ג'ירו למטיבי לכת – דן ברקאי

על מה שהיה – בעיקר לא בישראל

האמת היא שהרגשתי די מיותר לכתוב על הג'ירו השנה. בקולות וברקים הנחיתו על חבורת ישראלים אירוע שתפס פחות מליגה ארצית אצל הציבור הישראלי. והציבור בישראל, כמה קל לשכנעו… תחילה הסבירו שהאירוע הוא האח הקטן של הטור דה פראנס, וזה בחישוב פשוט האירוע הרביעי בעולם אחרי המונדיאל, האולימפיאדה והטור. אח"כ גם סיפרו לנו שהוא נצפה ע"י 900+ מיליוני אנשים, כן? כמעט שמינית אחוז מהעולם צופים בג'ירו!! (לא באמת כמובן) זה המשיך כשכל דרדק ידע לדקלם על פה את רוכבי האקדמי (מצטער, לי עדיין אין מושג) ומה תפקידו של כל אחד, בקיצור, סיקור הג'ירו היה כל אינטנסיבי וכל כך רדוד מבחינת הרמה שהרגשתי שעוד מילים רק יפחיתו את האפקט.

אפקט. איזה אפקט? לכולם ברור שהיעד מן הסתם להגדיל את החשיפה סביב הענף עד שיצאו מקרבנו רוכבים מקצועניים שייצגו אותנו, עד שישודרו מרוצי הסבב העולמי במדינתנו, אבל האם הכיוון נכון? האם הדרך נכונה? איני מתיימר לענות על שאלות שכאלו, שאינן פשוטות כלל וכלל.

ממילא (צילום: דן ברקאי)

אני מצטט מה שכתבתי על הסיבוב שלי ביום שישי של הנג"ש בירושלים;

כאדם דתי – חרדי אם תרצו – המכיר את האופניים רק דרך המסך, לראות את הרוכבים בחוש, לשמוע את החיתוך של האוויר, לראות אותם נוטפים זעה בחימום זה משהו שיכולתי רק לחלום עליו. זלזלתי בציבור הישראלי כאחד שיסתגר בביתו בטח ביום חם ולא יצא לראות, ובכן "אנשים הנוסעים על אופניים", אבל כמות עצומה של ישראלים ותיירים מלאה את שדרות ממילא עם סמארטפונים ומצלמות, עם חולצות ודגלים, עם שאגות וקריאות עידוד לכל רוכב שטס וחלף על פניהם. טס אני אומר? ממש כך. עד שאתה לא רואה את זה מול הפנים שלך אתה לא מבין כמה מהר זה, וכמה רכיבת קצה היא זו. הסתובבתי ברחוב צדדי היכן ששוכנו האוהלים של הקבוצות, אני רואה אנשים בגילי עם פרצוף של עשרים וחמש פלוס עם גוף דקיק שלרגע חשבתי שזה ילד בן שתיים עשרה אוהד בכלל שבא על אופניו, נס שראיתי את אופני הנג"ש ואת הקסדה בה היה חבוש כדי להבין שזה רוכב שסיים את הקטע ושב לבסיסו. ספורטאי קצה במלוא מובן המילה – עם ובלי סמים – לא שאכפת לי.
פייר – התרגשתי. לא בקטע של דמעות אלא יותר בפעימות הלב שאתה מרגיש כשאתה רואה את הגיבורים מהטלוויזיה בחי. אז היו כמה חסימות שלא אהבתי אבל בהחלט הייתה הפקה יוצאת מגדר הרגיל בטח במושגים שלנו, רק תנו לנו עוד פעם פעמיים כך וההפקה תהיה ברמה הגבוהה ביותר. מאמין שזה תקף גם לרוכבינו, אם נאמין בהם וניתן להם את החשיפה ואת היחס המגיע להם יצמחו אצלנו גדולים מאוד, אין סיבה שלוקסמבורג תשלח שלקים וינגלסים ולנו לא יהיו נציגים. אין סיבה!

אז היו אנשים (יותר או פחות לפי ארמסטרונג), הייתה הפקה גדולה, ובליל ראשון 'נגמר הג'ירו', כך נכתב באחד המהדורות פה, נגמר?? צעקתי, הוא רק התחיל!! לשווא הייתה הזעקה. הפסטיבל נגמר וחזרנו לשגרת הספורט שלנו, שגרת הבינוניות, שגרת הלגעת וללכת בלי רצון להחכים ולהעמיק. אין זה מפליא שהבלוגים שפרסמו וסיקורו את עולם האופניים תמיד, חשו בעלייה בהשתתפות בימים האחרונים עת שב הג'ירו לביתו.

**

קצת על מה שראינו עד היום, אחרי שלישי ראשון:

ערב הזנקת הג'ירו, הראש שלי עבד באיך פרום מייצר פער מדומולן בהרים, כי הפעם המשחק של לשרוד בהרים ולהוריד פטיש בנג"ש (נגד השעון – ד.ב), לא יעבוד מול דומולן, רוכב נג"ש לא פחות טוב מפרום אם לא טוב יותר. הנג"ש הקצר בירושלים לא סיפר לי כלום, פרום נפצע לפני, ואפילו פוזוביבו הביא תוצאה יפה כי בסופו של יום הנג"ש היה קצר ואף שהיה טכני לא סיפר את הסיפור האמתי.

יצאה השיירה מאילת וכבר באיטליה המטפסים החלו להכות ברוכבי הנג"ש. דניס רוהאן איבד את חולצת המוביל, פרום נראה רע ביותר מדי ימים שהיום האחרון מבשר משהו שמי העוקב אחד הענף לא פוחד לעלותו על דל שפתיו (רמז – שירת ברבור), ואפילו דומולן לא הצליח להחזיק בקצב הרצחני בטיפוסים.

העבודה של אוריקה, או בשמה החדש מיצ'לטון, הייתה מדהימה. החיזוקים של רומן קרויזיגר מטינקוף ז"ל יחד עם מיקלניאבה הבלתי נגמר מסקיי, חיזקו ברמת ההכוונה של הסגל הצעיר הזה, כי כשרון יש שם ובטונות. רק מצחיק לחשוב שטרם הג'ירו דווקא אדם היה המוצלח יותר בטיפוסים והנה סיימון מראה שהוא לא פחות טוב ממנו. ובלי לקחת מהמהלך באטנה שמיצב את צ'אבז למעלה עד למקום השני בוורודה בסיום קטע 9. אבל גראנד טור משחקים עשרים ואחד ימים, ואני לא סופר חצי עבודה כך שאחכה עם הכתרים.

סיימון ייטס בחולצה הוורודה

*

אילייה ויויאני היה ספרינטר לא רע שנפל לקבוצה אמנם עשירה אך ממוקדת מטרה– גראנד טורס. בסגלים לגראנד טורס הוא לא נספר והיה ברור שהאיטלקי רוצה הרכב אצל קבוצה שתמצה את הפוטנציאל שלו, קוויקסטפ עם לאפבר הבלתי נגמר עטה על המציאה ומלאה את מקום הספרינטר השני הבכיר אחרי עזיבת קיטל וקידום גאביריה לספרינטר המוביל. עם רכבת קטרים שמציבה אותך בפוזשן טוב בספרינט גם ויויאני חזר לזרוח. הג'ירו קשה לספרינטרים כי ההרים לא מרחמים, לכן את ההצגה האמתית נראה בטור ביולי. קוואנדיש, סאגאן, גאוויריה, קיטל ועוד יהיו ראש בראש שם. הטור של קליפורניה אתמול בלילה נתן הצצה לאיך זה נראה.

*

ומילת סיום על פרום:

פרום זוכר טוב מאוד את טור 2012. בראדלי וויגינס זכה ופרום סיים שני כשלכולם היה ברור שפרום היה חזק ממנו ונאלץ לוותר על הזכייה. שנה הבאה ברילספורד הודיע – בלי הרבה סנטימנטים – באמצע שוויגינס מתחרה בג'ירו, שלא יתמודד בטור לנסות לשמור על הזכייה שלו. ייתכן שפרום עדיין לא מרגיש טוב בעקבות הנפילות, ייתכן שסרגל המאמצים שלו מכוון לשבוע השלישי (ועד לתחילת הטור?), אבל אם זוהי שירת הברבור ברילספורד לא יהסס הרבה, פרום ירגיש על בשרו את מה שהרגיש וויגינס. כדי שזה לא יקרה הוא יצטרך הרבה אופי ומהלכים כאלו שעשה לפני 3-4 שנים. אולי ברית עם פאביו ארו ומיגל אנחל לופז תצליח. אולי.

ניפגש כאן אחרי קטעים 14-15 בשבת-ראשון טרם השבוע הגורלי השלישי, עד אז – פורצה איטליה!!

 

אנייסטה מיבנה
פסיכים של ליגות נמוכות

27 Comments

יאיר בן עמי 14 במאי 2018

טור נהדר דן.

דן ברקאי 14 במאי 2018

תודה מאסטר!

מתן גילור 14 במאי 2018

תודה דן.
לי הוא נראה כאילו הוא מכוון לטור ופתאום הציעו לו 2M אירו, אז הוא לא יכל לסרב. הייתי מאד נזהר לכנות זאת שירת הברבור, כשלפני פחות משנה עשה מה שאיש לא עשה לפניו ובתנאים קשים יותר (סמיכות זמנים).
בדופינה 2017 הוא נראה חלש בניגוד לשנים עברו. במקפצת הבנות היפות ארו ברח לו ובהמשך איבד את הצהובה. בשבוע האחרון השתפר ובוואלטה היה רמה אחרת.
ברור שהג'ירו יכול לעייף אותו לקראת הטור, אבל הוא עדין בין המועמדים הבכירים לצהובה (אם לא יושעה כמובן).

איציק 14 במאי 2018

אתבסס על הזיכרון הגרוע שלי. נדמה לי באחד הטורים ארמסטרונג קרס וחשבו שהוא גמור. ביום למחרת הוא שבר את הטור עם ניצחון מדהים, גם הוא בהרים. מי יודע, או גם פרום יקום מחר ויכה את הגנן. לא הייתי ממהר להספיד את פרום מבחינת התוצאות, אבל נראה לי משהו לא מרוכז אצלו. שתי נפילות הוא סוחב כבר. לא יודע האם זה מקרי או חוסר ריכוז.

יואב היה פה 15 במאי 2018

זה לא היה פלויד לאנדיס? אם כן, איזה יום מטורף זה היה…

דן ברקאי 14 במאי 2018

מתן ואיציק, זכרו שלא קברתי את פרום אלא הבאתי בחשבון שייתכן שבסרגל המאמצים הוא לא בכושר הטוב שלו (תעיד כרסו הקטנטנה), או שמא הוא עדיין מלקק את פצעיו מנפילותיו, אבל לא ראינו פרום מפרק בעליות כבר הרבה זמן, בטור הקודם הנג"ש עשה לו בעיקר את הטור, ובוואלטה שהיה טוב, מבחנותיו לא עמדו במבחן הכשירות. לא יודע מה קורה אתו – זה לא קרוב לפרום שאני מכיר.

גם הוא התבטא היום שיהיה קשה עד בלתי אפשרי לזכות בג'ירו. הוא מבין את זה כנראה יותר טוב מאתנו.

ארמסטרונג? לא מביא ראייה ממנו. אתה בטח מבין למה…

איציק 14 במאי 2018

דן,
לא טענתי שאתה טענת.
הדוגמה של ארמסטרונג הייתה בדיוק כדי להמחיש עד כמה זה כמעט בלתי אפשרי לעשות בצורה… טוב, אני חושב שהבנת.
וכפי שכתבתי, לא מבין מספיק באופנים, לא יודע כמה הפער בלתי מחיק, אבל דווקא הנפילות נראות לי כסימן למשהו לא טוב שעובר עליו. זה לא אמור לקרות לרוכב ברמתו, בלי דחיפה, בלי תאונה, סתם חוסר ערנות ושיקול דעת מוטעה.

אלכס דוקורסקי 14 במאי 2018

דן, נהניתי מאוד לקרוא.

דן ברקאי 14 במאי 2018

תודה!

יהויכין פנדלוביץ' 14 במאי 2018

אם אני זוכר נכון, שנה שעברה הוא לא ניצח שום קטע בטור, אלא היה 'בסדר' כזה לכל האורך.
אולי גם פה, הוא לא מחכה להברקה שלו, אלא לפשלה של המתחרים.
דן- תן גם איזו מילה על הסייקלינג אקדמי

Dr. van nostrand 15 במאי 2018

היו אחלה בחורות שמנשקות את המנצח.
מקווה שהוא התרגש כמונו.

49ers 15 במאי 2018

יאיר בן עמי התייחס לנקודת הגיל באחד מהטורים המצויינים שלו בפייסבוק. למעט חריגים (וגם הם מההיסטוריה הרחוקה), אף רוכב לא זכה בגראנד טור מעל גיל 32-33 (אם לא מחשיבים את ארמסטרונג). פרום חוגג 32 במהלך הג'ירו, יתכן שזאת באמת שירת הברבור (וגם אני לא מספידו עדיין). יש לזכור שפרום תמיד נראה סובל\מתאמץ, גם בימים הגדולים שלא. וכלא מעט רוכבים אחרים שזכו בגראנד טורים, הוא לא מרגיש "צורך" , או דחיפות, לנצח במקטעים. מבחינתו להגן על מה שיש, פלוס נג"ש עילאי – בהחלט מספק. כשדמולן, שען לא פחות טוב ממנו, אם לא יותר, בתמונה – זה כבר סיפור אחר. בכל מקרה, כפי שזה נראה כרגע, הוא לא יגיע לנג"ש במצב שזה ישנה כבר. וללקק את האצבעות מהרכיבה של צ'אבס וייטס – פשוט תענוג.

אשר 15 במאי 2018

ממש בשליפה עולה לי קדל אוונס שהיה מעל הגיל הזה כשזכה בטור ונראה לי גם קונטדור בג׳ירו. חוץ מזה שגם בגיל מבוגר רואים כמה רוכבים מבריקים כמו ולוורדה. נראה לי הכללה לא מדויקת.

דן ברקאי 16 במאי 2018

יאיר בן עמי סייג זאת בעיקר על מנצחים סדרתיים שהשיא שלהם היה מאחוריהם בגילאי ה32+, גם קונטאדור כשזכה בוואחטה ב2014 ובג'ירו שלאחריו ב2015 היה אז בן 32 וזה היה הרגעים האחרונים שלו כאקדוחן היורה גם. אבל אכן זה לא חד משמעי וודאי שאפשר לזכות גם אח"כ.

וואלוורדה זו דוגמה לא טובה, הוא לא רוכב גראנד טור על אף זכייתו בוואלטה בסוף העשור הקודם. רוכבי גראנד טור זה סיפור מנטלי ופיזי שונה לגמרי.

יואב היה פה 15 במאי 2018

איזה כיף שבסוף כתבת בלוג לכבוד המאורע!

אז שבוע הג'ירו בישראל אכן היה מרגש ברמות שקשה לתאר. התיאור של החוויה שלך בירושלים מתארת מילה במילה את החוויה שלי בירושלים ובתל אביב.

נק לציון- ערוץ הספורט משדר את השלבים כעת רק באתר ולא בטלווזיה. אז אחרי כל הפמפום שלכם על הג'ירו, זה אפילו לא מצליח לדחוק הצידה שידורים חוזרים או פאנלים באולפן ממוזג? באמת?

מבחינת הג'יסי- אני חושב שהגיל של פרום פחות רלוונטי, צריך לזכור שהוא לא התחרה ברמות הגבוהות מגיל צעיר, כך שיכול להיות (וככה הוא טען בראיונות עבר) שיש לו עוד כמה שנים ברמה הגבוהה ביותר. מעבר לכך, יש לו מספיק זמן להתאושש ולהכנס לקצב עד לשבת, כך שאני צופה בסוף קרב משולש וחצי בינו לבין דומולאן וייטס (וצ'אבס).

עוד נקודה בעניין זה- סקיי הביאו שמות שלא בכושר: פולס לא התאושש מהפציעה, דה קרוז כנראה שומר את עצמו לוואלטה, אליסונד הגיע לפיק בטור אוף דה אלפס ורק הנאו נראה סביר. אולי היה צריך להביא את ברנל לחילוץ… מנגד, סקוט הביאו קבוצה מדהימה- הייג מרסק את הדבוקה, קרוייזיגר ממשיך ותמיד יש את נייבה לסיים את העבודה. פשוט מדהים.

התייחסות לאקדמי- אז קודם כל, כואב הלב על גיא ניב. אבל עם זאת, צריך לציין שבחירת הרוכבים היתה פשוט לא טובה. אוויה והספרינטר הנורווגי, ששמו ברח לי, היו חייבים להכלל בקבוצה. חוץ מזה, מבחינה אסטרגית, ההחלטה להוריד את הרמאנס מכל נסיון לסיים טופ 10 לא מובנת לי. בנוסף, ההחלטה לשלוח אותו ואת פלאזה לבריחה דווקא בשלב של האתנה נראית כמו חוסר הבנה משוועת. נכון, שנה שעברה פולאנצ' לקח את השלב מהבריחה, אבל היה מדובר בגישה שונה להר עם רוח פנים חזקה מאוד שניטרלה את הדבוקה. מקווה לשבוע שני ושלישי מרשימים יותר, כי כרגע אקדמי הקבוצה הכי פחות מרשימה בפער לא מבוטל

איציק 15 במאי 2018

ערוץ הספורט שידר עד עכשיו את כל הקטעים, מה שכן הוא כל יום מדלג לערוץ אחר, 555, 55, 56, 57, 58. פשוט צריך לבדוק כל יום באיזה מהם. נכון שלא כל יום בערוץ הפתוח אך משדרים כל יום שיש מקטע של המרוץ.

יואב היה פה 15 במאי 2018

וואלה? היה יום או יומיים שלדעתי היה רק באינטרנט.. מקווה שאני טועה

איציק 15 במאי 2018

אתה טועה בהחלט, זפזפ בין הערוצים, זה תמיד באחד מהם.

אבי גלברט 15 במאי 2018

בחירה לא טובה כי אחד מהאחים גולדשטיין היה צריך להיות ולא ניב חסר הניסיון .
עומר הצעיר היה נותן שואו מטורף עם היה משתתף .
לא מכיר את המספרים והוואטים של כל רוכב אבל היו שיקוליים מעבר לאופניים נטו כמו דגל ישראל בנגש וכו .
חוץ מזה דן , טור יפה מאד ובתחושה שלי זה יתרום בטווח המיידי לענף האופניים , אם במודעות ואם בהצטרפות של רוכבים .
ערוץ 5 כנראה נתקע בלי מזומנים . בסהכ הכול עשה עבודה טובה בזמן ששידר .
כל ספקולציה על מהות החמישיה הראשונה תחכה לדלומיטים והאלפים .זה הפוליגרף .

אבי גלברט 15 במאי 2018

עם = אם …כרגיל …

דן ברקאי 16 במאי 2018

תודה יואב!

קצת ספק לי לגבי הכושר של רוכבי סקיי, אני חושב שגם פרום לא בדיוק בכושר והפנים לקראת השבוע השלישי ועד תחילת הטור. זה עבד לו עם הטור וואלטה ובינתיים פחות עם חלום הג'ירו טור.

49ers 15 במאי 2018

הם הכי פחות מרשימים כיוון שהם בפער מאד גדול מאחורי שאר הקבוצות. לפני כמה שנים טובות מאד רכבתי בקבוצה שנקראת רוכבי הברון (רכיבת שטח עם דגש על טיול והמתנה לכל רוכב ורוכבת שמתקשים בעליות). מעת לעת היה מגיע בחור חזק וקורע את כולנו (למרות שהיה שמנמן וחייכן…). בתקופה מסויימת, הצטרף אליו בנו הבכור, שהיה אז בן 13-14 למיטב זכרוני. הילד עף בעליות, היה יורד ועולה ועושה אינטרוולים עד שאחרון הרוכבים הגיע. כולנו התפעלנו וצפינו לו גדולות. היום הוא הישראלי האחרון שנותר בג'ירו, גיא שגיב, חב"ב, כפי שנהגנו לקרוא לו (חזק ביותר בעליות), אבל עדיין רחוק לצערי, גם מבן הרמאנס. למרות המעטפת הנהדרת מצד המשפחה ומצד האקדמי, למרות הרצינות והמחויבות שבה הוא מתייחס למקצוע – עדיין הפערים בלתי נתפשים.

49ers 15 במאי 2018

זאת תגובה ליאב..

יואב היה פה 15 במאי 2018

אין לי מילה רעה אחת על צמד הגיא. הם עושים ועשו את מה שהם יכולים ואין מה לעשות, ככה לומדים. הקושי שלי הוא עם ההתנהלות של הקבוצה, אני לא לוקח מהם את ההשקעה העצומה והקושי להשתתף פעם ראשונה בגראנד טור. אבל כבר הגעת לכאן בנס? (ממש כמו לארח אליפות אירופה בכדורסל אהמ..) אז תביא את הרוכבים מתאימים (למשל סבארלי שלא פוגע בספרינטים תקופה מאוד ארוכה לא היה צריך להכלל בקבוצה..) ושהתכנון מבחינת המטרות יהיו מותאמות למציאות

לגבי גולדשטיין הצעיר- מה שהוא עשה השבוע בוואלטה של אראגון, היה אולי הביצוע המרשים ביותר של רוכב ישראלי השנה..

אבי גלברט 15 במאי 2018

עומר הוא אולי הפוטנציאל הגדול ביותר שיש היום לרוכב ישראלי .מטפס מצויין , רוכב אמיץ שלא מפחד לחשוב מחוץ לקופסא .מקווה שיום אחד יהיה הראשון לפרוץ את תקרת הזכוכית .

49ers 15 במאי 2018

לא חולק על שניכם. פשוט מתקשה להבין מדוע רוכב ישראלי שמעביר את רוב חייו המקצועיים בחו"ל, עם נתונים (מעולים) כשל שגיב, לא מצליח לדגדג את הרמות הגבוהות. מתוך הנחה שאתלטיות נבנית עם הזמן, הגובה לא משחק תפקיד (כמו בכדורסל, נניח), שכל בקודקוד יש, מוסר עבודה.. מדוע הפערים עדיין כאלו גדולים? היום כבר אין מחסור בתחרויות ובכל רגע נתון מתחככים ברמות הגבוהות ביותר…

אבי גלברט 15 במאי 2018

באופניים , רוכב ישראלי צעיר לא עשה את מירב שנותיו בחול .הרוכבים הטובים בעולם "מסומנים " מגיל שש או שנולדו במקומות גבוהים (קולמביה) ומתאמנים מגיל צעיר מאד ברמה מאד גבוהה .בישראל הילדים מתחילים יחסית מאוחר , לא תמיד מקבלים אימונים ברמה מספיק גבוהה ולחול יוצאים או מתחרים רק אחרי הצבא וזה מאוחר מידי .אפילו בכדורגל ילדים מקבלים יחסית הכנה טובה יותר מאשר באופניים .
מכיר כמה רוכבים צעירים בזמנו שרכבו איתי ב500 וואט בזמנו ובעוד קבוצות .הצבא , התמיכה הכספית של ההורים הם קריטיים .רבים וטובים נושרים עוד לפני הצבא ורק מעטים ,מעטים שורדים וממשיכים הלאה אם "בור" גדול של שלוש ארבע שנים .
אין אף ישראלי שהתאמן בתנאים וברמה של קבוצה מקצוענית מגיל צעיר וזה כל הסיפור

Comments closed