מהיר ורצחני – דן ברקאי

עוד שני קטעים לתום הוואלטה, מי ירקוד ומי ילך ללמוד מהטעויות

רבים מהאנשים שהיו שומעים את דני דבורין משדר ברדיו שירים ושערים, היו עדים למשפט "זה לא נגמר עד שזה לא נגמר" משפט עם כשל לוגי חמור כשהמקור המתוקן שייך לאחד מגדולי שחקני הבייסבול בכל הזמנים יוגי ברה, שטען דווקא שזה לא נגמר עד שזה נגמר…

אחד המשפטים האלמותיים בגרנד טורס הוא: "גרנד טור לא מנצחים ביום אחד, אבל יכולים להפסיד אותו ברגע אחד", ומכיוון שהיום יתקיים הקטע המלכותי של הוואלטה וביום שלישי קטע הנג"ש החשוב, זהו הזמן לסכם מה היה עד עכשיו ולנסות לדמיין מה יהיה מעכשיו.

*

המהדורה הזו היא מהדורה מיוחדת, שני רוכבים אגדיים מרוחקים באג'נדה אחד מהשני כרחוק מזרח ממערב, האחד חותם גרנד טור אחרון, השני רוצה להחרט בספר דברי הימים של הרוכב שסגר דאבל טור-וואלטה בעת החדשה. אילולא החום והפסד הזמן בקטע השלישי קונטאדור היה עדיין בתמונה, כאמור, יום אחד רע יכול לגנוז חלומות. אך לא איש כקונטאדור יוותר.

מאידך, פרום שחווה יותר מפעם אחת את ה'כמעט' בוואלטה, הימר על בניית תוכנית כושר שונה. בטור הוא לא היה חד בתחילה ורק לקראת סופו ראינו קצת ניצני פרום ועדיין זו הייתה רכיבה סופר פסיבית. הכל תוכנן להתפוצצות בוואלטה כשפרום על אף שבא אחרי טור תקף מההתחלה כדי להשיג את החולצה האדומה. כמה חבל שההצגות האלו לא באו בטור אך על פי היכולת הזו כריס פרום גם בגילו עדיין הרוכב והמטפס הטוב בדבוקה. הקצב הרצחני שהוא מפעיל את הטורבו… חוויה.

ועם זאת, גם הוא אנושי. בקטע 12 ביום חמישי בעיה טכנית והחלקה וגם פרום ידע לאבר כמה שניות, ואם לא די בזה, בקטע 14 ביום שבת, פרום לא הגיב מיד להתקפות יריביו ורק בסיום סגר את הפער, לטענתו כדי לשמור כוח להיום, אך אולי זה שידור החולשה הראשון שיקלטו יריביו, ואם כן, היום זה הזמן לתקוף אותו.

רץ בחדשות שלקוננדל אין כסף בקופה והיא לא יכולה לעמוד בהתחייבויותיה. בראיון עם פרום הוא התבטא שאי אפשר להגביל את ענף הרכיבה במשכורות כי אנחנו קפיטליסטים…. קצת מצחיק בהתחשב בזה שסקיי קונה כל רוכב שמסוגל לטפס בטמפו הרצחני שמכתיב פרום.

ואולי באמת הגיע הזמן לרפורמה? קוויק סטפ, סקיי, סאנוואב לוטו סאוודל וכל הקבוצות העשירות מצליחות ומנצחות בפער על הבינוניות והקטנות, אז אם אצל הדוד סם הקפיטליסטי אפשר להגביל תקרות שכר ותקציבי ספורט, למה אי אפשר גם באופניים?

ברילספורד טען בתוקף שאין קשר לכסף כששאלוהו על החתמת ארבעה רוכבים צעירים (19-21) כשרוניים, הוא הוסיף שסקיי מציעה להם את המקום הכי טוב להצליח בענף, והמשכורת העכשוויות יכולות לשלם כמעט כל קבוצה.

האומנם?

*

הביצועים של הקלומביאני של אסטנה – מיגל אנחל לופז, לא מפתיעים מי שעקב אחרי הילד הזה. אך הניצחון שלו בקטע 9 כשברח לפאביו ארו שלא הצליח לסחוב בעלייה, מעלה תהיות. זה היה באישור? זה לא נראה כך כשארו נבח לתוך הקשר בזעם לכל אורך הטיפוס, האם ארו עומד לעבור קבוצה?

חלק זה בטח לא, וכנראה יתפוצץ אחרי הוואלטה.

*

בקטנה,

– מתיאו טרנטין סוף סוף מקבל קצת הכרה. קטר בחסד שקצת נבלע בקבוצת קוויק-סטפ עם סוללת הקלאסיקנים והספרינטרים.

– וורן ברגיל עף ע"י קבוצתו כי לא חיכה למוביל הקבוצה קלדרמן הצעיר (הנפלא באגב). ברגיל לא ירכב בסאנווב באביב הבא כך שהיד אתו הייתה קלה על ההדק, באסטנה קצת יותר נזהרים..

– לנדה אולי עזב את סקיי, אך האבדה הרצינית של פרום וסקיי זה מיקל ניאבה – מטפס בחסד שתמיד ייתן את הכל ואף פעם לא מפספס יום עבודה.

*

פתחתי עם המשפט האלמותי של יוגי ברה, צמד הקטעים הבא אמור לקבוע מי ייקח את הוואלטה. אם פרום יחל בירידת כושר הכל פתוח, מאידך, אם פרום יחזיק מעמד היום ויכה בנג"ש ברביעי הסיכויים שנראה את ההיסטוריה חוזרת עם דאבל של טור-וואלטה גבוהים במיוחד.

ובכל זאת, זה לא נגמר עד שזה נגמר..

 

מפונקים, לכו ליורובאסקט
אני לא אוהב את מה שקורה עם ערן זהבי

21 Comments

מתן גילור 3 בספטמבר 2017

תודה רבה דן. מעניין כרגיל.
אם בטור היה את תירוץ סוללת הכוכבים של סקיי, אז עכשיו אנחנו מבינים שזה הרבה מעבר לזה. איש לא יטען שפולס ונייבה זה יותר מהאחים ייטס. אבל הדומסטיקים של סקיי מחויבים למוביל ובאוריקה כל אחד רואה עצמו מלך.
וזה לא רק זה – היה קטע שהם עבדו קשה והרוכבים של סקיי נפלא אחד אחרי השני. אבל ברגע שהייטסים היו צריכים לעשות עבודה, הם נתנו לסקיי לחזור לקדמת הדבוקה, להוריד קצב, לתת לכל הרוכבים לחזור והופ סקיי עם 5 דומסטיקים. ככה לא מנצחים את פרום. בשנה שעברה הוא לא הפסיד כי היה רוכב חזק ממנו, אלא כי הכו בברזל בעודו חם.
רחמי על נייבה הנפלא שהולך לקבוצה חסרת היררכיה.
ד"א, לגבי נייבה – מהלך מבריק של סקיי. היה ברור שהוא יגיע עייף מהטור וידעך בחלוף הקטעים. אז שרפו אותו על הגבהות ונתנו לפולס "לנוח". בהרים שלפו אותו מהבוידעם ואתמול פרום נתן לו לסגור חלק מהפער ובחלק השני עברנו לנג"ש בעלייה. בזה קשה מאד לנצח את פרום. קל וחמר כשהשיפועים מתחת ל-10%.
פרום מגיע אחרי טור ועוד יכול לאבד לניבאלי דקה בהרים בשבוע האחרון. מצד שני, הוא גם יכול להרוויח עליו דקה בנג"ש (שניה וחצי לק"מ נראה לי סביר).
מבחינת הפרופיל יש עוד קטע בדרגת קושי דומה להיום, אבל הסיום בגובה כזה הופך את הקטע הזה לקשה ולמשמעותי ביותר, בשל דלילות החמצן – יום רע היום וגמרת את הסיפור.

יהודה 3 בספטמבר 2017

מענין
תוכל להרחיב בעניני משכורות
כמה הם מרוויחים על מנת לשרוד ב"תופת" של הטורים

פאקו 3 בספטמבר 2017

כוכבי על כפרום או סאגאן מקבלים 3-5 מיליון יורו לשנה. דומסטיק על כגראן תומאס מקבל בסביבות 800,000 יורו לשנה. רוכבים פחות בכירים יקבלו כמה מאות אלפים. משכורת המינימום של רוכבי וורלד טור היא 36,000 יורו לשנה. כמובן מקבלים את כל הציוד, הביגוד והכל.

יהודה 3 בספטמבר 2017

תודה

פאקו 3 בספטמבר 2017

תודה רבה דן.
לאורך הטור תהיתי אם יש לאסטנה דירקטור ספורטיף. אולי כבר ברור שארו באמירויות, אז היחס למוביל השתנה – אפילו במהלך הטור. הכישרון של לופז ידוע. הבעייה שכבר בקריירה הקצרה שלו הייתה לו נטייה להתרסקויות בסגנון ואן גרדרן\פינו. השאלה אם זה סתם חוסר מזל או יותר מזה.
לגבי הרפורמה בענף: נשפכו על זה כבר המון מילים. הבעייה בהא הידיעה היא מודל ההכנסות. אף אחד מהספונסרים לא באמת מרוויח. מי שמוציא את הכסף הוא הספונסרים, בעוד שמי שמרוויח את הכסף הוא מארגני המירוצים (בעיקר ASO, הגוף המארגן את הטור, ועוד הרבה מירוצים). גוף כמו RCS המארגן את הג'ירו נמצא גם הוא בקשיים כלכליים. אפילו חלוקה שוויונית יותר של ההכנסות לא תצלח – פשוט כי אין מספיק כסף. רפורמה יחידה שיכולה לעבוד בעיניי היא הקמת גוף אחד המאגד את הקבוצות, שיהיה זה שיארגן את המירוצים ויקבע את הכללים (במקום -UCI). שום סיכוי שזה יקרה בחיינו.

דן ברקאי 3 בספטמבר 2017

אני פשוט משתומם איך ענף עם כל כך קצת כסף באוברול, קרי, גם לא מכניס כסף ביציבות (כל מיני ספונסרים שבאים והולכים), גם לא משלם הרבה כסף יחסי ומאידך מוציא הרבה על החזקת האוכבים וציודם, הצליח לפרסם את עצמו וליצור באזז עצום.

הרי הששה מיליון יורו שחסרים לקוננדל זה בדיחה. עוסמאן דמבלה הילד הצרפתי שרכשה ברצלונה מדורטמונד ירוויח משכואת עתק של 7 מיליון יורו לעונה כשהוא בן 20. לו היה ניהול טוב יותר אין ספק שיכלו לעשות הרבה יותר. אפשר לפזול חזק למודל הכדורגל האנגלי או הגרמני, או לחילופין לפוטבול האמריקאי. הם יודעים למנף באז ורייטינג לכסף והרבה.

פאקו 3 בספטמבר 2017

באזז – כן, רווחים? בקושי.
קודם כל, כפי שאמרתי, הכסף מהתחרויות הולך למארגני התחרויות. זה כולל למעשה בעיקר זכויות שידור (אין הרי תשלום מהצופים המגיעים לצידי הדרכים) וקצת מערים המעוניינות שהמסלול יעבור דרכן (סוג של שוחד גלוי). הפרסום של שמות הספונסרים על החולצות הוא חלש.
והדוגמאות שנתת מראות בדיוק את הבעייה. ברוב ענפי הספורט, הקבוצות שייכות לגוף שגם גורף את הרווחים, וגם בחלק גדול מהמקרים (כמו בספורט האמריקאי) גוף זה גם קובע את החוקים. פה יש גוף אחד שמרוויח (ASO ושאר מארגני התחרויות, וגם לא הרבה כפי שניתן לצפות), גוף אחד שקובע את החוקים (UCI), וגוף אחד שמשלם (בעלי הקבוצות). ברור שזה לא מודל בר קיימא, ועד שלא ישתנה, הענף יסבול כרונית מהמחלות האלה.

דן ברקאי 3 בספטמבר 2017

אין לי אלא להסכים. בצער כמובן.

מאשקה 3 בספטמבר 2017

תודה לך דן. חיכיתי לפוסט שלך בנושא זה. אני עוקבת בדבקות בצפייה בטלוויזיה.
כמה שאלות:
* כמה קטעי רכיבה יש ?
* האם אפשר לקבל מפה באיזה אזור בספרד הם רוכבים ?
* האם גם בטור הזה יש אלוף צעיר, מטפס הרים וכו' ?

מתן גילור 3 בספטמבר 2017

http://www.lavuelta.com/la-vuelta/2017/us/overall-route.html
כל המידע לגבי הקטעים פה. מאד ידידותי למשתמש.
יש 4 חולצות:
1. מוביל.
2. מאיץ.
3. מטפס.
4. קומבינציה הזיה שאף אחד לא מבין למה צריך אותה.

פאקו 3 בספטמבר 2017

תיקונצ'יק קטן. החולצה הירוקה היא לא בדיוק של מאיץ אלא חולצת הנקודות. נותנים עדיפויות לקטעי מיאוץ, אבל קרה לא פעם ולא פעמיים שבה מטפסים דווקא זכו בה (כמו ואלוורדה). מסכים עם כל השאר.

דן ברקאי 3 בספטמבר 2017

בעיקר בוואלטה. המיקום של מיאוץ הביניים, הוא לא בדיוק 'ביניים', אלא ב20 הקילומטרים האחרונים של המסלול. מה שבעצם יוצא שאין בקטעי ההרים נקודות למאיצים כי הם לא סוחבים עד לסוף הקטע בקטעי ההרים.

מאשקה 3 בספטמבר 2017

תודה לך מתן

איאן ראש 3 בספטמבר 2017

מה הסיבה שתחרויות הכביש פופולריות/מפורסמות מהשטח?

דן ברקאי 3 בספטמבר 2017

על זה אמור לענות בני תבורי, הוא רוכב שטח.

בני תבורי 4 בספטמבר 2017

שאלה נהדרת עם תשובה פשוטה:
1. רכיבת שטח נעשית במקום בו אין קהל מזדמן כמו עוברי אורח או נהגים אחרים והרוכב כמעט אינו נחשף ל"מעריצים"
2. רוכבי שטח מתכסים דקות ספורות מרגע שהחלו לרכוב באבק ובוץ בהתאמה לעונות השנה עד שכמעט ולא ניתן לזהות את צבעי הגדים, רוכבי כביש לעומת זאת נראים נקיים בבואם כמו בצאתם
3. רכיבת כביש מהירה הרבה יותר מרכיבת שטח
4. רכיבת שטח היא ספורט שקיים רק משנות השמונים
5. יש עוד אבל שכחתי…

בני תבורי 4 בספטמבר 2017

הנה עוד אחת:
6. ברכיבת כביש הנעשית בדבוקות בדרך כלל, המנצח נקבע ממש סמוך לתום קטע הרכיבה והפריצה עם הפיניש המטורף שנעשית בדרך כלל כמה עשרות או מאות מטרים מקו הסיום, יש בה מן ההתרגשות של התקפה מתפרצת בכדורגל או כדורסל. רכיבת שטח נעשית על סינגלים שמאכלסים רוכב אחד בלבד, קשה לעקוב אחר המתרחש, אין כמעט מופעי עקיפה מפעימים ובלא מעט מקרים, מי שזינק ראשון, הוא זה שמסיים ראשון.

מתן גילור 4 בספטמבר 2017

בסגנון קטעי נגד השעון בכביש שאחת הטענות לגבי קיצורם הוא שהם פחות ידידותיים לצפייה.

אלכס דוקורסקי 4 בספטמבר 2017

דן, תודה על הדברים המעניינים.
מוזר לחשוב שזה הטור האחרון של קונטאדור כרוכב תחרותי.
עוד עניין שאתייחס אליו הוא העומק של הרכיבה הפולנית. יש לא מעט רוכבים מצטיינים, שזוכים בקטעים השונים בטורים.

דן ברקאי 4 בספטמבר 2017

עומק ברכיבה הפולנית? יש שם כמה כוכבים אבל לא הרבה בדרג הבכיר. בודנר, קוויטקובסקי, מייקה ועוד כמה.

מעניין שמתוך ארבעה פולנים הרוכבים את הוואלטה יש כבר שלושה ניצחונות באמתחתם. מייקה ושנים של מרצינסקי. אני דווקא חושב שסאגאן דחף הרבה סלובקים לדווש ויש הרבה סלובקים במירוצי הכביש השונים.

ככלל, כל אירופה מושפעת מאוד מתרבות של רכיבה. אבל המעצמה שנהפכה קולומביה בעשר שנים האחרונות זה פשוט סיפור עצום.

Comments closed