?Habla a español – גיא עשירי-פרוסנר

הכתובת בספרדית הייתה על הקיר

ג'ורדי קרויף שיחק מספיק שנים בליגה הספרדית ובילה מספיק בברצלונה עד שאני סמוך ובטוח שהוא דובר ספרדית שוטפת. תמוה, אם כך, מדוע לא קרא את הכתובת על הקיר בקריית שלום, שנכתבה דווקא בספרדית.

אין יותר מדי מה להלין על השנתיים הראשונות בעידן קרויף. הקבוצה היתה הטובה בליגה (למעשה, היתה כזו עד תום העונה הקודמת), בסופן הוחזר אוסקר דורון מירן חויונט גארסיה לקדנציה שנייה בעמדת המאמן (לתוהים – ברוז', ווטפורד וכו'). הקבוצה נראתה תחתיו רע – נכון, לא היתה ביתיות כי היתה פה מלחמה, אבל אי אפשר היה לפספס את הרכות ההגנתית, את חוסר היצירתיות בהתקפה ואת כל מה שגרם למכבי להפסיד למאריבור ולאסטראס. אוסקר הלך, קרויף ניצח את משחק הפלייאוף לאירופית והודח בשערי חוץ ואז הגיע פאקו. מהר מאד הוא הבין מה החוליה החלשה בקבוצה, ותוך ביסוס משחק עקשני וקשה לצפייה הנחיל לשחקנים אופי מברזל (אפילו לרכיכות כמו דור מיכה) והצליח לזכות בכל התארים המקומיים, לראשונה בתולדות הכדורגל הישראלי.

*

אז מאמן שזכה בטרבל המקומי ועל הדרך גם הצליח לשקם את הקבוצה מהמכה המנטלית של דרבי פואד, נשלח הביתה. על שום מה? לא הייתי בחדר אבל השמועות אומרות שזה בגלל שפאקו התעקש על חיזוק, כי חזה שבסגל הנתון לא ניתן היה להגשים את חלום ההעפלה לשלב הבתים האלופות. ושוב, הכתובת על הקיר היתה בספרדית. כל מי שראה את הקבוצה במחצית השנייה של אותה עונה (להוציא את חצי גמר הגביע) הבין שיש מחסור בשחקנים יצירתיים, במשחק אגפים נורמלי, במגנים, במשהו שהוא מעבר ללשחק על זהבי.

*

לכאורה נראה היה שפאקו טעה. מכבי תחת יוקאנוביץ' ושינוי בסגל העפילה לשלב הבתים. כולנו זוכרים איך זה נגמר. את הסגל עזבו באותו קיץ בן רייכרט, ברק בדש ודן איינבינדר (ניחא) משמעותיים מהם היו מהראן ראדי, ראדה פריצה והקפטן שרן ייני. מעבר לתרומתם המקצועית, היו השלושה דמויות בולטות בחדר ההלבשה. זו מכה מנטלית לא קלה לקבוצה, אבל מכבי לא הסתפקה בכך ושחררה לחופשי גם את חואן פאבלו, שאם על יכולותיו המקצועיות היתה מחלוקת (למרות ההצלות המדהימות בעלייה לאלופות), על מקומו בחדר ההלבשה לא היה עוררין. בבת אחת מכבי ויתרה על כל כך הרבה מנהיגים, כולל זה השקט שאכל קש מהאוהדים והתקשורת ושמר על איפוק, כיאה לאציל ספרדי.הנה שוב הכתובת על הקיר.

*

בתום חלון העברות מכבי מצאה את עצמה עם רכש נוצץ בדמות דסה, אזולאי, ריקן, טב"ח1 וכמובן ראיקו (מעלים ראיות שתומכות בטענה לפיה דיאן ראדוניץ' שיחק במכבי) אבל עם בור גדול בתחום המנהיגות. אל הבור הזה נכנס ערן זהבי. הבולט בשחקני ליגת העל בעשור הנוכחי נתן את כל מה שהיה לו, הגיע לשיא כיבושים וזה גבה ממנו מחיר – הגיע לרגעי ההכרעה סחוט פיסית ובעיקר מנטלית. כמוהו גם הקבוצה כולה, שכיום אנחנו כבר יודעים שהיא עדר ללא רועה. רק קבוצה כל כך תשושה וסחוטה עם כל כך מעט רעיונות ורצון מצליחה לסיים בארבע תוצאות תיקו רצופות, שלוש מהן מאופסות. בדיעבד, אפילו דרדל'ה קטנה באחד המשחקים הללו היתה מעניקה למכבי את כתר האליפות. זה בלי שדיברנו על הנזק שנגרם מתשעים ושש שעות קסומות עם סח'נין. חלק מהבעיה היתה נעוצה בחוסר היכולת של פטר בוס להשפיע על מהלכם של משחקים – כיום אני סבור שזה לא היה קשור ליכולותיו כמאמן אלא לעובדה המצערת שלא ממש היו לו כלים על הספסל.

העונה הקודמת הסתיימה בטעם חמוץ עם אובדן האליפות במחזור האחרון והפסד בגמר הגביע, וכאילו כדי להוסיף על כך הכוכב הגדול, המנהיג של חדר ההלבשה, עזב לכסף הגדול בסין. מה עושה קבוצה עם בעיית מנהיגות במצב כזה? כמובן, משחררת את המנהיג האחרון בסגל, קרלוס גארסיה. אתם כבר יודעים הרי איזו שפה הוא דובר.

*

כששוטא ארבלדזה קיבל את הקבוצה (שלא ממש הספיקה לנוח מהעונה הקודמת, אבל ניחא) היו בה שוער עם עתיד, שני שוערים מחליפים נחמדים, מגן ימני עם ליקויים עצומים, מגן ימני תיאורטי, בלם בנסיגה, בלם גריאטרי ובלם מחליף שתופקד כמגן שמאלי. אז הוסיפו עוד בלם, שיהיה. בקישור היה עומס עם שישה שחקני קישור מרכזי (אלברמן, פרץ, מדוניאנין, איגיבור, ריקן, אזולאי), אז שחררו אחד כדי להביא במקומו את גולסה. בכנפיים היו רק שני שחקנים ראויים – מיכה וטב"ח– אז הביאו שני שחקני כנף שטובים יותר דווקא באמצע (בניון וסקאריונה) ועוד שחקן כנף שנשלח היישר לייבוש ביציע (יחזקאל). את אורלנדו סה המאכזב החליפו בוידאר קיארטנסון היקר והמאכזב. שום פתרון לבעיות בסגל, רק החמרה שלהן. בכל זאת שוטא הצליח למשוך את הקבוצה לשלושה חודשים מוצלחים – בפרק הזמן שמתחילת יולי ועד סוף ספטמבר מכבי הצליחה להעפיל לבתי הליגה האירופית ולהוליך את הלידה כולל 5-0 מהדהד בדרבי. בעיית האופי, אגב, לא נפתרה – ההפסד המטופש לזניט ויותר ממנו ההפסד באירלנד הראו שוב שמדובר באוסף שחקנים שלא יודעים איך מנצחים משחקים, גם חצי שנה אחרי שזהבי עזב נדמה שכולם עדיין משחקים עליו, מחפשים אותו ואז שוב ושוב מופתעים כשהוא אינו. מי שציפה שילד בכיין שבילה את מרבית העונה הקודמת במריבות עם אוהדי מכבי חיפה יהיה זה שייכנס לואקום המנהיגותי, היה או נאיבי או אידיוט. כשחדר ההלבשה חזק, הקבוצה מצליחה לנצח גם ביום לא טוב של המאמן. הנה, תראו איך צ'לסי רצה עם אברם. כשאין כלום בחדר ההלבשה, כל טעות של המאמן היא גורלית.

*

אז שוטא עזב. יש לו חלק לא מבוטל באיך שהקבוצה נראתה (בכל תצוגות הנפל אבל גם בכל המשחקים הטובים), האחריות על זה שלא הביא שום רעיון התקפי חדש ושמכבי עדיין משחקת על זהבי כולה שלו. אני לא יודע מי יגיע במקומו, יש לחשושים שזה פאקו, אני לא בטוח שבמצב הנוכחי יש מאמן באירופה שיכול להוציא מהסגל הזה יותר. אולי הגיע הזמן שג'ורדי קרויף, ההוא שעסוק בהנצחת אביו כבר כמעט שנה ושלפי התיאוריה שלי אכן דובר ספרדית, יחזור ויקרא את כל הכתובות על כל הקירות. זו כנראה הדרך היחידה של מכבי להציל לעצמה את העונה הזו (ואת העונות הבאות). אחרת, הוא ימצא את עצמו בקרוב מעלה מהעבר הלא רחוק מור"קים מקרית שלום עם חברו הטוב שאך פוטר.

 

יומן פירוק - חלק י'
לקראת מרתון טבריה ה-40!

24 Comments

אלכס 5 בינואר 2017

תמיד יש את הרצון שהכל יהיה מושלם, אבל לעיתים רחוקות הוא מתממש. המזל הגדול, שזה נכון גם ליריבים שלך. בתור אוהד חיפה חשבתי שנים שאין מנהיג טוב, שהחילופים זה עוד מאותו הדבר שבלוניים ומיותרים, שהבעל בית טובע בקומבינות עם סוכנים, ועוד… מה שכן, היו תקופות שהרווחנו אליפויות ככה. רוצה לומר, שלא כל מה שאנחנו כאוהדים חושבים נכון, ומתוך מה שכן, לא כל דבר משנה. גם אם תתפוס יום רע זה יכול להספיק, וגם אם תתפוס אחד טוב יכול להיות שהקבוצה השנייה תהיה טובה יותר.

עם זאת, סה"כ לעיניי הלא-בקיאות נראה שאתה צודק. איך אמר גיל – אם ישנו ג'ורדי, יתיצב נא מייד.

גיא זהר 5 בינואר 2017

ברוב שנות האלפיים (חלק משנות רוני לוי וחלק משנות אלישע) חיפה ניצלה ואקום. כל אחד בדרכו לא מאמן רע אבל לא מעבר לבינוני וככה גם נראו האליפויות שלהם.

גיא 5 בינואר 2017

אני חושב ששני הלויים הם מאמנים לא רעים (אם כי הפוכים מבחינת האיתרוג בתקשורת) אבל בדיוק כמו שוטא מקובעים על שיטה ומביאים חילופים מהבית. אני יכול גם להבין את הנסיון של מכבי ללכת על מאמן זר שיודע להגיב ולשנות, השיא מהבחינה הזו היה כמובן סוזה שהוא כנראה המאמן המבריק ביותר שנחת פה.
בעית המנהיגות זה לא רק משהו תיאורטי, אתה רואה שחקנים שאין מי שיכוון אותם תוך כדי משחק, עם כל האהבה לאלברמן המקשיש חסרה על המגרש דמות מובילה כמו הקפטנים הקודמים ייני וזהבי שיעדו לאפס את החבר'ה כשלא הולך (זאת כיוון שהמאמן לא מצליח לעשות זאת).
אישית אני מאמין שהדרך למעלה טעונה בתהליך תמידי של למידה ושיפור, אם יש בעיות מקצועיות שנוכחות כבר שנתיים וחצי ואף אחד לא טורח לתקן אותן אז אין פה שום למידה ושום שיפור. מילא אם זה ההי מספיק לאליפות והיינו דנים רק בכשלונות באירופה (לא באמת מילא אבל אתם מבינים את הרעיון), אבל יש פה קבוצה מצוינת בדמות ב"ש שנותנת פייט מצוין וחושפת אותנו במערומינו, כל הליגה יודעת שאם סוגרים את טב"ח אז מכבי משותקת וכל מי שזוג עיניים בראשו (אפילו עין אחת) רואה שמכבי לא מסוגלת להתמודד מול בונקר. אלו דברים שהיה צריך לפתור גם אם היו מבטיחים את האליפות ל-20 השנים הקרובות.

קורא בין השורות 5 בינואר 2017

אם באמת גולדהאר הוא זה שהניף את חרב הפיטורים אז כנראה שגם הוא קורא לקרויף להתייצב.
ואם זה נכון אז אלה החדשות המעודדות ביותר שנשמעו מכיוון קנדה בתקופה האחרונה…

גיא 5 בינואר 2017

מסכים

יואב 5 בינואר 2017

אין שום ספק במיטש. השטות הזאת מופרכת כל פעם מחדש. בטח על סמך תוכניותיו לעתיד.
כל העניין עם יורדי כבר דוסקס לעייפה. לא מעניין אותי אישית. סומך על מיטש בעיניים עצומות.

גיא זהר 5 בינואר 2017

אתה כל פעם מביע בטחון מוחלט בגולדהאר ואני מנסה להבין על סמך מה? מחלקת הנוער? דיבור ישיר איתו? בתכלס, לכמה אנשים מתוך המערכת עצמה יש קשר ישיר איתו? ועוד אקסיומה שתמיד אתה מעלה היא לגבי מרטין ביין וכמה ששוה לחכות למנכ"ל מסוגו. אז ההכנסות ממרנצ'ניידז עלו במאות אחוזים (נגיד). זה חזות הכל? ההתנהלות של מכבי גם באירועי הדרבי (אק, נסלח) וגם באירועי סחנין הייתה כאילו מישהו איבד שליטה (גם זהבי אמר את זה) ולמיטב ידעתי מנכ"ל נמצא מעל מנהל מקצועי, או שתעמיד אותו במקום/תעיף אותו או שתכנס לנישה הריקה שלו בעניינים משמעתיים. ואם גולדהאר כל כך מתעניין' שיתקשר מדי פעם עם האוהדים, אני בתור אוהד מכבי (ולפי התגובות יש לא מעט כאלו) הייתי מאוד מודאג.

יואב 5 בינואר 2017

גיא זוהר,
רגוע ויותר מתמיד.
ביין הוא עילוי. מכוונים למקומות האלה.
מיטש פה להרבה זמן, מכבי זכתה בלוטו , בטוטו ובמפעל הפיס.
במקומך, הייתי פחות מתיימר לנסות ללמד את מיטש איך ומה לנהל.

גיא זהר 5 בינואר 2017

אני לא מתיימר אבל אני לא דתי, בכל המובנים. ולגבי ביין, אולי הוא עילוי, בעניין סח'נין לא ממש הראה את זה. נחייה ונראה.

יואב 5 בינואר 2017

גם אני לא דתי

יואב 5 בינואר 2017

רק קח בחשבון שמעט מאד גלוי לך.
כך צריך להיות.

dk 5 בינואר 2017

"It’s like Christmas and birthday rolled in to one, And you can throw a Lottery win in there, too."
מארק יוז אחרי שמנצסטר סיטי נרכשה ע"י השייחים, הגרסא הבריטית למה שקרה למכבי תל אביב.

יואב 5 בינואר 2017

אני לא מבודד את מיטש רק בגלל כספו.
הכסף זה רק חלק מהסיפור.

dk 5 בינואר 2017

יותר התכוונתי בהקשר של מארק יוז כמאמן לא מהשורה הראשונה שנופלת עליו הזדמנות לאמן קבוצה עשירה (וכיוצא מכך שואפת לצמרת), בערך כמו שקרה לבלאט עם ההגעה של לברון לקליבלנד.

בלייק 5 בינואר 2017

אירועי הדרבי זה בהקשר ל"דרבי פואד"?
אם כן, אז אני אסכים שלא נסכים. לגבי "אירועי סחנין" – מההתחלה במגרש בגביע ועד המהומות במשחק החוץ בליגה – מסכים (אם כי פחות לגבי ההליכה לבית המשפט בנוגע לעונש של ראיקוביץ'. הביזיון הזה רשום בעיני על ההתאחדות).

גיא זהר 6 בינואר 2017

בלייק, בגלל סערת הרגשות (המוצדקת) בדרבי ניתן לסלוח להתנהגות של שחקנים כמו טב"ח (כניסה מסכנת קריירה) או לסימונים המוזרים של גרסיה, אבל לסימונים של אוברוב (בסדר לא סימן לקהל, בעצם עשה שלום) ולירידה של ברק יצחקי מהיציע היה צריך להתייחס בחומרה רבה מאוד (אין ספק שהתייחסו ושזה נסגר בתחומי המועדון). ברגע שנפער הסדק הגדול בקיר, יש סכנה שיתרחב כמו שקרה בסחנין.

בלייק 6 בינואר 2017

לא רואה את זה ככה.
התגובות בדרבי היו סבירות (בהתחשב בסערת הרגשות, כפי שגם אתה כתבת), מכבי "הותקפה" פעמיים אז – פעם אחת על ידי חוליגן ופעם אחת על ידי שופט חסר היגיון בסיסי ומהווה חוסר צדק מהותי (כפי שהסכימו הדיינים. בדיעבד).
קרויף (והמערכת) היה עסוק בעיקר בלהגן על המותקף וזה תפקידו במקרה כזה לדעתי.
אירועי סחנין היו גועל נפש אחד גדול, בראש ובראשונה מצד מכבי. במקרה הזה ציפיתי מג'ורדי ומביין להיות מבוגרים אחראיים ולהוריד את השחקנים מהעץ הערכי המדומיין עליו טיפסו, שכנראה גם לא סייע למאבק האליפות (לא רוצה להגיד שבגלל זה לא זכו באליפות כי זה מקטין את ההישג של ב"ש).

מיכאל 5 בינואר 2017

אין שום ספק במיטצ וגם אם יש אז אין

גיא 5 בינואר 2017

יכול להיות שדוסקס לעייפה אבל מי שלא יגיע יצטרך להתמודד עם סגל עתיר בעיות ובבירור הוא לא יהיה האשם אלא מי שבנה את הסגל ומי שהזניח את הסגל. אין יותר למי להפנות את האצבעות, אך ורק ג'ורדי.

Ollie Williams 5 בינואר 2017

הסגל הזה אמנם לא שווה אליפות מול ב"ש הנוכחית, אבל אפשר להוציא ממנו כדורגל ותוצאות הרבה פחות מבזים

Dr. van nordstrand 5 בינואר 2017

הכתובת היתה ותשאר על הקיר ולא רק בספרדית אלא בכל שפה בעולם כולו ( כמעט ):
הליגות הן המסגרת העיקריות. באין מתכונת תחרותית הולמת במדינה שלך קשה מאוד עד בלתי אפשרי לשדרג את הרמה לאורך זמן
ולהשתלב במסגרות טובות יותר- פשוט כי אירופה מוגבלת במספר משחקים ואין ערובה לכך שתגיע לצ'מפיונס או אפילו הבתים באירופה ליג.
על כן, יש למצוא דרכים להעלות את רמת הדינאמיקה התחרותית בליגה, כך שגם יתר הקבוצות ישאפו למקצוענות גבוהה יותר ועל ידי כך
לכולם יהיה טוב יותר, גם אם ההישגים באירופה לא בהכרח יעלו.

איך עושים זאת? או תקרת שכר כלשהי או פורמט משופר לליגה.
עדיף אופציה שתיים.

גיא 5 בינואר 2017

סלח לי אבל כמו שעינינו חוזות במקרה הפועל, העלאת הרמה בליגה תתחיל כשהרקבון ינוקה. עד אז מיטש, אלונה ויענקל'ה יהיו היוצאים מן הכלל שאינם מעידים על הכלל. כשהכדורגל פה ינוקה, יותר אנשי עסקים יכנסו, השכר יעלה, הרמה תעלה וכן הלאה.

Dr. van nordstrand 5 בינואר 2017

אלונה ומיטש יודעים שאין כאן ספורט תחרותי ממילא ואם ישקיעו מספיק ( ולא חסר להם ) ישתלטו בקלות על הליגה ויהיו האופציה הבלעדית בשוק.
והם צודקים. זה לא כך רק בליגה הישראלית, זו המציאות המתחייבת מקונספט הליגות.

רינוס מיכלס 5 בינואר 2017

מעניין איך אומרים בספרדית – " ברוך אתה אדוני מלך מלכי המלכים והאינקוויזיציות , שולח הקנדים התמימים והחסרי מושג "

אולי לפחות הבן דוד של ההולנדי המעופף שכנע אותו להתחיל לברך שחרית ( על מתנה כזו ) מעתה ועד עולם

Comments closed