השפל הספרדי – יואב בורוביץ'

לקראת הגמר הגדול של אליפות אירופה בכדורסל עד גיל עשרים

אלה שנים רעות לייצור הכישרון בכדורסל הספרדי.

המדינה שהצמיחה בדור האחרון כישרונות על – שמרביתם שיחקו ב-NBA וחלקם אף כיכבו בה – כגון האחים פאו ומארק גאסול, ריקי רוביו, סרג' איבאקה (במקור מקונגו), סרחיו רודריגז, רודי פרננדס, סרחיו יול, פליפה רייס, פראן וואסקז, ויקטור אברינס, ויקטור קלאבר ועוד רבים וטובים, נאלצת בשנים האחרונות לראות איך מעט מאוד, אם בכלל, מתוצרת שחקניה מקבל איזושהי התייחסות מהליגה הטובה בעולם.

מאז דראפט 2016, שנערך לפני יותר משלוש שנים ובו חוואנצ'ו הרננגומס נבחר במקום ה-15 על ידי הדנבר נאגטס (מאז הוא רחוק מלהרשים במדיה), לא היה אף ספרדי מבין 225 הכדורסלנים מכל רחבי העולם שנבחרו מאז.

לפי האתר NBADRAFT.NET גם אין אף ספרדי שאמור להיות בין 120 הבחירות בשני הדראפטים הקרובים.

בצורת כזאת היא לא משהו שחווינו בדור האחרון, ואולי אף קודם לכך ולמרות כל זאת, נבחרת ספרד עד גיל 20 עולה די בקלות לגמר אליפות אירופה.

אולי זה כי הרמה הכללית נמוכה, ודאי כאשר מרבית יריבותיה הבכירות לא משתמשות בשחקנים הכי טובים שלהן באליפות זו – בעיקר כי הם כבר נבחרו בדראפט וחלקם כבר ב-NBA.

כל זה לא אומר בהכרח שנבחרת ישראל פייבוריטית מול ספרד הערב בגמר. גם לנו יש בינתיים רק שחקן אחד שמיועד להיבחר בדראפט (מי יודע, אולי דני אבדיה אפילו ייבחר מאוד גבוה בדראפט 2020). הלוואי שגם ים מדר יצטרף אליו באחד הדראפטים הקרובים. אבל מה שבטוח יש לישראל זו נבחרת עמוקה מאוד עם עשרה שחקנים שתורמים משמעותית. אבדיה, מדר, קרביץ, אלבר, אדם, אביבי, זיס, חנוכי, פורת ולוינסון (קצת פחות) – כולם משמעותיים!

וזו אחת הסיבות שאני חשוב שזו נבחרת ישראל הכי מרשימה שראיתי בחיי. נכון, זו רק הצעירה. ועדיין. הנבחרת הזו פשוט משחקת קרוב למושלם. היא לוחצת גבוה מאוד בהגנה ויוצרת בלבול ואיבודי כדור רבים. היא גם שומרת אישית לא רע בכלל. בהתקפה היא משלבת בין קבוצתיות נפלאה ליכולת אישית – כאשר היא גם יודעת בדרך פלא תמיד להתכוונן על השחקן החם.

ואת כל זה היא עושה בווינריות (למעט המשחק הראשון נגד סרביה), כאשר היא גם יודעת לחזור מפיגורים ולגם לדרוס ולייצר הפרשים משמעותיים.

את נבחרת ספרד אני הרבה פחות מכיר, ולכן אני לא רוצה להמר על המשחק הערב.

רק אומר שנבחרת ישראל חייבת ניצחון כדי באמת לצרוב את הסגל הנפלא הזה בראשות אריאל בית הלחמי בזיכרון הקולקטיבי כנבחרת גדולה שהצליחה ללכת עד הסוף. ואין דין זכייה באליפות יבשת על אדמת ישראל כדין זכיה כזו על אדמת ניכר – כמו בשנה שעברה.

אנשים רבים כבר בקושי זוכרים את מרבית השחקנים שזכו לפני כשנה בלבד.

אבל את הנבחרת הזו הרבה פחות ישכחו, גם כי רבים הרבה יותר צפו בכל המשחקים כאשר הם מעריכים הרבה יותר את מה שהם רואים ומתרגשים ממנו.

 

אז מה אם רפובליקנים קונים נעליים? (פודקאסט עם ציפי שמילוביץ׳)
נובחים בירוק 130 -מנתחים את חיפה עם אנליטס

10 Comments

קורא בין השורות 21 ביולי 2019

"ויקטור אברינס" = אלכס אברינס?

יואב בורוביץ' 21 ביולי 2019

צודק. תודה.

דורי 21 ביולי 2019

למרבה הצער, ים מדר לא יגיע לאף אחד מהדראפטים הקרובים, ולא בכלל. יגיע אולי כן – לא ייבחר… התקרה שלו ברורה מאוד, והוא לא ישרוד 10 דקות במחנות האימונים.

עגל 21 ביולי 2019

בדיוק מה שחשבתי. עוד שחקן מצוין, מוכשר, ובעל לב גדול, שהגוף שלו לא מאפשר לו ללכת רחוק מספיק

7even 21 ביולי 2019

דני אבדיה….כמה כישרון…
מסכן, עיקר עיסוקו השנה הולך להיות בלחלק כיפים ומגבות לזרים.
טוב יעשה אם ייצא במהרה מהבור ללא תחתית הזה לצעירים שנקרא מכבי ת"א כדורסל.

צפו בו טוב הערב – זו תהיה הפעם האחרונה שתראו אותו משחק/נהנה ממשחק כדוסל בשנה הקרובה.

ונסיים באיחולים לכך שזופר, אביו, יבין שהחל מהלילה הבן שלו מתחיל את המדרון וישחרר אותו מאיפה שהוא נמצא.

יואב 21 ביולי 2019

דני יהיה בחירת דראפט(כנראה גבוהה) ללא קשר ישיר למה יעשה העונה. זה וודאי. על הדרך, הוא ישחק 20, 25 דקות בליגה ואני מאמין שגם יצבור קצת פזמ יורוליג. הכל תלוי בו ואני סומך עליו ועל המערכת.

אלעד כץ 22 ביולי 2019

בדיוק להפך. עכשיו אחרי שנראה את הכשרון והפוטנציאל שלו, עדיף לו לשחק מעט כדי לא לחשוף את החולשות שלו…

אלעדכ 21 ביולי 2019

שכחת את נבארו…
והנה ספקולציה – אולי נבארו, יול, רודי פרננדז, סרחיו רודריגז, ועכשיו גם מירוטיץ' – הם הסיבה שקבוצות נ.ב.א הפסיקו לשים את מבטחם בשחקנים הספרדיים. הסיבה פשוטה – חלק גדול מהם מעדיף להישאר לשחק בבית

יואב בורוביץ' 21 ביולי 2019

לגמרי! – איך לעזאזל אפשר לשכוח את חואן קרלוס נבארו הגדול.
בעניין הסיבה שנתת, אני ממש לא מסכים. כשיש טאלנטים ספרדיים באמת ענקיים (האחים גאסול, רוביו, איבאקה) הם משחקים ב-NBA. קבוצות לא נמנעות משחקנים בעמדת דראפט גבוהה מחשש שהשחקנים הללו לא יבואו ל-NBA. זה כבר שנים רבות לא המקרה.

פרילי 21 ביולי 2019

אם אבדיה מקבל פחות מ-25 דקות בליגה בינונית שיש בה סיבוב שלישי מיותר שלא משנה כלום זה ביזיון.

Comments closed