היהודי שהמציא את הטיקי טקה – שרון לוינסון

הוגו מייזל האוסטרי-יהודי , שהיה מראשוני מניחי היסודות למשחקי המסירות הקצרות

הוגו מייזל נולד למשפחה יהודית בבוהמיה ב 1881. ב-1893 עבר לווינה וזמן קצר לאחר מכן התחיל להתעניין בכדורגל.

מייזל פעל בתחום הן כשופט ואיש ההתאחדות אוסטרית והן כמאמן {אימן את אחת הנבחרות הגדולות בכל הזמנים אך על כך יפורט מאוחר יותר} אתמקד בעיקר בפעילותו בתור מאמן וקצת בתור איש ההתאחדות האוסטרית.

*

ב-1924 , בעקבות התעניינותו של מייזל בכדורגל ורצונו ליצור קשרים בינלאומיים , ייסד את גביע מיטרופה {הגלגול הראשון של ליגת האלופות} בייחד עם אנשים נוספים , הליגה האוסטרית והגביע הבינלאומי המרכז אירופי.

כמאמן , פיתח מייזל קשרים נרחבים עם ויטוריו פוצו {ממאמניה הגדולים של נבחרת איטליה , וממציא מערך המתודו} והרברט צ'פמן {ממאמניה הגדולים של ארסנל} איתם חלק ודן בתיאוריות טקטיקות חדשות.

ב-1914 ביחד עם ג'ימי הוגאן , שעבד גם כן בוינה ,  פיתח מייזל  שיטה שעיקריה היו מסירות קצרות ומהירות על הקרקע , שליטה נרחבת בכדור , שימוש נרחב ביצירתיות השחקנים , מניעה ממסירות דרך האוויר , שימוש נרחב באגפים , תנועה של השחקנים כל הזמן ואפילו השתמש בשחקנים כך שלא היו גבולות ברורים לתפקידיהם . מגינים שיפרצו קדימה ויעזרו בהתקפות , שוערים שידעו לטפל בכדור וכו' . המערך החביב על מייזל היה ה-2-3-5 פירמידה.

*

ב-1913 מונה למאמנה של הנבחרת האוסטרית ביחד עם היינריך רטושרי , ומ – 1919  הפך למאמנה הבלעדי של הנבחרת האוסטרית כשהוגאן משמש כעוזרו.

מייזל ועוזרו האנגלי הובילו את אוסטריה לשיא כוחה בשלהי שנות ה-20 ובשנות ה-30.

בין ה-12 באפריל 1931 ל-7 בדצמבר 1932 קבעה הנבחרת האוסטרית שיא של 14 משחקים ללא הפסד כולל על מספר יריבות אירופאיות חשובות , ועקבות כך קיבלה את הכינוי "נבחרת הפלא האוסטרית" . השיא נקטע בסופו של דבר על ידי אנגליה שניצחה את אוסטריה ב-1932.

*

ב-11 בפברואר מייזל עמד על הקווים של אוסטריה בניצחון 4-2 על איטליה בטורינו , במסגרת הגביע המרכז אירופאי , שהפך את אוסטריה למועמדת לזכות במונדיאל 1934.

מייזל המשיך לאמן את הנבחרת גם במונדיאל עצמו . בשמינית הגמר הדיחה אוסטריה את צרפת לאחר שהמשחק נגמר בתוצאה 3-2 {את השער הראשון לזכות אוסטריה כבש מתיאס סינדלר היהודי} לאחר הארכה.

ברבע הגמר  פגשה פעם נוספת בתולדותיה את הונגריה, במשחק שבו הורחק שחקן, הוענק פנדל להונגריה אותו הבקיע גיורגי סארוסי ,  והכוכב האוסטרי יוהאן הורבאת כבש שער ונפצע ולא היה יכול להשתתף בחצי הגמר מול איטליה, שבו הפסידה אוסטריה לאחר שער יחיד של אנריקה גואיטה. אוסטריה ואיטליה חזרו ונפגשו בגמר טורניר הכדורגל האולימפי באולימפיאדת 1936 בברלין, וגם הפעם ניצחה איטליה בתוצאה 2-1. הייתה זו הפעם היחידה שבה מייזל הצליח להוביל את נבחרתו להעפלה למשחק גמר של טורניר בינלאומי חשוב.

עם סיום האולימפיאדה פרש מייזל מתפקידו והעביר את המשוכות לעוזרו הוותיק ג'ימי הוגאן.

מייזל נפטר ב-1937 לאחר שלקה בהתקף לב. שנה לאחר מכן פירקו הנאצים את הנבחרת האוסטרית.

 

 

מחשבות מהליכות בחוף גורדון
פרישה בסן אנטוניו, טבח בדאלאס, שגרה בשיקגו

8 Comments

בני 11 ביולי 2016

לפי הלך הרוח בתגובות באתר כאן אנחנו לא עושים להוגו טובה גדולה כשאנחנו מספרים את החלק הזה בחיים שלו. אולי הוא ירק על זקנה או משהו? כדאי שניתן זווית קצת יותר חיובית.

m.t 11 ביולי 2016

על מי אתה כותב?

Amir A 11 ביולי 2016

למה הנאצים פירקו את הנבחרת האוסטרית בעצם?

דורפן 11 ביולי 2016

הם איחדו אותה עם גרמניה

Amir A 11 ביולי 2016

תודה

רינוס מיכלס. 11 ביולי 2016

שרון , תודה על המאמר המעניין והמיידע הזה

אלכס דוקורסקי 11 ביולי 2016

שרון, תודה רבה.
קראתי קצת על מתיאס סינדלר וראיתי עליו תכנית בטלוויזיה. סוף עצוב…

צור שפי 12 ביולי 2016

ממליץ למתעניינים לקרוא עוד על מייזל בספר המצויין ״Inverting the pyramid – the history of football tactics" של עתונאי הספורט Jonathan Wilson. בפרק הרביעי – how fascism destroyed the coffee house יש התייחסות נרחבת למייזל וחדשנותו.

Comments closed