תנסו אצל השכן – ירון גרופמן

המשחקים האולימפיים הם אולי האירוע הגלובלי החשוב, היוקרתי והמתוקשר ביותר. כיצד קרה שערים איבדו עניין באירוח

בספטמבר הקרוב תיקבע העיר המארחת של המשחקים האולימפיים 2024. בימים אלה מבקרת משלחת של הועד האולימפי הבינלאומי בערים המועמדות לאירוח ולאחר מכן תכנס ההתמודדות לשלב הסיכומים וההצבעה. ההליך הפעם קצר יחסית כי יש רק שתי מתחרות – לוס אנג'לס ופאריז. לדרך יצאו ערים מתעניינות נוספות – ברלין, בוסטון, המבורג, רומא ובודפשט, אולם אף אחת מהן לא הגישה הצעה רשמית ולא נכנסה לשלב ההתמודדות.

מספר הערים המתמודדות רשמית (להבדיל מהתעניינות ראשונית בלתי מחייבת) על אירוח המשחקים האולימפיים יורד באופן שיטתי כבר שני עשורים. על אירוח משחקי 1992 ו 1996 התמודדו שש ערים. על אירוח משחקי 2000, 2004, 2008 ו 2012 חמש ערים. בהתמודדות על אירוח משחקי 2016 השתתפו רק ארבע (לונדון הזוכה ומולה שיקאגו, מדריד וטוקיו). מול טוקיו,הזוכה באירוח משחקי 2020, עמדו רק שתי מועמדות נוספות (איסטנבול ומדריד).כעת כאמור שתי מתמודדות בלבד.

הועד האולימפי מודע לירידה הזו וחושש, ככל הנראה, שקשה יהיה לנהל התמודדות על אירוח משחקי 2028. לכן הוא הציע למועמדות הנוכחיות את ההסדר הבא: הזוכה תארח את משחקי 2024 והמפסידה את המשחקים הבאים ב 2028. פאריז ולוס אנג'לס טרם נתנו את הסכמתם, הנדרשת כדי לתת להסדר תוקף רשמי.

*

המשחקים האולימפיים הם אולי האירוע הגלובלי החשוב, היוקרתי והמתוקשר ביותר. כיצד קרה שערים איבדו עניין באירוח?

הסיבה הישירה והמידית היא כמובן כלכלית. המשחקים האולימפיים הפכו להיות משאבת כסף אדירה לעיר המארחת, בעוד היתרונות הכלכליים שלהם מוטלים בספק. בעוד התועלת הכלכלית הישירה מהמשחקים (מכירות כרטיסים, תיירות, זכיינות) נאמדת בכשישה מיליארד דולר (כשחלק מזה זורם לוועד האולימפי הבינלאומי), העלות של המשחקים גבוהה באופן משמעותי – משחקי אתונה 2004 עלו כחמישה עשר מיליארד דולר, משחקי בייג'ינג 2008 כארבעים מיליארד ומשחקי ריו 2016 כעשרה מיליארד. בטווח הקצר זו אם כן עסקה גרועה, במיוחד כאשר רק חלק מההשקעות הן בפרויקטים שיש להם שימוש ויעילות בהמשך (כמו תחבורה ציבורית או שדה תעופה). חלק גדול מושקע הרי במתקנים שהופכים להיות פילים לבנים.

לגבי כדאיות בטווח הארוך – עליית קרנה של העיר והפיכתה למגנט תיירות והשקעות – גם זו מוטלת בספק. אמנם ברצלונה הפכה לעיר עולם משמעותית בעקבות משחקי 1992, אך זו דוגמה יחידה בעשורים האחרונים. דוגמאות מפחידות הן מונטריאול ואתונה שנכנסו, בעקבות המשחקים (אתונה לא רק בגללם) למצוקה כלכלית שנמשכה עשורים. מעמדן של לונדון, ריו ובייג'ינג כערי ענק משמעותיות וחשובות עסקית וגלובלית אינו קשור כלל למשחקים, הן היו כאלה גם לפניהם.

אצטדיון כדורעף נטוש באתונה
אצטדיון כדורעף נטוש באתונה

הכסף אם כן הוא גורם חשוב, אבל הוא לא היחיד. מאז משחקי מונטריאול חלפו 41 שנים, הלקח הכלכלי שלהם ידוע כבר כמה עשורים ובכל זאת הייתה התמודדות עזה ופעילה על האירוח בשנים לאחר מכן. על אירוח משחקי 1996 התמודדו אטלנטה הזוכה, אתונה, טורונטו, מלבורן, מנצ'סטר ובלגרד. אף אחת לא פרשה ונדרשו חמישה סיבובי הצבעה. על אירוח משחקי 2004 התחרו אתונה (הזוכה), רומא, קייפטאון, שטוקהולם ובואנוס איירס ונדרשו ארבעה סיבובים עד ההכרעה.

ישנן אם כן סיבות נוספות לירידה בביקוש. סיבה אחת היא מעורבות ופעילות קהילתית, המתנהלת ומגובה על ידי הרשתות החברתיות. בעבר התנהל הליך ההשתתפות בביד, כמו מהלכים שלטוניים אחרים, מעל ראשו של הציבור, כמעט ללא ידיעתו וללא מעורבותו הפעילה. הצעד הראשון היה של הגופים השלטוניים, אבל מהר מאוד השתלבו בתהליך ואף השתלטו עליו טייקונים וחברות ענק, שראו במשחקים פוטנציאל עסקי אדיר. הציבור התעדכן מדי פעם במתרחש ויצא לרקוד ברחובות כשהגיעה הודעת הזכייה. הימים האלה חלפו כמובן וטוב שכך.מעורבות הציבור, לובינג, הפגנות ופעילות נמרצת של תנועת התושבים NO BOSTON OLYMPICS הביאה לביטול השתתפותה של העיר בהתמודדות.

בזמן שנציגי העיר בשיתוף פעולה עם אנשי עסקים התכוננו לביד, התארגנה במקביל התנועה שאמרה במפורש שהמשחקים אולי טובים לוועד האולימפי הבינלאומי ולכמה חברות בניה ותשתיות, אבל הם לא טובים לנו בעלי העיר האמיתיים, התושבים. אל תעמיסו עלינו את הנטל של הוצאות וסקנדלים ואחר כך תשאירו אותנו עם מתקני ענק שצריך לתחזק. סופו של דבר, בסוף 2015 פרשה בוסטון מהתחרות. פעילות ציבורית דומה התנהלה גם בבודפשט. תנועת ההתנגדות למשחקים שם אספה 250,000 חתימות על עצומה שדרשה משאל תושבים. בעקבות זאת פרשה העיר גם כן מהתחרות. בחינה ציבורית מעמיקה של המועמדות ופעילות ציבורית נמרצת בעקבות זאת, מלווה במחאה ולחץ על מקבלי ההחלטות, הם המצב הבסיסי אליו צריכות להתכונן ערים שיש להן כוונה להשתתף במשחק הזה.

הפגנות בבוסטון
הפגנות בבוסטון

סיבה נוספת לירידה בביקוש לאירוח המשחקים נעוצה ככל הנראה בתהליכים רחבים יותר, פוליטיים וחברתיים. כשמביטים לאחור ניתן לזהות תקופה – בשנות השבעים והשמונים – בה הצטנן מאוד התיאבון של ערים בעולם. על אירוח משחקי 1980 התחרו רק מוסקבה ולוס אנג'לס, האחרונה הייתה מועמדת יחידה לאירוח משחקי 1984 ועל אירוח משחקי 1988 התחרו רק סיאולונאגויה. חשוב לזכור שהליך הביד יוצא לדרך כעשור לפני מועד המשחקים ומסתיים שבע שנים לפניהם. מדובר אם כן על תהליך שהתרחש בן 1970 ל1981. העולם אז היה לאחר עשורים של מלחמה קרה, מפוצל לשני גושים, ביניהם שררה מתיחות גדולה, תחרות על רכישת השפעה באזורים שונים על פני הגלובוס ומירוץ חימוש.בראשות המעצמות ניצבו טיפוסים חשדניים ושמרניים כברז'נייב וניקסון וכוחות רוסיים טיילו באפגניסטן. באווירה הזו אירועים גלובליים של ידידות ואחווה לא נתפסו כיוקרתיים ומבוקשים.

באמצע שנות השמונים החלו תהליכי פירוקו של הגוש המזרחי, המלחמה הקרה הסתיימה ומספר שנים לאחר מכן נכנס העולם – תחת מנהיגים כביל קלינטון וטוני בלייר, בעזרת האינטרנט ושורה של הסכמי סחר בינלאומיים – לעידן הגלובלי. בעשור האחרון סר חינה של הגלובליזציה ובעולם מנשבת רוח לאומנית ובדלנית, המאיימת לפרק את האיחוד האירופי המדדה, את הסכמי הסחר ומסגרות אחרות של שיתוף פעולה בינלאומי (שחלקן אכן כשלו בתפקידן). בעולם הזה, החווה מתקפות טרור בערי המערב, גלי פליטים עצומים ומונהג על ידי פוטין וטראמפ, בו מסתגרות מדינות מאחורי גדרות ממשיות ומטאפוריות, ירד חינם של המשחקים האולימפיים והם אינם היהלום שבכתר. על אירוח המסיבה הדחויה הזו, שאיבדה את זוהרה ככינוס חברתי עולמי של אהבה ורעות ללא גבולות, אין הרבה קופצים.

 

יש כדורגל בשכונה - יואב ויכסלפיש
יומן פירוק - הסוף

16 Comments

יואב דובינסקי 13 במאי 2017

בודפשט ורומא כן הגישו הצעות רשמיות (כלומר הגיעו לסטטוס של candidate city), אבל פרשו באמצע לפני ההצבעה. מדינה או יותר נכון ועד אולימפי מקומי (NOC), יכול להביא רק עיר אחת להצבעה, ככה שבמדינות הגדולות לפעמים יש ביד פנימי. המבורג (שנבחרה על ידי הוועד האולימפי הגרמני על פני ברלין) פרשה אחרי השלב הלא מחייב בעקבות משאל עם. בוסטון היתה המועמדת הראשונה של האמריקנים, אבל כשUSOC הבין שההתנגדות במסצ'וסטס חזקה מאוד, בלעו שם את הכבוד, הפילו את הביד של בוסטון והחליטו להריץ את לוס אנג'לס.

ירון ג 13 במאי 2017

תודה.
בדיעבד, הפרישה של בוסטון לא רעה.
ההגשה של לוס אנג'לס מרשימה. הם מסתמכים על מתקנים קיימים ותקציב נמוך. הם גם היחידים בעשורים האחרונים שניהלו משחקים רווחיים.

יואב דובינסקי 13 במאי 2017

ההצעה של לוס אנג'לס מצוינת. הם גם מוכנים לקומבינת 2024-2028 אבל הם לא מוכנים למצמץ ראשונים כי הם רוצים את 2024 ופאריז משדרת ש2028 יהיה יותר בעייתי עבורה. סוג של משחק צ'יקן.

איציק 13 במאי 2017

אולי הדלות במועמדים תביא את רשאי הוועד האולימפי לדרוש נתח קטן יותר בשביל הקוקטיילים והמסיבות שלהם; השקעה בשיפור מתקנים לבנים ולא בניית פילים לבנים (כלומר רק ערים גדולות וחזקות כלכלית ירימו אולימפיאדה) במשאבים הגיוניים; להקטין את מספר האירועים החברתיים המנופחים (כדוגמה, כסי הפתיחה הפכו להפקה בפני עצמה, שהיא מיותרת ובזבזנית). אם זה לא יקרה, האולימפיאדות יתקיימו רק במדינות טוטליטריות ששם לתקציב או לאזרח אין משמעות אלה רק לפוזה של העוצמה.

ירון ג 13 במאי 2017

גם הליך הביד עצמו מנופח ויקר, מלא מסיבות ופינוקים.
שיקגו הוציאה כמעט 100 מיליון דולר בביד ל 2016. זה סכום פסיכי שאפשר לבנות בו כמה מאות כיתות לימוד.

ניינר / ווריור 13 במאי 2017

אני מייחל ליום בו לא תהיה לוועד המושחת הזה שום עיר שתהיה מוכנה לארח את השיט שלהם והם יישארו עם התחתונים ביד.

צ׳זרה 13 במאי 2017

פחד מטרור..

אופיר 13 במאי 2017

איזו סיבה בעצם יש לעיר להיות מעוניינת בכאב הראש הזה? מה בכלל קרה באטלנטה (חוץ מתקיפות באמצעות נשק חם וקר) מאז 1996?

holden 14 במאי 2017

גרופמן ידידי, אני מבקש סליחה מראש ומנצל את הפוסט שלך ומשתמש בנושא האולימפי כמקפצה לערב המסעיר שעבר על הכדורגל הרומני:
ערב המחזור האחרון 3 קבוצות יכלו בתיאוריה לזכות באליפות המדינה, גם ברומניה נערך פליי-אוף,
אני סטיוואיסט ולא סובל את דינמו בוקרשטי,
אבל כמו שאומר הפתגם הידוע : ששניים רבים- השלישי זוכה, זה מה שקרה הערב ובגדול.

דווקא מקונסטנצה זה הגיע, הגיע ובגדול,
קונסטנצה עיר מחוז סואנת , נמל גדול מאוד ובין המרכזים ביבשת אירופה, סביב קונסטנצה מלא עיירות קטנות וקומונות, בימי הקיץ כל או רוב צעירי וצעירות רומניה מדרימים לרביירה הרומנית, אתרי נופש מדהימים :
סאטורן, נפטון, אופוריה סןד ואופוריה נורד, עיירת הנודיסטים:קוסטנטינשטי,
וכמובן את מה שהישראלים מכירים לאחרונה:
נפטון ומאמיה,
כפי ששמתם לב לחלק ניכר ממקומות הנופש ניתנו שמות של כוכבים בחלל האינסופי.

הערב בשעה :2000 התאספנו חבורה של רומנים בבית רחב ידיים,
אלו שהקדימו זכו לטעום קבב רומני אורגינל, כל מיני מנות פתיחה כמו סארמאלה:כרוב ממולא ומגוון יינות רומניים,
אפילו הבירות היו ללא יוצא מהכלל תוצרת רומניה,

בכל עיר גדולה ובכל מחוז ברומניה יש את המבשלה של האיזור , הבירות לא הכי איכותיות בהשוואה לצ'כיה או גרמניה אבל עדיין הם רומניות משלנו וזה כבר מוסיף בוסט של טעם.

בכל מקרה מדינמו לא חששתי הערב והיא כרגיל סיימה בתוצאה של משחקי העונה הקלאסיים:1-1,
סטייואה אהובתי אירחה את הקבוצה הסימפטית מקראיובה- אוניברסטיטה קראיובה,
קראיובה מצויה בדרום מערב רומניה, עיר מרכזית והבירה הנצחית של אולטניה , עיר שבה בית חולים מרכזי שמשרת את כל הכפרים בסביבה ואף בערים קטנות יותר כמו : סלטינה למשל,

סטייואה פירפרה בקלות וסיימה ב-3-0, אמפיזדמטא זה לא הספיק,

דווקא גאבי ינקו ששיחק כמעט 3.5 שנים בסטיוואה ועבר לשחק בקונסטנצה הבקיע פנדל שמבחינתי פנדל מפוקפק בסביבות הדקה ה-60 ומשהו שקבע :1-0 לקונסטנצה מול הקבוצה השחצנית מהעיר" קלו'ז נאפוקה,
דווקא גבריאל ינקו תקע את הפנדל ולמעשה את שער האליפות,
לא סתם אליפות אלא אליפות ראשונה לקונסטנצה , המועדון בשם :ויטורול קונסטנצה נוסד לפני 8 או 9 שנים טיפס שני ליגות וכגבר אלוף רומניה,

לא מעט בזכות המארדונה של הקרפטים: גיוארג'ה האג'י האגדי מספר 10 הנצחי,
בטיילת הדי מרשימה של קטונסטנצה מצוי בניין יפהפה שקצת מזכיר את הקפיטול, המבנה משמש לקזינו והא'גי היה הפטרון שם או אחד מהשותפים,
לאחרונה האג'י פתח אקדמיה לכדורגל וגם משמש נשיא ומאמן הקבוצה בפועל,
אפילו המגרש הביתי נקרא:
Stadion Central Complex Academia de Fotbal Gheorghe Hagi,
Ovidiu,
רוב השחקנים בקבוצה לא שמות מוכרים בכלל,
למעשה הקבוצה ידועה כ :נערי או ילדי האג'י סטייל הילדים המפורסמים להבדיל ממנצסטר יונייטד,
האג'י מלבד כשרונו הבלתי מעורער ידוע כטיפוס חם מזג והיה מצופה שהוא יהיה קפריזי לא פחות ממארדונה הארגנטינאי,
וואלה גיורגה הפתיע ולקח אליפות בשכל, בעורמה ועם המון סבלנות,
בראבו להאג'י,
אגב, בהנפת הגביע הערב הא'גי התלבש כשחקן מן המניין וגם אחז בגביע,
צירפתי סרטון מההנפה ההסטורית של קונסטנצה ובראשם הא'גי האגדי,
למי שרוצה לקחת חלק בקיץ 2017 באחת מעיירות הנופש בים השחור ברומניה שיקח בחשבון המסיבות והברים יהיו השנה עולצים מאי -פעם,
הפנים של ג'יגי באקלי היו הערב מכורכמות כאילו איבד בן משפחה יקר ואהוב,
אני לקחתי את זה צ'יפס אולי כי דפקתי הרבה הרבה פחיות בירה וקבבים,
העיקר הבריאות והתסרוקת:)
forza steaua
החגיגות בקונסטנצה והאג'י מניף גביע, אשכרה ג'יקה ההאג'י מניף הגביע לאור זיקוקי – די נור ונתזי השמפניה , הולך להיות לילה יותר משמח בקונסטנצה
http://www.sport.ro/liga-1/video-fantastic-hagi-a-ridicat-cupa-cu-jucatorii-scene-senzationale-dupa-victoria-viitorului.html

ניר 14 במאי 2017

לסרג'יו פנית לא טעית

Yaron G 14 במאי 2017

וואו. שווה פוסט בעמוד הראשי.
שנדבר עם טיטו מהחפ"ק?

איציק 14 במאי 2017

ואללה גנבת את הפוסט כמיטב המסורת ה…
לפחות השארת חבילת מסטיקים במעבר התגובות ;)

איתן 14 במאי 2017

,תגובה מעניינת, צריך אבל לזכור שסטיאווה היא המועדון של ניקולאי וולנטין צ'אוצ'סקו, ועל הסיפורי שחיתות שהלכו שם ניתן לרשום מס' מהדורות של ספרים עבי כרס.

בכלל למי שלא היה ברומניה, יש את הדרך שעניינים קורים בכל העולם ויש את איך שזה הולך ברומניה,עד היום.

איציק 14 במאי 2017

נטייה כפייתית של אדם לעשות משהו – מניה
נטייה כפייתית של אדם לגנוב – קלפטומניה
נטייה כפייתית של כל העם לגנוב – רומניה

holden 14 במאי 2017

ולנטין צ'אושסקו דווקא היה הילד הכי מוצלח והגון של משפחת צ'אושסקו, למד לימודים אקדמאיים ובאמת היה ילד טוב יחסית לאחיו: ניקו ואחותו: זויה,
זויה היתה רוב הזמן על כדורים וחומרים משני תודעה, בשאר הזמן שזויה היתה פיכחת היא בילתה עם נשים יפהפיות, אהבה נשים .
על ניקו קצרה היריעה מלהרחיב,
היה בן הזקונים ומגלומן לא קטן,
היה עובר בבוקרשט במכונית הספורט שלו ומצביע על נערות שרצה ושומרי הראש אספו אותן ללא שהות למיטתו.

גם אני חשבתי בתמימות שרומניה מושחתת וישראל כליל ההגינות והמוסר,
על זה אומר : פחחחחחחחחחחחחחחחחח
יעידו משה קצב , אולמרט, דרעי ושאר הגברדיה,
אני חלילה לא רומז על משהו אבל איך לעזעזל עולה חדש מקישינב שבמולדובה שעבד סבל בבן גוריון הוא כיום אוליגרך?
ישראל רחוקה מאוד מאוד ממדינה ישרה עם הליכים תקניים,
רומניה לפחות לא מתיימרת להיות מה שהיא לא

ירושלמי 14 במאי 2017

ואני טוען שזו ההזדמנות של פתח תקוה.
אם לא עכשיו אימתי?

Comments closed