שלוש טעויות בלתי מחוייבות בשלוש מערכות

אין מה לעשות נגד שחקן שטועה שלוש פעמים על פני שלוש מערכות

נובאק דג'וקוביץ' הציב רף גבוה מאד עם טניס וירטואוזי בניצחון על טסונגה. אנדי מארי הציב רף משלו בסט ראשון של טניס גדול. והוא לא שיחק הרבה פחות טוב בהמשך. העיתון הבריטי שיטען שיש לו בעיה מנטלית צריך להסגר בצו בית משפט.

כי מה שראינו אחר כך הוא עתידני. השחקן שלפני כמה שנים הוציא לפדרר את הנשמה, בנוסף לסרב ויד יותר רכה. בתמצית: שלוש טעויות בלתי מחויבות בשלוש מערכות של טניס מאד אגרסיבי בחצי גמר ווימבלדון. נגד זה אין כלום.

תנו לנו כחלון
מלחמות כן קורות בקיץ. לקראת הקופה אמריקה

135 Comments

oz 1 ביולי 2011

מה שמדהים זה שהוא יכול לשחק באותה רמה ביום ראשון , להכות את דיוקוביץ' בגמר ובכך לזכות ב-5 מתוך 6 הסלאמים האחרונים ולשמור בעלות על 3 מתוך ה-4 ו … בסוף כל זה יירד למקום 2

אופיר 1 ביולי 2011

רונן, יש משהו לעשות נגד זה. דיוקוביץ' ייתן לו בראש ביום ראשון ואני אהנה מכל רגע.

אבי ש 1 ביולי 2011

כל מי ששיחק מול קיר אימון, יודע שאי אפשר לנצח את הקיר.

MOBY 1 ביולי 2011

פעם טענו שבלונדון אנשים יותר אדיבים ושהיאוש נעשה יותר נוח. לכו ספרו את זה למארי… מבט סיום שצובט הלב.
הרגע לו חיכינו (טורניר אחד אחרי) לס מול דורפן שלוש מערכות מול חמש … אה ודיוקו מול נאדל. מפגש הטיטאנים (הראשון כמובן) והטוען לכתר מול האיש שמרעיד את יסודות הפדרר.

ויינר 1 ביולי 2011

סלח לי , אבל יש לו בעיה מנטלית. לא משהו חריג, לא משהו שאין לכל טניסאי אחר בסבב נוט ניימד נדאל. כי אני ראיתי מארי לא פחות טוב בסט הראשון. ומארי טוב יותר במשחקונים הראשונים של המערכה השניה.
מארי שהוביל 2-1 בסט השני ובמשחקון ההגשה של נדאל הוביל 30-15, הריץ את נדאל מצד לצד והנחית כדור קליל מחוץ למגרש. ומאז פשוט נשבר. שום דבר לא השתנה. רק מנטלי.

ירון 2 ביולי 2011

צודק 100%

איתן 1 ביולי 2011

מארי שחקן מעולה אבל להגיד שאין לו בעיה מנטלית? הפיספוס ליד הרשת במשחקון השני במערכה השנייה כשהוא מאד קרוב לשבירה גמר אותו לשתי המערכות הבאות. עד אותו רגע נדל לא היה בזרימה הרגילה שלו והגיב יחסית לעצמו באיטיות ובלי החדות הרגילה. הצניחה החופשית של מארי מאותו רגע החזירה אותו למשחק. מארי חזר לעצמו רק במערכה האחרונה כשכבר לא היה לו מה להפסיד אבל אז נדל כבר היה בפורמה הרגילה ולא השאיר לו סיכוי.

דורפן 1 ביולי 2011

ויינר, איתן – שחקנים הם לא מכונות. סאפין ורודיק ראו את פדרר והתנדפו. מארי בדור של 2.5 מוטציות וממשיך להלחם. אני לא יודע מה אתה אמור לעשות אם נדאל לא עושה שום טעות במערכה השניה.

גיל 1 ביולי 2011

זה לא משנה, הוא היה כנראה מפסיד בכל מקרה, אבל אתה לפחות יכול להקשות על היריב ולא להשבר מולו מנטלית.

ויינר 1 ביולי 2011

נכון, זה מה שאמרתי – הייתה לו בעיה מנטלית, אבל לא משהו שלא מאפיין שחקנים אחרים בסבב, שאינם נדאל (שהוא מכונה כמובן).
יותר משנדאל יכול לנצח קיר במשחק עצמו, הוא יכול לנצח קיר מנטלית, כי הוא אף פעם לא נשבר, בעוד היריב שלו מתישהו נשבר.

אמיר 2 ביולי 2011

רונן – עם מארי לא היה אנגלי כמות הכתבות עליו היתה פוחתת בתשעים אחוז.
כולנו מכירים את התקשורת האנגלית מעולם הכדורגל וגם כאן זה לא שונה!
האנגלים הם אלופי העולם בכל ענף עד תחילת התחרות,בסופה כולנו יודעים היכן הם מסיימים.
מארי הוא לוזר ששנה אחרי שיפרוש אף אחד לא יזכור שהיה שחקן כזה!

גיל 1 ביולי 2011

מארי שיחק טוב כל המשחק? 39 טעויות לא מחויבות מראות שהבעיות שלו הן בעיקר מנטליות.

לגבי ג'וקוביץ, החגיגות שלו בסוף המשחק מזכירות קצת את החגיגות של לברון אחרי שעברו את בוסטון. נראה די חסר פרופורציות. מה כבר נשאר לו לעשות אם יזכה בוימבלדון?

עמיר 1 ביולי 2011

למעלה מ60% מהטעויות ה״לא מחוייבות״ של הסקוטי הן למעשה טעויות מחויבות באבו אבואה ואני הייתי ממליץ להוסיף אותן לסטטיסטיקת הווינרים של ראפא. זה לא הופך את המשחק לנעים יותר לצפייה זה רק מעמיד את התירוץ ״בעיה מנטלית״ באור יותר הגיוני. זו לא בעיה מנטלית זו בעית ראפא.

תומר חרוב 1 ביולי 2011

גיל, אולי הוא לקח בחשבון שזו ההזדמנות האחרונה שלו לחגוג ניצחון בטורניר.

דורפן 1 ביולי 2011

גיל – תלך לפוינט סטרים של IBM תראה כמה מהטעויות של מארי קורות בחבטה ה-15 או יותר של הראלי. אם אתה משחק נקודה של 15-20 חבטות נגד נדאל בעוצמות הללו אתה טועה. בגלל הטניס לא המנטליות

גיל 1 ביולי 2011

זה עניין של ריכוז. עקרונית, אין סיבה שדווקא מארי ישבר ולא נדאל וזה בדיוק איך שהעניין המנטלי קשור.

אמיר 1 ביולי 2011

ללא ספק נדאל שחקן הקו האחורי הכי טוב שהיה אי פעם, יותר גדול מפדרר ומאגסי (מצטער אבל לא ראיתי את ה"זקנים" יותר כמו מקנרו וכאלו בשביל לבחון באמת). שחקן שטועה 3 פעמים בלבד ב3 מערכות בחצי גמר גראנד סלאם הוא לא יותר ממדהים…
לגבי המקום הראשון, בנשים יש שחקנית שלא זכתה בחייה בגראנדסלאם ומחזיקה במקום הראשון!! ככה שהדירוג הזה מתחיל להראות כמו זה של הכדורגל העולמי שם ישראל במקום ה30 ולא היתה בטורניר גדול כבר 40 שנה!

דורפן 1 ביולי 2011

גיל – בוודאי יש סיבה – כי המכה של נדאל יותר חזקה ויותר מדוייקת ויותר חדה ובכל חבטה הסיכוי שלך לקחת את הנקודה יורד. זה מפתה להסביר הכל בפסיכולוגיה – אבל הפורהאנד של נדאל שוחק אותך. מכניס אותך לפינות פחות טובות במגרש.

איתן 1 ביולי 2011

טוב, זה באמת לא חוכמה, ליד נדאל כולם הופכים לרכיכות. ועדיין כזאת התפוררות של מארי אחרי הפספוס ההוא כשעד אותו רגע הוא היה הרבה יותר טוב מנדאל… כנראה שזה משהו שקורה לשחקנים מול נדאל, פספוס אחד והם נזכרים שבאו מעפר ואל עפר יחזרו.
למרות המאזן ביניהם בשנה האחרונה אני מאמין שגם דג'וקוביץ הולך לחזור לפרופורציות.

Drazick 1 ביולי 2011

המכונה הכי אנושית שיוצרה אי פעם.
אני חושב שהשנה הוא יקבע את עצמו כשחקן דשא מהשורה הראשונה בהיסטוריה, בטח לא נופל מפדרר.
הוא התחיל עם הלחם, לנצח את כל מה שחובט בכדור על חימר.
הוא המשיך עם החמאה, הכי יוקרתית, הדשא ועכשיו כולה שלו.
הוא ימשיך לריבה, המגרשים הקשים. אני חושב ששנה הבאה נראה אותו עם עוד כמה התאמות קטנות וכשהוא יהיה שם, הוא יהיה לבד, גבוה באולימפוס.

ספורטאי מופלא…

דורפן 1 ביולי 2011

ויינר – טוב אז אנחנו רק חלוקים סמנטית. עבורי בעיה מנטלית היא כשמישהו הוא יותר טוב טכנית מהתוצאות שלו. כשהמנטליות של מישהו לא משתווה ליכולתו. אם עבורך בעיה מנטלית היא כל מי שמתחת לנדאל אז גם למארי יש בעיה מנטלית.

ויינר 2 ביולי 2011

עבורי בעיה מנטלית היא כל מי שלא שומר על גרף יחסית ישר לאורך המשחק. ומה שמעצבן הוא שזה כולם, חוץ מנדאל.

עמיר 1 ביולי 2011

סטטיסטיקת הunforced errors הפסיקה להסביר זה מכבר את עוגמות הנפש הקשות שחווים שחקנים המשחקים מול קיר הטניס הקרוי רפאל נדאל.
יש צורך להכניס לרשימות ה״חשובות״ את ה forced errors כי הן למעשה למעלה משמונים אחוז מה"ווינרים״ של נדאל.
השור מסוגל לסיים משחק בשלוש מערכות חלקות עם שישה ווינרים מול יריב שעושה שלושים כאלה. תופעה בהחלט ייחודית אם כי מעט אפעס בעייתית במונחים של הספקטקל שאנו מצפים מהמשחק. 

דורפן 1 ביולי 2011

עמיר יש נתון נוסף שלא נספר. חבטות של היריב שהן בעצם ווינר, שנדאל פשוט מחזיר. מעניין כמה טעויות כאלו קורות אחרי שווינר רגיל של השחקן מוחזר והוא מהמר עוד יותר.

עמיר 1 ביולי 2011

מייאש לשחק מולו, יש שיגידו שמייאש לצפות בו משחק אבל הוא ללא ספק (נכון להיום) השחקן החזק ביותר שדרך אי פעם על מגרש טניס. מזל שיש לנו דיוקוביץ ורסיסי פדרר. זה לא מה שימנע ממנו להשיג בשלוש שנים הקרובות לפחות עוד שישה סלאמים ואו אז להצית ויכוחים אלימים אודות זהות שחקן הטניס הטוב בכל הזמנים והפעם ביתר שאת.
 

דניאל אחר 2 ביולי 2011

קרא שוב את הסטטיסטיקה: למארי היו 42 ווינרים, לנדל 37. מה שאומר שאם מנכים את הסרבים, תוך כדי ראליס נדל היכה יותר ווינרים ממארי. לא בדיוק לחכות שהיריב יחטיא.

מנחם לס 1 ביולי 2011

כל אלה שממהרים לדבר על "בעייה מנטלית": היש אחד מכם המסוגל להסביר מה זה? ברמה הגבוהה ביותר של הספורט זה הבלוף הגדול ביותר. אין דבר כזה "בעייה מנטלית", ובכל מקרה אף מחקר פסיכולוגי לא הצליח לבודד משתנה כזה. נדאל שחקן טוב יותר. נקודה. כל השאר – בולשיט.

עמיר 1 ביולי 2011

בעיה מנטלית היא על פי רוב תירוץ עלוב של פרשנים להסביר דברים שקצרה בינתם מלהסביר.
מארי לא סבל מבעיה מנטלית היום הוא סבל משחקן שעולה עליו בכמה רמות.
ובכל זאת, אין לי דרך טובה יותר להסביר את חמש הדקות האחרונות במשחק מספר שש בין דאלאס להיט.

מנחם לס 1 ביולי 2011

עמיר, אני אעזור לך:

בחמש הדקות האחרונות פתאום שכנה מין רוח קודש על שחקני ההיט שניקרה להם בראש: "דבר השם: הנכם לוזרים בני לוזרים שאסור להם לנצח. כל כדור ייזרק ולא ייכנס. אתם לוזרים וזה כל הסיפור", ואז כל מי שלבש חולצה של ההיט נידבק במחלה הלוזריות הזאת, והם הפסידו.

מה קרה בחמש הדקות האחרונות? הם התבלבלו; לדאלאס הכל ניכנס. אז הם ניסו עוד יותר קשה, ועוד יותר פישלו, עד שהמשחק הלך לעזאזל. אם המשחק היה משוחק יום אחרי, החמש דקות אחרונות של ההיט היו באותה צורה יכולות לקרות לדאלאס. זה ספורט. אין חוקים ואין הסברים. זה הכל עניין של יכולת, מזל, ותפישת יום.

עמיר 2 ביולי 2011

תקן אותי אם אני טועה אבל יש מי שיכנה את רוח הקודש הזו שאתה מדבר עליה (ביחוד האתאיסטים שביננו) בעיה מנטלית.
לא לעשות עבירה 54 שניות לסיום בפיגור תשע היא לתחושתי האמ אמא של הבעיות המנטליות.

מנחם לס 2 ביולי 2011

זאת לא "בעייה מנטלית". זאת טפשות. דוויין הרי הרס את דאלאס בעצמו ב-2006. אז מה קרה לו? פתאום התפתחה אצלו 'בעייה מנטלית'?

מוזגטס 2 ביולי 2011

מנחם
יש לי שתי הגדרות ל"בעיה מנטלית"
ההגדרה הראשונה עוסקת בהשלכה – הצופה במשחק של מארי מסתכל על שפת הגוף והקריאות לBOX שלו וחושב "למארי יש בעיה מנטאלית". למה? כי הוא לא מתנהג כפי שאותו צופה היה מצפה. בעצם אותו צופה לא ממש מבין שהוא מדבר על עצמו.
עם זאת, ההגדרה השנייה בהחלט עוסקת בכך שלשחקן אין אמונה ביכולתו לנצח. קראתי ראיון עם פיש לפני המשחק מול נדאל שאומר שהוא לא האמין בעבר שהוא יכול לנצח את נדאל. שחקן שעולה למגרש, בכל משחק שיהיה, ואינו חושב, מאמין, מרגיש שהוא יכול לנצח – נמצא בבעיה מנטאלית. זאת מעבר ליכולות שלו.

מנחם לס 1 ביולי 2011

הרבה מכם IN THE MIDDLE EAST, אתם הרי מומחים בגרוש: הראו לי מאמר טניס רציני אחד, מגדולי האנליסטים של הטניס, המסבירים את הפסדיו של מוריי כ-"בעייה מנטלית".

אבו צ'יצ'ריטה (fka תושב חוזר ) 2 ביולי 2011

אם אפשר עוד קצת התנשאות מנחם (אתם במידל איסט…). נדמה לי ששמעתי לא מעט אנשים בארה"ב מדברים על בעיות מנטאליות (בכלל, וגם בקשר למוריי).

מנחם לס 2 ביולי 2011

יש בעולם איזה 300,000,000 שחקני טניס, והוא 5 ביניהם. בעייה מנטלית? כיצד הוא הגיע לאן שהגיע? אתה יכול לתאר לעצמך כמה קרבות קשים היה עליו לעבור?

גם על נוביצקי אמרו משך 12 שנה ש-"יש לו בעייה מנטלית". עד השנה כשהבעייה המנטלית שלו נעלמה פתאום (אולי הוא הלך לפסיכולוג?)

אריק 2 ביולי 2011

מנחם גדל בניו יורק (כנראה שלא) וזה עושה אותו יןתר חכם ממי שלא גדל באומת החוכמה שביאה לעולם כל כך הרבה הוגי דעות חשוביםץ אחר כך הוא מתפלא שלא אוהבים את אמריקה כפי שהוא מציג אותה. הוא פשוט ישראלי ששונא את עצמו לא להתרגש

מנחם לס 2 ביולי 2011

וואללה שאני שונא את עצמי. איך ידעת?

דורפן 2 ביולי 2011

ראיתי את המאמרים הללו. אלו קשקושי ביצים של האנגלים. שטויות במיץ עגבניות. הם מזכירים לי טור שקראתי בעיתון אנגלי רציני ב-2002 איך אריקסון לא הכין נכון את הנבחרת מול ברזיל.

למה?

"כי מבחינת הסגל הם לא נופלים מברזיל"

זו ברזיל עם ריבאלדו, רונאלדיניו, רונאלדו

אז כשאתה יוצא מנקודת מוצא הזויה – כמו שלאנגליה יש סגל כמו ברזיל או שלמארי יש סיכוי לנצח את נדאל- אתה מגיע למסקנות הזויות. שזה מנטלי.

מיכאל 2 ביולי 2011

אני לא מבין מה הבעיה להשוות בין רונאלדו לאמיל הסקי?

מנחם לס 1 ביולי 2011

יש לכמה מכם אותה בעייה כשאתם מגדירים שחקן זה או אחר, או קבוצה זו או אחרת כ-"לוזרים". אין דבר כזה: אתה טוב מספיק או אתה לא טוב מספיק. נקודה.

תומר חרוב 1 ביולי 2011

עם בעיה מנטאלית או בלי בעיה מנטאלית, נדאל פשוט הרבה יותר טוב.
אבל אני לא יכול עם ערוץ הספורט, זה משחק טניס ולא יציע העיתונות, כמה אפשר לברבר ועוד תוך כדי הנקודות? ומה מעניין אותי מה אומרים החברים שלך מהמטקות על כדורים אבודים ומי הציע למי נישואין בלונדון היי.
אחלה טורניר ואחלה משחקים אבל אני מתגעגע ליורוספורט.

טל 1 ביולי 2011

לא מצליח להבין להבין את גישת האנטי נדאל ששולטת בקרב חובבי טניס "טהורים". בורה התחתונה מדובר פה על בחור צנוע, מוכשר, מעורב במשחקים גדולים בלי סוף, ווינר, עובד קשה, חזק מנטלית, חזר מפציעה קשה חזק מתמיד, ללא ספק טוב לענף מבחינת ענין ופופלריות. O.K, במקרים מסוימים גם אם הכל טוב על הנייר, הייפ תקשורתי גדול יכול לייצר אנטי (נניח מקרה ברצלונה). רק שזה לא המצב פה, הרי רוב התקשורת הטניס הקלאסית (לפחות ממה שאני הצלחתי לקלוט) היא די נגד נדאל, או לפחות יותר בצד של יריביו.

הרבה טהרנים מתלוננים על הסגנון שלו. לא יודע..המשחקים שנדאל מעורב בהם בווימבלדון הרבה יותר מענינים מאשר קרבות ההפגזות שהתרגלנו לראות בשנות 90.

האמת? יותר מהכל נראה לי שחובבי פדרר פשוט לא יכולים לסלוח לו על כך שהוא קצת נעץ סיכות בבלון שהוא האליל שלהם.

אופיר 1 ביולי 2011

היה בזמנו, בתור הזהב האמיתי של הטניס, אנטי דומה כלפי איוון לנדל. בין הסיבות האפשריות אפשר למנות את המראה שלו לעומת בקר ואדברג הנאים ממנו, את הטניס השבלוני שלו לעומת מקנרו הוירטואוז, את העובדה שבא ממדינה קומוניסטית ועוד.

במקרה של נדאל מדובר בבחור לבבי, יפה תואר ואלוף חבל"ז. טניס אימתני כמו שהציג ביו-אס אופן האחרון אני לא חושב שראיתי. ועדיין, לא הייתי קונה כרטיס כדי לראות אותו משחק. איך אתה מסביר את זה?
מבחינתי, אם שחקנים צעירים יחקו את הסגנון שלו (לא בטוח שניתן בכלל) הטניס נכנס לימי הביניים שלו.

בקצרה, ייתכן בהחלט שמדובר בטניסאי הגדול בכל הזמנים, ולא כך קיויתי שישחק הטניסאי הגדול בכל הזמנים. מה יגידו עליו – שהיה בלתי ניתן להכנעה מבחינה פיזית? לא זו לדעתי התכונה שאמורה לאפיין את הפנים של הספורט שאני הכי אוהב.

טל 1 ביולי 2011

לא יודע..מבחינתי "בלתי ניתן לצפייה" בהקשר של טניס, זה המשחקים של סמפראס מול איוונסביץ' בשנות ה90, ששבירה אחת הייתה גומרת סופית מערכה ורוב המשחק היה פשוט חילופי אייסים. כמובן שזה סובייקטיבי, אבל עובדתית נדאל היה מעורב המון משחקים גדולים (כולל משחק שרבים מגדירים כגדול בהסטוריה). הוא לא מתבסס על ההגשה וכמעט לא מכה אייסים. במשחקים שלו יש ראלים ארוכים, גם על דשא. לאחרונה, הוא אפילו עולה לרשת לא מעט. מבחינת מה שמסביב, הוא מצליח לא להיראות רובוט, מבלילפגוע בשחקן היריב.

מה ההבדל הענק בין הסגנון שלו לזה של אגאסי למשל? הוא אשם שהוא אתלט הרבה יותר גדול ויש כוח מנטל אדיר?

שוב, התיאוריה שלי בענין היא שזה נובע בעיקר מהדומינניטיות שלו מול פדרר, הדארלינג של טהרני הטניס.

אופיר 1 ביולי 2011

המשחק של אגאסי היה (לי לפחות) נעים בהרבה לצפייה. הסגנון שלו היה שוטף וטבעי ולא הרגשת כאילו בכל מכה הוא מכניס את כל העצבים שלו. כמובן שצפייה בספורט היא עניין סובייקטיבי ואי אפשר לעשות רציונליזציה עד הסוף לגבי מדוע אתה נהנה או לא נהנה לצפות בשחקן מסויים. אני יכול לומר לך שנהניתי מאוד לצפות במשחק הראשון היום. כנראה שאני מעדיף חבטות שטוחות על פני כאלה שעוברות מטר וחצי מעל הרשת ומפוצצות בטופספין.

מה שאמרת על המשחק של נדאל על דשא מתאר בעיני את הטרגדיה של הטניס. קונורס ובורג, ששיחקו בד"כ מהקו האחורי, נאלצו לעשות התאמות רציניות מאוד כדי להצליח על דשא. כנ"ל לנדל, שממש למד לעלות לרשת מתוך מטרה אחת ויחידה לזכות בווימבלדון (הפסיד בשני הגמרים אליהם הגיע). עצם זה שאתה מדבר על נקודות ארוכות על דשא אומר שאין משמעות יותר (פרט לצבע המגרש) לסוג המשטח עליו משחקים. ההומוגניזציה הזאת הרסה בעיני את המשחק. עם הטכנולוגיה של פעם יכולתי לדעת שאחרי הרואן גארוס יש לי שקט מנדאל עד סוף השנה…

דורפן 2 ביולי 2011

אופיר – אני לעולם לא אגיד למישהו לרכוש כרטיס במחיר שהם עולים… אבל תשב תראה אותו בטלוויזיה. נדמה לי שאתה מדבר על נדאל בן ה-20 ברולאן גארוס. הטניס שלו עכשיו בווימבלדון מאד מגוון. חבטות העברה, לובים, עליות לרשת עם כמה דרופ שוט, דרופ שוטים מהקו האחורי – זה מאד לא נדאל הישן.

Drazick 2 ביולי 2011

המשחק אתמול של נדאל היה מלא השראה, בטח יותר משל דג'וקוביץ'.
הבן אדם מהמר, לוחץ על הדוושה ומנפק לפעמים חבטות שאם הייתי שם את הפרצוף של פדרר על החובט כולכם הייתם אומרים אומנות.
רק בגלל שהוא מוכן להזי בראלי לפני החבטה זה מפריע משום מה לאנשים.

האיש הזה הוא הכי מהנה שיצא לי לראות בטניס מאז סוף שנות ה- 90.

דניאל אחר 2 ביולי 2011

Drazick, אני איתך. במיוחד מסכים עם המשפט השני.

matipool 2 ביולי 2011

טל – לגמרי איתך . גם לי לא ברורה הגישה הזו .
מה שכן ברור לי זה שאני רואה את שחקן הטניס שהולך להיות הגדול אי פעם , ספורטאי למופת , אדם שנראה צנוע וחביב וכן – אני נהנה לראות את המשחקים שלו .

ליאור 1 ביולי 2011

אני מודה. נמאס לי ממנו סופית.
נמאס לי מאיך שהוא גורם לגברים מבוגרים להרטיב את החיתול.
אני מחזיק 11 אצבעות לדיוקוביץ ביום ראשון

עמיר 2 ביולי 2011

ה11 היחיד שיוחזק ביום ראשון הוא מספר גביעי הסלאם של ראפא, שמור את אצבעותיך לעניינים חשובים יותר.

ברק 1 ביולי 2011

ערוץ הספורט מביישת את עצמם ואני לא אוסיף אם מישהו חושב אחרת אז אני מציע שיגיב כי ממש בא לי לשמוע מה הסיבות שגיל ברק ומאיה רונן משדרים טניס לקיציס יש מזל כי אני מחבב אותו… אני פשוט מתגעגע ליורו ספורט זאת רמה אחרת אני חושב שהגיע הזמן שבערוץ הספורט יפסיקו לעשות שכונה משידורי הטניס כאילו זה כדורגל בליגה הספרדית!!!

אביאל 1 ביולי 2011

טל – דווקא אתה שואל שאלות כאלה ? שנזכיר לך מה כתבת על המשחק של אינטר נגד ברצלונה ? או שבקיצור, זאת בדיוק אותה נקודה או רעיון בשני המקרים פחות או יותר.

טל 1 ביולי 2011

לא ממש ברור מה הקשר, הרי בטניס אתה לא יכול לוותר לחלוטין על כל ניסיון לעשות משהו ופשוט לשחק נגד השעון בתוך הרחבה שלך. למעשה, הגדולה של טניס היא שבמהות שלו אתה לא יכול לשכב על יתרון ולא יכול לשחק נגד השעון.

אופיר 1 ביולי 2011

אתה כן יכול לבחור אם להיות יצירתי ולקחת יוזמה או פשוט להתיש את היריב שלך עד שנמאס לו מהחיים. תן מבט פעם במשך משחק של נדאל שאותו הוא מנצח 6:2 6:2 6:2 ותבין. זה כמו קבוצה ממושמעת טקטית שמנצחת כל משחק בבונקר ומתפרצות.

דניאל אחר 2 ביולי 2011

אלה שטויות: תביט פעם במשחק של נדל באמת ותראה משחק אגרסיבי אבל מבוקר. אתמול הוא היכה 37 ווינרים לעומת 7 שגיאות. זה יחס יוצא דופן. למעשה, ווינרים תוך כדי משחק (כלומר בלי סרב) היו לו יותר מלמארי.
אתה מוזמן להנות:
http://rafanadalpartidoapartido.com/

גל ד 2 ביולי 2011

לא ראיתי את כל המשחק, ואני מבין בטניס פחות משאני מבין בפיזיקה גרעינית, אבל שפת הגוף של מארי איפשהו באמצע המערכה השניה היתה כזו של אדם שלא מאמין באמת שיש לו סיכוי.

דורפן 2 ביולי 2011

גל ד – אתה יודע למה? כי לא היה לו סיכוי! הוא שיחק נגד רפאל נדאל בשיאו.

גל ד 2 ביולי 2011

אמת, אבל זה לא סותר את הטענה שמארי נשבר.

גל ד 2 ביולי 2011

ואתה יכול לקרוא לי גל, הוספתי את ה 'ד' כי כבר היה פה מגיב אחד בשם גל בזמנו.

ציפי 2 ביולי 2011

מארי מתפרק כל הזמן. לפעמיים הוא מתפרק כשהוא בכלל מוביל. הוא חלש בראש וחלש בגוף. מוכשר מאוד, אבל אם תהיה לו קריירה כמו של מיכאל שטיך – שיגיד תודה.
נאדאל? אין בעולם דבר יותר פאתטי מאנשים שעדיין ממלמלים משהו לגבי שאלת גדולתו.

יונתן ארבל 2 ביולי 2011

כמה דברים שאתם מתעקשים להתעלם מהם:

1.מארי שחקן פחות טוב מנאדאל.
משהו באיזור של – לעולם לא יוכל לנצח את נאדאל ב 5 מערכות.

2.גם אם מארי לא יישבר מנטלית הוא פשוט פחות טוב. אין מה לעשות.
זה לא כדורסל שבשנייה דברים יכולים להתהפך.
רבאק!
הם משחקים 3 שעות!
יש זמן להכל ומארי טועה כי קשה להעביר את הכדור בצורה טובה על המגרש במשך כ"כ הרבה זמן, מתישהו טועים, נאדאל לא!

3. אי אפשר לומר שבסט הראשון מארי היה מעולה ואחרי זה התפרק לכן כל עוד היה ממשיך עם היכולת היה מנצח – כי יכולת זה לנצח 3 מערכות.
זה כמו שקבוצת כדורסל תפתיע עם איזו הגנה מטורפת ב 3 דק' ותוביל
8-0 ואחרי זה תובס.
יכולת אומר יכולת לשחק את הזמן הדרוש במשחק ספורט כלשהו כדי לנצח.

4. הנתון הכי חשוב בטניס אלה טעויות לא נחוצות.
מילא 7 כנגד 12, אבל 7 כנגד 44 ??
זה פשוט הבדל עצום ברמות.
מארי לא מספיק טוב.

5. הוא מתעצבן על עצמו הרבה- לא יודע מי שיחק פה טניס אבל אסור להתעצבן על עצמך גם אם החטאת ממטר.
אין למארי שום סיכוי לנצח את נאדאל וזה לא היה אפילו קרוב.
הם לא משחקים את אותו משחק בכלל.
מארי הוא שחקן טיפה יותר טוב מהנורמה אבל לא שחקן טוב באמת.
לכן הוא נתקע על מקום 4 מאז שהוא זוכר את עצמו.

אבי ש 2 ביולי 2011

מקנרו דווקא עשה קריירה לא רעה מלהתעצבן על עצמו, על השופטים, על היריב, על הקהל, על הצלמים – על מי לא?

יונתן ארבל 2 ביולי 2011

זו תקופה אחרת בטניס.
גם מה שנכון למקנרו לא נכון לשאר 99 אחוז מאוכלוסיית הטניס.
לא סתם טניסאים מאופקים.

גיל 2 ביולי 2011

פטריק מקנרו הופיע בESPB ודיבר על הבעייה המנטלית של מארי שהייתה לדעתו די ברורה. אני מתקשה עדיין להבין את אלו שלא חושבים שהיה לזה חלק בהפסד היום. נכון שזה עניין לא פשוט להגדרה אבל עובדה שהוא ניצח במערכה הראשונה והטניס לא היה שונה כל כך במערכות הבאות. הוא פשוט לא הצליח לשמור על אותה רמה של ריכוז כל המשחק. אין ספק שנדאל טוב יותר והיה כנראה מנצח בכל מקרה, אבל אני חושב שכולם רוצים לראות שחקנים שמשחקים את הטניס הכי טוב שהם יכולים לשחק באופן רציף. אני חושב שג'וקוביץ לא ישבר מנטלית. אם זה יספיק או לא קשה לדעת.

מנחם לס 2 ביולי 2011

יש בעולם איזה 300,000,000 שחקני טניס, והוא 5 ביניהם. בעייה מנטלית? כיצד הוא הגיע לאן שהגיע? אתה יכול לתאר לעצמך כמה קרבות קשים היה עליו לעבור?

גם על נוביצקי אמרו משך 12 שנה ש-"יש לו בעייה מנטלית". עד השנה כשהבעייה המנטלית שלו נעלמה פתאום (אולי הוא הלך לפסיכולוג?)

להגיב

גיל 2 ביולי 2011

זה לא משנה שהוא שחקן מצוין. במשחק הנתון ומול היריב הנתון הזה די ברור שהייתה לו בעייה מנטלית. יכול להיות שמול 99% מהשחקנים בעולם הוא לא כזה אז מה? ולא מכיר מישהו רציני שחושב שלנוביצקי הייתה בעייה מנטלית.

לירן שבתאי 2 ביולי 2011

ובכל זאת, במצב של 1:0 במערכות ואם אני לא טועה, 2:1 במשקחונים במערכה השנייה, למארי הייתה הזדמנות ענקית לעלות ל 40:15 על ההגשה של נדאל והוא החטיא מכה קלה מאוד במילמטר. מאז (ממה שראיתי באותה מערכה) המומנטום השתנה ומארי לא היה חד בכלל כמו במערכה הראשונה ואיבד הזדמנות לעלות ל2:0 במערכות. לאורך כל המערכה עודד יעקב הזכיר את הנקודה הזו ולא בכדי, אפשר להסביר את זה באינספור אנליזות מקצועיות שברובן נכונות, אבל אני חושב שהנקודה הזו דקרה את מארי מנטלית.

אסף רביץ 2 ביולי 2011

הבעייה המנטלית של מארי הייתה כל כך בולטת במשחק הזה שאני לא רואה צורך לסנגר על הרעיון, זה בערך כמו להגיד שללברון לא הייתה בעייה מנטלית בגמר. בעייה מנטלית היא חוסר יכולת להתמודד עם שינויים מנטליים. הבעייה לא הייתה שהוא פספס כדור חשוב והתקשה להתאושש מזה בדקות שאחר כך, אלא שזה גרם לו לא לתפקד שתי מערכות. מארי תקוע במצב הזה כבר שנים, תמיד במעמדים הגדולים מול היריבים הגדולים זה קורה. יש שחקנים שבסוף משתחררים מזה, אני עדיין מקווה שמארי יהיה אחד כזה.

כל זה, כמובן, לא מקטין בכלום מנדאל שיש לו חלק חשוב במשבר של מארי. גם בגלל היכולת המקצועית וגם הפסיכולוגית. מבחינתי רגע שמגדיר את נדאל היה כשהוא הגיש ביתרון 3-2 במערכה השלישית. למארי בדיוק היה משחקון טוב, הקהל התעורר, הייתה תחושה של מומנטום שזז לכיוונו. התגובה של נדאל הייתה 3 אייסים לחיבורים בארבע נקודות הראשונות של המשחקון. כמובן, מארי חזר לשפת גוף מיואשת, הקהל נעלם ונדאל המשיך לשחק מושלם ושבר במשחקון הבא. הוא שמר את השיא שלו לרגע בו מארי טיפה הרים את הראש. זה היה מדהים. התעללות פסיכולוגית מדויקת כל כך לא היו מצליחים לייצר גם ב-1984.

טוב שיש את נולה עכשיו, בלעדיו כבר היה משעמם. נולה יכול להיות לנדאל מה שנדאל היה לפדרר- שחקן עם יכולות ספציפיות שמסוגלות לגעת בדיוק בנקודות הכואבות של נדאל ועולה לגדולה בדיוק ברגע שנדאל נמצא על הגבול שבין אחד הגדולים בהיסטוריה למייקל ג'ורדן של הטניס. אם הוא יצליח להתגבר על משוכת נולה לאורך זמן וגם על משטחים קשים הוא יהיה שם.

דורפן 2 ביולי 2011

לירן – בוודאי. נדאל היה נשבר באותו רגע. נדאל הרי שחקן נורא שביר. בגלל מצב של 15-40 הוא היה מאבד את הגיים. את המשחק. נכנס למשבר ומגיע לא מוכן ליו.אס.אופן ונושר בסיבוב מוקדם….
בחייך. ראית איך נדאל שיחק? הדבר היחיד שהיה קורה שהוא היה מנצח את המערכה 6-3 או 6-4

דורפן 2 ביולי 2011

גיל – "אין סיבה לירידה ברמה?" איפה המדען שבך? חשבת שאולי מתעייפים מכך שרודפים שעות אחרי הפורהאנד שהוא אולי הטוב בהיסטוריה כשנדאל לא מחטיא ומחזיר הכל?

גיל 2 ביולי 2011

זה נכון, אבל זו לא הייתה הסיבה. אם מה שאתה אומר נכון, היית מצפה לירידה הדרגתית ביכולת ככל שהמשחק התמשך. בפועל, אפשר לראות היה בבירור את נקודת השבירה שאחריה פתאום יצא לו כל האוויר.

דורפן 2 ביולי 2011

שיהיה ברור. אני דווקא מכיר בכך שיש בעיות מנטליות. בעיות מנטליות היא חוסר יכולת לנצח יריב שיש לך כלים לנצח אותו. מה שהיה פה הייתה התעלות נדירה של מארי בסט הראשון ואחר כך חוסר יכולת להתמודד כלל מול שחקן שהוא לכל הפחות בין שלושת השחקנים שהכי קשה לשחק נגדם בהיסטוריה והיה בכושר שיא.

גלן 2 ביולי 2011

ימות המשיח .אני מסכים עם מי שאמר שאין אפילו מחקר רציני אחד שמראה מהי חולשה מנטלית , לא כל שכן כשאתה מול נדאל או פדרר או בשיאו או אפילו אם קוראים לך נורווד ואתה שייך לבילס . פטריק מקנרו או כל פרשן אחר הם חסרי ידע כדאי לזרוק את המושג הזה. וכן גם אני בעיקר מאוכזב מאיש הפסיכולוגיה האקדמית בבלוג הזה. זה חומר לכותבי טורים בלי שום עומק ובעיקר בלי שום התחייבות כי אם מארי ינצח פעם הבאה יגידו שהוא הוריד את הקוף ופתר את הבעיות המנטליות שלו. נון סטרטר נון אישיו נון וטס אובר נון נון נון 

גיל 2 ביולי 2011

מה זאת אומרת אין מחקר אחד רציני? אתה מדבר ברצינות? יש ענף שלם בפסיכולוגיה שנקרא פסיכולוגיה של הספורט שעוסק בין השאר בצד הנפשי של התמודדות ספורטיבית. לפדרר אין חולשה מנטלית במשחקים נגד נדאל? נכון שלא קל להגדיר את הדברים הללו אבל חסרים דוגמאות לחוסן או חולשה מנטלית בכל ענף ספורט?

אסף רביץ 2 ביולי 2011

מחקר רציני, אני מניח, זה מחקר אמפירי עם תוצאות חד משמעיות. כמו שמנחם אמר- מחקר שמבודד את המשתנה יכולת מנטלית. כי ידוע שמה שאי אפשר למדוד במספרים לא קיים. בטח יש גם מחקר אמפירי שמוכיח את זה.

גיל 2 ביולי 2011

יש מחקרים מסוגים שונים. אתה יכול למשל להשוות את היכולת של שחקן במשך כל המשחק. האם בנקודות מכריעות הוא משחק פחות טוב? בשוברי שיוויון? ההתפלגות של הנקודות אומרת הרבה.

דורפן 2 ביולי 2011

גיל – שמת לב שהמכות של נדאל יותר חזקות ויותר מדויקות? מה היה מציע פסיכולוג הספורט במצב כזה?

מארי טעה בגלל סיבה פשוטה. אתה נותן את המכה הכי טובה שאתה בטוח בה. נדאל מחזיר. אתה נותן עוד שלוש כאלו. נדאל מחזיר. אתה מתחיל לנסות לכוון יותר לקווים – אתה מחטיא. זה הכל. מארי גבר על נדאל בסלאמים פעמיים. כשנדאל שיחק פחות טוב מאתמול. זה דבר שדג'וקוביץ לא עשה מעולם ופדרר לא עשה כבר ארבע שנים. אז אולי מארי דווקא חזק מנטלית נגד נדאל?

הכל נובע מנקודת המוצא ההזויה שמארי הוא באזור הרמה של נדאל. זה נכון לפעמים על מגרשים קשים. על דשא זו נקודת מוצא הזויה.

גלן – ידעתי שאתה משוחד והכל קשור לתקציבים.

גלן 2 ביולי 2011

האם נדאל הוא שחר פרקיס או שמא ברד גילברט. הוא נדאל ריבונו של עולם. כשרון על. בשיאו בשנים האחרונות טוב מפדרר. הוא מלחץ את פדרר, דורש ממו להשתנות. אז מה? גם יניב קטן הופך למגן מול בקהאם וגיגס.
זה הכל.
אני מאד אוהב את הבלוג שלך. מאד מתעניין במחקרי פסיכולוגיה אבל תן לי יום אחד לשבת עך השאלטר וכל הכסף לבאדגטס הוך ממכם לנוירוסיינס.

גיל 2 ביולי 2011

גלן, שלא יהיה ספק, אני חושב שנדאל היה מנצח בכל מקרה. אבל בתור חובב ספורט אני רוצה לראות שספורטאים עושים את המקסימום לפני שהם מפסידים וזה לא נראה כך הפעם. אחת הטענות נגד היריבים של טייגר הייתה שאף אחד לא באמת אתגר אותו בבק 9 של מייג'ור והוציא ממנו את המקסימום.

נדאל ללא ספק מלחיץ את פדרר אבל זו דוגמא טובה להתבגרות גם מנטלית. פדרר נשאר מאחור בעוד נדאל בלתי עציר.

לגבי הגראנטים, אתה מניח שיש אצלנו הרבה גראנטים. אם כבר, הנויורסיינס עם כל מחקרי הfMRI שלהם זוללים הכל.

יוסי 2 ביולי 2011

בדיוק קראתי פוסט מעניין ובו מסופר על ממצאים לפיהם שחקנים שיחקו מול טייגר וודס פחות טוב מששיחקו בטורנירים ללא וודס:

http://www.wired.com/wiredscience/2011/06/the-superstar-advantage/

ההסברים שהוצעו באותו פוסט הם שהיריבים מוותרים בקלות רבה יותר, כי הם יודעים שסיכוייהם קטנים, או שהם פשוט לחוצים יותר מול יריב טוב יותר, כי הם יודעים שיענשו על כל טעות. כשאתה יודע שאתה צריך לשחק את המשחק הכי טוב שלך אתה הרבה יותר לחוץ. עוד הסבר הוא ששחקנים לוקחים יותר סיכונים מול שחקנים מצוינים, כי הם מניחים שמצבים קיצוניים דורשים אמצעים קיצוניים.

גיל 2 ביולי 2011

בדיוק באתי להזכיר את זה. טייגר היה מנצח כבר בטי כשהוא הוביל (די שבא יאנג ושם סוף לזה פעם אחת).

דורפן 2 ביולי 2011

גיל, ואחרים – זה לא מתחיל להיות קצת חשוד, אמפירית או מחקרית, שכל הבעיות המנטלית צצות נגד נדאל. סלחו לי – אבל זו חלק מהגישה "שפדרר כשרון על חד פעמי ונדאל רק מחזיר כדורים". אם לא מכירים בכך שנדאל הוא אחד השחקנים הטובים ביותר שנראה על האדמה הזו, ולגילו השיג יותר מכל שחקן בהיסטוריה מלבד בורג – ואולי לצידו – אז מחפשים את ההסבר הפסיכולוגי.

"ולפדרר אין בעיה מול נדאל?" – אתה שואל כאילו זו מוסכמה. זו חלק מהמוסכמה "שׁבעצם פדרר יותר טוב בהרבה מנדאל". רק שבעצם לא. הם יגמרו קרובים זה לזה במספר הסלאמים.

מצטער – נתתי את ההסבר שלי כבר בכותרת "שלוש טעויות בלתי מחוייבות בשלוש מערכות". זה כל ההסבר לתוצאה. שפת הגוף של מארי שם גם כשהוא מנצח בסיבוב מוקדם – הוא סקוטי מוחצן. הטעויות הבלתי מחוייבות הן כי הווינר הרגיל הוא פשוט לא ווינר נגד נדאל. הוא חוזר ואז אתה מנסה יותר בכוח ויותר לכוון הקו. ואז אתה מחטיא.

הכל, אבל הכל, היה במשחק הזה בגלל יכולת החבטה של נדאל.

גיל 2 ביולי 2011

וזה לא חשוד ששחקנים קרסו מול טייגר וג'ורדן? אז כן, ליכולת שלהם הייתה ללא ספק השפעה אבל גם לחוזק המנטלי שלהם. הידיעה שלא חשוב מה תעשה עדיין תפסיד מייאשת וגורמת להפסד לבוא מוקדם יותר או בקלות גדולה יותר.

אגב, יכולת מנטלית היא חלק חשוב ממה שהופך שחקן טוב לגדול או היסטורי ואי אפשר להפריד אותה מיכולת המשחק שלו.

לגבי פדרר ונדאל זה דבר מדיד. איך תסביר שבחלק מהמשחק פדרר משחק ברמה גבוהה ואילו בחלקים אחרים, בעיקר בנקודות קריטיות הוא פחות טוב?

דורפן 2 ביולי 2011

גיל – בעיקר עייפות ושחיקה. אם תלך לגמר ווימבלדון של 2008 פדרר חזק! הוא מציל ארבעה מצ' פוינט. הוא חוזר מ-0-2. נדאל מנצח כי הוא יותר טוב לבסוף.

שלא תטעה. אני איתן בעניין הגרנטים ובעניין הפסיכולוגיה. אבל אתה לקחת את זה רחוק מדי. שלוש טעויות בשלוש מערכות זה בערך 20% מהשחקן הרגיל. זה כמו להסביר למה אבן נובלת בתהום לא בגלל הגרביטציה,זה בגלל מגנטי שמישהו שם בעמק, או זה בגלל שלאבן אין כושר רצון להשאר באוויר.

הוא שיחק שלוש מערכות נגד קיר בלתי עביר. שחקן שלא טעה למרות ששיחק אגרסיבי.

ואם אתה מתעקש: שחקן ששיחק אתמול משחק שבשילוב הגנה-התקפה היה הרבה יותר קשה מפדרר בשיאו.

גיל 2 ביולי 2011

מה זה 3 טעויות? הוא עשה כולה 7 טעויות כל המשחק, ללא ספק משהו נדיר. עכשיו השאלה אם בגמר הוא יוכל לחזור על היכולת הזו.

אסף רביץ 2 ביולי 2011

מארי נשבר מנטלית גם בשני הגמרים נגד פדרר ובגמר השנה נגד נולה. באף אחד מהם הוא לא לקח מערכה והתוצאה הייתה הרבה יותר חד צדדית מפערי הרמות. יש לו מדי פעם גם משחקים כאלה נגד יריבים חלשים יותר- הוא מפסיד מערכה ונעלם לגמרי משאר המשחק. דווקא עבור מארי נדאל הוא לא בעיה ספציפית, הוא הפסיד לו הרבה בשנתיים האחרונות בעיקר כי ההגרלות משום מה תמיד שמות אותם באותו חצי.

יואב גורן 2 ביולי 2011

אני מסכים עם מנחם לס. בעיה מנטלית זו לא מחלה, זה חלק מסט כישורים של ספורטאי כמו חבטת הגשה או ניתור לכדורסלן. זה משהו שעובדים עליו באימונים ולא גזירת גורל. ואם שחקן כמו מארי "סובל" מבעיה מנטאלית הוא צריך לעבוד עליה – ויש היום אינספור שיטות פסיכולוגיות ואחרות – כמו ששחקן שסובל מקליעה חלשה מבחוץ צריך לעבוד עליה. למייקל ג'ורדן הייתה בעיה להגיע לטבעת בשלהי הקריירה אז הוא פיתח משחק מעולה עם הגב לסל. הטיעון של דורפן שבעיה מנטאלית מונעת מאדם עם כישורים טכניים טובים משל היריב לנצח אותו הוא טיעון שבסיסו טעות. בעיה מנטלית היא חלק מאותם כישורים טכניים!

גיל 2 ביולי 2011

אף אחד (בטוח לא אני) לא טוען שזה לא חלק מסט הכישורים של שחקן, להפך! בדיוק בגלל שזה מרכיב כל כך קריטי שיש לו השפעה גדולה על המשחק, ושמבדיל בין שחקנים טובים לגדולים, צריך לעבוד עליהם ולהכיר בזה שהוא חשוב.

דורפן 2 ביולי 2011

גיל – רק לשם השוואה – גמר ווימבלדון 2008 – המשחק הגדול בהיסטוריה. 52-27 לנדאל בטעויות לא מחויבות. המשחק יותר ארוך מאתמול בערך פי שתיים. אבל גם אם תחלק בשתיים תראה שנדאל משחק הרבה יותר יציב מאז. אז מה באמת יש לעשות?

גיל 2 ביולי 2011

ומה היה בגמר ב2007, יש לך נתונים? יש גם נתונים לפי מערכות?

אייל 2 ביולי 2011

כאן יש השוואה סטטיסטית בין שני הגמרים:

http://tt.tennis-warehouse.com/showthread.php?t=208648

מבחינת טעויות לא מחויבות, ב-2007 היה 34-24 לנדאל.

דורפן 2 ביולי 2011

גיל – לצערי אין ערך וויקיפדיה על המשחק הזה.

אבל השגיאה שאנשים עשו היא שנדאל התקבע להם בראש ב-2008. הוא סוג של שחקן שרק סוג הטניס שלו מציק לפדרר. נדעל היה אז בן 22. הוא הלך והשתפר דרמטית. הסרב שלו כבר אינו נופל מהצמרת. הוא הרבה יותר ברשת. יש לו חבטה הרבה יותר קלה. הוא בעצמו אומר שהוא מעדיף אישית את הדשא על החימר כי הוא נהנה מהגוון.

בגלל ההנחה הזו ששחקנים לא משתנים אנשים הסיקו שנדאל יישחק. שיילכו לו הברכיים בגלל סגנון המשחק שלו. אף אחד לא חשב – "אולי שחקן שכבר בגיל 22 הפיל את פדרר בעצם מודע לבעיות? בעצם יצליח לתקן אותן?" אולי הוא – כמו כולם – עוד לא בשיא בגיל הזה?"

זו ההדחקה הפדרריאנית – את זה צריך לחקור באוניברסטיה שלך!

גיל 2 ביולי 2011

אני לא חושב שמישהו שפוי לא רואה את השינויים הדרמטיים בסגנון של נדאל. השאלה הבאמת מעניינת היא למה פדרר נתקע במקום? זו שאלה לפסיכולוגים.

Drazick 2 ביולי 2011

רונן, האם מסביבו של נדאל יש את השאלה תקווה שעכשיו השלב הבא זה דומיננטיות על משטחים קשים?
האם מישהו בדק מה השינויים וההתאמות שהוא זקוק להם?

אני חושב שרשמת משהו באחד הפוסטים הקודמים שלך, שהילד הזה הוא דבר ראשון בן אדם מהמעלה הראשונה וככזה, כך על פי מאמנו / דודו, קל מאוד לאמן למצות את היכולות שלו. כולנו יודעים שפיזיולוגית ניתנו לו יכולות שאין לאחרים. עם השיולב של אדם צנוע, שתמיד מכבד את המשחק ואת הרצון ללמוד נוצר שחקן שהוא פשוט תופעת טבע.

אני בכלל לא חושב שב- 10 שנים האחרונות ראינו מישהו שקרוב ליכולות והעליונות שהוא מפגין על דשא ב- 5 מערכות. זה פשוט לא כוחות.

אני חושב שמארי נפל מנטלית, אבל לא נפילה שהייתה קשורה בו.
זה נדאל הפיל אותו וזה חלק ממגגון היכולות שהוא מביא למגרש, למעשה השחקן הכי מגוון שיש וראיתי מעולם, כן הרבה יותר מפדרר.

ד"א, מי שבאמת שינה את המשחק והאיכות של המשחק שלו אתמול זה נדאל החל מהמערכה השנייה.
המערכה הראשונה שלו הייתה לא חדה ולא…
מארי היה דווקא די קבוע לאורך המשחק, זה המכונה שהתפתחה והשתכללה.

דניאל אחר 2 ביולי 2011

לא מסכים, לנדל הייתה מערכה ראשונה טובה למדיי: 14 ווינרים, 4 שגיאות, 8 מ-9 ברשת. פשוט מארי הגיש נפלא, נדל לא כל כך (58%), והלחץ של להגיש שני הפיל אותו.
במערכה השנייה והשלישית נדל בעיקר הידק את המשחק (2 שגיאות) ושיפר את הסרב (75%), ולא נתן למארי אף נקודת שבירה.

Drazick 2 ביולי 2011

איך מישהו מגיש על דשא ב- 58% ואתה אומר שהייתה לו מערכה טובה.
כל השאר חשובים על חימר…
זה כל ההבדל בין נדאל אפקטיבי על דשא לכזה שהוא שחקן שקשה מולו על דשא.
זה מה שהוא ישב שנתיים לשפר, הגשה.

המערכה הראשונה שלו לא הייתה ברמה שהוא דורש מעצמו ומסוגל לתת.
כשהסטטיסטיקה התיישרה, התוצאה התיישרה.

דניאל אחר 2 ביולי 2011

נראה לי שההתאמה העיקרית הנדרשת למגרשים הקשים היא להגיש כמו שהוא הגיש ב-US האחרון. כמו שהוא שיחק בגמר שם ספק עם מישהו יכול לעצור אותו (יהיה מעניין לראות את דל פוטרו).

אריק 2 ביולי 2011

רונן. מסכים שעושים ממארי יותר לוזר ממה שהוא. אבל – הוא לא מהמר, לא עולה לרשת, לא מנסה לשנות את המשחק גם כשהכיוון הוא ברור. רק מביט מבמבט מיואש באמאל'ה וזה נראה רע. זה גם מעיד בכל זאת על בעיה מנטלית. קשה להשוות בין פד או נדאל או אגאסי וסמפראס אלופים באופי לבין מארי. אני כן חושב שכשמארי יזרוק את אמאל'ה מהיציע ויתחיל להתנהג כמו גבר, יעשה שינוי כמו של אגאסי בזמנו. הוא יוכל לנצח מייגור. אבל בשביל שזה יקרה נאדל כנראה יצטרך להיפצע.

אייל 2 ביולי 2011

רונן – אז מה אתה חושב עכשיו על מה שכתבת אחרי וימבלדון 2009:

"אני משוכנע עכשיו סופית שהספורט הזה מנטלי לחלוטין. שהבדלים טכניים צריכים להיות קיצוניים בכדי להכריע במשחק הזה. מרגע שלשני השחקנים יש כמה כלים אפקטיבים הסיפור כולו הוא מנטלי.

ראו את זה ככה: אם פדרר הוא השחקן הטוב ביותר בעידן המודרני – אנחנו רואים דבר מעניין לגבי הסיכון כלפיו. שחקנים עם טכניקה מרשימה לא מטרידים אותו. השחקן האחד שמטריד אותו הוא השחקן האחד שחזק לפחות כמוהו נפשית." (http://debuzzer.com/dorfan/1193)

Drazick 2 ביולי 2011

שמאז יצר נדאל יתרון טכני מהותי על כל מי שהוא לא פדרר והשורה האחרונה (מהציטוט) שגויה לגמרי.
מאז ומעולם הייתה שגויה, הם לא באותה רמה של יכולת להוציא 100% ממה שיש לך בכל נקודת זמן של המשחק ולהוציא 110% כשהכסף על השולחן.

דורפן 2 ביולי 2011

בדיוק. שמשהו שבר את המשוואה. מערכת חצי גמר בווימבלדון בלי טעות אחת (המערכה השניה) היא משהו טכני חדש לגמרי. כפי שכתבתי בתגובה אחרת – אני לא במחנה של "אין דבר כזה מנטליות" אני חושב שאין דבר כזה בעיה פסיכולוגית מול יכולת כזו.

מנחם לס 2 ביולי 2011

תנו לי לסכם ככה: אם מישהו כאן חושב שבמשחק מחר של ג'וקוביץ' ונדאל משהו ינצח בגלל 'עליונות מנטלית' שירים את ידו. מחר יהיו רק 3 גורמים במשחק: יכולת, מזל, ותפישת יום טוב.

טוב לראות שאין אף יד מורמת. END OF STORY.

אבי ש 2 ביולי 2011

3 הגורמים הם: פיזיולוגיה, טכניקה וטקטיקה.

גיא זהר 2 ביולי 2011

מעבר לשיפור באספקטים מסוימים במשחק של נדאל (ולדעתי בחלקים רבים במשחק האחרון הוא לא שיחק אגרסיבי אלא חיכה לטעויות של מארי)מה שמדהים בעיניי זה הירידה במסה שלו. ראיתי ספורטאים שמעלים מסה (הדוגמא הקיצונית בונדס). לא נתקלתי בשחקנים שמורידים מסה ואני לא רומז לכלום.

עמיר 2 ביולי 2011

אם אתה לא רומז כלום אתה בוודאי רומז למשהו…

גיא זהר 2 ביולי 2011

לא. זה פשוט עניין מדהים שמישהו מוריד מסה ולא רק בגוף אלא בעיקר בידיים.

מנחם לס 2 ביולי 2011

הוא כנראה הפסיק לאונן.

ליאור 2 ביולי 2011

אם אני מסכם את כל הפוסט הזה, וכל אלה שבאו לפניו וכל אלה שיבואו אחריו,
אני מזהה מגמה די מעניינת של שני מחנות האוהדים.
אוהדי נדאל מרגישים מקופחים. כאילו העליונות האסטתית של פדרר מפריעה לאנשים לראות את הגאונות של נדאל.
זה חוזר על עצמו ביתר שאת מאז נדאל יצא ממועדון המתחרים על תואר שחקן החימר הטוב בזמנים ונכנס לתחרות על תואר השחקן הטוב בכל הזמנים. פתאום הפדרר הזה שרק עכשיו הוכתר ״כנראה״ לטוב ביותר מעולם מפריע לנדאל להירשם ככזה.
זה גורם לאוהדים של נדאל, אף המתונים שבהם, לדבר על פדרר כמי שמעולם לא היה באמת הכי טוב.
אני חושב שיש פה מעבר לסוגיהן ספורטיבית גם סוגייה של סגנון, של פינס. כל מה שאוהדי פדרר טוענים שעושה אותו הכי טוב בעולם, אפילו ללא קשר לתוצאות שלו.
יום אחד אחרי שכולם ירדו מהבמה, יהיה ממש מעניין לעקוב אחר אוהדי שני המחנות לאורך השנים ועל כל התנודות שהיו ביריבות בינם בהתאם למה שקורה בין השחקנים עצמם.

טל 2 ביולי 2011

כמה תיקונים:

– לא נראה לי שיש באמת "מחנה נדאל". יש אנשים שהפנטיות של אוהדי פדרר גרמה להם לחוש סימפטיה לאיש שמנצח אותו באופן קבוע, שהשיג יותר ממנו ביחס לגילו שמהווה דוגמה ומופת לספורטאי ומשום מה, עדיין לא זוכה לקרדיט שמגיע לו, מכל מיני סיבות שהמשותף לכולן הוא שאף אחת מהן לא אמפירית ולא נבחנת על המגרש במונחים המקובלים של "מי יותר טוב".

– הפוך גוטה. נדאל הוא המכשול העיקרי שעמד בפני הכתרת פדרר לטניסאי הטוב בכל זמנים. פדרר כשל בו. עד ההופעה של נדאל, זה הרי נראה כמובן מאליו, כולל השוואת פדרר לספורטאי על מסוגו של ג'ורדן. נדאל הוא זה שמו מחבטו העלה שאלות קשות לגבי גדולתו ההיסטורית של פדרר. על זה, מעריצי פדרר לא יסלחו לו.

זה כבר מדרדר למצב שבו מאיה רונן מציגה ("חדשות הספורט" ביום חמישי) את השיער של פדרר כקריטריון לגדולה וכיתרון שלו על הספרדי. זה כמובן היה בצחוק, אבל ה"קטנה" לנדאל (שהפעם אפילו אי אפשר להאשים אותו בחטא הנורא של לנגב עם פדרר את משטח הדשא בווימבלדון) היא בהחלט עדות לתסכול במחנה פדרר.

– מי שטוען שסגנון משחק הוא הוא הקריטריון לגדולה, ללא קשר לתוצאות, פשוט לא נמצא בענף הנכון.

גלעד בלום 2 ביולי 2011

הנה חמשת הסנטים שלי לדיון-

אני מסכים עם רונן ועם מנחם ,כל הקטע הזה של בעיה מנטלית הוא בולשיט אחד גדול,הרי בטניס המנטליות היא אחד הגורמים העיקריים,אין כזה דבר שחקן שמגיע לחצי גמר ווימבלדון עם בעיה מנטלית,הרי מוריי מנצח 80 אחוזים מהמשחקים שלו וסבב הטניס זה לא פיקניק.

הבעיות המנטליות קשורות בדרך כלל בהחלט לפיזיות ולטכניקה.כשאתה פחות טוב,עם פחות כושר גופני אז אך טבעי שתתעייף אחרי מערכה חלומית וטבעי שנאדאל העדיף פיזית וטכנית(אוקיי וגם מנטלית אבל הוא עדיף מנטלית כי הוא פשוט יותר טוב.) ייקח פיקוד במערכות הקריטיות.אפשר לבוא ולטעון שאם מוריי היה זוכה בנקודה הזו או הזו אז הכל היה מתהפך ויכול להיות שהם צודקים,הרי מוריי בכל זאת 4-5 בעולם,זכה בקווינס ויכול להיות שמתוך 10 משחקים מול נאדאל בהטוב מחמש הוא יכול לגרד 2,רק שהוא צריך להיות בזון של 3 מערכות,מערכה אחת טובה לא מספיקה.

בטניס יש עניון של בטחון,מומנטום ומעט מאד אלמנט של מזל אבל בגדול זה ספורט די פשוט שבו הפלא ופלא השחקן הטוב יותר מנצח.

לבוא ולומר שלאנדי מוריי יש בעיה מנטלית זה מגוחך,הבן אדם זכה בקווינס בשבוע שעבר,הגיע לשני גמרים בטורניר גראנד סלאם וגם לתקופות מסוימות הוכיח שהוא כן יכול לנצח את נאדאל ופדרר בהטוב משלוש מערכות.

הוא לא צריך פסיכולוג,הוא צריך להיות יותר חזק פיזית ולשפר כמה אלמנטים במשחקו,חוסר היציבות שלו לא נובע מ"יכולת מנטלית" אלא מהעובדה שרפא מסוגל לשחק 10 מערכות רצופות ברמה מסוימת בלי להתעייף ולמוריי(כמו לכל שחקן נורמלי) יהיו כמעט תמיד ירידות ברמה בשלבים מסוימים במשחק.

בגלל היכולת לשמור על רמה גבוהה ללא טעויות משחק אחרי משחק הבן אדם שולט בענף כבר כמה שנים.

השנה דיוקוביץ עושה את הלא יאומן לא כי השתפר "מנטלית"(הוא כבר זכה באוסטרליה לפני כמה שנים) אלא כי שיפר את הכושר הגופני שלו(תזונה יותר נכונה עבורו),את אחוזי ההגשה שלו והעלה את הדיוק שלו לדרגות של אמנות. הוא באמת נותן שנה נאדאלית והיחיד שמסוגל לדגדג את רפא כיום,אין פה שום שינוי מנטלי אלא שחקן מקצוען שעובד על משחקו ומשתפר משנה לשנה,כך גם נאדאל משתפר משנה לשנה,כך גם פדרר בתחילת הקריירה שלו שהשתפר עד שהגיע לשיא .

למוריי יש בעיה-הוא צריך לעבוד יותר קשה ולשפר אלמנטים במשחקו אם הוא רוצה לזכות במשהו יותר מקווינס כי הוא בתחרות עם 3 שחקנים גדולים בדורו,הוא למעשה גירסה מכוערת של טים הנמן,שחקן מצוין,אפילו עוצר נשימה לפרקים אבל פשוט לא מספיק טוב כרגע ולא ברור אם אי פעם יהיה מספיק טוב.

כשראיתי את נאדאל נכנס לזון של טניס הגנתי נטול טעויות אחרי המערכה הראשונה זה הזכיר לי את הסלטיקס של עונת האליפות ההיא של קווין גארנט,אלן ופירס.

ראיתי אותם פעמיים במגרש באותה עונה(מול הניקס ומול הנטס) ופעמיים המשחק היה זהה.היריבות אמנם נמושות אבל המשחק היה צמוד שלושה רבעים כשניו יורק וניו ג'רזי משתוות לבוסטון ואפילו משחקות יותר טוב ממנה לפרקים.

אבל אז הגיע הרבע הרביעי וכאילו מתוך אינסטינקט הירוקים התחילו לעשות הגנה ובמשך 5-7 דקות ראית את האינטנסיביות של בוסטון עולה,את החדות ואת הריכוז עולים דרגה ולפני שאמרת משהו כבר היה 10 הפרש ונגמר המשחק,ואז שפת הגוף של היריב כבר עברה לייאוש כמו זו של מוריי אתמול.

אחרי המערכה הראשונה נאדאל העלה הילוך ושיפר את משחקו ממשחקון למשחקון כמו אלוף אמיתי,הוא פשוט לא החטיא כדור מול שחקן בשיא הכושר שלו מול הקהל הביתי שלו,תוך תצוגה ווירטואוזית של כיסוי מגרש פנומנלי,עוצמות בלתי מוסברות ואפילו חבטות עם רגש ותחכום,דבר חדש אצלו.לחשוב שהוא עדיין ישתפר זה די מפחיד.מה שעוד יותר מפחיד זה שיש שחקן בסבב שכרגע לפחות על הנייר יותר טוב מרפא-דיוקוביץ.מוריי לא שיחק גרוע אבל פשוט קיבל שיעור בטניס,להגיד שזו בעיה מנטלית זה לטמון את הראש בקיר.

אנשים אצלי במועדון ניסו לשכנע אותי להתערב איתם על הגמר,הרוב הולך עם דיוקוביץ,אני חושב שזה גמר של פיפטי פיפטי לחלוטין,יש פה יריבות ראויה,אולי אפילו יותר ראויה מרוג'ר -רפא כי שניהם באותו גיל פחות או יותר ונמצאים בשיאם ביחד בניגוד לפדרר המבוגר.

בניגוד לפדרר אין לרפא יתרון משמעותי במ'צ אפ הספציפי ביניהם כי הפורהאנד האלכסוני של רפא הולך לחבטת הגב יד בשתי ידיים של נולה והוא למד בשנה האחרונה לקחת את הכדור מוקדם ולהעניש את רפא עם חבטות גב יד מושלמות לאורך הקו,חבטה שעזרה לו לנצח את נאדאל שלוש פעמים השנה אבל כמו שרונן אומר תמיד הטוב מחמש זו חיה אחרת.

ראול 2 ביולי 2011

ניתוח מבריק

mnm 2 ביולי 2011

מצטרף למחמאה

יב"ד 3 ביולי 2011

גלעד, תודה על הנתוח. יש לו ערך מיוחד כשהוא נכתב על ידי מי שהתנסה בספורט תחרותי ברמות הגבוהות ביותר.
אבל בניגוד לדברים שכתבת בפתיחה (הסיפור המנטלי כבולשיט) הדברים שכתבת בהמשך על הכניסה לזון מחזירים אותנו למרכיב המנטלי. זו תופעה חשובה ומעניינת (קיימת לא רק לספורט) ויש בה בהחלט מרכיבים מנטליים, אם כי ההבנה שלה מחייבת לזנוח את הדיכוטומיה פיזי-מנטלי.
בהקשר זה נזכרתי בקטע מעניין מתוך הביוגרפיה של ביל ראסל second wind, וזה מה שמצאתי בחיפוש בגוגל:
Every so often a Celtic game would heat up so that it became more than a physical or even a mental game, and would be magical. … When it happened, I could feel my play rise to a new level. … At that special level, all sorts of odd things happened. The game would be in a white heat of competition, and yet somehow I wouldn’t feel competitive—which is a miracle in itself. I’d be putting out the maximum effort, straining, coughing up parts of my lungs as we ran, and yet I never felt the pain. The game would move so quickly that every fake, cut and pass would be surprising, and yet nothing could surprise me. It was almost as if we were playing in slow motion. During those spells, I could almost sense how the next play would develop and where the next shot would be taken …

דורפן 3 ביולי 2011

יב"ד. גלעד לא טוען שמנטליות לא חשובה בספורט. הוא טוען שאנדי מארי לא הפסיד לנדאל בגלל מנטליות. העובדה שקיים מרכיב מנטלי בספורט לא אומר שזה איזה עניין מסתורי שמכריע כל עניין. כך למשל ייתכן שקבוצת הגליל-גלבוע חזקה מנטלית מהקליבלנד קבלירס. הם כנראה יפסידו להם. הרמה לפעמים מדברת

יב"ד 3 ביולי 2011

אפשר לקרוא לי יהודה.
ולגוף העניין. אני קראתי את גלעד כמי שמצטרף לדבריו של מנחם. אם גלעד התכוון למה שאתה כותב אז קשה להתווכח עם זה. בוודאי שהרמה קובעת.
יותר מזה, הרמה (הגבוהה ביותר) היא תנאי הכרחי (אם כי לא מספיק) לכניסה למצב הפיזי-מנטלי שקוראים לו זון. כשהתיאור של ראסל נותן הצצה להתנהלות של ספורטאי-על 'בטריטוריה שלו', לדרך שבה הוא קורא את השדה שבה הוא פועל והיא בוודאי קשורה בשליטה יוצאת דופן במרכיבים הטכניים של המשחק.
אגב, לנובוקוב (בספר ההגנה של לוז'ין) יש תיאור מעניין ועמוק של הדרך שבה רב-אומן בשח קורא מצבים על הלוח – שווה קריאה.

גלעד בלום 2 ביולי 2011

לטמון את הראש בחול כמובן ולא בקיר…

דורפן 2 ביולי 2011

לטמון את הראש בקיר זה הרבה יותר מרשים!

גיל 2 ביולי 2011

אגב, מישהו שם לב שהטור דה פראנס התחיל היום?

עמיר 2 ביולי 2011

עוד לא הסתיים הפרולוג וכבר הספרדי הכחוש נמצא 1:21 לאחר המובילים (כולל השלקים ואוונס ורביעיית שאק) בעטייה של תאונה מגוחכת לחלוטין 10 ק״מ לסיום.
זה נשמע פרק זמן זניח אך יש לו משמעות טקטית לא מבוטלת כלל ולראיה הליינים בסוכניות ההימורים השונות השתנו באופן דרמטי ביותר.
בעונת המלפפונים אפילו ענף בתי המרקחת הזה מעניין.

גלעד בלום 2 ביולי 2011

לא

Drazick 2 ביולי 2011

גלעד, אם מישהו מהמר שם שזה 50 – 50, שים הרבה כסף.
יש מצב שלא תצטרך לאמן יותר :-).

אבל ברצינות גמורה, אם המשחק מול צונגה מדד כלשהו, דיוקוביץ' מדהים, אבל עדיין לא בספרה של הספרדי.

אני גם חושב שצריך לשים לב להתפתחות הכי משמעותית של רפא מבחינת הבנת העליונות שלו.
לדעת איפה להשקיע אנרגיה.
יש כדורים שאתה רואה שהוא מבין שהם לא קריטיים לבניית המשחק והוא לא רץ אחריהם/ משקיע בהם מכה ייחודית ואחרים כן.

להשליך את זה על טורנירים, רפא יודע מתי צריך באמת לנצח את דיוקוביץ', יום ראשון ה- 3.7.2011. חוץ מזה שום דבר לא נחשב.

ד"א, מבחינת איכות מכות, גיוון, גאונות ווירטואוזיות, אני לא חושב שיש לו במה להתבייש במה שהוא עשה בשישי.
זה שאתה פועל בניין לא אומר שלא מתחבא בך גאונות של אדריכל על.

מנחם לס 2 ביולי 2011

מישהו יכול להמליץ על מאמר טוב שמסביר את הטור דה פראנס? אני מסתכל ולא מבין מה קורה.

עמיר 2 ביולי 2011

ופה

http://www.tapuz.co.il/Forums2008/Articles/Article.aspx?ForumId=1046&aId=55992

אמנם חומר די ישן אבל עדיין טוב.

מנחם לס 2 ביולי 2011

מה הקשר בין האינדיבידואל לבין 'הקבוצה'? למה מישהו מוביל ופתאום זז הצידה ומישהו אחר מוביל? כל מה שראיתי זה שתי התנגשויות איומות, וכל מיני חברה נוסעים על אופניים.

שלו 2 ביולי 2011

התחרות מורכבת ממספר תחרויות,
הראשית – החולצה הצהובה המוביל של הטור עם הזמן הכולל הנמוך ביותר.
החולצה הירוקה, הספרינטר ישנן תחנות בד״כ במישורים שמי שמגיע ראשון מקבל ניקוד,
הניקוד ומספר המקבלים תלוי בתחנה.
החולצה הלבנה המנוקדת באדום, מלך ההרים, כמו הירוקה רק התחנות בפסגות ההרים, הניקוד לפי קושי העליה.
החולצה הלבנה, הרוכב הצעיר, כמו הצהובה רק מוגבלת לגיל 25, נדמה לי.
הקבוצות מגנות בד״כ על הרוכב הראשי שלהן, מושכות אותו לאורך המסלול וכך הוא מגיע לסוף היום עם איבוד אנרגיה מינימלי, למשל שומרות אותו מהרוח, עוזרות לו ע״י כך שהמוביל לפניו חוסם לו את הרוח וכו׳.

אלעד ב.א. 2 ביולי 2011

רונן – אני מוצא לנכון לצטט אמירה שלך מאחת התגובות שלאחר הפוסט של הניצחון בגמר 2009 (http://debuzzer.com/dorfan/1193 – תגובה 69):

"מארי הוא שחקן סופר-לא-מרגש אבל גם סופר מודרני. קו בסיס ומנטליות חזקה. לא צריך מעבר לזה. נדאל הוא במידה רבה כזה – בהבדל אחד. היכולת שלו לתקוף את פדרר על מגרשים שונים, כולל הדשא, היא ייחודית. אבל נדאל היה משעמם ביותר כטניסאי ללא הניגוד עם פדרר."

אז קודם כל כבר אז סברת שאין לו בעיה מנטלית וזה אומר שקו ההגנה שלך בתיק הזה אחיד.
:-)

לגבי נדאל – האם אתה עדיין מחזיק בדעה הזאת לגבי היותו משעמם?
מה שכן, זה ברור שללא פדרר הפריצה של נדאל לא הייתה זוכה לתרועה רמה. כדי להיות האריה השולט בחבורה אתה חייב להרוג את האריה הנוכחי.

דורפן 3 ביולי 2011

אלעד – אני חושב שכל מי שעיני בראשו ולא שבוי בסטיגמות יודע שנדאל גיוון דרמטית את משחקו. מה שראינו ממנו ב-2008 הוא שחקן בן 22. לא מוצר מוגמר.

אלעד ב.א. 3 ביולי 2011

וודאי שהוא גיוון, אין ספק שהוא משחק אחרת היום מאשר אז ואין ספק שהוא משתפר.

אבל כבר הוזכר בדיון לעיל העובדה שהמשחק שלו הוא עדיין חבטות מהקו האחורי בעיקרו…אז סבבה, זה הנשק שלו והוא מיישם אותו מצויין.
עם זאת, על כמה עליות בודדות לרשת במשחק מסוים אי אפשר להגיד "גיוון" יותר מידי.

מה שכן, הוא משתמש קצת יותר בסלייסים (עדיין דרוש שיפור בחבטה הזאת) ויותר דרופ-שוטס שזה יפה.

גלעד בלום 3 ביולי 2011

יב'ד-רונן הבין אותי נכון,אני אסביר לך למה התכוונתי.כשג'ורדן היה משחיל את הקליעות המפורסמות שלו בזמן אמת זה לא בגלל שהוא ווינר או בעל מנטליות של ווינר(הוא כן כמובן), אלא בגלל שהוא היה פשוט יותר טוב משאר השחקנים ששיחקו מולו,האם הוא היה קלע יציב במצבי לחץ בגלל שהוא היה ווינר או בגלל שהיה קלע יותר טוב?

האם לארי בירד היה ווינר בעל עצבי ברזל בזמן אמת(בוודאי שהיה) בגלל מנטליות עדיפה או בגלל שהיה נשאר אחרי כל אימון וקולע עוד מאות קליעות לבד כשכל השאר היו בבית.

ואם היה יותר טוב בגלל האימונים הללו אז זה אומר שהיתה לו יכולת מנטלית לעבוד שעות נוספות על משחקו.

זו שאלה אבסורדית ורונן ועוד כמה עלו על הקטע הזה.

אסכם זאת כך-כשאתם אומרים על שחקן מסוים שהוא עדיף מנטלית על שחקן מסוים פשוט תגידו שאותו שחקן יותר טוב,זה אותו דבר.

כלומר אין כזה דבר ששחקו עם טניס נחות מנצח שחקן אחר בעזרת יכולת מנטלית,היכולת המנטלית נמדדת אך ורק ביכולת לזכות בנקודות,משחקונים,מערכות ומשחקים.

יש הבדל עצום בין לחבוט בכדור בצורה נקיה ונכונה ובין היכולת לנצח משחקים,היכולת לנצח נקודות בטניס קשורה יותר לשחמט ולפוקר ,בגלל זה אתם תמיד מכניסים את המילה מנטליות למשוואה.

כשהתחלתי את הקריירה שלי כמקצוען צעיר למדתי את זה על בשרי.הייתי משחק מול שחקן עם מוגבלויות טכניות ופחות מגוון חבטות ממני אבל כשהתחיל המשחק אותו שחקן היה נוקט בכל מיני טקטיקות שלקחו את המשחק לכיוון שהתאים לסגנון שלו והסתיר את החסרונות של אותו שחקן.הנאיביות שלי עלתה לי בהפסדים בתחילת הקריירה אבל עם הזמן למדתי להשתמש בכלים שהיו לי ולנסות להכתיב סגנון מסוים שיביא נקודות בשטח כי יש הבדל בין היכולת לחבוט חבטה נכונה טכנית לבין היכולת לייצר נקודות,היכולת לייצר נקודות קשורה יותר לגיאומטריה(קריאה נכונה של זוויות),ליכולת חיזוי,למהירות של הצעד הראשון וליכולת המנטלית לקבלת החלטות נכונות בשבריר שניה,כלומר להיות שחקן טניס טוב..

רפא סיגל לעצמו סגנון מסוים שכופה נקודות ארוכות על היריב כי זה הצד החזק שלו,הוא שחקן שצובר בטחון עם כל נקודה ארוכה כי הוא יודע שיש לו עליונות פיזית ושמשחקים חמש מערכות זה לטובתו,זה הגרעין של העליונות שלו,אפשר לבוא ולומר מנטליות עדיפה ואפשר לומר עליונות פיזית,זה כמו הביצה והתרנגולת.

הטניס "ההגנתי" של רפא זה האנטי ווירוס של הטניס של פדרר,רפא הזכיר לכולנו את מה שבורג טען בשנות השבעים,שטניס זה משחק של טעויות אחרי שפדרר שיחק טניס של פלייסטיישן במשך כמה שנים רפא פיצח את הקוד עם טניס פשוט,ממושמע,נטול טעויות ומשחק הגנה שלא מהעולם הזה.

דיוקוביץ מנסה לשכנע אותנו כבר כמעט 50 משחקים שהוא מצא את האנטי ווירוס לטניס של נאדאל אבל עד שלא ייקח גמר גדול בהטוב מחמש מול רפא הוא לא ישכנע אף אחד שהוא מספר אחד ראוי,מחר זו ההזדמנות שלו..

 

גיל 3 ביולי 2011

גלעד, אין ספק שיכולת מנטלית היא חלק מיכולת משחק כללית אבל אפשר להפריד אותה מיכולות אחרות. לברון ג'יימס למשל הוא שחקן אדיר אבל הצד המנטלי שלו לא משהו. אפשר לומר שקבוצה נחותה מהקבוצה שלו ניצחה אותו גם בגלל המרכיב הזה.

אם ראית את המאסטרס השנה, איך היית מגדיר את מה שרורי מקלרוי עשה ביום האחרון? זה בפרוש התמוטטות מנטלית והוא בעצמו הודה בזה.

גלעד בלום 3 ביולי 2011

זה לא אומר שיש לו בעיה מנטלית אם הוא התמוטט במשחק גמר בודד,גפ ג'ון מקנרו הגדול הפסיד משחק גמר ברולן גארוס ממצב של 2-0 במערכות ו-4-2 בשלישית עם נקודת שבירה וכדור יעף קליל,אז הוא לוזר?ולנדל עצמו הפסיד בארבעת הגמרים הראשונים שלו בגראנד סלאם ואחרי זה זכה בעוד כמה וסיים כשחקן הסטורי.לגבי מקילרוי-זה אומר שבאותו משחק ספציפי היתה לו התמוטטות מנטלית,אם הוא יתחיל להתמוטט מנטלית בצורה סדרתית כמה פעמים בשנה אז אפשר אולי לומר שיש לו בעיה מנטלית אבל שוב,הכל יחסי.

מנטליות זה למעשה אמונה עצמית חזקה.לרפא נאדאל,בורג בשיאו,ג'ורדן,דיוקוביץ,קובי(ברייאנט לא בוזגלו) ודומיהם יש את האמונה הפנימית שהם ראויים להיות הטובים ביותר,האמונה הזאת והיכולת להישאר עם גישה חיובית גם במצבי פיגור,היכולת להעלות את הרמה בעוד דרגה כדי להגיע למטרה,כמו שרפא עשה מול מוריי,אלו התכונות המולדות שאי אפשר ללמד,החמרים מהם עשויים אלופים.

ראול 3 ביולי 2011

גלעד – אני מאוד נוטה להסכים איתך שקיימת הגזמה בשימוש בביטוי 'בעיה מנטלית' עבור הרבה מאוד מקרים ששחקן נכשל. ברוב המקרים הסיבה היא פשוטה – הוא פחות טוב.
אבל אם נחזור רגע למקרה של לברון. ברור שהוא חזק מאוד מנטלית. שחקן לא מגיע למעמד הגמר כשהוא מדיח את בוסטון ושיקגו ועומד מול לחץ תקשורתי כל כך גדול אם יש לו בעיה מנטלית.
ועדיין, איך את מה שקרה לו בסדרת הגמר? ואני לא מדבר על היכולת, אלא על הרצון להיפטר מהכדור, על חוסר היוזמה ולקיחת האחריות.
האם לא ניתן לייחס זאת לבעיית אופי שיש ללברון (לעומת שחקנים דוגמת קובי/ג'ורדן)?

Comments closed