כמו בפוטבול, עונת הגראנד טורס קצרה ואינטנסיבית. במאי מתחיל הג'ירו, יולי יש את הטור, והוואלטה סוגר בסוף אוגוסט. חמשה חודשים אינטנסיביים של רכיבה, עומדים להסתיים אחריהם יכנסו הרוכבים (יש עוד את הג'ירו דה לומברדיה ואליפות העולם, אך אלו רוכבים מסוימים ומוכנות שונה) לשנת חורף עד בואו של האביב ורכיבת הקלאסיקות המפורסמות. (אח"כ ג'ירו בישראל!!! בספטמבר יתפרסמו הפרטים המלאים לגבי תוואי המסלול)

הוואלטה השנה מביאה בכנפיה משב רוח של היסטוריה. פרום הרוצה לקחת דאבל (טור – וואלטה) משהו שלא עשה רוכב מאז 1995, קונטאדור ירכב גראנד טור בפעם האחרונה כשבאמתחתו שבעה גראנד טורס (ניצח תשעה ונשללו שניים עקב סיפר הבשר המקולקל), ואולי יעשה את הבלתי יאומן וינצח בפעם הרביעית את הוואלטה מה שלא עשה רוכב מעולם.

כמו כן, הפארסה עם לוטו סאודל שהחליטו בצעד מעורר מחלוקת לא לאפשר לאדם האנסן לרכב בוואלטה. את מי זה מעניין? שוב, היסטוריה!! אדם האנסן התחיל בוואלטה 2011 רצף מופלא של 18 גראנד טורס ברצף. במשך ששת השנים האחרונות האנסן השתתף בכל שלושת הגראנד טורס וסיים את כולם!! אך סוף טוב, אחד מתשעת הנבחרים של לוטו נפצע והאנסן נקרא למלא את מקומו. גראנד טור 19 ברצף!! וזה חברים שיא להיסטוריה.

*

אף אחד לא הולך לעשות את החגיגה קלה בשביל אי מי מהמועמדים לנצח. תוואי הוואלטה השנה הררי מאוד עם שמונה סיומות בעלייה!! כמות גדולה של טיפוסים ארבעים ושש עליות מדורגות!!) חלקם בשיפועים לא הגיוניים – המסורת בוואלטה, נג"ש אחד קבוצתי בתחילה של שלושה עשר קילומטרים, ועוד אחד קטלני של ארבעים + קילומטרים מלוס ארקוס ללוגרוניו בצפון ספרד, ועוד.

פרום מכריז על ניבאלי שלא השתתף בטור דה פראנס כמתמודד החזק ביותר לזכייה בוואלטה. פרום היה קרוב פעמיים לקחת דאבל ובניגוד לכל השנים בנה את הכושר שלו לשבוע השלישי בטור כדי לשרוד את הוואלטה בכושר גבוה יותר. הנג"ש בגלל אורכו משמעותי מול ארו, בארדה ועוד מתמודדים, קצת פחות לניבאלי שבא רענן וטרי.

מאידך, פרום הוכיח שהטיפוסים כבר לא לחם חוקו, ושם מחכים צעירים כמו ברגיל הרוצים להוכיח ולהצדיק את החוזה הגדול בפורטונאו-אוסקרו שתעלה לדירוג העולמי שנה הבאה. קינטאנה ינוח ויעשה חושבים איך מחלום דאבל הוא נשאר בלי כלום (מקום שני בג'ירו. לא מספיק ביחס לציפיות) ומיקל לנדה הספרדי של סקיי עוד בא להוביל גם. מוביסטאר עדיין בטוחה שתצליח להחתימו על חוזה חדש בשנה הבאה אבל בהחלט בנתה לעצמה כקבוצה ספרדית על רוכב הגראנד טור הבא של ספרד אחרי קונטאדור. אולי הגיעה שעת פרידה שתחיה לקולומביאני קטן הקומה את תהילת העולם לה הוא מייחל זמן רב.

קינטאנה, ברמבילה וקונטאדור קטע 15 וואלטה 2016

קינטאנה, ברמבילה וקונטאדור קטע 15 וואלטה 2016

הוואלטה שנה שעברה הוכרעה על מהלך נהדר של קונטאדור בקטע 15. קינטאנה היה בר מזל לגנוב לפרום חסר החברים יותר משתי דקות כדי להבטיח פער מניח את הדעת לפני ביצוע הנג"ש. הפעם, סקיי באו מוכנים עם קבוצת חלומות. זו קבוצה היכולה להוביל כל מתחרה בטור דה פראנס, והפעם יהיה קשה יותר לתפוס אותו עם המכנסיים למטה. פולס, דייגו רוזה וניאבה (יעבור לאוריקה לחנוך צעירים) יסייעו בטיפוסים וסטאנרד ומוסקון הצעיר במישורים. מדהים מה שהם בונים עם שאריות של סוף עונה.

אוריקה תביא הרכב מעניין שיכלול סופסוף את האחים ייטס יחד בנוסף לאסטבן צ'אבז. כל כך הרבה כלים טקטיים כדי לטרוף את הקלפים. ראפא מייקה יוביל בבורה אחרי האכזבה בטור כשלא סיימו עקב תאונה, אילנור זכארין הסוס השחור של התחרות מקטושה, כמו גם דויד דה לה קרוז מקוויק-סטפ (חתם בסקיי יחד עם קרסטביחו ממוביסטאר) יחד עם ינגלס ואלפיליפ עלולים לפתע למצוא עצמם במעלה הדירוג, הם בנוסף לכל המתחרים הבאים אחר צליחת הטור כדוגמת בארדה, ארו, מיינטס ועוד.

*

חשבתי לכתוב פירוט קצר על הקטעים, אך כמעט כל קטע טריקי ובעייתי. הניצחון ייפול או יקום על הדברים הקטנים. אבל אם בכל זאת מעוניינים לסמן את הקטעים המסומנים הנה חמישה כאלו של  .Cyclingnews

קטע 3, יום שני 21/8 – קטע שיחל בצרפת, ימשיך לספרד ויסתיים באנדורה עם שלושה טיפוסים שניים בדרגה 1. קטע קשה ביחס לכושר הרוכבים בתחילת התחרות לפני שהספיקו לעשות חימום.

קטע 11, יום רביעי 30/8 – מלורקה לקאלר אלטו עם צמד טיפוסים קצרים אך תלולים בדרום ספרד.

קטע 15, יום ראשון 3/9 – קטע שנברא בגיהינום. 30 הקילומטרים האחרונים כוללים צמד עליות, הראשונה בשיפוע ממוצע של 8%, והאחרונה – ההוייה דה לה מורא – של 20 קילומטר אורך בשיפוע ממוצע של 6%. זה יהיה מפרך.

קטע  16, יום שלישי 5/9 – קטע הנג"ש בן ה40 קילומטרים. סדר הטבלה ישתנה ביום הזה, השאלה מי ירד ומי יעלה.

קטע 20, יום שבת 9/9 – קטע האחרון בצפון פסרד (למטה מחיחון) עם שלושה טיפוסים קשים. האחרון קיר של 12 קילומטרים עם שיפוע ממצוע של 9.8%, כאן ב'אלטו דה לאנילירו' יקבע המנצח של וואלטה 2017.

*

עונת פוטבול וקצת מפרידה בין הוואלטה לג'ירו הבא (ישראל כן? אהה.. הזכרתי את זה יותר מדי פעמים, אני באמת מתרגש). מבחינת צריכת ספורט אני מסודר נהדר.

שיבוא כבר!!

 

מהר וחזק וגבוה, רק יותר - ארם אבירם
ראגבי צ'מפיונשיפ (2) - ארם אבירם