טור דה פרום – דן ברקאי

כריס פרום זוכה בטור דה פראנס בפעם השלישית ברציפות והרביעית בקריירה

ה 23 ביולי הוא יום חג בפריז. רוכבי האופניים שהשתתפו בטור עוברים בשאנז אליזה והקהל מריע לאלוף החדש (ישן..). הבמות כבר בפירוק – וזה הזמן לסכם טור מדהים, צמוד ומותח.

עולם הספורט נתון לפרושים. אהדה אינה דבר רציונלי, וכך כל סיטואציה מצטיירת בעיניי האחד כחיובית, ובעיניי השני כשלילית.

בשלושת השבועות האחרונים עלו הרבה טיעונים לכאן ולכאן על הטור. אני רק אכניס את המצקת לערבב את הכול יחדיו.

*

עוד בטרם החלו גלגלי הרוכבים לנוע, נשמעה ביקורת על תוואי המסלול. לא הרבה טיפוסים, קצת נג"ש, והרבה קטעים בנאליים משהו. בפועל, הטור היה צמוד כשבאמצע השבוע השלישי עוד לא ידעו מי ייקח, אז המסלול היה מוצלח או לא?

פרום vs פורט
שני רוכבים היודעים לרכוב נג"ש לא פחות טוב מלטפס. בלי פורט היחס על פרום בהימורי הספורט היה נמוך יותר עקב חוסר היכולת של יריביו בנג"ש (על אף קוצרם של צמד קטעי הנג"ש), ועדיין, גם אחרי שפורט פרש פרום לא לקח בקלות את הרביעי, מי הוערך יתר על המידה ומי לא נספר??

אחרי שכוכב הדבוקה והרוכב שבכל קטע כמעט יכול לנצח, אלוף העולם שנתיים ברצף – פטר סאגאן – הורחק, כשנתן מרפק לקוואנדיש (אולי הספרינטר הטוב בדורנו) שפרש גם הוא, נגזרה כליה על קטעי הספרינט. ככה זה שהשלושה היכולים לקיטל נמצאים בבית (סאגאן, קוואנדיש וגאביריה). הירוקה כבר עמדה יפה על מנצח חמשה קטעי טור מרסל קיטל, לפני שמייקל מתיוס נכנס לתמונה והפך את המאבק על הירוקה לקרב של ממש שהופסק – שוב – בגלל פרישה של קיטל. מי אמר שצריך סאגאן בשביל 'צבע' בטור??

מיעוט קטעי ההרים נועד להתחשבות בספרינטרים, או ליצור דרמה ולהכריח את המטפסים לפעול במעט הקטעים שנתנו להם? מה שלא תהיה התשובה, התקפות על הרים לא ראינו מרוכבי הGC. זה לא קשור לסימום, כי גם לפני שנתיים ושלוש היו הצגות כשהשנה היו בעיקר התקפות קצרות או התקפות סרק.
היה שווה??

פרום בורח

כאמור, כל אדם יענה אחרת על השאלות הנ"ל. אתן את הגרסה שלי לסיפור.

כריס פרום היה חלש בדיוק כמו העונה שלו – ביחס ליכולותיו כמובן. זה עדיין לא מספיק כדי לנצח אותו בגלל (ובעיקר) העומק של סקיי. הפעם פרום ניצח בזכות סקיי, ולא סקיי ניצחה בזכות פרום כפי שהיה בניצחונותיו הקודמים (2013, 2015 ו 2016). פרום אולי לא היה המטפס הטוב בדבוקה, אך גם רומיין בארדה, או ריגוברטו אורן לא הרשימו כשברוב מוחלט מההרים השלישייה הזו סיימה יחד, הוא אולי לא ניצח קטע הפעם אך הוא סיים ארבעה קטעים במקום השלישי (כולל הנג"ש במרסיי), ופעם אחת רביעי. גם יכולת הנג"ש שלו לא כפי שהייתה אך הניסיון יחד עם קור הרוח שלו עדיין מעמידים אותו לפני מתחריו, אם כי הפער הצטמצם.

רומיין בארדה, פאביו ארו, ניירו קינטאנה ועוד מטפסים מחוננים – חייבים להבין; אי אפשר לקחת את הטור דה פראנס בלי לדעת לרכוב נג"ש ביכולת סבירה. דוגמה יפה לכך, אלברטו קונטאדור שהודיע שזו הפעם האחרונה שלו בטור דה פראנס, הפסיד לפרום רק 15 שניות היום כשסיים במקום השישי וזה כשהוא רחוק משיאו. כך בדיוק נראה רוכב גראנד טור.

(אגב קונטאדור, מי בעיניכם רוכב הגראנד טור הטוב ביותר בדורנו, פרום או קונטאדור? האחד עם רביעיית טור, השני עם שבע זכיות הכוללות ג'ירו×2, טור×2, וואלטה×3. האחד – מכונה עם קרח בוורידים היושב על האוכף, השני – לב ונשמה העומד ומדווש גם כשהגוף אומר די, שני סגנונות עולם אחד מופלא)

אולי היה צמוד, אולי היה קצב מהיר (ברוב הימים), עדיין היו חסרים לי הרבה כוכבים. שחקנים ראשיים כוואלורדה, סאגאן, קוואנדיש, פורט, תומאס ועוד לא השתתפו בהצגה שהייתה אפורה מזוהר. כמות תאונות מרגיזה ויותר מדי חוסר מזל לרוכבים, ולנו הצופים.

*

המובחרים הנבחרים

הקבוצה: סאנווב
לבחור בסקיי זה בנאלי. סקיי זה כמו ברצלונה נגד סטוק סיטי, הכי טובה ועמוקה בכל עמדה. אך מה שעשתה סאנווב ביחס לרוכבים ולתקציב שלה – הכי מרשים. גם חולצה מנוקדת עם ברגיל, גם קצב רצחני עם מתיוס עד להשגת החולצה הירוקה, כולם למען כולם וארבעה ניצחונות יומיים. אם נוסיף גם הג'ירו עם דומולן זו הקבוצה הכי מרשימה השנה בפער.

המטפס: וורן ברגיל
אין קל מזה. הרוכב הכי מרשים בטיפוסים השנה בלי קשר לחולצת הנקודות. הטיפוסים שלו היו 'משכך כאבים' בשבילי אחרי עוד קטע שרביעיית אורן-פרום-ארו-בארדה סיימה יחד. רק שישמור על כושר כזה הלאה.

הספרינטר: מרסל קיטל
חמשה קטעים בקלות. נכון שגדולי המאיצים לא נכחו אך הקלות שבה הוא ניצח מקנים לו מקום של כבוד. מי יודע מה היה קורה אם לא היה חוטף מחלה ולא היה פורש בגלל תאונה. סרט הקרב בינו לבין מתיוס נתקע בדיוק בשניות האחרונות ואנחנו יכולים רק לדמיין מה היה קורה אילו…

הדומיסטיק: מישל קוויטקובסקי
אני זוכר שהרמתי גבה כשקוויטקובסקי – הפולני של סקיי – אמר שהוא רוצה להשתתף בטור. אולאראונדר מעולה שטוב בשביל קלאסיקות האביב או שבוע הארדנים. בתכלס ההימור השתלם בגדול כשקוויטקובסקי הוכיח שהוא סופר דומיסטיק, במישור בהרים ובגבעות צמוד לפרום עם ארסנל יכולות לא מהעולם הזה. ענק!

הקטע: קטע 15
מצד אחד, הקטע ה13 ביום הבסטיליה היה מהיר, עם הצגה של קונטאדור, קינטאנה, ברגיל ולנדה. מצד שני, קטע 15 עם סולו של באוקה מולמה מטרק על 30 קילומטר. בחרתי בשני בגלל הפאשלה של יריביו של פרום כשלא תקפוהו כשנשר בעקבות התקלה. אפשר להגיד שבטור יש הזדמנות אחת לזהות את היריב שלך במצוקה ואז לתקוף. ארו ובארדה לא תרגמו את המצב נכון, ופספסו את ההזדמנות המשמעותית לזכייה בטור.

הצעיר: סיימון ייטס
לא זיהיתי איזה צעיר שבלט יתר על המידה. היה את קלמיז'ן הצרפתי שניצח בקטע השמיני, אך לא יותר מזה. ייטס נבחר בגלל שבא למלאות את מקום האח היותר מוצלח (בטיפוס) שלקח את החולצה הלבנה אשתקד ועשה זאת בהצלחה גדולה. מתי אוריקה ישחררו את שניהם יחדיו לאיזה טור?

*

קטנות:

  • פרום זכה בטור כשלא ניצח באף קטע. זה בסדר, הוא לא הראשון, למונד ב 1990 ופרירו ב 2006 גם ניצחו כך.
  • בשנה שעברה ניצחו שלושה רוכבים בריטים שבעה קטעים כשהצרפתים ניצחו רק בקטע בודד. השנה הטור היה צרפתי עם ארבעה רוכבים וחמשה ניצחונות בנוסף לחולצת מלך ההרים.
  • לנדה מפספס פודיום בשניה כי פרום לחץ על בארדה בסוף הנג"ש, פרום לא התכוון, אבל כנראה הפסיד את הפועל הכי טוב שלו. למי? זה כבר שייך למקום אחר. בכלל לא בטוח שילך למוביסטאר, הוא רוצה להוביל בפעם הבאה.
  • כמה סקיי היו חזקים השנה? הם הובילו בקטגוריה הקבוצתית מתחילת הטור ועד סופו. הישג שמ 1990 לא היה, ואולי יותר אך הפסקתי לבדוק…
  • גרייפל כמעט וסגר שלושה ניצחונות בשאנז אליזה. הפעם הוא הגיע 'רק' למקום השני.

*

אין הרבה זמן לנוח, ב 19 באוגוסט יתחיל הוואלטה לסשן האחרון בעונת הגראנד טורס. אני לא צריך להזכיר איפה יחל הג'ירו 2018, כן?!

 

פרשות מטות-מסעי - הזכות ההיסטורית
שחיה (1) דייב מארש

62 Comments

רומן 23 ביולי 2017

זכיה די משעממת.

איזי 24 ביולי 2017

לגמרי

אלכס דוקורסקי 23 ביולי 2017

דן, תודה על כל הסקירות המעניינות.
מסכים מאוד שיכולת נג"ש טובה חיונית לנצחונות בטורים הגדולים לא פחות (או לא הרבה פחות) מיכולת הטיפוס.
מזכיר לי (כבר די במעומעם) את הטור ב-2008.
קארלוס סאסטרה, שלא נודע ברכיבה מצטיינת נגד השעון, הצליח בכל זאת לרכוב היטב את הנג"ש באחד השלבים האחרונים, מה שהקנה לו את החולצה הצהובה בסיום שלושת השבועות.
יכול להיות שעצם הגעתו לקטע הנג"ש הלפני האחרון העניקה לו כוחות נוספים להתמודד עם אופי הקטע…

בובו 23 ביולי 2017

לצערי אי אפשר לסמוך על שום הופעה יוצאת דופן מהתקופה הזו.

אלכס דוקורסקי 23 ביולי 2017

מצד אחד, אתה בהחלט צודק אבל מאידך, מה שהיה אמין, לעניות דעתי, באותו קטע הנג"ש של סאסטרה (ואני נסמך כאן רק על זכרוני, שאינו מצטיין בחדותו, כאמור) הוא שהאחרון לא הגיע בצמרת על הרוכבים, אבל התוצאה שלו הספיקה בכל זאת, למרות תחזיות לא אופטימיות מדי עבורו, לשמור על החולצה הצהובה.
מכאן, גם הנחתי כי לעתים החולצה הצהובה מקנה איזושהי רוח גבית לרוכב שלובש אותה.
לא תמיד זה כך, כמובן.

בובו 23 ביולי 2017

האמירה היתה כללית אומנם ססטרה נחשב רוכב נקי שלא היה מעורב בשום פרשית סימום אבל הספק תמיד שם. שלק רכב איתו בקבוצה באותה שנה, רק אומר.

red sox 23 ביולי 2017

קונטאדור גם עם נצחונות בטור ובג"ירו שנשללו בגלל פרשת הסטייק. בקלות רוכב הגרנד טורס הגדול בדור שאחרי ארמסטרונג. ובכוונה אני כותב "טורס" ברבים.

בובו 23 ביולי 2017

ראה תגובה מעל, העננה הכבדה על השנים האלה לדעתי לא מאפשרת לקבוע משהו על קונטאדור. מקווה שלא אכתוב אותה תגובה עוד כמה שנים.

בובו 23 ביולי 2017

טור קצת משעמם בהרים וגם במישור לא היו בריחות מספיק גדולות, ולכן מסכים שמולמה נתן את ההצגה הטובה ביותר ביחד עם ברגיל. לרוב אגב הגירו יותר מעניין משום מה, אולי זה הקושי (היו כמה שנים ממש קיצוניות בהרים) וגם מזג האוויר הלא יציב חברות איטליה יותר יפה בעיני.

red sox 23 ביולי 2017

לחובבי הז'אנר ולאלו שעונת האופניים לא מסתכמת בשבילם בשלושה שבועות ביולי, הוואלטה א אספניה מתחיל בעוד חודש עם מסלול שכנראה תוכנן ע"י המרקיז דה סאד בעצמו.

איציק 23 ביולי 2017

טור צמוד, מרתק, אך נראה שמצריך פחות יכולות מפעם וזה מאכזב. ההרגשה שלי שהמארגנים ניסו להתאים מסלול שיאפשר איום על פרום מאשר לדחוף את הרוכבים להעלות את רמתם. בשביל זה הקטינו את הקטעים ההרריים. מבחינתי הטור דה פראנס צריך להיות הקרב 10 של הרוכבים. המנצח הוא זה שטוב בהכל, ופתאום באו ואמרו, נקטין את המשקל בטיפוס והנג"ש ובאופן משמעותי כדי שיהיה סיכוי נגד פרום. לא נראה לי נכון, ואולי טקטית עבד אל אסטרטגית זו טעות.

אשר 24 ביולי 2017

דווקא פחות הרים אמור להיטיב עם פרום כנגד המטפסים הטהורים. אם היינו רואים טור הררי מאוד אני חושב שיש סבירות גבוהה שפרום לא היה זוכה.

איציק 24 ביולי 2017

אני ממש לא בטוח, פחות בגלל פרום ויותר בגלל העבודה של סקי. כאשר קבוצות אחרות מתפרקות הם עובדים טוב מאד, וככול שקשה יותר יש להם יתרון. כך שאם פרום לא מספיק טוב (ואני לא בטוח), הפער בין סקי לאחרים מהווים יתרון לסקי.

יואב 23 ביולי 2017

קודם כל, תודה עצומה לדן על כל הפוסטים. גם כתיבה איכותית, גם מגיב לתגובות ובקיצור כל הכבוד!!!

לעניין הטור- הוא היה רע לדעתי. היה צמוד בגלל ששמו את הנגש בסוף, בשלב 20 ולא בשבוע השני, כך שהפער הזה היה נפתח בכל נקרה.

עוד דבר הוא שהניסיון למנוע נצחון מפרום לדעתי היה שקוף קצת יותר מדי. מעבר לכמות שערורייתית של נגש (רוכב לבד נגד הרוח ועצמו בעיניי זה השיא של הרכיבה) רק שלב 17 שהתאים לו מבחינת טיפוס (וגם הוא נגמר בירידה) והמון שלבים שבאופן כללי לא התאימו לו.

בהתאם, סקיי רכבו דפנסיבי לאורך כל הטור, למעט שלב 13, בידיעה שכל עוד השלישיה במובילה מסיימת ביחד- הם ינצחו.

לעניין אחר, כמו שדן ציין, הפציעות והפסילות פגמו בצורה קשה בטור השנה. וואלורדה, שהיה הרוכב הטוב ביותר לאורך השנה לדעתי, נפצע. תומאס, שלדעתי היה שווה יותר מלאנדה גם וכמובן שדה הספירנטרים שהתרוקן. ואל תשכחו את פורט שהיה התחרות האמיתית לפרום.

והכי באסה? דומולאן הודיע שלא ישתתף בוואלטה, ככה שאני לא רואה פה תחרות אמיתית לפרום. ויסלחו לי קונטאדור וניבאלי

יואב 23 ביולי 2017

ועוד כמה נק׳- שלב 15 הפריד בין הגברים (פרום) לילדים (כל השאר ובעיקר בארדה- שהוא רוכב מרגש).

קוויאטובסקי אלוף עולם וזוכה במונומנטים שנותן את כל כל כולו בשביל הקבוצה. יקח גראנד טור לפני לאנדה. ובכלל, לדעתי הוא יהפוך לרוכב של גראנד טורס. ואחד מוצלח.

ארו- הבלוף התגלה…

ברגי- לא חושב שיש פה יותר מדי. נתנו לו לברוח בגלל שאיבד המון זמן בשבוע הראשון. היסטורית לדעתי פינו יסיים מעליו.

ואם כבר היסטוריה- פרום מעל קונטדור. לא מאמין שקונטדור זכה בגראנד טורס נקי. הפערים ביכולת של לפני ואחרי גדולים מדי

red sox 23 ביולי 2017

לגבי המסלול – אפשר לייחס למארגנים הרבה מאוד סיבות לתכנית הטור כפי שנבנתה השנה. אפשר גם לזכור שמסלול גרנד טור הוא דבר דינמי ושבכל שנה משתנה התמהיל. אין פורמט סטנדרטי ואין להסיק משנה אחת על זו שאחריה. במקרה הטוב ניתן לפעמים לאבחן מגמה (למשל שיבוץ יותר פסגות איקוניות בג'ירו ובוואלטה בשנים האחרונות במה שנראה יותר כמו תחרות על רייטינג מאשר שיקול ספורטיבי) וגם אז יש לקחת אותה בעירבון מוגבל מאוד.
אז השנה היה נג"ש אישי קצר יחסית ומעט סיומי פסגה. מצד שני לא היה נג"ש קבוצתי, ומצד שלישי היו יותר קווי סיום אחרי ירידות ארוכות (שיש כאלה שסיפרו שפרום מתמחה בהן). בסופו של יום אם אתה לא מומחה בכל הדיסציפלינות אתה לא באמת מועמד לGC. פרום הוא האול-ראונדר הטוב מכולם ועל זה אין מי שיתווכח.

דן ברקאי 24 ביולי 2017

תודה יואב.

על אף שדומולן לא יתחרה בוואלטה (סופי?), ועל אף שיש נג"ש מעל 40 קילומטר, ועל אף שניכר בבירור שפרום השנה בנה את הכושר שלו לשבוע השלישי ולא לראשון, אקח הימור ואומר שהוא לא יזכה בוואלטה. כמו שהזכיר red sox המסלול השנה קשה עד מפרך.

עם זאת, נראה שפיצוי לוויט פולס על הניפוי מהטור הוא יהיה בוואלטה. אם נוסיף את דייגו רוזה למשוואה פרום יגיע עם צמד קלימרים מעולים. הטעות של שנה שעברה לא תחזור…

בובו 24 ביולי 2017

כן סופי. מתמקד באליפות העולם לטענתו, אבל לטעמי מבין גם שיהיה לו קשה מידי בספרד אז עדיף לקחת כמה פרסים יותר קטנים.

דן ברקאי 24 ביולי 2017

אגב חברים, כל שאני עושה זה לפתח דיון על הענף, הדיונים פה הם הדלק שלי להמשיך.

איציק 24 ביולי 2017

רק אל תזרוק גפרורים ;)

דן ברקאי 24 ביולי 2017

מה פתאום, אני לא סקיי ואין לי גפרורים לשרוף בשביל פרום….

אחד העם 24 ביולי 2017

"The dice were loaded from the srart"
היתה רק מראית עין של תחרות צמודה.
נקווה ליתר עניין בשנה הבאה, הוא תלוי בנטישה של כוכבים מסקיי ובשיפור אצל "הטוענים לכתר"
הנופים נותרו מדהימים

מתן גילור 24 ביולי 2017

תודה רבה דן.
התייחסותי:
1. זה נכון שמראש פורט היווה את האיום הכי גדול על פרום, אבל הפער ביניהם כשפורט התרסק כבר היה כ-50 שניות. לסגור 50 שניות מפרום שרוכב טקטי זה על תרחיש בעל סיכוי נמוך מאד.
2. היו התקפות כפי שהיו בשנה שעברה וגם בשנה שעברה זה לא עזר כדי לנצח את פרום באף לא פסגה אחת וכמו בשנה שעברה גם הוא לא ניצח בשום פסגה. אז כן, קשור גם קשור. וגם בשנים עברו כשכן ניצח, זה היה בהפרש זמנים שלא עליו הוכרע הטור. אם נתסכל על 2015, אז לקח דקה בפסגה המשמעותית הראשונה, איבד יותר מ-2 דק' לניירו באלפים ובכל זאת זכה. העידן הנקי יותר אומר שלא מנצחים את הטור בפסגות, אבל בהחלט אפשר להפסיד אותו שם.
3. נכון, פרום בעונה יותר חלשה, אבל אני חושב שזה בשילוב של רצון להתחיל שיא ביוני ולמשוך עד ספטמבר ולא לסיים את השיא ביולי. הבחור סימן את הדאבל ולעזאזל הדופינה ושאר נספחים או הפרש מהמקום השני בטור.
4. "פרום ניצח בזכות סקיי, ולא סקיי ניצחה בזכות פרום" לא יודע. אם אתה מחליף בינו לבין ברדה בקבוצות האם אתה שם את הכסף על ברדה? או ארו? בוא ניקח אפילו את אורן – למרות הקבוצה לא הכו אותו בשום פסגה ואת כל הזמן לפרום הוא הפסיד על נג"ש. אני לא אומר שסקיי לא משמעותיים. הם כן. מאד. בעיקר לרוכב כמו פרום שהכי חשוף להתקפות. אבל גם בפעמים שסקיי לא היתה במלוא תפארתה ופרום היה צריך להראות יכולות מהעבר הוא עשה זאת. היתרון העצום בסקיי, מעבר ליכולת של הרוכבים, היא ההקרבה האדירה שלהם למוביל וסימון המטרה שלו עם הצהובה בלי כל מיני פייר לה טור שחושב על לבנה במקרה של ברדה או קיטל והמיאוצים במקרה של מרטין או ואן אברמאט שמנסה לקחת קטעים במקרה של פורט. בקיצור, אין לי מסקנה חד משמעית, אבל זה לא מקרה וויגנס שראית שבטיפוסים הוא אבוד בלי הדומסטיקים.
5. ובל נשכח שהדומסטיק המוביל של פרום נפצע בשלב די מוקדם. ולא, הדומסטיק המוביל שלו לא הולך לשום מקום, כי הוא חתום לעונה נוספת. נכון, לנדה נתן טור ענק, אבל תומאס רוכב לא פחות טוב ממנו וגם מסוגל לסייע לפרום במישור ואם צריך לרדת מהאופניים בשבילו.
6. לדעתי, פרום רוכב GT גדול מקונטדור. מה שנשלל מקונטדור לא רלוונטי בעיני. אם כבר זה יותר מוריד ממנו מאשר מוסיף לו. זכייה בטור משמעותית יותר קשה מזכייה בג'ירו או בוואלטה. ובכל מקרה, גלגלו של פרום עוד נטוי. לעשות דאבל ג'ירו-וואלטה אפשר גם בגיל 35. אני עוד צופה לו זכיות בשניהם, אחרי שכבר לא יהיה קונטנדר לטור.
7. AG2R דווקא כן תקפו את פרום. זה לא עזר. סקיי פשוט הקריבה 3 חיילים כדי לסגור את הדקה הזו. לברדה או ארו לא היה טעם לצאת סולו בשלב כ"כ מוקדם בקטע. זה היה סיכון שלא שווה את הסיכוי. חלק מהטרייד אוף הזה של מי ששומר על משקל קל לטיפוסים ומוותר על נג"ש לא רק קלאסי, אלא גם בתוך קטעים.
8. לגבי העתיד של פרום בטור – מאד תלוי מסלול. בפרופיל דומה אני לא רואה אותו זוכה פעם נוספת. יוסיפו עוד נג"ש (שם הוא מכה את המטפסים) והרים (שיקשו על דומו, למרות שמאד השתפר בתחום) ויש על מה לדבר.
9. מודה שאני לא מבין את האו-אה מהמסלול בוואלטה. כרגיל, קירות בסופי קטעים. עדיין מסלול משמעותית פחות קשה מהטור. כולל הטור של השנה. אין שם משהו שמתקרב לקטע 9 או לשילוב של צלב הברזל עם הגלבייה. כן, לפרום יש הזדמנות נהדרת לדאבל. 53 ק"מ של נג"ש + קבוצה יותר טובה מאשר בשנה שעברה + בלי אולימפיאדה באמצע. אבל כמובן שחובה לדעת מי משתתף לפני שלוקחים הימור. מה שכן, הוא מבוגר בשנה ובתוך מחודש הוא בטח שלא יתאושש לחלוטין מהטור. אפילו לא קרוב לכך.
ושוב תודה רבה. :)

אשר 24 ביולי 2017

מודים גם לך על התגובות. כל תגובה פוסט:)
לגבי 4- אני מתקשה לדמיין את פרום בקבוצה כמו אסטנה השנה והאמת שזה משחק מחשבה מעניין. שים אותו במקום ארו וריגו ולאן הוא מגיע?לא חושב שארו או ריגו הם עילוי על אבל לא הייתה להם קבוצה והאמת שאני לא חושב שאני רואה את פרום מצליח להידבק בלי הקבוצה שלו. וזה לא מפחית מפרום, מסי מהגדולים ביותר ופרום מהגדולים ביותר אבל עדיין תמיד הוא רוכב עם הקבוצה הטובה ביותר בפער יותר גדול ממה שברצלונה או הבולס או יונייטד אי פעם היו מהיריבות שלהם.

מתן גילור 24 ביולי 2017

אני לא יודע איך פרום היה באסטנה, אבל רוכב כמו פוגלסנג יכול לסגור בשבילך כמעט כל התקפה בעליות.
אבל כמו שכתבת, למה לרוכב הכי טוב (או בין הטובים בויתר) לחתום בקבוצה שאינה הכי טובה (או מהטובות ביותר)?
זה הולך ביחד.

מתן גילור 24 ביולי 2017

כמו כן, אני חושב שפרום הוכיח בוואלטה של שנה שעברה, שהוא קונטנדר גם כשהקבוצה לא מתפקדת.

אשר 24 ביולי 2017

פרום יהיה קונטנדר עד שיפרוש גם בקבוצה כמו אסטנה, אין על זה ויכוח.
אבל אם כבר העלית את פולסנג אז אני חושב שאולי ארו היה עוד כמה ימים בצהובה אם פולסנג היה ואולי עם הפרשים יותר גדולים.

דן ברקאי 24 ביולי 2017

מתן – תענוג לקרוא.

3. מדויק להפליא. אני חושב שהזכרתי זאת באחת מהתגובות כאן. הוא סימן את הוואלטה לא פחות מאת הטור.

4. כשכתבתי "פרום ניצח בזכות סקיי ולא ההיפך" התכוונתי כך.
פעם פרום היה תוקף יותר, כיום (בעיקר בצמד הטורים האחרונים) הטקטיקה היא קצב רצחני בכל עלייה שגומרת את כולם כולל את פרום עצמו. אי אפשר לתקוף בכלל בכזה מצב. אלו מילים שאמרו אורן, בארדה ומרטין בכל הזדמנות שהם תכננו בתחילת היום לתקוף את הצהובה ובעלייה בקושי הצליחו לדווש.

את זה – סקיי עושה הכי טוב. חבר'ה שאולי לא תוקפים בעליות, אבל יודעים לרכוב בעלייה בקצב שיפרק חשק המתגנב לתקוף.

בעצם אני אומר, טכנית, ייתכן שאורן/ארו/בארדה יכלו לפרק את פרום בעליות במאבק ראש בראש, הבעיה היא שסקיי קרעה לכולם את הצורה לפני המאבק וכך… לא היה בכלל מאבק.

no propaganda 24 ביולי 2017

תודה על הסיקור המעניין לאורך כל הטור, מאוד נהנתי.

לגבי ברצלונה נגד סטוק, האם במקרה זה ביום גשום?

דן ברקאי 24 ביולי 2017

לא ביום גשום, אבל הם הרטיבו את הדשא לפני -עצה ממוריניו

אשר 24 ביולי 2017

דן – תודה, מאוד נהניתי מהסיקור והדיונים.
מפספס את הוולטה השנה בגלל קורס מדיטציה אבל בטוח אחשוב עליהם מנסים לשאוף אויר הרים.

באוקה מולמה נתן סיום אדיר אבל לדעתי איתו על הפודיום צריך לתת גם לרוגליץ' עם סיומת לא פחות קטלנית. לדעתי הוא רכב לבד את אותו מרחק של מולמה והשאיר את הפער מהמובילים על בין דקה ורבע לדקה וחצי למשך המון זמן לבד מול הרוח. ענק ואני מאחל לו עוד הרבה כאלה.

אני בעיקר לוקח איתי 2 רוכבים מהטור הזה:
ברטי – זה אולי מוזר לקחת את אחד מרוכבי הגרנט טורס הגדולים בהיסטוריה אבל כמו שאחד הפרשנים או השדרים אמר עליו: he is ready to risk it all in order to win it all. ולמעשה הוא אחד הרוכבים המובילים היחידים שתוקף ותוקף ותוקף וזה הרבה יותר מרגש ממליון ארויים ובארדיים שמוכנים לתת לפרום חולצה רק בשביל לעמוד לידו על הפודיום. הכל או כלום.
לנדה – לדעתי היחיד שקצת מחזיק בפוטנציאל לאיכויות קונטדוריות הוא מיקל לנדה. אני יודע שהדעה הרווחת פה היא שתומאס גדול יותר אבל אחרי צפייה צמודה השנה בג'ירו ובטור הרוכב האהוב עלי הוא ללא ספק מיקל לנדה. אם ישחררו לו את הרסן ונראה שזה מה שעומד לקרות אני חושב שנראה אותו שורף כמה מהגדולים ביותר על כמה מהעליות הגדולות ביותר. אני לא יודע אם הוא יקח גרנד טור אבל הוא בטח יחסל כמה GC בנסיון לזה. רוכב מרגש מרגש ולחשוב שהוא עשה את הטור ברמה כזאת אחרי הג'ירו (זכייה בקטע ועוד 2 מאוד קרובות אחרי התרסקות מוקדמת), יא חביבי, לא יכול לחכות לראות אותו מוביל קבוצה.

דן ברקאי 24 ביולי 2017

מתחבר מאוד לדברים על לנדה. הוא לא גרוע בנג"ש, והוא עשה קפיצת דרך משמעותית בטור הזה. השניה המפרידה בינו לבין הפודיום רק גרמה לביצוע הנג"ש המעולה שלו להתפרסם.

מוביסטאר? בשביל מה, להוביל את קינטאנה במקום את פרום? בשביל הג'ירו? הוא יקבל אוצו גם בסקיי… הוא צריך ללכת לקבוצה שהוא יהיה הלידר.

אבי גלברט 24 ביולי 2017

סיכום נחמד ומדוייק .
אני חושב ששני דברים בולטים היו בטור השנה .
1. הדומיננטיות של סקאי , אם כי כבר היו שנים יותר חזקות של סקאי .
2. הפציעות של הרוכבים הבכירים בראשם וולורדה,פורט,גארט,מייקה והשלישה של הספרינטרים ,קוונדיש ,סאגן וקיטל .
בדיעבד שהיה לארו בארדה ואורן צ'אנס לצמצם את ה45 שניות הם לא לקחו אותו הרבה בזכות העזרה של סקאי לפרום אבל גם בגללם .בכול מקרה כנראה שגם אם היו פותחים פער באותו יום ,פרום היה סוגר את זה בנגש ואולי לפני בהרים .
כתבתי כבר בפעם הקודמת שאם היו נשארים הפצועים והמורחקים אולי היה מתפתח קרב צמוד יותר על כל החולצות .
משהו על העזרה של סקאי לפרום .התפתח פה דיון בעבר ואנשים שאלו מה זה "לעזור" , "למשוך" וכו .
קבלנו דוגמא מצויינת ,שרוכב בכיר ,אלוף עולם לשעבר מפרק גלגל ומרכיב(בעצמו) ודואג שפרום יאבד "רק" 50 שניות ולא 2 דקות .
ואז רוכב אחר (נייווה) מחכה וסוחב את פרום בעליה מטורפת עד מרחק של 20 שניות מהמובילים ומתפגר …ואז יורד רוכב אחר (לנדא) שבדיעבד שילם בפודיום על הסיפור הזה וסוחב אותו חזרה למעלה עד שסוגר את כל האיבוד זמן .
מה זה סוחב ? סוחב זה יושב מקדימה ,חוסם את הרוח ,מדבר ומעודד ,מביא לו ג'ל או מים אם צריך ובגדול נותן לרכיבת "אול אאוט " הרואית להיות מציאותית .לא קל ,לא פשוט ובכלל לא פשוט להחזיק באותה קבוצה 3-4 רוכבי על ועוד 4 פועלי על .
לגבי הג'ירו והוואלטה .מארגני שני הטורים האלו לאורך השנים מגזימים בקושי וזאת כדי להשוות את הרייטינג של הטור .
לפני שנתיים היו יומיים שהם תכננו מעל 6000 (!) טיפוס והקבוצות יתלוננו לפני בג'ירו והדבר שונה .
יש גבול כמה אפשר להתעלל ברוכבי העל האלו .אחכ מתפלאים למה יש סמים .
אין בכלל ספק ששלושת הטורים הם התחרויות ספורט הקשות ביותר .שלושה שבועות של מאמצי על מטורפים ולא אנושיים .הרוכבים מגיעים לרמת " התכלבות " לא סבירה .רחוק מהבית ,האישה ,הילדים ,בתי מלון ,פציעות ,גשמים ,קור,חום ,מאבקים פסיכולוגים ומנטלים מטורפים וכול זה בשכר די עלוב במונחים של כדורגל וספורט מקצועני בכלל …
טוב ,נשאר לנו שלושה שבועות לליגה האנגלית והוולטה יהיה גם בונוס נחמד .

דן ברקאי 24 ביולי 2017

הביצוע של סקיי בהחזרת פרום לדבוקה היה מעורר השראה, ממש כפי שכתבת. בל נשכח את ואסיל קריינקה הבלרוסי הבלתי נגמר שגם עזר.

מאשקה 24 ביולי 2017

תודה

49ers 24 ביולי 2017

תודה רבה על סיקור נהדר!
בתור רוכב אופניים, אהבתי לראות, לקרוא (ולהקשיב) לכל הטקטיקות שמסביב.
כן ירבו.

רומן 24 ביולי 2017

כשקונטאדור היה בשיאו ואמסטרונג לפניו, היה ממש מרגש לצפות בטור, לראות אותו יוצא לקרב ראש בראש מול שלק(או אולריך בהתאמה), קם מהכסא מזיז את כל הגוף נלחם כמו אריה. היום זה נראה קצת רובוטי מדי, פרום הזה יושב כל הדרך מוקף בחבורת שומרי ראש ופשוט מפדל לו בקצב קבוע.
איזו מין זכיה זו בכלל בלי לקחת שום קטע? מרגיש כאילו סקיי פשוט השתלטה על הענף וזה קצת נהיה משעמם.
גם איזה מין טור זה שהיו רק יומיים רציניים באלפים? אני לא זוכר טור עם כל כך מעט טיפוסים.
קיצר, התאכזבתי השנה :-(

נועם 24 ביולי 2017

כשקונטאדור היה בשיאו וארמסטרונג לפניו, הם היו מסוממים מעל לראש. זה חלק מהמחיר של טור נקי יחסית – יהיו פחות קרבות אפיים בהרים.

רומן 24 ביולי 2017

למה יהיו פחות קרבות אפיים בהרים אם הטור נקי? לא מבין את ההגיון במשפט הזה.
ובלי קשר לדעתי קונטאדור נתפס על משהו לגמרי זניח, הוא טען שזה היה בסטייק שהוא אכל, עכשיו יכול להיות שהוא משקר, אבל אם זה היה יכול להיות הגיוני לטעון שזה כתוצאה מאכילת סטייק אז זה בטח לא היה סימום רציני מדי

אמיתי 24 ביולי 2017

אם הוא לקח צ׳אנס על ה״סטייק״ הזה כנראה שזה כן היה רציני

רומן 24 ביולי 2017

כל הדיונים על הסמים תמיד היפותטיים ולדעתי חסרי תוכן.
אנחנו יכולים לשפוט רק מה שאנחנו יכולים לראות, צפיתי השנה בטור די באדיקות ודי התאכזבתי.. פעם אחורנה שצפיתי ככה באדיקות היה ב2011 שקונטאדור היה בשיאו והלך ראש בראש עם שלק בטורמלה בשלב מטורף בהרים, בטור עם מלא ימים הרריים ושווקלר היה בצהוב וכל צרפת חלמה יחד איתו ואז הוא איבד את הכח, ריסק את הקסדה על הרצפה בעצבים..
לפני זה הייתי צופה אדוק בתקופת אמסטרונג ואולריך (מיותר לציין שאהדתי את הגרמני השמנמן) ולא יודע אולי זה זכרונות נעורים אבל הטור אז היה הרבה הרבה יותר מרתק, אולי גם בגלל שהם רכבו בלי קסדות ונראו הרבה יותר אנושיים.
כבר כמה שנים שאני לא עוקב, אחרי הפסילה של קונטאדור הרגשתי נבגד.. והשנה חזרתי לצפות ומאוד התאכזבתי, חסרה האנושיות, יש את סקיי שהם כמו מפלצות נוסעים יחד ושומרים על המנהיג העשוי ללא חת שלהם, כל השאר כאילו לא מאמינים.
אולריך שנה אחרי שנה האמין..
קיצר משהו השתנה שם בטור בשנים שלא עקבתי באדיקות :-)

א.ב 24 ביולי 2017

מסכים עם הקטע של הקסדות…
ברור שעדיף שירכבו עם קסדה אבל זה בהחלט מוריד מהאנושיות.
אתה בקושי רואה את הפנים של הרוכב וקשה מאד להבדיל…זאת גם הסיבה שאנשים לדעתי פחות מתחברים לשחקנים מסויימים בפוטבול האמריקאי כי קשה מאד להבחין …

רומן 24 ביולי 2017

ואללה כל הילדות נסעתי באופניים, לעולם לש שמתי קסדה, ברוך השם הכל בסדר..
(אפשר גם בלי הבדיחות של עכשיו הכל ברור וכו..)
עכשיו יש לי לד שאני נוסע איתו, ואם הוא לא שם קסדה במקרה אני מרגיש פושע בין לאומי והורה שלא ראוי לגדל ילדים..
העולם הזה נדפק לחלוטין.

אמיתי 24 ביולי 2017

לי אישית קשה לעקוב גם בגלל השעות..
השנה ראיתי רק יום אחד וזה היה כמו להצטרף למשחקי הכס בפרק 9 של העונה. לפי רומן לא הפסדתי יותר מידי

אורן השני 24 ביולי 2017

רומן, אני מניח שלא עשית דיסנט ב80 קמ"ש בלי קסדה.

רומן 24 ביולי 2017

אורן השני, לא יודע לעולם לא היה לי מד מהירות, אבל ירדתי את הירידה מדליית אל כרמל לאליקים עשרות פעמים..
אבל הם כן עשו, מה השתנה שפתאום חייבים קסדה?

אורן השני 24 ביולי 2017

המודעות גברה על הסיכון? ראית מה קרה לפורט.

א.ב 24 ביולי 2017

גם בעבר מותר היה לזרוק את הקסדות רק בעליה האחרונה למיטב זכרוני,
אולי גם מישור? יש מישהו שיכול להרחיב?

רומן 24 ביולי 2017

אורן השני, יש חוק שמחייב קסדה?
כמובן שלא הייתי מבקש ממארגני הטור לחייב לרכב בלי קסדות, כדי שלרומן יהיה יותר מעניין לצפות, השאלה רק אם הקסדה היא חובה או שהם עצמם בוחרים לרכב עם קסדה?

איציק 24 ביולי 2017

עד כמה שאני יודע הקסדה היא חובה, כמו שבאגרוף אולימפי חובה קסדה ופעם הייתה חובה גם לשים גופיה.
אולי כיוון שבאגרוף הורידו גופיה, באופניים שמו קסדה.

אורן השני 24 ביולי 2017

כן, בכל התחרויות, אחרי שרוכב קזחי נהרג ב2003.

לדעתי יכולים לפחות בקטע האחרון בפריז לרכב בלעדיה.

אמוץ כהן-פז 24 ביולי 2017

תודה דן ותודה לדומסטיקים שלך, מגיבי העל…

דן ברקאי 24 ביולי 2017

להיפך, אותי רואים לפנים כי אני הוא הדומיסטיק. התותחים שכותבים פה הם הלידרס האמיתיים…

איזי 24 ביולי 2017

אשמח לשמוע ממי שמכיר קצת על הנתונים הפיננסיים של הענף
האם היא המכבי תל אביב של האופניים, כלומר עם תקציב משמעותית יותר גבוהה מאשר שאר הקבוצות
נגיד לעומת התקציב של סאנווב?

מה המשכורות שמקבלים רוכבים מובילים/ ספרינטרים/ דומסטיקים. יש לכך גילוי בכלל?

רן הנרגן 24 ביולי 2017

רומן. דמין את פורט ללא קסדה.

המארגנים אשמים בחלק לא מבוטל מהפציעות בגלל רשלנות במבנה המסלולים. למשל אי כיסוי רגליות המתכת של הגדרות בשרוולי גומי גרם ישירות לשבר הברך של ולוורדה. דוגמא נוספת זה הבור שהיה בסוף המסלול של הנגש שכמעט וגרם לנפילה של ברדה ונוספים.

ההרחקה של סגאן היתה חרפה. העובדה שלא ניצלו את ההזדמנות שהערעור והצפיה בקטע ממספר מצלמות לסגת ממנה היתה עליבות לשמה.

פרום בקבוצה של אורן ואורן בסקי? אורן זוכה. אבל צריך לזכור שפרום הוא מנהיג בכח האישיות והנחישות וחברי הקבוצה שלו נותנים את הנשמה עבורו לא מעט בזכות האישיות שלו. בכל אופן השנה הרכיבה שלו חסרה את מרכיב הפאנץ. הוא ניסה מספר פעמים ולא הצליח ליצור הפרדה מלאה בשום מקרה. אבל במספר מקרים הוא הצליח להפסיד זמן לאלו שיכול היה ולהרוויח זמן על אלו שפיגר אחריהם כך שלנגש הוא הגיע עם הפער הגדול ביותר מהמקום השני (טוב כמעט, היום לפני הנגש הפסיד 4 שניות לברדה. רק שזה עשה במכנסים בנגש).

תודה רבה דן בתקוה שתכתוב על הוואלטה.

מתן גילור 24 ביולי 2017

רן, נוטה לא להסכים איתך.
איך בדיוק אורן היה יוצר הפרש על פרום בתרחיש הזה? אורן לא תקף פעם אחת במשך טור שלם, ככה ששוב מתנקזים לנג"שים.
אורן הרוכב הכי דפנסיבי שקיים. והוא לא שען מספיק טוב בשביל לשחק את הקלף הזה ולזכות. זה כבר לא תלוי קבוצה.
הפער ממנו קצת פקטיבי, כי הוא היה על גלגל של רוכב אחר כל הטור. לך תדע אם הוא תוקף כמו ארו או ברדה אם עדיין היו לו את הרגליים.
כמובן שהכל ספקולציות ולעולם לא נדע.

רן הנרגן 24 ביולי 2017

מתן, אי אפשר לשבח את העבודה של סקי למען פרום מבלי ליחס לזה ערך של זמן, די לקחת כדוגמא את הסגירה ההרואית של 45 השניות לאחר החלפת הגלגל המהירה של קיאטקובסקי. מקנונדייל פרום היה מקבל קדחת.

אורן עם תמיכה של סקי מצליח להפיק מהרגליים כמה פרצי אנרגיה שמתרגמים לשניות רווח בהרים.

תוריד 30 שניות מפרום ללא סקי ותוסיף אותן לאורן עם סקי וקיבלת מהפך.

איאן ראש 24 ביולי 2017

מצטרף לכל התודות. מקווה שתמשיך בכל הטורים.

מכביסט שמאלני 25 ביולי 2017

המסלול השנה היה מאוד מאכזב, בעצם המסלול נתן לפרום את הנצחון עוד לפני הזינוק, אני חושב שהמארגנים צריכים לשאוף לכמה שיותר קטעים הררים וסיומות בפסגות.

מתן גילור 25 ביולי 2017

כמו בשנה שעברה שפרום ניצח ביותר מ-4 דק'? בין אם התכוונו לכך ובין אם לאו, מיעוט נג"ש + מיעוט קטעי הרים עם כמה קירות, זה הכי רחוק מלתת לפרום את הניצחון לפני הזינוק.

אורי 25 ביולי 2017

אין מה לדבר, קונטאדור הרוכב הגדול בדורנו. מה שמשך אותי בספורט הזה לפני 10 שנים זה הקרבות שלו עם השלקים, קלודן, ארמסטרונג וכו וכו.
זה רוכב מרגש בעל טכניקה מדהימה לעומת הרובוטיות המשעממת של פרום.
כמו שזה מה שמשך אותי לפני 10 שנים כשאל פיסטולרו יפרוש, אני יאבד הרבה עניין בענף.
תבינו, אני חייב לאהוד מישהו על מנת להתחבר רגשית (ושלא תבינו אותי לא נכון אני אמשיך לצפות אבל זה לא יהיה אותו דבר), ותאמינו לי שחיפשתי מישהו שיכול להחליף אותו ברמת הריגוש ולא מצאתי.
(גם טקטיקת כולם רק לא פרום לא עוזרת).

בשור התחתונה מה שאני אומר זה שאין פה תחרות אפילו.

דן ברקאי 26 ביולי 2017

זה אמנם לא פשוט מה שאתה אומר, אבל חייבים להתקדם.

אי אפשר לבכות על מייקל ג'ורדן שפרש, ובגלל זה לתת גט כריתות מהענף.

כשראיתי את רונאלדיניו מלהטט נשאבתי לכדורגל (ולבארסה), היום הוא איננו, ועם כל הכבוד למסי (או רנאלדו), אף אחד לא מתקרב לקרסוליים של הקוסם. אבל העולם ממשיך, ולומדים לחבב דברים אחרים בענף, שחקנים אחרים ועוד.

אם לא כן, האם העולם יתהפך כשבריידי ופדרר יפרשו (עוד חמש שנים… הלוואי)??

Comments closed