שלוש הערות על הפוטבול

הופתעתי מאד לגלות השבוע שהליגה האמריקאית הפופולארית ביותר בשווקים המתפתחים היא הNFL

In כללי

שלוש הערות על הפוטבול:

1. פעמיים במאה העשרים הצילו האמריקאים את אירופה. אז ב-24 בדצמבר 2011, כשאירופה במשבר כלכלי, ללא משחק כדורגל אחד ראוי לשמו בשבת סגרירית, המצב נראה עגום. ראיתי היום תור של אנשים עניים לקבל חבילות מתנות לילדים שלהם – ואני חייב להגיד לכם: המשבר הכלכלי אמיתי והוא שובר לב. ולפתע כוחות אמריקאים, בקסדות ומדים, הופיעו על מסכי הטלוויזיה. וליהודים אורה ושמחה!

2. שני מחזורים לסיום: רק עשר קבוצות בבית. שום קבוצה לא הבטיחה כלום. אפילו גרין ביי לא הבטיחה את הביתיות. והסיבה היא פשוטה – שיטת המשחקים הטובה ביותר בספורט.

3. ולנושא יותר רציני. אחד הדברים שאני עושה הוא לעזור לחברה שמעוניינת בנתוני שוק לגבי מה שנקראים השווקים המתפתחים. ובמסגרת הזו יש לי אפשרות לעשות סקרי ספורט קטנים בתוך שני ציבורים מאד גדולים: 200,000 חובבי כדורגל שנמצאים בדרום אמריקה, צפון אפריקה והמזרח הרחוק. ו-150 אלף אוהדי קריקט שנמצאים בתת היבשת ההודית. בין האנשים הללו אין כמעט אירופאים.

וערכתי לפני כמה ימים סקר בשאלה: איזה ספורט אמריקאי הכי מעניין אתכם?

הציפיה שלי הייתה כזו:

א. שבין אוהדי הכדורגל הכדורסל והבייסבול יתחרו על המקום הראשון. כי מהמדינות הללו יש מקצוענים בארצות הברית והענפים הללו משוחקים ברמה גבוהה במדינות הללו.

ב. גם בקריקט חשבתי שזה יהיה בין הבייסבול לכדורסל. כדורסל כי דייויד שטרן סיפר לי שהוא הספורט השני בעולם. ובייסבול, אולי זו מחשבה מוזרה, כי הוא הכי דומה לקריקט.

ואלו התוצאות:

בין אוהדי הכדורגל: הפוטבול הגיע למקום הראשון עם 70%. כדורסל היה שני עם 25%.

בין אוהדי הקריקט: הפוטבול היה ראשון עם 43%. הכדורסל עמד שוב על 25% והבייסבול על 21%.

לקחתי בחשבון שני דברים שאולי מסבירים קצת את התוצאות: אנחנו בעונת הפוטבול, יש כעס מסויים על עיכוב עונת הNBA ואולי העובדה שהמשאל היה אינטרנטי משפיע קצת לטובת הפוטבול – שבדרך כלל אהוב על ילדי מחשבים.

וכך ענף ספורט שכלל לא משוחק בארצות הללו ולא דומה לשום דבר שמשוחק שם, מקדים בהפרשים עצומים ענפים שבהם המדינות הללו גם משחקות וגם מיוצגות בליגה האמריקאית (במקרה של אוהדי הכדורגל) וענף שאולי קרוב קצת לטעם של אוהדי קריקט.

האם זה קשור לתחרותיות? ספק אם זו הסיבה. כי אין הרבה הבדל ברמת התחרותיות בין ארבעת הליגות האמריקאיות (גם הוקי היה אופציה).

שוחחתי על כך עם אלון זנדר ויש לנו שתי מסקנות אפשריות. שאנחנו מקווים שהשניה נכונה יותר. א. העולם אוהב את זה אלים יותר. ב. אנחנו בדור שהוא שפוט של טלוויזיה.

דה באזר בפייסבוק

69 Comments

S&M 24 בדצמבר 2011

ואולי אלו שסקרתם לא מבדילים (תרגומית) בין פוטבול לסוקר.

דורפן 24 בדצמבר 2011

לא חושב… זה הודגש כאמריקן-פוטבול. ולפחות להודים זה לא אמור לשנות בכל מקרה

דורפן 24 בדצמבר 2011

ואגב, הניחוש שלי הוא שיש מגמה כזו גם בישראל. באמצע שנות התשעים ראיתי סקר שהראה שהאן.בי.איי מעניין את הישראלים פי עשרה מהפוטבול. אני חושב שהוא כנראה עדיין מקדים אותו – אבל לא בפער כזה.

טל 24 בדצמבר 2011

פוטבול לא מענין כלב מת בישראל (מחוץ לדה באזר).

רוני 24 בדצמבר 2011

לא לגמרי מסכים, ואני אומר את זה כאחד שמעולם לא ראה משחק מהתחלה עד הסוף, יחסית לעבר יש רעש סביב הפוטבול. אבל זה ענף 'נישה'. ההערכה שלי היא שבקרב גברים צעירים, שגרים במרכז ויש להם חיבה לתרבות אמריקאית הענף הזה די פופולרי. לפחות יחסית לעבר.

מנחם לס 24 בדצמבר 2011

רונן, אתה לא מתבייש להמשיך להזכיר קריקט? אם אתה מדבר עליו כל כך, למה שלא יהיה כן בלוגיסט אחד שיכתוב פעם – רק פעם אחת – על משחק מענין בקריקט? וכולם בחרו פוטבול (בוודאי היה בוחרים בו גם לפני כדורגל וקריקט) כי הוא המשחק הכי נטוב לציפייה (בייסבול הוא המשחק הכי טוב, אבל פוטבול הוא המשחק הכי טוב בטלוויזיה). האתר הזה הפך לחצי אתר של פוטבול, ואתה – עורך האתר – לא רואה זאתצ בעצמך?

דורפן 24 בדצמבר 2011

מנחם – רק יומיים בדרום הישן ואתה כבר הפכת לרד נק דרומי שחושב שהעולם נגמר בניו יורק? מכיוון שהמשאל היה איזה ספורט אמריקאי הכי מעניין – אז תתפלא – ספורטים אמריקאים הגיעו גם למקום האחרון.

למעשה אני מעריך שתמיד ענף אמריקאי יהיה הענף האמריקאי הפופולארי ביותר.

ההבדל המרכזי ביננו הוא שאני נהנה מהצד היפה בכל ספורט ולך משום מה חשוב להגיד שמה שאתה צופה בו כרגע הוא הדבר הכי חשוב בעולם. לי אין את הצורך הזה. היום אהנה מהפוטבול וביום שני לפנות בוקר אצפה בבוקסינג-דיי טסט.

מנחם לס 24 בדצמבר 2011

זה לא עניין של צורך. זה עניין של אמת.

מנחם לס 24 בדצמבר 2011

רונן, אתה יודע שאני מאד מעריך ומכבד אותך, אך ישנה לך נטייה (וכבר הזכרתי זאת) פתאום להכניס פצצות שהן מעבר לבינתי. הנה כתבת:

1. פעמיים במאה העשרים הצילו האמריקאים את אירופה. אז ב-24 בדצמבר 2011, כשאירופה במשבר כלכלי, ללא משחק כדורגל אחד ראוי לשמו בשבת סגרירית, המצב נראה עגום. ראיתי היום תור של אנשים עניים לקבל חבילות מתנות לילדים שלהם – ואני חייב להגיד לכם: המשבר הכלכלי אמיתי והוא שובר לב. ולפתע כוחות אמריקאים, בקסדות ומדים, הופיעו על מסכי הטלוויזיה. וליהודים אורה ושמחה"

מה הקשר בין החיילים האמריקאים והחלק שמקדים אותו?

דורפן 24 בדצמבר 2011

בדיחה – מנחם ידידי. אין היום כדורגל בגלל שהקתולים לא משחקים בחג – שהאנגלים משחקים בבוקסינג דיי. אז מזל שהפוטבול הוקדם ביום.

מנחם לס 24 בדצמבר 2011

הבנתי. יאללה, חזרה למשחק הג'איינטס שבינתיים איומים, וג'ייסון לידי כוסס צפורניו.

מנחם לס 24 בדצמבר 2011

כמה קתולים יש כבר באנגליה? ואלה שישנם – די שנואים.

דורפן 24 בדצמבר 2011

מנחם – קודם כל יש הרבה. לאחרונה סיים הנרי השמיני את תפקידו כמלך והעניינים די נרגעו. שנית הם לא שנואים (בערים כמו ליברפול ומנצ'סטר הם אחוז גדול באוכלוסיה). ושלישית אין לזה קשר: המדינות הקתוליות לא משחקות בחג המולד. המדינות הפרוטסטנטיות כן. ובמדינות הפרוטסטניות – גם הכדורגלנים הקתולים משחקים.

יונתן מהתנינים 24 בדצמבר 2011

tomato tomahto
קדימה ניינרז לשבוע חופש!

גיל 24 בדצמבר 2011

לדעתי זה דווקא כן קשור לשיוויניות. בבייסבול, הוקי ונבא יש לפחות 10 קבוצות שאתה יכול להוציא אותן כמתמודדות על האליפות לפני תחילת העונה. סיבה קשורה לזה היא שיש הרבה פחות משחקים וכולם משוחקים בפרק זמן קצר. כלומר, הייחוד של הNFL זה שרוב המשחקים ביום אחד ורק משחק אחד או שניים בימים אחרים. זה יוצר ענין עצום. במשחק נתון באמת כל תוצאה אפשרית וזה אולי הספורט הכי בולט שבו הכנה טובה ואימון מביאים לתוצאות. גם כל משחק מאוד משמעותי ולכן מרגש.

בנוסף, הטלביזיה, ערוץ הרד זון והעניין העצום בפנטזי תורמים לפופולאריות. וגם שיווק נכון שאנחנו נוטים לזלזל בו.

amitpros 24 בדצמבר 2011

רונן,יכול להיות שיש קשר לפחות בהודו,לשעות ?כי הרבה יותק קל לעקוב אחרי הפוטבול שמשוחק רובו ככולו בימי ראשון.

דורפן 24 בדצמבר 2011

גיל ועמית – פנטזי יש בכל הענפים ולכן אני לא חושב שזה העניין.

אבל זה שכל משחק חשוב והכל משוחק ביום ראשון בוודאי חשוב מאד. שאר הענפים מרוחים מעבר ליכולת האנושית לעקוב

גיל 24 בדצמבר 2011

אני חושב שיש הבדל גדול בין הענפים. בייסבול, שאמנם היה הראשון, מחייב הרבה ידע וגם מעקב יומיומי. זה לא משהו שאוהדים מזדמנים מעוניינים בו. גם הנבא מחייב מעקבים יומיומיים על פני תקופה ארוכה. בפוטבול יש לך ליגה קצרה יחסית שבו ההשקעה לא גדולה ומשחק מוכרע תוך יום ולא נמרח כמו מסטיק. גם הסטטיסטיקות של הפוטבול טובות לפנטזי. זה נכון גם לכדורסל אבל בכדורסל אין יותר מדי סטטיסטיקות.

בני תבורי 24 בדצמבר 2011

אם אני זוכר נכון, אלפסי כתב פעם משהו יפה על קריקט.

יריב 24 בדצמבר 2011

לא נעים לומר, אבל נקודה מספר שתיים שלך היא שטות (ואולי יש לומר, שגיאה נפוצה). הסיבה לכך ששום דבר לא הוכרע שני מחזורים לסיום הוא שיש מספר נמוך ביותר של מחזורים. שני מחזורים לסיום הם שמינית מהעונה, איזו קבוצה בNBA מבטיחה ביתיות לכל אורך הפליאוף אחרי 7 שמיניות מהעונה, כלומר עשרה מחזורים מהסיום? מתי בפעם האחרונה קבוצה בליגה האנגלית זכתה באליפות חמישה מחזורים לסיום? אני לא אומר שצריכים להיות יותר מחזורים, אבל לומר שמיעוט המחזורים הוא דבר חיובי כשלעצמו בגלל שהוא מאפשר שינויים מרחיקי לכת במספר קטן של משחקים… בוא נעשה עונה של ארבעה מחזורים, אז אף קבוצה לא תוכל להבטיח אפילו שלא לסיים אחרונה בדירוג הכללי שני מחזורים לסיום!

דורפן 24 בדצמבר 2011

יש משהו במה שאתה אומר – אבל זה רק לגבי גרין ביי. שיטת הבתים ושאלופות בתים מארחות יוצרת מצב של מוטיבציה עצומה לשחק על ראשות בית גם אם הוא חלש. כי תקבל את הביתיות מול קבוצה כנראה עם מאזן עדיף. זה קצת מעוות את הצדק אבל לעומת המצב של עשרות משחקי ג'אנק בכל ליגת כדורגל זה עדיף.

גיל 24 בדצמבר 2011

נכון, שיטת הבתים בכל הליגות בארה"ב מבטיחה עניין עד הסוף. זה משהו לא ריאלי בכדורגל אבל הגיוני במדינה גדולה כמו ארה"ב. מצד שני, היה נחמד אם היו מאמצים גם יורדות. קבוצות מיינור יהיו יותר טובות מהפיראטס או הרויאלס.

דורפן 24 בדצמבר 2011

גיל – מכיוון שליגת האלופות היא 32 קבוצות, ממש אינני רואה סיבה שלא תהיה שיטה דומה. או עם 12 משחקי עונה רגילה. או בהקטנת הליגות המקומיות למקסימום 16 קבוצות. כל העובדה שאתה משחק עם כולם פעמיים – זה פשוט מיותר – עדיף לגוון יריבות.

טל 24 בדצמבר 2011

לדעתי אתה בונה תיאוריות על משהו די חסר משמעות: א. כי אם היית עושה את הסקר הזה בסין (למשל) התוצאות היו אחרות. ב. כי זה שמישהו מעדיף ספורט אחד על השני, לא אומר שהוא מתענין בו. אני מעדיף פוטבול על בייסבול, רק כי הוא האפשרות הפחות גרועה מבין שתי אפשרויות איומות.

ההימור שלי שלפחות בהודו זה העדפה שמגיעה מתוך ענין אפסי בכל הענפים.

מענין אם היית מבקש מהאנשים לציין שחקן פוטבול אחד שהם מכירים (ובמקרה הברזילאי היית פוסל את בריידי מסיבות מובנות) הם היו מכירים מישהו.

טל 24 בדצמבר 2011

עוד תהייה קטנה לגבי "שיטץ המשחקים" המהוללת בפוטבול.

למיטב הבנתי, מדובר בשיטה שבבסיסה אתה משחק רק 16 משחקים בעונה (כנראה בגלל שפזיולוגית אי אפשר לשחק את המשחק מסר גדול יותר של פעמים) וכאשר לראש בית מובטח ללעלות לפלייאוף במונתק מהמאזן שלו.

אין פה שום גאונות. ברור שכאשר יש מספר קטן יותר של משחקים וכאשר אפילו הכלל המינמלי של ליגות באירופה- כולם משחקים נגד כולם בבית ובחוץ- לא מתקיים, יש ליגה פתוחה יותר ולכאורה יותר הפתעות. זה בערך כמו לטעון (בהקצנה) שאם היית מכריע ליגות בהטלת מטבע המצב היה הרבה יותר פתוח ושוייוני מהמצב היום.

דורפן 24 בדצמבר 2011

חוץ מעניין קטן – שרוב משחקי הכדורגל באירופה מתקיימים כשלשתי הקבוצות אין סיכוי לכלום. יש בפוטבול קצת פחות הגינות עם הקבוצות החזקות והרבה יותר הגינות עם הקהל רוכש הכרטיסים

טל 24 בדצמבר 2011

זה לא ענין של הגינות. הרי אם יש משהו שמאפיין את הליגות בארצות הברית (מלבד NFL) זו כמות עצומה של משחקים (160+ משחקי בייסבול בעונה. ואחרי זה מתלוננים שיש בארצות הברית תופעה של השמנת יתר). בפוטבול לא משחקים כמות גדולה יותר של משחקים מכוון שזה כנראה לא אפשרי מבינה פיזיולוגית.

תהיה בטוח שאם ניתן היה לקיים ליגה של 30 משחקים, היו עושים את זה ולו ממניעים כלכליים.

דורפן 24 בדצמבר 2011

נכון – והיו מוצאים דרך שזה יהיה מעניין יותר. כפי שבאירופה אין סיכוי לפלייאוף בליגות הגדולות כי הקבוצות העשירות לא רוצות שום שביב של שיטה שתאפשר הפתעות בטווח הארוך.

טל 24 בדצמבר 2011

לא צריך פלייאוף בליגות באירופה כי יש כבר טורניר שמתנהל בצורה הזו ועל פי העיקרון הזה. קוראים לו גביע. מה בעצם ההבדל המעשי בין גביע לבין הפלייאוף בNFL?

שחושבים על זה, גביע אפילו יותר פתוח ושיוויוני. הרי אין אפילו סף מינמלי שצריך לעבור בכדי להעפיל אליו והיריבה שתפגוש יתרון הביתיות לא נקבעים על פי הישגים בליגה אלא בהגרלה.

זה שאתה כאוהד יונייטד מייחס חשיבות גדולה יותר לטורניר הלא צודק המכונה "ליגה" על פני הטורניר הצודק והשיוויוני המכונה "גביע", זו החלטה והבחירה שלך.

amitpros 25 בדצמבר 2011

טל
גם בגביע באירופה אתה עדיין מקבל מפגשים בין קבוצות שההבדל בתקציב שלהן הוא פי 20 ..
בפוטבול ובנבאי זה לא קורה,זה כן קורה בביסבול לעומת זאת.
אבל גם גביע בו ברצלונה פוגשת את סנטאנדר,וההרכב השלישי של ברצלונה מסוגל לתת לסנטאנדר 6-0 ,בעייתי
אותו הדבר בשאר המקומות כמובן

טל 25 בדצמבר 2011

נכון, אבל הצד השני של הענין הוא שכדורגל הוא ספורט הרבה יותר פתוח להפתעות במהות שלו מפוטבול.

בגביע הספרדי היו שנתיים רצופות שריאל מדריד הודחה מול קבוצות מהליגה השלישית (לפני שנתיים ושלוש), כאשר באותה עונה, יונייטד מודחת בבית מול קבוצה מהליגה השלישית. קבוצות פחות גדולות , אבל עדיין מצמרת הליגות הבכירות, מודחות מול קבוצות מליגות נמוכות על בסיס קבוע, בכל מדינת כדורגל גדולה באירופה.

האם יש סיכוי שאחת הקבוצות הטובות בNFL הייתה מפסידה לקבוצה מהליגה האירופאית או הקנדית? כי אלו ההפרשים.

למה ללכת רחוק? הפערים בין יונייטד לבאזל הם דימיוניים, גדולים בהרבה מאשר הפערים בין הקבוצה הטובה בNFL והגרועה ביותר, ועדיין יונייטד הודחה.

בפוטבול הרבה יותר קשה לצמצם פערים מקצועיים כל כך גדולים, בעיקר כי כדורגל הוא ספורט שבו מרכיב המקריות הוא מאד משמעותי, בעוד פוטבול הוא ספורט הכי מתוכנן וחסר מקריות שיש.

דורפן 24 בדצמבר 2011

טל – חוץ מלצווח אולי תקרא את מה שכותבים האחרים הפחות אובייקטיבים ומפוקחים ממך. כתבתי שיש בזה הפחתה של הצדק בכדי להגדיל את העניין אצל הצופים. אז אין לי עניין לנהל דיון כשהצד השני לא קורא אותך ומתלהם.

ותתפלא: אין לפוסט הזה שום קשר למנצ'סטר יונייטד ולכך שאני אוהד אותה.

מכיוון שיש כאן מישהו אחד שחושב שכל מה שבאמריקה הוא הכי טוב ושאר העולם פרימיטיבי. ואחר שחושב שהכל גרוע, מעניין כלבים מתים והאמריקאים קצת שמנים. אני אשאיר אותך ולס להתדיין ביניהם ואעזוב את העניין הזה כרגע.

טל 24 בדצמבר 2011

איפה קראת התלהמות? זה סוג של שיטת דיון שנועדה להסיט את הענין מהמהות? כי זה לא עובד.

לא ייחסתי איזה שהן תכונות שליליות לקבוצת הכדורגל מנצ'סטר יונייטד. ציינתי ששיטת המשחקים שנהוגה בפוטבול ושאתה כה מהלל, קיימת- בגרסה אפילו יותר קיצונית, צודקת ושיוויונית- בכל הליגות באירופה. ציינתי שאתה, כמו כל אוהד אחר, לא מייחס לטורניר הזה את אותה רמת חשיבות שאתה מייחס לטוניר השני. הסיבה לכך ברורה: ככל שהשיטה בטורניר מבוססת על יכולת לאורך רב יותר של משחקים, ככל שרמת המקריות והמזל שנדרשים כדי לזכות בו קטנים יותר, כך הזכיה בו מסמלת עוצמה מקצועית גדולה יותר.

אין פה ענין של הפחתת צדק כדי להגדיל ענין של הצופים. אין דרך אחרת לנהל עונה בפוטבול, בגלל המגבלות הגופניות שנוצרות ממהותו של הענף: לא ניתן לעשות ליגה של 30 משחקים, לא ניתן לעשות סדרות. אין דרך אחרת.

אריאל 24 בדצמבר 2011

מה שאתה אומר זה בדיוק הנקודה – טורניר גביע הוא קיצוני מדי במקריות שלו. ליגת הפוטבול היא מקרית יחסית, אבל בטח לא כמו שיטת גביע. עדיין יש 16 משחקים לכל קבוצה וכל קבוצה משחקת בית וחוץ מול קבוצות מהבית שלה.
הפלייאוף הוא אכן סוג של שיטת גביע, אבל מי שמגיע לשם בדרך כלל אלו רק הטובות. זה נותן תחושה מספיק טובה של צדק יחד עם שמירת מתח יפה עד המחזור האחרון. זה שילוב מושלם יחסית

טל 24 בדצמבר 2011

הנקודה היא שאני בטוח שאם זה היה אפשרי, היו עושים עונה יותר ארוכה, עם סדרות בפלייאוף. ולו רק מהסיבה שבדרך הזו ניתן היה להרוויח יותר כסף. זה לא אפשרי כי שחקנים לא יוכלו לעמוד, ברמה הפיזית, בעונה כזו. בדיוק כפי שליגות אחרות לא יכולות לנהוג בשיטה הזו, ממניעים כלכליים.

רוצה לומר, אין פה משהו אידאולגי, גם אם הצופה מהצד מרוויח מזה (ליגה יותר פתוחה ופחות נמרחת, כל משחק חשוב).

טל 24 בדצמבר 2011

וכגובה לתוספת המאוחרת שלך, יש הבדל ענק בין הגישה של לס והגישה שלי.

זה כל אחד מתחבר לענפי ספורט שונים, זה בסדר הגמור. ההבדל הוא שלס מציג את דעתו האישית כמציאות לגבי הכלל: זה שהוא מעדיף פוטבול על קריקט או רוגבי, הופך (לשיטתו) את הפוטבול לענף יותר פופלרי באופן כללי. אני מעולם לא הכחשתי שפוטבול הוא הענף הפופלרי ביותר בארצות בפער עצום, גם אם יש ענפים אחרים שאני מעדיף (מכדורסל, דרך כדורגל ועד תחרויות אכילת נקניקיות ואיות).

לדעתי האישית והלא קובעת, ענף שמשחק בו מתנהל פחות מ15 דקות נטו מתוך שלוש ברוטו הוא מגוחך במהותו, על גבול לא ישר באופן מובנה. זו דעתי האישית. מי שנהנה מתחרות פרסומות ודיבורים הזו, שיהיו לו לבריאות. כל אחד ודעתו.

ניר 24 בדצמבר 2011

ההבדל הוא שאצל לס זה טראש טוק שאף אחד לא אמור לקחת ברצינות, ואתה אשכרה חושב שאפשר לקבוע שספורט אחד טוב יותר מהשני. אפשר להתווכח עד קץ הימים אם סטייק יותר טוב מלובסטר, ואפשר ליהנות משניהם.

טל 25 בדצמבר 2011

מעולם לא קבעתי שספורט אחד יותר טוב מהשני כעובדה כללית שנוגעת לכל אחד. ציינתי, שלעניות דעתי, פוטבול הוא ספורט שהדבר היחידי הטוב שאפשר לכתוב עליו הוא שבייסבול יותר גרוע. זו לא עובדה, זו דעתי.

להבדיל, לס, כמו חובבי פוטבול אחרים פה, מדגיש כל הזמן שזה הספורט מספר אחד כאמת מוחלטת.

אריאל 24 בדצמבר 2011

גם אני מרגיש בארץ הרבה יותר התענינות בפוטבול מאשר לפני כמה שנים בעוד בבייסבול אין שום שינוי. ה-NBA עדיין פופולרי בהרבה, אבל ישראל היא מדינת כדורסל, תמיד היתה.
יצא לי להיות בלונדון לפני שלוש שנים כשהיה שם משחק NFL במקביל למשחק של צ'לסי-ליברפול וכל העיר היתה מפוצצת בחולצות פוטבול (אמריקאי) ומעט מאוד חולצות כדורגל. מן הסתם זה בגלל שמדובר במשחק אחד בשנה, אבל עדיין.
אני מניח שיש לזה הרבה סיבות אבל העיקרית לדעתי היא שב-NFL רק עכשיו גילו את האופציה של שיווק בחו"ל. עד לפני כמה שנים זה היה משחק פנים אמריקאי לגמרי.
הא, וזה גם משחק לא רע בכלל. אני חושב שזה עוזר

עומרי 24 בדצמבר 2011

דורפן זה נשמע ממש מעניין. אולי תציין את שם החברה בה אתה עובד?
אני גם בתחום המחקר (adkit.com) ואולי יש מקום לשת"פ.

פוטבול הוא הספורט הכי טוב בעולם. הוא היחיד בו אני מסוגל לצפות במשחק בו אני נטול רגש לחלוטין לגבי אחת הקבוצות או אחד השחקנים. אין לי בעיה לראות את קנזס סיטי מול ג'קסונוויל אם מתפתח משחק טוב.
זה תמיד מעניין.

למרות זאת אני חושב שכפי שציינת יש בעיות מתודולוגיות בסקר כפי שבוצע.
מה גם שבסין אני בטוח שבסין הכדורסל מקדים את כולם בהרבה.

אריאל 24 בדצמבר 2011

שכחת שיאו פרש..

גיל 24 בדצמבר 2011

עומרי, עלית על נקודה חשובה. בעיניי אחד המדדים הכי טובים לספורט היא דווקא בחוליה החלשה שלו. כלומר, מה רמת העניין במשחק הכי גרוע עם הקבוצות הכי גרועות. פוטבול הכי טוב על פי המדד הזה כי גם במשחק הכי פחות חשוב תמיד קורה משהו ותמיד אפשר ללמוד משהו מעניין.

יובל (אחר) 24 בדצמבר 2011

בינתיים מסתבר שהבשורה הדתית של ערב חג המולד לא הגיעה לצפון מדינת ניו יורק.

ניינר 24 בדצמבר 2011

לא מבין בכלל על מה הויכוח. פוטבול הוא המשחק מס' 1 המשוחק בליגה בליגה מס' 1 בעולם כולו. עד כדי כך זה פשוט.
ולראות את הפרצוף השמן של רקס ראיין אחרי ההפסד-פרייסלס

אריאל 24 בדצמבר 2011

לא מבין את השטות הזאת של אוהדי ספורט להתווכח הספורט של מי יותר גדול ולזלזל בסוג ספורט אחר. שכל אחד יאהב את מה שהוא אוהב וגמרנו. לא אוהב פוטבול? לא צריך

גלן 24 בדצמבר 2011

או קיי ניתן לנשום עמוק ולהתחיל לעכל. הליונס בפליאוף. חצי נפלא. עוד לא סופי אבל אצלי בלב הם בפליאוף. אני נזכר בפעם האחרונה. ביילי עוד רוקי עם הרדסקינס חוטף אותנו והם מכים ומכים ומכים. החרא הקטן הזה עוד יוביל את טיבו לפליאוף. אחר כך ה 0:16 ומט מילאן. עכשיו זה והלב מתרחב. ובנימת הפוסט כוס אמק על מנצסטר סיטי מכבי חיפה וכל השאר ביום שכזה. פוטבול זה רק דבר אחד !

ניר 24 בדצמבר 2011

לדעתי הסבה האמיתית שהפוטבול הולך וגדל (מעבר למימד ההוליוודי של המשחק – האתלטיות והגודל של השחקנים, כמות השחקנים וההתמקצעות בתפקידים, וכמובן האלימות הפוטוגנית) היא שזה המשחק של דור הפרעת הקשב.

היכולת להתרכז 45 דקות רצופות במחצית של כדורגל היא תכונה שהולכת ונעלמת. פוטבול דורש ריכוז לכמה דקות ואז יש לך הפסקת פרסומות לבדוק מה קורה באינטרנט, לענות לסמס מחבר, לעדכן את הפייסבוק.. עד המהלך הבא וחוזר חלילה. המשחק של זמננו.

תומר חרוב 25 בדצמבר 2011

האמת שזה הדבר שהכי מפריע לי. המשחק עצמו די טוב אבל רבאק, זה שלוש שעות שהן לא תמיד בזמן קונבנציונאלי, לפעמים בא לי לצרוח עליהם שימשיכו כבר לשחק. בזמן הזה אפשר לדחוף שני משחקי כדורגל.

טל 25 בדצמבר 2011

יש הרבה אמת בטענה שזה ספורט שמתאים לאנשים עם הפרעת קשב וריכוז, אבל בגדול אני חושב שהוא הולך וגדל כי נקודת הפתיחה שלו הייתה מאד נמוכה. מנקודה שלאף אחד מחוץ לרצות הברית לא מתענין בך, אפשר רק לצמוח. לעומת זאת, כדורגל הוא הספורט הפופולרי ביותר כבר עשרות שנים ולו נשארו הרבה נקודות לכבוש על פני הגלובוס.

בערכים מוחלטים של פופלריות הפערים בין כדורגל לפוטבול הם עצומים ולא יסגרו ביימי חיינו.

טל 25 בדצמבר 2011

לו (נשארו הרבה נקודות)= לא.

ניר 25 בדצמבר 2011

אני לא מתכוון להפרעת קשב במובן הרפואי, אגב, כלומר מבחינתי כולנו בהפרעת קשב מאז המצאת השלט רחוק שהוחמרה קשות עם כניסת האינטרנט.

לגבי הפופולריות לעומת כדורגל אני מסכים, ולו רק בגלל שכדורגל אפשר לשחק בכל מקום, והחוקים והאבזרים שלך לא יהיו שונים מאד מגמר המונדיאל. אי אפשר לעשות דבר כזה בפוטבול.

יואב בורוביץ' 24 בדצמבר 2011

דורפן- אנא ציין כי הפוטבול הוא המשחק הטוב ביותר. זה חשוב לי. לא המשחק שאתה הכי אוהב, אבל המשחק הטוב ביותר. כי זו האמת. ואתה יודע אותה.

ניינר 24 בדצמבר 2011

יואב, למה אתה צריך אישור של דורפן לעובדה כל כך טריוויאלית?

תומר חרוב 25 בדצמבר 2011

מוזר לי שבהשוואה לתחרותיות בין פוטבול לכדורגל התייחסו פה בעיקר לשיטת התחרות ולא לשיטה הכלכלית. הייתה יופי של תחרותיות בכדורגל עד שהכסף הענק נכנס. אם תהיה תקרת שכר בפרימיירליג תהיה תחרותיות גם בפורמט של הליגה.

דורפן 25 בדצמבר 2011

כי הפוסט לא משווה בכלל לכדורגל. מדברים על האטרקטיביות של המשחקים האמריקאים לקהל יחסית נייטרלי להם. השוויוניות הכלכלית די קיימת בכל ענפי הספורט האמריקאיים.

לגבי זמן משחק: זה שהזמן בכדורגל חי כשאחת הקבוצות מחליפה שלושה זורקי אאוט זה הצד השני.

תומר חרוב 25 בדצמבר 2011

הפוסט לא, התגובות כן. עם הפוסט אני מאוד מסכים גם באופן אישי, אן בי איי אני רואה רק מהפלייאוף, על בייסבול אני מאוד אוהב לקרוא ולראות סרטים אבל לצפות בטלוויזיה לא מסוגל ובכל שנה אני מוצא את עצמי רואה קצת יותר משחקי פוטבול.
לגבי זמן המשחק אתה צודק אבל עדיין עדיף לראות שלושה זורקי אאוט מפרסומת נגד הפלות או נייקי.

ניצן נ. 25 בדצמבר 2011

אני חושב שפוטבול יותר פופולרי בגלל שהוא אמריקאי בכל רמ"ח איבריו, בטח יותר מכל ענף ספורט אחר. הוא מוגש בצורה אמריקאית ואין לו "גרסאות" אירופאיות, אסייות וכו'. אולי ההוקי והכדורסל פחות פופולרים בגלל שהם משוחקים בשאר העולם ופוטבול.
בנוסף, הוא ספורט לא נגיש לרוב אוכלוסיית העולם ואולי גם מסמל את החלום האמריקאי.

גלן 25 בדצמבר 2011

טוב בהיותי רגשן מטבעי זה הזמן להזיל דמעה ולהודות. אני מודה להרבה אנשים אבל יודע בתוכי שיש אחד יותר מכלם. לא מעניינים אותי כל מיני mvp וכל מיני שחקני הגנה. ילד אחד מנברסקה שינה את הליבה. שינה את ה dna של ארגון גוסס והחייה אותו. רק מנינג אולי עשה את זה באותה מהירות לארגון חולה ( אבל לא גוסס) . תודה סו- אתה יותר מ mvp שלי. אתה האיש ( ואין ברירה גם בקטנה תודה מגהטרון)

גלן 25 בדצמבר 2011

זה לא שאני לא מחזיק מהניינרס אבל האמת יש שלב במשחק שבו ברור שהם הוציאו את החשק לכלם. כל הכבוד . נדמה לי שהיום דווקא התרחקנו מלפגוש את הניינרס עדיין ההימור שלי שהניינרס לא מגיעים רחוק השנה אבל יש שםמפוטנציאל פיצוץ.

גלן 25 בדצמבר 2011

יש גם משהו עצוב כשפוטנציאל גדול להיכל נפגע קשה. לי אישית זה הכי קשה עם רצים. הרגשה ראשונית ללא ביסוס שפיטרסון סיים תפקדו בתור רץ בכיר. לא מספיק שנים גדולות להיכל. הלוואי שאתבדה ואם לא חבל

אלטמן 25 בדצמבר 2011

אם אפשר להוסיף כאן שאחת הסיבות שפוטבול הוא משחק שמעט נמתח היא זה שזהו אחד המשחקים היותר מדוייקים שאני מכיר מבחינת שיפוט. כמעט ולא תראה משחק שמוכרע בגלל טעות שיפוט או עבירות שלא נשרקות ולדעתי זה מה שהופך את המשחק הזה לכל כך נהדר, אמנם זה פוגע בשטף המשחק אבל בטוח הופך את המשחק ליותר צודק.
בנוסף כמות החוקים שיש במשחק הזה היא אדירה (אולי שווה להוסיף איזה בלוג ולהשוות מבחינת המורכבות של המשחק) ולראייה שהשופטים מסבירים לקהל על מה ולמה שרקו את מה ששרקו.
אבל בסופו של דבר זה עניין של חשיפה. יש לי בעבודה בחור אוסטרלי שנשבע לי שהספורט הכי טוב בעולם הוא פוטבול אוסטרלי, יש כמה מהודו שאומרים שאין על קריקט.
אני בספק אם בנאדם ממוצע נחשף לכמות מספקת של ענפי ספורט כדי להגיע להחלטה אובייקטיבית.

גיל 25 בדצמבר 2011

אין ספורט עם יותר חוקים מגולף.

עומרי 25 בדצמבר 2011

זה לא מדויק. טעות שיפוט די ברורה הכריעה את הסופרבול ב-2006(סטילרס-סיהוקס).

יש כאלה הטוענים שטעות שיפוט אחראית לכל שושלת הפטריוטס אבל לי לא ממש ידוע על זה…

אריאל 25 בדצמבר 2011

זאת אגדה אורבנית על אותו סופרבול. הסטילרס היו טובים יותר כל אותו משחק והיו מנצחים גם בלי הט"ד של ביג בן. בנוסף, זאת לא היתה כזאת "שגיאה" כמו שנהוג לתאר אותה, זה היה מאוד מאוד גבולי. בוא נגיד שהגול של אנגליה נגד גרמניה ב-66 היה הרבה יותר שגיאה מזה, למשל.
ולגבי שושלת הפטס, זה כבר ממש לא נכון. השופטים שם שרקו את השריקה הנכונה בטאק גיים. זה שאוהדי אוקלנד לא אוהבים את זה זה בעיה שלהם אבל השופטים שרקו לפי החוק – אולי החוק בעייתי, אבל זה מה שיש

עומרי 25 בדצמבר 2011

היי, אני איתך! אמרתי שיש כאלה הטוענים זאת, ביניהם כמה באתר זה.

גיל 25 בדצמבר 2011

זה נכון באבו אבוה. זו שריקה שאף פעם לא שרקו ופתאום החליטו לשרוק. זה כמו שישרקו לצעדים בגמר הנבא אחרי שלא שורקים אותם כבר שנים.

חדש 25 בדצמבר 2011

וגם קצת צילום לא הזיק

ארז 25 בדצמבר 2011

יכול להיות שלהרבה אנשים הפוטבול נראה מרחוק נוצץ עם כל המעודדות ומטסים של חיל האוויר האמריקאי לפני משחקים ובגלל זה הם אומרים שפוטבול מעניין אותם, השאלה היא האם הם רואים משחקים מההתחלה עד הסוף, האם הם יכולים לנקוב בשמות של השחקנים הכי טובים ויודעים אילו קבוצות טובות העונה ואילו לא. בדרום אמריקה השעון די דומה לארה"ב ושם יכולים לראות משחקים ביום ראשון אחה"צ. בהודו המצב שונה. אז מישהו אומר שפוטבול מעניין אותו אבל האם זה אומר שהוא צופה במשחקים? אולי אם שואלים מישהו שאלה שדורשת הפגנת בקיאות מסויימת התוצאה הייתה אחרת

יריב 25 בדצמבר 2011

זו רק דעתי, אבל לפיה הדיון בשאלה "איזה ספורט הוא הטוב ביותר" הוא הדיון היחיד המטופש יותר מהדיון "מי הוא הספורטאי הגדול של המאה". דיונים שאין בהם כלל הגדרות של הנושא והמטרה. כמובן, אפשר להמשיך משם לדיון על "איזה הוא הדיון המטופש ביותר שניתן להעלות על הדעת", אבל זו פשוט עדות לכושר האמצאה האנושי.

Comments closed