המשחק המוקדם. על אורוגוואי וניו זילנד

מחשבות בזמן שהאול-בלאקס אוכלים רגלי צפרדעים. מה עושה את אורוגוואי בכדורגל? מה עושה את ניו זילנד בראגבי?

צמצום הפערים בראגבי העולמי פסח על ניו זילנד. כלומר זה לא שאין קבוצות שיכולות לסכן אותה, היא נראית מדהים רק לפרקים, למשל כשמאה נונו עם הכדור, אבל עדיין קיים פרט די מדהים: רק חמש מהנבחרות שמשחקות את המשחק הזה אי פעם ניצחו את ניו זילנד. ואנחנו מדברים על יותר ממאה שנים. לשם השוואה: יותר מדינות ניצחו אפילו את ארצות הברית בכדורסל במשחקים האולימפיים ואליפויות עולם – גם בעידן שיתוף המקצוענים. אז אולי יש נבחרות שיכולות לפעמים לנצח את ניו זילנד – אבל מספר המדינת שיכולות בכלל לעלות למגרש ולשחק איתה באיזשהי רמה של תחרות ספורטיבית אמיתית הוא זעום.

היום היא שיחקה מול אחת מאותן חמש -צרפת – וניצחה 17-37.

עם שני טרייז לישראל! (דאג)

וכמובן שהמסתורין הגדול סביב הנבחרת האגדית הזו הוא שהיא מייצגת מדינה של ארבעה מליון בני אדם. ובמהלך המשחק שוחחתי עם החבר האורוגוואי-ישראלי-אוסטרלי שלי י. על הדמיון לאורוגוואי – הנס של הכדורגל העולמי.

אורוגוואי תמיד נראה לי מקרה של ניהול המשאבים המצומצם. מדינה שיודעת מה יש מעבר לגבול ותמיד יודעת להתאחד סביב מאמן, סביב כוכב, ולעשות את המקסימום. מימי אנדראדה דרך שיאפינו, מורנה, פרנצ'סקולי ועד פורלאן. הקטע שהכי אהבתי במאסה הנהדרת שכתב לנו חנוך פיבן על כדורגל באורוגוואי הוא איך אוסקר טברז מארח את אחיו, מאמן צעירים בישראל, בחדר ההלבשה של הנבחרת. יש מאמן אורוגוואי במקום אחר בעולם – עוזרים. יש אחדות גורל אפילו איתו.

ניו זילנד – שם הייתי לשלושה חודשים ב-1991- היא משהו אחר לגמרי. זה פשוט עומק. לעולם אין לה שפל של כוח אדם. אם משווים לכדורגל בעבר לפעמים חשבתי שיש בה דווקא את המחלה של ברזיל – תחלופה גדולה מדי של שחקנים במשך השנים. אוסטרליה ואנגליה רכבו כמה שנים כל אחת על דור זהב. בניו זילנד דור זהב זה דבר זה די קבוע.

איך יש כמויות כאלו של שחקנים במדינה קטנה? הסבר אחד – שנתתי פה פעם אחרי שקיבלתי אותו מפי ניו זילנדי – הוא שכל שחקן בניו זילנד מספיק קרוב לחולצת הנבחרת. לא רק מבחינת מוטיבציה אלא מבחינת הסיכוי שישחק בחברת שחקנים מובילים במשחק מקומי. המהירות של לומו הדהימה את העולם אבל אחריה באו קאלן ורוקוקוקו. שבגיל 28 הוא כבר לא בגביע העולם הזה. יש קורי ג'יין וישראל (דאג).

הסבר אחר אני רואה שוב בגודל. ראגבי הוא לא משחק עם רמת הכשרון בכדורגל. בכדורגל הכשרון הוא קוארדינציה. המשוואה של ממליונים לאלופים בהחלט רלוונטית בכדורגל. ראגבי הוא משחק של אתיקה. תיקול צריך להיות תיקול. עזרה לקבוצה – בסקראם, במול, בליינאאוט – צריכה להיות עזרה. ערבות הדדית היא אמיתית. אבל זה שונה מהמצב באורוגוואי. כי להבדיל מכדורגל המחוייבות הזו לא יכולה להיות מונחלת רק בשלב הבוגרים אלא כבר בשלב ההכשרה. בכדורגל ההכשרה היא קואורדינציה וטכניקה. את הכושר והטקטיקה והמחוייבות נותנים אחר כך. בראגבי זה חייב להיות מוטמע מוקדם יותר.

ובזה לחברה קטנה יש יתרון. זה תקף גם למעצמה השניה – דרום אפריקה. היא אמנם כיום מדינה גדולה מאד אבל מעשית הראגבי בנוי על החברה האפריקנרית – גם כן כ-2-3 מליון בני אדם. וכדאי שיתחילו לשחק אחרת אין פה באמת גביע עולמי.

דה באזר בפייסבוק

18 Comments

אריק 24 בספטמבר 2011

הקיוויס מתחרים עם שלושה מיליון דראפים לבנים 17 מיליון אוסיס שמצחלקים גם על קריקט ואוסי רולס וגם אוהבים את הליג יוצר מהיוניון ואנגלים כבר לא
מתעניינים מדי ברוגבי היום

דורפן 24 בספטמבר 2011

כשתשיג לי כרטיס למשחק של אנגליה בראגבי שנתיים מראש – תחזור אלי אם זה שזה לא מעניין את האנגלים (-:. או את הצרפתים. ועניין פעוט לגבי מה מעניין אוסטרלים: ניו זילנד אלופת העולם בראגבי ליג. לא שהיא ברמה של אוסטרליה – אבל בכל זאת…

IDO 25 בספטמבר 2011

במשחק המוקדם הניו זילנד ווריוס ניצחו את מלבורן סטורם ועלו לגמר הגדול של הרוגבי ליג (ליגת NFL).

החלוקה באוסטרליה מאד ברורה: קווינסלנד וNSW הם ארצות של רוגבי. (12 מליון) השאר בפוטי. קריקט משחקים רק בקיץ.

יורם אהרוני 24 בספטמבר 2011

ב – 1970 כתבו באחד העיתונים כי אורוגוואי מועמדת לזכות בגביע העולמי בכדורגל שהרי הם זוכים בגביע כל 20 שנה בדיוק: 1930 – 1950 – … מה לעשות שכבר בדקה השמינית של המשחק הראשון ישעיהו שווגר עליו השלום כיסח את פדרו רוצ'ה וגמר לו את הטורניר… לניו-זילנד יש גם רקורד מופלא באתלטיקה. לא פחות מ – 8 מדליות זהב אולימפיות, 7 מהן עד 1976 ועד בכלל. אחרי המשחקים האולימפיים של 1980 הם היו מדורגים במקום ה – 20 בהישגי המדינות בכל הזמנים באתלטיקה במשחקים האולימפיים. פינלנד הייתה אז במקום השלישי אחרי ארה"ב ובריטניה!

בני תבורי 24 בספטמבר 2011

היה משחק אדיר, והנקודות של צרפת באו בשלב שהנצחון הקיווי היה ברור וחתום. אגב, סקראם זה די דבילי, לא?

דורפן 24 בספטמבר 2011

אם אתה לא אוהב סקראם תעבור לראגבי ליג

אילן 24 בספטמבר 2011

צריך להוסיף לזה שבכל זאת מדובר במעצמת ספורט ולא רק ראגבי.
קבוצת כדורסל שהפתיעה (מקום רביעי ב2002 באליפות העולם)
נבחרת הכדורגל באליפות העולם האחרונה הייתה הקבוצה היחידה שלא הפסידה.
שלא לדבר על אולימפידות – 87 מדליות (86 משחקי קיץ) לעומת 7 לישראל.

זה הכל מתחיל במנטליות.

ובכל זאת, כיוצא ניו זילנד (שלא מתעסק בספורט זולת ישיבה על הכורסה וגלישה באינטרנט) אני חוזה הפסד בגמר – לצרפת.

ובהקשר אחר – הכתבה שלאמיר ענבר על הראגבי הרוסי – זו תופעה מעניינת, שמצטרפת לאותה תופעה שמתרחבת מאוד גם בקולג'ים האמריקאים.

יותם מ 24 בספטמבר 2011

וצריך להוסיף את כל מקצועות השייט, חתירה, ספורט מוטורי, טריאתלון וכפי שיורם הזכיר- אתלטיקה.

דורפן 24 בספטמבר 2011

והיא גם הנבחרת היחידה שלא הפסידה במונדיאל האחרון

שלו 24 בספטמבר 2011

ראיתי חלקים במשחק (כשהאישה לא טענה שזה משחק אלים שאסור לילד לראות, לא, לא היה לי כוח להיכנס לויכוח…).
רוגבי זה משחק של משמעת, עצמית וקבוצתית. נעט מאוד כישרון הרבה מאוד נחישות.
זה לעבוד שעות על שעות ולהגיעה לתאום ועוצמה.
כמעט כל מדינה שמשחקת רוגבי באמת קשה פהשיג כרטיסים.
באיטליה שהוכנסה לאליפות ששת האומות רק בשביל שיהיה את מי לנצח,
קשה להשיג כרטיסים למשחק.
אז נכון שהנבחרת לא משחקת באולימפיקו אבל כמות גדולה של כרטיסים היא מוכרת.
בטח יותר מהמקצוע המגוחך של הכדור הכתום.
וכיף לראות רוגבי ב hd.

רפאל זר 24 בספטמבר 2011

אני בניגוד לאילן מקווה שהיום הוסרה קללת 1999+2007 ושלא צריך לדאוג יותר.
(צריך לנצח את אוסטרליה/אירלנד/אנגליה/דרא"פ אבל זה כבר עניין שולי).

יותר לא נשמע בדיחות כמו : "מה זה 15 גברים שרואים את גמר אליפות העולם בטלוויזיה ?
תשובה : נבחרת ניו זילנד "

או : "איך מכנים אלוף עולם ניו זילנדי ?
תשובה : סבא "
(קפטן הנבחרת מ 1987 שון פיצפטריק נדמה לי, הוא כבר סבא)

דורפן 24 בספטמבר 2011

או איך מחזירים פקק לבקבוק שמפניה שנפתח?
תשאלו ניו זילנדי

ויכסלפיש 24 בספטמבר 2011

ניו זילנד דומיננטית בראגבי הרבה יותר מאשר אורוגוואי בכדורגל, הן ברמת הנבחרת, אלופת עולם 87' גמר 95' ועוד 3 פעמים בחצי גמר, בסך הכל 5 מ-6 בין 4 הראשונות, וגם ברמת הקבוצות בסופר 14, שניתן להשוואה כלשהי לגביע הליברטדורס. ואף מילה על tri-nations כי השוואה לקופה אמריקה די בעייתית

IDO 25 בספטמבר 2011

רונן – רק 5 מדינות נצחו א ניו זילנד זה קצת מגמתי..

כמה מדינות נצחו את קובה בביסבול? כמה מדינות ניצחו את הודו בקריקט? כמה ניצחו את קנדה בהוקי? כמה את ברזיל בכדורגל חופים לנשים?

לשמחתי רוגבי הוא חבר בקבוצה של ספורט נישה משהו…

אסף 25 בספטמבר 2011

לא לשכוח את נבחרת ישראל. ב-29 לאוקטובר אנחנו בוינגייט. בואו לתמוך בנבחרת המקומית.

דורפן 25 בספטמבר 2011

עידו – כל מדינה שמשחקת ברצינות קריקט ניצחה את הודו. כל מדינות ההוקי הגדולות – ניצחו את קנדה. אם סקוטלנד, אירלנד, ארגנטינה, עכשיו גם איטליה לא ניצחו את ניו זילנד ביותר מ-100 שנה זה מדהים. גם הניצחון הוולשי האחרון הוא שנות דור לאחור. אין לך שום מצב אחר בספורט בו נבחרות בכירות שמשחקות 100 שנה בתנאי שוויון (זה לא המצב של כדורסל שקיים בצורה הרבה יותר רצינית במדינה אחת מאשר בכל העולם במצטבר) – ונבחרת אחת היא בלתי מנוצחת על ידי כחצי מהאחרות.

IDO 25 בספטמבר 2011

בדקתי עכשיו את הסטטיסטיקה היא מפלצתית
הפסד בודד לווילס ב 1935,
ושנה ללא נצחונות ב 1949.
השאר מושלם (חוץ מתארי RWC)

יהויכין פנדלוביץ' 29 בספטמבר 2011

אם הם יפשלו גם הפעם ולא יזכו האבל הלאומי עלול להיות במימדים של ברזיל 50. מה שכן הם למודי סבל וסקפטיים לגבי הסיכויים שלהם לזכות – הניו זילנדים פיתחו חוש פסימיות מפותח לגבי זכיית הנבחרת שלהם באליפות. סוג של הכנה מנטאלית.

Comments closed