רוח התקופה – ירון גרופמן

ספורט כזירה של שוויון? לא אצל נייקי

וידוי. אני לא שונא את נבחרת איראן בכדורגל. אני לא אוטומטית נגדה בכל משחק ואין לי אפילו בדל שאיפה לראות אותה מפסידה ונרמסת על המגרש. אני גם לא מחבב אותה. אני פשוט לא מקשר בין הכדורגלנים המזיעים לבין המשטר בטהרן. בעיני הם מייצגים אומה עתיקה, שמונים ואחד מיליון איראנים, שחלקם הגדול מדוכאים תחת הדיקטטורה הדתית הקנאית שעלתה לשלטון לפני פחות מארבעה עשורים. במהלך משחקי היורו ב – 2016, דקות לפני שנבחרת טורקיה עלתה על המגרש, אמר לי חבר שיהיה אדיר לראות כדורגלנים טורקים מושפלים. ניסיתי ולא הצלחתי להבין על מה הוא מדבר ולמה זה ישמח אותו.

*

בכל מקרה, את מרוקו אני מעדיף על אירן בכל יום נתון. למרוקו יש לי סימפטיה בגלל חברים קרובים ממוצא מרוקאי, הקפה האמריקאי של ריק בקזבלנקה, סעיד אוויטה והישאם אל גארוז'. טיולים של השנים האחרונות באפריקה (התנדבות בשמורה בדרום אפריקה ומסע לפסגת הקילימנג'רו) יצרו אצלי סימפטיה כללית ליבשת ואשמח לראות נבחרות אפריקאיות צועדות, בעקבות קמרון של 1990 שהגיעה לרבע הגמר, לשלבים המתקדמים. ובכל זאת שמחתי כשאירן ניצחה את מרוקו.

*

מדוע? בגלל נייקי. חברת הענק הבינלאומית, המעסיקה 75,000 עובדים שמחזור המכירות שלה לשנת 2017  34.35 מיליארד דולר, הודיעה לפני שלושה ימים, ממש ערב תחילת המשחקים, כי לא תספק לנבחרת איראן ציוד למשחקי הגביע העולמי. מדובר באספקה של נעליים לשלושה שחקנים הנועלים נייקי, לא במסגרת הסכם חסות רשמי, אלא כעסקה מסחרית פשוטה שהיקפה כמה אלפי דולרים לכל היותר. "כחברה אמריקאית איננו יכולים לספק נעלי כדורגל לנבחרת הלאומית של איראן, לאור משטר הסנקציות הקיים תחת החוק האמריקאי", כך מסרה נייקי. מצחיק.

משטר הסנקציות האמריקאי נגד איראן טרם התחדש. הצו הנשיאותי בדבר יציאה מהסכם הגרעין נחתם ב 6 במאי. על פי החוק, על הקונגרס להחליט איזה סנקציות יוטלו מחדש בתוך תשעים יום, דהיינו עד 6 באוגוסט. גם אם יוטלו מחדש כל הסנקציות בגרסתן הקשוחה ביותר הן חלות על עסקאות פיננסיות, שירותי בנקאות, מוצרי תעשייה כבדה, נמלים, שירותי ספנות, מוצרי תעופה ואנרגיה, אך לא וודאי שהן חלות על עסקה מסחרית בין יצרן נעלי ספורט להתאחדות הכדורגל האיראנית וממילא ניתן לקבל לעסקה כזו פטור מרשות מיוחדת במשרד האוצר האמריקאי. עד היום אושרו קרוב ל – 10,000 פטורים, כמה מהם גם מנימוקים של מניעת פגיעה בתחרות ספורטיבית.

*

אז מה היה לנו שם? אקט של חברה אמריקאית, שאין לו כל קשר לביטחון ולהתחמשות אירן, שלא ברור כלל שהוא מתחייב על פי החוק ושניתן לקבל לגביו פטור. כן ברור שהוא פוגע בתחרות הספורטיבית. לשחקני כדורגל קשר אינטימי עם נעלי המשחק שלהם ולא קל, לחלק מהשחקנים, להחליף את החברה או אפילו הדגם בהתראה קצרה.

בקיצור נייקי הריחה את הצייטגייסט, את רוח התקופה והתחברה אליה באקט נקמני ומרושע, צעד שמפתיע כשהוא מגיע מחברה שמגיעה מהחוף המערבי, שמדברת ללא הרף על ספורט כזירה של שיוויון, תחרות והשראה. מצד שני זו אותה נייקי שכמעט המציאה את שיטת האאוטסורסינג לעולם השלישי (הוצאות ייצור מינימליות ושכר זעום ומנגד השקעה עצומה בשיווק ומיתוג), שחטאה בהעסקת ילדים ובזיהום הסביבה ושרק לאחרונה התברר כי במשרדיה שררה סביבת עבודה רעילה ואלימה כלפי נשים.

וכך קרה שמצאתי את עצמי שמח בניצחונה של איראן על מרוקו.

איסלנד - ארגנטינה. בונקר של אמיצים
פרו - דנמרק. חוסר צדק לא מהסוג של חוסר צדק

6 Comments

גיללתר 16 ביוני 2018

נהדר

ברלה 16 ביוני 2018

רוח התקופה: להסביר שאין הגיון לרצות בהפסד של נבחרת לאומית בגלל השלטון הרצחני שלה, להסביר שיש היגיון לרצות בניצחון של אותה נבחרת לאומית בגלל חברת נעליים אמריקאית, מקור כל רוע עלי אדמות. הגיוני בסך הכל

Dr.van nostrand 17 ביוני 2018

מברוכ, ברלה.
ממש לא אכפת לי שאיראן או צפון קוריאה גם ייקחו את הגביע, עם או בלי שוחד.
יותר חשוב לי שיבינו כל האנשים שם ובמשטרים מסוכנים אחרים שרוח התקופה היא לא כמו זו בימים של אובמה.

שחר 17 ביוני 2018

האמת שראיתי את ראמוס אתמול, התחלתי לאהוד אפילו את רונאלדו….אולי זה ברוח הפוסט…

בכל אופן, שלטון רצחני זה משהו שכל אומה אומרת על האומות האחרות שאינן בהסכמה איתה, וזה לא פוסח על שום מדינה כמעט (אולי חוץ מכמה מדינות באירופה), גם אני משתדל לא לערבב לאומנות וחשבונות של מי עשה מה ליהודים או לישראל עם ספורט, זה נראה לי בא בטוב

אלי-לא אוהד כ"ס 17 ביוני 2018

נראה לי שמאוד קשה להפריד כי מדובר ברגשות ובסופו של דבר אתה צריך לשים את האהדה שלך היכן שהוא ומסיבה כלשהיא. ההבדל הוא בסיבה. אחד בגלל שהאבא של מסי קיבל יותר כסף מהקטארים ולא הופיע בטדי והשני בגלל השפיץ של הנעל של נייקי. אצלי זה מתחלף ממשחק למשחק אפילו כשמדובר באותה הקבוצה..

yaron 17 ביוני 2018

טוב,
מסכים שנבחרת איראן מייצגת איראנים שפויים הרבה יותר מאשר את המשטר, אין לי שום בעיה איתם.
לגבי נייקי, באמת יש לך איזה שהן ציפיות מהם או מכל תאגיד בינ"ל אחר?

Comments closed