מול מי אנחנו משחקים – יואב בורוביץ'

לקראת ישראל - צרפת

בגדול, ישראלים כבר מבינים שהצלחה גדולה בנבחרות הצעירות לא מנבאת הצלחה בהמשך הדרך. כבר שנים די רבות שהנבחרות הצעירות שלנו בכדורסל מצליחות, לעתים בענק, ועדיין הצמחנו בדור האחרון מעט מדי כדורסלנים בוגרים מצליחים.

אולי הנבחרת הצעירה הזו שונה. סיכוי לא מבוטל שיש בה לכל הפחות שני כדורסלנים שיהיו גם בוגרים טובים – הכוונה כמובן לדני אבדיה וים מדר.

כמובן שהלב רוצה שהרבה יותר משניים יהיו טובים גם כבוגרים. לא ראיתי את הצעירים שלנו מספיק פעמים אבל ייתכן שיותם חנוכי, נועם אביבי ואולי אפילו שחקנים נוספים יהיו בוגרים טובים.

בינתיים השחקנים האלה אוספים אחלה חוויה לכל החיים עם ההצלחה הגדולה שלהם בנבחרת הצעירה.

*

מחר נבחרת ישראל תשחק נגד נבחרת צרפת במשחק שסוכנויות ההימורים מזהות כשקול לחלוטין (ישראל פייבוריטית בנקודה 1 בווינר).

צרפת בינתיים בלי אף הפסד באליפות. אבל מה שבאמת הופך את הכדורסל הצרפתי להרבה יותר נעלה מזה שלנו זה כמות הכישרונות שהמדינה הזו מייצרת.

בעוד אצלנו מיטב הכישרונות משחקים בנבחרת הצעירה לא כך הדבר בצרפת.

בדראפט 2019 שנערך לפני שבועות ספורים לא היה אף ישראלי בין 60 הנבחרים (למרות שיובל זוסמן ניסה), וזו גם לא הייתה שנה שונה במיוחד לטאלנטים הצרפתיים. אבל צרפתי אחד בכל זאת נבחר – סקו דומבייה בן 18 נלקח על ידי דטרויט פיסטונס במקום ה-15.

דומבייה לא משחק באליפות אירופה עד גיל 20 שנערכת בישראל למרות שהוא בן גילו של דני אבדיה.

אבדיה, אגב, מוערך על ידי האתר המאוד-מקצועי (nbadraft.net) כמי שייבחר במקום ה-26 בדראפט 2020. מקדימים אותו שני צרפתים שלפי אותו אתר ייבחרו בטופ 10! – שני הרכזים תיאו מאלדון (בחירה מס' 5) וקיליאן הייז (בחירה מס' 9).

מאלדון והייז לא משחקים באליפות אירופה בתל אביב.

לפני יותר משנתיים נבחר עוד צרפתי בטופ 10 – פרנקי ניליקינה, שנלקח על ידי ניו יורק ניקס בבחירה השמינית.

ניליקינה רק בן 20, גם הוא יכול עדיין לייצג את ארצו באליפות אירופה בישראל – אבל הוא כמובן לא כאן.

וכך, ארבעת הצרפתים שהם כנראה הבכירים ביותר בארצם בשכבת הגיל הרלוונטית לא משחקים באליפות אירופה.

ישראל, במילים אחרות, תתמודד מחר נגד צרפת ב'.

גם את זה כדאי מאוד לקחת בחשבון כשבאים להעריך את ההצלחה של הנבחרת שלנו כיום ובעיקר את סיכויי ההצלחה של הכדורסלנים שלנו בעתיד.

ועוד מילה אחרונה לגבי צרפת. המדינה הזו כיום לא רק מגדלת הכי הרבה כישרונות כדורגל בעולם. היא גם מגדלת הכי הרבה כישרונות כדורסל באירופה. וזה במדינה בלי מסורת כדורסל עשירה בכלל וגם בלי קבוצות בכירות ביורוליג.

Grassroots – זה בהחלט קיים בה. מסורת הספורט, יכולות האימון ובעיקר היכולת האתלטית של מהגרים אפריקאים רבים – יצרו סוג של מעצמת כדורסל. למרות שבקושי תראו את זה בהישגי הנבחרות – כי גם אצל הבוגרת פעמים רבות הכישרונות הגדולים ביותר לא באים, ולצערנו זה גם קיים בנבחרות הצעירות.

ככלל, לראות אליפות יבשת בלי השחקנים הטובים ביותר מאוד מפחית מהלגיטימיות (והעניין) של אותה אליפות יבשת.

 

 

 

עשר הערות על הניצחון על ליטא
אז מה אם רפובליקנים קונים נעליים? (פודקאסט עם ציפי שמילוביץ׳)

22 Comments

קורא בין השורות 19 ביולי 2019

כתבת כרמל זוסמן במקום יובל זוסמן

יואב בורוביץ' 19 ביולי 2019

תודה, מקווה שיתוקן בקרוב (:

איציק 19 ביולי 2019

לפני זמן לא רב כל הנבחרות הצעירות היו על הפנים. לפני שנתיים התחילו השינוים וזה ממש לא הרבה זמן. צריך לראות אם תהייה המשכיות.
לגבי סגל חסר של צרפת, כל קבוצה מופיעה עם מה שיש לה. הכוכביות שאתה שם לא במקום. אז תתחיל לשים כוכבית על כל אליפות NBA כולל הנוכחית (וכן, לא קראת לזה כוכבית אך בפועל זה מה שאתה עושה). אלו הבעיות של צרפת. אולי גם ספרד או ליטא לא שלחו את הטובות ביותר. כן, אפשר לקנא בהם ורצוי ללמוד מהם, אך זה לא קשור לגבי הלזכור שזו צרפת ב'. צרפת א' עם כל כוכבי ה-NBA לא פעם נפלא באליפויות אירופה מול הספרדים, הרוסים והליטאים. ארצות הברית עם לברון וכרמלו קיבלה סטירה מיוון בזמנו ואין ספק שמבחינת הכישרון היתה טובה בהרבה. זה מה יש, אם זה הנבחרת מתמודדת ואם תנצח את צרפת אז זה מה שיזכר, ולא מי היה ומי לא.
לגבי אבדיה, יש כאלו שחושבים שהוא במקום חמישי, והם כנראה גם נחשבים. המיקום היום של כולם לא ריאלי ונהייה חכמים יותר בעוד 8-10 חודשים.

יואב בורוביץ' 19 ביולי 2019

הי איציק,
לא הייתי בכלל משווה את זה לסיטואציה ב-NBA של פציעה. וממש אין כוכבית ליד האליפות של טורונטו. פציעות זה חלק מהמשחק בכדורסל ובוודאי ב-NBA בעונה כה ארוכה. קבוצות לוקחות את זה בחשבון ואיש באמריקה לא שם כוכבית ליד אליפות כאשר במדי היריבה נפצע כוכב.
בעניין למקרה של הטקסט, מה שגרוע כל כך באליפויות יבשת בכדורסל בבוגרים (לעתים עוד יותר מהצעירות) וגם בצעירות זה שבמקרים רבים השחקנים הכי טובים בנבחרות די רבות פשוט לא מגיעים.
יש להם דברים יותר חשובים מבחינתם לעשות.
כמובן שזה אף פעם כמעט לא הסיטואציה בישראל. כאן משחקים הטובים ביותר תמיד.
ולכן ההישגים שלנו במפעלים הללו תמיד צריכים להילקח בעירבון מוגבל (עזוב את המונח כוכבית שאני לא סובל והוא גם אינו מדוייק למה שאני בא לתאר בטקסט).
תחשוב על יורו כדורגל בוגרות, או על מונדיאל כדורגל, שנבחרות באות פשוט באות ללא הכוכבים הגדולים שלהן שפשוט לא בא להם לשחק. כמובן שהדבר היה מוריד המון – אם לא הכל – מיוקרת אותן אליפויות. אז הדבר הזה קורה כל הזמן באליפויות הכדורסל. ולצערי הוא גם קורה ביורו הצעירות בכדורגל, ולכן גם הטורניר הזה הרבה פחות חשוב.
חוץ מזה, אליפות יבשת במשחק קבוצתי (כמו כדורסל) שנערכת כל שנה היא סוג של פארסה. וגם דבר שמאוד פוגע בכדורסלנים הצעירים. אבל זה כבר ממש beside the point (:

איציק 19 ביולי 2019

יואב,
אני מסכים בהחלט שהלוואי שכולם היו באים אבל זה לא המצב. גם נבחרת הכדורסל של ארה"ב לא באה בהרכב הכי חזק, וחבל מאד למרות שכנראה ההפרש היה גדול, ועדיין. בהינתן שזה המצב, אז ככה מכמתים את הדברים. אנחנו תמיד יודעים שהכי חסר מי שלא משחק ללא קשר למי שיגיע.
לגבי אליפות כל שנה, בבוגרים אני מסכים איתך לחלוטין. בגילאים הצעירים אם זה לא יהיה ככה, שחקנים מסוימים יפספסו את ההזדמנות. נניח שנה אחת הם צעירים מידי ושנה לאחר מכן כשהם מוכנים אין אליפות. לדעתי בגילאים הצעירים זה בסדר גמור.

יואב בורוביץ' 19 ביולי 2019

הכדורסל הבינ"ל הרבה פחות חשוב מהכדורגל הבינ"ל ברמת הנבחרות הבוגרות בעיקר בגלל זה שכוכבים רבים (כולל בארה"ב) לא באים. אין לזה שום קשר ש"מי שהכי חסר זה מי שלא בא". אתה לא שומע את המשפט הזה כמעט אף פעם במונדיאל או ביורו או בליגת ה-NBA (אתה כן שומע אותו, ובצדק, באליפויות יבשת כאשר כוכבים גדולים רבים לא באים – גם בבוגרות, לצערנו).
לגבי אליפויות היבשבת לנבחרות צעירות, לדעתי זה צריך להיערך פעם בשנתיים, ותעשה את זה לאנדר 21 ואנדר 18. ובכך תסגור עניין ותאפשר גם לכולם הזדמנות לשחק.

איציק 19 ביולי 2019

לגבי החשיבות של האליפות לעומת הכדורגל, זה נכון. במידה רבה כי רוב הכדורגלנים משחקים באירופה. ויותר מכך, כי הכדורגל העולמי תחת קורת גג אחת. בגלל זה גם באליפות דרם אמריקה ואליפות אפריקה רב הכוכבים מגיעים. בכדורסל יש את הנ.ב.א ויש את האיגוד העולמי והם עולמות שונים. עד שהכוכבים האירופאיים התחילו לצאת בהמוניהם לליגה הטובה בעולם, השחקנים הכי טובים היו באליפויות. עכשיו זה השתנה ועד שלא יגיעו כל הליגות לאזה מודוס ויונדום המצב רק יחמיר. במיוחד עם הסכסוך של היורוליג שרק מחריף את הבעיה.
לרווח את הגילאים זה אולי פתרון סביר. אולי בגילאים אלו שלוש שנים זה הפרש גדול מידי. אם לא, אז יכול להיות נכון. לא מאמין שפיפא או פיבא יקבלו את הרעיון.

פרפר נחמד 20 ביולי 2019

קשה לי להתייחס לנבחרות "צרפת" ברצינות.
יותר נכון להסתכל עליהן בתור נבחרת אפריקה.

רוני יובל 20 ביולי 2019

אמירה מטופשת להחריד. אני מציע, עם כך, שנסתכל על נבחרת העתודה של ישראל כנבחרת פולניה-מרוקו ארה"ב-סרביה. מושקוביץ', זוסמן, מדר, בריסקר ואבדיה, בהתאמה.
או במילים אחרות – אתה טיפש נבער.

פרפר נחמד 20 ביולי 2019

חחחח שתה מים חמוד או חמודה..
הייתי יכול לפתוח איתך דיון שלם שהיית מגלה כמה את/ה טועה אבל נראה שקודם כל את/ה צריך/ה להשקיט את השדים שמסתובבים לך בראש.
את/ה לא בנוי לזה כרגע.

רוני יובל (גבר) 20 ביולי 2019

בבקשה ערן, תראה לי כמה אני טועה. אני מחכה.

S&M 20 ביולי 2019

סמולני עוכר ישראל. תן להנות! ;-)

no propaganda 20 ביולי 2019

מה דאץה כותב זה נכון אבל כספרד זכתה כאן ביורו הצעירות בכדורגל עם קבוצה מצויינת, אף אחד לא התלונן שגרמניה הייתה יכולה לבוא עם גצה, רויס, מולר, גונדואן ועוד כמה חברה שכבר כיכבו בבוגרת

no propaganda 20 ביולי 2019

שאתה*

רוני יובל 20 ביולי 2019

כי סביר להניח שגם לספרדים חסרו שחקנים.

no propaganda 20 ביולי 2019

לא זכור לי מישהו שהיה חסר, ודאי לא מישהו משמעותי

שי 20 ביולי 2019

לספרדים לא חסרו שחקנים, הסגל של הנבחרת הבוגרת היה עמוס מספיק בכוכבים גם ככה. לכן הגיעו לפה שחקנים ברמה של איסקו ודה חאה.
גם איטליה שהגיעה לגמר שיחקה בלי מריו באלוטלי (היה בקצה הגיל החוקי אז, ועדיין לפני שהקריירה שלו צללה) וסטפן אל שעראווי (אז עדיין נראה בדרך להיות חלוץ בטופ) – שניהם זומנו לנבחרת הבוגרת.

גיא זהר 20 ביולי 2019

אם אתה הייטר (וזה בסדר) לפחות תכתוב עובדות נכונות (או אל תעוות אותן לצרכיך). נילקינה (כמו זוסמן בן גילו) שנתון 98, לא יכול לשחק באליפות. דומבויה יליד 2000 ולכן יכול להבחר בדראפט, אבדיה (מקום 26? בכלל האתרים/פרשנים הלא פחות מוערכים מנבאים לו בחירת לוטרי) קטן ממנו בחודש. מי יודע מה היה קורה אם היה יכול להעמיד את עצמו לדראפט הקרוב. ולעצם העניין, מציע לקחת מרומנים אנטר 20 בכדורגל את חצי הגמר כי הם שיחקו נגד אנגליה ב'.

משה 20 ביולי 2019

אני אשמור את זה כשאבדיה ייבחר טופ 10 – סחתיין שמצאת את האתר היחיד שמנבא אחרת.
היכולת הייחודית שלך לנסות ולכבות הנאות של אחרים זה משהו שצריך בשבילו ספה והרבה כסף.

רוני יובל (גבר) 20 ביולי 2019

עזוב שטויות – טורנירי הצעירים, כדורסל וכדורגל – אין להם שום משמעות כלפי עתיד מבחינה קבוצתית נבחרתית. נאדה.

איתן 21 ביולי 2019

בס"ד
לגבי ניליקינה אני לא בטוח שאתה צודק. האליפות מוגדת תחת 20 והוא עוד שבוע בן 21.
השאר נכון. ויש עוד שחקנים טובים שלהם ששיחקו באליפות מתחת 19 ולא הגיעו.

בספרד אין חיסורים עקרוניים.

צרפת לא הייתה מעצמת כדורגל וכדורסל.
ההצלחה שלהם הגיעה עם המהגרים.
גם בנבחרת הכדורגל וגם בכדורסל רוב הנבחרת עכשיו מהגרים(צרפת לא זכתה במונדיאל עד שהובילו אותה עד זידאן הטוניסאי, טרזגה הארגנטינאי, .טוראם-גוואדלופ ודסאי-גאנה ועוד כחיזוק לצרפתים המקוריים(וכמובן ויירה והנרי בהמשך)). היום זה מעמיק כשרוב הנבחרת כזו.

כמו שבארץ יש רצי מרתון אפריקאים מצויינים פתאום אז בצרפת זה קרה בספורט פי כמה.
שילוב בין גנים של אתלטיקה לבין מערכות אימון מתקדמות מביאות לתוצאות.

רוני יובל (גבר) 21 ביולי 2019

בבקשה לדייק בעובדות – זידאן, טוראם ורוב הנבחרת הצרפתית אז והיום הם לא מהגרים, אלא בני מהגרים. הם נולדו וגדלו בצרפת. להשוות אותם לאפריקאים שהגיעו לישראל בגליאי 20+ זה מגוחך.

Comments closed