צדק צדק תרדוף – דן ברקאי

הטור דה פראנס בנקודות (חלק א' קטעים 1-5)

האם יש צדק בספורט? ובכלל מהו אותו ה'צדק', הסגנון, ההגינות, הספורטיביות… מהו המרכיב או הפרמטר כדי שנוכל לקבל אמות מידה לאדון ה'צדק' – ונוכל לצעוד אחריו ולעודד אותו?

*

אותו אדון צדק נתן לגראיינט תומאס את החולצה הצהובה למשך ארבעה ימי רכיבה. תומאס בהחלט ראוי להכרה מעבר ל'סופר דומיסטיק' של פרום. עד שקיבל מסקיי את ההובלה בג'ירו לפני חודשיים אופנוע משטרתי דאג להעלים אותו מאור הזרקורים, אז הוא חזר בגדול עם ניצחון מרשים בנג"ש בדיסלדורף על כביש חלקלק.

אדון צדק הרגיש שהוא נתן יותר מדי, ודאג לאזן עוד באותו היום. אלחנדרו וואלורדה שחווה עונה פשוט קסומה עם ניצחונות בוואלטה קטלוניה, טור חבל הבאסקים, וואלטה אנדלוסיה ועוד דאבל יוקרתי של הפלאש וואלון עם הליאז'-באסטון-ליאז', החליק בסיבוב בתחילת הקטע וטס אל תוך הגדר. שבר בברך והשבתה להרבה זמן יהיה מנת חלקו. קינטאנה נשאר לבד…

נתן או לא נתן
נתן או לא נתן

ובינתיים, הצדק ממשיך להכות. קטע 4 מסתיים במיאוץ בו סאגאן נותן (-או שלא) מרפק לקוואנדיש ושולח אותו אל מחוץ לטור עם שבר או בעיה אחרת בכתף. השופטים שתחילה הענישו בהפחתת זמן ונקודות ירוקות (שמונים נקודות לחולצה המזוהה עם סאגאן של המאיצים) החליטו בצעד מעורר מחלוקת לשלוח את סאגאן הביתה.

אז… התכוון או לא? והאם העונש מידתי או לא? נראה שהענישה הייתה קצת (הרבה) מוגזמת ביחס לתקדימי עבר וביחס לספק ואי הוודאות של המצלמות. רצינו לראות את קוואנדיש וסאגאן משווים שיאים וזה כבר לא יקרה לצערנו. (חייב להזכיר את מקרי טור 2013 ותחרות באופני אולם שנה שעברה בהם קוואנדיש היה בצד המפיל, קארמה איז א..)

אימא הבאתי גליצ' - אלחנדרו וולוארדה
אימא הבאתי גליצ' – אלחנדרו וולוארדה

פאביו ארו ניצל מצב רגיש בו פרום מריח את יריביו בעלייה הראשונה בטור כשניצח בקטע היום עם הקיר בסוף (הגיע לשיפוע של 20%). קינטאנה נראה חלש עדיין מהג'ירו (בטח בלי וואלורדה) ואיבד זמן, פורט מסוכן מאוד בנג"ש וכך פרום לא לקח סיכון לרדוף אחרי ארו אלא להישאר עם פורט. זה הספיק לקחת את הצהובה מידיו של תומאס שכרגע ממוקם שני. עכשיו, פאביו ארו רוכב מסומן כך שבפעם הבאה המהלך יהיה קשה יותר מול הרכבת של סקיי.

למעט פעם אחת (2015) בה פרום קיבל ליום אחד את הצהובה והעביר אותה לטוני מרטין לשלושה ימים עד שהחזיר לעצמו את הצהובה, פרומי לא אוהב לחלק אותה, כשהוא מקבל אותה הוא מגיע אתה לשאנז אליזה. יש רוכבים שיש להם משקולות עם הצהובה עליהם, אצל פרום זה הפוך, המשקולות הם על כתפי ורגלי יריביו, ובינתיים הוא נראה טוב מאוד. קטעים 8 ובעיקר 9 מבטיחים המון – אחריהם יבוא הסיכום השני.

פנטזיה, לימונדה, וכוכב שמאיר את השמיים
דווקא כן - עמית פרלה

29 Comments

בובו 6 ביולי 2017

החלטה נוראית לפסול את סגאן. קונדיש חיפש רווח שלא היה ויש לו אחריות זהה להתרסקות. לא מספיק תכננו את המסלול במיוחד כנגד סגאן. לא הייתי פוסל את תיאוריות הקונספירציה אחרי מה שדמארה אמר.
וגם הרכבת של סקי מפחידה.

מתן גילור 6 ביולי 2017

תכנונו את המסלול נגד סאגאן? מה? אם היה ספק בינו לבין דמאר, אז קטע 3 היה לגבי סאגאני. אף אחד לא יכול לתת לו פייט (אולי וואלורדה וגם זה בספק). הסיכוי של מישהו שאינו דמאר לאיים על הירוקה ממזערי. קל וחמר בהינתן קטע 3.

בובו 6 ביולי 2017

זה דעתם של מבינים גדולים ממני ביורוספורט. קטע 3 הוא היוצא מן הכלל. כמות וסוג המיאוצים בטור השנה אמורים היו לתת למתאימים האחרים יותר סיכוי. תמיד כשיש רוכב דומיננטי מידי עושים התאמות למסלול בהתאם. את זה אני דוקא מעריך. כמו שכתבו כבר הרבה לפני את קואנדיש לא העיפו על הרבה יותר.

מתן גילור 6 ביולי 2017

מעניין אותי למי הכוונה. קיטל, גרייפל או קאבנדיש מסוגלים לרדוף אחריו בהרים למיאוץ הביניים? אני באמת לא מצליח להבין את דעתם את פרשני היורוספורט. צריך לשמוע את הנימוק שלהם כדי לרדת לסוף דעתם. אם במקרה יש לך איזה קישור, אז תן אותו פה, למרות שאני מניח שזה משהו שהם אמרו בשידור ואין מצב לאתר.
בכל מקרה, לא חושב שהיה הימור יותר בטוח בעונת האופניים הנוכחית יותר מאשר סאגאן בירוק בשדרות האליזה.
לגבי העונש – מוגזם מאד לדעתי.

בובו 6 ביולי 2017

כן, דיברו בשידור על מס שלבים למאיצים והחלוקה שלהם במהלך המירוץ. כמו שדן כתב, הצרפתים לא בוחלים באמצעים כדי לתת לרוכבים שלהם סיכוי יותר טוב. לדעתי זה היה שיקול בפסילת סגאן.

דן ברקאי 6 ביולי 2017

אני מסכים לקונספירציה אך חשוב לזכור שהשופטים הם מטעם הUCI ואינם מארגני הטור.

רן מפעם 6 ביולי 2017

קשה להאמין שלא היה מכוון. אף אחד לא רוכב עם המרפק בזווית כה מוזרה. ומאחר שקוונדיש נאלץ לפרוש העונש בהחלט נראה לי מידתי

איציק 6 ביולי 2017

נהפןך הוא. לפי מה שהבנתי מרוב הפרשנים זה הנוהל המקובל בספרינט בסיום. לכן אם זה מקובל, וקוואנדייש כבר היה לא באיזון לפני המרפקים, אז ההשעיה מהטור נראית עוד יותר קונספירטיבית.

ישי 6 ביולי 2017

הוא הזיז רק מרפק אחד

איציק 6 ביולי 2017

הוא הזיז מרפק אחד יותר כי זה היה כיוון הנסיעה.

אשר 6 ביולי 2017

למרות שאני כנראה דעת מיעוט, לא מתרגש משיאים.
צפיתי כמה פעמים בהילוך החוזר ולמרות שלקבנדיש יש אחריות (והוא באמת כבר לא בתחרות) בתאונה, אין ספק שהיתה לסאגאן כוונה. לדעתי רק טוב יכול לצאת מזה: ירכבו יותר בזהירות ויחשבו פעמיים לפני שישלחו מרפקים.

דן ברקאי 6 ביולי 2017

אין דבר כזה ספרינט בלי סיכונים או יותר לאט. אין חיה כזו. הדהירה המטורפת הזאת הפילה רבים וזה לא יעצור כאן. אם אתה לא מאמין, תראה את הסיום היום ומחר….

אשר 6 ביולי 2017

אני מאמין, מאמין. לא הספרינט הראשון שראיתי.
אולי אין כזה דבר יותר לאט אבל בטח שיש עם פחות אגרסיביות.
רוצים להסתכן ולהיות מסוכנים? שיסתכנו ויהיו מסוכנים אבל ידעו שיש סיכוי גבוה יותר לבית חולים או להיות מושעים.

אריאל גרייזס 6 ביולי 2017

עונש מוגזם בלי ספק על משהו גבולי. היו יכולים להסתפק בהורדת נקודות כלשהי. ההימור שלי – הם רצו להראות שהם לא עושים הנחות גם לגדולים ביותר

ישי 6 ביולי 2017

בצילום מלמעלה זה נראה מכוון די בבירור

דן ברקאי 6 ביולי 2017

באשר להרחקת סאגאן, יש לי בעיה אחת – סאגאן הוא לא טיפוס כזה.

בכל הוידאו שראיתי מהאירוע (וראיתי המון) לא רואים את השניה הגורלית רק את זו שאחריה. בצילום מקדימה ארנו דמאר בדיוק מסתיר את רגע המחלוקת, ובצילום מלמעלה יש עץ שחולפים תחתיו בשניית המחלוקת. את המרפק רואים רק אח"כ, כלומר, בשנייה הבאה ולא ברגע המחלוקת.

אז מה היה שם? זה יכול להיות מרפק בכוונה (לא נשמע לי), זה יכול להיות מרפק לאזן את עצמו אחרי שקוואנדיש נתקל בגדר לפני, בתמונה שהבאתי נראה קוואנדיש מוטה לכיוונו של סאגאן לפני המרפק (או שהוא התחיל, או שהוא נתקל בגדר ואיבד שיווי משקל), ויש עוד אפשרויות.

ואם כבר, החרא הרציני בסיפור היה ארנו דמאר ששבר ימינה וצופף את כל הספרינטרים למטר, אבל כשרוכב צרפתי מנצח לראשונה מ…. לפני עשור בספרינט המוני אין סיכוי שהוא ייפסל, בטח כשעשיו הכשירו את הקרקע (או את השרץ) לחולצה הירוקה בשבילו.

אגב, כל ספרינט מתבצע עם מרפקים, ובכל ספרינט חוטפים, אך לומדים את האיזון הנכון. קוואנדיש נכנס לפינה בה כל אגרוף גומר אותו. אז בהחלט הוא גם ראוי לביקורת.

יואב 6 ביולי 2017

כמה נק׳ בקשר לקרב על החולצה הצהובה-

1. סקיי חזקים כהרגלם. אתמול השתמשו בקוויאטובסקי, ניאבה ותומאס וככל הנראה שומרים את לנדה והנאו לשבוע השלישי (בדיוק כמו עם פורט ב2015 ושנה שעברה עם פולס). פרום לא אקפלוסיבי כתמיד אבל נראה חזק מאוד ולאחר הפציעה של וולורדה, יש לו את הסופר דומסטיק הטוב ביותר כרגע. סופר דומסטיק שנורא קשה לא לרצות שיצליח לבד ושישמור על הצהובה בעצמו..

2. אני לא מצליח להבין את ההתנהלות של BMC. ההתקפה הלא מובנת של פורט בשלב השלישי, שנוטרלה בגלל התזמון המאוד מוקדם שלה, השליטה המוחלטת בדבוקה אתמול, ככה שסקיי נחו עד הטיפוס ובאופן הכללי ההתנהלות שלהם כאילו הקבוצה שלהם שווה בעוצמתה לזו של סקיי מביאים לדעתי לשני דברים שיפעלו לרעתם- הם חזק על הרדאר של סקיי, מה שאף פעם לא כדאי, ובעיקר- הם שוחקים את עצמם ופורט ימצא את עצמו לבד בשאר שלבי ההרים, בדיוק כמו אתמול.

3. מוביסטאר הפתיעו אותי מאוד לרעה אתמול. קינטנה נשאר לבד ממש מתחילת העליה. בכלל, נראה שוולורדה (שלדעתי נכנס לטור חזק מקינטנה) היה יותר משמעותי משחשבנו. באשר לקינטנה, נראה שההימור שלו כל הדאבל יתגלה כטעות לא קטנה.

4. קטגוריית הסוסים השחורים- בארדה בכושר ויספק לצרפתים טופ 5, אבל לא רואה אותו כאיום אמיתי על החולצה.
מרטין- בכושר מעולה, למרות שחייבים לציין שהטיפוס אתמול התאים ליכולות שלו. סיכוי אמיתי לפודיום לדעתי.
ולסיום סיומת, אסטנה. אז קודם כל השלב החמישי ככל הנראה ״בחר״ את ארו כמוביל שלהם ופוגלסנג יעזור לו. לגבי הסיכויים של ארו- כמו שפרום ותומאס אמרו אתמול הוא לא יקבל עוד אפשרות לברוח ככה ואפשר להניח (על סמך היכרותינו עם הבחור) שיהיה לו שלב בו הוא יקרוס. צופה לו טופ 5 גם כן, לא מאמין שעל הפודיום.

אשר 6 ביולי 2017

נקודות טובות. בעיקר לגבי BMC ומוביסטאר.
תפרק את סקיי ותקבל בערך שישייה של מובילים בקבוצות אחרות (לדעתי כולם יכולים לסיים בטופ 15 או 20) – מדהים.
לגבי קינטאנה – לדעתי הבחור הרוויח מספיק כבוד כדי שלא נקבור את הסיכויים שלו ביום 5, לדעתי נראה אותו שורף את המסלול לפחות בקטע אחד.

דן ברקאי 6 ביולי 2017

מסכים יואב וכן עם אשר.

מוכרח לציין, שהעסק של סקיי לא אומר כלום אבל הקבוצה באמת פחות זוהרת משנה שעברה כפי שאמר ריצ'י פורט טרם החל הטור.

גראיינט תומאס, הנאו וניאבה הם סוסים ששורדים עליות ארוכות והיו גם בטור שעבר. אך שום קיווטקוובסקי או לנדה המאכזב (שנה שעברה מביא המים מהרכב, והשנה אחרי ג'ירו כשגם אתמול לא נראה חזק – אולי כטקטיקה ושמירת כוחות) לא יעשו את העבודה העצומה של ווט פולס ההולנדי המדהים. וזה חתיכת חור….

אבי גלברט 6 ביולי 2017

לגבי העונש של סאגאן , נראה על פניו כמוגזם ביותר .קצת למען יראו ויראו וקצת בגלל חומרת הפציעה .ספורט זה תחרותיות ואמוציות ואם לא יהיו כאלו אז הוא משעמם . שפלטון של 180 רוכבים טס ב60 קמש תמיד יש סיכוי להתרסקויות .בטח ובטח בספרינט סיום צפוף מאד שהחולצה הירוקה קורצת מתמיד .
נראה לי גם שהדמות הצבעונית והמוחצנת של סאגאן קצת מפריעה לאירופאים המרובעים .לא יודע ,נראה תמוה מאד מאד .
לגבי ה MAILLOT JAUNE , נראה כרגע כפתוח בינתיים למרות שברור שהיתרון שיש ושיהיה לפרום בנגש מצריך מרוכב שרוצה לעבור אותו לסיים את הסטדג' ה19 ביתרון של מעל דקה עליו .לא רואה את זה קורה .הרוכבים מרגישים שפרום "אנושי" ופגיע אבל בואו לא נתבלבל כדי לברוח לו ממש צריך הרבה ,הרבה יותר ממה שהיה עד עכשיו .אנחנו אולי שוכחים אבל הוא עדין מוביל על המתחרים המסומנים הראשים שלו ב 40-60 שניות ועל ארו ב 12 אם יתרון ברור בכול פרמטר .
מה שבטוח בסטאדג'ים ההרריים 8-9 הדברים יתבררו יותר ביחוד התשיעי …

פאקו 6 ביולי 2017

כמו שאריאל ואבי אמרו, יש פה בפירוש עניין של למען יראו וייראו. לא עניין קונספירטיבי (צוות השיפוט נפרד מהמארגנים) אלא אולי מנטליות אירופית. קצת כמו שאנו רואים אוברקולינג של שופטים ביורוליג, לעומת הנבא ששם יודעים שאף אחד לא בא למשחק לראות את השופט.

אמוץ כהן-פז 6 ביולי 2017

כבר שנים שהטור לא עצר בבורגונדי אז מה טוב יותר מ Nuits-Saint-Georges, שלושה קילומטרים דרומית ל Romanée-Conti, חלקת היין המפורסמת (והטובה) בעולם!

מאשקה 8 ביולי 2017

דן יש לי שאלה
בשביל מה כל יום יש קבוצת בריחה של 4-5 רוכבים, והם יודעים שהפלטון ישיג אותם ב – 10 הק"מ האחרונים .
למה להם לקבוצת הבריחה המאמץ הזה ?
לבד מדקות פרסומת שרואים אותם כמה שעות.

49ers 8 ביולי 2017

לא דן.. אבל אנסה:
ראשית, שווה הרבה (עבורם ועבור הספונסר שלהם) להחשף. לא רק כלכלית, אלא גם כסוג של הצהרה.
שנית, מתוך קבוצת בריחה כזאת, תמיד יכול לפרוץ מישהו שיש לונאת הרגליים, ולהמשיך בסולו עד הסוף. זה אמנם קשה ולרוב לא קורה, אבל הסיכוי קיים.
שימי לב, לרוב אלו אינם רוכבים שיש להם מטרה כלשהי (מטפס, מאיץ ווכדומה), כך שמבחינתם זה הסיכוי היחידה לתהיחה כלשהי..
קשה להתמודד עם הקצב של הפלוטון. כשעדיין רכבתי כביש, אחד האימונים הטובים ומעניינים ביותר, היה לשחרר 3-4 חברה לבריחה, לתת להם 20-30 דקות מרווח ולהתחיל לסגור עליהם. העוצמה של הפלוטון מרהיבה. מספיק לשמוע, מבלי להסתובב לאחור, את השעטה של הרוכבים, כדי להבין איך המאסה הזאת מהירה מכל דבר..

איציק 8 ביולי 2017

אני דווקא חושב שאלו הרוכבים שרוצים לאסוף ניקוד של להגיע ראשונים לפסגה זו או אחרת באמצע הדרך. הם יודעים שלא ינצחו את המרוץ אבל כן יכולים לאסוף ניקוד שכנראה גם שווה משהו.

מאשקה 8 ביולי 2017

תודה לך

יואב 9 ביולי 2017

http://www.cyclingweekly.com/news/racing/giro-ditalia/giro-ditalia-route-192184

הכי קרוב לרשמי שיש! הג׳ירו שנה הבאה (ככל הנראה) יפתח בירושלים בנג״ש, עוד שלב בדרום ושלב נוסף שיסתיים בתל אביב.

האמת? מרגש

דן ברקאי 9 ביולי 2017

מגרש ומטריף. אכן יש אישור…. לא יכול לחכות.

דן ברקאי 9 ביולי 2017

מרגש

Comments closed