיא מיטראן ושני המנהיגים שחררו הצהרה משותפת ששיבחה את הידידות בין העמים וקראה לחיזוקה.

טוני שומכר נותר איתן בדעתו שלא עשה שום דבר פסול. עד היום הוא טוען שיצא לכדור באופן לגיטימי ופגש את בטיסטון שנע מולו. כשהבין שההתנגשות בלתי נמנעת הסתובב, לדבריו, הצידה, כדי לא לפגוע בו עם הברכיים. למרות זאת התנצל שומכר, מספר פעמים, על הפגיעה, על האדישות שהפגין ועל כך שלא ביקר אותו בבית החולים. ההתנצלות הראשונה נאמרה בשפתיים חשוקות, במסיבת עיתונאים שכונסה כשנה לאחר האירוע בעיר מץ, יום לפני חתונתו של בטיסטון. מאז היו עוד כמה. במשחק ידידות שנערך בין הנבחרות באפריל 1984 השתתפו שניהם ואף החליפו חולצות בחדר ההלבשה. בטיסטון אמר כמה פעמים כי הוא סולח לשומכר, כי העניין מאחוריו, אך אין לו כל עניין לפגוש אותו.

*

כמובן שאני לא זוכר במדויק את כל פרטי המשחק והטורניר. הרבה מילים נכתבו על האירועים האלה והעובדות מתועדות וזמינות. אבל אני זוכר ערב של חוויה מושלמת, יום לאחר סיום בחינות הבגרות. יריבות היסטורית, כדורגל מעולה, פלטיני ורומיניגה, שישה שערים, מתוכם ארבעה בהארכה, מתח, דרמה, אלימות, דם וקרב בעיטות הכרעה מהנקודה הלבנה. כל אלה, מהולים בכמה גולדסטאר, תשוקת נעורים, סיגריות טיים ופיתות מאבולעפיה, יצרו תבשיל מיוחד וחד פעמי.

באותו הזמן בדיוק הידקו כוחות צה"ל את המצור על ביירות. להפתעתנו, כמעט כל בני החבורה שצפתה במשחק, החבורה שהמשיכה לאחר מכן לבילוי אל תוך הלילה, הספיקו עוד להגיע ללבנון כחיילים. כולנו חזרנו בשלום. מאז צפיתי בהמון משחקים, באיכות שידור טובה הרבה יותר, עם אוכל מעודן יותר ובירות טובות יותר. ראיתי המון מהלכי כדורגל נפלאים,  גולים בלתי נשכחים ואפילו התרגשתי עד דמעות, גם במאי 1999 כששרינגהם וסולשאר הממו את באיירן וגם במאי 2010 כשזהבי חבט בבית"ר והביא את הדאבל. אבל קשה להתחרות באותו ערב קיץ בשנת 1982, בו ידעתי שמבחני הבגרות הסתיימו, שיש עוד המון זמן עד הגיוס בפברואר ושצפויים עוד טיולים, כינרת, המון מוזיקה, הרבה אלכוהול ושיחות אל תוך הלילה. והייתה גם התקווה שאולי אעז לעשות מעשה בקשר לנערה ההיא שסיפרו לי שהתעניינה בי ואולי גם … מי יודע? הכול הרי יכול לקרות בקיץ שכזה לבחור בן שמונה עשרה.

 

 

חודש לטקס הפתיחה
טוואטחה בפרנקפורט

68 Comments

ר.בקצה 5 ביולי 2016

נהדר ירון,
את הגמר המוזכר עם שרינגהאם וסולשיאר "זכיתי" לראות בלבנון בטלוויזיה של הצד"לניקים. באותו קיץ לבנוני אפילו הספקנו לחגוג עם ברקו והחבר'ה את החמישייה על אוסטריה, דרך רדיו-טייפ שחובר לאנטנה מתקפלת.
good times bad times

מאנו 6 ביולי 2016

איזה עצוב, לראות את גמר ליגת האלופות בדרום לבנון.
*לא נאמר כהתרסה, כמובן.

גיא זהר 6 ביולי 2016

לי יצא לראות את ישראל קולומביה במאחז בית חנון בתנאי לחות דומים לברנקייה בטלוויזית שארפ שחור לבן 14 אינץ שאמא שלי הקפיצה למחסום ארז.

גיל 5 ביולי 2016

וואלה, אתה גם ממיטרני? גם אני בוגר שלהם אם כי שנים אחריך ויש כאן מגיב אחד נוסף לפחות משם.

פאקו 5 ביולי 2016

כן – אני. סיימתי ב-86.

גיל 5 ביולי 2016

עולם קטן.

גיל 5 ביולי 2016

ואגב, לא התכוונתי אליך. יש את אבי גרפינקל שגם כותב כאן לפעמים שהוא מאותה שכבה כמוני.

פאקו 5 ביולי 2016

מכיר בשם. אם זה אותו אחד שאני חושב, אז הוא הבן של המורה לספרות שלי…

גיל 5 ביולי 2016

האמת? לא יודע אבל יכול להיות כי הוא בעצמו סופר.

ירון ג 6 ביולי 2016

הבן של המורה לאה גרפינקל?

יכול להיות 5 ביולי 2016

מוטי דניאל שיחק שם ב-82, לא?

ירון ג 5 ביולי 2016

מוטי דניאל היה בשכבה ממעלי. סיים ב 1981.

גיל 5 ביולי 2016

מוטי דניאל הוא אכן בוגר של הבית ספר אבל כמה שנים אחר כך לדעתי.

יכול להיות 5 ביולי 2016

תודה על התיקון, זכרתי שראיתי אותו באליפות התיכונים בתקופה הזאת, כנראה שנה קודם.

אריק האדום 6 ביולי 2016

אני למדתי שם שנה. את כיתה ט' וחזרתי למת"ג קרוב לבית…
חושב שזה היה ב 95 (צעיר….)

גיל 6 ביולי 2016

מיטרני דרום כמו שקראו לו.

Gil - Zimbabwe 5 ביולי 2016

לא יישכח הגביע העולמי 82…
מילואמניק בלבנון, מאזין לשידורי המשחקים בטרנזיסטור מצ'וקמק.
הצלחנו לראות רק את ברזיל – ארגנטיה בטלויזיה שחור לבן עם מסך בגודל של לאפ – טופ בשידור סורי.

yaron 5 ביולי 2016

למיטב זכרוני השידורים בטלוויזיה הסורית היו מברזיל בפורטוגזית. בכל גול השדרן היה משתגע ושם השחקן הופיע בירוק זוהר על המסך. אני זוכר נכון?
ב-78 הפכתי אוהד שרוף של ברזיל בעקבות שכן שחזר מברזיל ולא היתה לו טלויזיה והצטרף אלי לראות את המשחקים.
82 היה המונדיאל הכי טוב שראיתי בחיי וגם שברון הלב הספורטיבי הגדול ביותר שחוויתי בעקבות ההפסד של נבחרת החלומות הברזילאית.
שום הפסד לא שבר אותי מאז :-)

gil - zimbabwe 6 ביולי 2016

את הקול לא יכולנו לקלוט, אז הקשבנו לשידור ברשת ב'.

פאקו 5 ביולי 2016

מעולה. איזה זכרונות מהתקופה. זוכר בטיול של הכיתה את היונים הסוערים קודם על המונדיאל, ואז על ה"מבצע" ("באיזו מהירות הגענו לנבטיה, עכשיו לצור, עכשיו לצידון, עכשיו לביירות!").
מבחינתי ומבחינת הרבה אחרים, הגמר בין איטליה לגרמניה היה בין שתי הנבחרות ששברו לנו את הלב כשהעיפו את ברזיל וצרפת בהתאמה. לא ממש היה אכפת מי תנצח.

יואב 5 ביולי 2016

המונדיאל הגדול ביותר אוור.
בגלל מלחמת לבנון, לא נכחתי בו לנסיעת הבר מצווה שלי.
מלא משחקים לפנתאון, דייגו נגלה לעולם, המופלאות הצרפתית, הגדולה הברזילאית, קיגן לא מצליח להבריא(רק למשחק האחרון) בונייק בשיאו וגם פאולו רוסי אחד בקמבק מהגדולים בהיסטוריה.
ושמחת השער הגדולה בהיסטוריה.
איטליה- ברזיל. הכי גדול שראיתי.

גיל שלי 5 ביולי 2016

אני כמו יואב חוץ מהנסיעה שלא תוכננה אז לא בוטלה

איציק אלפסי 5 ביולי 2016

נפלא! אני ממש מתבאס שלא נולדתי כמה השנים קודם לכן כדי להספיק לחוות את המונדיאל הזה…

ירון ג 5 ביולי 2016

יותר טוב לך ככה.

באבא ימים 6 ביולי 2016

נחסכה לך לבנון. נראה לי טריידאוף סביר.

holden 5 ביולי 2016

גרופמן ,נראה לי אני בן גילך, במונדיאל 82 הייתי בשביעית אז אולי אני שנה מתחתייך,
זוכר היטב את כותרות "ידיעות אחרונות" של ערב שבת שבישרו במהדורה מאוחרת על ההתנקשות בשגריר באיזו מסיבה שנערכה במלון דורצסטר בלונדון,
כעבור יום או יומיים שמענו פה בחיפה מטוסים בדרכם צפונה, זכורה לי נפילתו בשבי של הטייס אליפז (אם אני לא טועה)בפברואר 1984 כבר שירתתתי עמוק בלבנון בעיר צידון,
הנה כמה מילים שכתבתי על חצי הגמר של 1982 ובמקרה גם חצי הגמר שיהיה מחרתיים:

0807-1982-יום חמישי בערב:גרמניה-צרפת -סיביליה-ספרד-חצי גמר מונדיאל.
0707-2016-יום חמישי בערב:גרמניה -צרפת- מארסיי-חצי גמר יורו
בדיוק 34 שנים פחות יום!
ההסטוריה חוזרת ואיתם הזכרונות:
בחצי הגמר במונדיאל שנערך על אדמת ספרד התייצבו שתי נבחרות למפגש חצי גמר גביע-העולם,
צרפת הובלה אז על ידי מישל פלאטיני שגם הבקיע עבור נהרפובליקה את השער הראשון בבעיטת עונשין מ11 מטר,(בהמשך היו עוד הרבה פנדלים)
זה היה משחק רווי ארועים, משחק אמוציונאלי, משחק אלים, זה היה כדורגל חייתי , זה היה כדורגל כמו שכתוב בספר,
זו היתה גרמניה שקמה מהקבר, המשחק הסתיים בתיקו :1-1 בזמן החוקי של 90 דקות,
גרמניה הוליכה ראשונה משער של פייר ליטברסקי, הוא היה נער מועדונים ובליין, לא מפליא שדוד פיזנטי הנתנייתי שיחק גם באותה הקבוצה על אדמת גרמניה בעיר קלן,
כעבור כמה דקות עדיין במהלך המחצית הראשונה נפסקה בעיטת עונשין לצרפת וכאמור פלאטיני תקע הכדור במעמקי הרשת,
הנבחרות ירדו להפסקה להתאושש מהקצב הגבוה של המחצית,
שום דבר לא בישר לקהל הצופים על העומד לבוא:
כמה רגעים בתוך המחצית השניה מישל הידלאגו המאמן של התרנגולים הזעיק למגרש את בטיסטון, פטריק בטיסטון שימש לעיתים גם כבלם וגם תיפקד כמגן,
מספר רגעים לאחר כניסתו לכר-הדשא הוא קיבל כדור עומק מדוד מפלאטיני, פטריק בטיסטון שעט על הכדור ומצא את עצמו מול השוער הגרמני שומאכר, שומאכר יצא באגרסיביות והתנגש או בעצם התנקש בבטיסטון, הכדור אגב יצא מתחומי המגרש ולא הגיע לשער הגרמני,
מהומת אלוהים במגרש!
בטיסטון ספג בעיטה אדירה בפניו , המהירות של הריצה שלו פלוס הריצה של השוער גרמה לאפקט מזעזע, הוא איבד כמה שיניים, התעלף ואיבד צבע, לימים יספרו חבריו לנבחרת שהם חשבו שהוא הלך לעולמו, הצוות הרפואי הצרפתי עט למגרש, הגרמנים בחלקם ניסו להתקרב ולהביט במתרחש אולם הצרפתים בחסות פלאטיני קיללו אותם ומנעו מהם כל מחווה אנושית, המשחק חודש כעבור דקות ספורות, התוצאה עדיין :1-1,
עכשיו כבר לא מדובר רק על להגיע לגמר, כעת זה היה קרב על אגו, קרב על כבוד וקרב על הבסטיליה:)
הזמן החוקי הסתיים ושלח את שתי הנבחרות להתאוששות קצרה ולהארכה,
תוך אוליט עשר דקות בתוך ההארכה הצרפתים הובילו כבר:3-1, היה זה טרזור והקשר התזזיתי אלן ז'ירס שהבקיעו והעלו את המוראל הצרפתי לשחקים, זו היתה הנקמה המושלמת עבור הפגיעה שנראתה כמכוונת של השוער בחברם לסגל,
סביבות הדקה ה-100 התוצאה :3-1 ,המשחק גמור נכון?
נכון
אבל לא שמולך משחקת גרמניה,
קרל היינץ רומינגה שכיום הוא בכיר בבאיירן מינכן ואז היה חלוץ רחבה מריח שערים ופישר אחד הצליחו להשוות תוך עשר דקות,
הלא יאומן קורה:3-3,
הנבחרות סחוטות, הולכים לבעיטות הכרעה,
לצרפת כבר היה את הגמר בידיים,
הצרפתים הולכים לבעוט כמו שהם הולכים לגיליוטינה, הגרמנים מלאים בהתלהבות וברוח הגרמנית שלעולם לא מפסיקה לנשב,
כל נבחרת בעטה חמש בעיטות, כל נבחרת החמיצה בעיטה, בבעיטה השישית מקסים בוסיס הצרפתי מחמיץ והשחקן הגרמני רובש האיום מצליח לעמוד בלחץ ומבקיע וגרמניה עולה לגמר בכדי לקבל שם בראש מאיטליה.
אותו ערב בלתי נשכח בקיץ 1982 ריתק את כל הצופים בארץ, מהמרפסות נשמעו צהלות שהצרפתים הובילו, אני אישית אהבתי את הגרמנים, בעיקר בגלל רומינגה,
כאמור גם אז זה היה ביום חמישי בערב וגם השבוע אותם נבחרות יפגשו שוב זו מול זו במעמד זהה של חצי-גמר, אז זה היה גביע העולם, השבוע זה טורניר היורו, אני בטוח שהזכרונות של אותו ערב בלתי נשעח בסיבילה יככבו בהכנות של שתי הנבחרות, צפוי משחק כדורגל סוער

ירון ג 5 ביולי 2016

Like

ירון ג 5 ביולי 2016

אתה ודאי מתכוון לטייס אהרון אליעז. שהיה שבוי.

holden 5 ביולי 2016

אהרון אחיעז זה השם,
הוא הופלממש ביום ראשו בשבוע או שני, בתחילת הלחימה,
זוכר שבבית ספר האזנו אז לדיווחים מטרנזיסטורים והיתה תדהמה שטייס ישראלי מהולל נפל בשבי הלבנוני,
איכשהו כעבור זמן לא רב הוא שוחרר ללא פגע

ירון ג 6 ביולי 2016

בכיר שבויי צה"ל בשל"ג, איש עסקים מצליח. מת צעיר.
https://he.m.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7%94%D7%A8%D7%95%D7%9F_%D7%90%D7%97%D7%99%D7%A2%D7%96

ניינר / ווריור 5 ביולי 2016

מונדיאל ענק (המונדיאל הגדול באמת האחרון) והדובדבן על הקצפת זה ה3-2 של איטליה על ברזיל
גם הגמר עצמו היה מענג באופן לא ישוער

יואב 5 ביולי 2016

גמר מרהיב. וקבריני עוד החמיץ פנדל.
רוסי ורומיניגה מגיעים לגמר עם חמישה שערים לכל אחד. ואז רוסי גונב את הראשון…

ניינר / ווריור 5 ביולי 2016

הריצה של טארדלי. מרגעי השיא של הכדורגל בכלל

יואב 5 ביולי 2016

לגמרי!
מהרגע שהכדור ברשת ועד שהגיע לספסל, הוא דיקלם את כל 365 הקדושים בנצרות((((:

פאןפאן 6 ביולי 2016

ענק. הוא התחיל לחגוג לפני שהכדור נשק לרשת כמדומני

matipool 6 ביולי 2016

ניינר – גם 86' נכנס לקטגוריית המונדיאלים הגדולים .

רן 5 ביולי 2016

קולנוע רינה!!
החזרת אותי איזה עשרים שנה אחורה לפחות

הפועל 5 ביולי 2016

ההבדל התהומי מאז זה שנבחרות תקפו בהארכה כדי להבקיע ולהימנע מפנדלים. היום הן שעממון חסר גולים ומיותר. רק לשם דוגמא, 10 המשחקים האחרונים ביורו שהלכו להארכה הלכו גם לפנדלים. רק באחד מהם הובקעו שערים בהארכה

אסף כלשהו 5 ביולי 2016

זה לא יכול להיות נכון, כי פורטוגל ניצחה את קרואטיה בהארכה, ולא נראה לי שאחרי המשחק ההוא היו עוד עשרה משחקים שהגיעו להארכה…

vfd 5 ביולי 2016

מפרגן לך. מתוך 11 ההארכות האחרונות רק 1 לא הוכרעה בפנדלים

טרנטה 5 ביולי 2016

המונדיאל בו למדתי בדרך הקשה שכדורגל הוא הספורט היחיד בו לא תמיד הטוב ביותר מנצח. בכיתי ממש כשהאיטלקים גנבו את ברזיל המושלמת. על הדרך למדתי גם לתעב את נבחרת איטליה.
בחצי הגמר המדובר הייתי לגמרי בעד גרמניה. בכדורגל בשכונה תמיד הייתי ליטברסקי. וזה גם היה כינוי שדבק בי לאורך כמה שנים.
בגמר כמובן שהתבאסתי אבל יש לציין שבאותו משחק הגנבים היו באמת טובים יותר.

yaron 5 ביולי 2016

אני חושב שזאת הפעם האחרונה שבכיתי בגלל ספורט…

פאןפאן 6 ביולי 2016

אני ממש מרגיש מוזר כשאני קורא את התגובות ומבין שהייתי מהבודדים שהיו לטובת האיטלקים :-)

הסיפורים של פאולו רוסי ודינו זוף (שנותן לכורים להיכנס לו בין הרגליים ועוצר אותם עם הסטופקס של הנעל) ריגו אותו הרבה יותר

או שזו סתם הייתה בחירה טבעית אחרי שהבריזלאים הדיחו את אהוב ליבי הגמד הארגנטיני המסומם

יואב 6 ביולי 2016

הייתי אזורי בשיגעון

yaron 6 ביולי 2016

אני התחלתי לאהוד את ברזיל ב-78 כשהייתי בן עשר. הגיע לבניין שלנו שכן שחזר משליחות בברזיל ולא היתה לו טלוויזיה :-) הוא שאל את אבא שלי אם אפשר לבוא לראות איתנו משחק (שלוש בלילה) ואבא שלי אמר שבכיף. "הבעיה" היתה שאבא שלי עבד משמרות ובמשחק הבא עבד… ואני והשכן המשכנו את המסע בעקבות ברזיל לבד עד שארגנטינה קנתה משחק וזכתה במונדיאל שהיה לטעמי מצויין. רק שתבינו, השכן, הוא פגש את פלה!!!
גם הולנד ב-78 היתה לדעתי לא פחות ממרהיבה.
ואז אחרי ארבע שנים של ציפייה מטורפת, ב-82, ברזיל מגיעה לספרד עם נבחרת חלומות, אחת הקבוצות הטובות ששיחקו איי פעם ומפסידה לאיטליה המצויינת…..
איך? איך???
מאז לא היה ולא יהיה הפסד שיבאס אותי כמו ההפסד הזה…
ואיטלה המשיכה וניצחה גם את אחת הנבחרות הטובות ביותר של גרמניה…
וזהו, בסיפור שלי זה המונדיאל המיטולוגי :-)

אלעדוס 7 ביולי 2016

אתה לא לבד. אני ב78 אימצתי את איטליה בקטנה וב82 כבר הייתי כחול לגמרי
מהשלב השני נתנו כדורגל מעולה, מרגש עם מלחמה ומשחק חכם.
אני לא נופל מכל הרומנטיקנים שמבכים את ברזיל של 82 , איטליה עשתה להם בית ספר והמשיכה בדומיננטיות עד הסוף

נאור אביאני 5 ביולי 2016

ירון ,
רכישת אותי והחזרת אותי במנהרת הזמן. גם אני התגייסתי בפברואר 83 ונהניתי מהחופש המוחלט שבין הבגרות לצבא.
היום במקרה עשיתי הזמנה לחו"ל ליוסי נאור ממיטרני והעלינו זכרונות מהעבר ואפילו אותך הזכרנו.
תמשיך לכתוב ולעשות לנו טוב , שנמשיך להנות מכדורגל איכותי ושהמלחמות יעלמו מהעולם.

נאור אביאני 5 ביולי 2016

ריגשת, כמובן.

באבא ימים 5 ביולי 2016

המונדיאל הראשון שאני זוכר באופן חד וברור היה מונדיאל 78. מונדיאל 82 זכור היטב ולו מן הטעם שהוא הראשון שראיתי בצבע.

הייתי יותר צעיר. בן 15 וחצי ולמען האמת לא הייתי צריך את המשחק מול צרפת להיות נגד גרמניה. אני תמיד נגד גרמניה. נבחרת פולין הסבה לי גאווה עצומה על כך שאני פולני (הפעם השניה שזה קרה היתה באיסטנבול בזכות יז׳י דודק זכותו וצדקתו תגן עלינו). לאחר חצי הגמר על מה שעניין אותי זה שגרמניה תפסיד.

והיא לא סתם הפסידה- היא הובסה. השער הגרמני היה שער כבוד לאחר שהיא פיגרה 3-0.

מספר שבועות אחר כך נסעתי לגרמניה עם משלחת נוער. גרנו בברמן. איש לא שמע מחוץ לגרמניה לא שמע אז על רודי פלר. בשבועיים האלה שחיינו עם גרמנים בני גילנו לא דיברנו על כדורגל. אנחנו רגישים לנפגעי טראומה.

זוהר ליפשיץ הוא בן דוד רחוק שלי. לא באמת הכרתי אותו כי הוא היה מבוגר ממני. הייתי בחתונה שלו.

ללבנון הגעתי בינואר 1985. ביום ההולדת שלי.

ירון ג 5 ביולי 2016

סרן זהר ליפשיץ ז"ל, יליד 56, נהרג בסולטן יעקב. משפחתו התגוררה בבניין השכן, בשכונת נאות רחל, חולון. סבתי הייתה 'מכרה', כך היא הגדירה אנשים רבים, רובם עוד מאירופה, של אביו, שהיה מדען, ד"ר, שעבד כמדומני במעון וולקני או מכון מחקר.
משפחה פעילה, תורמת, בערכיה הטובים ובהשכלתה הרחבה.

טל 12 6 ביולי 2016

יוני 82.את הטרנזיסטור איתו הייתי מאזין לשירים ושערים לקחתי לראשונה לבית-ספר כדי להתעדכן. מלחמה ראשונה שלי כילד(במלחמת כיפור הייתי בן 3,לא זכרתי כולם),היית מאד סקרן לדעת מה קורה. גם טורניר גביע העולם ספרד 82 היה הראשון שלי. הייתי בעד ברזיל (כמו כולם?) כמובן התאכזבתי לאחר ההפסד 3-2 לאיטליה.

אני זוכר שאבי ז"ל אמר לי שהמשחק בין צרפת לגרמניה בחצי גמר היה אחד הטובים שראה(או הטוב מכולם),אני זוכר ישבנו לראות בטלויזיה הצבעונית החדשה.במהלך הטורניר קבלתי גם שיעורי היסטוריה על יוהאן קרויף,על האכזבה בגמר של 74 בו הולנד הפסידה לגרמניה ועוד…

ארנון 6 ביולי 2016

ריגשת.
ה-משחק של כל הזמנים, בהא הידיעה, וו החיבור וזין על כל המשחקים מאז ועד עכשיו.
בן 14בקיבוץ. חופש גדול. רואים מונדיאל בערב, קוטפים אגסים בבוקר.
צרפת של פלאטיני, ז'ירס וטיגאנה מדליקה את כולם בשלב הבתים השני, עם תצוגות מרהיבות נגד אוסטריה וצפון אירלנד (אוהד ארסנל כמובן מעודד את פט ג'נניגס, אבל זה לא עוזר) ובחצי היא מול גרמניה שהמבוגרים סיפרו לנו מה היא עשתה להולנד ב-74 וליהודים שלושים שנה קודם. באטיסטון, אקסטזה בתחילת ההארכה ושברון לב בפנדלים.
המונדיאל הכי טוב, שנתיים לפני היורו הכי טוב, עם דנמרק וצרפת שדופקות חמישיות בבית המוקדם, ועם צרפת שמכפרת על אותו ערב בסביליה עם ניצחון בגמר.
ומאז צרפת היא הנבחרת האהודה עלי במונדיאלים וביורואים. רק שבשנים האחרונות התחלתי לסמפט מאד גם את הגרמנים. שלא לדבר על אהדתי לאנדרדוגס מווילס ולשפה הפורטוגזית.
יאללה כולם!
(וזה היה ברנד פורסטר או ברנד שוסטר?)

יואב 6 ביולי 2016

שוסטר.

גיא זהר 6 ביולי 2016

לדעתי ברד שוסטר לא שיחק ב82. רב כהרגלו עם המאמן. היה באוסטריה טוני פולסטר

ירון ג 6 ביולי 2016

הם היו אחים, ברנד וקרלהיינץ, שניהם פתחו בהרכב במשחק ההוא. פורסטר בעברית אבל אומרים פרסטר, עם סגול מתחת ל – פ ושווא מתחת ל – ר שאחריה.

ירון ג 6 ביולי 2016

ברנד שוסטר הורחק מהנבחרת לפני הטורניר, בן פחות מ 24, אחרי מסכת ריבים עם ההתאחדות, המאמן ומי לא.

מאנו 6 ביולי 2016

מעולה. תודה

ערן (המקורי) 6 ביולי 2016

יופי של פוסט, ירון!

ירון ג 6 ביולי 2016

אפשר לראות כמה מיוחדים היו משחקי 82 על פי כמות המלל שנכתבה לגביהם במהלך השנים.
כל טורניר גדול מוסיף למורשת הכדורגל איזה משחק ענק, סיפור גדול, שחוזרים אליו במהלך השנים שוב ושוב.
יד האלוהים, ההתמוטטות של רונלדו לפני הגמר, זידאן נוגח, כאלה.
82 השאיר שלושה סיפורי ענק שהפכן לחלק בלתי נפרד של תולדות הכדורגל: החרפה של גיחון, איטליה – ברזיל (המתקשר לרוסי המורחק שרק חזר) והורגדיה של סיביליה.

גיל 6 ביולי 2016

לכל דור יש את המשחקים המעצבנים שלו. 54 של פושקש, 70 ברזיל, 82 וגם 86 הזכורים. הבעייה שמאז זה פחת למרות שהיו כמה מונדיאלים לא רעים.

yaron 6 ביולי 2016

וזה כ"כ חסר!
אני כותב את זה דווקא אחרי פורטוגל וויילס שהיה לדעתי המשחק בינתיים בעיקר בגלל שממש הרגשתי שיש כאן נבחרות לאומיות ושרונלדו משחק בשביל פורטוגל ולא בשביל רונאלדו ובייל משחק בשביל וויילס ולא בשביל בייל.
הם כ"כ רצו לנצח וכ"כ היה איכפת להם והם הזכירו לכולם שהמבחן האולטימטיבי של שחקן הוא בטורנירים בינלאומיים ולא בסופר קלאסיקו…

ילד בר מצווה 6 ביולי 2016

ברזיל – איטליה נופל יום לפני הבר מצווה שלי.

לעולם לא סלחתי לאברהם קליין שלא אישר את שער הנגיחה של סרג'ניו (כן אני יודע שזה לא היה אפילו קרוב, אבל בכל זאת…).

לעומת זאת אני מקווה שההורים שלי סלחו לי שכל הבר מצווה הסתובבתי עם פרצוף תשעה באב.

יואב 6 ביולי 2016

תתנחם בזה שהוא פסל לאנטוניוני שער חוקי לגמרי(:

matipool 6 ביולי 2016

ירון – יופי של טור .
הייתי בן 14 בזמן המונדיאל כך שזה היה המונדיאל הראשון באמת שלי ( ראיתי חלקית גם את 78' והולנד הגדולה אבל זה עדיין לא היה זה ) ואיזה מונדיאל זה היה !
הייתי אז אוהד ברזיל וזיקו וזה היה בלתי נתפש שהם יכולים להפסיד . הנבחרת הכי יפה שראיתי . כאב לב גדול ( אח"כ כבר הפכתי לאוהד אנגליה ולא ידעתי מה אני עושה לעצמי .. ) .
רומיניגה היה ענק ומאד אהבתי אותו אישית . פלאטיני היה אדיר ולדעתי הוא גדול כדורגלני צרפת .
נ.ב. – תמיד יהיה מקום בליבי לקולנוע רינה , הקולנוע בו ראיתי לראשונה בחיי ( מתוך עשרות פעמים ) את הסרט "שיער" בגיל 12 כשישנתי אצל בת דודה שלי בחולון ושהשפיע עלי כל כך במשך שנים .

holden 6 ביולי 2016

אני לא הייתי אף פעם מאוהבי ברזיל, ממש שמחתי שרוסי זימבר אותם,
ראינו במרפסת על אבטיח וגרעינים שחורים ואני ואחי היינו היחידים בעד האיטלקים,
רומינגה היה הגרמני הראשון שאהדתי והבנתי שאפשר גם לאהוב גרמנים, הוא היה חתיכת חלוץ,
מעולם לא התייאש ותמיד שאף להחדיר לרשת,

היו עוד כמה דברים שאהבתי אצל הגרמנים:נעלי אדידס רום וכפכפי אילת של אדידס,
אפרופו חרפת גיחון:
הנס קרנקל האוסטרי היה חלוץ בן זונה, בכלל לאוסטרים היתה נבחרת מעולה ב 82, אכזרי שהם סגרו תוצאה והפסידו תהילת עולם,
אוסטריה של 82 היתה נבחרת מלהיבה.

yaron 6 ביולי 2016

ירון, אחלה פוסט!
היכל התהילה של debuzzer :-)

7even 7 ביולי 2016

טור מדהים,..ועצוב :/
וכן הגול ההוא של זהבי….מדהים, ועצוב :/

Comments closed