כשעלי מוהר ז"ל כתב בטורו השבועי "מהנעשה בעירנו" את התחזית הקבועה למשחקי הפועל תל אביב: "נפרק אותם", הוא התכוון לניצחון מוחץ, דהיינו 1:0,  על המגרש, ולא לדיונים משפטיים. כעת, כאשר גורלו של המועדון תלוי ועומד בבית המשפט המחוזי בתל אביב, הפכו האוהדים ממאמנים מתוסכלים לפרשנים משפטיים ולמומחים לדיני חדלות פירעון, לכללי הורדת הנקודות ולמנגנון הגלישה במורד הליגות. התיק המשפטי של המועדון מכוסה בדה באזר בצורה מבריקה על ידי פרנקו ב 'יומן פירוק' המעולה. ברצוני להציע נקודת מבט נוספת על ההליך, באמצעות הפרקטיקה המקובלת של משפט השוואתי, ולהציץ על המתרחש באנגליה. הניתוח הזה מעניין, לטעמי, משום שאנגליה הנה גם מולדת המשחק, גם חלוצת ומובילת עידן העסקים הגדולים בכדורגל וגם הורתה הרעיונית של שיטת המשפט שלנו, שיטת "המשפט המקובל". השורה התחתונה היא ששיש דמיון רב בין ההליך המתנהל אצלנו, בנוגע למועדון כדורגל בקשיים, להליך המקובל באנגליה במצב דומה. קיים גם שוני אחד, גדול ומהותי, שנוי במחלוקת וראוי בהחלט לדיון.

*

Administration, ניהול מיוחד – מועדון כדורגל באנגליה המגיע לחדלות פירעון, דהיינו אינו יכול לשלם את חובותיו במועד פירעונם, יכול לעתור לבית המשפט בבקשה להיכנס להליך ניהול מיוחד. אם הבקשה מאושרת, מחליפות חליפות אפורות שמרניות (רואי חשבון בעיקר) את חליפות המעצבים כמנהלי המועדון. מרגע המינוי אחראים המנהלים המיוחדים על כל היבטי התפעול של המועדון, מלבד אימון השחקנים וקביעת ההרכב. המנהל המיוחד גם בודק את מצבת הנכסים והחובות, את התזרים הצפוי ואת מארג ההתקשרויות וממליץ על פתרון ארוך טווח. העדיפות הראשונה היא המשך הפעלת המועדון, במסגרת ארגון מחדש (הסדר נושים) ומכירה לבעלים חדשים. העדיפות האחרונה היא חיסול המועדון (פירוק) והיא תיושם רק כשאין היתכנות להמשך הפעילות. ההליך בישראל מתנהל באופן דומה, על בסיס עקרונות השאובים מדיני שיקום החברות הנפוצים בעולם המשפט המערבי כולו בהשראת המודל שגובש בשנות השישים והשבעים בארה"ב (צ'אפטר 111).

*

הורדת נקודות – הסדר הנושים או הארגון מחדש כוללים במקרים רבים גם מחיקת ופריסת חובות (או חלקם). החל מסוף שנות התשעים חלה עליה גדולה במספר המועדונים באנגליה שפנו לדרך זו, לאחר השקעות גדולות בשחקנים ללא גיבוי פיננסי ראוי. דומה היה שהניהול המיוחד הוא פתרון מושלם להנהלות פזיזות. בין היתר נכנסו להליך בשנים אלו מועדונים ידועים כמו פורטסמות (בסיבוב הראשון), האל סיטי, קווינס פארק ריינג'רס, לסטר, דרבי קאונטי, איפסוויץ' טאון וווימבלדון. על מנת למנוע הפקרות פיננסית וריצה להסדרי נושים, כחלופה לניהול אחראי, החליטו הפרמייר ליג ושלוש הליגות המקצועניות המאוגדות תחת EFL (הצאמפיונשיפ, ליגה אחת וליגה שתיים) על הפחתת נקודות מנדטורית. בפרמייר ליג ההפחתה היא של 9 נקודות ובשאר הליגות 10. ב – 2007 הוסף שסתום כנגד ניצול לרעה ונקבע כי כניסה לניהול מיוחד מתחילת חודש מרץ מעבירה את הפחתת הנקודות לעונה הבאה (כתגובה לכניסה של לידס יונייטד לניהול מיוחד מספר ימים לפני תום העונה כשהירידה כבר הייתה צפויה ). מאז נכנס כלל ההפחתה לתוקף,  בשנת 2004, הוא הופעל ללא יוצא מן הכלל לגבי עשרות קבוצות בניהול מיוחד. סעיף 4ב. (א) של תקנון ההתאחדות לכדורגל, הקובע את סנקציית הפחתת הנקודות (לרבות שסתום סוף העונה) דומה למנגנון האנגלי ולמעשה עוצב בהשראתו. לפני עשור כבר נפסק, בעניין הפועל רמת גן, כי הסנקציה של הפחתת נקודות אינה נוגדת את דיני הפירוק. מדובר בסנקציה משמעתית, שאינה מתערבת בחלוקת הנכסים בפירוק ובסדרי הקדימות של הנושים ולפיכך הוכר תוקפה המחייב. העיכוב בעניין הפועל תל אביב הוא לפיכך זמני ומרגע שיינתן צו קבוע תבוצע ההפחתה.

*

The Football Creditor Rule, כלל נושי הכדורגל – הכלל נותן עדיפות לחובות למשפחת הכדורגל בכל מקרה של ניהול מיוחד. הוא קובע כי חובות כדורגל – משכורות שחקנים, חוב למנהלת הליגה וחובות דמי העברה למועדונים אחרים – ישולמו לפני חובות לגורמים אחרים (אשראי לא מובטח, ספקים ואפילו רשות המיסים). תשלום מלא של חובות הכדורגל הנו תנאי להמשך השתתפות המועדון בליגות המקצועניות. הכלל שנוי במחלוקת במיוחד לאור הסכומים האדירים המשולמים לשחקנים והמקבלים קדימות על פני חוב שכר למנקה במועדון או לחברת שמירה או ניקיון קטנה בעיר. רשות המסים של הוד מעלתה תקפה את הכלל בבית המשפט מספר פעמים, בניסיון להביא לבטלותו, אך ללא הועיל. ב – 2012 נקבע סופית כי הוא אינו מפר את דיני הפירוק באופן הגורר בטלותו. חסידי הכלל מסבירים כי העולם העסקי של הכדורגל הוא זירה מיוחדת, מעין קבוצה סגורה, הסוחרת עם עצמה ואם לא תינתן עדיפות לחובות בתוכה, במיוחד דמי העברה, עלולה להיגרם קריסת שרשרת. בארץ אין כל מעמד מיוחד לחובות כדורגל. יש אמנם בדיני הפירוק בארץ דין קדימה לשכר עובדים, אך עד תקרה נמוכה ובכל מקרה הקדימות ניתנת לכל עובדי המועדון ולא רק לשחקנים. אין כל קדימות לחובות למועדונים אחרים ואלה עלולים להגיע לסוף התור, ככל נושה בלתי מובטח.

*

ולסיום סיפור על גאולה, המעורר אולי תקווה כמוסה לגבי האדומה מתל אביב, האבירה בת דמות היגון. מועדון הפאר הריינג'רס מגלזגו, בעל 54 אליפויות ו – 33 גביעים בסקוטלנד, כמו גם תואר אירופאי בשנת 1972, צנח בסוף עונת 2011 – 2012 לליגה הרביעית בסקוטלנד, לאחר הליך ניהול מיוחד ולאחר צו פירוק. את עונת 2012 – 2013 התחיל המועדון במשחק כנגד קבוצת מזרח סטירלינגשייר בפני 49,118 צופים, שיא עולמי למשחק ליגה רביעית. את העונה הנוכחית התחיל המועדון בליגה הבכירה בסקוטלנד, לאחר שלוש שנות טיפוס עקשניות. כיום, לאחר 21 מחזורים, הוא מדורג במקום השני לאחרסלטיק. לקחתי. איפה חותמים?

 

כדורגל בארה"ב תמונת מצב -מרק בלינדר
?Habla a español - גיא עשירי-פרוסנר