ה 23 ביולי הוא יום חג בפריז. רוכבי האופניים שהשתתפו בטור עוברים בשאנז אליזה והקהל מריע לאלוף החדש (ישן..). הבמות כבר בפירוק – וזה הזמן לסכם טור מדהים, צמוד ומותח.

עולם הספורט נתון לפרושים. אהדה אינה דבר רציונלי, וכך כל סיטואציה מצטיירת בעיניי האחד כחיובית, ובעיניי השני כשלילית.

בשלושת השבועות האחרונים עלו הרבה טיעונים לכאן ולכאן על הטור. אני רק אכניס את המצקת לערבב את הכול יחדיו.

*

עוד בטרם החלו גלגלי הרוכבים לנוע, נשמעה ביקורת על תוואי המסלול. לא הרבה טיפוסים, קצת נג"ש, והרבה קטעים בנאליים משהו. בפועל, הטור היה צמוד כשבאמצע השבוע השלישי עוד לא ידעו מי ייקח, אז המסלול היה מוצלח או לא?

פרום vs פורט
שני רוכבים היודעים לרכוב נג"ש לא פחות טוב מלטפס. בלי פורט היחס על פרום בהימורי הספורט היה נמוך יותר עקב חוסר היכולת של יריביו בנג"ש (על אף קוצרם של צמד קטעי הנג"ש), ועדיין, גם אחרי שפורט פרש פרום לא לקח בקלות את הרביעי, מי הוערך יתר על המידה ומי לא נספר??

אחרי שכוכב הדבוקה והרוכב שבכל קטע כמעט יכול לנצח, אלוף העולם שנתיים ברצף – פטר סאגאן – הורחק, כשנתן מרפק לקוואנדיש (אולי הספרינטר הטוב בדורנו) שפרש גם הוא, נגזרה כליה על קטעי הספרינט. ככה זה שהשלושה היכולים לקיטל נמצאים בבית (סאגאן, קוואנדיש וגאביריה). הירוקה כבר עמדה יפה על מנצח חמשה קטעי טור מרסל קיטל, לפני שמייקל מתיוס נכנס לתמונה והפך את המאבק על הירוקה לקרב של ממש שהופסק – שוב – בגלל פרישה של קיטל. מי אמר שצריך סאגאן בשביל 'צבע' בטור??

מיעוט קטעי ההרים נועד להתחשבות בספרינטרים, או ליצור דרמה ולהכריח את המטפסים לפעול במעט הקטעים שנתנו להם? מה שלא תהיה התשובה, התקפות על הרים לא ראינו מרוכבי הGC. זה לא קשור לסימום, כי גם לפני שנתיים ושלוש היו הצגות כשהשנה היו בעיקר התקפות קצרות או התקפות סרק.
היה שווה??

פרום בורח

כאמור, כל אדם יענה אחרת על השאלות הנ"ל. אתן את הגרסה שלי לסיפור.

כריס פרום היה חלש בדיוק כמו העונה שלו – ביחס ליכולותיו כמובן. זה עדיין לא מספיק כדי לנצח אותו בגלל (ובעיקר) העומק של סקיי. הפעם פרום ניצח בזכות סקיי, ולא סקיי ניצחה בזכות פרום כפי שהיה בניצחונותיו הקודמים (2013, 2015 ו 2016). פרום אולי לא היה המטפס הטוב בדבוקה, אך גם רומיין בארדה, או ריגוברטו אורן לא הרשימו כשברוב מוחלט מההרים השלישייה הזו סיימה יחד, הוא אולי לא ניצח קטע הפעם אך הוא סיים ארבעה קטעים במקום השלישי (כולל הנג"ש במרסיי), ופעם אחת רביעי. גם יכולת הנג"ש שלו לא כפי שהייתה אך הניסיון יחד עם קור הרוח שלו עדיין מעמידים אותו לפני מתחריו, אם כי הפער הצטמצם.

רומיין בארדה, פאביו ארו, ניירו קינטאנה ועוד מטפסים מחוננים – חייבים להבין; אי אפשר לקחת את הטור דה פראנס בלי לדעת לרכוב נג"ש ביכולת סבירה. דוגמה יפה לכך, אלברטו קונטאדור שהודיע שזו הפעם האחרונה שלו בטור דה פראנס, הפסיד לפרום רק 15 שניות היום כשסיים במקום השישי וזה כשהוא רחוק משיאו. כך בדיוק נראה רוכב גראנד טור.

(אגב קונטאדור, מי בעיניכם רוכב הגראנד טור הטוב ביותר בדורנו, פרום או קונטאדור? האחד עם רביעיית טור, השני עם שבע זכיות הכוללות ג'ירו×2, טור×2, וואלטה×3. האחד – מכונה עם קרח בוורידים היושב על האוכף, השני – לב ונשמה העומד ומדווש גם כשהגוף אומר די, שני סגנונות עולם אחד מופלא)

אולי היה צמוד, אולי היה קצב מהיר (ברוב הימים), עדיין היו חסרים לי הרבה כוכבים. שחקנים ראשיים כוואלורדה, סאגאן, קוואנדיש, פורט, תומאס ועוד לא השתתפו בהצגה שהייתה אפורה מזוהר. כמות תאונות מרגיזה ויותר מדי חוסר מזל לרוכבים, ולנו הצופים.

*

המובחרים הנבחרים

הקבוצה: סאנווב
לבחור בסקיי זה בנאלי. סקיי זה כמו ברצלונה נגד סטוק סיטי, הכי טובה ועמוקה בכל עמדה. אך מה שעשתה סאנווב ביחס לרוכבים ולתקציב שלה – הכי מרשים. גם חולצה מנוקדת עם ברגיל, גם קצב רצחני עם מתיוס עד להשגת החולצה הירוקה, כולם למען כולם וארבעה ניצחונות יומיים. אם נוסיף גם הג'ירו עם דומולן זו הקבוצה הכי מרשימה השנה בפער.

המטפס: וורן ברגיל
אין קל מזה. הרוכב הכי מרשים בטיפוסים השנה בלי קשר לחולצת הנקודות. הטיפוסים שלו היו 'משכך כאבים' בשבילי אחרי עוד קטע שרביעיית אורן-פרום-ארו-בארדה סיימה יחד. רק שישמור על כושר כזה הלאה.

הספרינטר: מרסל קיטל
חמשה קטעים בקלות. נכון שגדולי המאיצים לא נכחו אך הקלות שבה הוא ניצח מקנים לו מקום של כבוד. מי יודע מה היה קורה אם לא היה חוטף מחלה ולא היה פורש בגלל תאונה. סרט הקרב בינו לבין מתיוס נתקע בדיוק בשניות האחרונות ואנחנו יכולים רק לדמיין מה היה קורה אילו…

הדומיסטיק: מישל קוויטקובסקי
אני זוכר שהרמתי גבה כשקוויטקובסקי – הפולני של סקיי – אמר שהוא רוצה להשתתף בטור. אולאראונדר מעולה שטוב בשביל קלאסיקות האביב או שבוע הארדנים. בתכלס ההימור השתלם בגדול כשקוויטקובסקי הוכיח שהוא סופר דומיסטיק, במישור בהרים ובגבעות צמוד לפרום עם ארסנל יכולות לא מהעולם הזה. ענק!

הקטע: קטע 15
מצד אחד, הקטע ה13 ביום הבסטיליה היה מהיר, עם הצגה של קונטאדור, קינטאנה, ברגיל ולנדה. מצד שני, קטע 15 עם סולו של באוקה מולמה מטרק על 30 קילומטר. בחרתי בשני בגלל הפאשלה של יריביו של פרום כשלא תקפוהו כשנשר בעקבות התקלה. אפשר להגיד שבטור יש הזדמנות אחת לזהות את היריב שלך במצוקה ואז לתקוף. ארו ובארדה לא תרגמו את המצב נכון, ופספסו את ההזדמנות המשמעותית לזכייה בטור.

הצעיר: סיימון ייטס
לא זיהיתי איזה צעיר שבלט יתר על המידה. היה את קלמיז'ן הצרפתי שניצח בקטע השמיני, אך לא יותר מזה. ייטס נבחר בגלל שבא למלאות את מקום האח היותר מוצלח (בטיפוס) שלקח את החולצה הלבנה אשתקד ועשה זאת בהצלחה גדולה. מתי אוריקה ישחררו את שניהם יחדיו לאיזה טור?

*

קטנות:

  • פרום זכה בטור כשלא ניצח באף קטע. זה בסדר, הוא לא הראשון, למונד ב 1990 ופרירו ב 2006 גם ניצחו כך.
  • בשנה שעברה ניצחו שלושה רוכבים בריטים שבעה קטעים כשהצרפתים ניצחו רק בקטע בודד. השנה הטור היה צרפתי עם ארבעה רוכבים וחמשה ניצחונות בנוסף לחולצת מלך ההרים.
  • לנדה מפספס פודיום בשניה כי פרום לחץ על בארדה בסוף הנג"ש, פרום לא התכוון, אבל כנראה הפסיד את הפועל הכי טוב שלו. למי? זה כבר שייך למקום אחר. בכלל לא בטוח שילך למוביסטאר, הוא רוצה להוביל בפעם הבאה.
  • כמה סקיי היו חזקים השנה? הם הובילו בקטגוריה הקבוצתית מתחילת הטור ועד סופו. הישג שמ 1990 לא היה, ואולי יותר אך הפסקתי לבדוק…
  • גרייפל כמעט וסגר שלושה ניצחונות בשאנז אליזה. הפעם הוא הגיע 'רק' למקום השני.

*

אין הרבה זמן לנוח, ב 19 באוגוסט יתחיל הוואלטה לסשן האחרון בעונת הגראנד טורס. אני לא צריך להזכיר איפה יחל הג'ירו 2018, כן?!

 

בין הפירנאים לאלפים - דן ברקאי
ספורטנ'רול (כ') - רן עצמון