צרפת – אירלנד

אירלנד יצאה למשחק קשה בצרפת מול נבחרת מקומית צעירה ולוחמת. האירים לא הצליחו להבקיע ולו טריי אחד במשחק מול הגנה עקשנית של הצרפתים. הצרפתים שהיו בפיגור כל המשחק עלו ליתרון 13:12 בדקות האחרונות ויכלו להגדיל את היתרון שתי דקות לסיום אך החמיצו את בעיטת הפנדל (3 נקודות). האירים קיבלו את הכדור לבעיטה מקו ה-22 כשהשעון מראה על הדקה ה-78. לפני הכל הם היו צריכים לזכות בכדור מהבעיטה (קצת כממו אונסייד קיק בפוטבול). לא דבר קל בכלל. הם הצליחו.מכאן האירים יצאו להתקפה אחרונה בניסיון לנצח את המשחק. בראגבי, המשחק נמשך 80 דקות אבל מסתיים רק לאחר שהמהלך האחרון נגמר. עברות של היריב לא מסיימות את המשחק אלא מאפשרות עוד מהלך לקבוצה התוקפת. המטרה של האירים אם כן, הייתה לשחק בצורה אגרסיבית על מנת להתקדם במגרש אבל תוך משחק מבוקר ומבלי לקחת סיכונים מיותרים. לא להתקרב לקו החוץ יותר מדי, לא להפיל את הכדור, לא למסור מסירות מסוכנות ולא להיתפס על ידי ההגנה ללא תמיכה מספקת למיחזור הכדור.כל זאת על מנת להגיע להזדמנות אחרונה לנקודות. הצרפתים מצדם, היו חייבים להגן כמו כל המשחק בהרואיות אבל בזהירות. כל פנדל היה מקדם את האירים לכיוון הקו הצרפתי או, תלוי בטווח, מאפשר להם בעיטה לקורות. ההגנה הצרפתית היתה צריכה המון משמעת וסבלנות כדי להגן ולמנוע התקדמות אירית עד לטעות אירית שתסיים את המשחק. האירים מצדם היו צריכים המון משמעת וסבלנות כדי למצות את ההתקפה ולהציל את המשחק. סיכויי ההצלחה? קלושים. התוצאה הייתה משחק חפירות הרואי של שני הצדדים הרבה אחרי תום הזמן החוקי. הנה לכם הדקות האחרונות:

https://www.youtube.com/watch?v=_TEA6vt9zCg

וואו! בוא נדבר על זה רגע. דרופ קיק, מה שפעם קראו "בעיטת שוער אנגלי", זו בעיטה שדורשת מימנות גבוהה. על הכדור לפגוע בריצפה לפני שהרגל בועטת בו. עכשיו תחשבו על ביצוע בעיטה כזאת עם כדור אובאלי שלא קופץ ישר ובזמן שכמה ענקים צרפתים מנסים לרמוס אותך. לא פלא שהסיכויים של בעיטה כזאת נמוכים מאוד. קראתי במקום אחר שההסתברות להצלחה של בעיטה כזאת הוא 10%. מהמרחק שממנו ג'וני סקסטון בעט זה בטח נמוך מזה. קיבלנו41 פייזים בהתקפה האחרונה וכמעט שלוש דקות אחרי תום 80 הדקות.כל טעות קטנה הייתה מסיימת את המשחק. לא פחות ממדהים!

מה למדנו מהמשחק? קשה לדעת. האם האירים יבכו את אי השגת נקודת הבונוס? האם הם בכלל טובים מספיק כדי להגיע למשחק מכריע על התואר מול אנגליה במחזור האחרון? האם הצרפתים טובים או האירים הפתיעו לרעה בחולשתם? אם אני במקום האירים, אני שמח על ניצחון במקום קשה מאוד ולא חושב על זה יותר מדי. התחלה טובה במקום קשה.

הצרפתים מצדם יהיו מאוד מאוכזבים שלא ניצחו לאחר שהיו בעמדת ניצחון עד השניה האחרונה, אבל צריכים לצאת מעודדים מההופעה שלהם ולבנות עליה ועל ההרכב הצעיר הזה להמשך.

*

ווילס – סקוטלנד

סקוטלנד אוי סקוטלנד.כל כך הרבה תיקוות ואכזבה אחת גדולה. סקוטלנד פתחה את המשחק מול ווילס עם המון אומץ ומשחק מאוד פתוח וחיובי והיתה קרובה מאוד לטריי כבר בדקה השניה. הבעיה היא שזו אולי לא הדרך החכמה ביותר לפתוח משחק חוץ קשה מול ווילס, שמצידה הגיעהלמשחק עם בעיות של פציעות, אבל עם המון גאווה להוכיח שעוד מוקדם להספיד אותה. חמש דקות לתוך המשחק, עשרים מטר מהקו של ווילס בהתקפה שנראית מבטיחה למדי, הסקראם האלף של סקוטלנד טעה במסירה (לדעתי היה לו משחק חלש ביותר) והכדור נחטף ומסתיים בריצה של שמונים מטר לטריי הראשון של ווילס. אחרי 12 דקות התוצאה כבר היתה 14:0 ומכאן הסקוטים הציגו פריכות מנטלית וירדו מובסים. הסקוטים אמנם עשו מאמצים גדולים לחזור למשחק אבל היו מפוזרים ופזיזים במקום להיות מגובשים ומאורגנים. הגיוני שאתם רוצים לשחק מהר וזה בסדר אבל ממש לא הגיוני למהר אחרי שקיבלתם פנדל על ה-22 שלכם עם בעיטה שלא מוצאת את קו החוץ. במקום חוץ של סקוטלנד בעמדה טובה בחצי של ווילס, הם קיבלו התקפת נגד מהירה ואת הוולשים שוב על הצוואר שלהם.

מילה טובה ללי האלף-פני (Leigh Halfpenny) הוותיק על משחק מושלם, שני טרייז ו- 24 נקודות.

הוולשים יוצאים מהמשחק עם הפנים קדימה ועם ניצחון פלוס נקודת בונוס בזכות הבקעת יותר מארבעה טרייז. לסקוטים אין אפילו נקודת בונוס לנחמה.34:7 בסיום.

*

איטליה – אנגליה

אנגליה יצאה לאיטליה כדי לאסוף נקודות בונוס. ראיתי רק תקציר של המשחק הזה. האיטלקים משחקים ראגבי לא רע אבל הם לא מסוגלים לדגדג את האנגלים. נצטרך לחכות למחזור הבא כדי לקבל אינדיקציה לגבי הכושר של האנגלים. 15:46 בסיום.

*

טכנולוגיה

אני מגדולי התומכים בשימוש בטלוויזיה להחלטות שיפוט ותמיד מביא את הראגבי כדוגמא לשימוש מצוין בטלוויזיה כעזר לשופט. הבעיה שלאחרונה, נתקלתי ביותר מדי מקרים בהם השופט השתמש בטלוויזיה ועדיין ההחלטה הלא נכונה התקבלה וזה פשוט מקומם. ווילס הבקיעה את הטריי הרביעי, זה שמזכה אותה בנקודת בונוס, לאחר מסירה קדימה. השופט בצדק, פנה לשופט הטלוויזיה עם ההנחיה "האם ישנה סיבה שבגינה אני לא יכול לאשר את הטריי?". שופט הטלוויזיה בחן רק את הצמדת הכדור מעבר לקו, שהיתה חוקית ולא טרח כלל לבדוק את המסירה קדימה שהובילה לטריי. איך אומרים? "You had one job! One job!". הטריי הזה כמובן לא שינה כלום לתוצאת המשחק הזה, אבל נקודת הבונוס עשויה במצב מסוים להכריע את גורל האליפות. החלטתם לעשות שימוש בטלוויזיה? אחלה. עכשיו אסור שיהיו תירוצים. דקה 2:50 לשיפוטכם:

https://youtu.be/Z-x6hy0m1Qk?t=2m50s

*

בסוף השבוע

בסוף השבוע הקרוב הוולשים יוצאים ללונדון למשחק שישפוך אור על הביצועים של שתי הקבוצות במחזור הראשון. האירים יארחו את האיטלקים בתיקווה לסיים את המחזור כשהם עם שני ניצחונות פלוס נקודת בונוס ראשונה. סקוטלנד תארח את צרפת ותנסה להוכיח שהמשחק מול ווילס היה מעידה חד פעמית.

 

 

לא סופר קלאסיקו - ארם אבירם
פושעי הטלוויזיה לדין - ארם אבירם