גדולי הדור – דן ברקאי

היסטוריה: פרום מנצח את הטור דה פראנס והוואלטה באותה שנה

היום הוא יום מיוחד. לא כותבים על מי תקף, מי נפל ומי התפרק בעליה, היום הוא יום חג, ולא רק לאוהדי ענף רכיבת הכביש, אלא לכל אחד המחשיב את עצמו כאוהד ספורט.

הגראנד טור האחרון של העונה סגר לנו את אחד הטורים המרגשים ביותר שידע הענף.

*

אומר שואל הנביא עמוס : הילכו שניים יחד בלתי אם נועדו?  אכן שניים. האחד, נודע בסגנון הרכיבה שלו כשהוא עומד ומדווש, יורה את כל מה שיש לו במחסנית כבר באימון הראשון ולא לוקח שבויים. השני, קר ומחושב, פועל ממש כמכונת וואטים עם סרגל מאמצים הבנוי לאורך יום, מרוץ ואף עונה שלמה.

שניים. כל כך שונים בסגנון, כל כך דומים בגישה. הגישה הממלאת אותם במחויבות אין קץ לניצחון, ברצון לתת יותר מהמקסימום האפשרי כדי לכבוש עוד פסגה.

אל פיסטולרו (קונטאדור) מנצח בפעם האחרונה

*

שניים. הטיפוס לאנגלירו – אולי הקשה בסבב העולמי – נכבש בסערה ע"י אקדח מעשן שירה לאחרונה ושוב לא ישתמשו בו. האופי שנתן לו את הכוחות גם בגילו כשכבר הרגליים לא תמימות מטרה כמו המוח, הוא האופי שהשיג לקנייתי-בריטי את חולצת הנקודות בנוסף בפיניש הסיום.

שניים. אחד סוגר חשבון עם הוואלטה, וידידו סוגר את החשבון בוואלטה.

שניים. לאחד שבעה ניצחונות גראנד-טורס, לחברו חמשה.

שניים. בלתי אם נועדו?

פרופיל הטיפוס של האנגלירו

*

זה היה קשה. לא כל רוכב מסוגל לנצח את הטור דה פראנס כשהוא לא בשיא כושרו כדי לכוון את השיא לאוגוסט, לא כל רוכב נותן הצגה על פסגה בה צעירים ממנו לא ידעו לאיזה צד מדוושים כדי להתקדם, ולא כל רוכב נותן וייתן לנו יציבות ואובססיה לניצחון כשני עמודי התווך שראינו.

הסתיו כבר כאן החורף ממשמש ובא. עוד מעט תשקע לה עונת האופניים עד לבוא האביב. תשקע לה השמש על קריירה מפוארה, וכשתשוב להאיר יהיה זה אור חדש ואחר.

קיץ 2017 היה שלום!

נדאל ה-16
נו האדל מחזור ראשון

21 Comments

יובב 11 בספטמבר 2017

אפילו בספורט מוכח שלא תמיד נכון לומר "הנצחון הוא לא הדבר הכי חשוב – הוא היחידי"
ובנימה אחרת – אתה לא חושב שאנו מקלים עם קונטדור?
שהרי הוא נתפס בזמן אמת על סמים, אבל אנו "סולחים" לו, ולאנס לדוגמא שנתפס בדיעבד נחשב מוקצה.
הרי די ברור לכולם, שכל הדור ההוא, כולל קונטדור, צרך מהחומרים האלו.

דן ברקאי 11 בספטמבר 2017

ראשית, הרבה מענפי הספורט צורכים 'סמים'. אני לא מדבר על הירואין או קוק, אבל אלף ואחד משפרי ביצועים בתחום האפור תחת השם של "רפואי". רק מה, באופניים הבדיקות יסודיות בפער משאר ענפים וכך 'מוצאים' מסוממים בענף הרכיבה ולא 'מוצאים' באתלטיקה או בכדורגל. פשוט לא מחפשים…

קונטי עשה טעות של ילד. זה לא אומר שכל ביצועיו שעשה ללא סמים נמחקים ובטלים. טעה (לפי דעתו סטייק מקולקל. אשאיר זאת להחלטת הקורא), פסלו לו צמד ניצחונות, נגמר.

לאנס ארמסטרונג לא 'טעה'. הוא שם זין על העולם. הוא רצה לנצח כמה שיותר, הוא רצה לראות הרבה פעמים את לאנס בצהוב דורס יריבים, הוא רצה ורצה ורצה ולא עניין אותו מה אנחנו כצופים גם רוצים. וזו רמאות שלא נסלחת.

העצוב ביותר, עקב כל מסכת השקרים שלו הפסדנו את אחד מגדולי הרוכבים בכל הדורות ואולי הגדול שבהם. שלא תטעה, אמסטרונג רוכב הירואי וגם בלי סמים היה נותן פייס עד דורס כל רוכב גדול בשיאו, אך העובדה שעשה זאת תחת השפעת סמים כדי 'להבטיח' את הניצחון גורמת להישגיו להבטל כלא היו.

מי יודע מה הפסדנו.

איציק 11 בספטמבר 2017

אני לא יודע איך להתייחס לעניין הסטייק, אבל עד כמה שאני זוכר היה זה דורפן שהביא עבודות שבהן מתואר שההשפעה של הסימום לא נגמרת כשמפסיקים לצריך אותם אלה משפרת ביצועים גם שנים לאחר מכן. אם כך, לא יודע כמה השימוש בעבר עזר לקונטדור בהווה, ולכן צריך להסתכל על כך גם מנקודת מבט זו.
לגבי החיפוש שעושים באופניים ולא עושים באתלטיקה, תיפנה בעניין זה לנבחרת הרוסית באתלטיקה, או לכמה "מדליסטים" אולימפיים שלא מזמן העלימו להם את המדליה. באופניים זה הגיע למצב שלא השתינו מהמקפצה אלה חירבנו ממנה ולכן לא הייתה בררה, כל מבחנה (כמעט) הייתה נגועה. אם לא היו נוקטים אמצעים חריגים הענף היה מאבד עניין. כל הכבוד שעשו את שעשו, אבל זה כנראה היה יותר מחוסר בררה מאשר מרצון אמיתי.

דן ברקאי 11 בספטמבר 2017

אני לא רוטן על הבדיקות באופניים, אני רוטן על חוסר הבדיקות בענפים אחרים מחשש לפגיעה ברייטינג. (אהממ כדורגל?)

באתלטיקה, נבחרת רוסיה זה מיני אלף. הרבה הרבה יותר בעייתים מאוד בביצועיהם ולעד לא נדע אם צרכו סמים. אצל הרבה אנשים בדרג הגבוה המטרה מקדשת את האמצעים לצערי.

איציק 11 בספטמבר 2017

אני מסכים, ואותו דבר אפשר לומר על אופניים.

דן ברקאי 11 בספטמבר 2017

ולהדגיש, פעם אכן כך ניהלו את המירוצים. לא בדקו מחשש לשליחה של חצי מהדבוקה עקב שימוש. היום יש אפס סובלנות לדברים כאלה…

איציק 11 בספטמבר 2017

רק שיש אותה את אותה הבעיה כמו בענפים אחרים, מה שלוקחים היום ידעו למצוא בעוד מספר שנים. מקווה שכמו באולימפיאדה ששומרים את המבחנות למספיק שנים (ועד כמה שידוע לי זה אכן כך, אך לא בטוח כמה).

ארם אבירם 12 בספטמבר 2017

איציק, אכן שומרים את המבחנות ובודקים שוב כל כמה שנים.
יותר מזה, באופניים כיום לא רק עושים בדיקות אלא מנהלים מעקב קבוע אחרי רוכבים ומצבם הפיסיולוגי. כלומר ודגמים אותם גם במהלך תקופות אימונים ומחוץ לעונה. זה מה שנקרא דרכון פיסיולגי. הרעיון הוא להיות מסוגלים לזהות שינויים פיסיולוגים לעומת הרקע הרגיל של הרוכב.
לגבי כדורגל, אין מה לדבר. ברור שמשתמשים אבל יש יותר מדי כסף מסביב לענף ואף אחד לא מעיז לגעת בו.

איציק 12 בספטמבר 2017

ארם תודה,
דרכון פסיולוגי זה דבר מוכר, עד כמה שאני יודע, בולט הוא הספורטאי שנבדק הכי הרבה באופן זה (ועדיין חשוד תמידי). זה מקובל גם באתלטיקה, גם בשחייה וכנראה בעוד כמה ענפים שבהם הכסף משחק פחות מאשר בכדורגל או כדורסל.

תום 11 בספטמבר 2017

אוהדי ספורט בכלל, כולל כאן באתר, מתחבטים לא מעט האם ספורטאי גדול צריך לפרוש בשיאו (ועדיף מיד עם זכיה בתואר חשוב) או שמא זכותו לנהל הקריירה שלו כראות עיניו.
לא אפרט שוב את הטיעונים של שני הצדדים, אך בעיניי ראינו בוואלטה את אחד מגדולי הדור (ואולי הדורות) דוגמה מאלפת למעין שילוב בין השניים.
קונטאדור אמנם כבר מספר שנים לא המנצח הסדרתי שהתרגלנו לראות, אך מנגד יש סיבה מצוינת מדוע הוא מחביבי הקהל – תמיד נותן הכל, וכצופה אפשר לדעת שלא משנה איך השלב מתפתח, אם יש הרים – קונטאדור כבר יתן לנו את ההצגה or die trying.
אני מאוד שמחתי שהוא הצליח לנצח בטיפוס האחרון – ואיזה טיפוס! איזו סגירה נהדרת לקריירה נהדרת…אך כאמור, שלא תאשימו אותי בחוסר עקביות, זה רק בונוס על רוח הלחימה הבלתי מתפשרת.

מתן גילור 11 בספטמבר 2017

שניהם באמת עצומים. שני גדולי רוכבי הGT של הדור.
לדעתי, קונטדור רוכב היסטורי.
פרום? הוא אגדה. מה שהוא עשה פשוט בלתי נתפס. ועוד בשנה שקיצרו את הטווחים ביניהם, תכננו פרופיל טור שלא ממש מתאים לו ופרופיל וואלטה קשה מאד שמחייב אותך להגיע לשיא בשבוע האחרון.
בתנאים כאלה להביא את הדאבל זה משהו שממש קשה לי להכיל במילים.
לגבי עתידו? הפרופיל יכריע. עוד קצת נג"ש ויותר עליות ארוכות ע"ח קירות ולא יהיה פשוט להמר נגדו שיכנס עוד פעם בצהוב לשדרות המפורסמות בעולם.

ועוד משהו קטן – אני לא חושב שלסקיי היו את הרוכבים הטובים ביותר בוואלטה. לאוריקה היה שדה לא פחות חזק על הנייר. אבל התכנון, הביצוע, הטקטיקה והדבקות במטרה עבור המנהיג עשו את ההבדל (מעבר ליכולת של פרום כמובן).

דן ברקאי 11 בספטמבר 2017

פרום השנה הימר בגדול, וכדרכם של מהמרים (מחושבים אך מהמרים) כשפגע הוא פגע בגדול.

פרום הבין שכדי לנצח בשיפועים בוואלטה הוא חייב לבוא בכושר הטוב ביותר שלו, וכושר של רוכב יכול לשרוד עד חודש וחצי. מה עשה? החליט לבוא לטור חצי קלאצ' ולהיכנס לכושר הטוב שלו רק בסיום הטור כדי שירוויח כמה שיותר בוואלטה.

וזה הלך לו. אולי צעקנו כשהוא רכב כל כך פסיבי בטור, אולי לנדה או ארו או בארדה נראו לפרקים טוב יותר ממנו, אבל הוא בסיוע סקיי ניצח גם כשהוא לא בכושר. ובוואלטה זו כבר הייתה הצגה. עם שני פועלים רציניים הוא לקח את הוואלטה אחרי שהוא לקח טור. הירואי

מאשקה 11 בספטמבר 2017

תודה לך דן על הפוסט, חיכיתי לו.
תן כמה מילים על הטור של הנשים שהיה במקביל בספרד. תודה

דן ברקאי 11 בספטמבר 2017

מאשקה הלוואי והיה לי זמן לעקוב גם אחר המירוץ של הנשים.

יאיר בן עמי אמר על זה כך, ואני מסכים בכל לב;

הבעיה היא כזו, עדיין בתחום האופניים מירוץ הנשים הוא תפאורה לדבר הגדול, קרי מירוץ הגברים. ולזה ידידתי איני מוכן להיות שותף.

מאשקה 12 בספטמבר 2017

תודה דן, הבנתי.
מה שאני יכולה לומר על מרוצי האופניים הגדולים האלה באירופה,
שהשיקול הטקטי של קבוצה בכל יום של מרוץ, הוא שקובע את המנצח, SKY עושים זאת נהדר.

ארם אבירם 12 בספטמבר 2017

מגיע לשניהם הטור שלך. אכן ענקים. ובכל זאת, יש לי הערה קצת מעצבנת. אם פרום היה פותח מבערים ככה על האנגילרו, כולם היו מתחילים ברינונים הקבועים על זה שהוא נעזר בחומרים אסורים. כשקונטאדור, בשלהי הקריירה שלו, עושה את זה ל-ב-ד בלי עוזרים, כולם מתמוגגים.

דן ברקאי 12 בספטמבר 2017

הגישה שלי באופניים, עד שאיני יודע בוודאות שמישהו מהם מסומם – הוא לא. חזקת כשרות בלשון התלמודית.

אם אחשוד בכל רוכב עם ביצועים שהוא תחת השפעת סמים, אם אחשוד בכל משהו שזז שהוא לא ואולי זה תעתוע, אגיע לרנה דקארט לפני שאצליח להנות בחיי. ואני רוצה להנות, אז מי שלא נתפס כשר על שירושע.

דווקא פרום הראה שברים, הוא התפרק בקטע 17 בטיפוס הלוס מצ'אקוס, וזה עוד היה יום אחרי ביצוע ענק בנג"ש. דווקא פרום מתקשה לא פעם ורק בגלל הצוות המסייע לא התפרק לגמרי אלא מיזער נזקים.

באנגלירו הוא היה הכי חזק יחד עם פולס. קונטי נסע בקצב טוב, אבל קילומר וחצי של התקפה של פולס&פרום והם מחקו יותר מדקה עד 17 שניות. עוד קילומטר וקונטאדור לא היה מצליח לנצח.

ארם אבירם 13 בספטמבר 2017

נו, דקארט הרי אמר: אני רוכב משמע אני קיים…
לא טענתי שקונטאדור משתמש בחומרים אסורים, רק טענתי שיש איפה ואיפה ובכל פעם שפרום נראה טוב מתחילים רינונים. כשקונטאדור טוב לפתע פתאום לאחר תקופה ועוד בכזאת עליה, כולם שותקים כמו דגים.

יהודה 12 בספטמבר 2017

ספורט נהדר
אם שומרים את המבחנות ייתכן ופרום ודומיו ימצאו מסוממים
בכל מקרה לעלות בהרים האלו זה גהנום והישג מרשים
השאלה כמי שניכווה מארמסטרונג מה נגיד כשיתגלה ( אם יתגלה)שפרום לקח סמים

דן ברקאי 12 בספטמבר 2017

ע"ע בתגובתי לארם אבירם מעליך.

יהודה 12 בספטמבר 2017

צודק

Comments closed