הרבה עבר על הפלוטון מאז הסיכום הקודם, הפירנאים לקחו מהרוכבים כל טיפת אנרגיה שנשארה בגופם מהשבוע הראשון ועכשיו בא יום המנוחה להטעין מחדש את הסוללות / ללקק את הפצעים – לקראת השבוע האחרון והמכריע.

*

אפתח דווקא עם מישהו הראוי להכרה אך יותר מכל – לחמלה, ניירו אלכסנדר קינטאנה רוחה. כיום, באמת קשה לקחת דאבל גראנד טורס בשנה. יפה לו שלקח את הוואלטה שנה שעברה אחרי ניצול מהלך יפה של קונטאדור, אבל רחוקה הדרך של הקולמביאני אל הפסגה. הוא שגה בגדול  כשהלך על דאבל, הג'ירו גמר לו את האוויר והוא בא בלי אנרגיה לטור הכי אינטנסיבי משלושת הגראנד טורס. לכאורה המטפס הטוב בדבוקה אך יכולת הנג"ש שלו לוקה בחסר. מחכה להופעה שלו באלפים כמו גם של קונטאדור, קצת כמו שהיה בקטע 13 המרתק. הם ראויים ליותר. שניהם.

מעניין שדווקא מיקל לנדה מסקיי שלקח את חולצת מלך ההרים בג'ירו נראה יותר חזק ממה שהיה בג'ירו וממוקם כעת במקום השישי הכללי.

*

כריס פרום כבר לא מה שהיה.
אני לא נשען על מיסטיקה מהדופינה או תחושות בטן מ 2017 כשעוד לא ניצח בשום מרוץ, אני נשען על מה שעיניי רואות. בכל המהדורות בהם זכה פרום היה קורע את יריביו מעליו בחצי הראשון ונותן להם לרדוף אחריו, תמיד צמצמו את הפערים ממנו בשבוע השלישי אך הפער היה בלתי ניתן לגישור. השנה, אין את התפוצצות הוואטים הידועה שלו על ההרים הראשונים שהוא פוגש, עובדה שדן מרטין, ריגוברטו אורן, פאביו ארו ורומיין בארדה יושבים עליו ומצליחים לקצב שלו. פעם זה לא היה קורה.

מקרה פרום – וויגנס חזר על עצמו בקטע 12. לנדה השריד האחרון של סקיי שנשאר עם פרום רדף אחרי התקפה בקיר הסיום (שלוש מאות מטרים של 20% שיפוע) והשאיר את פרום לבד שנאבק ואיבד את הצהובה לפאביו ארו. באוטובוס של סקיי לנדה קיבל בראש ונראה מתנצל ודי כועס על עצמו למה לא הביט לאחור. אך הנזק נעשה – בעיקר המנטלי. אפשר לתקוף את סקיי, אפשר לתקוף את פרום ואפילו לנשל אותו מהצהובה עם צמד מתקפות בזק (ארו בקטע 5 ובקטע 12).

נקודת שבירה - בארדה, ארו ואורן בורחים לפרום בקטע 12

נקודת שבירה – בארדה, ארו ואורן בורחים לפרום בקטע 12

הפאשלה הזו הספיקה לסקיי כשסופסוף הם יצאו מהשבלונה שלהם. לא עוד משיכת הפלוטון, לא עוד טיפוס בקצב טמפו עד להתפוצצות של פרום שלא תבוא. סקיי התחילו לשחק עם הכלים הרבים שיש להם כבר ביום המחרת ומיקל לנדה טס למקום השישי בדירוג אחרי המהלך המבריק ביום הבסטיליה. אז נכון שפרום נראה אנושי יותר אך בהנחה וסקיי תפרוש את הנשק שלה לכל אורך המסלול כמו שקרה בשלושת הימים מאז הפסד הצהובה הסיכוי של שאר המתמודדים לזכות בטור – אפסי.

*

פאביו ארו אמנם נהנה מיומיים בצהובה אך הרגיש את המשקל שלה בקטע 14. קטע מעבר בו פרום הראה כמה ניסיון יש לו ותקף בסיום כדי להחזיר לעצמו את הצהובה. ברילספורד המנג'ר של סקיי מעלה השערה שייתכן וארו ויתר על הצהובה כמהלך מתוכן – עם הקבוצה המדוללת שיש לו לאחר פרישתם של קטאלדו ופוגלסן אולי יש אמת בדבריו.

*

אם נסתכל על הקבוצות, חוץ מסקיי שמגיעה עם סוללת כוכבים (קוויטקובסקי מדהים! ממש קריינקה לעשירים. צריך לראות איך פרום מפרגן לו ברשתות החברתיות. שומר ראש של כריס פרום במלוא מובן המילה) ופעילה בימים האחרונים, AG2R לה מונדיאל של בארדה באה מוכנה לטור וכל קטע עושה לסקיי בעיות. מעבר לשתי הקבוצות האלו יש את סאנווב שבנתה את הסגל שלה בצורה יוצאת מן הכלל, דומולן עם ניצחון בג'ירו, וורן ברגיל נראה כמי שייקח את החולצה המנוקדת ואף מייקל מתיוס – סאגאן לעניים – ניצח קטע ומציק לקיטל במאבק לחולצת המאיצים. בנייה פשוט נכונה.

*

הנקודה הבאה תציק להרבה אנשים יקרים לי, אז – סליחה מראש. יש לנו טור צמוד, כשההפרש בין לנדה במקום השישי לפרום במקום הראשון עומד על 1:17 דקות בלבד. אבל, הטור השנה חלש. חלש מאוד. כל ספרינט – אין בכלל קרב עם קיטל, כל טיפוס כמעט ולא מגיעות התקפות למעט קצת בחצי קילומטר סיום, ובתכלס הקטעים המעניינים הגיעו בקטעי מעבר. מספיק לראות את דן מרטין ואורן שנמצאים במאבק לצהובה והם לא מטפסים ברמה של ארו, פרום או בארדה. זה לא טור טוב, זה בהחלט טור צמוד.

יש עוד צמד קטעים (17 ו 18 רביעי וחמישי) שיהיו תחרותיים מהבחינה שכל הרביעייה הרודפת אחרי פרום תהיה חייבת לבוא עם יתרון עליו לפני הנג"ש בשבת. ייתכן שפרום בנה את עצמו לשבוע השלישי, ייתכן שהוא אכן חלש משנים קודמות, נצטרך להיאזר בסבלנות.

*

שתיים עשרה שנים עברו עד שרוכב צרפתי יזכה ביום הבסטיליה. סופסוף ברגיל עשה את זה, אחלה טור הוא עושה.

*

ביום שפדרר לוקח את המייג'ור התשעה עשר שלו, אעלה נקודה קטנה. ישנם ספורטאים שנותנים 100% שלהם, ויש את הספורטאים שיודעים לסחוט מעצמם עוד מאהבה למשחק ומהתשוקה לנצח. כזה הוא רוג'ר פדרר. אחד שגם אחרי שנות בצורת של שברון לב נלחם כדי לקחת עוד תואר, עוד גראנד סלאם. אז… אל תזלזלו בפרום, הוא עשוי מחומר של אלופים והוא הוכיח זאת מספיק.

 

הטור דה נח - דן ברקאי
טור דה פרום - דן ברקאי