דיפנס. זה כל הסיפור

עוד כמה הערות על קאדל אבנס


פעם ציטטתי פה את אחת המשתתפות – דווקא בעלת בלוג בישול – שאמרה "אתה יודע שאתה אוהב ענף ספורט כשאתה מתחיל להעריך בו פעולות גדולות בהגנה". קאדל אבנס המחיש זאת היום בציטוט יפה. הוא נשאל מתי בעצם ניצח את הטור וענה "בזה שלא הפסדתי אותו עד אתמול". כלומר בכך ששרד את כל התקפות ההרים בכדי להגיע אל מבחן הזמן המכריע כשהוא עוד בתמונה.

הניצחון שלו הזכיר לי שני ניצחונות אחרים. את זה של נוביצקי – מי שהתמיד יותר מעשור ואת זה של נבחרת ספרד של המונדיאל הקודם – שנדמה שלא הייתה מעורבת בשום סיפור גדול בטורניר מלא דרמות עד שהלכה הביתה עם הגביע. שקט הוא כנראה קצת אנדרייטד בספורט.

*

משהו על הטור דה פראנס שלהרבה אנשים קשה איתו בגלל פרשיות השנים האחרונות אבל השנה פשוט משך אותך פנימה בכוח. אבנס הוא מהדוברים המובהקים ביותר נגד סמים בענף שלו. מה זה אומר? תחליטו בעצמכם.

אבל הנה משהו שתמיד צריך לקחת בחשבון לגבי סמים. בני האדם לא נולדו שווים. להעריך שספורטאי א' לוקח סמים כי הוא חזק יותר מספורטאי ב' זו שטות. כי איננו יודעים את תנאי הפתיחה שלהם. סימני סמים מובהקים הם דווקא אחרים: שיפור פתאומי בשלב של הקריירה בו זה היה בלתי הגיוני.

הנה מאמר לגבי היכולות הפיסיולוגיות של אבנס פי שנמדדו בצעירותו.

מה שמרשים היא רמת האיתור. סמים או לא: אין כנראה טעם להשקיע ברוכב אופניים אם הוא לא נהנה מנקודות התחלה קיצונית במיוחד.

ליגת שוקי ההון העולמית: מה האיחוד למד מהמייג'ור ליג
המילטון, לואיס המילטון (גראן-פרי גרמניה)

34 Comments

מיקי 24 ביולי 2011

רונן, זה שאוואנס הוא מהבולטים מהדוברים נגד הסמים בספורט זה ממש לא אומר כלום – ראה מקרה קארל לואיס.
אני בכלל מתייחס בחשדנות לכל "נושאי הדגל" האלה – תמיד יש מאחור איזו נקודה שחורה או אג'נדה נסתרת.

יורם אהרוני 24 ביולי 2011

מיקי, מנפחים את סיפורי הסמים של קארל לואיס מעבר לכל פרופורציה. איש לא טען שהוא לקח סטרואידים או חומרים בוני שרירים אחרים. ברור גם שהוא לא נתפס. לכל היותר יש שמועות על ממריצים שהשפעתם הרבה פחות גדולה. אני דווקא כן חושב שניתן להסיק הרבה מהתגובה של אתלט לגבי האשמות על שימוש בסמים. נוסף לעמדה שנוקט הספורטאי בנושא והשיפור הפתאומי שבא אחרי כמה שנים של סטגנציה, אפשר למצוא לפחות באתלטיקה סממן נוסף: תוצאות מעולות רחוק משיא העונה בתחרויות קטנות בהם אין בדיקות סמים או שהבדיקות בהן הן בדיחה. יש כמובן גם סימן נוסף: מוות מוקדם מסיבה לא ידועה, עיין ערך פלו ג'ו, קמילה סקולימובסקה ובירגיט דרסל. האחרונה הייתה אתלטית קרב-7 מערב גרמנית שיום אחד גופה פשוט קרס. בחקירה לאחר מותה התברר שלקחה יותר ממאה חומרים שונים , חלקם כמובן לא ברשימת החומרים האסורים כמו ויטמינים למיניהם.

שלו 24 ביולי 2011

קדל אוונס נתן טור של אופי, בקטע ה 17 כאנדי ברח הוא היחידי שעבד כדי לצמצם את הפער.
בקטע ה 18 כשהוא ואנדי נדבקו לקונטדור, הוא סבל מתקלה טכנית שלקחה לו דקה וחצי של נסיעה,
עדיין הוא מצא כוחות לאסוף את עצמו ולעבוד כמעט לבד (בהתחלה הקבוצה שלו עזרה) כדי להדביק את הבורחים.
כתבתי לפני שכדי שאנדי ינצח הוא צריך לפחות שלוש דקות על קונטדור ואוונס.

ויינר 24 ביולי 2011

אני עדיין חושב שאנדי שלק מוכשר יותר. אני מקווה שהוא לא ישבר אחרי שלוש שנים של סגנות, ושיחזור שען מעט טוב יותר לקראת שנה הבאה. יש לו עוד כמה שנים טובות
בכל מקרה היה טור נפלא, ואם אף אחד לא יתפס על סמים בשבועות הקרובים, אפשר לומר שהאמון בטור מעט שוקם

ארז 24 ביולי 2011

האמון במערכת הרפואית. אם אף אחד לא נתפס אז זה מלמד שאו הבדיקות לא משהו, או שהרופאים/רוקחים שוב נמצאים צעד או שניים לפני מעבדות הבדיקה.

יורם אהרוני 24 ביולי 2011

צריכת חמצן מרבית של 87 מ"ל/ק"ג/דקה איפשהו בין גיל 18 לגיל 24 זה לא נתון פתיחה המעיד על כשרון. זו צריכה גבוהה מאד שכנראה פותחה בשבע שנים של אימונים, אולי אפילו יותר. גם כאשר מתגלה רץ אפריקאי הפורץ בסערה ונאמר שהוא (או היא) התאמן באופן מסודר רק שנה אחת אין זה אומר שמדובר בכישרון אדיר. יכול להיות מאד שהוא משתתף בתחרויות רק שנה אחת אבל סביר להניח שהחל מגיל 5 הוא היה הולך ורץ הרבה קילומטרים כדי להגיע לבית הספר.

גיל 24 ביולי 2011

אני מתקשה להבין איך אחרי כל הגילויים לגבי סמים אנשים עוד יכולים להתלהב מהטור. אם יהיה איזה עשור של שקט אז אפשר יהיה לחזור להתלהב ממנו. יותר נראה לי שאנשים מנסים להאחז בתמימות בכל הצהרה של מישהו ולחשוב שהפעם זה יהיה שונה. פשוט לא מובן לי המזוכיזם הזה אחרי שנכווים כל כך הרבה פעמים. ולא שלא צפיתי בטור פה ושם אבל זה היום דומה יותר לקרקס בעיניי. אתלטים עם יכולות על אנושיות בתחרות לא ספורטיבית בעליל.

יותם מ 25 ביולי 2011

גיל,

אתה הרי עוקב בקביעות ונהנה מבייסבול ופוטבול, לא?

אגב, עוד שתי אינקדציות שלא מוכיחות דבר אבל אומרות משהו:

המהירות הממוצעת של הטור השנה היא מהנמוכות ביותר ב-17 השנים האחרונות. שוב, קשה להתייחס לנתון הזה יותר מדי כי יש יותר מדי משתנים ואין טור אחד דומה למשנהו (ממספר הימים בהרים, קטעים נגד השעון, אורכם של הקטעים ועד הטקטיקות בהן נוקטת הדבוקה), אבל זאת בכל זאת אינדקציה שחזרנו למהירויות שפויות ואנושיות.

הנקודה השנייה היא זמן הטיפוס לאלפ דואז.
בעל הזמן המהיר בעלייה היה הספרדי סמואל סנצ'ז, שסיים שני באותו קטע, ועשה זאת בארבע וקצת דקות איטי מהשיא של ארסטורנג ופנטאני. התוצאה שלו מיקמה אותו רק במקום ה-24 בכל הזמנים בטיפוס להר.

תומאס ווקלר בעצמו אמר שהקצב בטיפוס לפלטו דה ביי, השלב השני בפיראנים, היה מגוחך לעומת הפעם הקודמת בה סיים הטור באותו מקום, ב-2004. באותה שנה זכה ארמסטורנג בשלב ו-ווקלר הצליח לשמור בהרואיות על החולצה הצהובה.

גיל 25 ביולי 2011

בספורט קבוצתי ההשפעה של הסמים קטנה יותר. אין ספק שבבייסבול הייתה השפעה גדולה על הסמים אבל בעקבות הבדיקות המחמירות רואים ירידה במדדים ההתקפיים מה שמראה שהמלחמה עובדת.

לגבי הטור, אתה צודק שיש ירידה במהירות מה שמעיד על פחות שימוש בסמים. אבל כשמנצחי הטור בשנים האחרונות מעורבים בשערוריות סמים, איך אפשר לעצום עיניים ולהאמין שהטור נקי?

ארז 24 ביולי 2011

כל הטור מסומם, ואין פה קפיצות כי הם על סמים מתחילת הקרירה שלהם. הטור היום מותאם לרמה שלא ניתן להגיע אליה ללא עזרה רפואית, ובעצם אם הטור ינוקה לחלוטין, הרמה הממוצעת בטור תרד בצורה כ"כ דרסטית, שיצטרכו לשנות חלקים נכבדים ממנו. לגבי ההצהרות, נו באמת. לארמסטרונג לא היתה שום בעיה לצאת בקמפיין על הצטיינות אישית ולהציג את עצמו כרול מודל, אז למה שתהיה לאיזה רוכב בטור בעיה לצאת נגד סמים? במיוחד שהם לא לוקחים סמים כדי להשיג איזה שהוא יתרון, אלא בשביל שיוכלו בכלל לעמוד בדרישות הפיזיות של הטור, ו, מאחר שכולם על סמים, להיות באותה רמה כמו כולם, כי בסופו של דבר, אם כולם משתמשים אז לאף אחד אין יתרון יחסי על אחרים ואנחנו חוזרים למי יותר טוב.

דורפן 25 ביולי 2011

גיל – שוב, ענף שתופסים הוא ענף שבודק. הברזילאי סיילו סזאר נתפס עם חומרים למיסוך בדיקות – ומה עשתה התאחדות השחיה? כלום. כמו עם מלולי. שחיה היא הענף המושחת ביותר. לא ייתן שבענף מדיד אין סמים.

גיל 25 ביולי 2011

עזוב שחייה, יכול להיות שאתה צודק וגם שם יש מסוממים אבל כל הפיאסקו עם החליפות פגע בענף. כנראה שבכל ענף ספורט יחידני שמתמודדים פנים מול פנים במהירות או כוח יש סמים ולכן צריך לקחת את התחרויות בערבון מוגבל.

מנחם לס 25 ביולי 2011

רונן, קיימת בעייה בתוצאות המחקר של ד"ר מרטין. אמנם LUNG CAPACITY הוא משתנה חשוב מאד בספורט, אבל השפעתו חשובה בעיקר במקצועות שהם UNAEROBIC (ללא שימוש בחמצן חיצוני למטבוליזם; ז"א חילוף החומרים נעשה ללא חמצן, והתוצאה היא "חוב חמצן" וחומצה לקטית), ולכן אי אפשר להמשיך ב-ALL OUT EFFORT יותר מ10, 20, אולי 40 שניות , ובגלל זה ריצת 400 מטרים היא לא "אנארובית ב-100%" כמו ריצת 100, אלא היא בעיקר אנארובית, אבל גם אירובית כי היא אורכת מעל 40 שניות.

LUNG CAPACITY עוזר במקצועות אנארוביים כהרמת משקולות, ספרינט, וכו'. נניח ש-'קיבולת הריאות' של קאבל אבנס היא ב-5% גדולה מזו של ארמסטרונג. כל מה שארמסטרונג צריך לעשות כדי להשתוות לאוסטראלי זה לנשום 21 פעמים בזמן שאבנס נושם 20 פעם. האנרגיה המבוזבזת על הרמת והורדת הדיאפרגמה היא כל כך מינורית, שאפילו לא מתחשבים בה.

מלבד זאת, ה-LUNG CAPACITY של ד"ר מרטין (הבדיקה הראשית שלו) היא בדיקת מקסימום האוויר שאתה יכול לנשוף החוצה אחרי שאיפת אוויר מקסימלית פנימה. זוהי בדיקה של נפח הריאות ויעילות הדיאפרגמה לרוקן אותן מאוויר. זה לא קורה אף פעם במרוצי אופניים כשהנשימה לא דורשת תפקוד של מעל 40% מנפח הריאה, ולכן "נפח הריאה" והיכולת לרוקנה לחלוטין הם משתנים לא קריטיים.

מה שכן, בדיקת "נפח הריאות" היא בשימוש לבדיקת כושר גופני של אנשים שכושרם הגופני נמוך מאד, וגם מעשנים כבדים לבדיקת ראשונית שהניקוטין גרם לריאותם.

אריאל 25 ביולי 2011

אבל הVO2 max שלו בשמיים, וזה נתון חשוב מאוד במקצועות אירוביים

מנחם לס 25 ביולי 2011

אני חושב שברכיבת אופניים ארוכה, המשתנה הקובע הוא לא ה-VO2 אלא 'קיר הגליקוגן'. ז"א הבעייה היא לא קרדיו-ווסקולרית, אלא חוסר יכולת השרירים להמשיך לתפקד ביעילות.

ויינר 25 ביולי 2011

לגיל וארז – ניתן להתלהב מהטור כפי שניתן להתלהב מאתלטיקה או שחיה. ואם כולם לוקחים, אז כולם לוקחים. כולם מוכשרים מלידה, כולם מקצוענים מגיל 3, ורוכבים מאות קילומטרים בשבוע.

בעיניי זה לא כזה משנה אם הם לוקחים סמים. עוול למשתתפים האחרים? אם כולם לוקחים אז אין כאן עוול. פגיעה בספורט בגלל תנאי התחלה שונים (השפעה אחרת של כל סם על אדם) ? גם ככה גוף האדם מורכב מאלפי משתנים שונים, כך שזו חזרה לנקודת התחלה קרובה מספיק.

בעיניי ריטאלין גרוע יותר ויוצר אפליה גדולה יותר מסם ממריץ עבור ספורטאים. ואותו אף אחד לא שוקל להוציא מן החוק.

חלפס 25 ביולי 2011

יש חשיבות מאוד גדולה בטור לתכנון מתי לתקוף ומתי להוביל. בטורים קודמים אוואנס תפס את החוkצה הצהובה מוקדם וכרוכב ללא קבוצה תומכת במיוחד היה חשוף להתקפות חוזרות ונשנות של כל ה GC. הפעם הוא הגיע מאחורה והכל היה ,תלוי בו. שיחק אותה בענק.

לגבי המחקר והאיתור, אפילו בענף הריצה בארץ עושים בדיקות מקיפות בגילאים צעירים. דוקא זה יפה לראות שה v02max של קאדל גבוה במיוחד, כי זה נתון עם מרכיב גנטי.
למי שזה מעניין אותו, ממליץ על סרט של דיסקברי צ'אנל שעשו על לאנס ארמסטרונג, נקרא The science of lance Armstrong

גיל 25 ביולי 2011

ויינר, גם מאתלטיקה אני לא מתלהב בדיוק מאותה סיבה. כשמתגלים יותר מדי מסוממים אז כולם בחזקת חשודים כולל חפים מפשע. פתאום מגיע לך פנומן כמו בולט ושובר שיאים בקנה מידה בימוני ולאף אחד אין בעיות עם זה. לא רק זה, פתאום תוצאות של מתחת ל9.9 נהפכות לשגרה אצל אצנים אחרים אחרי ששנים זה היה מחסום בלתי עביר כמעט. נייקי יצאו עם נעליים חדשות? יש גבול לכמה אפשר להיות תמימים.

עם זאת, אני לא מסכים שהעובדה שכולם לוקחים הופכת את התחרות למאוזנת. אם יש לך יתרון טבעי גדול כמו למשל לפלפס יש, סביר שסמים של אחרים ישפיעו עליהם יותר מאשר עליו. סמים יכולים להשפיע בצורות שונות על אחרים כך שזה לא טיעון טוב. אנחנו גם לא יודעים מה לוקחים וכמה ויכולים להיות הבדלים גדולים בין אנשים.

ויינר 25 ביולי 2011

אוקיי, ולמה יתרון פיזי הוא יותר הוגן מיתרון הנובע מסמים? אני אקח את זה לכיוון קצת יותר קיצוני – נניח וסמים מתפקדים כמו גורם תזונתי. אם שמרת במהלך החיים על תזונה מלאת חלבונים, יתכן והשרירים שלך יתפקדו טוב יותר. כנ"ל לגבי סמים מסוימים.

פלפס נולד עם יתרונות גנטיים, וזה בלתי ניתן לערעור. אבל אולי במהלך החיים הוא אכל טוב יותר? פלפס גם סובל מהפרעות קשב וריכוז קשות, שבגללן הוא נכנס לבריכה מלכתחילה. אולי יש לו יכולות שמתאימות יותר לבריכה משחיינים אחרים (מוצא את עצמו רק בבריכה, בניגוד לאיתן אורבך לדוגמא), ויתכן שגם כאן היו מעורבים סמים (ריטאלין?).
בכל אופן, הנקודה שלי היא שתחרויות הן לא רק תחרויות גנטיות. ובמרוצת השנים באים לידי ביטוי הבדלים רבים בין אנשים, שמשפיעים על ההתפתחות שלהם. במקרה הזה, ספורטאים יכולים לקחת סמים גם בגיל 20 ולחזור להתחרות בגיל 21 ללא שום בעיה, אבל הסמים כבר שיפרו את מבנה השרירים שלהם.

ואגב, גם לגבי מאפיינים גנטיים – האם קסטר סמניה יכולה להתחרות כאישה? נניח והתגלתה אצלה כמות טסטוסטרון גבוהה בהרבה משל אישה ממוצעת, אך לא מספיקה כדי לשלול את היותה אישה. האם זה יתרון הוגן?

אני מסכים איתך שהייתה קפיצת מדרגה באתלטיקה. אבל עוד לא ראיתי משהו בסגנון ספייס ג'אם ולכן עודני נהנה.

גיל 25 ביולי 2011

ההבדל בין יתרון פיזי ליתרון בסמים הוא ששימוש בסמים אסור והוא במחתרת ואילו את ההבדלים הפיזיים אנחנו רואים. אם סמים היו חוקיים, לא הייתי מתלונן. אבל ברגע שאנשים עושים דברים בניגוד לחוק אז התוצאות שלהם לא תקפות על פי החוקים הקיימים.

הנושא של איברי מין כפולים או מוטאציות גנטיות הוא אחר. זה אכן נושא בעייתי כי אין לנו מספיק אנשים כמוה כדי ליצור תחרויות ממין שלישי ולכן כל סיווג שלה לגברים או נשים יפגע בה או בתחרות.

פרננדס 25 ביולי 2011

תעצרו הכל. ראשית, מה ההגדרה של סמים בספורט?
שנית, יכול להיות שמה שנחשב לסם לפני 20 שנה היום מותר להשתמש בו, ומה שאסור היום יהיה חוקי עוד 20 שנה? אם כך הדבר, יש כאן כשל מוסרי שלנו כחברה: המוסר שלנו משתנה בהתאם לחוק.

אביעד 25 ביולי 2011

לא מדויק. אם המוסר הוא שנטילת סם שאינו חוקי נחשבת כלא מוסרית, אז הכנסת אותו סם לחוק מאוחר יותר אינה משנה את המוסר.

פרננדס 25 ביולי 2011

לא בטוח שהבנתי אותך. אתה טוען שהמוסר נגזר מהחוק? כלומר מה שלא חוקי הוא לא מוסרי?

יורם אהרוני 25 ביולי 2011

פרננדס, כדי ללמוד קצת על מה אסור בספורט אני ממליץ לך להכנס לאתר של הגוף המטפל בנושא – WADA. יש שם פרוט מה אסור תמיד, מה אסור רק בתחרות, מה אסור רק בעפי ספורט מסוימים וכדומה. בהחלט יש חומרים שהיו פעם אסורים והיום מותרים כמו קפאין וחומרים חדשים המווספים לרשימות. זה לא המוסר שלנו שמשתנה אלא הרשימות נבחנות כל הזמן. אם מתגלה שספורטאים מתחילים להשתמש בחומרים חדשים שאיש לא הכיר או לא הכירו ביכולת שלהם לשפר ביצועים ויש לשימוש בהם השלכות בריאותיות לא פשוטות אז הם נכנסים לרשימה. אם מתגלה שהחמירו מדי ואתלטים נתפסים כי לקחו דברים שגרתיים שהשפעתם מוטלת בספק אז מוציאים מהרשימות.
יש בדיקות בתחרויות וגם בדיקות לאורך כל השנה. ספורטאי שמתגלה שהתמש בריחואנה שלא בתחרות לא נפסל אבל זה בתחרות אז כן. כנ"ל לגבי אלכוהול בענפים מסוימים למרות שהוא לא משפר ביצועים (אם שותים לא מתחרים ברכיבת אופנועים, למשל וגם בירי חץ וקשת)

פרננדס 25 ביולי 2011

תודה. אתה צודק-המוסר שלנו לא משתנה אלא הוא תמיד מתיישר לפי החוק. בעייני זה מגוחך ולפעמיים אפילו מסוכן.

Avg. Joe 25 ביולי 2011

ושוב שוב שוב, שוב השקר הזה.
נו אז מה אתם אומרים שיש סמים בספורט.
זו אקסיומה. אתלטים, מאמנים, הורים, peers וכל האחרים מעורבים בשימוש בחומרים ממריצים, משפרי ביצועים וכאלו המסייעים בהתאוששות לאחר המאמץ.
האם באמת מישהו יודע שאוונס יותר נקי מקונטאדור או מרוכב ממוצע כמו סנדי קאסאר הצרפתי.
אז יש כאלה שצריכים כל הזמן את השוט שלהם ויש אחרים שלקחו וכעת הם נקיים וכו'.
בסופו של יום אנדי שלק היה המפסיד המהיר ביותר 3 פעמים ולדעתי לא בגלל לאין למסכן מי שיתן לו סמים……..

דורפן 25 ביולי 2011

גיל – המון לוקחים אבל צריך לתת קרדיט איפה שכן עושים עבודה. אם אין כמעט שום שיא עולם באתלטיקה בעשור האחרון – למרות השיא המתוקשר של בולט – אז כנראה שרמת הסימום ירדה מאד. בנשים אין שיאי עולם כבר המון המון שנים. זה לא יכול להיות ששכחו איך לרוץ ולקפוץ ולהתאמן.

מנחם לס 25 ביולי 2011

רונן, הסברתי כבר שבגלל

E=1/2 X MASS X VELOCITY SQUARE

כל שיא עולמי הוא יותר קשה לשבירה כשאחד המשתנים הוא בריבוע, ז"א הרבה יותר קשה משבירת השיא הקודם.

הרבה יותר קשה לרדת מ-9.97 ל-9.96 מאשר מ-9.98 ל-9.97

ויינר 25 ביולי 2011

אתה צודק מנחם, אבל התוצאות הלכו אחורה..חוץ מענף אחד שלא היה קיים דאז – קפיצה במוט

דורפן 25 ביולי 2011

מנחם – אם תסתכל על רשימות עשר התוצאות הטובות בהיסטוריה באתר התאחדות האתלטיקה – יש ענפים בהם אין שום תוצאה מהמאה ה-21. זה די ברור

גיל 25 ביולי 2011

דורפן, הבעייה שאתלטיקה וענפים אחרים איבדו את האמון שלי. אני לא יודע כמה עבודה עושים וכמה היא יעילה. אחרי שהתגלו כל כך הרבה מקרי סמים מגיע להם החשדנות שלי ואחרים עד שיוכיחות בשיטתיות שהם באמת נלחמים בסמים בצורה נאותה.

מנחם לס 25 ביולי 2011

גיל, או כל אחד אחר: בארה"ב מראים את השחייה במשך השבוע רק ב- UNIVERSAL SPORTS TV וזאת תחנה שחברת הכבלים שלנו איננה נושאת. היכן אני יכול לחזות בתחרויות השחייה במחשב? תודה

ויינר 25 ביולי 2011

http://www.iba.org.il/ – האתר של רשות השידור, ניתן לצפות שם בשידור חי באיכות טובה (ועם שידור של גרטל!)

גיל 25 ביולי 2011

מנחם, לצערי לא משדרים את התחרויות בטלביזיה. אתה יכול לעשות מנוי לאתר של יונברסל ספורטס ולצפות במשחים במחשב.

Comments closed