זכרונות מעולם קולוניאלי

מקצועית משחק בלי משמעות מיוחדת. אבל ניצחונות על האנגלים הם לעולם לא עניין אובייקטיבי

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

גאנה אמורה להפוך היום לנבחרת האפריקאית הראשונה לנצח את אנגליה ועוד לעשות את זה בוומבלי. כשאני כותב שורות אלו בלונדון נוהרים הרבה מאד אפריקאים צפוונה לכוון וומבלי בכדי לחזות באירוע ההיסטורי. ראיתי אפילו חולצת "בלק סטארס אוף וומבלי".

לפני כמה שנים ראיתי משחק של גאנה בלונדון והוא היה חוויה. המשחק ההוא היה בברנטפורד אבל מאז מעמדה של גאנה בעולם הכדורגל רק עולה. היא הודחה בחוסר מזל קיצוני ברבע גמר המונדיאל וגם זכתה במונדיאל הנוער. ואני תמיד שמח שדווקא גאנה ולא מדינות אחרות עושה את פריצת הדרך עבור אפריקה השחורה. כי בגאנה הכדורגל המקומי מיוצג הרבה יותר בנבחרת מאשר בניגריה או חוף השנהב או קמרון או סנגל. גם בסגל – אבל הרבה יותר מכך בסגנון המשחק.

לניצחון על אנגליה כמובן אין משמעות ספורטיבית מיוחדת. הניצחונות של גאנה – במונדיאלים עצמם – על צ'כיה, ארצות הברית או סרביה הרבה יותר מרשימים מאיזה ניצחון על אנגליה בידידות. אבל מה לעשות אנגליה היא לא סתם מדינה. עבור חלק גדול של העולם היא ארץ השליטים. ואם גאנה תנצח היום את האנגלים יהיה לה במידה מסויימת מקום לצידם של הכוח וינה או הונגריה הגדולה. מביסי האנגלים במגרשם.

מה שהזכיר לי את קטע הוידאו הזה. אחד האנשים הראשונים שהוזדמנו לגאנה לאחד העצמאות היה סטנלי מת'יוס – כוכב הכדורגל האנגלי המיתולוגי. זכרונות מעולם קולוניאלי אכזר. גם אם היה בו לעתים מן הקסם.

ואף על פי כן, לא רק ספורט
נבחרת שמועתי

6 Comments

ארז (דא יונג) 29 במרץ 2011

מעניין עד כמה היום לשחקנים שמשחקים בנבחרת הגנאית יש מחשבות כאלה על נבחרת אנגליה. אני לא בטוח שעבור הדור הזה אנגליה הם ה"טים טו ביט". מסקרן לדעת אם נצחון על ספרד או איטליה, אפילו במשחק ידידות, לא ירגש אותם יותר מנצחון על הקפלואים.

חוץ מזה, אם הגנאים ינצחו בוומבלי זה יהיה הרבה יותר מאשר חבל ארץ בו הם שלטו במזרח התיכון אי פעם עשה נגד השליטים לשעבר.

דורפן 29 במרץ 2011

אני משער שלשחקנים זה לא הכי מדבר. אבל לגנאי המהגר שחי בלונדון זה מדבר מאד

Mr. Kate 29 במרץ 2011

לפחות הגנאים מרפאים את טראומת הדקה ה-90 שלהם

לוינטל 30 במרץ 2011

מאזן (ל)גנאים. ג'יאן

אריק 30 במרץ 2011

נחמד…

cookie-monster 30 במרץ 2011

אגב קולוניאלי, איך מעודדים ידיד פקיסטני שחי באנגליה ונשמע מדוכדך למדי כרגע (אין לי שמץ בקריקט אבל 154-4 או מה שזה לא היה לא נשמע טוב) כשהNT שלו משחקת מול מאראדונה של הקריקט נגד האויב הכי גדול שלהם על אדמת אויב ?

Comments closed