יבוא השלישי ויכריע – דן ברקאי

פיניש מדהים בדופינה ליברה בצרפת

ה"קריטריום דה דופינה" הבטיח וקיים כשיעקב פוגלסן ניצח את הקטע השמיני ולקח מריצ'י פורט את הצהובה. לסכם במילים את הקטע האחרון יהיה קשה, אז רק כמה נקודות בקטנה לקראת הטור דה פראנס המתקרב ובא.

*

פוגלסן דפק חתיכת מרוץ. להגיד שהוא יהיה מוביל בטור ולא פאביו ארו יהיה קשה לומר. הוא לא הולך לעבוד לפאביו ארו אלא יותר כמפלצת דו ראשית. האם זה טוב יותר או לא? ובכן, אפשר לשאול את מוביסטאר עם קינטאנה וואלוורדה… אבל וינקורוב לא פראייר ויודע לשחק.

פרום (בצהוב) ופורט (אדום שחור) - אחד מהם יחייך בתום הטור דה פראנס

פרום (בצהוב) ופורט (אדום שחור) – מי מהם יחייך בתום הטור דה פראנס

ריצ'י פורט הוא הדבר הכי קרוב שיכול לאיים על ההגמוניה של פרום בטור. לא לחינם פרום הכריז היום על פורט כפייבוריט לקחת את הטור דה פראנס. גם רוכב נג"ש מדהים, מטפס מעולה, ונראה שהוא הגיע לשיאו בגילו המתקדם (גדול מפרום בארבעה חודשים).

*

פרום בלי סקיי (קרי – בלי התותחים הכבדים שנשארו בבית) הוא רוכב שאפשר לנצח. על אף שהשנה הוא עוד לא ניצח באף קטע, ועל אף שהשנה הוא לא ניצח בדופינה המשמש מיקרו קוסמוס לזכיותיו בטור דה פראנס (תמיד זכה לפני בדופינה) – להגיד שהוא 'נחלש' יהיה חוסר כבוד או טיפשי. הוא חזק, הוא נהיה דיסנדר מפחיד, ועם קבוצת קטרים ומטפסים שרק סקיי יכולה להעמיד הוא עדיין האיש להביס בטור הקרוב.

*

על כל שאר החבר'ה, בארדה (לא מריח לא מסריח), וואלוורדה (לא גראנד טוריסט), דן מרטין ועוד, בפוסט שאעלה לקראת הטור.

דמולן לוקח ג'ירו על שניות הנג"ש, פוגלסן לוקח דופינה על שניות הבונוס, מרגיש נפלא לקראת הטור דה פראנס. הלוואי!!

 

 

ספורטנ'רול (י') – רן עצמון
מדריך לאופני כביש - דן ברקאי

תגובות

 • מתן גילור הגיב: 12 חודשים לִפנֵי

  תודה דן. זה די ברור שפרום ופורט הם הפיבוריטים. פורט נראה בכושר מפחיד, אבל: 1. אני לא יודע כמה הקבוצה תהיה מגויסת. האם ואן גרדרן או רוהאן יעבדו בשבילו? ממש לא בטוח. בסקיי אין כמעט ספק שמדובר על 8 דומסטיקים שהמטרה היחידה שלהם היא זכייה של פרום. ד"א, זה רלוונטי גם לארו. פוגלסנג ספק אם יעבוד בשבילו וניבאלי עובד בעיקר בשביל ניבאלי וסביר להניח שינסה לקחת קטע או שניים. זה נכון גם לקונטדור עם מולמה ופנטנו. 2. השנה יש "רק" 5 קטעי הרים. 3 מתוכם (9, 13, 17) מסתיימים בירידה (או בירידה לפני מישור). זה יתרון גדול מאד לפרום עליו.

  הגב
  • עידו ג. הגיב: 12 חודשים לִפנֵי

   אסטנה יהיו מאד מוכוונים השנה בגלל כל הסיפור עם סקארפוני וזה שהג'ירו התחרבש להם לגמרי. פוגלסאנג הוכיח לאורך כל הקריירה שהוא יודע להיות דומסטיק והא יעשה את העבודה עבור ארו גם הפעם. ניבאלי זה באמת ניבאלי והוא יעשה מה שניבאלו אבל לא במדי אסטנה.

   הגב
   • מתן גילור הגיב: 12 חודשים לִפנֵי

    חחח ברח לי שהוא עבר לבחריין :D

    הגב
 • יואב הגיב: 12 חודשים לִפנֵי

  מצטרף למתן- תודה! היה יום מרתק אתמול ולראות את פרום תוקף רק עם דומסטיק אחד שהוא ברמה (קוויאטובסקי)- היה תענוג! בינתיים שאר הדומסטיקים שלו יתחרו בשוויץ או ברוטה דל סול. בכל מקרה, אם אני פרום, אני יוצא מאוד מעודד. לגבי שאר הקבוצות אני חושב שאסטנה זו אחת הקבוצות הפחות ממושמעות שיש בסבב והניצחון של פוגלסנג עוד יהיה חרב פיפיות- ולראיה הוואלטה ב2015 שם הם התחילו עם מפלצת תלת ראשית בBMC יהיה קשה מאוד. קודם כל אני לא בטוח בכלל שדניס וואן גרדרן לא נשמרים לוואלטה. וחוץ מזה, הדומסטיק שהובא במיוחד לעזור לפורט בהרים, בעיניי הוא די פלופ (רוצ׳ האירי) ולסיום אשמח להבין איך הקריטריום דופינה הפך לליברה קריטריום

  הגב
  • מתן גילור הגיב: 12 חודשים לִפנֵי

   השם המלא הוא קריטריום דה דופינה ליברה.

   הגב
  • דן ברקאי הגיב: 12 חודשים לִפנֵי

   בעניין השם, התפקשש לי מעייפות. אך שמו המלא של המרוץ הוא כזה כפי שרשם מתן גילור

   הגב
   • אמוץ כהן-פז הגיב: 12 חודשים לִפנֵי

    להרחבת הדעת: קריטריום (Critérium) - ׳מרוץ׳ בשפת רוכבי האופניים. הדופינה (Dauphiné) - מחוז צרפתי ׳היסטורי׳, כלול כיום במחוז ה׳רון-אלפס׳, שיוצא מזרחית לליון ויורד לאורך הרון דרומה ודרום מזרחה, לאלפים, עד לפרובנס. ׳בירת המחוז׳ - גרנובל. ה׳דופינה ליברה׳ (Le Dauphiné libéré), ׳הדופינה המשוחרר׳ - העתון האזורי שמושבו בגרנובל והוקם על ידי ׳בוגרי׳ הרזיסטנס ב1945. העיתון הוא שייסד את המרוץ ונתן לו את שמו, היום המרוץ שייך לאמורי ספורט, בעלי הטור דה פראנס. ותודה על הפוסט ועל הפוסטים הבאים...

    הגב
    • דן ברקאי הגיב: 12 חודשים לִפנֵי

     יקר מפז! תודות

     הגב
    • פאקו הגיב: 12 חודשים לִפנֵי

     לדעתי השם הרשמי כעת הוא הקריטריום של דופינה (בלי הליברה). מאז שזה כבר בשליטת ASO.

     הגב
     • אמוץ כהן-פז הגיב: 12 חודשים לִפנֵי

      צודק. הלכתי לבדוק בל׳אקיפ (שייכים גם הם לאמורי ספורט) בעיתון של דיז׳ון ובדופינה ליברה עצמו, שלושתם מדברים על הקריטריום של הדופינה, ללא הליברה.

      הגב
 • D! פה ועכשיו הגיב: 12 חודשים לִפנֵי

  אני מרגיש פה פספוס, מה שכתבת ברור אולי למתעניינים (כבדים?) במירוץ אבל לא מאפשר לדביל לא בקיא כמוני להבין מילה - במקום להוסיף קצת טקסט ולהפוך אותי שותף

  הגב
  • תום הגיב: 12 חודשים לִפנֵי

   אני מומחה קטן מאוד, אבל אנסה לעזור. אם אני טועה ו/או לא מדייק - מתנצל מראש, ואשמח לתיקון. קודם כל, אני ממליץ בחום על עמוד הפייסבוק של יאיר בן-עמי yba's-pov. יאיר עתיר ידע ואהבה לאופניים, ובעיקר (מבחינתי לפחות) מצליח להנגיש את הענף גם לחובבים בשלבי הכניסה שלהם. (אני התחלתי להתעניין באופניים לפני כ-4 שנים, ובטור דה-פרנס בלבד. השנה כבר עקבתי צמוד אחרי הג'ירו, הוא הגרנד-טור האיטלקי, ובעוונותי אני כבר יכול להתפלפל על טקטיקות והרציונל שבלשלוח רוכב לקבוצת בריחה). הדופינה ליברה (עוד שם, בהמשך לשאלה של יואב) הוא מירוץ שנחשב קלאסי כהכנה לטור דה-פרנס. מכיוון שזה האחרון הוא המירוץ הגדול בעולם האופניים, ולבטח המפורסם שבהם, יש עניין מוגבר בדופינה על אף שהוא לא גרנד טור. למרות ה"מומחיות" שלי, אני מצטרף לעמדתך - אשמח מאוד אם יהיה כאן בדה-באזר טור על אופניים. בתור מטרה - מגדלור רחוק אמנם, אבל בהחלט מטרה ראויה - אני רואה את הטור של אייל סגל על שחמט, שמצליח לעניין ולחבר אותי לענף, ולפי התגובות עוד אנשים, למרות ההבנה ההתחלתית הנמוכה במשחק. לא בטוח שעניתי לך לגמרי, אבל אם יצא לנו מזה טור קבוע - זכינו!

   הגב
  • דן ברקאי הגיב: 12 חודשים לִפנֵי

   מקובל לגמרי. מקוצר הזמן לא יכולתי לפרט יותר אלא רק לזרוק נקודות שיצרו דיון מקדים. מבטיח שלקראת הטור אעשה סיקור מפורט יותר ופשטני יותר. כל זה, בהנחה והטור יעלה יפה עם העורכים של הבלוג הנהדר כאן.

   הגב
 • איזי הגיב: 12 חודשים לִפנֵי

  תודה על הפוסט, מסכים לגמרי שאלה אחת - מה היה קורה לולא ה-10 שניות בונוס או שפורט היה מסיים 10 שניות מהר יותר? לפי מה היה נקבע המנצח? לפי מספר הזכיות בסטייג'ים?

  הגב
  • עידו ג. הגיב: 12 חודשים לִפנֵי

   לפי מי שהגיע קודם ביום האחרון ( לא משנה שגם בקריטריון שלך הדני מנצח)

   הגב
 • אריאל גרייזס הגיב: 12 חודשים לִפנֵי

  סיומת מדהימה היתה אתמול, לא זוכר כזה דבר מאז... הג'ירו לפני שבועיים :-) הטור יהיה מעניין מאוד. בוא נקווה שזה באמת הכושר של פרום כדי שנקבל מירוץ תחרותי

  הגב
  • דן ברקאי הגיב: 12 חודשים לִפנֵי

   אנחנו מנתחים מאוד את פרום vs פורט. אבל הפער בין הקבוצות (בעיקר בהרכב המטפסים) הוא עצום. ועדיין אני אופטימי

   הגב
   • אריאל גרייזס הגיב: 12 חודשים לִפנֵי

    מה שמעניין זה שכולם הפסיקו לספור את קינטנה אחרי הג'ירו (אולי בצדק, לא יודע). זה נכון שיש שני נגשים אבל הם קצרים יחסית. נקווה לטוב

    הגב
    • עידו ג. הגיב: 12 חודשים לִפנֵי

     מאד קשה (עד בלתי אפשרי) לרכב בימינו שני טורים עוקבים בעצימות מלאה. לדעתי קינטנה ירכב עבור וולורדה בטור.

     הגב
     • דן ברקאי הגיב: 12 חודשים לִפנֵי

      מסכים עם החלק הראשון, גם פרום הכניס את בארדה במועמדים לזכות לפני קינטאנה כשהוא התייחס לג'ירו הקשה שעבר. מאידך, החלק השני שהוא ירכב בשביל וואלוורדה - לא נראה לי. הוא לא במעמד של פועל, זה מקסימום ילךלמפלצת בעלת שני ראשים, או לניצחונות בודדים על סטייג'ים. יש לי תאוריה מעניינת לגבי קינטאנה אבל זה אשמור לטור שלפני הטור (משחק מילים טיפשי)

      הגב
      • אריאל גרייזס הגיב: 12 חודשים לִפנֵי

       אולי יילך על החולצה המנוקדת

     • מתן גילור הגיב: 12 חודשים לִפנֵי

      פרום היה רחוק מיקום גרוע אחד בדבוקה מדאבל טור-וואלטה. :)

      הגב
      • אריאל גרייזס הגיב: 12 חודשים לִפנֵי

       זה נכון, אבל קינטנה הוא לא פרום

 • אורן השני הגיב: 12 חודשים לִפנֵי

  דומולן משתתף?

  הגב
  • דן ברקאי הגיב: 12 חודשים לִפנֵי

   לא... יישמר לוואלטה.

   הגב
 • אלכס דוקורסקי הגיב: 12 חודשים לִפנֵי

  דן, טור מעולה. כיף לקרוא כרגיל. מצפה בקוצר רוח לטור דה פראנס. אגב, האם ידוע לך אם פרננדו גביריה ישתתף בטור? אם כן, עשויה להיות תחרות מעניינת מאוד בינו לבין קבנדיש, סאגאן ואולי גרייפל על החולצה הירוקה (אם האחרונים ישתתפו בעצמם, כמובן).

  הגב
  • מתן גילור הגיב: 12 חודשים לִפנֵי

   לפי העונה, נראה שקיטל יותר בכיוון מאשר גרייפל. אבל כל זה לא רלוונטי. סאגאן ייקח את הירוקה אם לא תקרה הפתעה. היכולת שלו לאסוף נקודות במאוצי הביניים דרך בריחות זה משהו שאין לשאר המאיצים.

   הגב
   • דן ברקאי הגיב: 12 חודשים לִפנֵי

    1+ היכולת שלו לטפס ברמה טובה כדי לשרוד בבריחות אין לשום ספרינטר טבעי. הכאב הגדול זה ג'וליאן אלפיליפ הצרפתי המוכשר של קוויק סטפ שלא ישתתף בטור בעקבות פציעה ובהחלט יכל להיות מתחרה עם סאגאן על נקודות מיאוצי הביניים. אם סאגאן ייקח את הירוקה השנה זה יהיה שיא של 6 פעמים ברצף הירוקה!

    הגב
    • אלכס דוקורסקי הגיב: 12 חודשים לִפנֵי

     תודה רבה. הארתם את עיניי.

     הגב
    • פאקו הגיב: 12 חודשים לִפנֵי

     דן - זה לא יהיה השיא, זה יהיה השוואת השיא של אריק זאבל.

     הגב
     • דן ברקאי הגיב: 12 חודשים לִפנֵי

      צודק. זכרתי ששנה שעברה הוא השווה את השיא. תודה על הארת העין.

      הגב
     • עידו ג. הגיב: 12 חודשים לִפנֵי

      אז אפשר להגיד שזה יהיה השיא בלי EPO (בינתיים, בינתיים....).

      הגב
      • פאקו הגיב: 12 חודשים לִפנֵי

       אאוץ'.

 • ארם אבירם הגיב: 12 חודשים לִפנֵי

  מצטרף לתודות. טור על אופניים בהחלט חסר כאן. כן ירבו.

  הגב
 • פאקו הגיב: 12 חודשים לִפנֵי

  תודה רבה על הטור המצויין.

  הגב
 • אבי גלברט הגיב: 12 חודשים לִפנֵי

  אחלה טור וחובה לעשות אותו על בסיס קבוע . לא ההיתי מספיד את פרום בכלל וכפי שדן אמר הוא האיש לנצח . קינטנה לבטח יהיה בחמשת הראשונים ופורט כמו פורט תמיד חסר לו גרוש ללירה .תסמכו עליו שברגע האמת יקרוס למרות הרכיבה ההרואית בקלומטרים האחרונים אתמול . הטור הוא סיפור חדש ולא הופתע אם רוכב צעיר ומבטיח אלמוני בשם אלברטו קנטאדור יתן את שירת הברבור שלו לסיום הקרירה ...

  הגב
  • יואב הגיב: 12 חודשים לִפנֵי

   רק בעזרת קצת ״בשר מקולקל״

   הגב
 • 49ers הגיב: 12 חודשים לִפנֵי

  לא הצלחתי להבין האם ומדוע דמולן לא משתתף בטור...

  הגב
  • דן ברקאי הגיב: 12 חודשים לִפנֵי

   לא ישתתף. ההתאוששות מגראנד טור ההיא לא קלה. הגוף עובר טראומה שלוקח זמן לחזור ליכולת הרגילה. אם כן, אין טעם לשלוח את דמולן לטור. הוא בעלייה הראשונה ישפוך לאגר, כלומר, יתפרק ולא יעמוד בקצב. כמעט 20 שנה חלפו מאז הדאבל (ג'ירו-טור או טור-וואלטה) האחרון. הכי קרוב היה פרום וגם לא הצליח. בשביל הספורט, בא נעקוב אחרי קינטאנה (שהשתתף בג'ירו) בטור דה פראנס. זה יהיה מרתק.

   הגב
 • אבי גלברט הגיב: 12 חודשים לִפנֵי

  דן, לא כ''כ מדויק .ההתאוששות מלאה אמנם ארוכה יחסית אבל יש כמעט שלושה שבועות ובמונחים של מקצוענים זה המון המון זמן .הוא לא יקרוס בעליה הראשונה אבל יתקשה להחזיק בצמרת הגבוהה מאד לאורך כל הטור. יש רוכבים שעושים דאבל כלומר שתיים משלוש הטורים הגדולים בשנה .זה אפשרי מבחינה גופנית אבל קשה מאד לזכות בשתיים . אתן לך דוגמא מעצמי .לא כ''כ צעיר כבר .עשיתי שתי טראנס אלפים .יש שם ימים דומים מאד לטורים הגדולים .ימים ל 140 על 3500 טיפוס . בשבוע עוברים כ 1000 קמ על סביבות 20000 טיפוס מצטבר .עשיתי שתים כאלו .המפתח הוא ההתאוששות היומית בין רכיבה לרכיבה ולקום כל בוקר ליום מטורף חדש .סיימנו לרכוב בשבת ,שני לפנות בוקר חזרנו לארץ ורביעי אחהצ אחרי הרכבת האופניים כבר עליתי לבר בהר לקפה . רוצה לומר(בצניעות) שאם לי לקח יחסית מהר להתאושש להם עם כל ''הויטמינים'' לוקח הרבה יותר מהר .הכול שאלה למה מרגילים את הגוף .בטורים גם בימי החופש החברה מסובבים רגלים שעתים בשביל לשמור את השרירים בטונוס הנכון . שלושה שבועות טור זה עומס מטורף ואולי האתגר הכי קשה לאדם בספורט כלשהוא ,אבל החברה האלו מגיל 6 מתאמנים להיות הטובים ביותר .ממש מכונות .

  הגב
  • דן ברקאי הגיב: 12 חודשים לִפנֵי

   בודאי כפי שאתה אומר. כוונתי הייתה לעשות צמד גראנד טורס ברצף ולהתמודד על הGC בשניהם. מספיק לראות את וואלוורדה שנה שעברה שעשה את שלושת הגראנד טורס וסיים במקומות 3, 6 ו 12 בהתאמה לסדר הכרונולוגי של הטורים. ולייק גדול על הפירוט. גם אני מחכים מכם!!

   הגב
 • איאן ראש הגיב: 12 חודשים לִפנֵי

  מעניין, מחכה לטור לקראת הטור. מקווה שיהיו גם במהלכו. תודה.

  הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *