ראגבי (2). למה טוב לאנגליה להיות שנואה?

אנגליה מנצחת בראגבי, כי בראגבי אין לה שום תקווה שיאהבו אותה


התקווה להתרחבות התחרותיות הבינלאומית בראגבי לא באה כל כך מאירופה אלה מהאוקיאנוס השקט. הבעיה עם כל האיים שם שזה קצת כמו כדורגל אפריקאי. האזור הזה של העולם מפיק כמה משחקני הראגבי הנהדרים ביותר. אבל ניו זילנד מאזרחת כמה – שליש מהסגל שלה הוא מבני האיים (חלקם ילידי ניו זילנד) – וכיום גם הפוטבול האמריקאי פושט על האיים בכדי להניח את היד על כשרונות.

ועדיין היומיים הראשונים נותנים לי תקווה. הניו זילנדים כמובן נכנסו להיסטריה הרגילה שלהם בגלל מחצית שניה קשה מול טונגה. אלא שלא התרשמתי שטונגה חלשה משמעותית מנבחרות אירופאיות כמו סקוטלנד, שהתקשתה באופן מחפיר מול רומניה. ויפן – שהטורניר השנתי שלה הוא עם טונגה, פיג'י וסמואה, ממש עשתה את המוות לצרפתים עד עשר דקות לסיום לפני שהפסידה 21-47 לשלושה טרייז צרפתים בעשר הדקות האחרונות.

כלל אצבע בראגבי: אל תסתכלו על תוצאות סופיות אלא כמה זמן המשחק עמד בשוויון יחסי.

*

אחד ממקורות ההשראה שלי בעיתונות הוא עמית לוינטל. אנחנו משוחחים מספר פעמים ביום והבורות של האיש הזה כל כך עצומה שרק מתיקון הטעויות והגחמות שלו יש לי עבודה במשרה מלאה בעיתון בנוסף לבלוג.

כך למשל היום אמר לי שהוא מופתע שהקהל הניו זילנדי תמך בארגנטינה מול אנגליה. למי שמבין משהו זה ברור כשמש. למעשה למרות השפה של רוב המדינות הבכירות המשחקות אנגליה שנואה בראגבי הבינלאומי הרבה יותר מאשר בכדורגל בינלאומי.

בכדורגל היא לא אהובה, בכלל לא, אבל היא לא עומדת לבדה. כך למשל מדי מפעל בינלאומי אני מקדיש פוסט, או שניים, או שלושה, לטיפול בנושא של שנאת גרמניה. ברוח טובה כמובן. אפשר לחשוב מה כבר עשו. אבל גרמניה שנואה מאד על הרבה מדינות בעולם הכדורגל. בדומה יש שנאת צרפת בגלל שהם נתפשים כמתחסדים ומטיפי מוסר. והרבה מהשנאה גם הולכת לארגנטינה. סתם בגלל שכל דבר שהם אי פעם זכו בו היה בגלל רמאות. אנגליה גם שנואה מהסיבות הפוליטיות והתרבותיות שנובעים מעברה כאימפריה. אבל השחקנים שלה לא נתפשים כמתנשאים אלא מקסימום כקצת אהבלים. האנגלית בפיהם אינה טובה משל נבחרות אחרות. מין לוזרים חביבים.

לעומת זאת בראגבי היא שם לבד. גם צרפת הייתה כמובן אימפריה אבל לא שלטה על מדינות הראגבי. הציבור של הראגבי הוא הציבור שהוציא את קציני האימפריה. הקולוניות המובהקות – ניו זילנד ואוסטרליה – אומרות שהן שונאות את אנגליה בגלל זכרונות מלחמה – אבל יותר מזה סתם חשוב להן לצעוק בקול רם "אנחנו לא אנגלים. יש לנו תרבות עצמאית משלנו (בערך)". בדרום אפריקה הציבור של הראגבי, האפריקנרים, ספג מהבריטים משהו בסדר גודל של ג'נוסייד.

אלו כמובן הסיבות הגדולות. הסיבה האמיתית היא שאין כל כך את מי לשנוא פה. הרי כל מי שביקר בכל מדינות הראגבי המפורסמות הללו יודע עד כמה הן מרהיבות ביופין, תושביהן ידידותיים, מזונם משובח ובשפע, יינותיהם טובים וגם הגראס מצויין.

הדבר הזה פשוט מצויין לאנגלים. בניגוד לכדורגל אין להם שום נקיפות מצפון להיות נבחרת כוחנית, פוצענית, שכמעט לא מבקיעה טרייז, מבוססת על בועט ויכולה לגנוב את הניצחון למרות שהיריב שלט בשלושת רבעי מזמן המשחק. כמו היום מול ארגנטינה.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

דה באזר בפייסבוק. הגידו לכל חבריכם!

חידון מספר 253. גביע העולם בראגבי
בולטון. שבוע הבא צ'לסי

15 Comments

סטודנט 10 בספטמבר 2011

קראת עכשיו לעמית לוינטל בור? האם תתפתח לנו תקרית מהסוג של תקריות קטן-דווידוביץ'/בניון-בן חיים במערכת דה באזר או ישראל היום?

ole 10 בספטמבר 2011

הרבה זיעה השקיעו האנגלים על המגרש. אתה טוען שזה טוב עבורם להיות אנדרדוג ולהסתמך על ג'וני ווילקינסון, זה קצת פחות טוב אם המשחק הבוקר הוא אינדיקציה לכושר של ווילקינסון…

דורפן 10 בספטמבר 2011

אני לא מתכוון אנדרדוג. אני מתכוון לתחושת מצור של העולם כולו נגדנו.

LT 10 בספטמבר 2011

רונן, בשנים האחרונות אני אוהד את הספרינגבוקס. האם נראה לך שהשחורים בדרא"פ תומכים בנבחרת, מקבלים את ההיסטוריה שלה וכו', או שאין מצב שזה קורה.

דורפן 10 בספטמבר 2011

הם בהחלט תומכים בה כיום. לא בפנאטיות של האפריקנרים אבל בלי שאלה

ניינר 10 בספטמבר 2011

ממתין בקוצר רוח לתגובת לוינטל על ההשתלחות הפרועה של רונן

בני תבורי 10 בספטמבר 2011

אבל לא הבנתי למה אתה שונא את האנגלים?

דורפן 10 בספטמבר 2011

כי אני אוהד יונייטד וכך מקובל

עמית לוינטל 10 בספטמבר 2011

נתבקשתי להגיב לטינופים שנשפכו עליי.
אז לידיעת – לא לכבודי לרדת לרמה הזו. אני לא מגיב להשמצות של ממורמרים וקנאים. אלה הרי רוצים שאגיב ואתייחס, אז אמנע מהם את העונג.

דורפן 10 בספטמבר 2011

הומו

שלו 10 בספטמבר 2011

משחק ארגנטינה אנגליה כל כך מאתגר מבחינת שנאה, שזה פשוט בלתי אפשרי להיות בעד משהו.
לא משנה באיזה ספורט או מלחמה.

ארז (דא יונג) 10 בספטמבר 2011

אשמח מאד אם מי מהמכובדים פה יוכל להפנות אותי למדריך נהיר לחוקי הראגבי. אני נהנה לראות את המשחקים, אבל יש מצבים בהם אין לי מושג מה קרה כרגע על המגרש.

רפאלזר 10 בספטמבר 2011

ארז :
נסה

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A8%D7%95%D7%92%D7%91%D7%99
או אם מתחרבש הלינק: "רוגבי" בויקיפדיה

אגב מה שכתוב שם מתייחס לרוגבי יוניוןשהוא שונה מרוגבי ליג שהוא שונה מאוסי רולז שהוא כמובן שונה מאמריקן פוטבול..

ארז (דא יונג) 10 בספטמבר 2011

תודה רבה. כמובן, רוגבי יוניון הוא הנושא בו אנחנו דנים.
הסתכלתי קודם על הערך בויקיפדיה – באנגלית הוא קצת טכני מדי, ובעברית הוא, אפעס, צריך קצת עריכה לשונית.

גיא זהר 11 בספטמבר 2011

הייתי בניו זילנד ב-95, מיד אחרי הזכייה של דרום אפריקה בגביע העולמי ולא היה תענוג גדול יותר מהקניט אותם לגבי האירוע. על הכל אני מסכים, אבל הוכל הניו זילנדי, לפחות אז לא היה ראוי למאכל אדם אלא אם נמצאו באזור שאוורמות של לבנונים.

Comments closed