1. זכייה בתואר, בטח כשהוא השלישי בלבד בשבעים שנה, אמורה להיות אירוע קטטוני. אבל חצי שעה אחרי שמכבי לא הצליחה להוציא לפועל זריקה בהתקפה מסודרת מטיים אאוט, התחושה מחוץ להיכל הייתה של אחרי סרט בהצגה ראשונה, כמעט משחק אימון. בבסיס שלו הכדורסל הישראלי הוא ענף שמלהיב את הציבור. האולמות מלאים, הוא צובר יותר ויותר אוהדים, רובם המכריע צעירים ממש, הוא מראה שיש לו עתיד, יש לו תשתית ויש לו כוונה. אנשים רוצים להקשר אליו. אבל בענף שבו אין שום תגמול לאלופה הזוכה והגביע הוא בעצם פטנט דהוי שנגנב על ידי הפיינל פור, אי אפשר להצמיח ישות בעלת תוכן אמתי. אי אפשר לזייף רגש ולא לרמות את עצמך, כמה שתנסה. אי אפשר לזכות בגביע ולהרגיש שבאמת עשית משהו. כי כשאין על מה לשחק, משחקים על מה שאין ונקשרים למה שיש, כלומר לשום דבר. כל עוד כך זה יישאר, ולא נראה שזה הולך להשתנות, כך זה ייראה. לא יהיה כלום כי אין כלום.

 

  1. אחת הסיבות שתארים כבר לא מרגשים, מעבר לזמן ולמקום, קשורה לתעבורת השחקנים בין הקבוצות, יותר נכון לחוסר ההמשכיות בסגלים. זה לא קשור למספר הזרים ולא לחוק הרוסי, אלא לתחושה שעל המגרש רצים עשרה שחקנים שעשו כוחות לפני הג'אמפ וככה יצאה החלוקה. חלקם נקשרים למועדון לפרקי זמן של חודשים בודדים, חלקם אפילו לשבועות ולך תפתח זהות כשאתה יודע שזה שבשבילו נסעת למשחק חוץ לא באמת מייצג את המועדון כמוך, מחר ככל הנראה הוא ישחק נגדך. נכון זה הביזנס ואין מה לעשות, אבל מי שרוצה לעשות ביזנס מקבל בדיוק את זה. ביזנס נטו. ולעשות ביזנס מרגש זאת אמנות טריקית מדי. בהינתן הסעיף הראשון – הידיעה שאין בעצם על מה לשחק למעשה זה בלתי אפשרי.

 

  1. רבות דובר על מקרה הראש של גלן רייס ג'וניור, על זה ששחקן בסדר גודל כזה שמגיע לקבוצה קטנה במונחים אירופים משבש את כל מאזן הכוחות בליגה. רבות דובר על היכולת שלו לקחת את חולון הכי רחוק והנה משהו מזה כבר קרה. רבות דובר עליו ותמיד בכיוון אחד: המזל הגדול הוא של חולון, ואיך זה בא על חשבון העונה שרייס מבזבז בישראל בגיל 27, בתוך קריירה מתקדמת. רק שלא בטוח שזה כל כך חד סטרי. אחרי שבנה לעצמו שם של צרה גדולה יותר אפילו מהכשרון הנדיר שלו, הישג מרשים בפני עצמו, ג'וניור יודע שאם יצליח להוכיח בחולון שהוא מסוגל להנהיג קבוצה, לשחק בה עונה שלמה, להשתלב בתוך מערכת הגם שהיא מתיישרת כולה למידותיו, אם ישמור על האיזון שאותו הוא לא הרבה להפר מאז שהגיע לארץ, הוא יסמן לשוק שהוא לא סיכון גדול מדי, וזה כל מה שהשוק צריך ממנו. זה כל מה שהוא צריך כדי שכל הקבוצות באירופה, ואולי גם כמה מהאנ.בי.איי, יעמדו אצלו בתור. ייתכן שחולון היא הזכייה בלוטו של רייס ג'וניור.

 

  1. סל האליפות של מאליק דיקסון ב-2008 היה הנצחון הראשון בהיסטוריה של חולון על מכבי ת"א ביד אליהו. נשמע מופרך אבל זה נכון. העונה חולון ניצחה את מכבי ת״א ביד אליהו כבר פעמיים וייתכן שזאת לא הפעם האחרונה. בתודעה הצרובה של אוהדי חולון לדורותיהם, הישג ביד אליהו הוא לא להפסיד בהפרש דו ספרתי. שגרה זה 12 הפרש במחצית, גארבג' טיים 8 דקות לסיום ונסיעה צורבת באוטובוס בגשם לצומת חולון. לפני המשחק היו למכבי ת"א טענות קשות נגד חולון על כך שלא הסכימה לאפשר את החלפתו של נוריס קול החולה בזר אחר, אחרי המשחק היו לה טענות נגד השיפוט, בעיקר על כמות השריקות לעבירות לטובת רייס ג'וניור. צודקים או לא, ספק אם זר שאינו ממכבי קיבל אי פעם כל כך הרבה כבוד מהשופטים במשחק על תואר. בהיכל עצמו היה שיוויון בין כמות האוהדים של שתי הקבוצות. כל זה מתכנס לאנשהו. בסאבטקסט חולון לא נתנה הנחות למכבי תל אביב, גם אם יש מי שרואה בחלק מהדברים אקט לא סטרילי. בטקסט עצמו, חולון הפסיקה להתכופף.

 

  1. בתחילת הערב האוהדים הסגולים שרו שיר עידוד עתיק, ג'ינגל מביך בהחלט שהוציא המועדון בתחילת שנות ה-80. לפחות חצי מהם לא נולדו כשהשיר הזה הושמע במשחקי הבית עם עליית השחקנים לפרקט באולם הפחים בעידן ההוא. חלקם הגדול לא מכיר את ההוויה הזאת של להגיע ליד אליהו בידיעה ברורה ומבחירה חופשית להוביל את עצמך כצאן לטבח. בין הימים ההם של המשאלה המופרכת לנצח את המועדון המפלצתי העשיר, עם הספסל הבלתי נגמר ומאסות האוהדים, לימים האלה, בהם חולון מנצחת את מכבי פעמיים ביד אליהו באותה עונה, כשהיא עמוקה לפחות כמוה, נתמכת בקהל גדול כמוה, מקבלת כבוד מהשופטים לפחות כמוה, הפסקול הזה, של השיר הבאמת דבילי הזה, היה האירוע המרגש של הערב. בעונה הבאה אולי רייס ג'וניור ישחק במכבי ת"א אולי נוריס קול יהיה בחולון. אבל בין הסל ההוא של דיקסון, לסל הזה של ג'וניור, הזקנים יודעים שמשהו בדי.אנ.איי. השתנה. יד אליהו לא מפחיד יותר, אנחנו ראשונים בין שווים, עידן הנחיתות הסתיים.

 

 

פושעי הטלוויזיה לדין - ארם אבירם
לדפוק את המלכה - ארם אבירם