רבים מהאנשים שהיו שומעים את דני דבורין משדר ברדיו שירים ושערים, היו עדים למשפט "זה לא נגמר עד שזה לא נגמר" משפט עם כשל לוגי חמור כשהמקור המתוקן שייך לאחד מגדולי שחקני הבייסבול בכל הזמנים יוגי ברה, שטען דווקא שזה לא נגמר עד שזה נגמר…

אחד המשפטים האלמותיים בגרנד טורס הוא: "גרנד טור לא מנצחים ביום אחד, אבל יכולים להפסיד אותו ברגע אחד", ומכיוון שהיום יתקיים הקטע המלכותי של הוואלטה וביום שלישי קטע הנג"ש החשוב, זהו הזמן לסכם מה היה עד עכשיו ולנסות לדמיין מה יהיה מעכשיו.

*

המהדורה הזו היא מהדורה מיוחדת, שני רוכבים אגדיים מרוחקים באג'נדה אחד מהשני כרחוק מזרח ממערב, האחד חותם גרנד טור אחרון, השני רוצה להחרט בספר דברי הימים של הרוכב שסגר דאבל טור-וואלטה בעת החדשה. אילולא החום והפסד הזמן בקטע השלישי קונטאדור היה עדיין בתמונה, כאמור, יום אחד רע יכול לגנוז חלומות. אך לא איש כקונטאדור יוותר.

מאידך, פרום שחווה יותר מפעם אחת את ה'כמעט' בוואלטה, הימר על בניית תוכנית כושר שונה. בטור הוא לא היה חד בתחילה ורק לקראת סופו ראינו קצת ניצני פרום ועדיין זו הייתה רכיבה סופר פסיבית. הכל תוכנן להתפוצצות בוואלטה כשפרום על אף שבא אחרי טור תקף מההתחלה כדי להשיג את החולצה האדומה. כמה חבל שההצגות האלו לא באו בטור אך על פי היכולת הזו כריס פרום גם בגילו עדיין הרוכב והמטפס הטוב בדבוקה. הקצב הרצחני שהוא מפעיל את הטורבו… חוויה.

ועם זאת, גם הוא אנושי. בקטע 12 ביום חמישי בעיה טכנית והחלקה וגם פרום ידע לאבר כמה שניות, ואם לא די בזה, בקטע 14 ביום שבת, פרום לא הגיב מיד להתקפות יריביו ורק בסיום סגר את הפער, לטענתו כדי לשמור כוח להיום, אך אולי זה שידור החולשה הראשון שיקלטו יריביו, ואם כן, היום זה הזמן לתקוף אותו.

רץ בחדשות שלקוננדל אין כסף בקופה והיא לא יכולה לעמוד בהתחייבויותיה. בראיון עם פרום הוא התבטא שאי אפשר להגביל את ענף הרכיבה במשכורות כי אנחנו קפיטליסטים…. קצת מצחיק בהתחשב בזה שסקיי קונה כל רוכב שמסוגל לטפס בטמפו הרצחני שמכתיב פרום.

ואולי באמת הגיע הזמן לרפורמה? קוויק סטפ, סקיי, סאנוואב לוטו סאוודל וכל הקבוצות העשירות מצליחות ומנצחות בפער על הבינוניות והקטנות, אז אם אצל הדוד סם הקפיטליסטי אפשר להגביל תקרות שכר ותקציבי ספורט, למה אי אפשר גם באופניים?

ברילספורד טען בתוקף שאין קשר לכסף כששאלוהו על החתמת ארבעה רוכבים צעירים (19-21) כשרוניים, הוא הוסיף שסקיי מציעה להם את המקום הכי טוב להצליח בענף, והמשכורת העכשוויות יכולות לשלם כמעט כל קבוצה.

האומנם?

*

הביצועים של הקלומביאני של אסטנה – מיגל אנחל לופז, לא מפתיעים מי שעקב אחרי הילד הזה. אך הניצחון שלו בקטע 9 כשברח לפאביו ארו שלא הצליח לסחוב בעלייה, מעלה תהיות. זה היה באישור? זה לא נראה כך כשארו נבח לתוך הקשר בזעם לכל אורך הטיפוס, האם ארו עומד לעבור קבוצה?

חלק זה בטח לא, וכנראה יתפוצץ אחרי הוואלטה.

*

בקטנה,

– מתיאו טרנטין סוף סוף מקבל קצת הכרה. קטר בחסד שקצת נבלע בקבוצת קוויק-סטפ עם סוללת הקלאסיקנים והספרינטרים.

– וורן ברגיל עף ע"י קבוצתו כי לא חיכה למוביל הקבוצה קלדרמן הצעיר (הנפלא באגב). ברגיל לא ירכב בסאנווב באביב הבא כך שהיד אתו הייתה קלה על ההדק, באסטנה קצת יותר נזהרים..

– לנדה אולי עזב את סקיי, אך האבדה הרצינית של פרום וסקיי זה מיקל ניאבה – מטפס בחסד שתמיד ייתן את הכל ואף פעם לא מפספס יום עבודה.

*

פתחתי עם המשפט האלמותי של יוגי ברה, צמד הקטעים הבא אמור לקבוע מי ייקח את הוואלטה. אם פרום יחל בירידת כושר הכל פתוח, מאידך, אם פרום יחזיק מעמד היום ויכה בנג"ש ברביעי הסיכויים שנראה את ההיסטוריה חוזרת עם דאבל של טור-וואלטה גבוהים במיוחד.

ובכל זאת, זה לא נגמר עד שזה נגמר..

 

איווניר ושלושת הבלמים - עדי אבני
ספורטנ'רול (כ"א) - רן עצמון