עושה שלום

אני ממשיך עם סדרת ה-30-30, "השחקן ה-16" ממחיש לחלוטין את גודל הסיכון שנלסון מנדלה לקח עם נבחרת הראגבי. וגם משהו על סיכויי השלום במזרח התיכון!

In כללי

 

"דה באזר" בפייסבוק

טוב – נסיעות הרכבת ממשיכות – היום אלו היו 12 שעות אל מדינה נידחת במיוחד ברכבת ישנה במיוחד – ואיתה פוסטים שיסובו לא פעם על סדרת 30-30 של ESPN. והפעם על סרט של נושא שקרוב אלי – "השחקן ה-16" – על גביע העולם בראגבי של 1995 ותמיכתו של נלסון מנדלה בספרינגבוקס רק שנים ספורות אחרי ששוחרר על ידי משטר האפרטהייד מכליאה של 27 שנים. צעד שנחשב לצעד הפיוס המרכזי של מנדלה כלפי הציבור האפריקנרי.

הסרט הזה כאילו נמצא בנקודת פתיחה לא טובה. הרי הופק לאחרונה סרט עלילתי עתיר משאבים בשם "אינוויקטוס" על העניין. לא ראיתי את אינוויקטוס ואינני יודע עד כמה הוא מדוייק מבחינה היסטורית. אבל לסרטים עלילתיים יש גם יותר כסף וגם כמובן "חופש אמנותי" לשפר את הסיפור. אבל כל הדוקומנטרי הזה היה שווה בשביל קטע אחד מצולם של מנדלה.

כמעט כל מנהיג יודע לאתר אירוע ספורט שקל להשתמש בו. לפעמים במהלך ארוך שנים- כמו הגנרל פרנקו עם ריאל מדריד – ולפעמים באופורטיוניזם סתם כמו כשנשיא ימני בצרפת מהתלבש על נבחרת מלאת מהגרים. ולכן התמונה האחת שאני לוקח היא של עצרת גדולה של הANC במהלך הטורניר. ומנדלה מול הקהל שם על ראשו כובע של הספרינגבוקס והקהל מקבל אותו בשריקות בוז צורמות. אנשים זועמים. והוא עומד מול הקהל וחוזר על המשפט:
"these are our boys, these are our boys".

*

אני אקח את הדברים לנושא שלעתים מטריד את באי הבלוג והוא "האם יהיה פעם שלום במזרח התיכון"" ומה יהיה עם הסכמים שפעם נחתמו באוסלו בעניין הזה. אני אישית לא מקבל את השטות שזה הסכסוך הכי בלתי פתיר בהיסטוריה האנושית. חשבון הדם הוא לא הגרוע ביותר. אורך הסכסוך אינו גדול במיוחד במושגים היסטוריים. אין לו שורשים דתיים – רק פנטיים דתיים שבשלב מאוחר יותר רותמים אותו למטרותיהם. אני לא מזלזל בכך ולא אומר שהפתרון קל – ומרגע שהדתות נכנסות לתמונה קצת קשה להוציא אותן – רק מציין שזה לא סכסוך שמתחיל בבריאת העולם.

אבל מה שאין לנו הוא עושה שלום. מהסוג של מהטמה גנדי או של נלסון מנדלה.

עושה שלום הוא אדם צנוע. לרוב עוטה בגדים פשוטים ומזונו צנוע. הוא לא גר במגדלי אקירוב ולא מקורב למיליארדרים אמריקאים. הוא לא נזכר שהוא רוצה שלום רק כשיש חקירה משטרתית. הוא לא מקים מרכז על שם עצמו לשלום שם אפשר לפגוש את שאקירה ומוריניו וכיף חיים שם.

הוא לא נלחם את מלחמת עמו מוילה בתוניס כשאנשיו סובלים תחת שלטון זר. הוא איש ששם את המוניטין שלו מול האנשים שלו – לא מול הצד השני או מול הציבור האירופי -ואומר להם שעכשיו שלום. עכשיו מפסיקים – גם מי ששכל שני ילדים או סבל בבתי סוהר. עושה שלום הוא גם לא עושה צדק. צדק ושלום זה דברים שונים. עושה שלום הוא מישהו שהצד השני מסתכל עליו ואומר "האיש הזה הוא אוייב אבל הוא בן אדם. יש לו מילה".

תגידו לי אתם: איך יהיה שלום במקום בו למנהיגים אין מילה אפילו בענייני היום יום? שלא הייתם קונים מהם אפילו מאפרה של מכונית משומשת?

*

בדרום אפריקה היה איש אחד עם מילה. ואני בטוח שהרבה אנשים סקפטים ואומרים "נראה מה יקרה אחרי שמנדלה ימות" או מסתכלים על הבעיות הגדולות שיש דרום אפריקה. אינני יודע את העתיד. אבל נלסון מנדלה מנע את מלחמת האזרחים הנוראית ביותר בתקופתנו. אם הייתה פורצת מלחמה האפריקנר היה נלחם עד המוות. ופשוט עוצר נשימה לראות את המשמעות של משחק ראגבי בתוך העניין הזה.

נ.ב. ועדיין קשה לי לראות את ג'ונה לומו – מהתופעות הספורטיביות המקסימות והמדהדות שראה העולם – יורד מנוצח מהמגרש כשאני יודע בדיעבד שמעולם לא זכה בגביע. מה לעשות – אנשים באמת רוצים שלום אבל קשה להם לחיות עם חוסר צדק.

*

מצאתי את הסרט בyoutube – הנה החלק הראשון:

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

השני:

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

השלישי:

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

הרביעי:

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

64 Comments

י גלילי 26 ביולי 2011

באמת אחד הגדולים. אינויקטוס לא רע בכלל אבל המסר בסופו עם נבחרת ניו זילנדית שמביעה הלכה למעשה את מה שהסרט מנסה לומר דווקא על דראפ קצת אירוני: בזירת האינטגרציה הספורטיבית, הנבחרת המאורית מבטאת הרבה יותר טוב את השילוב המיוחל מאשר הספרינגבוקס ללא אף שחור בשורותיה (היחידי היה פצוע..).
אגב, הסרט עושה גם חסד עם לומו ולא בטוח שבצדק כמו שרונן טוען. בהחלט שחקן מרשים אך כאמור ללא תואר..

דורפן 27 ביולי 2011

יאיר – אתה שוכח דבר אחד. את רמת המצויינות הספורטיבית הנחוצה. מדובר ברמה הספורטיבית הגבוהה ביותר ורק ארבע שנים אחרי האינטגרציה וקשה למצוא מועמדים נחוצים לאינטגרציה. 12 שנים אחר כך הם שוב זכו באליפות העולם והפעם עם שחקנים שחורים משמעותיים.

גיל שלי 26 ביולי 2011

כל מילה בסלע. מצד שני המנהיגים האלה כל כך נדירים, אני יכול להוסיף את מרטין לוטר קינג ואז הרבה ריק

אריאל 26 ביולי 2011

תמיד הערצתי את מנדלה אבל אחרי שראיתי את הסרט הזה הערצתי אותו עוד יותר. מדובר בבן אדם שהיה קבור בבית כלא במשך כמה עשרות שנים שבקלות היה יכול להפוך למנהיג של מהפכה שהיתה פחות או יותר מחסלת את אלו שכלאו אותו, אבל במקום הוא החליט להפוך למנהיג של אמת, להנהיג את ועדות הסליחה למינהן ולהצליח לאחד אומה כשאף אחד לא חשב שזה יכול לקרות. אנחנו יכולים רק לחלום על מנהיג בשיעור קומה כזה (בשני הצדדים) בסכסוך במזרח התיכון.
דרך אגב, היה פה אחד כזה, קראו לו סאדאת. הוא מחל על הכבוד שלו, בא לירושלים ועשה שלום כשאף אחד לא האמין שזה יקרה. כמובן, הוא היה צריך בצד השני איש של כבוד כמו בגין כדי שזה ייצא לפועל. זה לא שאם אסד היום יבוא לירושלים ויכריז שהוא רוצה שלום מישהו באמת חושב שייצא מזה משהו

קורא 26 ביולי 2011

ואפשר להוסיף בסוף הסרטונים בנושא צדק ושלום את השיר של מאיר אריאל http://www.youtube.com/watch?v=sTt1ZGm3Dzs

גפן 26 ביולי 2011

הסרט אינוויקטוס עצמו די מאכזב,אבל הסיפור מנקודת המבט של מנדלה נותן אינדקציה טובה למשטרים ומדינות אפלות.

רונן – יש מצב שתוציאו מתישהו אפליקצית אנדרואיד לדה באזר?

דורפן 26 ביולי 2011

אני מאד רוצה – אבל צריך עזרה. כי לא כל כך מבין בזה…

קורא אדוק 27 ביולי 2011

ואני כבר שנתיים חולם בלילות על אפליקציה לאייפון…

ג'וס 27 ביולי 2011

כנראה שאפליקציה תהיה דבר נהדר, אבל כרגע אפשר בחינם לעשות משהו לבינתיים.
יש תוסף ל- wordpress שקוראים לו wptouch, והוא מציג בלוגים בסלולרי בצורה מאוד יפה.
אפשר להיכנס אלי (http://music.issahar.com) מהדפדפן בסלולרי, וזה אחרת לחלוטין מאיך שזה נראה במחשב.
יש גם גרסה שלו יותר רצינית (שעולה כסף), ונותנת הרבה יותר חופש משחק עם איך שזה ייראה בסלולרי.
יש לו בעיה קטנה עם קריאה מימין לשמאל. פתרתי אותה, ואם תרצה אני אסביר מה לעשות.

בבקשה תתקינו לפחות את התוסף הזה…

זיזו 26 ביולי 2011

4 בנובמבר

אבו צ'יצ'ריטה (fka תושב חוזר ) 26 ביולי 2011

רונן – אחד המשובחים שלך. הפיסקה על מי עושה שלום ואיך הוא נראה (או יותר נכון – איך הוא לא נראה) חדה כתער ממש, ומכאיבה כמותו

גיל 27 ביולי 2011

תשמע, אנשים אצילים כמו מנדלה אפשר לספור על יד אחת מבחינה היסטורית. היחיד שאולי בר השוואה אליו הוא גאנדי. קל יחסית להיות מנהיג מחאה בדרכי שלום כמו מרתין לותר קינג, אבל אחרי 27 שנה בכלא לעשות דברים בצורה שמנדלה עשה זה משהו שאני לא מוצא דוגמא מקבילה עליו. מצד שני, למנדלה היה יחסית קל. הוא היה מנהיג נערץ וכל מה שהיה צריך לעשות זה לכפות את הדיעה שלו על העם שלו. ראגבי וועדות האמת והפיוס עשו את זה. בסכסוך שלנו, צריך שיהיו שני מנהיגים בעלי שיעור קומה דומה שיחיו באותו זמן בשני הצדדים, וגם שיצליחו לכפות את מה שהם חושבים על העמים שלהם. אני לא רואה דבר כזה קורה.

נעל 27 ביולי 2011

מה שמזעזע זה העזיבה ההמונית של לבנים את דרום אפריקה ,לקנדה ואוסטרליה
הדרדרות במצב הבטחון האישי שם ,אני מעריך שתוך 10 שנים לא ישאר שום לבן בדרום אפריקה,כל מי שיכול בורח
דה קלרק נחשב למנהיג הטיפש בהיסטוריה(אפילו לפני שמעון פרס)
הפתרון הנכון היה צריך להיות 2 מדינות,לשחורים וללבנים
טיהור אתני,זה המצב בדרום אפריקה היום

אריאל 27 ביולי 2011

אתה באמת נעל, הא?

דורפן 27 ביולי 2011

פשוט שטויות. אין טעם להתייחס.

עפר ויקסלבאום 27 ביולי 2011

מעניין איך הסובלנות המפורסמת של עורכי, כותבי ומגיבי האתר הזה מתפוגגת, כשהם נתקלים בתגובה שאינה תואמת את השקפת עולמם.
גם אם "נעל" הגזים, או לא כתב בלשון נקייה,יש אמת בדבריו.
המצב היום בדרום אפריקה קשה.
הביטחון האישי של הלבנים, בעיקר האמידים והעשירים, גרוע.
יש, אכן, הגירה שלילית של לבנים.
והפתרון הנכון היה, אכן, שתי מדינות.
המצב שם היום דומה למה שהיה קורה כאן, אילו היתה מדינה דו לאומית, עם רוב ערבי, כששרים וח"כים פלסטינאים הם הרוב במסדרונות הכנסת.
אני מנחש שאתה-אריאל-לא היית נשאר לגור פה, ואתה-רונן- לא היה חוזר לכאן מבודפשט.
הסיפור של נלסון מנדלה אכן מופלא.
אבל, לאיש שלום דרוש אחד כזה מהצד השני.
סאדאת מצא את זה בבגין.
המלך חוסיין מצא את זה ברבין.
אין מנהיג ברשות הפלסטינאית היום או בעבר, שרצה, באמת, או שיכול היה לעשות שלום.
ושמישהו יחסל כבר את הפוליטיקלי קורקט הארור.
אני חושב שהוא עשה בעיקר נזק למין האנושי.

דורפן 27 ביולי 2011

א. אני מסכים איתך לגבי הפוליטקלי קורקט ולכן אומר: מה שנעל אמר זו טפשות וטמטום וכנראה נגוע קצת בגזענות.
ב. אם האפריקנרים היו עומדים על שלהם הם היו עוברים ג'נוסייד שני בתוך פחות ממאה שנה – אחרי שאיבדו כמעט את כל הילדים שלהם במלחמת הבורים במחנות ריכוז.לא טרחתי להסביר זאת בגלל סעיף א.

אגב, האפרטהייד היה מין הפרדה. ועוד אגב, אין בדרום אפריקה שני עמים, יש שמונה. ואגב, אין שום אפשרות מעשית להפריד ביניהם כי לא מדובר בעניין גאוגרפי. אז זה סתם הצעה מופכרת של אנשים שחושבים "שלבן זה כמו יהודי ושחור זה כמו ערבי".

לגבי ההגירה השלילית. מי שעזבו הם דוברי האנגלית שגם הגיעו לדרום אפריקה רק דור או שניים אחרות וחלק גדול מהם עזבו מסיבה אחרת לגמרי. די מבאס לנהל עסק שפעם התבסס על פחות או יותר עבדים ופתאום יש זכויות לאנשים.

לעם האפרקינרי הלבן אין שום אפשרות מעשית לעזוב – וכמות מזערית מהם היגרה.

שלו 27 ביולי 2011

עופר התגובה שלך מקוממת ממספר סיבות,
ראשית אף אחד לא מחק את התגובה של הנעל.
חוסר התייחסות לתגובה של משהו זאת גם סוג של הבעת דיעה.
הסובלנות היא היכולת לראות תגובה שחורגת מאוד לא מכללי הפולטקלי קורקט, אלא שיש בה הטעיה מכוונת על סף גזענות.
ישנם מספר מגיבים בדה בוזר שהמטרה שלהם היא בעיקר להציק, ולא להביע דעה מנומקת.
הם מנסים ליצור פרובוקציות ולגרום להרבה אנשים לנטוש, לפחות באופן פעיל את ההדיינות בבלוג.
אני מודה שבאופן אישי ישנם מספר כותבים (טובים) שהפסקתי לקרוא בגלל סוג ורמת התגובות לפירסומיהם, אבל אני לא חשוב.
ישנם כאן מספר מגיבים מרתקים, שכמות התגובות שלהם ירדה פלאים, אני מניח שאחת הסיבות הוא השיח האלים, גזעני, פרובוקטיבי המתנהל לעיתים.

לדעתי, העורכים הרבה מאוד פעמים מגלים עודף פלורליזם לגבי היצירה שלהם.
אני במקומם הייתי סובל הרבה פחות גילויי גזענות או תגובות בוטות.

נעל 27 ביולי 2011

כרגיל אצלכם כל תגובה שהיא לא פוליטיקלי קורקט היא שילוב של טיפשות וגזענות
כל לבן שרואה מה שקורה בזימבבוה
בורח משם

דורפן 27 ביולי 2011

הבסיס של הגזענות הוא התייחסות ל"מצב" של הלבנים רק. ומה לגבי המצב של השחורים תחת שלטון האפרטהייד. זה כנראה לא משנה. מה שקורה בזימבבווה זה מה שמנדלה מנע.

שלו – לרגע לא שקלתי למחוק תגובות. חשוב שאנשים יראו את האספקט הזה של הימין – לא כולו. זו תפיסה כוללת של עליונות הלבן. זו חבילה שלא קשורה למצב הספיציפי בישראל אלא גם לכך שלשחורים בדרום אפריקה לא מגיע לחיות בחופש. ונשיא שחור באמריקה זה סוג של קטסטרופה.

כבר יצא לי לראות מתנחלים קיצוניים מניפים את דגלי דרום אפריקה הישנה.

שלו 27 ביולי 2011

רונן אני יודע ומעריך את החופש של דעות שאתה מרשה.
אני מודה שאני לא כל כך פלורליסט.
אני מאוד מעריך את היכולת שלכם לנהל דיון אינטליגנטי, נגד טענות, שכבר בבסיסן הן גזעניות.
וכן בעייני כשלא אפריקאים, מגיעים לאפריקה כדי לשדוד אותה ממחצביה, לקחת להם עבדים מקומיים,
ואח״כ טוענים שזה לא בסדר איך שהמקומיים מרגישים כלפיהם, זה יותר מבעייתי.
מהגרים לא יכולים להתנהג בבית של אחר כאדונים, ולצפות לסמפטיה.
אימפריות לא יכולות לטעון כלפי הקולוניות שלהן כקוזק הנגזל.

מי שטוען שדה קלארק הוא המנהיג הטיפש ביותר בעולם, בעייני מקבל את הקולוניאליזם של האדם הלבן כברכה משמים.
מי שחושב שפרס הוא הבא בתור, ומתעלם משישים שנות עשיה, גם אם לא לרוחו, הוא פרובוקטור, בעייני.
האיש שהקים את הכור האטומי, שעסק בביטחון ישראל לטוב ולרע ממש מהתחלת המדינה.
ולא באופן אישי אני לא מחסידי פרס.
לא הצבעתי בעבורו אף פעם.
יש לי המון ביקורת עליו.
אני לא חושב שהוא משני המנהיגים הטיפשים בעולם.

אורי 27 ביולי 2011

"עושה שלום הוא מישהו שהצד השני מסתכל עליו ואומר "האיש הזה הוא אוייב אבל הוא בן אדם. יש לו מילה"

המילים האלו נכתבו ונאמרו על יצחק רבין

מדוע הוא לא מוזכר בכתבה?
בגלל שרצחו אותו?

בגלל שביבי שהוביל את הפגנות ההסתה נגד רבין-כיום בעד שתי מדינות לשני עמים?

מנחם לס 27 ביולי 2011

ונן, אני לא בטוח אם תיכנס לפוסט שלי שם ניכנסת לאורגזמה כשהונגריה ניצחה את ארה"ב (9-8?) ברבע גמר כדורמים. זאת לא הפתעה גדולה. ההונגרים תמיד היו מצויינים בכדורמים!

סימנטוב 27 ביולי 2011

מסכים עם כל מילה אפשר להוסיף את הreconciliation committee שנתן המון כח וסגירת מעגלים עד כמה שאפשר. קשה לי לראות כאן משהו מעיז לצחצח נעליים למשהו אחר (נעל אתה יכול להיות רגוע לא מדובר בך)
תודה רונן, אבי היה מתנגד משטר שם, בשנות החמישים והשישים ולצערי הוא לא זה לראות את מנדלה משתחרר.
אכן הסיפור כאן יותר מורכב הדת הוסיפה כמה נעלמים למשוואה.

IDO 27 ביולי 2011

איך מורגן תמיד משחק את אלוהים או משהו עם נוכחות אלוהית??

הסצינה שאני אקח מהסרט זה איך מנדלה עושה סטופ לישיבת המפלגה (השחורה) שרוצה להחרים את הספרינגבוקס.

ושוב לבעיה המזרח תיכונית:
אנחנו צריכים מועמד מפשוטי העם, שראה את הכלא מבפנים, מבין את הצד האחר ונעים הליכות.
אחרי שהקראתי את הדג והכריש עשרות פעמים לילדיי אני מקווה שזה יהיה … גלעד שליט.

תומאס נוימן 27 ביולי 2011

וואלה

סטוקי מניואינגטון 27 ביולי 2011

הנאום של מורגן פרימן כמנדלה http://www.youtube.com/watch?v=ZSpSoO2zsug

דורפן 27 ביולי 2011

זה לא הנאום שאני מתייחס אליו – בקטע שאתה מראה מדובר בהחלטה שלו לבטל החלטה לפרק את הספרינבוקס. הנאום שאני מתייחס אליו הוא בסרטון השני ב-12.30.

סטוקי מניואינגטון 27 ביולי 2011

התייחסתי ל-"הסצינה שאני אקח מהסרט זה איך מנדלה עושה סטופ לישיבת המפלגה (השחורה) שרוצה להחרים את הספרינגבוקס."

יהויכים פנדלוביץ' 27 ביולי 2011

"אין לו שורשים דתיים" …

טוב הגיע הזמן לזרוק גם את הטעות/בורות/הסתרת האמת הזאת לפח.

רק שאלה אחת, נראה מי יודע: מי המציא את הטלאי הצהוב ליהודים?(רמז: זה לא אלו שעולים בראשכם מיידית).

עפר ויקסלבאום 27 ביולי 2011

תן לי לנחש:
ערבי?

דורפן 27 ביולי 2011

ומי המציא את הג'נוסייד – המצווה להשמדת "שבעת העממים" יושבי הארץ הקודמים?

זו באמת דרך להתקדם – לחפש כל מיני עניינים שוליים בהיסטוריה.

התלאי הצהוב היה באמת דבר נורא. אבל הוא היה דבר שולי וחסר חשיבות לעומת השמדת שישה מליון יהודים על ידי אנשים נוצרים עם חינוך נוצרי במחנות השמדה. עם הנוצרים יש לנו שלום עכשיו.

אני מאתר נסיון נואש בימין לקשור את השואה לערבים. היו מקרב הערבים מקרי תמיכה בנאצים כפי שהיו מקרב האפריקנרים ומקרב האירים – ומקרב הרבה אנשים שנלחמו בבריטים (ופה ושם גם מקרב אנשי הלח"י לפני שעמדו על דעתם). זה דומה קצת למגמה במזרח אירופה לקשור בין פשעים קומוניסטים לפשעים נאצים תחת הכותרת "פשעי דיקטטורות"

יהויכים פנדלוביץ' 27 ביולי 2011

הטלאי הצהוב שתפרו היהודים לבגדיהם בארצות האיסלאם 1200 שנה הוא(אולי) פרט שולי, אך הנושא המכיל אותו הוא לב העניין ועצם הסיכסוך.

1200 שנה היו היהודים ד'ימים(בני-חסות) תחת המוסלמים, בני-אדם נחותים ומוגבלים דתית, חברתית וכלכלית ע"י חוקים וכללים רשמיים ובלתי-רשמיים.

כעת אתה בא ואומר "אני רוצה להיות שווה" והם עונים לך "לא!", אתה רק לא רוצה לשמוע.

דורפן 27 ביולי 2011

לעומת איזה מצב? באירופה?

מה שאתה עושה הוא נסיון לבנות בסיס היסטורי מוצק על סכסוך שהחל מעשית לפני 120 שנה. ברור שיש לו תקדימים היסטוריים – אבל אתה מדבר על תקופה לפני מאות שנים בה תתקשה למצוא דוגמא אחת לעם שולט שנותן איזשהן זכויות למיעוטים.

הסכסוך היהודי-נוצרי גרוע בהרבה מהמוסלמי-נוצרי מהעובדה הפשוטה. בסכסוך היהודי-נוצרי אם דת אחת נכונה השניה היא כפירה. ועם הנוצרים יש היום מצב נפלא: גלן בק תומך ישראל!

יהויכים פנדלוביץ' 27 ביולי 2011

ועדיין שרש הסיכסוך כפי שהראנו הוא דתי(הסכסוך הישראלי-ערבי הוא רק צורתו הנוכחית) והדרישות שלנו לזכויות על אדמה ועל מעמד לאומי הן על חשבון הערבים לפי תפיסתם.

יותר מאלף שנה הם היו רגילים לקחת ממך ככל שחפץ ליבם, עכשיו תמתין יותר מאלף שיתרגלו אחרת.

אך אל לך להתייאש, 100 שנה כבר חלפו.

עופר 27 ביולי 2011

ורוב הזמן הד'מים חיו הרבה יותר טוב מאשר היהודים תחת שלטון הנצרות, אבל היסטוריה הים כנראה לא התחום שלך.

יהויכים פנדלוביץ' 27 ביולי 2011

א. זה לא עוזר לפתרון הבעיה הנוכחית

ב. עוד אגדה, אל תהיה בטוח, איגרת השמד של הרמב"ם לא נכתבה מתוך שיעמום, ספר את זה ליהודי משהד, פוגרומים לא היו חסרים ואת כמות היהודים שהתאסלמו בכפיה אי-אפשר אפילו לאמוד כי זה נעשה לאורך השנים הרבה פעמים ללא תיעוד אפילו.

עפר ויקסלבאום 27 ביולי 2011

רונן,
כשעמדתי על מגדל המים של הכפר שווייכה, בואך טול כרם, לפני למעלה מ-20 שנה, עבר על הכביש ליידי ערבי זקן.
שאלתי אותו לאן פניו מועדות והוא ענה לי: " כפר סבא ".
לילד בן 18 שרואה מולו מרחק נגיעה את הארובות של חדרה, וערבי בגיל של סבא שלו הולך ברגל לעיר של אלי יאני ונח אינשטיין, הנוכחות שלנו בשטחים נראתה לי מוצדקת.
שיניתי את דעתי מאז,
חלק גדול משירותי הצבאי עבר בגדה ( היו אלה ימי האינתיפאדה הראשונה ).
את רוב שירות המילואים שלי בצעתי ברצועה (ראיתי אותה הולכת והופכת למסוכנת וקיצונית יותר ) ושבתי ל"ביקור" שם במבצע "עופרת יצוקה ".
עם השנים הפכתי שמאלני,
הצבעתי מר"צ ועבודה,
אבל גם היום, איני יכול להתנתק מהמחשבה שלאורך כל השנים שעברו, יש בשמאל מן נטייה להלקאה עצמית.
כאילו אנחנו, ורק אנחנו, אשמים.
וזה לא כך.
אין, וכנראה לא היה פרטנר בצד שמנגד , שיכול או רוצה, להביא שלום
זו המציאות הקשה.
הפרשנות המעוותת לקוראן והעובדה שהאיסלאם הפונדמנטליסטי מרים את ראשו המכוער במדינות הערביות ובשאר העולם, מעקר כל נסיון להגיע לדו קיום.
אכן, הנוצרים היו רבי הטבחים הגדולים ביותר מאז ומעולם של העם היהודי, אך, גם זה, כפי שכתבת בתגובה לזו שלי, נחלת העבר.
היום הסכסוך הוא עם שכנינו הערבים, ובמסגרת FUCK POLITICALLY CORRECT יש לאמר כי חלקם של הפלסטינאים באי -השגת שלום, עולה על שלנו.

דורפן 27 ביולי 2011

עפר – בעוד חודשים מספר, כשתגבר המחאה החברתית, תפרוץ מין הסתם עוד "מלחמת אין ברירה". ואז תחליט אם מנהיגנו תמיד פניהם לשלום.

עפר ויקסלבאום 27 ביולי 2011

איני טוען שפני מנהיגינו לשלום תמיד.
ציינתי את בגין ואת רבין כמי שחתמו הסכם,
אבל גם בברק ובאולמרט יכול היה עראפת למצוא שותף.
רונן,
אני חושב שפה עוד לא יכול לקרות " לכשכש בכלב ".
לפחות לא בעוד כמה חודשים, על כל פנים…

שלו 27 ביולי 2011

דבר אחד לא הבנתי, האם עובדות היסטוריות כאלה ואחרות, צריכות להצדיק בחירות שגויות עתידיות או שצריך ללמוד מההסטוריה אבל לנסות לעצב עתיד טוב יותר.

האם העובדה שסבא שלי, אבא שלי, אחי הגדולים ואני נלחמים באויב מראשית המאה הקודמת (ליתר דיוק החל מ 1919 אז נחת סבי בארץ ישראל).
האם עובדה זו צריכה לגרום לי לא לנסות למנוע מילדי או מנכדי שיבואו, לחיות באותה מציאות.

זה ההבדל בלהתעסק בלהיות צודק, לבין לעשות שלום.

אני יכול לרשום רשימה כאורך הגלות למה הצד שלנו הוא הצודק, זה חשוב, ומעניין אבל לא מקדם במילימטר את השלום.

אני מניח שגם עבור הצד השני ניתן למצוא משהו שיכתוב רשימה מקבילה באורכה ושונה בתוכנה, גם להם זה לא עוזר.

הנקודת מוצא שלי בסכסוך היא מה יוצא לנו מהשלום, ולמה מגיע לנו לעשות שלום, אני לעומת אחרים חושב שהפלסטינאים במקרה זה יודעים לעשות את החשבון המקביל לבד, לגבי עצמם, למה מגיע להם שלום (לעומת למשל תושב אקירוב "האנליטי").

יהויכים פנדלוביץ' 27 ביולי 2011

לא טענתי שאין צורך בשלום, הסברתי מדוע הם לא מוכנים לשלום, כלומר הם כן, רק ש"השלום" שלהם פירושו יהודים חיים תחת ערבים כשהם משוללי זכויות מדיניות ואחרות במקרה הטוב. מתאים גם לך?

שלו 27 ביולי 2011

אני מזמן הפסקי לפרש מה הם חושבים, עושים, רוצים.
אני שואל מה אנחנו רוצים,
האם אנחנו רוצים שלום, באיזה צורה או מחיר.

אחרי שנעשה ברור עמוק זה אצלנו, יהיה לנו יותר קל להתמודד עם הצד השני.
בין אם נצליח או לא.

הבעיה שממשלות ישראל פיתחו שיטה להתמודדות עם משברים.
אי התמודדות.
מבחינת הממשלה הבעיה נפטת או נפתרת.

עם ניצולי השואה למשל זה עובד טוב.
אחוז הנזקקים יורד כל יום.

אריק 27 ביולי 2011

כל מי שאומר "הם" הוא בהכרח גזען. כל בני האדם דומים עד כאב הבעיה שיותר מחצי מהם גזענים

עפר ויקסלבאום 27 ביולי 2011

שלו,
השפה העברית נפלאה.
"צודק" נכתב כמעט כמו "צדקן"
ו"עקשן" דומה לעיקש"…

עפר ויקסלבאום 27 ביולי 2011

ושתי התגובות שלך לשלי, לא הותירו אותי "שלו" כל כך…

שלו 27 ביולי 2011

לא הבנתי, אבל בסדר, כנראה אני לא כל-כך אנליטי.

אבי ש 27 ביולי 2011

אנחנו לא צריכים מנדלה או גנדי אלא את דה-גול שידע לפנות למעלה ממיליון "מתיישבים" מ"ארץ אבותם", אלג'יריה.

זלטן 27 ביולי 2011

ממליץ על הספר של אלון ליאל, שגריר ישראל בדרא"פ בשנים של סיום האפרטהייד- "שער שוויון: דרום אפריקה בונה אומה". ליאל סייר במדינה בזמן המונדיאל וכתב אודות פגישותיו עם אישים שונים. זה לא מאמר אקדמי, אבל כתוב יפה עם מבט מעמיק יותר על הבעיות החברתיות במדינה (לדוגמא, הבעייתיות שיוצרת ההעדפה המתקנת של שחורים על פני לבנים).

דורפן 27 ביולי 2011

יהויכים היקר – מה שאתה מדבר עליו – הם לא מוכנים לוותר בכלום – הוא בדיוק מה שאני כותב עליו. יושב עכשיו פלשתינאי שרוצה שלום (ויש כאלו, אפשר לטעון 1% אפשר לטעון 70% – זה לא משנה כרגע) וחברו מביא לו ציטוטים של ליברמן. ואז אומר לו: "זה שר החוץ שלהם. מונה בשיטה דמוקרטית. אתה באמת חושב שהם מעוניינים בשלום?".

התמונה שיש לכל צד של הצד השני היא תמונה בעיקר של מנהיגים. אחרי מנהיגים לוחמים. של העם הרגיל – כמעט כלום. וזו הסיבה שרק מנהיגות מביאה שלום. והיא לא קיימת.

עצם העובדה שאתה משתמש במילה "הם" דומה למישהו מהצד השני שקורא לאייבי נתן, יוסי שריד, שמעון פרס, בנימין נתניהו, אביגדור ליברמן ומאיר כהנא "הם"

יהויכים פנדלוביץ' 27 ביולי 2011

מה לעשות זאת המציאות הקשה, לא יבוא מנהיג פלסטיני כזה וגם אם יבוא הרב יתנגדו לו ואני מקווה בשבילו שרק פסיבית.

יש שיחכו לו, אני לא,יותר מ100 שנה אנו בונים, מייצרים, מפתחים ומתקדמים תחת לחץ ערבי ואין סיבה שלא נמשיך.

מאשקה 27 ביולי 2011

דורפן, כל מילה שכתבת כאן צרובים בסלע כיומנו.
תודה לך

אמנון 27 ביולי 2011

הסכסוך הוא בלתי פתיר בטווח הנראה לעין. והקשר לדת הוא מכריע ! . גם אם יקרה נס והצדדים יגיעו להסכם על פתרון קבע – אין סיכוי שהאיסלם ( ולא רק הרדיקאלי! ) מסביב יקבל מדינה עם שלטון לא מוסלמי ( ועוד יהודי ) בלב האזור שהם כבשו לא הרבה לאחר תקופת מוחמד עצמו. ואין קשר איזה שלטון יהיה בישראל.אגב – את הדתיים – גם הימניים , הם מבינים ומוכנים לקבל הרבה יותר מאשר את האתיאיסטים והליברלים של השמאל הישראלי. אפשר היה לראות את זה היטב ביחסים בין חלק מהמתיישבים היהודים בעזה לבין עובדיהם הערבים ( שחלקם היו תומכי חמאס).
כמעט ואין מקום בעולם הערבי שאין בו הסתה ממוסדת ולא ממוסדת כלפי ישראל והיהודים – במסגדים ובעתונים- אנשי רוח ואקדמיה מהשמאל ואנשי דת ולאומנים מהימין.
גם ההשפעה של הימין הדתי בישראל לא מיטיבה עם הסיכוי האפסי ממילא לפתרון, אבל פתרון יבוא רק כשהאיסלם יעבור מה שעברה הנצרות בהדרגה בין המאות ה-16 ועד אחרי סיום מלחמת העום השניה.
אפרופו ספורט – אני זוכר היטב את ה"משחקים" בכדוריד בין נבחרות מצרים וישראל. ואיתם יש שלום.
לא יעזור פה מנדלה או רבין או קינג. זו המציאות.

כסיפוביץ 27 ביולי 2011

עד שלא יבוא מנהיג ויאחד את 12 [או 12 אלף] השבטים שחיים כאן, וזה כולל את השבטים הפלסטינים בעבר הירדן, באמת לא יהיה פתרון.

מנדלה הצליח לסחוף אחריו אנשים שהיו מפורדים ומפוררים בנשמתם והפך אותם לעם, לבנים ושחורים יחד, לעבר מטרה אחת נעלה ומשותפת.
כאן המצב הוא שקודם צריך ליצור עם.
אחרי אלפי שנים אין כאן שום דבר שדומה לעם אלא עדיין 12 שבטים שכל אחד מושך לכיוון שלו בקנאות ופנטיות.

אהה, והייתי גם מוציא את כל הדתות מהחוק לשם הסדר הטוב…

צור שפי 27 ביולי 2011

תודה על הפוסט רונן. ביחס לסכסוך שלנו שני הצדדים הרוויחו ביושר (כלומר בחוסר יושר) את חוסר האמון ההדדי ביניהם שהגיע כבר לרמות ממאירות. אני מגיע לאט לאט למסקנה העצובה שהסיכוי היחידי לפתרון במז"ת הוא כפיה מבחוץ של הקהיליה הבינ"ל, אני לא מזהה כיום לא אצלנו ולא אצלם מבוגר אחראי, שלא לדבר על פיגורות בסדר הגודל של בגין וסאדאת (על מנדלה וגנדי אני לא מעיז לחשוב בכלל).

דבר שני – הסרט אינוויקטוס הוא דרמה הוליבודית מסורתית שעושה את העבודה בלי הרבה שאר רוח, אני גרופי של קלינט איסטווד (שביים) ושום דבר שהוא עושה לא יכול להיות ממש גרוע.

ושלישי – איפה אפשר לקנות את הסדרה 30-30?

גפן 27 ביולי 2011

רונן

אם אתה רוצה אפליקציה לאנדרואיד זה כבר טוב..

אפליקציה לאנדרואיד תדרוש ממך/בעל האתר ,לחפש מפתח אפליקציות לאנדרואיד בהוצאה חד פעמית (לדה באזר צריך אפליקציה בסיסית ופשוטה ולכן ההוצאה הכספית לא אמורה להגיע ל4 בספרות, ובשקלים),או אפילו סטודנט מחשבים שנה ב' שעושים אפליקציות בחינם בתור פרוייקט במסגרת התואר.

לבניית האפליקציה נדרשות כמה שורות קוד.והרשאה+גישה לתכני האתר אונליין למען סינכרון בין האפליקציה לתכני האתר שמתעדכנים.

אבי 27 ביולי 2011

רונן,

כל מה שכתבת על נלסון מנדלה, האיש הגדול הזה, והאסון שהוא מנע בכוח אישיותו החד פעמית נכון ויפה ומאיר עיניים, אבל…

אבל הקישור לסכסוך שלנו נגוע בפשטנות שלא מתאימה לך.
(הסברים בהמשך – יש לי טרמפ מהעבודה…)

אריאל 27 ביולי 2011

הנטיה של אנשים לראות את הסכסוך שלנו כאילו הוא מיוחד היא הגיונית אבל לא עומדת במבחן המציאות. בדרום אפריקה מנדלה הצליח לגרום לאומה שלמה להשאיר בצד את העובדה שהיא היתה מופלית לרעה במשך מאות שנים (ולא רק 50-60 כמו בסכסוך שלנו) ובצפון באירלנד הצליחו להשיג שלום בין שני פלגים דתיים שהיו מסוכסכים בינהם לא פחות מאיתנו – והם חיים אחד בתוך השני.
אני לא אומר שזה פשוט, אבל זה אפשרי. עם מצרים עשינו שלום ארבע שנים אחרי מלחמה שבה נהרגו לנו 3,000 חיילים, כי היו בשני הצדדים אנשים שהיו מוכנים לפשרות. וכולם אמרו שזה לא יחזיק מעמד ועובדה שסאדאת נרצח ומובארק הודח והשלום בעינו עומד. שלום הוא אפשרי. הכי קל זה להגיד "הצד השני לא רוצה בזה". אי פתרון זאת הדרך הכי קלה.

old timer 27 ביולי 2011

אני חושב שההבדל העיקרי הוא בכך שכשמנדלה וגאנדי עשו את שלהם המתווה לפתרון כבר היה ברור. בהודו – סיום הקולונליאליזם. בדרא"פ: one man one vote. אצלנו מתווה הפתרון אינו ברור.

אני חושש שאם נגיע למצב שבו נצטרך באיזורנו עושה שלום מן הסוג שרונן מדבר עליו זה יקרה בסיטואציה דרום אפריקאית: דהיינו – הרעיון של היהודים מממשים את זכותם להגדרה עצמית כבר הניף דגל לבן והשאלה היחידה על השולחן היא האם נהיה דרום אפריקה או זימבבווה.

עד אז נראה לי שנצטרך מאכרים כמו באירלנד.

צור שפי 27 ביולי 2011

לי דווקא המתווה אצלנו נראה ברור, יהיה one man ome vote כי אנחנו דמוקרטיה, השאלה היא אם זה יקרה במסגרת של שתי מדינות או (חס וחלילה) במסגרת של מדינה אחת.

צור שפי 27 ביולי 2011

ome=one

אבו צ'יצ'ריטה (fka תושב חוזר ) 28 ביולי 2011

בשולי הדיון – אני חושב שהטרנד החדש לטעון שהממשלה תתחיל מלחמה כדי להשתקי את המאבק החברתי הוא בזוי ממש, מקביל בעיני לאמירות ה"פרס יחלק את ירושלים" בזמנו. צר לי שגם כותבים שאני מעריך כמו רונן נגררים לזה.

דוד 28 ביולי 2011

דורפן, מתקיים אצלך פער גדול בין הכתיבה המצוינת שלך על הספורט (שמשלבת ידע רחב, בגרות ואיזון עם התלהבות) לבין הכתיבה שלך בענייני פוליטיקה. שם אתה חלש. הסכסוך הוא אכן הפחות פתיר מכולם, עקב סיבה מכרעת: הנארטיב הפלשתינאי קובע שאנו קולוניאליסטים, כובשים ומכך נובע דבר אחד: אסור להם להתפשר איתנו. כמו שיגיע בריון ויתנחל אצלך בדירה כמה שנים בכוח הזרוע. לעולם לא תהיה מוכן לוותר באמת ולתת לו שני חדרים וסלון וזהו. כי הצדק איתך. לעומת זאת, אנו חזרנו לארץ בה רובנו רואים כמולדת היסטורית. השוני בנארטיבים תהומי מדי. בקולוניאליזם יש מערביים ויש נייטיבס, כאן שני עמים טוענים שהם נייטיבס. הבנת?

Comments closed