לקראת חזרתם הצפויה של האדומים לליגת העל בעונת 2018/19, התפניתי לברר מה בעצם קורה בבלומפילד. איזה אצטדיון צפוי לקבל את פניה של העולה החדשה לליגת העל? מה התכנון? מה עם היציעים הוותיקים? יהיה פאב? מתי יסתיים השיפוץ? חיפוש פשוט בגוגל נתן תשובות כלליות בלבד. עלות הפרויקט כ 315 מיליון שקלים, מספר מקומות הישיבה במתקן יורחב ל 29,000 והוא יותאם לסטנדרטים המעודכנים של אופ"א. באחת הידיעות גם הופיעה תמונה של הדמיה, לא משהו שאפשר ללמוד ממנו איך באמת ייראה האצטדיון.

לגבי לוח הזמנים התגלו ברשת מסרים סותרים. דיווח אחד מינואר האחרון סיפר  ששיפוץ בלומפילד נעצר והחנוכה תידחה ל 2019. ידיעות מפברואר סיפרו  שהשיפוץ יתנהל מסביב לשעון וצפוי להסתיים בזמן לפתיחת עונת 2018/19. דיווח מאפריל עדכן את הצפי לסיום העבודות לסוף 2018.

כמובן שאין לי כל טענה ל YNET, ONE  וספורט 5. הם ניזונים מהודעות לעיתונות שמוציאה עיריית תל אביב, אין להם מידע עצמאי וישיר אודות אחד הפרויקטים הגדולים ביותר המבוצעים כעת במימון כסף ציבורי.

המקור לקבלת מידע כזה הוא הגופים הציבוריים האחראיים לייזום וניהול הפרויקט. לשם הלכתי כמובן.

*

התחלתי באתר עירית תל אביב. האצטדיון הוא בבעלות העירייה, היא בעלת המאה ובעלת הדעה, הכול בידיה. אתר העירייה בדרך כלל מוצלח במישור המידע והשירותים לאזרח, אבל בהקשר של פרויקט בלומפילד אין בו שום ערך. חיפוש בנושא הביא קישורים להמון מסמכים עירוניים המאזכרים את האצטדיון כחלק ממתחם, כחלק מציר, קישורים לתקציב העירייה משנים שונות ולתכניות בניין עיר שונות. מכל המסמכים האלה – אם יש לך המון סבלנות ואתה יודע לקרוא דוחו"ת כספיים ותוכניות אדריכליות – ניתן ללקט שברי מידע על גורלו ועתידו של האצטדיון, אבל תיאור פשוט, זמין וקריא על הפרויקט אין.

עברתי לאתר של חברת היכלי הספורט ת"א יפו. זו חברה עירונית, בבעלות מלאה של העירייה, המנהלת ומתפעלת את שני אצטדיוני הכדורסל העירוניים (יד אליהו ושלמה) ואת אצטדיון בלומפילד. באתר לא מעט שבחים לפועלה של החברה והצלחותיה, אבל בנושא הפרויקט הוא חסר תועלת. תחת הלשונית 'בלומפילד' מצאתי הודעה "נחזור בקרוב גדולים וחדישים יותר", תמונה של האצטדיון המצוי בשיפוץ וסרטון תדמית קצר, בן חמישים שניות, המספר על ההיסטוריה של האצטדיון ומראה טרקטור מבצע הריסת יציעים. מפרט, תקציב, לוח זמנים? יוק.

בלומפילד היכלי הספורט

צ'אנס אחרון, אתר הרשות לפיתוח כלכלי תל אביב יפו. הרשות גם היא גוף ציבורי, הזרוע הכלכלית של העירייה והיא יוזמת, מנהלת ומבצעת פרויקטים בעיר. היא מנהלת ומבצעת גם את פרויקט בלומפילד, אבל אין באתר שלה שום מידע עליו, מלבד פסקה סתמית המסבירה כי האצטדיון ישוקם וישופץ על בסיס המבנה הקיים.

בשורה התחתונה, כל הגופים הציבוריים המעורבים בפרויקט לא מוצאים לנכון לשתף את הציבור במתווה השיפוץ, בעלותו, בלוח הזמנים שלו ובהתקדמות. מדובר באצטדיון הכדורגל המרכזי של ת"א יפו, מתקן בעל היסטוריה עשירה, בו משקיעה העירייה כספי ציבור בהיקף עצום, המגיע לכמעט 30% מתקציב הפיתוח השנתי שלה. תושב העיר או סתם אוהד המתעניין מה בדיוק קורה שם יכול להמשיך להתעניין. הרבה דברים מעניינים יש בעולם שקשה למצוא להם תשובה.

*

תרבות שלטון לא מתמצה בעיסוק בעניינים שברומו של עולם, כמו הפרדת הרשויות, סמכויות ראש הממשלה בנושאי חוץ וביטחון והתערבות בג"צ, או בזוטות צעקניות מעולמם של חברי הכנסת, מי אמר מה באיזה שבתרבות או בראיון ברדיו ולמי. תרבות שלטון, לפחות בדמוקרטיות מערביות, היא שקיפות, מסירת מידע לציבור על הנעשה ברכושו, בכספיו, בנדל"ן שלו, אשר כולם מופקדים בידי הרשות ובידי הפקידים הנוכחיים בנאמנות. תרבות שלטון מקצועית, הוגנת, מחלחלת למטה. היא תורמת לתרבות ניהול של אגודות ספורט, לתרבות דיון, לתרבות אוהדים. שלטון המתייחס ברצינות לעצמו ולחובותיו מהווה דוגמה לסקטור הפרטי ורשאי לדרוש ממנו לנהוג על פי אותם קריטריונים. שלטון שלא מוסר מידע לציבור מסמל זלזול, שחיתות, פרוטקציוניזם.

*

מתוסכל נכנסתי להתעניין באצטדיון החדש שבונה בימים אלה מועדון הכדורגל טוטנהאם. באתר המודרני, האלגנטי והיעיל של המועדון התעדכנתי בתוכניות מפורטות של האצטדיון החדש, צפיתי בהדמיות, ביקרתי בו באמצעות מציאות מדומה, ראיתי את מפרטי היציעים, השטחים הציבוריים, השירותים ההיקפיים והחניה. באמצעות חמש מצלמות המשדרות 24/7 ביקרתי באתר העבודות וראיתי כיצד הן מתקדמות. מועדון הכדורגל טוטנהאם אינו בבעלות עיריית לונדון או גוף ציבורי בריטי אחר, הוא בבעלות חברה פרטית. לפני ימים ספורים צפיתי, אכול קנאה, בטקס הפרידה לוייט הארט ליין הישן, טרם הריסתו, בו עלו על כר הדשא ותיקי השחקנים ועשרות אלפי אוהדים שרו יחד עם מקהלה את שיר המועדון. בסרט ששודר לפני הטקס אמר הבעלים והיו"ר דניאל לוי: "ביקרתי באצטדיון הזה לראשונה כשהייתי בן שבע. אני גאה להיות יו"ר המועדון המפואר הזה, השייך למעשה לאוהדים. אני רק שומר החותם, אחרי יבוא יו"ר אחר". הוא השתמש במילה CUSTODIAN, שפירושה בעולם העסקים והמשפט – מי ששומר על רכושו של אחר ומנהל אותו לטובתו. הוא הבעלים של המועדון. תרבות שלטון. תרבות ספורט. תרבות אוהדים. תרבות.

תנסו אצל השכן - ירון גרופמן
מכבי, מכביזם, כדורסל, עיתונאות - אוהד גרינוולד עונה לקוראים